BUITENLANDSCME EN NEDERLANDSCHE DIENSTMEISJES. Auto met vier personen in het Boterdiep. Vrouw en twee meisjes verdronken. De bestuurder gered. Onverwacht einde van het St. Michielspel. Podium ingestort in de Apollo-Hal. Ongeval dat goed afliep. Constructie-fout de oorzaak? MAN TUSSCHEN TREIN EN PERRON. OlecfU&^pAeti Kantongerecht te Alkmaar. C. G. te Bruinisse, 6 boete of 6 dagen Het vraagstuk der vervanging. Gerust stellende verklaringen van het departe ment van sociale zaken. DE OPLEIDINGS-CURSUSSEN. Ook werden de heer en mevr. Annink uit Borne vrij ernstig gewond. Zij zijn eveneens naar het ziekenhuis overgebracht. Vooral de vrouw was er erg aan toe. De inzittenden van de andere auto kwamen e goed af. De bus werd gedeeltelijk vernield. TRAGISCH INCIDENT TIJDENS HULDIGING. Na afloop van den kerkdienst is gistermor gen de heer C Pameijer, organist van de Oude Kerk te Amsterdam, wegens het berei ken van den 65-jarigen leeftijd op hartelijke wijze gehuldigd. Door een tragisch voorval kön deze huldiging echter niet geheel ten einde worden gebracht. De laatste der spre kers, de heer W. F. de Lange, reeds vele jaren een der getrouwe bezoekers van de Oude Kerk, is na zijn toespraak plotseling ineengezakt en overleden. De heer Pameijer heeft toen uiteraard geen gelegenheid meer gehad om voor de huldiging dank te zeggen; de vele daarbij aanwezigen verlieten diepon der den indruk het zaaltje in de kerk, waar de plechtigheid had plaats gevonden. Zondagmiddag te half drie is onder de gemeente Bedum in Groningen, een auto, waarin zich vier personen bevonden, door tot nu toe niet vast te stel len oorzaak, van den berm van den weg afgegleden en in het Boterdiep terecht gekomen. Al leen de jonge man, die achter het stuur zat, de ongev. 25-jarige H. J. Ousema, heeft het leven er af gebracht. De overigen, de 49- jarige mevrouw Annechien Ousema—geb. Bruins, de 12- jarige Martje Ousema, haar dochtertje, en een vriendinnetje van de laatste, de 11-jarige Mientje Sanders, allen uit Zuid- wolde (Gr.), zijn jammerlijk om gekomen. Nadere bijzonderheden. Omtrent dit ontzettende auto-ongeluk vernemen wij nog de volgende bijzonder heden: In de auto, die van Groningen kwam, zaten aanvankelijk de heer Ousema en diens moeder, die in laatstgenoemde stad een bezoek hadden afgelegd en huiswaarts keerden. Toen zij de steenfa briek „Eureka" passeerden, liep daar het jongste dochtertje der familie, met haar vriendinnetje. De kinderen zijn daar in de auto gestapt om mee naar huis te rijden Enkele honderden meters verder, is toen het ongeluk gebeurd. Plotseling zag men de auto aan den rechterkant van den weg den berm af rijden, omkantelen en met een zware plons in het Boterdiep verdwijnen. Twee wielen en een der treeplanken bleven boven water uit steken, aangezien het in dit deel van het kanaal niet zeer diep is. Op het oogenblik, dat het ongeluk gebeurde, was de straatweg nagenoeg verlaten. Er zaten aan den overkant van het diep drie hengelaars, die onmiddel lijk in een bootje zijn gestapt en naar de auto zijn geroeid. Van den weg kwam eveneens hulp opdagen. Het eerst was de chauffeur Ausma, wonende te Eller- huizen, gem. Bedum, die met zijn wagen juist passeerde, ter plaatse. Hij hoorde, dat de bestuurder, toen de auto in het water reed, roepen: „Help, help, ik lig in het water!" De heer Ausma slaagde er in den man vast te grijpen en hem op het droge te trekken. De drenkeling ver keerde toen reeds in bewusteloozen toe stand. Tesamen met den wielrijder J. de Blècourt uit Zuidwolde, die inmiddels ook bij de noodlotsplek was gekomen, heeft de heer Ausma toen nog mevrouw Ousema en Martje Ousema uit den wa gen gehaald, waarna beiden onmiddel lijk begonnen met het toepassen van kunstmatige ademhaling op de drie personen. Bij den heer Ousema hadden zij spoedig succes, maar toen deze bij kennis was gekomen, bemerkte hij tot zijn ontzetting, dat de vierde inzittende, Mientje Sanders zich nog in de auto be vond: Met vereende krachten heeft men toen het lichaam van het kind, dat de redders niet hadden gezien, op den wal gebracht. Inmiddels waren de verkeers politie uit Groningen en de politiedokter Nathans op de plek des onheils ver schenen. Men mocht er echter niet meer in slagen de levensgeesten van de dren kelingen op te wekken, zoodat niets anders dan de dood kon worden vastge steld. Later kwamen nog dokter J. Frik uit Bedum en de burgemeester van die plaats, de heer M. Joustra op het terrein van het droevige ongeluk. Dit lag op 4 K.M. afstand van Bedum en op 1 K.M van Zuidwolde, terwijl aan den weg hier en daar een hui6 staat. Aan deze omstandigheden is het toe te schrijven, dat met de hulpverleening geruimen tijd gemoeid ging. De lijken van de omgekomenen zijn per Groene Kruis-auto uit Groningen naar de beide woningen vervoerd. De auto is later door middel van een kraanwagen opgehaald. Het behoeft geen betoog, dat dit vree- selijke auto-ongeluk alom in de streek groote verslagenheid heeft teweeg ge bracht. Uit het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk is nog niets positiefs komen vast te staan. De heer Ousema was, begrijpelijk, geheel van streek en kon geen verklaringen omtrent de toe dracht van het gebeurde afleggen. Wel is het zeker, dat het ongeluk absoluut niet aan roekeloos rijden moet worden toegeschreven. Zondagavond is in de groote Apollo-Hal aan den Apollo-laan te Amsterdam tijdens de opvoering van het St. Michielspel, ter gelegen heid van den Doicesanen-Leiders- dag een gedeelte van het podium, waarop zich op dat oogenblik on geveer zes honderd jongens bevon den groepen medespelenden uit de hoofdstad en Amstelland in elkaar gezakt met het gevolg, dat ongeveer 25 jongens door het gat stortten en op den ruim anderhalven meter lager gelegen vloer terecht kwamen. Als door een wonder werd niemand ernstig gedeerd. Slechts enkelen hadden builen en schram men opgeloopen. Eén der jongens, in wiens onmiddellijke nabijheid zich het ongeval afspeelde, had de tegenwoordigheid van geest een volkslied aan te heffen, waarna de overige jongens hem onmiddellijk bijvielen, hetgeen tot gevolg ïad, dat van het talrijke publiek in de zaal naar schatting ongeveer 2500 personen slechs weinigen bemerkten, wat er ge beurd was. Kort na het ongeval werd van het podium af voor de microfoon een zeer ge ruststellende mededeeling gedaan over het ongeval, waaraan werd toegevoegd, dat. ten einde onnoodig risico te vermijden, de ver dere voorstelling zou worden afgelast. De heer W. Snitker, schrijver van het spel, dat gistermiddag met veel succes de eerste opvoering had beleefd, heeft met instemming van het publiek op één der hoeken van het podium fragmenten van de handelingen voorgedragen, waarbij nog enkele groepen jongens hun medewerking konden verleenen. Naar de oorzaak van het ongeval is direct door Bouw- en Woningtoezicht een onder zoek ingesteld. Ook de commandant van de brandweer, de heer C. Gordijn Jr. heeft zich ter plaatse van het gebeurde op de hoogte gesteld. Het houten podium, dat in den afgeloopen nacht was gebouwd, had een groote opper vlakte en besloeg bijna de .gansche breedte van de zaal, aangezien door ruim 900 jon gens aan het spel werd deelgenomen. Bij de constructie van het gevaarte schijnt de fout te zijn gemaakt, dat men verscheidene steunbalken uisluitend op den harden houten tennisvloer heeft doen rusten en niet op de plaatsen, waar deze vloer door baddings wordt gesteund. Door den enbrmen druk, welke op een bepaald gedeelte van den vloer werd uitgeoefend, was daarin plotseling enkele gaten ontstaan, met het gevolg, dat de banken en binten, waarop de vloer van h>:t podium getimmerd was, haar steunpunten verloren en de instorting plaats vinden. Ook op de constructie van het podium zelf werd van deskundige zijde aanmerkingen ge maakt. Zondagavond omstreeks zes uur is op het perron van het station Velsen-IJmuiden-Oost een zekere Spits, wonende te IJmuiden-Oos*, toen hij in een reeds in beweging zijnden trein wilde springen, doordat hij mis greep, tusschen het perron en den trein gevallen De man werd een eind meegesleurd. Toen men hem bevrijd had, bleek, dat hij een zeer ernstige hoofdwonde had bekomen. In zorg- wekkenden toestand is het slachtoffer naar het Antonius Ziekenhuis te IJmuiden ver voerd. De stations-assistent Lindeblad, die den man nog trachtte te grijpen, werd niet ernstig aan het hoofd gewond. De politieman won de match De voortgezette zaak tegen den amateur baarsjesvanger Jan de H., die-met 2 hengels zonder acte zijn geluk in het brakke nat hac beproefd, eindigde na verhoor van verbalisant Heijdentrijk met een smadelijke nederlaag op punten, hoewel Jan zich tot het uiterst ver weerde en in totaal werd opgelegd 7 gulder. boete of 5 dagen, plus verbeurd verklaring van de hengels ten behoeve van de Zuiderzee steunwet. Het gesprek van den dag Natuurlijk waren verder nog diverse aan rijdingen die aan de orde van den dag zijn op de zittingsrol geplaatst, onder meer tegen den chauffeur Jan B., die op 29 Sept. het recht van voorrang geven aan rechts had verwaarloosd bij de Koorstraat-Laat-Heul en toen een taxi had getorpedeerd. Opge legd werd 10 boete of 5 dagen. Voorts was het Joh. Jac. H., 'n onhandige motorrijder, die op denzelfden dag op een metor van de fabrieksgracht tuffend een ca rambole had gemaakt met een voor de Ber gerspoorboomen wachtende autobus en ver oordeeld werd tot 15 boete of 10 ag n. Zes controleurs, 5 bollen Het bekende Alkmaarsche spreekwoord: l pillen, 6 doozen, mag ook wel in toepassing worden gebracht op de faites et gestes van de Sierteelt-Centrale, want in de 7 bollen zaakjes, waren zoo ongeveer 5 controleurs in 't geweer geroepen! De opgeroepen comparanten waren trou wens allen bollenkweekers van den kouden grond met een onbeduidend kraampje, dat volgens hun gezichtspunt, alleen diende voor wat snijbloemetjes voor de kerk, de familie, vrienden en buren. Een hunner, 'n Friesche oude heer, uit het Zand, gesierd met een in het bollen land bij uitnemendheid onder Haarlem welbekende groot kweekersnaam, thans 'n armoedig bestaanlijdend te Het Zand, trachtte daar zijn sober leven te lekken door het opknappen van tuin tjes. Hij gebruikt dan tulpenbollen als sier materiaal, die hij dan later weer rooide en terug nam. Voorte gaf hij met snijbloemen bij kerkelijke feesten of altaarversiering. Ook deze oude stakker met 'n bagatel van 2 aren teeltgrond, werd beschouwd als een volwaardig kweeker en de con troleur, die zelfs nog een goed woordje sprak voor het zielige oude heertje, dat kennelijk beter dagen had gekend, wil de spreken, bevestigde zijn verklaring. Onze ambtenaar dreigde met oprooien van de bollen en verbeurdverklaring en verzocht voorts uitstel van alle zaken, teneinde behalve de controleur, ook nog een deskundige van dv siercentrale te hooren. De oude tuinder uit het Zand vroeg of hij ook nog moe6t terug komen gelet op den treurigen toestand van zijn portemonnaie. Hij had nu ook al een rijksdaalder voor reisgeld moeten lee- nen. De saneering wordt wel flink con- sekwen-t en zonder aanzien des per- soons. doorgevoerd. Op 29 Nov. reprise van alle sierteelt- bollen-saneeringszaken met mobilisatie van alle geïnteresseerde controleurs en deskundigen. Ledigheid is des duivels oor kussen. De 19-jarige bakker P. v. Z. en de 20- arige schildèr Klaas P., te Alkmaar, beiden zonder metier, hadden hun ledi gen tijd bedorven door op een transfor matorhuisje op den Schermerweg wat bombastische onzin te k adderen. Bo vendien had na ontdekking van het feit op heeterdaad de heei P aan agent Staats nog 'n valschen naam opgegeven, voor welk heldenfeit hij natuurlijk ook te pakken werd genomen. De beide heeren, thans terecht staan de, verklaarden van hun werkloozen ontstemming op bovèn omschreven wijze de aandacht te hebben willen vestigen op de tegenwoordige misstanden. Of daarvoor 'n transformatorhuisje nog noodig is? Zij kwamen er natuurlijk met 'n ver maning alléén niet af en werden ver oordeeld Klaas tot 8 en 6 pop boete of 4 en 3 dagen hechtenis en Piet, die direct klare wijn had geschonken, tot 6 boete of 3 dagen hechtenis. Afdeeling visscherij-artikelen. Diverse overtreders van de jacht- en vi"-:cherijwet waren heden ter audiëntie genoodigd. In de eerste plaats versche nen de heeren H. A. en Piet de M., die zicb hadden schuldig gemaakt aan ver voer van een aalreep, welk instrument slecht bij de justitie staat genoteerd. De heeren waren zoo vrij het feit te ontkennen en de aandacht van hun per soon af te leiden met het nieuwste snuf je, dat er in Uitgeest zoo bar gestroopt werd. Aangehouden tot 3 Dec. teneinde rijksveldw. Tilstra daaromtrent eens te interviewen. Hij kan dan meteen de heeren eens voor lichten omtrent de be trouwbaarheid van de heeren Kees P. en Teun B., die zonder vischacte of vergun ning met levend aas zouden gehengeld hebben. Rubriek strikkenzetters, lichtbranders en delvers. Het spreekt van zelf, dat Egmond zich op deze zitting ook niet onbetuigd liet We ont moetten daar weer Leendert B., die ook al zijn diploma summa cum laude heeft be haald en nu weer wegens het wiidstroopen met behulp van de venijnige strikken werd veroordeeld tot 25 boete of 20 dagen. Dan volgde Albert Zw. voor 'n dergelijk delict, maar omdat hij zwoer bij kris en kras niet met strikken in de duinen te zijn geweest, zal de verbalisant eens worden gehoord. Je moet voor je goeie klanten wat over hebben. Arie K. had met zijn honden een duin inspectie gemaakt, die voor de konijnen niet veel goeds beloofde. Als gewoonlijk stal hier Arie weer aller harten en wist den kan tonrechter te bewegen, van de 10 gevraagde dagen hechtenis nog 3 af te trekken Vervolgens had voor het voetlicht Jacob V. Az., die in zijn eigen strikken verstrikt werd en tot f 15 boete of 10 dagen ver oordeeld. Albert Sch. exposeerde met hetzelfde delict en verzbcht een lichte straf, omdat Diemeer hem al 'n portie lange haver in voorschot zou hebben gegeven. De kanton rechter trok alsnu 50 pet. van den eisch af en legde 10 boete of 5 dagen op. M. S. J. S. te Limmen, 3 boete of 2 dagen hechtenis. M. v. d. S. te Franeker, A- R. te Heiloo, H. J. O. te Bergen, L Z. te Winkel, P. K. te Alkmaar, P. B. te Zijpe, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. W. f- te Alkmaar, f 4 boete of 3 dagen hechtenis. N. te Groningen, 4 boete of 3 dagen hechtenis. A. de G. te Alkmaar, L. M. te Bergen, C. B. te Nieuwe Niedorp, ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis. C. K. te Noord- seharwoude, 5 boete of 3 dagen hechtenis, J. M. te Amsterdam, J. F. S. te Amsterdam, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. W. Z. te Alkmaar, 6 boete of 4 dagen hechtenis. P. te 's-Gravenhage, 8 boete of 6 dagen hechtenis. J. P. de B. te Heerhugowaard, h. K. te Heemskerk, ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis. J. J. H. te Hilversum, 10 boete of 8 dagen hchtenis. R. H. G. te larsingerhorn, G. Z. te Leeuwarden, 12 boete of 8 dagen hechtenis. J. N. K. te Velsen, 15 boete of 8 dagen hechtenis. J. J. H. te Hilversum, f 15 boete of 10 da- ren hechtenis. P. B. te Bloemendaal, 15 )oete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de Politie verordeningen J. v. A. te Monnikendam, K. M. te Hoorn, A. M. te Monnikendam, A. S. te Schagen, A. G. te Alkmaar, P. M. te Alkmaar, J. Th. De metamorphose van een motor van een bakfiets. De arbeider Corn. L. te Egmond aan Zee stond terecht op grond van de omstan digheid, dat hij op een motor had gereden die niet voorzien was van een duidelijk ver licht letter en nummer-bord. 'k Vroeg ex cuus, zei Kees, het was geen motor maar bakfiets. Best zeide de ambtenaar, dan maken we er een bakfiets van. 4 Gulden boete of 4 dagen. Goed gevonden, meende de kantonrechter, maar ik maak er 2 gul den of 2 dagen van. Twee zwire misdadigers aan de finish. De schippersknecht Corn. Z. had op een lichtlooze fiets deVoormeer bepeddeld. 2.50 of 2 dagen en de slagersknecht Piet van W. uit Bergen had links de van de Bosch straatbocht genomen, welke verkeersover treding hem berekend werd op 3 boete ol 2 dagen. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 22 November 1935. Overtredingen van de Moto en Rijwielwet: W. v. D. te Bergen, teruggave aan ouders zonder toepassing van straf. V. te Bergen, C. D. te Bergen, C. J de L. Bergen, ieder teruggave aan de ouders zon der toepassing van straf. P. J. B. te Schoorl, 4 en 1 boete of 2 X1 week tuchtschool, J P te Anna Paulowna, 1 boete of 1 dag hechtenis. A. V. te Purmerend, 2 boete of 1 dag hechtenis. P. B. te Noordscharwoude. boete of 2 dagen hechtenis. F. H. te der Helder, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis de W te B te Heemskerk, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. Th. B. te Heemskerk, J. Th. B. te Heemskerk, A. M te Monnikendam, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van de IJkwet; A. J. te Bergen, A. B. M. K. te Bergen K R. te Heiloo, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis allen met verbeurdverklaring Van de inbeslag genomen gewichten of maten. H V. te Bergen, 4 X f 050 boete of 4 y 1 dag hechtenis. T. V. te Bergen, 5 X f 0.50 boete of 5 X 1 dag hechtenis. J. H. te Ber- gen 9 X 0.50 boete of 9 X 1 dag hechte- nis D. v. W. te Heiloo 2 X 1 boete 0f 2 X 1 dag hechtenis. J. R. te Heiloo, 5 X f 0.50 boete of 5 X 1 dag hechtenis. Overtreding van Artikel 453 van het Wetboek van Strafrecht (openbare dronkenschap): hech;ecis. Overtreding van Artikel 461 van het Wetboek van Strafrecht (loopen over verboden grond): J. de V. te IJmuiden, 6 boete of 4 dagen hechtenis Overtreding van de Winkel, sluitingswet: H. v. d. W. te Alkmaar, 3 boete of 3 dagen hechtenis. (Van onzen reisredacteur.) Het schijnt in de bedoeling van den minis ter van sociale zaken te liggen, om in het aanstaande voorjaar de onlangs in uitzicht gestelde uitbreiding te geven aan het ver gunningsstelsel voor buitenlandsche arbeids machten, door dan ook de dienstboden te brengen onder de toepassing van de wet van 16 Mei 1934. Moeten dan opeens alle Duit- sche en Oostenrijksche dienstboden verdwij nen? Daar is natuurlijk geen sprake van. Er zijn niet maar zoo dadelijk Nederlandsche meisjes beschikbaar, om de plaatsen der vreemdelingen in te nemen. Dat men dat ook wel degelijk inziet op het departement van sociale zaken, is ons gebleken bij een onder houd, dat wij met den directeur van de af deeling werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling van dit departement, den heer ir. R. A. Verwey, mochten hebben over deze aangelgenheid. Met de mededeelingen van den heer Verwey willen we dan tevens be sluiten de enquête, welke wij naar aanlei ding van het vraagstuk der buitenlandsche dienstboden, dat nu plotseling zoo actueel is geworden, hebben ingesteld. Gezien van het standpunt der werkloos ïeidsvoorziening is het vraagstuk van het buitenlandsche huispersoneel eveneens van zeer groot belang. Dat bleek niet aUeen uit hetgeen ons de heer J. Buiskool, de rijksin specteur voor de werkverschaffing en de steunverleening in de provincie Groningen, had verteld; het werd wel zeer duidelijk ge demonstreerd door hetgeen de heer Verwey ons mededeelde. De werkloosheid, af te leiden uit het aan tal ingeschrevenen bij de arbeidsbeurzen, is onder de vrouwen weliswaar begrijpelijker wijze niet zoo groot als onder de mannen, toch heeft zij toch een respectabelen omvang aangenomen. Wanneer daarin vermindering kan worden gebracht door uitbreiding van het aantal Nederlandsche dienstboden, zou een groot landsbelang zijn gediend. Op 1 October van dit jaar waren bij de gezamen lijke arbeidsbeurzen ingeschreven 17.313 vrouwelijke en 352.196 mannelijke werklooze arbeidszoekenden. De juiste cijfers over het aantal thans in Nederland werkende buiten landsche dienstboden zijn niet bekend. Wel beschikt men over de gegevens van de laat ste volkstelling en over de recentere van en kele groote steden. Op 31 Dec. 1930 werden in het heele land 30.532 buitenlandsche dienstboden geteld. Uit verdere gegevens blijkt, hoe merkwaardig het aantal in som mige steden verloopt. In Den Haag bijvoor beeld waren er bij dé volkstelling nog maar ongeveer 6700, tegen in Maart 1934 ongeveer 13.500. Het verloop te Amsterdam is wel zeer illustratief. Eind 1930 had men er 7096, in 1931 kwamen er 1807 bij, in 1932 nog 1080 en in 1933 nog 218; toen begon het aantal echter te verminderen en wel in 1934 met 401 en in de eerste negen maanden ^an dit jaar met 1057. Dit laatste is voor de Nederlandsche ar beidsmarkt een verblijdend teeken, wanneer tenminste de zekerheid bestaat, dat de open gevallen plaatsen ook weer door landgenoo- ten worden ingenomen. Die zekerheid is er echter niet. Over de oorzaken dezer vermin dering kan men slechts veronderstellingen uiten; vermoedelijk liggen er in de voor naamste plaats twee overwegingen aan ten grondslag. In de eerste plaats trekt Duitsch- land zelf den laatsten tijd meer eigen ar beidskrachten naar zich toe en vinden er ook meer dienstboden een betrekking, en in de tweede plaats brengt de teruggang tot een lager levenspeil hier te lande met zich mee, dat er in het algemeen voor dienstboden minder plaatsen open zijn. Hoe de verhou ding thans is tusschen Nederlandsche en buitenlandsche arbeidskrachten in dit be roep, valt nu niet precies te zeggen; pas wan neer het vergunningsstelsel zal woraen inge voerd zullen daarover vaststaande gegevens beschikbaar zijn. De huisvrouwen behoeven zich over de toepassing van dit stelsel niet overdreven ongerust te maken. Wanneer het stelsel wordt ingevoerd en dan inmidde's ook wet is geworden het thans reeds door de Tweede Kamer aangenomen beginsel, om van den werkgever een heffing te vorderen voor elke vreemde werkvergunning, zal het in de eerste plaats neerkomen op het betalen van J 2 per vergunning en per dienstbode benevens 1 voor elke verlenging daarvan. Er zal echter wel degelijk bij de beoordeeling der vergunningsaanvragen rekening worden gehouden met de omstandigheid of er vol doende Nederlandsche arbeidskrachten be schikbaar zijn om de eventueel openvallende plaatsen in te nemen. Daarom is er ook alle aanleiding om meer werk te maken van de opleiding van Nederlandsche meisjes tot dienstbode. Er is reeds in vele plaatsen voor- trefelijk nijverheidsonderwijs, maar de hier boven geschetste omstandigheden eischen, dat er meer wordt gedaan. De cursussen' zooals die in verschillende plaatsen van ons' land zijn opgericht, verdienen alle maardee ring en het streven moet bestaan daaraan nog uitbreiding te geven. De Nederlandsche vereen iging van huis vrouwen is in dit opzicht zeer diligent, doch ook andere organisaties zijn op dit gebied werkzaam. We schreven reeds eerder over hetgeen in de provincie Groningen door de samenwerking van huishoudscholen, huis vrouwen- en boerinnenvereenigingen met de inspectie der werkverschaffing en de organi satie van de openbare arbeidsbemiddeling is tot stand gekbracht. Het meerendeel der op leidingscursussen is gegroeid uit een zeer lof waardige samenwerking van allerlei organi saties en instellingen, die bij dit vraagstuk zijn betrokken. In dit verband mag speciaal worden gememoreerd een van de oudste cur sussen hier te lande, n.1. die te Roterdam, die thans voor de vierde maal zijn poorten voor werklooze meisjes heeft geopend om ze een goede opleiding tot dienstbode te geven, zoo wel theoretisch als practisch. Ook te Rotter dam heeft men prachtige resultaten bereikt en de animo onder de meisjes is er opvallend groot. Het stemt tot verheugenis, dat de po gingen om op deze wijze het dienstboden- vraagstuk tot een oplossing te brengen hier en daar reeds met eenig succes zijn bekroond De in de provincie Gronigen tot stand ge komen opleidings-cursussen zijn vooral van belang, omdat men daar voor het eerst ook de nazorg heeft ter hand genomen. Men heeft daar ingezien, dat men, wanneer men deze zaak naar behooren wilde afdoen, ook na afloop der cursussen aandacht aan de meisjes moest blijven besteden. Het werk, in dit opzicht vericht door mej. J. van Dijk, die als ambtenares voor de nazorg aan de ar beidsbeurs te Winschoten is verbonden, is van eminent belang. Zij zorgt niet alleen voor de plaatsing in geschikte gezinnen, maar blijft met de meisjes in contact, even als met de huisvrouwen. Beide partijen kun nen dus bij haar met klachten komen en haar hart uitstorten, zoodat kan worden gezorgd dat het systeem zoo bevredigend mogelijk werkt. Ook aan de ouders der meisjes kan zoodoende meer zekerheid worden gegeven voor de toekomst hunner kinderen en het hier voor het eerst ingevoerde principe is dus in alle opzichten aanbevelenswaard. In het bijzonder valt op dit gebied te noe men het werk van de Katholieke jeugdveree- niging te Breda, die in het haar ter beschik king staande kasteel Bouvigne te Ginneken een werkkamp heeft ingericht voor meisjes met opleiding tot dienstbode. Er zijn daar thans 50 meisjes voor drie maanden in het internaat, waar zij theoretisch zoowel als practisch worden bekwaamd. Zij ondergaan hier een beschavenden invloed, voordat zij in de gezinnen worden geplaatst, hetgeen vooral voor de vroeger fabrieksmeisjes geen overbodige luxe is. Er is ook aan dezen cur sus een uitvoerige nazorg verbonden. Naast het bestaande nijverheidsonderwijs vormen al deze opleidingen in externaten en interna ten een navolgenswaardig voorbeeld, vooral wanneer het contact na het doorloopen der cursussen met de meisjes wordt bestendigd- Hetgeen tot nu toe gebeurt is alles teza men evenwel nog veel te weinig om met suc ces aan den eenen kant de werkloosheid on der de vrouwelijke jeugd te bestrijden en aan den anderen kant in de thans door buiten landers ingenomen plaatsen met Nederland sche arbeidskrachten te voorzien. Er is een goede toekomst voor een groot aantal ar beidskrachten te voorzien. Er is een gpede goede toekomst voor 'n groot aantal arbeids krachten in dit beroep, daarom moet de zaak nog meer tot ontwikkeling worden ge bracht. Wat de verschillende opleidings-cur sussen hebben kunnen doen, is nog maar een klein beetje in vergelijking met wat <-T gedaan moet worden. Daarom is het zeer wenschelijk, zoo besloot de heer Verwey onderhoud, dat er propaganda voor wordt gemaakt. De commissie van advies inzake d^ werkloosheid onder de jeugd moedigt het denkbeeld ten zeerste aan. Er ligt hier dan ook een belangrijke taak met een groot ar beidsveld voor een samenwerking van a'J* belanghebbende lichamen, waaronder ae overheid.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8