Onze landbouw in malaise-tijd. F Landbouw en Maatschappij. ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 jBuitenland. Pe oorlog in Oost-Afrika. de autonomistische bewegino in noord-china. OPSTAND IN BRAZILIË NOG NIETONDERDRUKT Communisten stuiten op tegen stand. COMMUNISTISCHE ORGANISATIE ONTDEKT. INCIDENT IN DE BELGISCHE KAMER. Staatsloterij Land- en Tuinbouw Uiteenzetting van minister Deckers in de Memorie van Antwoord Beperking melkproductie. Minister Deckers Volgens een bericht in de Parijsche editie van de New York Herald heeft maarschalk de Bono bij het uitreiken van decoraties te Asmara gezegd, dat de tactiek van de Abes- siniërs om ieaer open gevecht te ontloopen, de ltaliaansche plannen in de war heeft ge stuurd. De Bono zeide, dat het belangrijkste gedeelte van den oorlog nog moest komen, (jmdat men tot dusverre nooit meer dan een handvol Abessiniërs tegenover zich heeft ge- i,a/4 en dat de Italianen zich hier dan ook op moesten vooitereiden, pe voornaamste militaire actie vindt ru eer plaats aan het Zuidelijke front Van Addis Abeba komen over deze actie de meest intimistische berichten, volgens welke de Ita lianen zich reeds tot bij Gerlogoebi en Wal «al hebben teruggetrokken. De Abessiniërs «chiinen bij verschillende gevechten met lta liaansche afdeelingen, die zich zeer snel lauden hebben teruggetrokken, tal van mate rialen W1 levensmiddelen buit hebben kunnen maken. zou 'n vefband met de gesteld- !rici van het terrein die het gebruik van «vare vervoermiddelen onmogelijk maakt, „dei-daad het geval kunen zijn. Van lta liaansche zijde wordt hieromtrent het zwij gt bewaard. Wel maken de Italianen mel- fog van een gevecht van de vorige week, dat jn de buurt van Dolo met de troepen van ras Desta geleverd is en waar de Italianen erin slaagden de troepen van Desta te versprei- den. Uit dit bericht blijkt evenwel, dat de lta liaansche stellingen in Ogaden wel uiterst beperkt waren, nu Desta er in kon slagen tot bij Dolo door te dringen. In het Noorden duurt de actie op het Tembien-plateau voort. Ook de strijd tegen Abessinische guerilla-troepen in Tigré blijft n0g steeds veel van de ltaliaansche krachten vergen. De Italianen hebben vluchten gemaakt boven Dzidzjiga en Harrar. Te Harrar heeft men gisteren speciale maatregelen getroffen in verband met mogelijke bombardementen, zoodat er, toen de ltaliaansche vliegtuigen boven de stad kwamen, zich niemand in de straten bevond. Men verwacht, dat de Italianen aan het Zuidelijk front na aankomst van de verster kingen de troepenmacht van generaa! Grahani is niet zeer groot binnen zeer korten tijd een nieuwe actie zullen beginnen om het thans mogelijk verloren gebied te heroveren Men houdt rekening met een op rukken van de Italianen binnen veerMen dagen. De plannen van maarschalk Badoglio. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. weet uit Asmara te melden, dat in het Ita- liaaasche hoofdkwartier de opvatbng heerschtdat maarschalk Badoglio, die van daag te Massawa aankomt en onmiddellijk zal doorreizen naar Asmara, reeds aanwij zingen heeft gegeven voor de verdere acHe. Men rekent er op, dat ook hij veel waarde zal hechten aan de vreedzame penetratie Het gevecht bij Dolo. De volgende bizonderheden worden ver nomen over het gevecht van Lammachüindi aan de rivier Gestro in het gebied van Dolo Het Italiaansch commando had een groote colonne opgemerkt, onder aanvoering van ras Desta, welke kwam van Magalo en slechts 70 K M. verwijderd was van den Italiaanschen post te Oualo Addaie. Een colonne Doubats trok er toen op uit om den vijand te ontmoeten en marcheerde alleen des nachts. In den ochtend van den 22en vielen de Doubats onverwachts het Abessinische kamp aan. De vliegtuigen ach tervolgden de vluchtelingen en beschoten hen met mitrailleurs. De herovering van Annale. Een correspondent van het D.N.B seint uit Addis Abeba nadere bijzonderheden over de herovering van Annale, Oostelijk van den Faran. Volgens deze mededeelingen zouden de Italianen die in dit gebied gelegerd waren, zich allen teruggetrokken hebben. De Abessinische troepen zouden zoo on stuimig opgedrongen zijn, dat de Italianen groote hoeveelheden materialen en minurie ■noesten achterlaten. Tevens slaagden dc Abessiniërs er in verschillende ltaliaansche stellingen te bezetten. Te Addis Abeba verluidt, dat de Italianen zich gereed maken om tot Gelogoebi terug te trekken. Sasabaneh nog steeds in Abes sinische handen. In berichten van het front wordt gemeld, dat het Maandag overal buitengewoon rustig geweest. Is Abessinische kringen conclu deert men daaruit, dat groote gebeurtenissen verwachten zijn. Dinsdagmorgen zijn boven Djidjiga en Daggahboer vier ltaliaansche vliegtuigen gezien Ook boven Irga Oelem in de provin. ae Sidamo is volgens de jongste berichten Wn'vliegtuig verschenen. Aan het Zuidelijk front, aldus melden de Abessinische berichten, worden de veroverde tellingen uitgebreid en versterkt, vooral in ugaden. ^5^.verluidt, zou de commandant der oessinische strijdkrachten in het Zuiden, generaal Nassiboe, de verdedigingswerken kon ,asf^an*Ii bezichtigd hebben. Deze w'i- n strekken zich uit tot bezuiden de stad. 'en beschouwt dit als een onweerlegbaar JJ"]» voor het feit, dat de stad nog steeds in h3nden IS- ficipJi Abeba wordt vernomen, dat of- liaan® ^or medegedeeld, dat het Ita- «msche garnizoen Makalle heeft verlaten °P Adigrat terugtrekt. Separatisten te Tientsin door de pj ®en'Kte aangevallen. COrPs" ljj'°fdlrwartier van het z.g. „dooden- Ï'ïntsin ic onom>stische beweging te 8I°rmd Pn •®'18'er do°r een volksmenigte be- van w een ruïne herschapen De te- corps konden ongedeerd ontko men met achterlating van wapens en uni formstukken. Om te voorkomen, dat onbe voegden een politie-uniform zouden aan trekken en zich op straat zouden begeven heeft de politie de laatste dagen haar zo-' meruniform gedragen, hoewel het te Tien stin koud is. Terwijl generaal Soeng-Tsje-Yoeng zich een definitief standpunt ten aanzien der van Nanking ontvangen opdrachten heeft voorbehouden, schijnt het, dat generaal Doihara bij de autoriteiten te Peiping de deur gesloten heeft gevonden. In Chinee- sche kringen wordt verklaard, dat men zijn aanwezigheid te Peiping moeilijk kan ver klaren, nu de Japansche militaire attaché Dinsdag opnieuw heeft verklaard, dat Doihf-i geen officieele lastgeving heeft Japansche troepen rukken ge demilitariseerde zone binnen. Van verschillende plaatsen aan den Groo ten Muur komen berichten over het opmar- cheeren van Japansche troepen in de gede militariseerde zone. In Peking zijn gister middag 500 Japansche soldaten met volledi ge oorlogsuitrusting en voorzien van machi negeweren aangekomen. Ook het garnizoen van Tientsin is versterkt. Officieel wordt van Japansche zijde medegedeeld, dat men manoeuvres wil houden. De toestand is zeer gespannen. Gisteravond verschenen Chineesche pantserwagens en motorpa trouilles in de straten van Peking. Graf Zeppelin koerst langs de knst. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld dat de kruisers „Bahia" en „Rio Grande do Sul" naar het Noorden zijn uitgeloopen om deel te nemen aan de onderdrukking van den com- munistischen opstand in Natal en Recife (Pernambuco). Volgens de laatste berichten uit Recife, kan de onderwerping der rebellen door de rege ringstroepen elk oogenblik verwacht worüen. De voorstad Socorro van Recife is reeds dooi de regeeringstroepen bezet. De opstandelin gen hebben zich echter nog verschanst in Jaboatao. Te Rio de Janeiro zijn verscheidene com munistische leiders gearresteerd, o.w. een luitenant van de cavalerie, die getracht heeft de muiterij te doen uitbreken onder het eerste regiment cavalerie. Aangezien het telegraafverkeer met Bahia en Recife is verbroken, zijn geen berichten uit dit gebied ontvangen. In officieele kringen te Rio de Janeiro is men evenwel optimistisch gestemd. In Recife zijn negen bommenwerpers aan gekomen. Het aantal dooden aan de zijde van de op standelingen zou tot nu toe 100 bedragen Ook uit Natal zijn geen berichten meer ont vangen. Bij* geruchte wordt vernomen, dat de ser geant Mouar, die eenige maanden geleden wegens communistische actie uit het legei werd verwijderd, zich tot revolutionnair pre sident van Rio Grande del Norte heeft aoen uitroepen. De regeeringsgetrouwe gouverneur van Natal is aan boord van een Mexicaansch oor- losschip gevlucht, dat toevallig in de haven lag- De Graf Zeppelin. Nadat de „Graf Zeppelin", zooals gemeld, de post boven Maceio had uitgeworpen, om dat het luchtschip te Recife niet kon landen, is het, volgens een bericht uit Duitsche bton, koersend langs de kust verder naar het Zui den gestevend, in de richting van Bahia waar het hoopt de voor Europa bestemde post te kunnen overnemen. Het is echter niet be kend, waar die post zich thans bevindt Het luchtschip heeft nog tot Donderdagmiddag brandstof aan boord. Indien het niet mogelijk blijkt de oost voor Europa in te nemen, koerst de „Graf Zeppelin" vandaag terug naar Bathurst (Afrika). Laat in den avond deelde de Lufthansa gisteren te Berlijn mede, dat het bericht ont vangen had van de „Graf Zeppelin" waarin werd gemeld, dat het luchtschip van een mailstoomer 100 K.G.versche levensmiddelen aan boord had gekregen. Men was van plan tot hedenmiddag langs de Braziliaansche kust te blijven kruisen, maar niet meer te trachten te Bahia te landen. Men zou het nog eens in Recife probeeren, waar blijkbaar de post ligt. Zou dat niet gaan, dan keert de „Graf Zeppelin" terug. In het door de politie uitgegeven commu niqué wordt bevestigd, dat de opstandelin gen in den staat Rio Grande do Norte onder bevel staan van drie onder-officieren en een musicus, die te Natal een communistische re geering hebben gevormd en trachtten door te dringen tot het overige deel van den staat, waarbij zij evenwel op sterken tegenstand stuiten. Geen enkel officier heeft zich bij de bewe ging aangesloten. GEVOLGEN VAN DE OVERSTROOMING. Een dorp onbewoonbaar. In het departement Dróme is tengevolge van de recente overstroomingen van de Rhóne en haar zijrivieren het geheele dorp Mourzines onbewoonbaar geworden. De hui zen zijn voor een belangrijk deel ingestort. Naar verluidt is gistermiddag in Agram een groote communistische organisatie ont dekt. De politie slaagde er in de geheime centrale executieve der in Zuid-S lavie ver boden communistische partij te arresteeren en haar drukkerij in beslag te nemen Daarbij werd de hand gelegd op groote hoeveelheden communistisch propaganda materiaal. Het juiste aantal gearresteerden is nog niet bekend. Onder hen bevinden zich de beide dochters van den directeur der Merkur-bank. Ook is een koerier in arrest gesteld. De op hem gevonden documenten wijzen er op, dat contact bestond met de communistische centrales in Praag, Presburg, Weenen en Belgrado. Gistermiddag heeft zich in de Belgische Kamer een incident voorgedaan. Vanuit de tribune op de tweede verdie ping wierp een bezoeker naar den libera len Jennissen, die de vorige week heeft ge ïnterpelleerd over de sancties, 'n lang lint in de Belgsche- en Italaansche kleuren. De man riep nog „leve Italië" doch werd on middellijk uit het gebouw verwijderd en door de politie gearresteerd. Het is een ze kere Vigneron uit Herstal bij Luik. Hij verklaarde dat hij tijdens den oorlog in Italië vertoefde en hem daar de sympa thie opviel die het ltaliaansche volk voor 't Belgische koesterde. De tegenwoordige hou ding der Belgische regeering inzake de sancties tegènover Italië verontwaardigde hem diep. De man is korten tijd later op vrije voe ten gesteld. (Niet officieel) le klasse, 3e lijst Trekking van Woensdag 27 Nov. 1935 Hooge prijzen 2000— 19705 400.— 15074 200.- 14909 100_ 17274 Prfzen van f20.— 72 561 666 790 915 1087 1164 1581 1913 2133 2576 2661 2967 3397 422f »269 4708 4802 4828 5470 5820 6285 6373 0525 6613 6738 6976 7582 8091 8431 8898 8334 9056 9108 9266 9804 9822 9883 9904 9906 10197 11136 11174 11181 11246 11251 11376 11557 12288 12343 12392 12435 12645 12920 12958 13610 13753 13888 13974 14213 14475 14525 14996 15077 15222 15590 15815 15827 16215 16i.'l 17065 17273 17355 17729 17868 17962 18089 18811 18895 19039 1908/ 19211 19345 19531 19567 19620 19678 19722 19731 20065 20180 20273 20565 20629 20676 20933 Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de Rijksbegrooting betreffende Landbouw en Visscherij. Aan dit Staasstuk ontleenen wij het vol gende: Voor de vrees welke verscheidene ledert, hoewel instemmende met de instelling van het nieuwe departement, op zichzelf be schouwd uitspraken, dat de verdeeling van de economische voorlichting en vertegenwoordi ging als gevolg van de splitsing van hel oorspronkelijke departement van economische zaken tot moeilijkheden zal leiden, bestaat naar de meening van den minister geen ge- reede aanleiding. Dat de zeer groote belan gen, welke in het bijzonder land- en tuinbouw bij den export hebben, door de splitsing niet mogen worden gescaad, onderschrijft de minister geheel. N.S.B. en boerenstand. Overtuigd van de groote waarden, die ge legen zijn in een gezonden sterken boeren stand, zal de regeering steeds en gaarne medewerken op het geheele terrein der regee- ringsbemoeiïng, om aan dien stand de hem toekomende plaats in de algemeene volks- acting te geven. In de handelingen der regeering zal zeer zeker geen stimulans aanwezig z^jn, dat bij degenen, die van een natioaal-socialistisch bewind, grooter waardeering van den boeren stand verwachten, de neiging tot deze rich ting aanwakkert. In het midden latende, of er vrij velen zijn, die zich daartoe getrokken gevoelen, en of deze eenigszins beteekenend percentage der boerenbevolking zouden om vatten, moge de minister evenwel als zijn meening uitspreken, dat, zooals het blijkbaar ook door eenige leden wordt aangevoeld, eer. bestuursstelsel met dictatorale strekking juist aan den Nederlandschen boerenstand bittere teleurtelling zou bereiden. De vraag, of de secretaris-generaal, die tevens als secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart fungeert, overbelast is, wordt ontker- nend beantwoord. Het voordeel van de ge combineerde functie is hierin gelegen, dat de secretaris-generaal bij de ambtelijke voorbe reiding van beslissingen op een der beide üe- partementen telkens het andere kan inschake len, waardoor wrijving en noodelooze vertra ging in de afdoening van den arbeid wordt vermeden. De vraag, of een directeur-generaal van den landbouw nog wel noodig is, nu een des kundig minister aan het hoofd van het depar- tement 6taat, moet, nu de crisismaatregelen zulk een groot deel van den tijd des ministers opvorderen, bevestigend worden beantwoord Het ligt in het voornemen van den minister, de directie van den landbouw zooveel moge lijk in zijn tegenwoordigen vorm te handha ven. De minister gaat na, in hoeverre de in structie van den directeur-generaal wijziging behoeft. Voorlichtingsdienst. Over de vraag, of en zoo ia, welke wijzi gingen gebracht zullen worden in den voor lichtingsdienst, wenscht de minister zich nog te beraden. De instelling wordt overwogen van een „centrale commissie van advies voor den landbouwvoorlichting", waarin zitting zullen krijgen vertegenwoordigers van het ambtelijk element, waaronder de consulenten, de landbouworganisaties en de de landbouw pers. Misstanden. Tegen misstanden, die werden geconsta teerd is met kracht opgetreden, en zal ook in de toekomst met kract worden opgetreden. De minister wenscht hierbij evenwel uitdruk kelijk op te merken, dat hij gedurende de maanden, dat hij het bewind voert, geenszins standen aanwezig zijn. Hij heeft integendeel den indruk heeft gekregen, dat ernstige inis- reeds veel ijver, toewijding en betrouwbaar heid bij ambtenaren van den crisisdienst ont moet Het is dan ook te betreuren, wanneer de publieke opinie door sterk gekleurde uitdruk kingen en verhalen noodeloos wordt veront rust Ook de berichten over de visschende crisiscontroleurs bleken overdreven te zijn. Ook van een terreur van den crisisop sporing mag niet worden gesproken. Verhoudingen op de crisis- bureaux. De verhoudingen op de crisisbureaux heb ben de volle aandacht van den minister. Van ernstige misstanden is hem vooralsnog niet gebleken. Omtrent de motieven, welke aan vier juristen, werkzaam aan de regeerings bi- bureau ter uitvoering van de Landbouwer! siswet, aanleiding geven hebben op staanden voet ontslag te nemen, wacht de minister een rapport van een lid van den Hoogen Raad, mr. G J. H. Schepel. Bij de aanstelling van het personeel der crisisdiensten wordt ge tracht de meest geschikte personen te vinden. Tot de crisisdiensten is door den minister een aanschrijven gericht, dat zooveel mogelijk van de organen der openbare arbeidsbemid deling gebruik gemaakt moet worfden. Ten einde de practijk van de aanstelling van het crisispersoneel beter te kunnen beoordeelen, heeft hij die aanstelling voorloopig aan zich getrokken. Het kleine bedrijf. Teneinde het kleine bedrijf eenigszins te ontlasten, is reeds een maatregel getroffen om de oppervlakte, waarvoor vrijstelling van betaling voor den verbouw van con- sumptie-aardappalen geldt, uit te breiden en wordt bijzondere aandacht besteed aan de vraag, of het niet mogelijk is, het meer dan tot nu toe op het gebied der pluimveehouderij tegemoet te komen. Ten aanzien van de beperking van var kens, biggen en kalveren, en ten aanzien van de cultures, die zich speciaal voor het kleine bedrijf leenen, zal de minister op den tot ru toe gevolgden weg doorgaan en hij zal, waar dit eenigszins toelaatbaar is, de tegemoet koming in de kleine bedrijven in dit opzicht verder uitstrekken. De minister is er zich echter van bewust, dat deze steun niet afdoende is, en hij zin*, dan ook op middelen tot het verleenen van zoodanige hulp, dat de kleine bedrijven kun nen blijven bestaan. De financieele positie van het Landbouw crisisfonds is niet onbevredigend. Het tekort zal dit jaar ongeveer twee millioen bedragen, terwijl het volgend jaar op een sluitende be grooting kan worden gerekend. De moge'ijk- heid is natuurlijk niet uitgesloten, dat on voorziene economische verhoudingen den financieelen toestand van het Landbouw crisisfonds zullen schaden. De minister heeft de vraag, of de richt prijs voor de tarwe juist is, in onderzoek ge nomen. Tegemoetkoming aan veehouders. In het algemeen moet de tegemoetkoming aan de veehouders, tengevolge van de lasten op hen gelegd door de verhoogde graanrech ten, gevonden worden in den hoogeren prijs van de eindproducten der veehouderij Voor de varkenshouderij kan men zeggen, dat dit doel bereikt is, terwijl voor de pluimveehou derij gezegd worden. Overwogen wordt om, nu de aanvankelijk opgezette beperking van den melksteun niet zal doorgaan, andere maatregelen te treffen, waarbij gestreefd wordt naar een zoodanige beperking van de melkproductie, dat een melkprijs wordt ver kregen, waarin aangenamen kan worden, dat de kosten der heffingen zijn verdiscon teerd. De beperking van de margarineproductie wenscht de minister niet steeds verder door te voeren. Bij een eventueele verdere vermindering van den veestapel zal, even als in het ver leden het geval is geweest, de minister sierk letten op de mogelijkheden van export. Deze mogelijkheden zijn evenwel van veel geringere beteekenis, dan menigeen zich we! eens voorstelt. Thans wordt onderzocht op welke wijze de export van baconvarkens in de toekomst in stand moet worden gehouden. Versobering der organisatie heeft de veehouderijcentrale in verband met den afgenomen export reeds toegepast. De afdeeling N.H van Landbouw en Maat schappij belegde heden in „De Doelen" te Purmerend een druk bezochte vergadering, waar de voorzitter van de Gron. Mij. v. Landbouw, de heer H. D. Louwes en de dir. van de N V. „de Agrarische Pers", de heer J. Meinsma, het woord voerden. De vergadering was zeer druk bezocht. Voor den ingang reikten werkloozen een door de N. S. Bdie reeds lang ijvert naar contact met de boeren, een door deze partij uitgegeven blaadje „Boerenstrijd" uit. dat echter niet vermocht de aandacht te trekken. De boeren waren gekomen om iets over hun agrarische belangen te hooren en dus niet gestemd om te lezen, waarom de persen der N S. B. wel en die der S. D. A. P. niet in beslag waren genomen en waarom de N. S. B. in scherpe bewoordingen in zijn onoogelijk orgaan alles becritiseert. De boeren wilden vernemen, hoe het stond met de gewilde verhoogde graanrechten en hun bedrijfsmogelijkheden. De voorzitter, de heer B r e u r e uit de Haarlemmermeer, opende met een speciaal woord aan burgemeester Cramwinckel en den heer Schenk, hoofdbestuurslid van de H. M. v. L. Spr. gaf hierna een overzicht van den groei van Landbouw en Maatschappij in enkele jaren. Ook in N.-H. ontwikkelt deze organi satie zich snel. Het ledental groeit zeer snel en is in N.H. reeds tot 1000 gestegen. Spr. wekte op om aan L. en M. algeheele medewerking te verleenen. In Edam richtte L. en M. reeds een jeugdorganisatie op. Neemt daaraan een voorbeeld. Ook het voor oordeel tegen L. en M. in eigen kringen dient bestreden te worden. Lichtpunten zijn, dat L. en M. steeds weer gehoor vindt bij de regeering en dat de technische organisatie blijk geeft ons te be grijpen. In eerste instantie behooren wij dan ook de technische organisaties zoo steile mogelijk te maken. Daarnaast moet L. en M. groot gemaakt worden om politiek mogelijk te maken wat economisch noodzakelijk is. Spr. waarschuwde tegen het optreden van de N. S. B., die zeker onbehoorlijk deed, met deze vergadering voor eigen propaganda te benutten. Onze boerenstand en ons volk. De heer H. D. L o u w e s, lid der Tweede Kamer, besprak bovengenoemd onderwerp. Reeds lang voor de crisis, aldus spr., heeft de opvatting t. a. v. onze sociale wet geving en de vrijhandelsgedachte, zoo scherp aoor den hr. Smit geformuleerd, in Gronin ger boerenkringen en ook bij mij groote in stemming ondervonden. Deze gedachte was de grondslag van onzen strijd voor een be tere positie van onzen boerenstand. De juiste taakverdeeling tusschen de Groninger Mij. van Landbouw en den Gro ninger Boerenbond, spr. verheugde zich hierover, heeft thans geleid tot éénzelfde af spraak hier in Holland. Onze algemeene provinciale landbouw organisaties, zoo betoogde spr., zijn licha men, die reeds langen tijd bestaan en die hun arbeidsveld, hun methode en traditie hebben gevonden; de Nat. Bond Landbouw en Maatschappij is 'n jonge organisatie, die dit alles nog min of meer moet opbouwen. Dit geeft uit den aard der zaak wel eens wrijving en aanleiding tot critiek. Waar de richtlijnen voor een in harmonie naast el kander gaan echter getrokken zijn, waar de wederzijdsche wil en de toewijding aan het landbouwbelang goed en overdacht is, daar zal de juiste lijn steeds beter kunnen worden gevonden en gevolgd. Ten aanzien van Landbouw en Maatschap pij had spr. steeds het standpunt ingeno men, dat zakelijke critiek naast den wil tot een welwillend begrijpen de beste dienst is, dien met dit systeem kan bewijze. Spr. heeft hoop, dat men tot een eensgezind standpunt zal kunnen komen. In de toekomst zal men steeds meer in de richting van regeling en prijzen door in voerrechten moeten gaan, maar het tempo moet, waar dit mogelijk is, mede afhanke lijk zijn van 't beheerschen der prijzen van de veehouderij-producten. De taak van L. en M. ligt vooral in het strijdbaar en dienstbaar maken van den Ned. boerenstand op het gebied der openbare meening en der politiek. Onze boerenstand is deel van ons volk en als het een deel van het volk niet goed gaat, gaat het ons boeren uiteindelijk ook niet goed. De vragen, die spr. wil behandelen, zijn: 1. Hoe behouden wij een zoo welvarend mogelijk Nederlandsch volk? 2. Hoe verkrijgen wij in dat volk een flin- ken, talrijken, welvarenden boerenstand? Nederland met zijn ruim 8 millioen inwo ners is een der dichtstbewoonde plekken der aarde en voor de 8 millioen inwoners heb ben wij zeer veel uit het buitenland noodig. Spr. betoogde dit meer uitvoerig. Wan neer wij de noodige producten uit het buiten land niet in sterke mate kunnen koopen, ver valt ons leven tot een zoodanigen staat van armoede en primitiviteit, dat wij ons daar van moeilijk een voorstelling kunnen maken. Wij moeten dus invoeren. Maar om dit te kunnen, moeten wij be talen en dat kunnen wij alleen, als wij uit voeren. Om onzen invoer te betalen, kunnen wij als volk in hooldzaak onze denkkracht en handkracht besteden aan de veredeling van ingevoerde buitenlandsche grondstoffen. Spr. gaf hiervan enkele voorbeelden en stelde in het licht, hoe deze in- en uitvoer in Ne derland welvaart bracht, waaraan door de crisis een einde werd gemaakt. Wij zullen onzen export moeten verdedigen door als volk daar te koopen, waar men van ons koopt. Contingenteeringen, crisis-invoer- wet, crisis-uitvoerwet claering, vechttarie- ven zijn de voornaamste wapenen uit het arsenaal der actieve handelspolitiek. Onzen export dienen wij ook te verdedigen door te trachten werk, dat vroeger voor ons in het buitenland gebeurde nu hier te doen. De industrialisatie-politiek van onzen nieuwen

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9