Ui ÉS H AFSCHEIDS-AUDIËNTIE BIJ DE KONINGIN. DE NIEUWE CHRISTELIJKE PARTIJ. Uitlegging van de A.R.-partij. OSSCHE POLITIE- ONDERSCh El DINGEN. Politie-durf naar waarde betoond. TRAGISCHE ST. NICOLAAS- INTOCHT. Gewond knaapje overleden. DE BANDWEER WAS DEFECT... Boerderij brandde tot den grond toe af. DE OFFERBLOK-LICHTERS GEARRESTEERD. Jeugdige boefjes de dade.s. EGMOND AAN ZEE DE 23STE PARTIJ ALJECHINEUWE. Be partij afgebroken; Euwe staat iets beter, maar Aljechin heeft goede remise-kansen. I Wd JU i Ui i i i n k 1 Verraad. MEJ. PFAFF OVERLEDEN. Een derde slachtoffer van het auto-ongeluk bij Heesch. In het St. Anna-ziekenhuis te Oss is hedenmorgen overleden mej. Pfaff, leerares te Nijmegen. Zooals bekend, was mej. Pfaff ernstig gewond geworden bij een autobotsing, welke de vori ge week plaats had op den Rijks weg den Bosch-Grave, onder de gemeente Heesch, waarbij twee personen op slag werden gedood. Mej. Praff bereikt den leeftijd van 50 jaar. De toestand van den tandarts, den heer Herwijer, die nog in het St. Anna-ziekenhuis wordt verpleegd is op het oogen- blik goed vooruitgaande. H.M. de koningin heeft hedenmiddag 12 uur ten paleize Noordeinde den heer Con- stantin Visoianu, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van het koninkrijk Roe menië bij H.M.'s hof in afscheidsgehoor ont vangen. H.M. heeft den scheidenden gezant begiftigd met het grootkruis in de orde van Oranje Nassau. De heer J. Schouten, tijdelijk voorzitter van het centraal-comité van anti-revolution- naire kiesvereenigingen deelt mede: Prof. dr. H. Visscher heeft Zaterdag j.1. in de vergadering te Utrecht blijkens het verslag in de bladen gezegd, dat in een vergadering van het centraal-comité van anti-revolution- naire kiesvereenigingen plechtig aan hem is beloofd, een commissie, die artikel 36 van den Nederlandsche geloofsbelijdenis onder de oogen zou zien, maar dat deze belofte nooit is ingelost. Naar aanleiding daarvan kan worden meegedeeld, dat in de vergadering van het centraal-comité op 8 Dec 1928 door den voorzitter van die vergadering is gezegd, dat over de besproken geschillen een samenspre- king moest plaats hebben, maar dat daar voor die geschillen aanhangig moesten wor den gemaakt bij het centraal-comité, dat dan een commissie kan benoemen om de punten, waarover geschil bestaat te bestudeeren enz. Prof. Visscher is er echter nimmer toe overgegaan deze geschillen aanhangig te maken bij het centraal-comité. In dit verband wordt tevens bericht, dat de tijdelijke voor zitter van het cenraal-comité in een bespre king met de commissie uit Zeist in een twee tal conferenties te Utrecht zich bereid heeft verklaard het centraal-comité te adviseeren een commissie in te stellen met de opdracht eenige nader aan te geven punten vui prin- cipieelen aard te onderzoeken mits de actie van de Zeister-commissie zal worden stop gezet. De Zeister-commissie was echter daar toe niet bereid. In tegenwoordigheid van vele rechterlijke en politioneele autoriteiten heeft de procu reur-generaal bij het gerechtshof te 's-Her- togenbosch gistermiddag in de zittingszaal van het Hof koninklijke onderscheidingen uitgereikt aan leden van de brigade der koninklijke marechaussee te Oss en van de Ossche gemeente-politie. Beide corpsen stonden in groot tenue vol tallig opgesteld. Mr. E. baron Speyart van Woerden zeide in zijn toespraak, dat niet met meer kracht kon uiting worden gegeven aan de voldoening over het groote succes van politiedurf, politietact en politie-inspan- ning, dan door het feit, dat Hare Majesteit met eigen hand het gouden eere-teeken Harer Koninklijke waardeering twee Uwer op de borst spelde. Voor de betrokkenen het hoogtepunt in hun politieloopbaan, hebt gij allen onge twijfeld begrepen, ging spr. voort, dat deze onderscheiding meer was dan een hulde van hun persoon alleen, dat deze mede gebracht werd aan en mede verdiend was door hun medewerkers in den strijd voor recht en orde. Voor elk politieman, werkzaam in de Ossche zaken en deelhebbend aan het daarin bereikt succes, waren de aan twee hunner verleende onderscheidingen en de uitzonder lijke wijze van uitreiking een bewijs der groote tevredenheid onzer regeering, dat thans de Ossche misdadigersbender. allengs werden ontmaskerd en onschadelijk gemaakt, waarbij de omvang der tot dan bereikte re sultaten keuze van corps en persoon be paalden. Reeds op dien dag gaf Harer Majesteit's woord grond voor de verwachting, dat meerdere verdiensten zouden worden be loond. En sedert dien dag hebben marechaus see en gemeentepolitie als om strijd ge werkt, in ononderbroken ijver en speurzin en het geluk, dat na jaren beide corpsen te hebben ontbroken aanvankelijk alleen het corps der Koninklijke Marechaussee scheen toe te lachen, heeft sedert gul en eerlijk beider werk met succes bekroond. In den strijd tegen de misdaad blijft naast kennis en ijver, ook geluk een groote, in den regel zelfs een onmisbare factor. Thans heeft de Nederlandsche regeering den tijd gekomen geacht te omlijnen hoe hoog Uwe ver diensten worden geschat, hoe groot Hare voldoening is over de door U bereikte resul taten. Gevolg gevend aan de hoogst aangename opdracht tot uitreiking der onderscheidings teekenen ben ik, aldus spr., overtuigd te han delen in den geest van de regeering door deze uitreiking te doen geschieden in deze plechtige omgeving, in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten uit de kringen der rechterlijke macht en politie, in tegenwoor digheid van Uwe chefs, die allen met zoo groote belangstelling U in Uw werk hebben gevolgd, die allen zich thans met U. .ver heugen, wier aller tegenwoordigheid bij dit belangrijk gebeuren, Gij Ossche politie mannen met mij op hoogen prijs zult stellen. De beide Ossche politiecorpsen zullen in de thans verleende onderscheidingen, naast een erkenning der persoonlijke verdiensten der betrokkenen, evenzeer een erkenning der respectieve corpsverdiensten mogen zien. Spr. zegt dit met bijzondere voldoening, omdat door de thans verleende onderschei dingen blaam, die onverdiend van meerdere zijden op het Ossche gemeentelijk politie corps is geworpen, wordt te niet gedaan. Beide corpsen hebben zeer verdienstelijk werk geleverd, beider werk leidde tot herstel van rust en orde, tot succes; beider succes vindt thans de welverdiende belooning, beider belooning vindt thans gemeenschap pelijk plaats. Deze gemeenschappelijke plechtigheid worde tot cement, waarmede wordt opge trokken een hecht en sterk monument van politie-samenwerking te Oss, uit blokken van wederkeerige waardeering, wederkeerige hulpvaardigheid er. wederkeerig vertrouwen. Thans komende tot de uitvoering der mij verleende opdracht deel ik U mede, dat het Hare Majesteit de koningin behaagd heeft te verkenen de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud aan P. H. van Kempen, inspecteur van politie, tevens onbezoldigd rijksveldwachter te Oss; in goud met de zwaarden aan: A. van der Weerd, wachtmeester-titulair bij het wapen van de Koninklijk Marechaus see te Oss; in zilver aan: J. Leemhuis, agent van politie, tevens on- bezoldiigd rijksveldwachter te Oss, en aan H. A. J. ten Westenend, agent van politie, tevens onbezoldigd rijksveldwachter te Oss; in brons, met de zwaarden aan: J- W. van den Berg, marechaussee te Oss. De procureur-generaal zeide graag de eerste te zijn om de onderscheiden manschap pen geluk te wenschen. Evenals aan den reeds onderscheidienen opperwachtmeester Mintjes en wachtmeester De Gier overhan digde mr. baron Speyart van Woerden aan de nu geridderden behalve het groote orde- teeken ook de kleine draagmedaille Spr hul digde vervolgens zijn voorganger mr. Th. Mathon, die de bestrijding der Ossche crimi naliteit, welke tot zoo'n groot succes leidde, had aangepakt en georganiseerd. Vervolgens spraken nog de oud-procureur- generaal mr. Mathon en burgemeester Ploeg makers (Oss) die beiden op de groote ver diensten van beide politie-corpsen wezen. Ten onrechte is de ijver en de kunde van de Ossche gemeentepolitie in twijfel getrokken. Burgemeester Ploegmakers zeide te weten, hoezeer ook de gemeentepolitie gewerkt heeft. Spr. dankte den procureur-generaal voor de eer aan beide corpsen bewezen. Daarna hebben de aanwezige autoriteiten de onderscheidene manschappen geluk- gewenscht. Het 5-jarig jongetje M., dat zooals gemeld gisteren, toen het paard van St. Nicolaas steigerde, wegliep en daarbij onder een autobus geraakte, is heden in het St. Canisius-zie- kenhuis overleden. Hedenmorgen is door onbekende oor zaak de kapitale boerderij te Oldemarkt (O.) van de weduwe A. Meinen tot den grond toe afgebrand. Niets kon worden gered. Dertig stuks hoornvee en drie paarden kw amen in de vlammen om. De brandweer kon in verband met een defect aan de slangen r.iets uitrich ten .De schade is aanzienlijk. Do gemeentepolitie te Kerkerade (L.) heeft gisteren gearresteerd J. S. en W. G. uit Kerkerade, die zich aan een 20-tal diefstallen in kerken in Zuid-Limburg hebben schuldig gemaakt. Zij hebben bekend offerblokken te hebben openge broken en gelicht. Verder hebbben de bordjes de jongelui zijn 16 jaar oud uit auto's groote hoeveelheden goe deren van allerlei aard gestolen. Tot hun buit behoorde verder een 10-tal rijwielplaatjes, welke zij zéér goedkoop hebbb enverkocht. Eenige personen, die deze rijwielmerken hebben gekocht, zijn inmiddels aangehouden. De jeugdige dieven maakten deel uit van een dieven bende. Van deze bende konden eenige leden reeds eerder worden gearresteerd. Daar wordt vermoedt, dat de knapen nog meer diefstallen hebben gepleegd, wordt het onderzoek nog voortgezet. Aan het einde van deze week zullen de jongens ter beschikking van de justitie te Maastricht worden gesteld. QemeeHt&zadm (Vervolg). r~A Ci i Jaarwedregeling Lied. Staten verzochten advies van den raad inzake verlaging van de jaarwedden van den burgemeester, secretaris en ont- vanger met 5 met ingang van 1 Jan. 1936, wegens gelijke verlaging voor het rijkspersoneel. Wethouder B. A. van Kleeff lichtte toe daar de burgemeester zich als belangheb bende buiten stemming hield, dat B. en W. tegen verlaging zijn. Er is steeds meer werk, zoodat een salarisverhooging logisch zou zijn, maar niet een verlaging. Tegen houden kan de raad de verlaging natuur lijk niet, maar afwijzend adviseeren is mo gelijk. De heeren F. Snoeks en E. Prins ver klaarden zich ook tegen verlaging. Burgemeester Eyma achtte in ieder ge val het motief ondeugdelijk. Verlaging, omdat het rijk dit doet, is geen maatstaf. De salarissen zijn ook moeilijk te vergelij- ken. Eenstemmig werd tenslotte besloten, af wijzend te adviseeren. Daarna was aan de orde 'n voorstel van Ged. Staten om, eveneens op aandrang der regeering, de jaarwedde van den ambte naar van den burgerlijken stand te verlagen van 300 tot 150 per jaar. B. en W. waren van oordeel, dat deze ver laging nergens naar leek, waarmede de raad zich geheel kon vereenigen. Begrooting 1936. De begrooting voor 1936 werd door B. en W. ingediend, sluitend op den gewonen dienst met 398.897.39 en op den kapitaal- dienst met 92.799.90. Op voorstel van B. en W. nam de geheele raad zitting als be- grootingscommissie. Opcenten gemeentefonds-belasting. Het aantal opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds-belasting werd voor het be lastingjaar 1936-'37 weder vastgesteld op het maximum, namelijk 75 opcenten, daar de regeering dit eischt, wil de gemeente aanspraak maken op een rijksbijdrage we gens noodlijdendheid. Rekening 1934. De heer Joh. Dekker bracht als rappor teur namens de rekeningscommissie een rap port uit. De commissie ging met alle reke ningen accoord. De gemeenterekening heeft een nadeelig saldo op den gewonen dienst van 933.52 en op den kapitaaldienst van 13.413.81. Maatschapplijk Hulpbetoon heeft een tekort van 5037.97. De gasfa briek geeft 60.72 winst, de waterleiding 253.34 en het electriciteitsbedrijf 670.77. Daar de gemeente wegens noodlijdend heid de rekening niet voorloopig mag vast stellen, zooals anders gebeurt, vergenoegde de raad er zich mede, met deze rekening ac coord te gaan, daar het niemand duidelijk was, wat er eigenlijk wel mee gebeuren mag. Wijziging der politieverordening. Op voorstei van B. en W. besloot de raad het ledigen van putten op andere wij ze dan met pneumatische werktuigen te verbieden. Met het oog op de moeilijkheid van aanpassing zal deze bepaling pas 1 April 1936 in werking treden. Verordening op den broodprijs. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. van meening zijn, dat de bakkers teveel re- kennen voor een brood. Ze maken tezamen een afspraak aangaande den verkoopsprijs en het publiek mag betalen! Daartegen wenschte men stelling te nemen. Vandaar het voorstel om op straffe van 300 boete of 2 maanden hechtenis aan de bakkers te verbieden hun brood te verkoopen of af te leveren tegen een hoogeren prijs, dan den door B. en W. vastgestelden. B. en .W waren van oordeel, dat deze ver ordening voldoende preventieve kracht zou hebben, zoodat daadwerkelijk ingrijpen hunnerzijds waarschijnlijk niet eens noodig zou zijn. De rechtsgeldigheid van een der gelijke verordening, die in geen enkele Ne derlandsche gemeente bestaat, is door den hoogen raad aangenomen bij arrest van 5 Maart 1923. Het betrof toen een verorde ning der gemeente den Helder t. a.v. den melkprijs. De heeren E. Prins en J. Visser juichten deze verordening luidde toe. De broodprijs verschilt hier teveel met andere gemeenten, met Castricum b.v. niet minder dan 4 cent. De heer E. Prins wees er nog op, dat de bakkers eenvoudig beletten, dat één hunner goedkooper levert. De heer J. Visser wees er op, dat som mige bakkers clandestien 'n klant wel goed kooper leveren, uit vrees een klant te verlie zen. Verschillende prijzen te rekenen voor verschillende klanten achtte hij geheel on toelaatbaar. De voorzitter en wethouder van Kleef be toogden nog, dat de bedoeling alleen is, te waken tegen onredelijke rijsopdrijving, die mogelijk gemaakt wordt, doordat de en kele bakkers het gemakkelijk eens worden. De geheele raad kon zich met het voor stel uitstekend vereenigen. Men drong aan op spoedige invoering, opdat aan den be- staanden wantoestand ten spoedigste een einde gemaakt wordt. Aanleg van een sportpark. B. en W. stelden voor in werkverschaffing een sportpark te laten aanleggen. De Neder landsche Heidemaatschappij ontwierp een plan, dat 40.500 zou kosten, waarvan niet minder dan 33.000 aan arbeidsloon. Om deze reden leende oit object zich bijzonder voor uitvoering in werkverschaffing Bij een bespreking, die het college te Haarlem had met de rijkscommissie voor werkverruiming in Noordholland, had men den indruk gekre gen, dat deze commissie het plan zou steu nen. Het terrein zal 100 bij 150 M opper vlakte krijgen. Met het oog op het verkrijgen en behouden van een behoorlijke grasmat, zal het eigenlijke speelveld 2 M. dieper komen te liggen dan het omliggende terrein, waar door tevens een natuurlijke tribune verkregen wordt. Verder zal het noodig zijn om het geheele terrein heen waterleiding aan te leg gen. De raad kon zich met het voorste! geheel vereenigen, zoowel uit werkverschaffings oogpunt, als met het oog op de noodzakelijk heid van een sportte*rein, dat in de geheele gemeente niet bestaat. Werkverschaffingsobjecten. Behalve den aanleg van een sportpark kwamen B. en W. nog met andere voorstel len voor werkverschaffing, namelijk beplan ting der gemeente met een totaal van 5500 arbeidsloon en 2400 materiaalkosten en voorts bestrating der gemeente voor een totaalbedrag van 48.000. Op deze plannen, waarmede de raad zich ook volkomen vereenigde, komen wij bij onze begrootingsbeschouwing nader terug. Verhuren van grond voor een varkenshouderij. De vorige raad csmot aan Jen heer J. v. d I ol een stuk grond te verhuren bij de zgn. Lange Plas, voor het houden van varkens, daar deze in de kom van het dorp niet meer gehouden mogen worden. B en W. stelden thans voor dit besluit van den ouden raad weder in te trekken, daar de varkenshouderij juist vlakbij het aan te leg gen sportpark zou komen. Wethouder van Kleef lichtte het voorstel nader toe. Het sportpark is een nieuw en grootsch plan, een schitterend terrein, rond om met beplanting. Daar kan geen varkens houderij zijn. Het is jammer voor den heer v d. Pol, maar beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Moet hij later verdwij nen, dan zijn daaraan groote kosten verbon den. Overigens wordt de gemeente steeds meer badplaats, waar een varkenshouderij niet thuis hoort. Had de raad tot hier toe de voorstellen van B. en W., zelfs de belangrijkste, vrij zwijgzaam aangenomen, thans kwamen de tongen los. De heer E. Prins was van meening, dat de nieuwe raad de kastanjes uit het vuur moet halen. Hij begreep niet dat er geen bezwaar tegen bestond, dat ter plaatse 2 vischrooke- rijen zijn en dat de gemeente er zelf vuilnis stort. De voorzitter wees er op, dat de rookerijen er tegen zijn zin gekomen waren. De oude raad had medelijden gehad met de gedu peerden, maar daarmede het algemeen be lang achtergesteld bij het particulier belang Hte vuilnis storten door de gemeente zou beëindigd worden, zoodra het sportpark een feit was. De heer J. Visser achtte een rookerij nog wel zoo bezwaarlijk als een varkenshouderij, vooral wegens de vele vliegen. Op een vraag van den heer E. Prins be aamde de voorzitter, dat de gemeente het recht bezat, ook de rookerijen op korten ter mijn te doen verdwijnen. De heer T. Halff zou de oplossing willen zoeken in een andere plaats voor het sport park. Als dit niet mogelijk was, zou hij v. d. Pol een ander terrein willen verhuren. Deze was met elke plaats tevreden, want de nu aangewezen plaats was ook niet veel meer d< n een plek om dc melaatschen naar te verwijzen De voorzitter hoorde in de woorden van den heer Halff het gel' id van den ouden raad, die ook het bijzonder belang boven het aipemeene stelde. Na nog eenige discussie werd tenslotte, met de stem van den heer Halff tegen, be sloten het oude besluit in te trekken. Rondvraag. De heer F. Snoeks verzocht een bordje te plaatsen om den weg te wijzen naar het postkantoor, dat erg verscholen ligt. De voorzitter achtte dit de taak van het rijk, maar volgens den heer Snoeks is daar geen kans op, omdat er geen concurrentie is. De heer T. Halff betreurde het, dat bijna alle bonnen voor B-steun besteed waren bij 2 winkeliers. Volgens den voorzitter was daar niets tegen te doen. Hierna ging de raad in comité. Spoet Biljarten. BILJARTBOND „ALKMAAR EN OMSTREKEN". De uitslagen van de verleden week ge speelde wedstrijden zijn als volgt: Afdeeling I: Car. O.K.K. 1De Driesprong I 619550 20 De Drie Ruiten 1Excelsior I 625396 20 Kijk Uit I—Z.E.K.Z.? 545—625 0-2 Afdeeling II: De Driesprong II—De Drie Ruiten II 160 161 02 Excelsior II—Kijk Uit II 425—495 0—2 O.K.K. II—Krijt op tijd I 461—430 2—0 Afdeeling III: O.K.K. III—De Driesprong III 301—308 0—2 De Drie Ruiten IIIExcelsior III 322—359 0—2 Het programma van deze week luidt: Afdeeling I: Excelsior I—O.K K. I. Z.E.K.Z.? I—De Drie Ruiten I. De Driesprong I—Kijk Uit I. Afdeeling II: Krijt op Tijd IExcelsior II. O.K.K. II—De Drie Ruiten II. Z.E.K.Z.? IIDe Driesprong II. Afdeeling III: De Driesprong III—De Drie Ruiten III. Excelsior III—Kijk Uit III. Schaken. Gisteravond werd te Amsterdam de 23ste partij van den wedstrijd AljechinEuwe ge speeld. De wereldkampioen had wit, maar Euwe verdedigde uitstekend. Na een reeks van scherpe zetten bleek, dat Euwe's stelling iets beter stond. Tenslotte gingen alle offi cieren van het bord, behalve twee kasteelen en toen de partij werd afgebroken, had Euwe een pion meer. De partij wordt hedenavond voortgezet. Het verloop was: 1. d2-d4 d7d5 2. c2c4 c7c6 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4.Pbl-<3 d5Xc4 eo b7—b5 7 P7at b5~M 8 Ffcfi Lc8a6 8. Lile2 e7 9. Pf3e5 LfJlS !0. 0-0 V2 11- Pe5Xc4 12. d4Xc5 13. c5c6 14. Pbld2 ódtSi 15. Ddlc2 TaslS*; 16. Le2f3 TpfJ 17. b2b3 lXItp 18. Lel—b2 Lf67J5 19. Dc2Xb2 KtSS 20. Tfl-dl 21. Lf3Xd5 22. e3e4 23. Db2—e5 24. Pc4Xe5 25. TdlXd2 26. Taldl 27. TdlXd2 28. f2—f4 29. Pe5—f3 30. Td2-b2 31. Pf3d2 32. Pd2b3 33. Pb3c5 34. Kglf2 35. Kf2e3 36. Tb2Xb4 37. Tb4b8t 38. Tb8g8 39. Pc5—e4t 40. Ke3Xe4 Afgebroken. Zwart Td8Xd5 Td5d3!ü Dc7Xe5 Td3Xd2 Pd5Xb3 Pb3Xd2 Tf8c8 f7—f6 Kg8f8 Tc8c4 Tc4d4 Td4Xe4 Te4—elf Tel—flf La6c4 Lc4d5 Kf8e7 Ke7d6 Ld5Xe4 Tfl-ai Euwe a b c d e f g h Wit: Aljechin HEEMSKERK. Bevallen: N. Vendel—Schuyt z. P. L. v. d. Kolk—Teeling z. Th. N. KnaapKüt d. Overleden: P. Meyer, 70 jaar. $i£nuüams CITY-THEATER. Onder den titel „Verraad" wordt in het City-theater alhier van Vrijdag af een film vertoond, welke een zeer ongewoon onder werp behandelt, en welke door zijn mees terschap en rake buitengewoon goed geko zen en toch sobere middelen aller belang stelling verdient. De bekende acteur Victor Mc. Laglen, die al reeds in vele rolprenten blijk gaf een filmspeler van groot gehalte te zijn, is in „Verraad" op het hoogste punt van zijn carrière. De regiseur John Ford, heeft zich inet deze film geplaatst in de rijen der aller grootste filmregisseurs. Het verhaal speelt in Dublin tijdens den Ierschen opstand tegen Engeland. Wij worden hier binnen geleid in een ge nootschap van strijders voor Ierland's vrij heid, maar het kost voordurend moeite om niet te gelooven, dat het een misdadigers- bende is. Afgaande op de film, zou men de Iersche Vrijheidshelden voornamelijk in de onderwereld moeten zoeken, maar voors hands lijkt het verstandiger om te conclu- deeren, dat Amerika beter thuis is in gang stersmilieu, dan in kringen waar men con spireert uit liefde voor het vaderland. Gypo Nolan een physieke geweldenaar van het formaat Raspoetin brengt zijn bes ten vriend aan bij de politie om de beloo ning van 20 te verdienen, welke op diens hoofd is gesteld. De vriend wordt door de politie gevonden en in een gevecht gedood en het genootschap of de bende oefent haar wraak, of, om in de Republikeinsche termen te spreken haar gerechtigheid uit op den verrader. De film is een groot psychologisch dra ma. Gypo is, omdat hij eens een bloederige opdracht geweigerd heeft, uit de genoot schap gestooten en loopt sinds dien zonder een cent op zak. Als hij 20 had zou hij met zijn lief naar Amerika kunnen overste ken en dan staat hij plotseling tegenover 'u vriend, die zich al een halfjaar voor de po litie heeft schuil gehouden. Hij is nog éétt keer teruggekomen om van zijn moeder af scheid te nemen, voor goed de wijk neemt «n Gypo bezwijkt voor de verleiding. Maat als hij de 20 in zijn zak steekt, begint ook het berouw! Half dronken gaat hij naar huis, waar het ontzielde lichaam van zijn vriend ligt. Gypo laat er wat geld u» zijn zak rollen en begint meteen al te vefj tellen dat hij er geen schuld aan heeft- Dat wekt achterdocht! Hij wordt ontboden bij den commandant van de bende! Bij loting wordt een lid van de befld aangewezen die het doodvonnis aan hem moet voltrekken, doch dank zijn herculisch kracht, gaat dat niet zoo gemakkelijk- slaat eerst nog twee belagers neer alvoren hij door een derden wordt neergeschote maar hij staat nog op en strompelt vero en sleept zich naar de kerk, waar de in der van den vriend die hij verraden he vindt. Hij vraagt en krijgt van haar verg fenis alvorens hij sterft. zjj Dit is de geschiedenis, welke dan* Victor Mc. Laglen een werk gewordei van butengewone beteekenis. „Verraa een film welke huizen hoog uitstee* ven hetgeen en gewend is te zien,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8