^Buitenland JANTJE'S LEER VAN 'T VERKEER. ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 26 NOVEMBER 1935 De terugkeer van den Koning. r^likeinSiÏÏue;rbezit Va" geZ°n<J DIEFSTAL VAN KOEHUIDEN TE BREDA. De dieven aangehouden. NIEUWE SPELLING BLIJFT. Badende in het licht van duizenden gloeilampen heeft Athene gisteravond de terugkeer van den koning gevierd. De Akropolis en alle andere antieke bouwwerken waren door schijnwerpers met een zee van helder licht overstraald. In de straten waren van huis naar huis guirlandes met gloeilampen aange bracht. Overal verdrong zich eea ont zaggelijke menschenmenigte. Alle café's en restaurants waren volkomen vol. Ondanks de uitgebreide voorzorgsmaat regelen der politie zijn ongeveer 60 kleine ongevallen voorgekomen. De feestelijkheden werden besloten met een grooten militairen fakkeloptocht, waar bij de geestdriftige menigte zich in lange compacte rijen aansloot. De regeering afgetreden. ftondilis heeft het ontslag van de regee- jjng aangeboden. De koning heeft dit aan vaard- De plechtigheid in de kathedraal. De geestdrift der menigte. Mgr. Chrysostomos, de primaat-aartsbis- schop van Athene, celebreerde de plechtige hoogmis in de metropolis-kathedraal, waar van het interieur een prachtig schouwspel van oud-byzanthijnsche pracht bood. De metropolist, die in een schitterend gewaad gekleed was, sprak een gebed uit, waarin hij God dankte, die den koning weer op den troon teruggebracht had, en waarin hij smeekte, dat deze terugkeer het begin zou mogen beteekenen van een nieuw leven, van nieuwen vooruitgang en voorspoed, en dat het voor het volk een vreedzaam bewind zou mogen zijn. Na de kerkelijke plechtigheid reed de ko ning naar het graf van den onbekenden sol daat om in gezelschap van den troonopvolger een krans neer te leggen. Aan deze plechtig heid namen de ministers van oorlog, marine en luéhtvaart deel, de hoofden van de staven en voorts tal van vlag- en opperofficieren, alsmede delegaties van alle wapens en ver tegenwoordigers der vereenigingen van oud- stnjders en oorlogs-invaliden. Nadat de Koning zijn krans neergelegd had, gedachten de aanwezigen een minuut in eerbiedig zwijgen de gesneuvelden. M» de plechtigheid bij het graf van den Ortekenden Soldaat begaven de koning en óc ministers zich naar het oude koninklijke fileis, waar de koning zich onderhield met ondilis en de overige ministers. De koning nam vervolgens zijn intrek in de koninklijke residentie, waar om 13 uur de ministers den koning de hulde der regeering kwamen betuigen. Overal waar de koning op zijn rit door de stad verscheen, kwam er geen einde aan het gejubel van de enthousiaste menigte, die alle balkons en vensters vulde. Op het reusachtige metropolisplein stond een onafzienbare men- schenzee schouder aan schouder, om dea weergekeerden heerscher toe te juichen De ware koningsgezinden hadden geen moeiie gespaard om den terugkeerenden vorst te zien. Voor een deel waren zij dagenlang on derweg geweest en hadden zij in den open lucht moeten overnachten, daar alle plaatsen, waar onderdak kon worden bekomen, reeds dagen van te voren besproken waren. De kwestie van de vorming van het nienwe ministerie. Reuter meldt uit Belgrado: Ter gelegenheid van den terugkeer in Grie kenland van koning George hebben verschil lende Grieksche persoonlijkheden tegenover den correspondent van het agentschap Avala verklaringen afgelegd. Kondilis verklaarde oa.: Ik ben in het al gemeen van oordeel, dat de koning een beroep zal doen op het volk, en dit verzoeken zal nieuwe vertegenwoordigers aan te wijzen Ik zal den koning het ontslag der reg.eering aanbieden en hem mijn standpunt uiteen zet ten. Wij zullen hem adviseeren nieuwe verkie zingen uit te schrijven. Tsaldaris zeide o.a.de grondwet als basis nemende, zal ik tegenover den koning als mijn meening te kennen geven, dat aan mij, als den leider der sterkste partij in het land, de opdracht tot vorming eener nieuwe regee ring moet worden gegeven. Ik ben van oor deel, dat de tegenwoordige regeering in ieder geval niet gehandhaafd kan worden. Sofoelis, de tegenwoordige leider van de Venezolisten zeide, dat, indien hij door den koning mocht worden ontboden om overleg te plegen, hij zou gaan als leider van de republikeinsche partij. „Het spreekt vanzelf, dat ik daardoor feitelijk den koning zal er kennen". Een boodschap des konings. Koning George heeft in een boodschap aan het volk gedankt en verklaarde zich bereid »al zijn krachten, al zijn ondervinding, al zijn werkkracht te geven voor materieele en moreele verbetering van het geheele volk 20"der onderscheid". "ij belooft verder het verleden te vergeten, allen t rec^1*vaardigheid €n gelijkheid voor De viering in de overige deelen van het land. irrnü» geheele land gaf het volk blijk van ninrivreugdc over den terugkeer van ko- d ^n rRe n- ln alle kerken werden dank- kom?* ^houden, terwijl de geheele pers de TU Xan den koning begroet wenT,J^"b'ikeinsche bladen geven den konin„ kennen, dat de terugkeer van den voor we,n tijdperk van vrede en welvaait hri land moge inluiden. EWm. booding van Venizelos. Parijc teI0n- Vina publiceert een brief uit Van VVniïf"1 wor"t gezegd, dat de houding is, zooau k- teï®over het nieuwe regiem Hij Za[ 1 reeds vroeger heeft verklaard. Van den and komen tegen een dictatuur democratie "ln^' do^b gekroonde w'ud alle i,aaijyaarden, aangezien dit be- BEDROG BIJ DE STAATSLOTERIJ. Te Warechau is een bende van 13 per sonen gearresteerd, die reeds geruimen tijd ernstig bedrog pleegde bij de trek kingen der Pool6che staatsloterij. De gearresteerden kochten met de hulp van handlangers telefonisch gedurende de trekking loten, waarop reeds een prijs was gevallen. EEN TREIN VERMORZELT 17 KAMEELEN. Een kameelkaravaan is oorzaak geweest van de ontsporing van den nachtsneltrein Basrah—Bagdad, die 17 dieren neermaaide en doodde. De kameeldrijver vond, dat de dieren beter langs de vaste spoorbaan konden loopen dan door de omliggende woestijn, die onder wa- tei stond. i *Te'n reed\ °P bet oogenblik oat hij de kudde had bereikt, met volle snelheid. Niemand werd gewond. WERKTIJDEN VOOR CHAUFFEURS Een wetsontwerp tot het tegen gaan van oververmoeidheid inge diend; arbeid gedurende ten hoogste 10 uur per dag en 55 uur per week. Een wetsontwerp is ingediend, houdende bepalingen tot het tegengaan van overver moeidheid bij bestuurders van motorrijtuigen. In de memorie van toelichting zeggen de mi nisters van sociale zaken en van waterstaat, dat aanvankelijk een oplossing van deze kwestie gezocht is op den grondslag der Ar beidswet, doch dat een nadere uitwerking van dit denkbeeld geleerd heeft, dat aldus niet de aangewezen weg gevolgd werd om het beoogde doel te bereiken. De geheeie op zet der Arbeidswet vormt een belemmering, om een goed sluitende voorziening ter zake daarop te bouwen. Daar de overtuiging bestond, dat pen voorziening in dezen niet langer achterwege mag blijven, is bij de beide departementen naar een oplossing gezocht, waarbij in één regeling zoowel de bescherming der autobe stuurders tegen overmatig lange werktijden, als de veiligheid op den weg gediend wordt. Het resultaat van de samenvatting is in het onderhavige wetsontwerp neergelegd. Dat deze regeling bij kon dragen tot datgen?, wat men verstaat onder coördinatie van het verkeer, is een bijkomstig oordeel. Het is niet mogelijk, in de wet zelf volledig te regelen, waarnaar alle verschillende groe pen van autobestuurders zich gedragen zul len hebben; de aard der groepen loopt daar voor te zeer uiteen. Het ontwero laat daarom aan de Kroon over het vaststellen van rege len omtrent de tijden waarop en gedurende welke alle of bepaalde groepen van personen geen motorrijtuigen mogen besturen, alsmede omtrent de werk- en rusttijden van alle of be paalde groepen van personen, die in dienst betrekking al dan niet als bestuurder van een motorrijtuig werkzaam zijn. Met t óog op de gelijkvormigheid met de Ar beidswet wordt bepaald, dat de werktijd van de chauffeurs in dienstbetrekking op ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week mag worden vastgesteld, behoudens in uitzonderingsgevallen. Voor autobestuurders, die als zoodanig niet bij anderen in dienst zijn, kunnen alleen omtrent de tijden, waar op en gedurende welke zij motorrijtuigen be sturen mogen, voorschriften gegeven worden. Ook hier zal 10 uren per dag en 55 ureu per week richtsnoer zijn. voor de groep van auto bestuurders, die veelal wordt aangeduid als „heerrijders" ligt het voorshands niet in de bedoeling, regelen inzake de rijtijden vast te stellen, behoudens wellicht een verbod om langer dan een bepaald aantal uren zonder onderbreking een auto te besturen. Ook be vat het ontwerp een voorziening omtrent het voeren van een bepaalde administratie ter controleering van de naleving van de wet Wat de regeling der aansprakelijkheid be treft, staat de aansprakelijkheid van den werkgever voorop. In bepaalde gevallen kan echter ook de ondergeschikte aansprakelijk zijn. 5. Versterking van het artilleristisch ver mogen. 6. Inrichting van kleine versterkingen bij de overgangen der groote riv'eren en op enkele andere voor de verdediging van voor ons land van bijzonder belang zijnde punten. Naast deze voorzieningen voor de land macht zijn soortgelijke maatregelen noodig voor de zeemacht. Afgescheiden van do beslissing of de vraag welk materieel voor de verdediging het meest doelmatig moet worden geacht, wor den bij dit wetsontwerp gelden onvermijde lijk geacht voor: mijnen, mijnenleggers en mijnenvegers. De bouw van een algemeen oefenschip, dat zóó ingericht zal worden, dat het ook kan dienen ter vervanging van het in West-Indië nog aanwezige flottilje-vaartuig, de bouw van twee onderzeebooten, (XXIX en XXX) ter vervanging van een tweetal soortgelijke schepen, die eerlang aan den dienst komen te ontvallen, benevens de afbouw van den flot- tilje-leider 1931. De aldus te bestrijden uitgaven beloopen voor de landmacht 13.000.000 gld en voor de zeemacht 22.400.000 gld. OPLICHTER TE DEN HAAO AANGEHOUDEN. Meer da.i 100 personen de dupe. De Haagsche recherche, afdeeling B, heelt aangehouden den 50-iarigen J. J. S., wonen de te Rijswijk, houder van een incasso bureau I. V. N. te Den Haag, die in den loop van eenige maanden meer dan 100 personen in het geheele 'and, allen adverteerders in een te 's-Gravenhage uitgegeven weekblad, heeft opgelicht voor varieerdende geldsbe dragen. S. is een oude bekende van de poli tie en werd reeds meermalen veroordeeld. SINT'S PAARD WERD SCHICHTIG. Kinderen gewond. Hedenmorgen heeft op den Oranjesingel te Nijmegen een ern stig ongeval plaats gehad. Toen St. Nicolaas, omstuwd door kinderen, den weg overging, nader de uit tegenovergestelde richting een autobus. Het paard van den Sint begon te steigeren, met het gevolg, dat de kinderen naar alle kanten uit een stoven. Hierbij liep een vijf jarig jongetje, zekere N., tegen de autobus op. Met een diepe hoofd wonde werd hij in levensgevaar lijken toestand naar het St. Cani- siusziekenhuis overgebracht. Twee andere jongetjes werden licht ge wond. NIEUWE POLITIEKE PARTIJ. Afscheiding van de Anti- Revolntionnairen. In het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht had een dezer dagen een 'besloten landelijke bijeenkomst plaats van Hervormd Gereformeerden. In deze vergadering is besloten tot op richting van een nieuwe politieke partij, die bedoelt alle Hervormd-gezinden te vereenigen op de basis der beginselen van Groen van Prinsterer. Een commissie werd benoemd, die tot (aak heeft vóór 15 Januari een programma van beginselen op te stellen en de verhouding tot andere politieke organisaties te onderzoeken Tot voorzitter van deze commissie werd gekozen prof. dr. Hugo Visscher, anti-revo lutionnair lid der Tweede Kamer. INSTELLING VAN EEN WEERFONDS. 53.4 millioen voor land en zeemacht. Een wetsontwerp is ingediend tot instel ling van een Weerfonós (Fondn tot verbete ring van de materieele uitrusting van de landmacht en de zeemacht voorzoover de kustdefensie in Nedeiland betreft). In de toelichting zet de regeering uiteen, dat het niet mogelijk is den gewonen dienst van de defensiebegrooting gedurende eenige jaren te verhoogen met de bedragen, die noodig zu'len zijn om in ue allerdringendste behoeften te voorzien Zij acht de verschil lende belangen het best te kunnen beharti gen door een fonds te vormen, waardoor de noodige gelden in betrekkelijk korten tijd kunnen worden beschikbaar gesteld, terwijl de aflossing door het fonds van de uit 's rijks schatkist ontvangen voorschotten over een grooter aantal iaren kan worden verdeeld. De regeering heeft zich dt finan ciering van het Fonds als volgt gedacht: Aanvangende met het jaar 1936 wordt, tenzij bijzondere omstandigheden tot groo teren spoed mochten nopen, gedurende vier jaren uit het fonds een bedrag van totaal 53,400.000 gld. verwerkt voor het hieronder aangegeven doel Dit bedrag wordt ver kregen door voorschotten uit 's rijks schat kist, die tegen vier procent aan het fonds worden geleend Aanvangende met het jaar 1936 wordt ter aflossing van deze schuld van ongeveer 20 jaren een jaarlijksch bedrag als annuïteit op de defensie-begrooting ge bracht. Deze annuïteit bedraagt rond 3.570.000 Het onder volgende wordt door de regee ring urgent geacht: f Aanschaffing van luchtdoelbestrijdings middelen. 2. Aanschaffing van vliegtuigen. 3. Aanschaffing van infanteriegeschut. 4. Aanschaffing van munitie en verdere uitrusting. politie mee, dat hij op grond van deze ge gevens niet ongeneigd was om te helpen, doch verzocht nadere informaties te willen nemen. De pas stond ten name van iemand, die te Doorn zou wonen, waar de naam echter onbekend bleek te zijn. Toen de schrijver op den afgesproken tijd een onderhoud had men den candidaat- geldschieter, zat er dus 'n rechercheur ach ter een gordijn verborgen. Nadat de schrij ver het verhaal mondeling nog bevestigd had, nam de rechercheur hem mee naar het bureau. Hier verklaarde de man, dat Doorn een vergissing was op de pas. Hij woonde te Enkhuizen. De politie aldaar deelde telefonisch me de, dat hij te Enkhuizen bekend was, zij 't niet al te gunstig. Hij heeft veroordeelingen achter den rug wegens diefstal met en zon der braak en wegens oplichting. De man achtte deze kleinigheden van minder be lang, doch toen de inspecteur aanstalten maakte om Marseille op te bellen, ten einde naar de boot te informeeren, wilde hij de politie niet op hooge kosten jagen en be kende, dat hij oplichting had willen plegen. De getuigschriften waren valsch, het pas poort was veranderd, de brief uit Marseil le was geschreven door een vriend, die daar woont. Het was te doen geweest om het reisgeld; indien hij een reisbiljet zou hebben gekregen, zou hij dit hebben inge wisseld. De man, de 29-jarige H., vertoeft nog te Bussum, waar men meer omtrent den vriend te Marseille wil te weten komen. HET AUTODRAMA VAN ZONDAG J.L. Bestuurder treft geen schuld. Bij het gisteren door politie en veldwacht van de gemeente Bedum ingestelde onderzoek naar de oorzaak van het vreeselijk auto-ouge- val bij Zuidwolde, waarbij naar men wee:, drie personen verdronken, is gebleken, dat de bestuurder Ousema waarschijnlijk door ie*s is afgeleidwaardoor kon hij zich niet herin neren. Hij verklaarde ook, dat de auto in de eerste versnelling stond, doch dit bleek niet juist te zijn. Bij het onderzoek van den wagen kon n.1. worden vastgesteld, dat deze toen het ongeluk gebeurde in de derde versnelling heeft gestaan. Het onderzoek heeft overigens uitgewezen, dat de bestuurder met geringe snelheid heeit gereden en dat hem geen schuld treft. MAN, KAR EN PAARD ONDER AUTO. De 16-jarige N. Leurs te Susteren reed met zijn karretje en paard op den Rijksweg Zuid aldaar in de richting Sittard, toen hij plotse ling van achteren werd aangereden door een luxe auto. Paard, karretje en voerman als mede de aanrijdende auto kwamen in een sloot terecht. L. kwam hierbij onder de ouio en liep ernstige beenwonden en verwondin gen aan hoofd en arir.en op. De bestuurder van de luxe-auto bleef ongedeerd. Het kar retje was totaal vernield, terwijl ook het paard verwondingen opliep. „ONMIDDELLIJK EEN KOK GEVRAAGD". Beter ten halve gekeerd Een vermogend ingezetene van Bussum vond gisterochtend een dikke enveloppe in zijn bus, waarvan de inhoud bleek te be staan uit een paspoort, drie getuigschriften in het Nederlandsch, Fransch en Engelsch, en een brief van den kapitein van een te Mar seille liggende boot, waarin gemeld werd, dat er een betrekking als kok vrij was, mits de uitverkorene onmiddellijk naar Marseil le zou vertrekken.. „Als u geen reisgeld hebt moet u het maar spoedig zien te krij gen'*. De afzender van dit dossier schreef dat hij hoopte, dat de vermogende ingezete ne hem dit reisgeld zou verschaffen Hij zou 's middags om vijf uur om bescheid komen. De ontvanger van den brief deelde de HET BESLAG BIJ VOLK EN VADERLAND. De medewerkers zullen op 17 December terecht staan. Naar het U. D. verneemt, zullen de drie redacteuren van Volk en Vaderland, tegen wie eenige weken geleden proces-verbaal is onge maakt, wegens beleedigenden in houd van dat blad, voor de recht bank te Utrecht terecht staan op Dinsdag 17 December. DE WERELDJAMBOREE 1937. Naar het bestuur van de vereeniging De Nederlandsche Padvinders, gevestigd te 's Gravenhage, heeft medegedeeld, heeft ge noemde vereeniging van het Internationaal Bureau voor Padvinders het verzoek ontvan gen, de Wereldjamboree in Augustus 1937 hier te lande te organiseeren. Het vereeni- gingsbestuur is in beginsel gaarne bereid aan dit verzoek gevolg te geven, indien de noodige fondsen voor de inrichting worden gevonden. Ofschoon de plaats, waar de Jamboree zal worden gehouden, nog niet is vastgesteld, zal deze in ieder geval l.ggen in de nabijheid van Amsterdam, aangezien het op het oogenblik een punt van onderzoek uitmaakt, of de duinen te Vogelenzang dan wel de heide in het Gooi tusschen den Crai- looschen weg en den weg Laren-Hilversum de geschiktste plaats is. Voor de voorbereiding is echter een werk fonds noodig, door het bestuur begroot op ten minste 75.000, welk bedrag het hoopt bijeen te brengen uit bijdragen van het Rijk, verschillende gemeenten en Kamers van Koophandel en van particulieren. De vereeniging heeft ook tot het Amster- damsche gemeentebestuur het verzoek ge richt, deel te nemen in dit waarborgfonds Het wil B. en W. voorkomen, dat het hou den van de Jamboree in de nabijheid van Amsterdam uit een oogpunt van bevordering van het vreemdelingenverkeer van onmisken baar belang is voor de stad. De in Honga rije gehouden Jamboree telde 26.000 deelne mers, waaronder 8000 niet-Hongaren. In dien de plannen doorgaan, kan ongetwijfelc Amsterdam een bezoek van duizenden tege moet zien. Het ligt op den weg van Amster dam, naar B. en W. meenen, een bedrag van 5000 beschikbaar te stellen. Dit bedrag zal worden gerestitueerd, indien de financieele uitkomsten van de Jamboree het mogelijk maken. schetst uit het „Plan van den Arbeid" kwam lij op de vernederingen, die worden aanbevo- en in het parlementaire stelsel. Onjuist noemde hij de veronderstelling, dat het evenredige kiesrecht het optreden van par- ementaire kabinetten hier te lande onmoge- ijk heeft gemaakt. Hij gaf verschillende, volgens hem wezenlijke bezwaren tegen het evenredige kiesrecht aan, doch betwijfelde, of terugkeer tot het districtenstelsel de voor keur verdiende. Vervolgens legde spr. er den nadruk op, de oogen open te hebben voor wezenlijke vernieuwing en niet terug te schrikken voor nieuwe economische doelstellingen of maat schappelijke omstandigheden daartoe aanlei ding geven. Tenslotte behandelde spr. als concrete voorbeelden van vernieuwing de aangekon digde wijziging in de grondwet. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werden uit 'n pakhuis bij 't openbaar slacht huis te Breda ten nadeele der firma W. zes tien koehuiden ontvreemd tot een gezamen lijk gewicht van 470 kilogram. Dank zij de samenwerking tusschen de politie te Breda, te Dordrecht en te Rotterdam^ benevens de Kon. marechaussee te Moerdijk, is deze dief stal in zeer korten tijd tot klaarheid ge bracht. Bij een door de politie uit Breda in gesteld onderzoek bleek, dat de gestolen hui» den vervoerd moesten zijn met twee carrier», waarvan de bandensporen bij het pakhuis werden gevonden. Bij een verzoek tot opsporing dezer car riers kwam van de marechaussee te Moerdijk bericht, dat de carriers met de huiden daar met de pont gepasseerd waren in de richting Dordrecht, terwijl door de politie te Dor drecht werd medegedeeld, dat de carriers en huiden daar op een vrachtauto waren gela den in de richting Rotterdam. In samen werking met de Rotterdamsche politie is daarop te Rotterdam een onderzoek inge steld, waar bij een volkomen te goeder trouw zijnde firma de huiden in beslag werden ge nomen. Met de van deze firma verkregen Inlich tingen kon tot arrestatie worden overgegaan van drie verdachten, namelijk de gebroeders S. uit Kethel en den kermisreiziger S., die met een woonwagen te Breda staat. De drie mannen hebben een gedeeltelijke bekentenis afgelegd en zijn te Breda opgesloten. De minister van onderwijs is nfet voornemens wijziging te bevorderen. De minister van onderwijs deelt in de me morie van antwoord betreffende zijn begroo ting aan de Tweede Kamer mede, dat hij niet voornemens is, wijziging te bevorderen van de Kon. besluiten inzake de nieuwe spelling. Het zijn vooral economische gron den, die hem daarbij leiden. Wat betreft de vrrag, wanneer het oogen blik zal zijn gekomen om aan de regeering voor te stellen deze spelling ook in offici- eele stukken in te voeren, zegt de minister overtuigd te zijn, dat, alvorens de regeering de nieuwe schrijfwijze zal kunnen toepassen, een uiterst belangrijk vraagstuk nader on derzoek vergt. De spellingregels hebben immers aanlei ding gegeven tot de opvatting, dat uit den vijfden en zesden spellingregel gevolgtrek kingen moeten worden afgeleid, die zich geenszins bewegen op het gebied van de spelling, althans niet van de spelling alleen, doch die het hart van de taal raken. Over leg hieromtrent en wel of deze taalvragen afzonderlijk en opzettelijk worde onderzocht hetzij door een nieuwe, breed samengestelde commissie, hetzij door de commissie-van Heeringen, aangevuld met Belgische en Ne derlandsche taalgeleerden, is nog gaande met de Belgische regeering. REDE VAN OUD-MINISTER DE GEER Voor de Chr. Hist. Unie te Delft Voor de afd. Delft van de Chr. Historische Unie heelt oud-minister jhr. mr. D. J. de Geer een rede gehouden over Jiet onderwerp Onzekere tijden. Spr. begon erop te wijzen, dat door den oorlog veel veranderd is in de wereld en in ons volksleven. Waar wij heen gaan is nog niet te zeggen, omdat wij leven in een toestand van gisting. Op verschillende punten heeft een „nieuwe oriënteering" plaats gehad. Het streven naar internationale toenadering heeft plaats ge maakt voor autarkie en sterke bewapening Nieuwe stroomingen zijn er ontstaan en twij fel blijft heerschen over de vraag, waar het rustpunt zal zijn in de na-oorlogsche golvin gen. Een uitvoerige bestrijding gaf spr. van de extremistische stroomingen en van de aan tasting onzer geestelijke goederen. Wat ook veranderen moge, het geestelijke kleinood zuilen wij door de branding van dezen tijd heendragen N"(W snr tal van zwakke punten had ge KOLENDAMPVERGIFTIGING. Een doode te Utrecht. Het had gisteren de aandacht getrokken van de bewoners van de Opperstraat te Utrecht, dat in een huisje bewoond door een bejaard echtpaar, gesloten bleef. Men waarschuwde een agent van politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Men vond twee menschen bewusteloos in een al- coof, vermoedelijk slachtoffers van een ko lendampvergiftiging. Inderdaaa bleek dat in een achterkamer geen behoorlijke aan- en afvoer was. Daar door had zich in hevige mate kolendamp ontwikkeld. De man was reeds overleden; de vrouw gaf nog teekenen van leven. Zij is naar de Rijkskliniek overgebracht. Men hoopt haar in het leven te houden. CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE VOORKOMEN. Voorstellen van werkgevers aanvaard. Gisteren werd te Nijmegen een besloten vervolgcongres gehouden van den Nederl. R.K. Tabaksbewerkersbond, in verband met nadere voorstellen der werkgevers inzake de loonsverlaging. De voorstellen van de werkgeversorgani saties werden aanvaard, waardoor staking voorkomen is. 87. He, daar, riep hij tegen den man. U zondigt tegen het verkeer. De bocht rechtsom is altijd klein; de bocht linksom altijd groot De man draaide zich eensklaps om. Hier riep hij uit, daar heb je een linksom en een rechtsom voor je ooren. 88. Die linksom en rechtsom waren niet mis. Deerlijk gehavend liep Jantje terug naar het politiebureau, waar de oude agent hem nog hartelijk uitlachte op den koop toe. Als je er van al wilt, sprak hij tegen Jantje, trek dan je politiepakje maar weer uit.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9