QemeenteMden OUDORP EGMOND AAN ZEE G RAET JladiopcoQMM*na HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8Or.pl. en pianospel. OEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum L Li n 2: Hilversum II- Li n 3; Brussel VI. 8.05-9.20, Keulen 9.20-11.20, Kalundborg U 20-12.20, Brussel VI. 12.20— 14.20, Keulen 14.2014.50, Ka lundborg 14.50—15.50, Dsender 15.50—16.20 Keulen 16.20—17.50, Parijs Radio 17.5018.20, Mün- chen 18.20-19.10, Beromünster 19.10—22.25 en Ween en 22.25— 24.-. Lijn 4: Parijs R 8.05—10.05, Dsender 10.05—10.35, Lond. Rsg. 10.35—12.05, Droitwich 1205— 14.20, Lond. Reg. 14.20—15.10, Droitwich 15.10—18.20, Luxem burg 18.20—18.50 Droitwich 18.50 —19.10, Lond. Reg. 19.10—19.50, Droitwich 19.5024—. üeuUletoH y VERSTE SAXON m5225 G. P. BAKKER WIERINGERWAARD Zaterdagmiddag 3 uur vergaderde de raad voor de eerste maal onder leiding van den nieuwen burgemeester Kaan. Alle leden waren aanwezig. Medegedeeld werd 1. Dat een begin is gemaakt met werkverschaffing n.i. het uitbaggeren van de sloot achter de Nieu- wesluis, terwijl er inmiddels nog weer werk is bijgekomen wat door den polder gedaan wordt; 2e dat de burgemeester in verband met zijne benoeming als zoodanig heeft bedankt als lid van het Burg. Armbestuur, als lid van de com missie van toezicht op het lager onder wijs enz. Ingekomen was van het prov. bestuur een circulaire betreffende bezoldiging ambtenaar van den burgerl. stand. Voor- gsteld werd een bedrag van 100 (het was 110). De raad ging hiermede accoord. Van de commissie Buitengemeenten Centraal ziekenhuis te Alkmaar bericht dat de heeren C. Haringhuizen en baron Fridag op 1 Januari periodiek moeten 'aftreden als leden van het college van regenten. Goedgevonden werd om deze heoren wederom candidaat te stellen. Van de afdeeling Ned. Bond v. Arbei ders Landbouw, tuinbouw en zuivelbe drijven waê een verzoek ingekomen om voor werkloozen een gulden toeslag voor brandstoffen te mogen ontvangen. Een dergelijk verzoek was ook nog van drie andere vereenigingen ontvangen. Na eenige discussie werd toegezegd, dat ge probeerd zal worden, indien eenigszins mogelijk, iets uit de gemeentekas te doen. Een verzoek van den heer A. Braaf om den tuingrond achter de begraaf plaats wederom op dezelfde voorwaar den te mogen huren, kon algemeene in stemming verwerven. Van den oud-burgemeester Haring* huizen was een schrijven ingekomen, waarbij werd medegedeeld dat hij bereid is tegen een huurprijs van 250 per jaar, in de secretaris woning te blijven met wederzijdsch recht van opzegging binnen 2 maanden. Goedgevonden. Van Ged. Staten het bekende adres in zake verlaging jaarwedden burgemees ter, secretaris en ontvanger met 5 't Dagel. bestuur had geen bezwaar en wilde gunstig adviseeren. In stemming gebracht werd het voor-, stel van B en W. met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Rol, v. d. Kolk en Goosens. Suppl. begrooting 1935. Op de begrooting was een bedrag van 3000 geraamd uit de algemeene reserve overgebracht naar den kapitaaldienst 1935 en als extra-bijdrage gevraagd uit het Werkliedenfonds. Van het prov. bestuur is nu bericht ontvangen dat gerekenc kan worden uit het subsidiefonds op een bedrag van 2000, onder voorwaarde dat op andere wijze 1000 wordt bespaard. Wethouder Koster lichtte toe, dat hij tijdens zijn waarneming van het burge meestersambt in overleg met den waarn. secretaris er in geslaagd is om uit ver schillende posten deze 1000 te verkrij gen. Deze diverse verlagingen werden allemaal toegelicht, waarna de suppl. begrooting werd vastgesteld. De heer J. de Groot ,die tijdelijk was benoemd als gemeente-opzichter, werd nu met algemeene stemmen benoemd op een salaris van 150, in verband waarmee ook de pensioengrondslag op dat bedrag werd vastgesteld. Benoeming gemeente-secretaris. Aanbeveling: no. 1 W. J. Los; no. 2 Daan Kaan. De heer Los werd met algemeene stemmen gekozen. Bezoldiging ambtenaren van den Burgerl. Stand. Het voorstel van 't dag. bestuur om de salarissen op re6p. 40, 20 en 40 te stellen werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Als 2e ambtenaar werd hierna geko zen de heer Daan Kaan. De heer Koster was en blijft ie ambtenaar, terwijl de heer Los 3e ambtenaar is, voorheen wa ren er vier. Hierna werd de pensioengrondslag van den burgemeester vastgesteld over eenkomstig 't aanvangsalaris op 1900. Rondvraag. De heer P. Visser zou gaarne zien, dat door 't dag. bestuur stappen werden ge daan om ook in onrendabele gebieden waterleiding te krijgen, zoo noodig met medewerking van de betrokken per sonen. De voorzitter wilde gaarne toezeggen zoo mogelijk zijn medewerking te zullen verleenen. De heer Blaauboer zou met lichte maan de lantaarns niet willen laten branden uit bezuinigings-overwegingen. De voorzitter zal 't onderzoeken en wanneer 't blijkt dat het besparing kan zijn, er werk van maken. Daarna ging de raad in comité voor vaststelling kohier hondenbelasting. De vergadering ven den raad dezer ge meente op Vrijdagavond werd niet bijge woond door den heer van Wees. Na opening kwam het eerst aan de orae een voorstel van Ged. Staten om die jaar wedden van den burgemeester, secretaris en gemeente-ontvanger ingaande 1 Januari 1936 wederom met 5 pet. te verlagen. Daar bedoelde jaarwedden de laatste jaren reeds 20 pet. werden verlaagd, conform de verla ging der rijks- en provinciale ambtenaren, besloot de raad op voorstel van B. en W. aan Gëd. Staten mede te deelen, dat de raad zich accoord kan verklaren met een verla ging van 5 pet., mits bedoelde ambtenaren kindertoeslag wordt gegeven. Hierna kwam in behandeling de regeling met het P. E. N. omtrent die overname van het G. E. B. Besloten werd de voorgestelde regeling te aanvaarden. Met Ged. Staten zal overleg gepleegd worden over de wijze van liquidatie, dw.z. een uitkeering ineens van f 15600 of een uitkeering per jaar aan de meente gedurende een nader te bepalen aan tal jaren met mogelijk afloopend bedrag. Van het curatorium van het r.-k. lyceum te Alkmaar was een verzoek ingekomen om een subsidie van f 1.50 per leerling voor twee leerlingen uit deze gemeente. Op voor stel van B. en W. werd een subsidie van 100 per leerling toegestaan. In behandeling kwam een verzoek van de afdeeling Oudorp van het Wit-Gele Kruis om een subsidie van f 200. Werd inge willigd. B. en W. stelden voor aan het Witte Kruis te Alkmaar evenals het vorig jaar 25 toe te staan. De heer van der Post was van meening, dat dit bedrag naar verhouding van de subsidie aan het Wit-Gele Kruis, te gering is. Bij informatie is hem gebleken dat het Witte Kruis in deze gemeente 137 leden telt. Spr. stelde voor de subsidie voor het Witte Kruis te bepalen op 50. Met al gemeene stemmen werd hiertoe besloten. Op het verzoek van de malaria-commissie om subsidie voor 1936 werd afwijzend be schikt Aan B. en W. werd machtiging verleend in de maand December ae gemeente- landerijen wederom voor den tijd van een jaar te verhuren. Hierna werd de vergadering gesloten. De raad van Egmond aan Zee vergader de Maandagavond om 8 uur, onder voorzit terschap van burgemeester C. J. Eyma. Ingekomen stukken. Een verzoek van C. G Mulder om de minimum-vermakelijkheidsbe lasting te verlagen van 5 tot 2.50 werd afgewezen. Hetzelfde lot onderging een subsidie-aan vrage van het r.k. lyceum te Alkmaar van 150 per leerling per jaar. Op verlangen van Ged. Staten werd beslo ten kasopname bij Maatsch. Hulpbetoon voor te schrijven, zoowel door Ged. Staten als door B. en W. Tevens zal 'n verzekering ge sloten worden tegen diefstal, verduistering of niet-verantwoording van gelden door den penningmeester. Afgewezen werd een verzoek van de Ba taafsche Import Mij. om de huur van 25 voor het hebben van een benzinepomp te verlagen. Als regenten van het Centraal Ziekenhuis voor de buitengemeenten werden candidaat gesteld de heeren C. Haringhuizen en S. G. L. F. Baron van Fridagh. De raad besloot niet in te gaan op een verzoek van Ged Staten om de politie-agen ten af te schaffen en in plaats daarvan zoo noodig tijdelijk veldwachters'te benoemen. Ged. Staten maakten bezwaar tegen het dua lisme op politiegebied, maar de plaatselijke omstandigheden brengen dit mee. Aan het P.E.N. werd vergunning verleend voor het leggen, onderhouden en weder ver wijderen van een kabel in de Voorstraat. Afrekening met de biiz. scholen. Met de vereeniging tot instandhouding eener bijz. lagere school werd afgerekend over 1933 naar 10.28 exploitatiekosten per leerling. De totale vergoeding werd bepaald op 686. Met de r.k. lagere school moest worden af gerekend over 1931 t.m. 1933. De totale ex ploitatievergoeding over die jaren werd be paald op 3091, terwijl voor de school was uitgegeven 4761. Het meerdere moet door het schoolbestuur betaald worden. Maatschappelijk hulpbetoon. Voorzien moest worden in de vacatures, ontstaan door bedanken van den heer KI. de Graaff, die als wethouder zitting had en thans geen wethou der meer is en voorts door overlijden van den heer L. A. Hartman. Voor de eerste vacature stelden B. en W als dubbeltal KI. de Graaff en L. Dekker Gekozen werd met algemeene stemmen de heer KI. de Graaff. Voor de tweede vacature luidde het dubbeltal J. de Groot—J. Kok. Gekozen werd de heer J, de Groot met 5 stemmen, tegen 2 op den heer J. Kok. Overdracht van oen straatweg. Met alge meene stemmen werd besloten den straatweg van Egmond aan Zee tot Egmond aan den Hoef over te dragen in beheer en onderhoud aan het Hoogheemraadschap Ncordhollands Noorderkwartier. De gemeente zal per jaar 5040 moeten betalen, waarvan 3525 te rug verwacht mag worden uit het Wegen fonds. Grondverkoop: Besloten werd aan den heer D. Bleijerveld te Zeist 9 M2. grond te verkoopen in de Noorderstraat voor een to taalsom van 50, op voorwaarde, dat zijn bouwplan de goedkeuring van B. en W. kan wegdragen. Het gaat hier om de opruiming van twee krotten, waarvoor een behoorlijke woning in de plaats zal komen, mits de ge meente den benoodigden grond zou afstaan Men juichte deze verbetering algemeen zeer toe. Leeningen. Met de Barfk voor Nederland- sche gemeenten te 's-Gravenhage werd in de eerste plaats een vaste leening aangegaan van 24.750 ten behoeve der bedrijven. De rente bedraagt 4 3/4 pCt. bij parikoers en met halfjaarlijksche rentebetaling. De aflossing is gesteld op 20 jaar. Voorts werden voor 1936 bij dezelfde in stelling twee kasgeldleeningen gesloten. Die voor de gewone uitgaven bedraagt 90.000 die voor de buitengewone uitgaven 84.500. De rente wordt geregeld naar het promesse disconto der Nederlandsche Bank en be draagt bij het aangaan der overenkomst 51/4 pCt. v, (Slot vclgt.) De voörziter deelde/den raad Vrijdag avond bij de opening mede, dat. het reent tot het innen van tolgelden Is verpacht aan den heer J. Kieft voor 1030 per jaar. Wat betreft de herclassificatie dezer ge meente deelde de voorzitter mede, dat de ge meente Graft in de vierde klasse voor de rijksambtenaren op weekloon geplaatst blijft. Tevens deelde spreker mede, dat hem een mondeling verzoek heeft bereikt om des Zondags de algemeene begraafplaats te West-Graftdijk voor het publiek open te stel len. De heer S. Heinis wees erop, dat thans de jeugd beschikt over eert speelterrein aldaar en derhalve niet spoedig op de begraafplaats zal gaan spelen. Na eenige besprekingen werd goedgevon den de begraafplaats als proef des Zondags geopend te doen zijn. Ingekomen stukken. Een verzoek van de afd. de Rijp van den Volksbond om een bijslag uit de gemeentekas aan diegenen, die als werklooze arbeiders uit keering genieten uit de werkloozenkassen, en wel tot het bedrag dat zij als steun of als werkverschaffingsloon zouden kunnen on' vangen. De voorschriften laten een dergelijke toeslag niet toe, zei de voorzitter. Tevens deelde spreker nog mede, dat een adres van de landarbeidersbonden van een Woensdag 27 November. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz) 8.— Schriftlezing. 8.15— 9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst 11.12.Zang en harmonium. 12.15 Kwartetconcert. 1.45 Gr.pl. 2.15—3.— Vioolrecital. 3.15 Chr. Lectuur, 3.45 Gr.pl. 4Orgel spel. 5.— Kinderuur. 6.— Land- bouwpr. 6.30 Afgestaan. 7.— Ber., reportage. 7.30 Harmonieconcert. (8 Ber.) 8.15 Toespraak minister de Wilde. 8.25 Arnh. Orkestver. o I. v. Spaanderman. 9.— Lezing. 9 30 Verv. concert. 10.25 Ber. 10.30-11.30 Or.pl. 9.— Viool en piano. 9.3Ö Lezfng. 10.Morgenwijding VPRO. 10.15 VARA-tooneel, orgel en lezing 12.— Or.pl. 1.—1.45 De Bohe- mians. 2.Voor de vrouw. 215 Fantasia. 3Voor de kinderen. 5 30 Orvitropia. 6.— Orj>l. 6 20 De Zonnekloppers. 6.45 Sportuitz. 7 De Flierefluiters. 7.30 Lezing 7 57 Ber. 8.05 „Der Freischütz". Weber. 9.30 Ber. en toespraak. 9.50 Verv. „Der Freischütz". 10.45 Dubbel X. 11.15 Orgelspel. 11 30- 12.— Mignonkwintet. DROITWICH, 1500 M. 11.20 II.50 Or.pl. 12.05 Orgelspel Q. Maclean. 12.50 Orkestioncert. 1.50 —2.20 Or.pl. 3.10 Pianorecital. 3.35 Sted. orkest Bournemouth. 5.05 Western Studio-orkest. 5.35 Populair concert. 6.20 Ber. 6.50 Zang. 7.10 Lezingen. 7.50 Dans muziek. 8.35 Lezing. 8.50 BBC- Symphonie-orkest. 9.55 Ber. 1010 Verv. concert. 11.05 Kwintetconcert 11.35—12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Or.pl. 12.35 Orkestconcert. 4 20 Kamermuziek. 9.05 Radio- tooneel. 11.05—12.35 Dansmuziek.! FFIILEN. 456 M. 5.50 Concert. K).05 en 11.20 Concert. L35 Gr.pl 3 35 Koorconcert. 4.20 Orkestcon cert 650 Omroepkwintet 8.05 Voor oud-strijders. 8.50 Reportage. g 5011.20 Omroeporkest en -kleiüorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M 322 M.: 12 20 R. de Kers' orkest. 1.30- 2.20 Omroeporkest. 6.35 Zang, viool en piano. 7.05 Or.pL 7.35 Vioolrecital. 8.20 Symph.-concert in 30—11.20 Dansmuziek. 484 M 12 20 Omroeporkest. 1.302.20 R, Ka? «kót ■MO J: orkest 6.20 Omroeporkest. 7 40 Or Pl 8 50 Hoorspel. 1005 Or.pl. 10.30—11.20 Dansmuziek. 8 05 Oevar. progr. 8.20 Militair concert 9.20 Ber. 9.50 Zang en mauw 10.05 Weerber. 10.20-11.20 Dansmuziek. soortgelijke strekking is ingekomen B. en W. stelden den raad voor zooveel mogelijk aan de verzoeken tegemoet te komen, doch onder voorwaarde dat rijkssubsidie in deze uitgaven verzekerd is. Het verschil zal voor deze gemeente de kolentoeslag zijn die steeds is uitgekeerd geworden en voor 1935/36 reeds is geraamd. De heer S. Heinis meende, dat de steun- normen te laag zijn en beneden een levens peil voor den arbeider. Spreker wees tevens naar de gemeente Oosthuizen, die een gehee- len toeslag geeft. De voorzitter antwoordde, dat de gemeente Oosthuizen zoo gelukkig is baas in eigen ge meente te zijn. De heer Koppen wees erop, dat de land arbeiders bij de werkverschaffing geplaatst kunnen blijven tot de vorstperiode. Indien zij tijdens de vorstperiode uit hun werkloo- zenkas uitkeering genieten, geven B. en W. toch wel den toeslag, zooals kolenbonnen Algemeen werd deze handelwijze van B. en W. goedgevonden. De voorzitter deelde mede, dat na de vergadering van B. en W. is binnengekomen een circulaire van den minister van sociale zaken inzake rouleering van werklooze arbei ders geplaatst bij de werkverschaffing De minister schrijft voor deze gemeente thans vóór 4 weken werken en 4 weken stempelen, n.1. het toepassen van de steunregeling. Spre. ker gaf een resumé van hetgeen B. en W. tegen deze regeling hebben gedaan. Het ver zet heeft niet mogen baten. De heer S. Heinis zou gaarne zien, dat de raad pogingen in het werk stelt om dit nieu we stelsel ongedaan te krijgen. De heer J. Koppen was het hiermede ge heel eens. Het toepassen van een vierde klasse in het in den aanvang van de verga dering genoemd besluit is een voorbode, dat de steunnormen misschien nog lager moeten. Met algemeene stemmen werd beslotén, den minister nogmaals te verzoeken deze regeling van rouleering gedurende de win termaanden vóór Graft niet toe te passen, doch zoonoodig in de zomermaanden. Namens B. en W. stelde de voorzitter voor aan te gaan een wachtgeldregeling voor den fabrieksarbeider de Vrede. Met algemeene stemmen werd zulks goed Se vonden. Zoo noodig zullen de gelden aarvoor uit de gemeentekas beschikbasr ge steld worden Een schrijven van Ged. Staten inzake het rijden met een aanhangwagen werd na eeni ge besprekingen voor kennisgeving aange nomen. Benoemingen. Tot leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs werden met algemeene stemmen benoemd de heer G. Tentij en J. Kaaij, aftredend. Leden burgerlijk armbestuur. Altr. te Oralt-Noord-Einde de heer J. C. Heijnis, aftr. te Oost-Graftdijk de heer P. Brouwer, aftr. te West-Graftdijk de heer G. Tentij. Al len werden herbenoemd met algemeene stem men. Begrooiingen. Begrooting 1935. Na toelichting van den voorzitter werd deze overeenkomstig de door Ged. Staten aangegeven wijze gewijzigd. Wat betreft achterstallige pensioensbijdrage mej. M. Buis werden besloten deze niet meer te verhalen op grond dat zij destijds niet ver plicht was deze premie te betalen. De voorzitter stelde aan de orde behande ling der begrooting dienst 1936. Hoofd stuksgewijze werd deze begrooting behan deld. Bij hoofdstuk VI wees de heer Koppen op de sporen in de bestrating. De voorzitter zegde den heer Koppen toe, zdo mogelijk deze te doen ophalen. Bij hoofdstuk VIII par. 13 kosten H.B S. wees de heer Koppen op de hooge uitga?! voor een leerling, die de H.B.S. te Purmerend bezoekt. De voorzitter deelde mede, dat hij van den burgemeester van Purmerend heeft verno men, dat een nieuwe regeling voor de leer lingen uit de buitengemeenten in wordiflg is. De heer J. Koppen meende de hooge kos ten toch aan den minister van onderwijs Ven- baar te maken en in overleg met de andere gemeenten. De raad vereenigde zich hiermee. Hoofdstuk VIII par. 2 „onderhoud school gebouwen". De heer Heinis vond de raming te laag. Volgens sprekers meening doen B. 59) Saxon werd begeleid door de generaals rijkskanselier Axel Oxenstierna, Bernhard, hertog van Weimar, Johan Banner en graaf Baudissen. Hij was gekleed in gijze zijde en droeg de zware gouden keten, die Wal- lenstein hem een paar jaren geleden over de schouders had geleed, de hoogste onder scheiding voor eiken krijgsoverste, in wiens dienst hij ook was. Niemand zou in dezen sierlijken edelman den Hollandschen schip per of den ouden zigeuner hebben herkend. En dan volgde een lange rij van hooge offi cieren, voorname edelen, hoogwaardigheids- bekleeders met hunne dames, allen in feest tooi. Zijne Majesteit hield, ondanks zijn vroomheid, van pracht en praal. „Wat is de prinses mooi", fluisterde de graaf Von Bingum tot zijn vrouw. „Maar wie is toch die slanke bruids freule? Zij steekt de prinses naar de kroon. Ze lijkt wel een Venetjaansche met haar prachtige goudblonde lokken". J(Freule Verona van Capraforola. De prinses heeft haar als bruidsjuffer ge vraagd. Een geheimzinige geschiedenis Men fluistert, dat zij den bruidegom het le ven gered heeft. En dat zal wel waar ziin, want mijn oude wapenbroeder, de dolk prins, zooals wij hem noemden, toen we sa men onder Wallenstein dienden, zocht al- tyd het gevaar. Ze is verloofd met een ba ron Von Felsen, een der bekwaamste offi cieren van het regiment van Montecucouli, die nu den koning zijn diensten heeft aan geboden. Zie, daar staat hij, die knappe man. Hij kon een broer van den bruidegom zijn". „Zeg man, waarom noemde je Saxon den dollen prins? Om zijn vele liefdesavontu ren?" Von Bingum glimlachte. „Liefdesavontu ren! Hij gaat trouwen met de eerste vrouw, waarop hij verliefd werd. Dol was hij al leen in den strijd. Toch gaat er een gehei me macht van hem uit. Hij weet al zijn vij anden tot vrienden te maken. Ik zelf „Stil", zei de gravin. „De domine begint zijn preek. De predikant begon niet de woorden: „dat hij God niet dankbaar genoeg kon zijn dat Zijne Majesteit Gustaaf Adolf, koning van Zweden en Finland, zich onder zijn gehoor bevond, de geloofsheil, die van verre gekomen was met zijn leger van vrije mannen om te strijden voor vrijheid van consciëntie, gelijk David in de hoogste on gunst der tijden van Israël den onoverwin- baren reus Goliath, den onguren Filistiju, had verslagen. Zijne Majesteit was geko men in het hooge besef van zijne goddelij ke roeping om zijn geloofsgenooten te red den van den volkomen ondergang, om de Protestanten te helpen tegen den wreeden Oostenrijkschen Habsburger, wiens heb zucht geen grenzen kende, die de Calvinis ten uitdrukkelijk had uitgesloten van den religievrede en wien zelfs paus Urbanus te Rome zijn steun geweigerd had, omdat de keizer vocht voor de belangen van 't Huis- Oostenrijk. Zijne Majesteit was gekomen, nu het zuchtend Duitschland met den i grootsten onspoed te kampen had, jam merlijk verdrukt lag en niemand anders het zwaard kon omgorden om het te hulpe te snellen. Moge de sterke rechterhand des Heeren door uwe daden dien vijand ontmoe digen. Moge Aller heeren Opperheer uwe vijanden doen verwaaien als het stof voor den wind, ze doen versmelten als de sneeuw voer de zon. Later vervolgde hij: Het is mij een hooge ecre, dat het Gode welgevallig was mij te hebben uitverkoren Uwer Majesteit roemruchtigen generaal, Zijne Excellentie Saxon, graaf van Wre- na, in den echt te mogen verbinden met on ze geliefde prinses Marion von Ebertot zu Quetschen. Maar, Doorluchtige Hoogheid, voegde hij er bij: Al heeft het Gode be haagd u te doen geboren worden als prin ses, in den huwelijken staat behoort gij stil le te zijn en onderworpen aan uwe echtge noot, dien gij u hier op aarde als meester verkoren hebt. Gij dient u te beschouwen als het zwakkere vat. Onderdanig moet gij zijn, gelijkerwijs Sara gehoorzaam is ge weest aan haren huiswaard Abraham, hem noemdende hare* heere. Saxon kon een glimlachje niet verbergen, maar Marion bleef hoog ernstig. Toen de dominé vroeg of ze bereid waren elkander als man en vrouw aan te nemen, knikte Marion slechts, doch Saxon sprak: „Ik bezweer, zoo waarachtig als de Heer leeft, die hemel en aarde heeft geschapen, dat ik aanneem en beloof haar te zullen trouwen en nooit te zullen verlaten, zoo lang mijn ziel in mijn sterfelijk lichaam woont". Daarna had de inzegening plaats en het jenge paar sprak het gebed uit. Een oogen- blik heerschte er een doodsche stilte in de dreunende klanken van het orgel. Alle aan wezigen verhieven zich van hun zetels en zongen het Lutherlied: Een vaste burg is onze God, Een toevlugt voor de zijnen, Al drukt het leed, al dreigt het lot, Hij doet zijn hulp verschijnen, De vijand rukt vast aan. Met opgestoken vaan: Hij draagt zijn rusting nog van gruwel en bedrog, Maar zal als kaf verdwijnen. Langzaam stierven de klanken weg. Weer nam de predikant het woord en las het gezang voor, door den konipg zelf gedicht Weer dreunde het orgel en vol geestdrift zongen allen 's koning lied. Vreugde en moed sterkte de harten der menschen, wan» schoon waren de woorden des konings Schoon en krachtig en ze zouden gezongen worden vele eeuwen daarna. Wees niet vervaard gij kleine stoet Hoe luid des vijands overmoed Zijn zegelied doe klinken Hij rekende op uw ondergang Maar voedt den ijdelen waan niet lang Laat gij den moed niet zinken. 't Is Godes zaak waarvoor gij strijdt Op Hem gehoopt, vertrouwd altijd Laat rustig God regeeren Zijn liefd' in Christus eindeloos groot Zal daar Hij hulp beschikt in nood Zijn woord doen triomfeeren. Ons heeft de Heiland vergewist Dat aller boozen macht en list Niet ons maar hen zal krenken Hun roem verkeert in hoon en spot God is niet ons en wij met God Hij zal de zeeg* ons schenken. Toen de fleurige kleurrijke feeststoet, be schenen door de Augustuszon in den hoo- gen blauwen hemel, zich te voet naar het stadhuis begaf, waar het middagmaal plaats zou hebben, werden de koning en het bruidspaar weer door duizenden en duizen den toegejuicht. Heel Werben vierde dien dag feest. Een bal sloot het middagmaal De ko ning deed den eersten dans met Marion. Saxon met Verona. Marion had het zoo ge. wild. En terwijl pijpers en vedelaars bij dien dans vooraan gingen en de gasten volgden in lange bonte rij, zei Verona tot Saxon: „Nooit had ik kunnen denken, dat ik op uw bruiloft aanwezig zou zijn en mij toch gelukkig zou voelen. Ik ben zoo blij, dat ik Sekomen ben. Nu ik de prinses gesproken eb, begrijp ik zooveel, wat mij eerst niet duidelijk was". „Ben je werkelijk gelukkig?" „Ja Georg is zoo goed en zoo sterk, een echte man. Von Pappenheim deed hem grove verwijten. Tegen mij waren de officie ren ook niet zoo vriendelijk meer. Mis schien was er iets uitgelekt. Toen uw „Je", viel Saxon haar in de rede. Ze keek hem even aan met haar groene oogen. „Goed, toen je brief kwam met de# Oostersche parels en Georg mij jullie on derhoud had verteld, zei nii; „Verona, i* neem mijn ontslag. Overste Saxon heeft *n'J een plaats bij zijn ruiters aangeboden Mi)" regiment is uit elkaar geslagen. En", vef' volgde Georg, „toen de overste mij dat pak je voor je gaf, zei hij dat ik getrouwd moest komen. Op dat oogenblik kon ik zijn bedoe ling niet begrijpen. Liefste, als jij w" gaan we samen". „Ik heb den sprookjestuin van mijn droo-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6