SAXON UteuUleton De gemeenten in hun strijd tegen het P. E. N. 23 oooé. De gemeenten verdedigen het behoud van hun bedrijven. KEULEN, 456 M. 5.50 Concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.J DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Trioconcert. 8.20 Concert mmv. solisten, koor en orkw 9 20 Ber 9 50 Concert. 10.05 Weerber. 10.20—11.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum I. 2225 G. P. BAKKER if.»oo©©© JiadiopzcgcaMMia, Dinsdag: 26 November. HILVERSUM, 1875 M. (K.R.O- uitz.) 8.Gr pl. 9.Hoogmis. 10.30 Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gr.pl. 2.Vrouwenuur. 3.Mode cursus. 4.Gr.pl. en orkestcon cert. 6Schlagermuziek. 6 40 Le zingen. 7.35 Gr.pl. 8.Ber. 8.03 Koor- en orkestconcert. 9.05 Toe spraak minister Gelissen. 9.15 Causerie. 9.30 Orkestconcert. 10.10 Interview. 10.35 Ber. 10.40 Schla germuziek. 11.4012.Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (A.V.R.O.- nitz.) 8 Gr pl. 10.— Morgen wijding en Gewijde muziek. 10.30 Viool- en piano-recital. 11.Huis houd. wenken. 11.30 Populair con cert. 1.—Omroeporkest. 1.50 Zang en piano. 2.10 Omroeporkest mmv. pianosolist. 3.Knipcursus. 4.— Trioconcert. 4.30 Kinderkoorzang. 5.Kinderuur. 5.30 Causerie 6.— Trioconcert. 6.30 Psychologische causerie. 7.Voor de kinderen. 7.05 Vocaal concert. 7.30 Engelscho les. 8.— Ber. en gr.pl. 8.15 Kerst- oproep Leger des Heils. 8.30 Om roeporkest m.m.v. solisten. 9.25 Hoorspel. 10.15 Kwintetconcert. (10.45 Verslag schaakmatch). 11. Ber. 11.10—12.— Dansmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 11.50 Orgelspel. 12.10Gr.pl. 12.35 Trioconcert. 1.202.20 Schotsch Studio-orkest mmv. bariton. 3.10 3.55 Gr.pl. 4.20 Lezing. 4.40 Trio- concert en zang. 5.35 BBC-Militair- orkest. 6.20 Ber. 6.50 Zangvoordr. 7.15 Fransche les. 7.50 Lezing. 8.20 Piano-recital. 8.50 Gev progr. 9 50 Ber. 10.20 Voordr. 10.40 Ka mermuziek 11.3512.20 Dansmu ziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Kamermuziek. 4.20 Orkestconcert. 5.50 en 6.50 9.05 Gr.pl. 9.20 Kamermuziek. Symph.-concert. 11 20 Orkestconcert mmv. solisten. 135 Or.pl. 3.30 Solistenconcert. 4 20 Düsseldorfsch concert-orkest. 7 30 Gev. progr. 10.20—11.20 kwartetconcert. 12 20 Gr.pl. 12.50 Salon-orkest. 1 50—2.20 en 5.20 Gr.pl. 6 35 Sa lonorkest. 7.35 Gr.pl. 8.20—11.20 Gevar. progr. 484 M.: 12 20 Or.pl. 1250 Omroeporkest. 1.50_2$0 Grpl 5 20 Salon-orkest. 6 50 Gr. pl 7 Zang. 8.20 Symph. concert. 10.30—11-20 Or.pl. Lijn 2: Hilversum II. Li n 3: Brussel VI. 8.05—9 20, Keulen 9.20—11.20, Kalundborg 1120—12 20, Brussel VI. 12.20— 1420, Kalundborg 14.20—15.10, Droitwich 15.10—15.55, D.sender 15.55—16.20, Keulen 16.20—17.20 Brussel VI. 17.2019.20, Keulen 19 20—21 20, Parijs Radio 21.20 -24.—. Lijn 4: Parijs R- 8.0510 05, D.sender 10.05—10.35, Lond. Reg. 10.35—13.35, Droitwich 13.35— 14.20, Lond. Reg. 14.20—17.35, Droitwich 17.35—18.20, Luxem burg 18.20—18.50, Droitwich 18 50 —19.20, Lond. Reg. 19.20—20.20, Droitwich 20 2021.50, Leipzi] 21.50—22.20 en Lond. Reg -24.-. 16, Bussum 17.50, Alkmaar 16.80, P. E. N. 23.28; groote arbeiderswoningen: Hilversum 24, Bussum 27, Alkmaar 26.40, P. E. N. 38.40; middenstandswoning: Hilversum 33, Bussum 36.60, Alkmaar 36, P. E. N. 39.12; ruime villa: Hilversum 78, Bussum 87, Alkmaar 81.60, P. E. N. 91.32. Locale distributie moet goedkooper zijn dan de gecentraliseerde. Het spreekt van zelf, dat de zooveel kemakkelijker be- reikbiarheid van de directie en van den technischen dienst een besparing aan kosten van transport en dergelijke te weeg brengt. De concurrentiestrijd met de gemeentelijke gasfabriek. Ook met het oog op den concurrentie strijd tusschen het Prov. Electrisch be drijf en het gemeentelijk gasbedrijf, ach ten adressanten de centralisatie van de stroomlevering noodlottig. De ervaring in tal van gemeenten heeft reeds duide lijk bewezen, welke nadeelen de gasbe drijven ondervinden, zoodra de provin cie de distributie ter hand neemt. Adressanten oordeelen dit een ernstig feit, omdat thans ten laste van de ge- meente-financiën uit de gasbedrijven groote winst gemaakt kan worden. Zij vreezen ook, dat door centralisatie een ongewenschte verhouding tusschen het proviciaal en het gemeente-bestuur in het leven wordt geroepen. De geldelijke gevolgen voor de gemeenten. Onder de op het oogenblik heerschen- de uiterst precaire omstandigheden zijn adressanten van oordeel, dat derving van de winsten uit de electrische bedrij ven voor de gemeenten de genadeslag beteekent. Toepassing van allerlei dras tische belastingverhoogingen, salaris kortingen en andere op zichzelf onge wenschte bezuinigingen op subsidies voor nuttige instellingen, zijn reeds thans noodig om de begrootingen slui tend te maken. Adressanten achten het haast niet aanneembaar, dat Gedep. Staten, wan neer het op de eindbeslissing aankomt, zich niet zullen laten weerhouden door de doorzetting van hun wenschen, een ng veal verder gaande ontreddering van de geldmiddelen hunner gemeenten voor hun verantwoording te nemen. Mochten desalniettemin de plannen tot stopzetting van onze gemeentelijke distributie-bedrijven doorgang vindien, dan zullen wij ons genoodzaakt zien, met alle middelen rechtens op te komen voor de gerechtvaardigde aanspraken van onze gemeenten op een volledige schade loosstelling voor de daardoor Intredende derving van inkomsten. Adressanten vertrouwen er op, dat, wanneer dit noodig mocht zijn, een be roep van hun gemeenten op de landare- geering niet te vergeefs zal worden ge daan. i- tf Conclusies. Concludeerende, zijn zij van oordeel, dat een provinciale bedrijfspolitiek, wel ke er toe leidt contracten met de ge meenten inzake de levering van electri- citeit en gros, bij afloop niet weer te verlengen en vervolgens dwingend op treedt tot afstand van gemeentelijke dis tributiebedrijven a. het rechtsgevoel kwetst, gelet op de nadrukkelijke toezegging, welke de vertegenwoordigers van de provincie en het provinciaal bedr%f bij het aangaan van die overeenkomsten hebben gegeven b. de gemeentelijke autonomie op grievende wijze aantast; c. de gemeente-financiën op zulk een ernstige wijze schaadt en dat nog wel gedwongen zullen worden elke tot dus- in deze crisistijden dat de gemeenten ver nog gehandhaafde sociale voorzie ning te staken en een onvermijdelijk tot noodlijdendheid zullen worden gebracht; d. op technische gronden niet als een noodzakelijke eisch voor een behoorlijke electriciteitsvoorziening in de provincie Noordholland kan worden verdedigd. Adressanten spreken ten slotte de hoop uit erin te zijn geslaagd, de positie, waarin hun gemeenten verkeeren, dui delijk te hebben gemaakt. Op hoogen prijs zullen wij het stellen, zoo zeggen zij, indien ons te zijner tijd Door de gemeentebesturen van Hil versum, Bussum en Alkmaar is aan de leden van Provinciale Staten van N. H. inzake de overneming van de electrici- teitsbedrijven dier gemeenten door het P. E. N. in brochurevorm een vertoog gericht, dat wij belangrijk genoeg achten om in hoofdtrekken ter kennisse van onze lezers to brengen. De beschouwing vangt aan met een historisch overzicht waarin wordt uit eengezet dat vóór de stichting van het P. E. N. de stroomvoorziening van de N. H. gemeenten verzorgd werd door eigen stroomopwekking en distributie of door geconcessioneerde electriciteits- levering door particuliere ondernemin gen, welke ondernemingen in 1917 en 1918 door de provincie werden overge nomen. De opzet van de provincie was zorg te dragen voor het beschikbaar stellen van de electrlciteit en gros in elke ge meente .terwijl de gemeenten zorg moesten dragen voor de distributie Zeer duidelijk komt dit tot uiting in een schrijven van 14 Nov. 1919, door het P. E. N. aan de gemeenten gericht, waarin be toogt wordt dat aan de stroomlevering °an huis door het P. E. N. een einde moet komen. Deze brief is als bijlage in de brochure opgenomen. Onder den invloed van het gedeligeerd lid van den raad van toezicht op de pro vinciale bedrijven Dr. Ir. Th. van der Waerden en den directeur van het P. E. N., den heer F. A. Smit Kleine, zag Hil versum af van het stichten van een eigen centrale en ging deze gemeente er toe over den stroom van het P. E. N. te betrekken. Dit besluit werd vooral daarom geno men, omdat in den Hilversumschen raadsvergadering van 9 April 1918 Dr. v. d. Waerden met nadruk had ver klaard, dat op grond van de praktijk in Noordholland geen ander stelsel aanbe veling verdient dan één, waarbij de provincie den stroom levert aan de ge meente en de groot-idustrieën en de ge meenten de belangen van de distributie in het klein verzorgen. Ook de heer Smit Kleine deelde dit standpunt. De gemeente Alkmaar zag af van het stichten van een eigen bedrijf op grond van dezelfde motieven al6 Bussum. Deze drie gemeenten hebben dus hun electriciteitsbedrijven bij de stichting gebaseerd op den inkoop van stroom en gios en verkoop van stroom en detail. Daarom hebben zij aanzienlijke kapi talen in gebouwen, toerusting, kabelnet enz. vastgelegd, waaraan destijds een aanzienlijk risico was verbonden. De beginjaren waren moeilijk en wer den eerst na geruimen tijd door gunsti ger tijden gevolgd. Door samenvoeging van de leiding met de administratie der gasfabrieken en de radiodistributie-be- drijven werd een zoo voordeelig mogelijk beheer verkregen, terwijl de electrlci teit binnen het bereik van de geheele bevolking werd gebracht. Hoewel de provincie zich voor de le vering engros aan de gemeenten voor- loopig niet langer dan voor 25 jaar wil de verbinden, wezen de besprekingen er op, dat de provincie tot in lengte van dagen de zorg van de levering van stroom aan huis bij de gemeenten wilde laten berusten. De overeenkomsten werden later voor 5 jaar gesloten met stilzwijgende verlen ging voor een jaar, dit omdat de provin cie om de vijf jaar de goedkeuring van haar tarieven van het Rijk behoef le. De gemeenten bevroedden allerminst dat deze regeling van het Rijk door de provincie zou worden aangegrepen om terug te komen op haar bedoelingen om trent den opzet en den duur van de regeling. Stellig zouden de gemeenten in de verkorting van de verbintenistijd niet hebben toegestemd, als zij dit hadden kunnen vermoeden. Zij hebben daaraan zelfs niet gedacht, omdat dit twijfel aan de goede trouw bij de provincie zoude insluiten. v WW Wwwm'wW WW 58) Een lange man stond met den rug naar hen toe, een groote teekening voor zich, aanwijzingen te geven, eenige sappeurs stonden om hem heen. Toen hij Saxon met den meester en de anderen hoorde spreken, draaide hij zich eensklaps om. „Kapitein Govaerts", sprak Saxon vol verwondering. „Juist, generaal". Govaerts ging naar hem toe. Ze schudden elkander krachtig de hand. „Een landgenoot, Marion!" stelde Saxon voor. „Ingenieur Govaerts, die mij in het allerellendigste uur van mijn leven een hart onder den riem heeft gestoken". „De man van de reigerveer", lachte Ma rion. De ingenieur beantwoordde den lach, die haar mooi gezicht vervroolijkte en het hart van eiken man veroverde. „In mijn leven bracht het ook een ommekeer", vertelde hij. „Ik begreep, dat ik den keizer niet meer kon dienen en besloot naar Holland terug te keeren. Maar mijn oude vriend, de mees ster, haalde mij over, den koning mijn dien sten aan te bieden En nu ziet u mij hier bezig schansen te graven. We zullen ze zoo Het historisch overzicht wordt beslo ten met de mededeeling dat in 1934 Hil versum, Alkmaar en Bussum tezamen van het P. E. N. hebben ingekocht 18.411.100 K.W.U. stroom voor een be drag van 870000.—. Deze cijfers, zoo wordt betoogd, mogen wel strekken ten bewijze, dat de ge meentebesturen haar taak op uitnemen de wijze hebben verricht en dat zij daar bij in niet onbelangrijke mate hebben bijgedragen tot de ontwikkeling van den bloei van het P. E. N. De afgedwongen opheffing van distri butiebedrijven zouden ook wel een roem loos einde zijn van een epxloitatie. die zoo duidelijk heeft aangetoond, dat bij een beleidvol gevoerd beheer de belan gen van de ingezetenen sterk worden bevorderd, de gemeentefinanciën zear zijn gebaat en daarnaast krachtig aan het welvaren van het provinciale bedrijf kan worden medegewerkt. Eigen distributie door de provincie. Onder dit hoofdstuk wordt uitvoerig betoogd, dat de verlenging van de over eenkomsten aanvankelijk nimmer moei lijkheden heeft opgeleverd. Langzamer hand had echter de gewijzigde bedrijfs politiek naar voren en zeer duidelijk kwam deze tot uiting bij de schriftelijke en mondelinge behandeling van de be grooting van het P. E. N. voor 1932, toen Ged. Staten er op wezen, dat het streven er op gericht moest zijn de levering aan huis door de provincie zooveel mogelijk te bevorderen. De gemeentebesturen kregen een wenk, dat de stroomlevering door het P. E. N. rechtstreeks aan huis zou wor den ter hand genomen en dus het ge meentelijk electrisch bedrijf eerlang zou ophouden te bestaan. Deze frontverandering wekte bij de. bcsvuren van de desbetreffende N. H gemeenten groote onrust en zij benoem den een commissie bestaande uit de burgemeesters van Hilversum en Bus sum, die bij Ged. St. uiteen zette met welke groote zprg de gemeentebesturen kenmis hadden genomen van dat voor nemen. Dit had echter geen succes. De ge meenten worden gedwongen haar be drijven af te staan op grond van het motief, dat centralisatie van de electri- citeitsdi6tributie een algemeen provin ciaal belang zou zijn, waarbij echter ge heel uit het oog werd verloren, dat als gevolg van de eigen stroomopwekking door Amsterdam en Haarlem niet meer dan circa 37 van de ingezetenen van N. H. door het P. E. N. worden bereikt, zoodat hier toch bezwaarlijk van een algemeene provinciale voorziening ge sproken kan en mag worden. Wanneer het als een provinciaal be lang wordt beschouwd, de electriciteits voorziening ook in de meest afgelegen streken van de provincie door te voeren (adressanten zijn van oordeel dat dit uit een sociaal oogpunt valt toe te juichen, doch niet met een gezonde economie is overeen te brengen) dan gaat het niet aan de daaraan verbonden kosten bui ten bezwaar van de algemeene provin- cia e kas te houden en die geheel door het P. E. N. te doen dragen, met het ge volg, dat de druk van die oneconomische provinciale voorziening op slechts ten hoogste 37 van dè ingezetenen wordt gelegd. Beleidskwestie. Adressanten zijn van oordeel, dat de gedwongen afstand van de gemeente lijke electriciteitsbedrijven bezwaarlijk als een algemeen provinciaal belang kan worden verdedigd en betoogen, dat het niet aangaat om de gemeentelijke auto nomie op te offeren om de belangen van een door de provincie in het leven ge roepen bedrijf te bevorderen. Hoe nuttig en praktisch het gebruik van electriciteit ook moge zijn, de inge zetenen en namens haar het gemeente bestuur, zulle.i in de eerste plaats heb ben te beslissen, wat voor de gemeente nuttig en noodig is. sterk maken, dat geen tiendubbele over macht het kamp kan nemen". „Het is een pak van mijn hart, dat we niet meer aan tegenovergestelde kanten staan", meende Saxon. „Heeren", zei Marion. „U werkt hier zoo hard, dat ik gaarne zou willen dat u mii 't genoegen deed vanavond met ons net avondmaal te nuttigen. Er is nog zooveel te vertellen". „Gaarne, prinses", antwoordde de schans- meester. „Maar u moet er rekening mede houden dat wij, de meester, Praxiteles, Mercurius en ik slootgravers zijn". Hij boog zich voorover om Marion de handkus te geven. „Charmante man", meende Marion. „Charmante vrouw", zei Saxon. „Altijd weet jij de juiste snaar te treffen. Maar, vroeg hij. „zou jij het goed vinden dat we voor van avond ook de andere vrienden uit- noodigden. mijn officieren Von Holm, Mel- chior en de anderen en dan Edzke ook nog?-' „Dat zal een heel feest worden", zei ze lachend. In den nacht van den vierden Augustus werden een aantal individuen gevangen ge nomen, die rondsloopen bi, de kanonnen Zoo in het geheim speelde zich alles af en zoo streng werd wacht gehouden, dat geen spion de stad kon verlaten. Den vijfden Augustus verscheen Tilly met zijn geheele macht voor Werben. Hij rukte op tot een kwartmijl, nauwelijks een mus ketschot afstand van het kamp, en bood den slag aan. Het op 25 Juli 1934 genomen staten besluit, waarbij een crediet van 1.000.000.— ten b*A van het P. E. N. is verleend voor den bouw van nieuwe laagspanningsnetten met t-oebehooren in die gemeenten waarin in verband met het afloopen der strcomleverings- contracten de provincie tot stroom levering rechtstreeks aan huis overgaaf en waarmede onverhoopt geen tijdige O' reen6temming mocht wrden bereikt omtrent overneming harer netten met toebehooren, zouden; indien dat effect zou sorteeren, de rechteloosheid van de gemeenten nog vergrooten. Dit besluit beoogt z.g. onwillige ge meenten te dwingen en onder eenigs- zins anderen vorm hebben Ged. St. thans in het ontwerp van de begrooting van het P. E. N. voor 1936 een bedrag van 3.000.000.— voor deigelijken aanleg een uitrusting van eigen netten, in die onwillige gemeenten, opgenomen. 20 Sept. 1934 verzocht de vereeniging van hoofden van stroom-distributiebe drijven aan H. M. de Koningin de goed keuring van het Statenbesluit om 1.000.000 beschikbaar te stellen, te onthouden en adressanten zijn van oor- deeld, dat het voor zich zelf spreekt, dat het Statenbesluit van Juli 1934 nog steeds niet werd goedgekeurd. Practische bezwaren. Adressanten wij»en er voorts op, dat vrij algemeen wordt aangenomen, dat er ernstige bedenkingen bestaan tegen het in één hand leggen v»n overheidsmacht en groote economische macht. Zij zijn van oordeel dat Ged. -St. die tot taak hebben als rechter op te treden bij ge schillen tusschen gemeenten onderling en de gemeente en haar ingezetenen er voor heeft te waken, dat de gemeente besturen met hun geschillen, welke zich op het terrein van de electriciteitedistri- butie voordoen, niet bij een college be hoeven te komen, waarmede zij, van wege de gevoerde bedrijfspolitiek, prin cipieel en practisch in zoo sterke mate van meening verschillen. Bü een conflict tusschen de gemeenten en de provincie is strikte onpartijdigheid eisch en in strijd daarmede is dat Ged. St. optreden als rechter in eigen zaak en dit i6 het geval, wannéér de gewestelijke distributiebedrijven njet vrijwillig over gaan, doch eenvoudig* worden genaast. Als een voordeel van een gemeentelijk distributiebedrijf wordt genoemd het geregeld contact tusschen een gemeen tebestuur en zijn ingezetenen, waardoor het mogelijk is met plaatselijke belangen en de financieele draagkracht van de verbruikers rekening te houden. Ook zijn adressanten van oordeel dat de algemeene „Service" ter plaatse bij een gecontroliseerd bedrijf nimmer zoo goed en deugdelijk kan zijn als bij ge meentelijke voorziening. De hulpverlee ning bij stoornissen, alsmede de voo> lichting omtrent aansluitingen zullen er onder moeten liidëh. Ook de soepelheid sdpor de gemeenten bij het innen der, verschuldigde rechten kan bij de gemeente grooter zijn dan bij een lichaam als het P. E. N. De economische zijde. Van het vraagstuk wórdt mede in het adres onder de loupe genomen. Ontkend wordt dat door de distributie van den e'ectrischen stroom door de provincie in het geheele gebied den voordeelig- sten bedrijfsvorm oplevert. De cijfers, zoo betoogen zij, wijzen uit, dat de locale distributie in netten van eenigszins grooten omvang het minst kostbaar is en deze netten nu op te offeren teneinde met de daaruit voortvloeiende prijsver- hoogingen de nadere, rechtstreeks door de oprichtings-centrale bediende of te bedienen gebiedsdelen, op voordeeliger voet van stroom te kunnen voorzien, komt neer op een onbillijkheid, waaraan men het oordeel van adressanten ne mend weloverwogen zal mogen mede werken. 3 3 In 1934 bedroeg de gemiddelde prijs welke het P. E. N. aan zijn afnemers be rekende voor licht en huishoudelijke doeleinden, met uitzondering van nacht- stroom, 15.31 cent per K.W.U. In Hilver sum was <Jeze prijs, 14.19, in Bussum 13.62 en in Alkmaar 1508 cent per K.W.U. Een vergelijking van het vast rechttarief valt uit in het nadeel van de provincie. kleine arbeiderswoningen: Hilversum Om een schermutseling uit te lokken, liet hij een gedeelte van zijn ruiters vooruit ruk ken, gevolgd door meerdere troepen. Eeni ge honderden kanonschoten liet hij op werben afvuren. Ofschoon de koning zijn artillerie in een zeer voordeelige positie had opgesteld, ant woordde hij slechts met eenige armzalige schoten en op hetzelfde oogenblik werden groote vuren in Werben ontstoken. Geheel Werben stond in lichtelaaie. Er scheen in de stad de grootste verwarring te heerschen. Tilly, overtuigd dat zijn slim plan gelukt was, beval onmiddellijk den aanval, zeker dat hij de Zweden zou vernietigen. Hij trachtte met zijn troepen de buitenste bar ricades binnen te dringen. Regiment na re giment rukte voorwaarts. De koning wacht te tot hij den vijand binnen het bereik van zijn kanonnen zag. Toen klonk zijn com mando: Vuur. Een algemeen salvo donder de in de lucht, talrijke kogels vielen telkens weer in de keizerlijke troepen, zoodat gehee le rijen werden weggemaaid, als gras voor de zeis. Tilly's avantgarde bestond niet meer. De koning en zijn generaals hadden hun troepen met zorg opgesteld. Begunstigd door den rook, die over geheel Werben hing, viel hij plotseling in het front en van beide zij den met zijn ruiters, gesteund door mus ketiers, op den vijand aan, met zoo'n groo te woede en kracht, dat de dichtbijzijnde es- cadrons volkomen werden vernietigd en de andere in wilde haast hun verschansingen tiachtten te bereiken. Zesduizend dooden .'5vfP °P het slagveld achter. Gustaaf Adolf had bijna geen verliezen geleden. Als Tilly niet zulk een groot veldheer geweest was, die altijd de orde wist te her stellen, zou het keizerlijke leger in groot gevaar verkeerd hebben de volslagen neder laag te lijden, de nederlaag, die deze leger macht ruim een maand later, den 17den September bij Leipzig (Breitenbach) bijna geheel van den aardbodem deed verdwij nen Dit was de eerste tegenslag, die Joannes de Tserdaes, graaf van Tilly, de veldheer, die nooit een slag verloren had, ondervond. Was het de straf voor de onmenschelijke verwoesting en het uitmoorden van Maag denburg? Zeker is, dat deze overwinning van grooten invloeg was op het vervolg van den strijd. Saxon was niet tevergeefs op in lichtingen uitgegaan. Een paar dagen later trok Tilly af in de richting van Saksen. Eenige dagen na de overwinning werd in de Groote Kerk te Werben het huwelijk voltrokken tusschen Saxon en Marion. In de kerk waren ter herinnering van het be leg een groot aantal vijfentwintigponders opgestapeld, die Tilly in de stad had ge schoten. Talrijk waren de gasten, die naar Wer ben getrokken waren om getuige te zijn van de huwelijksplechtigheid. Zelfs uit Berlijn waren een groot aantal reiskoetsen aange komen. Het kerkplein, de markt en de straten van Werben, versierd met vlaggen en slingers van groen, wemelden reeds vroeg in den morgen van een duizendkoppige menigte Spanheim. Le soldat suédois etc. Allen waren op hun Zondagsch uitgedost en allen droegen de Zweedsche kleuren, het geel en het blauw. Toen men den met span ning verwachten stoet rijtuigen, die heel lang was, voorafgegaan door de koets van den hofmaarschalk, zag aankomen en de koninklijke statiekaros, getrokken door zes paarden, langs den weg reed, die afgezet was door kurassiers in blinkende harnassen als zilver schitterend in de felle zon, weer galmde de lucht van een oorverdoovend en geestdriftig gejubel. Men wilde den over winnaar eeren, die uit het verre noorden was gekomen om de vrijheid te brengen en die had bewezen opgewassen te zijn tegen den onoverwinnelijken Tilly. Toen de hofmaarschalk de stampvolle kerk betrad, begon het orgel te spelen. Allé aanwezigen stonden van hun zetels op, een stille indrukwekkende hulde. Zijne Majesteit zelf, in paarsche feest- kleedij, geleidde Marion aan de hand naar den preekstoel. Prinses Marion was mooier dan ooit in haar wit satijnen gewaad; een lange sluier lag over haar zwarte haren en om haar hoofd droeg ze een krans van oranjebloesem. Jonge meisjes strooiden bloemen aan hun voeten. Vier blonde Zweedsihe page?, even eens in het wit, droegen de lange sleep der prinses. Dan volgde een viertal bruidsfreu les, aanvallige edelvrouwen, gekleed als de bruid in wit satijn, de kortere slrep gedra gen door ren page. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6