!BMnentand_ Ivorol-tandpasta - Parelschoonheid voor Uw tanden 3Uek S. Sxhaol £uchtuaact Amstecdamsche 3$ eucs EEN LAATSTE RAPPORT VAN WIJLEN ARTHUR HENDERSGN. Jongetje dood aangetroffen. ONZE POSTVLUCHTEN. GROET SCHOORL Arthur Henderson heeft een document opgesteld, dat 250 volio vellen machine schrift besloeg en waarin hij een uiteen zetting gaf van de oorzaken, welke ge leid hadden tot de mislukking der ont wapeningeconferentie. Eenigen tijd voor zijn dood had Hen derson den secretaris-generaal van den Volkenbond verzocht dit rapport te dietribueeren. Henderson had gemeend, dat het zou kunnen worden uitgegeven als een voorloopige verklaring aangaan de de vorderingen der werkzaamheden der conferentie, waardoor de opstelling van het eindrapport zou kunnen worden vergemakkelijkt. Dit tragische document is zoo juist verschenen HET BEZOEK VAN GOEMBOES EN KANYA. De Hongaarsche minister-president Goetn- boes heeft zich gisteren in gezelschap van bondskanselier Schuschnigg naar het mo nument voor de gevallenen begeven, waar hij een krans neerlegde. Vervolgens werd hij door president Miklas ontvangen. Aan de eigenlijke politieke besprekingen werd, behalve door Schuschnigg en Goemboes, ook deelgenomen door Kanya, Berger-Wal- denegg en Starhemberg. De laatste heeft den Hongaarschen gasten een lunch aangeboden, waarbij ook de Italiaansche gezant, de Italiaansche mili taire attaché en eenige andere heeren van het Italiaansche gezantschap aanzaten. Verder waren voor dit noenmaal de secre taris-generaal van 't Vaderlandsche Front, kolonel Adam, en verscheidene heeren uit den staf van Starhemberg uitgenoodigd. Te vier uur in den middag zijn de Hon gaarsche bezoekers per trein uit Weenen vertrokken. Officiéél communiqué. In een officieel communiqué over het be zoek van Goemboes en Kanya wordt ge zegd, dat de besprekingen een hartelijk ver loop hadden. Zij waren zeer uitvoerig en omvatten alle politieke en economische vraagstukken, waarbij beide landen belang hebben. In politiek opzicht waren vooral van be teekenis de besprekingen over den algemee nen Europeeschen toestand, die bezien werd in het licht van de belangen van Oosten rijk en Hongarije. Gebleken is, aldus het communiqué, dat de regeering een volko men gelijke opvatting hebben over de alge meene situatie, terwijl opnieuw het streven der beide regeeringen, om vraagstukken van gemeen belang ook in het vervolg in de grootst mogelijke overeenstemming te bean- delen, tot uiting kwam. RUST IN BRAZILIË. Volgens de verklaringen van de regeering is de vrees voor verdere opstanden in Brazi lië geweken. Alles is weer rustig. De werk zaamheden van de banken en van de zaken vinden weer gewoon voortgang. ERNSTIGE GEBEURTENISSEN OP KOMST? Het Italiaansche consulaat heeft, daar het „ernstige gebeurtenissen voorziet" alle Ita lianen te Port Said aangeraden voor 15 December a.s. hun depositie bij de plaatselijke banken en bij de postspaarbank terug te nemen en het geld tegen bewijs van ont vangst te deponeeren bij het consulaat. ONTPLOFFING IN EEN DUITSCHE MIJN. 17 personen gewond Te Senftenberg (Tsjecho-Slowakije) zijn hedenmorgen vroeg tengevolge van een ern stige kolenstof-ontploffing 17 personen ge- woud, waarvan 2 zwaar. De materiee'e schade is aanzienlijk en het werk in de nlijn zal voor geruimen tijd moeten worden stop gezet. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat zich onder de puinhoopen nog zwaar gewor den of dooden bevinden. EEN POLITIEKE MOORD. Reuter meldt uit Praag: Te Hunof nabij Bruntal is een politie ke moord gepleegd. Een onbekende heeft met een revol verschot een bekenden socialist uit de streek, Rozenzweig, neergeschoten. De politie heeft den voorzitter van de plaatselijke sudenten-Duitsche partij (Heplein), den voorzitter van den arbei dersbond van deze partij en den vroege- ren burgemeester van Hunof gear resteerd. Eenige dagen geleden hadden zij in een café verklaard, dat Rozenzweig en verscheidene andere personen moesten worden opgeruimd, „omdat zij verant woordelijk waren voor den vooruitgang van de Duitsche socialistische partij en het toenemende aantal Tsjechen in het gebied". Bij verscheidene leden van de Hen leinpartij is huiszoeking gedaan. Volgens de Tsjechische pers is hier sprake van een nauwkeurig voorbereid complot. het om Na vastgesteld te hebben, dat bij mr. Duijs An.ik>eSt+ van verbondenheid met de partij het blad> dat vaststaat, j ZIch heeft ingespannen mr. Lnjijs reent te doen wedervaren, hoe ontzag- ge ijk moeilijk mr. Duijs dit ook aan de partij enu 0rganen heeft gemaakt. Het blad erkent voorts het recht voor ieder n van politieke kleur te veranderen, doch iet is, nu en steeds, in strijd met het meest elementaire politieke fatsoen, in zulk een ge val een plaats bezet te houden, die men onder een andere kleur heeft verworven. Deze stelling wordt nader gemotiveerd en enslotte schrijft het b'ad, dat de partij mag :n moet eischen, dat mr. Duijs zijn zetel ter beschikking stelt. Pf sociaal-democratie heeft reeds herhaal delijk getoond, voldoende eensgezind te zijn, om aanvallen van dezen aard zonder schade te kunnen doorstaan. BENZINELAMP ONTPLOFT. Brand veroorzaakt. Gisteravond is door onbekende oor zaak een brandende benzine-lamp in de opslagplaats van den heer J. Vrijhof, gelegen achter het woonhuis van den eigenaar in de hoofdstraat te Veghel N.Br.), ontploft, waardoor groote scha de is aangericht en waarbij een begin van brand ontstond. Het branddje kon 6poedig worden ge- bluscht. Het bleek echter dat de ontplof fing groote schade had aangericht. De opslagplaats was geheel uit elkaar ge slagen, terwijl de muren en ruiten van een naastgelegen woning totaal waren vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie heeft de zaak in onderzoek. DE KWESTIE Mr. DUIJS. In een hoofdartikeltje bespreekt „Het Volk het uittreden van mr. Duys uit de Soc-Dein Kamerfractie, constateerende, dat de toestanc °nhoudbaar was geworden. Wij, zoo vervolg het artikel, doelen hiermede niet in de eerste plaats op de organisatorische moeilijkheden. Waaraan mr. Duys in zijn publicatie zijn ge- heele aandacht schenkt. Neen, van ernstiger aard was de omstan digheid, dat de inzichten van mr. Duijs in zake de actueele politieke vraagstukken w< zeer ver bleken af te wijken van het stanc punt, dat de sociaal-democratische arbeiders beweging zich in deze dagen, nu de democra tie door nationaal-socialistische aanvallen wordt bedreigd, meende te moeten kiezen. TRAGISCH ONGEVAL. Een tragisch ongeluk heeft gistermid dag te Hilversum omstreeks 4 uur in de Kastanjelaan plaats gevonden. De arbeiders van een der aldaar in aanbouw zijnde huizen werden door een jongetje geroepen om eens te komen kijken naar wat er met zijn vriendje ge beurd was. Men zag toen een knaapje bewusteloos op den weg liggen en waarschuwde onmiddellijk de politie en den geneeskundigen dienst. Een dokter kon echter slechts den dood door in wendige verbloedingen constateeren. Het slachtoffer bleek te zijn de 6-jarige H. Lopes Dias, gewoond hebbende aan den Hilvertsweg te Hilversum. Wat er precies gebeurd is, heeft men nog niet kunnen vaststellen, daar het vriendje van het jeugdige slachtoffer niet in staat was inlichtingen aan de politie te verschaffen. Vermoed wordt echter, dat de jongen achter op een auto geklommen en daarvan afgevallen is en een der wielen over het lichaam gekregen heeft. PREDIKBEURTEN. Doopsgezinde Gemeente, 10.30 uur, ds. F. Kuiper. OUDERAVOND AAN DE HOFDI.JKSCHOOL. Dinsdag werd aan de Hofdijkschool de eerste ouderavond in het seizoen 1936—'36 gehouden. Na afdoening der gewone punten droeg de heer van Riel, lid der oudercommissie, een humoristische schets voor, die bij de aanwezigen zeer in den smaak viel. Hierna werd gepauzeerd en thee rond gediend. Na de pauze kwam de hoofdschotel van den avond: Een voordracht over „Het Ver- keersvraagstuk". door den adj. insp. van politie Langedijk. In een vlotte en onder houdende rede schetste spr eerst de enorme ontwikkeling van het verkeer in de laatste jaren. Daarna gaf hij aan de hand van statis tische gegevens een overzicht van het on rustbarend groot aantal verkeersongevallen over het jaar 1934. Meer dan 30 pet. der verkeersdelicten kwam op rekening van jeug dige personen (van 6 tot 18 jaar). Dit feit bewijst duidelijk, dat het zeer noodig is aan de jeugd een verkeersopvoeding te geven. Meer uitvoerig wees spreker er op, wat de ouders, de school en ook het politiecorps in dit opzicht kunnen doen. We moeten den kinderen leeren, hoe zij zich op den weg be wegen moeten; er moet hun ook vooiaJ op gewezen worden, aan welke gevaren zij zich zelf en anderen blooistellen, wanneer ze den weg misbruiken door voetballen op straat, roekeloos rijden met autopets, wanneer ze ondoordacht oversteken, hangen aan auto's steenen werpen naar auto's, enz., m a w de kinderen moeten opgevoerd tot goede wegge bruikers. Dit zal hun veel narigheid bespa ren. Spreker wees in dit verband op het nuttige werk van de vereeniging Veilig Verkeer. Spreker zou het zeer toejui chen, wanneer hiervan in Alkmaar ook een afdeeling werd opgericht. Hij be sloot zijn causerie met een bespreking van de beteekenis der verschillende nieuwe verkeersborden, waarvan hij aan ieder der aanwezigen een boekje met afbeeldingen had uitgereikt. Hierna werd ruim gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen, die door spreker duidelijk en zakelijk werden beantwoord. De voorzitter, de heer J. N. Kroone was stellig de tolk der vergadering, toen hij den heer Langedijk hartelijk dankte voor de keurige wijze waarop deze zich van zijn taak had geweten. De aanwe zigen onderstreepten zijn woorden met een warm applaus. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de' voorzitter met een woord van dank deze goed bezochte vergadering. De Oeverzwaluw (uitreis) vloog giste ren van Grotaglie naar Cairo. De Nachtegaal (thuisreis) vloog gis teren van Rangoon naar Jodphur. De Lijster is gisteravond te 19.24 uur op Schiphol geland. Het toestel vervoer de 2.013 kgr. briefpost voor Athene, 12.310 K.G. briefpost voor Rome, 6.885 K.G. briefpost voor Marseille en 147.025 K.G. briefpost voor Amsterdam, PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND BIJEEN. P.E.N.-politiek. Motie- Lambooy verworpen. In de gistermorgen voortgezette vergade ring van de Prov. Staten van Noordholland ging de heer Bruch (Ged. Staten) voort met de beantwoording van de over de provinciale bedrijven gemaakte opmerkingen. Een uniform stroomtarief zal mogelijk zijn, indien er geen gemeentelijke distributie bedrijven meer zijn. Ten aanzien van de overneming der ge meentelijke netten dient continuïteit te be staan. Er zijn in deze zaak geen nieuwe ge zichtspunten gekomen. In een brochure over de electriciteitsvoorziening, welke drie Gooi sche gemeenten, Bussum, Naarden en Hil versum hebben uitgegeven, heeft men met cijfers willen aantoonen, dat de economie en efficiency der gemeentelijke stroomdistribu- tiebedrijven grooter is dan die van het P. E. N. Spr. bestreed de juistheid der cijfers, om dat men de nachtstroornlevering in de drie gemeenten buiten beschouwing heeft gela ten. vWat betreft de overneming van het distri butiebedrijf van Hilversum, uit de briefwis seling blijkt, dat Hilversum reeds in 1917 besloten had stroom in te koopen van het P E.N. Overeenkomstig de motie-Reinalda van verleden jaar zullen de gemeenten bij de overneming geen schade lijden, evenmin als de arbeiders. Bij stopzetting van de overnemingen schept men grove onbillijkheid tegenover de gemeen ten, die reeds overgenomen zijn, aan welke overneming ook de nrer Lambooy heeft mede gewerkt. De heer Lambooy (r.k.) betoogde met klem, dat hetgeen hij over de voorgeschiede nis ten opzichte van Hilversum heeft gezegd. juist is. Eventueel zal een commissie van onderzoek dit kunnen bewijzen. Ged Staten hebben zelf de continuïteit verstoord, door den aanvankelijk gevolgden koers totaal te wijzigen. Spr. wenschte de gevraagde „voorloopige stopzetting" te veranderen in een stopzetting voor drie jaren. De heer de Jong Schouwenburg (c.h.) ver klaarde na de toezegging, dat die gemeenten geen schade zullen lijden, tegen de motie Lambooy te zullen stemmen. De heer van der Waerden (s.d.) sprak de opvatting tegen, dat het P.E.N. door de en- gros-levering aan de gemeenten groot is geworden. Het P.E.N. zou een nog bloeien- der bedrijf zijn, als het van het begin ai di recte levering had toegepast. Het Prov. Wa terleidingbedrijf is hiervan het bewijs De heer Korff (lib.) merkte op, dat de ge meenten, wier netten overgenomen zouden worden, nooit tevoren geprobeerd hebben zich aan te passen. De heer Van Engelen (k.d.p.) meende dat gemeentelijke distributiebedrijven een indi recte belasting voor de gebruikers beteeke- nen. Hij wijzigde voorts zijn voorstel inzake de tarieven van electriciteit en water zooda nig, dat Ged. Staten worden uitgenoodigd een tariefregeling te ontwerpen, welke reke ning houdt met de koopkracht van de ge zinsbehoeften der gebruikers. De heer Heilker (r.k.) wilde zijn motie in zake een prov. commissie van onderzoek naar de wateronttrekking, indien Ged. Staten wilden toezeggen, dat de provincie iets voor de gedupeerden zal doen. De heer Reinalda (s.d.) betoogde, dat de heer Lambooy de kwestie der overneming in zijn kwaliteit van burgemeester van Hilver sum eenzijdig beziet. De heer Bruch (Ged. Staten) zette nog maals uiteen dat aanneming van de motie- Lambooy groote schade beteekent voor het P.E.N. Ged. Staten zullen over de gewijzigde motie—Van Engelen prae-advies uitbren gen. De motie Lambooy verworpen. De motieLambooy (stopzetting voor drie jaren van de overneming der gemeente lijke distributie-bedrijven) werd hierna ver worpen met 44 tegen 20 stemmen. Motie-Heilker- De motieHeilker (onderzoek naar de wateronttrekking in de duingebieden door een proviciale commissie) werd verworpen met 44 tegen 20 stemmen. Rekeningen en overige voorstellen aangenomen. De provinciale rekeningen en begroo- van Zaterdag 30 November 1935. OPGAVE VAN NOORDHO* LANDSCH (Ontvangen per Vorige koers «7 V, 91»/, 9ö3/4 963/4 21'/, i 2t>s/l6 109'/, 12&V, 463/, Ned lnd Handelsbank 831/, LANDBOUWCREDIEl N. V. draadlooze telefoon). Koers van heden te ST AATSLEEN1NGEN. 4 NederL 1931 4 1934 4 Ned.-Indië 1934 4 1934 A 5'A Duitschland 1930 Idem met kettingverklaring. BANK-INSTELLINGEN. Amsterd Bank Handel Mpij Cert. v. 250 Koloniale Bank pl.m. 10.30 973/4 973/« 96'/, 6'/, 21V, 25'/, pl.m. 10.45 pl.m. 11.00 pl.m. 11.15 253/,-V, 128 Rotterd. Bank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie v Berkels Patent 1033/4 263/4 483/4 Calvé Dellt Cert. 581/, Nederl. Ford ex. 40 afst. 245 Philips Gloeil. Gem Bezit 2121/, Unilever 1036/ie INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting 3574 Anaconda l^'/is Bethleh Steel 29'/^ Cities Service 1 l3/i# Steel comm281/, U S Leather 5u/i6 CULTUUR MAATSCH. H V 22.II/K Java Ned Cultuur lnd Suiker Unie 121 106 Vorstenlanden 21 Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor Mij. 12 20 170 Redjang Lebong 146 PETROLEUM. Dordtscbe Petr.196 Kon Petr Perlak Phillips Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd Rubber1063/, Deli Bat Rubber6^/4 Hessa Rutber Oostkust Serbadiadi Interc Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon Ned Stoomboot 11V, Scheepvaart Unie 457, TABAKKEN. Deli Batavia166 Oude Deli '821/, Senembah 183 AMER SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw Cert. Union Pacific653/s §Noteering per 50 fExclaim PROLONGATIE V koers 3 'Exdividend Vf .12 87'/, 2» 3/4 813/l6 84 30 58'/g l%s 33 9 451/, 823/, 1 44i/s 443/4 26'/, 267, 261/, 58 7, 244 227 10 v, 227 101J-2* 101 2271/4-8 102 35 15'/« 2ty, 153/i« 28i-'/i» 15* 7.6 283/i, '5716-* 283/16 f 213/4 5M 27 y, 273/» 27'/» 223-2 121 106 21 2221/, 118-9 22 1/, 119 2231/, 1 18I/4 IO43/4 170 2101/, 89 2091-10 209f 10 87/16 88/S-7)6 86/l, "78 SVl6 3/, 1653/4 6 83 30 105»/, 10J»/8 lOS'A 643/4 11»/* 43 165 80 180 1641/, 176 178 164-5 173 17,1/, 65 pCt. Heden 3 pCt. Vorige koers NIET OFFICIEEL. New-York 1 473/, Londen 2ti/i Berlijn 59421/, Parijs'3/, Brussel (Belga) 24 "1/, Bazel 47 771/, Kopenhagen 32 6U Stockholm37 65 Oslo 36/5 Madrid20 15 00 00 'I'LKOI RSEN AMSIitR^M Koers op heden 2 uur 1.473/, 12 3/, '9.40 73V, 24 9.'/, 47 5 "50 37 50 16 50 20 15 00 00 tingen werden hierna zonder hoofdelijke stemmigen goedgekeurd. De overige voorstellen inzake de heffing van opcenten, het aangaan van een geld- leening en beschikking over een deel van iet reservefonds werden z.h.s. aangeno men. De zitting werd hierna gesloten. Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer. Woensdagavond vergaderde de Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer Groet—Kamperduin", in het lokaal van den heer Huiberts onder voorzitter schap van den heer Kos. De belangstel ling was zeer bevredigend te noemen. Medegedeeld werd dat V. V. V. Noord- Kennemerland voor het reddingsmate riaal 5 had gesubsidieerd. De heer v. d. Garde raadde aan om ook dit bedrag weder voor 1936 aan te vragen. Het gemeentebestuur had aan het be stuur zijn meening gevraagd betreffen de een andere toepassing op de leges- gelden op het kampeeren. We zullen niet weergeven, wat de vele sprekers er over in 't midden brachten, aangezien niemand wist, hoe de gewijzigde leges er zullen uitzien. De Raadsagenda zal worden afge wacht, en de zaak leek belangrijk ge noeg om, wat de heer Venneker later bij de rondvraag voorstelde, een bijzondere ledenvergadering ervoor te beleggen. Dit zal dan ook gebeuren. Van den heer G. Duinmeijer was een schrijven gekomen, waarin op den aan leg van een tennisbaan werd aange drongen. Het bestuur zal de mogelijk heid ervan onderzoeken. Van de commissie der reclameoptocht kregen we een financieel verslag. De ontvangsten bedroegen 135, de uitga ven 134.90, saldo 0.10, waaraan nog kan worden toegevoegd 5 van een be langstellende. De kosten zijn dus gedekt. De heer Haring dankte voor aller mede werking. Ook voor 1936 werd met algemeene stemmen tot het formeeren van een reclameoptocht besloten. De voorzitter zou dit weder samen met V. V. V. Schoorl willen doen. Hiertoe kon echter nog niet direct worden besloten. Dit zal nader onder de oogen worden gezien. Een zeer uitvoerig verslag was er van mej. de Boer, de informatiebureauhoud ster. Er waren 336 schriftelijke aanvra gen binnen gekomen, 44 telefonische aanvragen, doch daarnaast bleek, dat deze dame op zeer serieuse manier tal- looze menschen had te woord gestaan en zeer veelzijdige inlichtingen had ver strekt. Vele gidsen waren verstrekt, alsmede folders van de gemeente en diverse dienstregelingen. De dank der vergade ring zal aan deze dame worden overge bracht voor haar goede werk, 't welk een voorbeeld voor anderen kan zijn. De heer Minkema vond het jammer dat de brieven van zee, in het informatiebu reau te Schoorl ontvangen, niet werden doorgezonden naar het bureau te Groet. Dit kan nooit in het belang van het ver keer zijn. De voorzitter beaamde dit en spoorde den heer Minkema aan, om als bestuurslid van V. V. V. Schoorl dit in goede banen te leiden. De heer Gutker bracht namens de commissie verslag uit van de uitkom sten van de verloting. Een ontvangst van 270 voor 1200 loten, en een uitgaaf van 129, gaf een goed saldo van 141. Dit werd nog verhoogd met de provisie dei' prijzen a 10, 't welk door de win keliers in de kas werd teruggestort. Hierna bracht de heer Gutker een bij zonder goed gedocumenteerd verslag uit van het strandfeest, op 18 Augustus ge houden. Dit feest had gekost 104.45 en opgebracht door lijsten 104.50, dus een saldo van 5 ets. De voorzitter deelde mede dat er dit seizoen één duinwandeling was gehou den. De deelname was goed, een goede 300 menschen wandelden mede onder de leiding van boschwachter Greup. Doch er was zeer weinig steun en mede werking gevonden. Bij acclamatie werd de heer Corn. Ka- ger als bestuurslid herbenoemd. De begrooting 1936 werd zonder dis cussie vastgesteld in ontvang en uitgaaf ad 638, w.o. 345 aan lidmaatschaps gelden. De verschillende commissies, in 1935 werkzaam geweest, werden ook voor 1936 weder in de zelfde samenstellingen benoemd. In 1936 zal de V. V. V. haar 10-jarig bestaan vieren. Ze zal trachten in dat jaar een der ledenvergaderingen van de federatie in Groet gehouden te krijgen. Wandelkaarten zullen weder worden aangemaakt, en een nieuw reddingstoe stel zal op het strand worden in gebruik gesteld. Nog zal, op voorstel van den voorzit ter, een adres naar P. T. T. gaan om de post rechtstreeks naar het poststation Groet gezonden te krijgen. Thans kosten b.v. expresse brieven, alleen aan bestel- loon, van 50 ets. tot één. gulden. Nog werd voorgesteld om den Harger- veg, loopende langs den voet der duinen vanaf Schoorl, voor het gedeelte Schoorl een anderen naam te geven, natuurlijk door den Raad. Thans geeft het verwik- kelingen. Opmerkelijk was, dat van verschillen de zijden werd aangedrongen om voor verschillende dingen samenwerking met V. V. V. Schoorl te zoeken. Een goed verschijnsel. Laat V. V. V. Schoorl nu ook de zusterhand reiken. De V. V. V.'s hebben elkander beslist noodig. In ons verslag betreffende de V. V. V.-vergadering van Schoorl werd abu sievelijk vermeld dat de heer C. de Leeuw bestuurslid, en de heer P. Bul stra adviseerend lid is geworden, 'tls precies andersom.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7