Agenda Alkmaarsche Courant KIJKEN,sKOOPELCLOECK £aatste AeticfUcn fxouinciaal Tlieuws tBucqectiike Stand Weee&eeicM Stad en Om Jmgezonden Stukken DE OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK. Vier dooden. SLECHT WEER IN ITALIË. NATIONAAL-SOCIALISTEN VERLATEN PROVINCIALE STATEN. Als protest over de houding van de Eerste Kamer. HET PERSONEEL VAN DE KONINKLIJKE HOLLANDSCHE LLOYD. De woorden van minister Gelissen in de Eerste Kamer. GEHAKT IN BLIK. Voorloopig alleen varkensgehakt. VLOT GEBRACHT DADER VAN KERKDIEFSTALLEN AANGEHOUDEN. NTERNATIONALE INBREKER STAAT TERECHT. ZITTING TWEEDE KAMER. Amendement pensioenwet spoorwegen verworpen. O De deur moet voor U geopend worden Weet U, dat de de sleutel is, die de deur voor U kan open®!1 Gebruikt dan ook dte sleutel. BROEK OP LANGENDIJK KERSTFEEST! OOK VOOR INVALIDEN! Glimlachje LICHT OP! NIET ACHTER DE BUS AANRIJDEN! EEN LIPSSLEUTEL. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. In de Oude Doelen tot en met 24 Nov., eiken dag 1—5 (Zondag 10—5) tentoonstel ling Kunst zij ons doel. Tot en met 27 Nov. eiken dag 10—4 uur, Stedelijk Museum, tentoonstelling van wer ken van Koos Stikvoort en J. de Wolf. Bioscopen. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Lady- Killer (hum., sens.); hoofdrollen James Cagney en Margaret Lindsay. Toegang bo ven 18 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnum mer Helden van onzen tijd (dram. sens.); hoofdrol Wallace Beery. Toegang boven 14 jaar. Bioscoop Harmonie, t/m. Woensdag, half 8, hoofdnummer Ruggles dient twee heeren (hum.); hoofdrollen Charles Laughton, Ma- ?r Bolland, Charlie Ruggles, Zasu Pitts oegang alle leeftijden. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Wereldsche vrouwen (real.)hoofdrollen Ann Harding, Sari Maritza, Robert Young. Toegang boven 18 jaar. Dinsdag 19 November. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering klucht „Dat klopt niet" docr Ulvadero. Woensdag 20 November. 8.15 uur, geref. kerk Oudegracht, concert zangkoren. Donderdag 21 November. 8 uur, De Unie, viool-recital Joh. Blok; aan den vleugel Jan Couvee. 8 uur, Harmonie, propaganda-avond voor Nazorg. Zondag 24 November. 8 uur, lokaal Kamsteeg te Stompetoren, uitvoering door Aurora. In het overstroomingsgebied der Vendee heeft zich Maandagavond een ernstig onge val voorgedaan dat 4 personen het leven heeft gekost. Een boer uit de buurt van Fontenay le Comte wilde Maandagmiddag met zijn vrouw en vier kinderen van 11 tot 22 jaar oud, met een boot zijn door het water omringd huis verlaten om zich naar veiliger oorden te be geven. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de kleine boot plotseling omgeslagen. De uit zes personen bestaande familie geraakte met have en goed te water. De boer zelf slaagde erin zijn vrouw te redden; de kinderen zijn evenwel verdronken. Het is nog steeds buitengewoon slecht weer boven Italië. In het zuidelijke Voor-Al- pen-gebied in de provincie Belluno en in de Dolomieten is zooveel sneeuw gevallen, dat verschillende verkeerswegen werden bedol ven. In de plaats Sapada ligt de sneeuw 50 c.M. hoog. (Ongecorrigeerd) Do leider van de nat.-eoc. staten frac tie der provinciale 6taten van Zuidhol land legde heden de volgende verkla ring af: „De nationaal-socialieten in deze vergadering zijn van meening, dat de Eerste Kamer der Staten Generaal op schromelijke wijze in gebreke blijft haar plicht te doen ten aanzien van de toelating van onzen kameraad d'An- sembourg als lid van dat college. Zij zien daarin een totaal gebrek aan ach ting voor de provinciale staten, die deze Nederlander hebben gekozen. Zij vinden daarin aanleiding evenals hun kame raad van Vessem de beslissing van de Eerste Kamer af te wachten, alvorens in het college, waarin zij zijn gekozen, de vergaderingen bij te wonen. Als pro test tegen deze houding van de Eerste Kamer verlieten de nationaal socialis ten derhalve deze vergadering". Aldus geschiedde, waarna de Staten overgingen tot de behandeling van de agenda. De Personeelscommissie van de Kon. Hol- landsche Lloyd heeft zich tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Ge neraal gewend met een adres, waarin men den vinger legt op de door den minister van handel, nijverheid en scheepvaart in de Eerste Kamer, blijkens de Handelingen gesproken woorden. Bij gelegenheid van de op 10 October j.1. door den minister aan een delegatie uit het ontslagen personeel toegestane audiëntie, werd door Zijne Excellentie erkend, dat de geciteerde zinnen feitelijk niet anders kunnen worden uitgelegd, dan dat beide groepen pensioengerechtigden, zoowel als gepension- neerden, dus, met andere woorden, zij, die later aanspraak op pensioen zouden hebben kunnen doen gelden (pensioengerechtigden) en zij, die thans reeds gepensionneerd zijn, zijn bedoeld, Zijne Excellentie verklaarde echter, dat dit niet de bedoeling zijner woorden is geweest. In werkelijkheid had Zijne Excellentie slechts de gepensionneerden op het oog gehad. De Personeelscommissie, die deel uitmaak te van vorenbedoelde delegatie, wijst erop, dat de uitlatingen van Zijne Excellentie, voorkomende in de officieele Handelingen, voor haar den eenigen maatstaf vormden en zij is van meening, dat deze ook den eeni gen maatstaf behooren te vormen voor het trekken der conclusie. Aangezien niet de zekerheid bestaat, dat Zijne Excellentie alsnog tot dezelfde slotsom zou komen, neemt de commissie de vrijheid de betreffende uitlatingen onder de aandacht van de beide Kamers te brengen. Tenslotte wordt dringend verzocht te wil len bevorderen, dat de algemeen erkende mo- reele verplichtingen, tegenover het gedupeer de personeel worden nagekomen. DE K.E.M.A. NIET NAAR DELFT? Het Vad. meldt: Geruimen tijd geleden is, naar men weet, besloten, de K.E.M.A. van Arnhem naar Delft over te brengen en dezen dienst in laatstgenoemde plaats op een breedere basis te vestigen. Wij vernemen evenwel, dat thans over de vestiging van de K.E.M.A. opnieuw overleg gaande is, zoodat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat de dienst te Arnhem blijft gevestigd. Geruchten, dat als gevolg van dit nieuwe oorlog reeds vaststaat dat de K.E.M.A. te Arnhem blijft, schijnen evenwel voorbarig te zijn. Naar men ons meedeelt, wordt gehakt in blik, bestaande voor de helft uit rund- en voor de helft uit varkens- vleesch, zooals tot nu toe werd gedistri bueerd, gedurende de wintermaanden vervangen door zuiver varkensgehakt in blik. De distributie zal geheel op dezelf de wijze plaats vinden als tot dusverre die van 't gemengde gehakt geschiedde. Het Nederlandsche motorschip Ger maan", kapitein Huizinga, geladen met rog ge en op weg van Rotterdam naar Denernai- ten, dat Zondagnacht 1.1. ter hoogte van het Langezand bij Vlieland is gestrand, is van morgen te omstreeks vier uur door de sleep iroot „Holland" van de reederij Doeksen vlot gebracht. Het schip, dat in de haven van Terschel- ing binnengesleept is, maakt geen water en heeft oogenschijnlijk geen schade oogeloopen. In de R.K. kerk te Bocholtz werd gister middag zekere W. H. uit Kerkrade op heeter- daad betrapt bij het openbreken van een offerbPk. Aan de politie, die hem arresteerde heeft T. bekend zich aan soortgelijke diefstallen te hebben schuldig gemaakt in Kerkrade, Heer- en, Lauradorp en andere olaatsen. H., die 21 jaar oud is, is naar de gevangenis ir. Maastricht overgebracht. Een internationale inbreker, J. R., een b col, Roemeen of Oostenrijker (hij beweert niet te weten wel.:e nationaliteit hij bezit) stond voor de rechtbank te Maastricht terecht, verdacht van twee inbraken in de buitenwijken van Maastricht, één gepleegd in den nacht van 9 October bij den heer D. in het Villapark, en in den nacht van 23 op 24 October één in de woning van den leeraar J. J. aan den Bloemenweg. In beide gevallen lad hij zich aan de achterzijde van het huis toegang verschaft. Er waren in de tuinen sporen van zijn aanwezigheid gevonden Bij den heer D. had hij elf bankbilje. en van 10 &v'den buitgemaakt en bij de" hv« J. J. had hij in een kast ongeveer 60 ge vonden. Het O.M., door mr. Fabius waargenomen, achtte de misdrijven zeer ernstig. Verdach-e woont te Aken, komt telkens met den laatster trein naar Maastricht en slaat er zijn slag 's Morgens vertrekt hij dan met de eerste tram naar Vaals, zoodat hij zeer moeilijk was op te sporen. Het is een internationale dief, die in Frankrijk, Duitschland en België, en ook reeds te 's-Hertogenbosch veroordeeld is. )e officier eischte vier jaar gevangenisstraf Hedenmiddag vergaderde de Tweede Camer. Zonder debat en z, h. s. wordt aangenomen het wetsontwerp tot besten diging voor 1936 .der tijdelijke opcenten op de invoerrechten in Nederlandsch-Indië, Aan de orde is het wetsontwerp inzake verhooging van den bieraccijns en tot wij- z'ging van de inkomsten-be'asting (wijzi ging Indische begrooting 1935). 3e heer Roestam Effendi, c. p. h., maakt bezwaar tegen te hooge belasting op lage inkomens. De minister van koloniën, de heer Colijn, zegt dat de toestand daarvan juist ver betert. Het wetsontwerp wordt z. h. s. aange nomen. Aan de orde is het wetsontwerp wijziging van het tarief van invoerrecht in Neder landsch-Indië. Cra,me,1: (s.<l.a.p.) betoogt, dat hlm^ °r,deehn£ bekent van de in- va^ En^t^h keIfn"industrie ten ba'e van Engelsche en Amerikaansche onder nemingen. De heer Joekes (Lib.) spreekt in denzelfden geest. De inheemsche hidustne wordt zwaarder belast. Groote ondernemin gen met buitenlandsch kapitaal zullen ervan profiteeren. De heer Roestam Effendi gewaagt van de moeilijke omstandigheden der inheemsche bevolking. Gestemd wordt over het amendement van den heer van Braambeek (s.d.a.p.) op art. 1 van het wetsontwerp tot wijziging der pen sioenwet voor de spoorwegambtenaren, strek kende om de pensioen-korting tot 10 pCt. te beperken en niet te korten op weduwen- en weezenpens i oenen. Het wordt bij gerr stemming met 48 tegen 33 stemmen ;men. Het amen dement-van Braam: i verdere korting niet door de kroon c .oor de wetgevende macht te bepalen, worut verworpen met 55 tegen 26 stemmen. Voor stemden de soc.- dem., de communisten en Sneevliet, van Hou ten en IJsselmuiden (r.k.) Het wetsontwerp wordt aangenomen met 49 tegen 32 stem men. Tegen de soc.-dem., de comm., van Hou ten, Sneevliet en acht katholieken. De heer van Boetzelaar van Dubbeldam (a. r.) heeft ook bezwaren tegen het wets ontwerp. Hier is immers herhaaldelijk gepleit voor de inlandsche industrie. De heer Feber (r. k.) zou het betreuren als er een belem mering werd geschapen tegen een opko mende inlandsche industrie. De heer van Kempen (lib.) is overtuigd, dat de regeering niet zal doorgaan met een maatregel, waardoor de inlandsche .ndustrie bedreigd wordt. Minister Colijn verklaart, dat de Indische regeering werd voorgelicht door de zeer deskundige technische commissie voor den tabaksaccijns. Maandagmiddag vergaderde het be stuur der Langendijker-Groenten-Centrale, onder leiding van burgemeester P. Slot. De heer S. de Boer sprak er zijn vreugde over uit dat de burgemeester in zooverre is hersteld dat de leiding nu in zijn han den berustte en hoopte den wensch uit dat het herstel duurzaam moge zijn, opdat de voorzitter met zijn veelzijdige kennis nog lange jaren in het belang van den tuin bouw moge werkzaam zijn. (Applaus). De voorzitter zegde hartelijk dank voor de hartelijke woorden. Hij hoopte dat God hem nog jaren lust en kracht moge schen ken om de vergaderingen te leiden in het belang van den tuinbouw. De keurlijst leverde geen op- of aanmer kingen op. Over de maanden September en Octo ber was resp. geveild voor een bedrag van 88.450.60 en 147.806.22. Einde October 1935 van dit jaar geveild voor een bedrag van 985.233.14 in 1934 was geveild voor 1.275.237.30, alzoo een achterstand van 2990.103.16. Aan steun is dit jaar ontvangen 147.132.55. Van de Plantenziektenkundigen dienst was bericht ingekomen dat met de proefne mingen gedaan ter bestrijding der draai- hartigheid geen afdoende resultaten zijn verkregen, en werd te dien opzichte alsnog nader onder de oogen te zien in een confe- fentie welke a.s. Zaterdag te Alkmaar zal worden gehouden. Goedgevonden werd dat het dag. bestuur hierbij zal tegenwoordig zijn. Van den heer Hazeloop was een dank betuiging ingekomen betreffende de hulde, hem bewezen bij zijn afscheid als rijkstuin- bouwconsulent. Van den heer Cokx, inspecteur Nederl. Spoorwegen te Alkmaar, een schrijven, waarin bij zijn vertrek naar Maastricht dank werd gebracht voor de goede verstandhou ding onderling en wer.schte in de toekomst den tuinbouw alle goeds toe. de be te voor een verzonden schrijven regeling witte kool. Opgemerkt werd, dat in verband met gemaakte prijzen alsnog niet regelend hoefde te worden opgetreden. Aan een verzoek van Groentencultuur Broek om enkele dagen aan te wijzen v het veilen van andijvie, is reeds voldaan. Aangaande een uitnoodiging van den Ned. Tuinbouwbond voor het houden eener ver gadering betreffende steun-actie per opper vlakte, werd meegedeeld, dat een commissie is benoemd, welke de plannen daartoe uitge werkt heeft opgezonden aan den minister. (Wordt vervolgd.) Nog slechts kort, en we staan weer voor Kerstmis, het feest van de blijde geboorte en tijd van schenken en geven. Dan dragen zij die kunnen geven hun liefdegaven of vriendschapsbetuigingen weer over aan anderen, om het geluk van die anderen te verhoogen of te bevorderen. Wel zal de algemeen heerschende crisistoestand ook van ingrijpenden invloed zijn op de Kerst- gave en de Kerst-ontvangst van zeer velen. En al bizonder groot zal de teleurstel ling zijn voor hen die toch altijd al de grootste ontberingen hebben te lijden, n.1. de groote groep van invaliden en gebrek- kigen, die immers altijd op de goedgun stigheid van anderen zijn aangewezen! Lezer en lezeres, wanneer gij straks u gereed maakt om de noodige voorbereidin gen te treffen voor Uw Kerstmis en dat van Uw verwanten, en gij de schikkingen gaat treffen voor kerstboom, kersttafel en geschenken, wilt dan eens even met Uwe gedachten stilstaan bij die vele misdeelden in den dubbelen zin van het woord, bij onze menschen, bij onze invaliden, waar van velen nimmer eenige feestelijkheid hebben ondervonden. En overleg dan even met Uzelven of het misschien ook in Uw macht ligt om door een bijdrage Uwerzijds ons in staat te stellen voor hen een enkele blijde lichtstraal te doen schijnen in hun zwaarmoedig bestaan. Het is ons plan om aan die invaliden die zulks het meest behoeven, een Kerstgave te verstrekken in den vorm van levensmid delen, kleeding, schoeisel, etc. Er zijn er velen die daaraan behoefte hebben. Het is daarom dat wij een beleefd doch dringend beroep doen op de menschlie- vcndheid en milddadigheid van alle mede- Nederlanders en hen verzoeken aan onzen Bond een Kerstgave te willen schenken en deze te willen zenden aan het Secretariaat Vlietlaan 30 Rotterdam of te storten op de giro 270700 van onzen Penningmeester, den heer J. J. v. Leenen Jr., Almondestr. 28, Rotterdam. Iedere gave zal zeer welkom zijn en een weldaad tegenover de invaliden en ge- brekkigen. Wij zeggen hartelijk dank bij voorbaat en teekenen, Hoogachtend, voor den Nederl. Invalidenbond, Jac. W. Peeren, voorzitter. Jacs. v. Oeveren, Secretaris. J. J. v. Leenen Jr., Penningm. WARMENHUIZFN - (October). Geboren Catharina, d. van A. Ooije- vaar en C. A. Mosch. Willem, z van P. Latenstein en J. Mekken. Willem Marti- nus, z. van P. de Moei en M. Vrasdonk. Johannes Simon, z. van P. Nannes en L. Ligthart. Aaltje Guurtje, d. van J Jon- gerling en N. Bas. Getrouwd: C. Meijer en C. M. de Wit. A. Duinmeijer van Koedijk en C. E. Buiter. HEEMSKERK (November) Bevallen: C. DamButer, z. Jac. Dam—Piepers, z. N. J. Rijs—Mulder, d Overleden - Maartje v. d. Sluis Ndr., 59 jaar. A. H. Welboren, wednr. van M. Admiraal, 66 jaar. BROEK OP LANGENDIJK (October). Geboren: Cornelis, z. v. C. Koedijk en T. van der Molen Cornelis, z. v. A. de Bree en S. Kok. Gerrit, z. v. J. Keizer „Zie je ouwetje, dat is nou de manier om je land te öenl" (London Opinlon) naar waarnemingen, verricht in den morgen van Dinsdag 19 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 776,9 m.M. te Helsingfors. Laagste barometerstand 741,1 m.M, te Valentia. Verwachting, geldig tot den avond van Woensdag 20 November: Matige tot krachtige, tijdelijk wellicht verder toenemende zuidelijke tot zuidooste lijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken met regenbuien; weinig verandering in tempera- tuur. Weeroverzicht. De hooge druk in het noordoosten blijft toenemen. In het westen en zuidwesten ver scheen een belangrijke depressie, die zich oostwaarts uitbreidt, zoodat in de Golf van Biscaye reeds een storm uit het zuiden waait, op den oceaan uit het noordwesten. In het hooge drukgebied blijft de vorst van weinig beteekenis. Aan de Noorsche kust valt veel neerslag, van Ierland tot west- Frankrijk eveneens, midden- en oost-Frank rijk hebben zwakke winden en eenige opkla ring in het oosten. Aanvankelijk zal de wind weer sterk toeneir. en tijdelijk van regen vergezeld zijn. Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 4.32 uur licht op. en M. Koedijk. Cahtarina Maria, d. v. N. Jol en A. M. Bruin. Jan, z. v. W. Biersteker en A. Glas. Getrouwd: H. G. Ackerstaff en A. Wagenaar. Overleden: Cornelis Oijevaar, oud 1 jaar, z. v. M. Oijevaar en A. Wagenaar. Antje Bak, oud 53 jaar, echtg. van C. Spaans. CASTRICUM (October). Geboren: Alida, d. v. J. J. Groen en J. E. Swart. Hendrik, z. v. S. Lakeman en N. Zwaan. Petrus Johannes, z. v. J. de Nijs en C. C. Eijking. Wilhelmina Catharina Johanna. d. v. P. Groentjes en A. A. Hageman. Cornelis Adrianus, z. v. Petrus Bakker en A. A. Groen. Petrus Wilhelmus, z. v. G. Groentjes en E. Kors- man. Johanna Alida, d. v. Th. de Groot en J.. Castricum. Overleden: Maria Johanna Zuurbier, echtg. van A. Verver. Jan Rudolf van Eek. Divera Catharina Maria Schipper, oud 1 jaar, d. v. P. Schipper en A. J. Renckens. Suzanna Johanna van der Putte, wed. van A. Bliek, oud 73 iaar Cornelis Rijllarts, echtg. van L. Heijinga, oud 60 jaar Jacobus de Nijs, oud 69 jaar, weduwnaar van G. Brakenhoff. URSEM (October). Geboren: Anna, d. v. M. Timmer en A. Smit. Cornelia Margaretha, d. v. P. Pater en N. Kuyper. - Louis Contstant, z. v. J. van Mol en M. C. Koelemey. Alida, d. v. J. Vreeker en C. R. Broers. DE BUS WEEK NIET GENOEG UIT. Gistermiddag werd een voor den winkel van Wester aan de Koorstraat stilstaande handwagen aangereden door de stadsauto bus, welke kwam aanrijden uit de richting van de Heilooërbrug. De oorzaak hiervan was, dat de bus niet voldoende was uitge weken. De schade is onderling geregeld Proces-verbaal wordt opgemaakt. Te omstreeks 4 uur gistermiddag reed de stadsbus in de Wilhelminalaan in de rich ting van de Kruislaan. Hierachter reed een drietal jongens. Een hunner bleef er ♦en- slotte alleen achterrijden. Op het moment dat deze jongen zijn hoofd omdraaide om naar zijn beide vrienden te kijken, stopte het motorrijtuig ter hoogte van het Centraal Zie kenhuis, waardoor genoemde jongen tegen de achterzijde van bedoelde autobus aanreed. Hij kwam met zijn hoofd tegen een glasmit van de autobus terecht en vervolgens viel hij op den grond. Hij bekwam een vleesehwond onder zijn kin en een paar ontvellingen aan zijn rechter hand. In het Centraal Ziekenhuis is hij ver* bonden. Na verbonden te zijn is hij door zijn vader naar huis gebracht. Van de autobus was een glasruit gebroken en een deuk in de carrosserie. De autobestuurder treft geen schuld. Aan het bureau van politie, afdeeling recherche, worden ingelichtingen verzocht omtrent de herkomst van een zich aldaar be vindende Lipssleutel nr. 7862. HET OEVONDEN KALF. Nogmaals vestigen we de aandacht ot» de aanwezigheid van een kuikalf in het Slacht huis, welk dier op 6 November j.1. °P markt was achtergelaten. Het is een zwaft bont kalf, voorzien van een merkteeken (offl' gekeerde drukletter h). j

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2