D Stad en Omgeving, JiadiopcoQtanuHa JeuitleiMt Rassenhaat en oorlogsgeest. E ONBUIGZAMEN DEUTSCHL ANDSEND ER, 1571 OEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lin 1HllvertuM I. Rede van A. L Constandse voor de soc. anarchisten. Op uitnoódiging van de vrije groep van soc. anarchisten sprak gisteravond in de dancing Harmonie de heer A. L. Constandse uit Den Haag, met ala onderwerp „Rassen- haat en oorlogsgeest''. De belangstelling waa dezen keer heel wat geringer dan verwacht waa, ieta wat den voorzitter, den heer A. V e r n e e, deed op merken, dat de beleggers van de vergadering zich waarschijnlijk hebben vergist In den geest van de bevolking van Alkmaar en om geving. En toch lezen we dagelijks van ver volging van joden en vertegenwoordigers van het zwarte raa en wij zullen voortgaan met te strijden voor de vrijheid van elk raa, hoe ook gekleurd. De heer Constandse begon op te merken, dat er tusachen de ver schillende menachenraasen slechts weinig tegenstellingen bestaan en dat deze niet an ders dan kunstmatig worden opgewekt en dan opgezweept meermalen tot rassenhaat. Met een voorbeeld van den blanke in de tro pen toonde hij dit aan, daaraan toevoegende, dat de tegenstellingen gevoed worden door economische en politieke belangen. Bij rassenhaat en jodenvervolgingen gaat het dan ook niet om de menschen, maar om veel diepere oorzaken. Het ia zeer goed denk baar, dat de haat meet dienen tot het opwek ken en kweeken van oerlogageest, Die komt nooit spontaan uit het volk voort, maar wordt gekweekt In het belang van een bepaalde groep of een bepaald land. Van nature is de menach niet oorlogsgezind, maar de barbaar in hem kan zeer wel wakker worden gemaakt. De barbaarachheid in den menach, onder drukt door civilisatie, kan door suggestie weer worden opgewekt, zoodat de menach verzoend wordt met het onredelijke en on zedelijke van den oorlog. De aldus onder suggestie gebrachte mensch is dan weer ge komen in het stadium van het kind, dat geen d gemeenschapsgevoel heelt. Het ontwikke staat vri, ontwikke de wel vaat, dat in vele opzichten Ing van den mensch na den 14- a 15-jarigen leeftijd ophoudt. van groot belang voor het ontstaan van dezen toestand is ook de zucht tot idealiaéê- ren van de jeugdjaren. Vele volwaasenen zijn in werkelijkheid nooit ontgroeid aan de kin derschoenen, zij zoeken naar vader en moe der en als zij die niet vinden, komt het zoeken naar den Vader en de Moeder In den hemel In de menschen gingen verder: brachten hun vereering over op hun kring, hön ge boortestreek, nun land. Dit laatste wordt bijna overal voorgesteld als een soort moe der: de Nederlandsche maagd, Oermanla (Duitschland), Marianne (Frankrijk). Steeds weer wordt het geboorteland Iets moederlijks gegeven. Spr. wees In dit verband op hetgeen aan de Duitsche en Italiaansche kinderen wordt geleerd. Kerk en staat exploiteeren het zoeken naar vader en moeder door den mensch. Zij laten hert vechten voor zoogenaamde idealen, dlë in werkelijkheid vaak onmaatschappelijk zijn Allen redelijkheid en broederschap zouden den mensch baten, meende spr maar dit strookt niet met hét nationalisme, aange vuurd door kerk en natie. De voortdurende vermenging der rassen was voor spr. aanleiding te beweren, dat er van natuurlijken rassenafkeer geen sprake is; kerk en staat kweeken dien, Met als voor beeld Britsch-lndli en Ned.-lndië te noemen zette spr. dit nader uiteen, Het heet dan, dat er rassentegenstellingen zijn, en daarmee wordt dan net koloniaal bezit verdedigd. Wanneer een bepaalde natie zich tot heer- schende wil opwerpen, heeft zij anderen noo- dig om die te kunnen trappen. Duitschland toont dit. Het leed de laatste jaren aan een minderwaardigheidsgevoel, ontstaan door het verliezen van den oorlog, en deed pogingen om zich zelf wijs te maken, trotsch te mogen zijn op zijn volk. En toen kwamen de rassen- theoretici, die oreerden, dat de Duitscher tot een hoogstaand ras behoort. Had men in Duitschland nu negers gehad, dan zou men die opgeruimd hebbenechter er waren geen kleurlingen, slechts de joden waren er als vertegenwoordigers van een ander ras De strijd werd daarom tegen hen ontketend In Italië doet zich netzelfde verschijnsel voor: de Italianen noemen zich de erfgena men van de oude Romeinen ert als gevolg daarvan ia er een sterke antl-semitliche stroo ming. De joden werden de zondebokken. De oorlog in Abessinië is mede een uir- vloeisel van de gedachte der Italianen, da* zij een uitverkoren volk zijn. De kerken werden door spr. mede schuldig geacht aan deze nationale gedachte. Het sadisme (d.w.z.) het leedvermaak, dat kan bestaan bij het bemerken van méér tegen spoed en dergelijke bij anderen dan mer. zelf heeft) werd door spreker een verschijn sel genoemd van bovenbedoeld meerder- orthodox godsdienstige menschen, zooa's spr. nader aangaf door te wijzen op een uit lating van prof Huizinga, dat de meeste ge vallen van lynchen In Amerika voorkomen In orthodoxe «treken, De jodenvervolging in het Rusland van vóór den oorlog, toen men vaak pogroms be gon bij politieke tegenslagen, waa zen uiting van sadisme. En In Duitschland is het al evenzoo. Men wil de joden het land niet doen verlaten, want men wil hen lang zaam dooddrukken. Bij onze oostelijke na buren was de strijd om het bestaan, de con- currentlegeeat, oorzaak te meer voor het ver drukken der joden, die plaats moesten maken voor „ariërs'', die van een beter ras heet ten te zijn. De rassentheorie is onweten schappelijk. Na een korte pauze wijdde de heer Con standse een beschouwing aan het z.1 on wetenschappelijke van elke rassentheorie De theorie van de nazi's is, dat zij, die tot eenzelfde ras beheoren, eenzelfde bloedgé- meenschap hebben. Men bedoelt daarmee te zeggen, dat het bloed bepaalde eigenschap pen aan een ras geeft, geestelijke kenmerken. Spr. stelde hiertegenover, dat alle ra*, eigenschappen slechts lichamelijk zijn. Een rassenbloed bestaat niet. Hij haalde hierbij aan beschouwingen van prof. de Lange In Utrecht, die tot de conclu sie kwam, dat alleen het klimaat en de voe ding eenlge verandering kunnen brengen in de samenstelling van het bloed; een speciale bloedsoort van een bepaald ras bestaat niet, zei deze geleerde. Ons bloed heeft niets te maken met geeste lijke of zedelijke capaciteiten, immers in een zelfde ras treft men menschen aan van ze-?r uiteenloopende karakters en groot verschil in mentaliteit en intelligentie. Daarom vraagt dé weldenkende mensch niet naar het ras, maar slechts: is de mensch goed, blinkt hij uit? De Duitsche rassen-maniakken zeggen: de zuiverheid van het bloed beslist over het ras en over de beschaving. Maar als zij dat „zui- vere" bloed na eenlge jaren hebben verkre gen, zullen zij diezelfde beschaving moeten brengen In heel Europa: een aanleiding voor een veroveringsoorlog is gevonden. Spr. wees er hierbij op, dat de Babylo- niërs, die de grondvesters waren van onze beschaving, een mengvolk waren. De joden waren belangrijk als middelaars om die be schaving over te brengen. Ook de Grieken (de Athenera), een oude haard van beschaving in Europa, vormden geen zuiver ras: de Spartanen (ook een Orleksch volk. dat echter zijn raszuiverheid beter bewaarde) beteekenden in het brengen van de beschaving niemendal. Dezelfde bemerkingen zijn van toepas sing op de andere oude bewoners van Euro pa. Van raszuiverheid is en was geen sprake, overal hebben de rassen zich vermengd. lë Pruisen zijn slechts 12 pet. echte zooge naamde ariërs, die als kenmerk de lange schedels hebben, In Beieren is er niet meer dan één op de 83 bewoners en om nu toch meer op het echte oude ras te lijken, verven velen hun hoofdhaar blond. Ook in Neder land is geen sprake van raszuiverheid, even min als in welk ander land van ons wereld deel ook. Is er dan geen beschaving in Europa? Deze vraag moest ontkennend beantwoord worden, als de bewering der Duitsche ras theoretici luist was. En integendeel is er toch wel degelijk sprake van een Europeesche cul tuur. Voor andere werelddeelen geldt hetzelfde De Dultschers, d'e zich eente Oérmsnen noemen, betoogen. dat de superioriteit van het blanke ras is bewezen, doordat het zich overal deed gelden, de heele wereld verover de. Hiermede nu, zei spr., bewijst men het tegendeel van wat men wilde, want slechts de onbeschaafde stammen trokken uit op roof, terwijl de cultuurvolken rijkdommen schiepen In eigen rijk, welke groote aantrek kingskracht uitoefenden op de niet-gecivil'- seerden. Met voorbeelden uit de geschiedenis toonde spr. dit aan. De veroveringszucht was een bewijs van gebrek aan cultuur. Aan de hand van dit alles kan men zeggen, dat de beschaving niet komt uit het Zuiden of het Noorden, maar uit het Oosten: Azië. Spr. resumeerde, dat de rassenhaat berust op opzettelijk opgewekte instincten. In der, strijd hiertegen moet men de godsdienstleer niet vergeten, omdat zij spreekt van uitvet - korenen, terwijl men bovendien erop kan wijzen, dat beschaving geen kenmerk is van een speciale natie, zooals de Duitschers ons willen doen gelooven. In dit verband i9 elk nationalisme uit den boöze, omdat het aan een bepaald volk deug den toeschrijft, die het niet bezit. Men heelt slechts te vragen naar de grootheid van eiken mensch en moet overwinnen het klassen- en standenverschil, want zoolang dit bestaat, zal er een voedingsbodem blijven voor ras sentegenstellingen. De strijd voor geestelijke en Internationale bevrijding is noocfig om aan rassen- en stan dentegenstellingen een einde te maken, om den mensch zich bewust te doen worden van zijn werkelijke beteeken is. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd door een der aanwezigen gebruik ge maakt. De heer V e r n e e kon dus na de rede van dtn heer Constandse de bijeenkomst slui ten met een woord van dank voor de opkomst en aanbeveling van de collecte aan den uit gang. BOND VAN CHR. HARMONIE- EN FANFARECORPSEN IN NOORD- HOLLAND. Bovengenoemde bond hield zijn jaarver gadering in Waakt en Bidt te Alkmaar, on der leiding van den heer O. S. v. d. Wal te Amsterdam. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden onder dank goedge keurd. De bond telt 21 afdeelingen. Over het beleid van het bondsbestuur wer den geen op- of aanmerkingen gemaakt. Medegedeeld werd, dat er nog afdeelingen zijn welke de verplichtingen niet zijn nage komen betreffende contract met B.U.M.A.; werden zij alsnog opgewekt de verschul digde bedragen te voldoen, ter voorkoming van moeilijkheden, daar de B.U.M A. na 1 Sept. j.l. vrij is te handelen zoo zij wil. De afd. Hilversum heeft gemeend te moe ten bedanken als lid. Dit werd voor kennis geving aangenomen. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de heeren H. Cnossen te Haarlem, F. Dekker te Wormerveer en H. Vinke te Broek op Langendijk herkozen. Een voorstel van het bondsbestuur om voor dien tijd van één jaar als proef op het te houden concours één verplicht ni.mtner te spelen en vooraf één koraal met dien ver stande, dat het concours dan gehouden zal worden op één dag, vond algemeen bijval, temeer daar verschillende voorstellen op de agenda waren geplaatst, welke deze rich ting wenschten uit te gaan, Betreffende een voorstel om over te gaan tot aansluiting bij de op te richten Chr. Fe deratie in Nederland, werden door den voor zitter de voordeelen opgesomd welke daar aan verbonden zijn. Enkele afgevaardigden, echter stonden er sceptisch tegenover, daar.j-eeds eerder pogin gen in 't werk zijn gestapt welke op 'n fias co waren uitgeloopcn, zulks mede In ver band met de verschillende meeningen in de Prov. bonden. Tenslotte werd het be stuur vrij mandaat gegeven om te handelen in den geest zooals de Noordhollandsche bond het wil; kan er in die richting geen overeenstemming tot stand komen, dan volgt geen aansluiting. Voordat daartoe echter worde overgegaan krijgen de afdeelingen eerst kennis van de plannen. In plaats van 2 jury-leden voor een con cours in verband met de hooge onkosten, werd besloten dit wederom te handhaven op drie, daar zulks moeilijkheden zou kunnen opleveren bij de beoordeeling en er bovendien weinig kans op zal bestaan dat serieuze jury leden zich er voor zuilen leenen. De afd. Texel zou gaarne zien, dat haar reductie verstrekt worae op het reisgeld naar een concours, daar dit zoo hoog is in ver band met het wonen op een eiland. Verschillende afgevaardigden voelden wel de financicelc moeilijkheid van Texel, maar wenschten geen reductie te verstrekken, daar hun afdeelingen zelf al financieel zwaar be- last zijn. Andere afgevaardigden echter wenschen wel de behulpzame nand te bieden, daar Texel zich anders genoodzaakt zou zien te bedanken, wat toch niet de weg is. Tenslotte werd door het bondsbestuur de gedachte geopperd om iets tegemoet te ko men uit de bondskas, wat algemeen de goed keuring kon wegdragen. Donderdag 28 November. HILVERSUM, 301 M. (A.V.RO.- uitz.) 8— Or.pl. 9— Kookpr. 9.05 Populair concert. 10.Mor genwijding, gewijde muziek. 10.30 Verv. van 9.05. 11.Orgel- en viool recital. 12.— Het Omroep orkest, causerie en gr.pl- 2.15 Voor de vrouw. 2.45 Gr.pl. 3.Knipcur sus. 3.45 ör.pl. 4.— Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gr.pl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Causerie, Omroeporkest. 0.30 Sportpr. 7.— Voor de kinderen. 7.05 Plano recital. 7.30 Engelsche les. 8.— Ber. en gr.pl. 8.15 Concertgebouw orkest mmv. zangiolisten. In de pauze Hoorspel. 10.40 Or.pl. (10.45 Versl. schaakmatch). 11.— Ber. 11.10—12.— Kovacs Lajos' orkest. HILVERSUM. 1875 M. (8.-9.15 en 11.—2.— kRO, de NRCV van 10.—11.— en 2.—11.30 nar). 8.-9.15 en 10.- Or.pl. 10,15 Morgendienst. 10.45 Qr.pl, 11.30— 12.- Godsd. halfuur. 12,15 Or.pl. en orkeitconcert, 2.-3.— Hand- werkcursus, 3.15 Gr.pl. 4.— Bijbel lezing. 5.— Voor de Jeugd. 5.30 Amsterd. Kamermuzlekkwartet. 6.30 Frlesche causerie. 7.— Ber., rep. 7.30 Causerie. 8.- Ber. 8,05 Or- geiconcert. 9.— Causerie, 9.30 Chr. Radio-koor. (10.— Ber,) 10,30— 11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20- 11.50 Orgelspel. 12.10 Populair concert. 1.20—2,20 Gr.pl. 3.20 Vesper. 4.10 Lezing. 4.30 Or.pl. 5.05 Orgelconcert. 5.35 Dansmu ziek. 6.20 Ber. 6,50 Zangvoordr. 7.15 Spaanache les. 7.50 Lezing. 8.20 Viola-recital. 8.50 Koor- en orkestconcert. 9,50 Ber. 10.20 Kerk dienst. 10.40 B BC-orkest. 11.35 12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS. 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Omroeporkest. 5 20 Hoorspel. 8.20 Zang. 9.05 Hoorspel. 10.05—12.35 Symph - concert. KEULEN. 456 M. 5.50 Concert. 1120 Orkestconcert. 1.35 Orpl. 120 Piano-recital. 4.20 Omroep- klelnorkest en solisten. 7 30 Om roeporkest. 10.-11.20 Werag- kamer-orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M j 12 20 Or.pl. 1250 Salon-orkest. 1 50—2.20 Or.pl. 5.20 Zang. 6 50 en 7.35 Or.pl. 8.20 Symph.-concert. 10 30-11.20 Or.pi. 484 M. 12.20 Orpl. 12.50 Omroeporkest. 1.50 2 20 Or.pi. 5.20 Salon-orkest. 6.50 eti 7 35 Orpl. 8.20 Omroeporkeat en Cabaret. 10.30-1120 Or.pi. M. 735 Sibeliuaconcert m. m. v. zangsol iste. 9.20 Ber. 9.40 Lezing, 10$ Weerber. 10.20-1120 Zie Keulen om 10.—uur. LI n 2: Hilversum II. Lin 1: Brusacl VI. 8.05-9.20, Keulen 9.20-11.20, Kalundborg 11.20—12.05, Parijs Radio 12.05 —13.20, Brusael VI. 13.2014.20, Kalundborg 14.20—15.20, Keulen 15 20-1555, D.aender 15 55— 16.20, Keulen 16.20—17.50, Brus sel VI. 17.50-18.40. Weenen 18.40 -20.10, Rome 20.10—24.—. Lijn 4: Parijs R. 8.05—10-35, Lond. Reg. 10.35—13.35, Droitwich 13 35-14.20, Lond. Reg. 14.20- 15.20, Droitwich 15.20—18.20, I). aender 18.20—20.20, Droitwich 20 20—21.50, Lond. Reg. 21 50— 22.20, Droitwich 22.20-24.—. Aangenomen werd een voorstel der afd. Andijk, dat voor de benoeming van jury-le den iedere afdeeling er drie uitzoekt uit de tien candidaten welke door het bondsbestuur worden opgegeven. De meeatgekozenen ont vangen dan de benoeming. Door de afd. Zaandam werd voorgesteld, dat wanneer de verplichte nummers uitgeko zen worden, de jury eerst in kennia gesteld wordt met de bezetting der corpsen. De secretaris zeide, dat zulks regelmatig geschiedt, terwijl de heer Hazebroek, zijnde de muzikale adviseur van den bond, meedeel de, ckt bij het niet hebben van Instrumenten van enkele partijen men deze kan inlasschcn op andere partijen en wanneer dat niet kan, het wenschelljk is dan niet op een concours te verschijnen. Besloten werd tevens voor de aubade op het concours als vaste bondamarsch te kie zen „Avant de Champignons1', daar de thans bestaande bondtmarsch „Hier Holland" te moeilijk is voor de lagere afdeelingen. Tevens werd nog besloten dat elke afdee ling welke een concours organiseert, eerst stlchte een garantiefonds, terwijl tevens de mogelijkheid worde onderzocht over te gaan tot afsluiting eener regenverzekering. Betreffende het spelen voor de radio zal het bondsbestuur nader verstaan met de N.C.R.V. Door IJmuiden werd voorgesteld om eventueele tekorten van een concours, ponde- ponds-gewijze om te slaan en niet per af- aeeling. Toegezegd werd in de toekomst daarmede rekening te houden. Betreffende de mogelijkheid tot het doen houden van een solistenconcours, hetwelk het peil en de studie der afdeelingen zoo zeer ten goede komt, werd besloten dat het bonds bestuur pogingen in deze richting zal aan wenden, mits zich geen financieelé moeilijk heden voordoen. Het bondsbestuur zal zich eveneens in verbinding stellen met de afdeelingen voor het organiseeren van een concours in 1936 De contributie werd wederom, bepaald op 0.50 per lid. De volgende jaarvergadering wordt ge houden op de plaats waar het concours is. Na enkele vragen van huishoudelijken aard volgde sluiting. ALCMARIA V.V.V. VEROADERT. Maandagavond men had verzuimd or.s er tijdig mee in kennis te stellen, loodst bet verslag pas heden Woensdag verschijntI vond in hotel het Oulden Vlies de algemeene najaarsvergadering plaats van de vereeni- ging tot bevordering van het vreemdelingen verkeer, Alcmaria \TV.V. In zijn welkomstwoord sprak de voorzltW. mr. J. P. Bosman er zijn voldoening over uit, dat de vergadering zoo goed bezocht was. Verder deelde de voorzitter mede. dst de tentoonstelling Mooi Nederland uit een reclame-oogpunt zoo goed geslaagd was, terwijl hij tevens mededeelde, dst Alcmaria op dit tentoonstelling een tweeden prijs had gekregen. Tenslotte maakte spr. melding van het feit, dat de algemeene vergadering van het A N V.V. het volgend jaar niet In Alkmaar zoa worden gehouden. Oorspronkelijk had Alc maria het plan, om deze vergadering hier te trachten te krijgen, zulks met het oog op het asnstaande 40-jarig bestaan der vereeni- ging. maar de kosten bleken te hoog te zijn, terwijl het gemeentebestuur geen financleelen steun kon geven, zulks met het oog op den eigen financieelen toestand. Medegedeeld werd o m., dat gepoogd zou worden om de padvinders, die In 1937 zul- len deelnemen aan de pad vinders-Jamborees, ook in Alkmaar te krijgen, in groepen van 1000 jongens. De motorraces. Bij de besprekingen over de motorraces merkte de voorzitter op, dat de races dit sei zoen een nadeellg saldo van 868,165 had den opgeleverd. Naar aanleiding daarvan cn mede met het oog op den minder gunetlgen toestand der eigen financiën, had het bestuui een onderhoud gehad met het dagelljh>t.h bestuur der gemeente Alkmaar, om tot ver hooging der subsidie te komen en tot guncti- ger voorwaarden voor wat betreft de huur van het sportpark Deze pogingen faalden echter, zoodat het beetuur besloot, de verga dering in deze te laten beslissen. Het punt lokte breedvoerige diecuaaiea uit en tenslotte besloot de vergadering, om het volgend seizoen de „zomerrace" te laten ver vallen en dus alleen een Paaech- en een k«r- misrace te houden, zulks onder voorbehoud, dat de K.N.M.V. daarmee accoord gaat. De begrooting werd daarna vastgesteld op naar het Eiigelsch van J. S. FLETCHER door mr. H. J. H. 1) EERSTE DEEL. HOOFDSTUK I. Zijn levenswensch. De schatrijke fabrikant Oliver Carsdale onderhield zich met een Londenechen za kenvriend, die het weekeinde bij hem door bracht in zijn huis op Rvvedale Moon, en kele mijlen buiten de stad Halfirth gelegen, en op dezen tweeden avond van het bezoek voerde hij zijn aast door den tuin en een daaraangrenzend kreupelboschje naar een plek, waar ze een uitzicht over het omlig gende land zouden hebben, dat wel de moei te waard was. Zijn gast volgde hem tus- schen het frissche groen der lage struiken, totdat hij zich plotseling bevond op een uitstekende rotspunt en een kreet van blij de verrassing uitstiet, die zijn gastheer deed glimlachen van plezier. „Ja, dat is een verrassing, nietwaar mi nheer Rawlinson?", zei Oliver met een wijden armzwaai over het landschap, dat zich aan hun voeten uitstrekte. „Ja dat dat laat ik mijn bezoekers altijd zienen iedereen is er verrukt overwerkelijk, dat is zoo! in heel Yorkshire vindt Je ner- fens een zóó schitterend uitzichtin heel ngeland niettenminste voor zoover Ik weet!" De gast gaf niet dadelijk antwoord. Hij bleef in bewondering staan kijken naar het heerlijke panorama, dat Oliver hem zoo onverwachts getoond had en vónd, dat zijn gastheer meer dan gelijk had met zijn be wering. Den dag te voren was hij naar het huis van Oliver Carsdale komen rijden langs een kronkelenden weg door een on afzienbare hei; wat hij van het huis en de omliggende tuinen gezien had, had hem in de overtuiging versterkt, dat het land goed ergens midden in de hei moest liggen, waar schapen en patrijzen de eenlge leven de wezens waren en zelfs geen heuveltje de eentonige vlakte brak. Maar hier aan zijn voeten lag een diepe vallei, zóó diep, dat 't er veel van weg had, alsof de hel van Noord tot Zuid bij een aardbeving was gespleten, zoodat een diepe, u "i1?16 8c'ieur wa* ontstaan, die zich naar het Noorden langzaam verbreedde, om over te gaan in een wijde vlakte, door lage heu vels afgesloten. De hellingen dezer vallei waren steil en hier en daar zelfs bijna lood recht. De plaats, waar hij stond, was fei telijk de rand van een afgrond van zwarte rotsen, bijna honderd voet hoog, aan wier voet de oevers van een bergstroom vol rots blokken zich uitstrekten. De overzijde van het ongeveer een halve mijl breede dal was al even steil en hoog. De wijde vallei scheen zoo goed als on bewoond. Maar aan het noordelijk uiteinde, waar zij zich tot een vlakte verwijdde, lag de stad Halfirth, terrasvormig tegen de rotsen opgebouwd. Een stad van molens en fabrieken, van torens en huizen van grauwen steen, samengeschoold om een oude brug en een nog oudere kerk. De bezoeker voelde, dat het een leelljks stad moest zijnecht een fabrieksstad Maar die leelijkheid ging nu verloren in den stillen zomeravond, doordat een lichte nevel van parelgrijze rook boven de leien daken hing en de zonnestralen niet fel ge noeg meer schenen, om de lijnen en omtrek ken der nuchtere, smakelooze gebouwen scherp te doen uitkomen. De stad lag ver genoeg af, om niet hinderlijk in het land schap aan tc doen. Naar het Zuiden strekte de vallei zich eenzaam en onbewoond uit. Slechts één enkel huis was te zien. Een groote, bouw vallige met klimop overwoekerde massa van grauwen zandsteen aan den oever van den stroom, bijna vlak beneden de plek, waar Oliver met zijn gast stond. De gast sloeg een blik op zijn gastheer en zag hoe Oliver roerloos en in gedachten naar het oude, vervallen huis stond te sta ren. Er lag iets droefgeestigs, Iets teeders in dien blikals staarde hij naar het gelaat van een ouden vriend. En opeens wendde hij zich om naar zijn gast en legde zijn hand op diens arm. „Ziet u dat daarHet eenige huls n deze valleibehalve dan enkele hut ten achter dat bosch, die je van hier af niet^zien kunt. Wat denkt u er van?" n Mooi, oud huis!" antwoordde de be zoeker oprecht gemeend, ,,'n Echt deftig huis..., zoo om te zien bepaald antiek, mijnheer Carsdale. Wat is het op dit oogen- blik? Zeker het buitengoed van een of an deren edelman, nietwaar?" „Rvvedale Abbev" antwoordde hij. „Het stamhuis van lord Ryvedaleden det tienden baron van Ryvedale. om precies te zijn. Maar hij komt er nooit I Hij waar deert het niet..,, heelemaal niet!" Hij haalde een sigarenkoker te voorschijn en bood zijn gait een s'gaar aan. terwijl hij hem meetroonde naar ten rustieke bank, tusschen de rotsen aangebracht. „Laten we hier een sigaar rookenl" zei hij. „Ik kom h:cr lederen Zondagavond om wat rond te kijken onder het genot van een sigaar. Of het regent of mooi weer, zomer of winter is, ik kom geregeld Nog geen keer overgeslagen sedert mijn huis hier twintig jaar geleden, gebouwd werd Er is hier zooveel te zien. Daar in de verte lig gen mijn fabriekenachter de stad Daar heb ik mijn geld verdiend Maar dat is, laat ik het noemen, een blik in het verle- den. Ik kijk dien kant niet zoo vaak uit als ik hier omlaag kijkdaar naar die oude abby. Dat is.... een blik in de toe komst!" „Om eerlijk te zijn ik begrijp u niet oed zei de bezoeker verwonderd Hoe is dat een blik In de toekomst?" Oliver stiet zijn vriend met zijn elleboog aan en wees op het oude huis. h - !khbCn 4Vani -?lfl" m'Jn 0U(^en dag in dat huis te slijten", zei hij rustig Ik wil het in eigendom hebben'" Rawlinson's gedachten gingen terug naar het huls van lijn Jasthtfr.% J Lê™ hadden verlateneen groot, stevig ge bouwd huisvoorzien van alle mogelijk gemakken, van een staf goed gedrilde be dienden, van een atmosfeer van weelde... een ideaal verblijf voor een schatrijken in dustrieel. En daarop keek hij eerst naar Oliver en dan naar de met klimop begroei de steenmassa onder in de vallei. „Zoudt u dan een keurig modern huis met alle gemakken, die onze twintigste eeuw biedt, willen ruilen voor een oud gebouw dat om zoo te zien, nog uit de middel eeuwen stamt? Is dat neusch waar?" „Beslist I Dat is een feitl En ik zal u ver tellen waarom. Het ls altijd mijn grootste levenswensch geweest eigenaar van Ryy£' dale Abbey te worden. Ik heb daar mij" reden voor Als arme tuinjongen in het park van dat oude huis heo ik mijn eerst shilling verdiend en toen reeds heb ik he voornemen gemaakt iederen steen van da' huis en ideren duim grond van het la"d goed in eigendom te verwerven. Ik ben da". begonnenik wil daar mijn leven eind' gen! Doodarm begonnen...schatrijk aigenl Ik ben millionnair, Rawlinson. meermalen zelfs... al jaren lang!" „U bent een geluksvogel!" zei Rawllns°' „En millionnairs kunnen zich grillen ver oorloven. U doet dat in eik geval, nietw«ar_ Want een gril blijft het in mijn oogen! M - schien zooiets van een8^° kwestie (Wordt vei rvoltfd

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6