m u 1 n O n u 1 ISS m n SB i* JANTJE'S LEER VAN T VERKEER. i li i De koningsmoord te Marseille. Moor kleine tuinen. De zorg voor onze bakken in den winter. Spoct DE 21STE PARTIJ AFGEBROKEN. Euwe staat iets gunstiger. i mm ïBxiekea ^Buitenland BENZINEPROBLEEM GEEFT ITALIË ZORG. Graan- en steenkoolvraagstuk volgens Rome opgelost. AANVARING OP DE SCHELDE. aan HET PROCES TEGEN DE MOORDENAARS VAN PIERACKI Ernstige beschuldigingen het adres van Littauen. DIT JAAR GEEN NOBELPRIJS VOOR DEN VREDE. KATHOLIEK AMBTENAAR IN DUITSCHLAND ONTSLAGEN. Hij wilde zijn kinderen geen lid der Hitler-jeugd laten worden. NOORD-CHINA ZWICHT VOOR JAPAN'S ULTIMATUM. President van de federatie wordt Soeng Tsé Joean. Engeland kan niet intervenieeren. DOCHTER VAN CHURCHILL BIJ DE REVUE? DE VIERLING VAN DE FAMILIE PERRICONE. LAAT UW KINDEREN NIET OORLOGJE SPELEN. Een industrieele waardemeter van de vredesgizindheid. Advocaat Desbons in pro* ces te Aix geschorst. Een belangrijk werk gedurende het winter- fiafjaar is de zorg voor onze bakken waar in we verschillende niet winterharde plan ten hebben ondergebracht. Deze bakken leg gen we aan in een gedeelte van onze tuin waar gedurende den winter de meeste zon komt. Vooral aan de Noordzijde, misschien ook aan de Oost- en Westzijde brengen we om de bak eenige beschutting aan, b.v. door er een lage rietmat te plaatsen. De bak moet vooral op een hoog liggend gedeelte van de tuin geplaatst zijn, opdat we zoo min mo gelijk hinder hebben van het grondwater. In de bak worden de planten dicht bij het glas geplaatst opdat deze zooveel mogelijk van het in den winter toch al schaarscne licht kunnen profiteeren. Om de bak maken we nu een dubbele wand op een afstand van ongeveer 30 c.M. van de eerste waarna we de tusschenruimte vullen met droge turfmolm, droog blad of zaagsel. Indien de ruiten van de ramen vuil mochten zijn wor den deze goed schoon gemaakt zoodat ze een maximum van licht doorlaten. Vooral het dekken van de bakken eischt veel zorg. Wanneer we vorst mogen verwachten moe ten de bakken al vroeg in den namiddag worden gedekt opdat de zonnewarmte zoo veel mogelijk wordt opgesloten. Voor het dekken gebruiken we rietmatten, die aan al le kanten flink over de bak kunnen worden uitgerold. Bij strenge vorst is deze dek king niet voldoende. We dekken dan eerst het glas af met stroomatten; ook kunnen we zoo noodig gebruik maken van kleeden of zakken; deze bedekking wordt vervolgens weer afgedekt met rietmatten. Zoodra in den morgen de vorst is geweken en het zon netje op den bak staat, wordt afgedekt, waarna de ramen worden schoongeveegd. Het dekmateriaal moet vooral droog blij ven; inzonderheid geldt dit voor het z.g. zachte dekmateriaal als stroomatten en kleeden. Wanneer het den geheelen dag, ook in het zonnetje vriest blijft de bak ge sloten. Dit is voor planten die veel licht be hoeven een bezwaar. Om hierin te voorzien leggen we dan wel een tweede raam op de bak zoodat we boven de planten een afge sloten ruimte tusschen de ruiten hebben. In aldus behandelde bakken kunnen verschil lende niet winterharde planten overwinte ren, als Pelargonium zonale of geranium, Chrysanthemum frutescens of margrieten, Garzania, Lobelia fulgens, Penstemon Echeveria, Chrysanthemum indicum, en na tuurlijk ook de jonge stekplanten van deze soorten. A. G. WIJZIGING LANDBOUWCRISIS WETGEVING. Commissie samengesteld. In aansluiting aan de berichten betreffen de de commissie inzake onderzoek naar even- tueele wijzigingen in de landbouwcrisis maatregelen, de landbouwcrisisinstellingen, de uitvoering en de controle, enz., kan thans worden medegedeeld, dat de nieuwe min. van landbouw en visscherij, mede op grond van de voordrachten, welke door de daartoe uitgenoodigde organisaties zijn ingediend, de commissie als volgt heeft samengesteld: Voorzitter: prof. mr. J. van Loon, buiten gewoon hoogleeraar in het recht van den industrieelen eigendom aan de Rijksuniver siteit te Utrecht en de Technische Hooge- school te Delft; Leden: J. A. Geluk, secretaris van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond (F. N. Z.); Jac. Groen Azn., lid van de Tweede Kamer, voorzitter van den r.-k. Tuindersvakbond (L. T. B.) in het bisdom Haarlem; Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, tweede voorzitter van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland; J. Hilgenga, vertegenwoordi ger der drie landarbeidersbonden; ir. S. L. Louwes, regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij; J. C. M. Mensing, voorzitter van den Nederland schen Tuindbouwraad; J. L. Nysingh, voorzitter van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité; ir. A. Roebroek, direc teur-generaal van den landbouw; H. Ruy- ter, lid van de Eerste Kamer, algemeen se cretaris van den Aartsdiocesanen r.-k. Boe- ren- en Tuindersbond; J. Smid, adviseur van den nationalen bond Landbouw en Maatschappij; F. V. Valstar; regeerings commissaris voor de groenten-, fruit- en sierteelt; secretaris-adviseerend lid: mr. W. P. M. van der Loo, advocaat en procureur. Tweede secretaris is mr. W. Aalbersberg, advocaat en procureur. Zooals dezer dagen reeds is gemeld, zal de commissie Woensdag 27 November wor den geïnstalleerd, waarna zij zoo spoedig mogelijk haar werkzaamheden zal aan vangen. Schaken. Gisteravond werd te Ermelo bij Har derwijk de 21ste partij schaken gespeeld. Er was zeer veel belangstelling. Aljechin had wit en het begin wa6 on geveer als de 20ste partij, die door wit ge wonnen werd. Euwe had echter 'n betere verdediging dan Aljechin in de 20ste partij, verdedigde zich goed en kwam later zelfs in het voordeel. Aljechin kreeg pionnenverlies en had, toen de partij werd afgebroken, een nadee'ige stelling. Of Euwe echter de partij zal winnen moet vandaag blijken. Het verloop der partij was: Wit: Aljechin. Zwart: Euwe. 1. d2—d4 d7d5 2. c2c4 c7c6 3. Pgl—f3 Pg8-f6 4. Pblc3 a5Xc4 5. a2a4 Lc8-f5 6. Pf3e5 Pb8—d7 7. Pe5Xc4 D«i8—c7 8. g2g3 e7e5 9. d4Xe5 Pd7Xeö 10. Lel—f4 Pf(5d7 11. Lfl—g2 Ta8—rib 12. Ddl-sl «-f6 13. 0—0 Lfo -c6 14. Pc4Xe5 PdïXeó 15. a4a5 a7—a6 16. Pc3e4 Lf8b4 17. Pe4c5 Le6c8 18. Lf4Xe5 f6Xë5 19. f2—f4 Lb4d'2! 20. Delc4 Td8—d4! 21. Dc4—b3 e5Xf4 22. g3Xf4 Dc7e7! 23. Pc5—d3 Lc8e6 24. Db3a3 Le6c4 25. Kgl—hl De7Xa3 26. Tal—a3 0—0 27 Ta3a4 Tf8d8 28. Ta4a3 Lc4Xd3 29. e2Xd3 Td4—b4 30. Tfl—f2 Tb4Xb2 31. Lg2fl Td8—d4 32. f4—f5 Td4—f4 33. Tf2Xf4 Ld2Xf4 34. h2h3 Lf4d6 35. Ta3al Kg8— f7 36. d3d4 Kf7—f6 37. Tal—el Ld6—b4 38. Tel—al Tb2—d2 39. Lfl—c4 Td2Xd4 40. Lc4e6 Td4d8 Afgebroken. Zwart: Edwe. tt? mm -X wm v/> VSiM a bcdetgh Wit: Aljechin. Alleen maar Peter, door Willy Corsari. Uitgave H. P. Leopold's Uitgeversmaat schappij te 's Gravenhage. Wonderlijk productiel is deze vrouwelijke auteur, die eerst op rijperen leeftijd met het schrijven van een serie romans is begonnen. En niet alleen toont zij een verbazingwekken de activiteit maar bovendien een veelzijdig talent, dat elk onderwerp, dat zij aanvat met de grootste nauwkeurigheid behandelt en het bekijkt uit den gezichtshoek van een vrouw, die het menschelijk lief en leed gevoelvol weet uit te beelden. Men kent het succes van haar detectieve- verhalen een verrassende kant van dit talent maar meer nog treft ons haar werk, dat in tooneel- of cabaretkringen speelt, in een milieu, dat de schrijfster uit eigen ervaring kent en dat twee markante zijden heeft, een volmaakte op het toonee! voor een volle zaal met enthousiaste toe schouwers en een allesbehalve volmaakte achter de schermen waar elke acteur weer een gewoon mensch wordt, die in een we reldje van afgunst, tegenwerking en ontbe ring het hoofd boven water moet zien te houden. De Marjon Deloo uit dit boek heeft dat alles doorleefd en is na vele jaren van mis kenning, dank zij haar onmiskenbaar talent, een beroemde en geliefde actrice geworden. Mannen vliegen om haar heen als motten om de kaars maar zij heeft de waarde van hun liefde leeren kenen en voelt slechts meer dan vriendschap voor een middelmatig talent als André, die ten slotte aan haar zakelijk inzicht en haar protectie het succes van Zijn optreden dankt. Dan bedriegt ook deze haar met een onbeteekenende jonge actrice en staat een gevoelige natuur als die van Mar jon voor een zoo groote teleurstelling, dat zij al haar krachten noodig heeft om haa nieuwsgierige collega's haar innerlijken strijd niet te laten bemerken. Op het punt alle mannen uit haar leven te bannen vindt zij plotseling Peter op haar weg, Peter de zoon van haar vroeg gestorven echtgenoot, een gezonde, natuurlijke jongen, die tot dusver in haar huis geleefd heeft zonder haar bijzondere aandacht te trekken Prachtig is deze Peter geteekend, uiterlijk een ruwe, onverschillige knaap, maar inner lijk een kind, dat snakt naar liefde en moe derlijke toewijding en zoodra hun levens in nauwer verband samengaan offert deze jongen zijn clubs en zijn vrienden en alles wat jongens van zijn leeftijd interesseert volkomen op om zich geheel aan het geluk van zijn moeder te wijden. Ook Marjon leeft nu slechts voor Peter maar als er zij het slechts vluchtig weer mannen in het leven van deze actrice komen, trekt de jongen zich verbaasd en ge kwetst terug en verdwijnt als blinde passa gier op een schip. Radeloos van angst zet Maron alle problemen van liefde en plicht uit haar hoofd om Peter terug te vinden en op het oogenblik, dat zij hem gevonden heeft beseft zij, dat jong en oud niet samen kun nen gaan, dat zij het offer van Zijn jeugd niet aanvaarden kan, dat hij niet bij zijn moeder maar allereerst bij jongens en meis jes van zijn eigen leeftijd thuis hoort en zijn verlangen om naar zee te gaan niet aan haar egoïsme mag opofferer. Een boeiend en gevoelig geschreven boek, een nieuw bewijs van het talent van deze veelgelezen schrijfster. Italië voert een strijd om zich vrij te ma ken van het buitenland ten aanzien van granen, steenkool en benzine. Wat de granen betreft, is de strijd ge wonnen; Italië kan thans zich zelf van graan voorzien. Wat betreft de steenkool heeft de regee' ring een uitgebreid program voltooid voor het gebruik van witte steenkool en de ex ploitatie van de steenkoolmijnen in Italië. Over de benzine kan het volgende gezegd worden: In 1934 importeerde Italië voor ongeveer 300 millioen lires van deze brand stof. De voornaamste leveranciers in volg orde van hun belangrijkheid waren: Roe menië, Sowjet-Rusland, Iran (Perzië), de Vereenigde Staten, Columbia, Venezuela, de Antillen en Nederlandsch-Indië. De be lasting op autobenzine is aanzienlijk ver hoogd. Een liter benzine, die nog geen twee lires kostte, kost thans lire 3.66, en de prijs wordt binnenkort 5 lires. De aankoop en de distributie van vloeibare brandstoffen is een staatsmonopolie geworden. Tevens is studie gemaakt van de productie van synthetische benzine. Deze maand zijn te Milaan methodische proefnemingen met na tionale vloeibare brandstoffen verricht, n.1. met steenkoolgas en methaan en met een nieuwe brandstof, genaamd „robur", zijnde een mengsel van twee soorten alcohol en benzine. Ook wordt gesproken over een nieuwe brandstof, gemaakt van asfaltstof en alcohol. Naar men weet, bevinden zich in Italië aanzienlijke asfalt-voorraden. Te Rome zetelt 'n permanent comité, dat de po gingen om een industrie-product te maken van nationale brandstoffen onderzoekt en coördineert. Krachtens Italiaansche ministerrieel be sluit van 16 November 1935 is, naar A. .N P. meldt, aan houders in het buitenland van Italiaansche bankbiljetten van 1000 en 5000 lire de mogelijkheid geboden, om de ze naar Italië terug te zenden, mits de zen ding geschiedt vóór 26 November a.s. als postzending met aangegeven waarde, voor rekening van het Instituto Nazionale per i Cambi con 1'Estero, naar een van de vol gende bankinstellingen: Banca d'Italia, Banco di Sicilia, Banco di Napoli, Banca Nazionale Lavóro, Institute San Paolo, Banco dit Roma, Banca Commerciale Ita- liana, Credito Italiane. Ook kunnen de bankbiljetten gedeponeerd worden bij de Italiaansche legatie te 's-Gravenhage of bij de Italiaansche consulaten te Amsterdam en Rotterdam. De op deze wijze naar Italië teruggezon den bankbiljetten zullen gecrediteerd wor den op bijzondere geb lokeerde, geen rente dragende rekeningen, welke met toestem ming der betrokken Italiaansche autoritei ten gebruikt kunnen worden voor het veref fenen van inkoopen van roerende of onroe rende bezittingen in Italië of ter betaling van nader te bepalen inkoopen van goede ren. Na het verstrijken van den termijn tot 29 November bestaat geen mogelijkheid meer om voornoemde bankbiljetten, op wel ke wijze dan ook, naar Italië te zenden of bij de Italiaansche autoriteiten hier te lande te deporteeren. De na 26 November per post naast Italië gezonden of door reizigers me degebrachte bedoelde bankbiljetten zullen bij het binnenkomen in het Koninkrijk ver beurd verklaard worden. Op de Schelde ter hoogte van de Perel, heeft een aanvaring plaats gehad tusschen den Nederlandschen zeelichter Thames IV, die van Antwerpen vertrokken was met een lading steen en het Rijnschip Wilant, dat uit Duitschland kwam, geladen met kolen voor Antwerpen. De Wilant sloeg lek en is ter hoogte van het fort Philippe gezonken. De bemanning werd door de sleepboot gered. De Thams IV keerde naar Antwerpen te rug, aangezien het schip een lek in het voor gedeelte had opgeloopen. De Wilant, waarvan de tonnenmaat 817 bedroeg, was in 1916 te Raamsdonksveer ge bouwd. In de acte van beschuldiging tegen de moordenaars van den Poolschen minister van binnenlandsche zaken, welke acte giste ren is voorgelezen, wordt verklaard, dat de Oekrainische nationalistische organisatie ver antwoordelijk is voor de misdaad en dat zij daarbij steun heeft genoten van zekere bui- tenlandsche mogendheden. De voorbereidingen voor den moord, aldus de acte, zijn begonnen in 1933 op aanwij zing van kolonel Konowaletsj, een der leiders der nationalistische organisatie. De beschul digde Lebed heeft te Berlijn een onderhoud gehad met een anderen chef der organisatie, bij wien hij ook Pavelitsj, den leider der Kroatische terroristische organisatie „Oes tatsji", ontmoette. De acte van beschuldiging zegt verder, dat de Oekrainische organisatie in den loop van 15 jaar verschillende aanslagen heeft voorbereid en uitgevoerd. Daarna wordt gezegd, dat de organisatie voor een aanzienlijk deel werd gefinancierd door Littauen. Uit de documenten, die ge vonden zijn op den te Praag gearresteerden leider Senyk, blijkt, aldus de acte van be schuldiging, dat in de laatste jaren de Lit tausche regeering voor de helft der inkom sten van de organisatie zorgde, dat zij val- sche passen en visa verschafte, vooral naar Canada en de Ver. Staten, en dat zij het overschrijden van de grens voor samen zweerders vergemakkelijkte. Deze hulp werc verleend onder de bescherming van officiee le Littausche persoonlijkheden. Vertegen woordigers der organisatie hebben te Kowno in regelrecht contact met den Littauschen minister van buitenlandsche zaken Zaunius gestaan. Konowaletsj heeft, zoo vervolgt de acte, ter gelegenheid van de Volkenbonds vergadering op 6 October 1932 een onder houd van een half uur gehad met Zaunius, die beloofd zou hebben al het mogelijke te zullen doen, opdat de subsidie aan de or ganisatie niet verlaagd zou worden en die er op zou hebben aangedrongen, dat met voorzichtigheid te werk zou worden gegaan, opdat men in Polen geen argwaan zou krij gen. Het Nobel-comité van het Noorsche Stor ting heeft besloten, dit jaar geen nobelprijs yoor den vrede uit te reiken, Naar de Berlijnsche correspondent van de „Times" meldt, werd onlangs te Kettwig een gemeente-ambtenaar door den burge meester ontslagen, omdat hij geweigerd had zijn kinderen lid van de „Hitier Ju- gend" te laten worden. De ambtenaar dien de een protest in, dat dezer dagen voor de rechtbank van Arbeidzaken van Essen is behandeld. De ontslagene grondde zijn verweer op het feit, dat hij katholiek was, en daarom zijn kinderen in de Roomsche Jeugdbewe ging wilde zien opgenomen. De rechtbank stelde hem in het ongelijk en verklaarde, dat van den burgemeester van zijn gemeente niet geëischt kon worden samen te werken met iemand, wiens mee ning zoozeer afweek van de nationaal-so- cialistische beginselen. Van zeer betrouwbare zijde wordt verno men, dat de Japansche autoriteiten een ul timatum hebben gezonden aan de plaatse lijke autoriteiten van Noord-China, waarbij den Chineezen de keus wordt gelaten, tus schen een inval van het Japansche leger en het vormen van de voorgestelde autonome regeering. De autoriteiten van Noord-China hebben toegestemd in een autonome federatie, wel ke financieel en economisch onafhankelijk is van Nanking. De president van de federatie is generaal Soeng Tsjé Joean, de comman dant van de garnizoenen van Peking en Tientsin. Volgens te Londen in officieele kringen ontvangen berichten, zou de separatistische beweging in China slechts drie provincies omvatten, t.w. Hopei, Tsjahar en Sjansi. Naar men hier verklaart, kan Engeland niet op juridische gronden intervenieeren, en het zou dit ook niet kunnen doen uit naam van zijn economische belangen, die de laatste jaren in dit gebied aanzienlijk verminderd zijn. De „Daily Mail" meldt, dat Sarah Chur- chill, de 21-jarige dochter van Winston Churchill, het beroep van revuedanseres heeft gekozen. Zij zal op 23 Dec. in de provincie debuteeren en later te Londen optreden. Haar vader, Winston Churchill, heeft vol gens het blad zijn toestemming gegeven. A, B, C en D, de vierling van de familie Perricone te Beaumont (Texas), hebben de zer dagen hun zesden verjaardag gevierd. A, B, C en D (hun werkelijke namen luiden An- thony, Bernard, Carl en Donald) vormen de eenige manlijke vierling ter wereld. De speelgoedfabrikanten van de Ver. Sta ten, die te New-York een tentoonstelling houden van Kerst-speelgoed, verklaren, dat de tijd van het speelgoedsoldaatje voorbij is. Flet pacifisme heeft zijn intrede gedaan in de speeldgoedindustrie en de opvoeding der kinderen is thans zoodanig, dat minder be langstelling bestaat voor oorlog-speelgoed. Wel zijn eenige nieuwe spelen in den han del gebracht, welke betrekking hebben op den strijd tegen de misdaad. Een leider van de vereeniging van speel goedfabrikanten heeft verklaard, dat de om zet van „militair" naar „vredelievend" en „wetenschappelijk" speelgoed is verplaatst. Óp de laatste tentoonstelling is dit duidelijk uit de cijfers gebleken. De tweede zittingsdag van het proces tegen de Oestasji, die verdacht worden van mede plichtigheid aan de schietpartij te Marseille, kenmerkte zich in de eerste plaats door een heftige crisis in de onophoudelijke reeks inci denten, door den advocaat Desbons ver wekt. Het kwam tot een uitbarsting toen Desbons op een gegeven moment tijdens een hevigen woordentwist met den procureur- generaal Rol op ironischen toon uitriep: ,.ls dat nu de rechtspleging in de Republiek?" Dat werd te erg geoordeeld. De procureur- generaal diende bij het Hof een aanklach' in en het Hof besliste na beraad in raadkamei dat Desbons de zwaarste disciplinaire straf opgelegd zou worden, die mogelijk is: hij werd uit zijn ambt van advocaat ontzet Hij werd vervolgens de zaal uitgeleid. De deken van de balie werd belast met de verdediging van de Oestasji, maar dezen zeiden dat zij zouden weigeren te spreken zoolang Desbons niet aanwezig was en dat zij in hongersta king zouden gaan. Onder groote opwinding moest de zitting verdaagd worden. Het merkwaardige van de situatie is, dat niet precies vast staat welken weg men nu moet inslaan. Voorloopig is den deken van de balie te Aix-en-Provincie opgedragen maatregelen te nemen. Deze staat echter, ge zien de houding van de verdachten, voor een moeilijke beslissing. Desbons heeft vijf dagen tijd om in cassa tie te gaan tegen dc beslissing van het Assi- zenhof te Aix-en-Provence. Het is mogelijk dat den verdachten een nieuwe verdediger wordt toegewezen. Deze zou dan eenige da gen uitstel moeten hebben om het dossier te kunnen bestudeeren. Het proces zou dan ge durende eenigen tijd geschorst moeten wor den. De vraag blijft of de verdachten bereid zijn een ander dan Desbons als hun advocaat te aanvaarden. Als laatste redmiddel 7ou men er dan toe kunnen overgaan de verdedi ging in handen te geven van de advocaten ir Marseille, die de Oestasji hebben bijges.aan bij het voorloopig oderzoek en bij de rechter lijke instructie. 77-Weet je wat, dacht hij, ik zal die vogel verschrikker nog wat mooier maken en hij timmerde boven op de paal nog een hoop latjes bij. Juist kwam er een veldwachter langs, die bijna uit zijn vel sprontr van kwaadheid. 78. Hij pakte Jantje bij zijn kraag cn duwde hem met zijn hoofd tegen de zooge- naamden vogelverschrikker. „Weet je wei wat je daar doet", bulderde hij den ver' schrikten boosdoener toe. „Dit is een waar schuwing voor een onbewaakten spoorweg overgang. Pas op als je nog eens van streken durft uit te halen".

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8