Aqmda Amstecdamsche Sieucs KIJKEN,sKOOPELCLOECK iBinnenland VOOR HET KIND Weerbericht Een oproep van de ouders. Teruggevonden. INCIDENTIE IN FRIESCHE STATEN VERGADERING. N.S B -er loopt weg. NEDERLAND EN DE SANCTIES. Een brochure van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. HET ONGEVAL VAN RAMPEN. De toestand van den patiënt. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN RUND. De koe kwam er het best af. van Dinsdag 3 December 1935 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIEl N. V. DE STRANDING VAN DE JOS MARIA. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, eiken avond half 8, hoofdnmmer Vader's eerewoord (rom.); hoofdrollen Gary Cooper, Carole Lombard, Shirley Temple. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, eiken avond 7.45 uur, hoofd nummer De geheime Radiozender (sens.); hoofdrol Ralff Forbes. Toegang boven 18 jaar, City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Ver raad (sens.): hoofdrollen Victor Mc. Laglen, Heatner Angel, Preston Foster, Margot Grahame. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Geketend (rom.); hoofdrollen Joan Craw- ford en Clark Gable. Toegang boven 18 jaar. Dinsdag 3 December. 8 uur, Logegebouw Nieuwesloot 111, psychometrische seance mevr. Akkeringa. 7.30 uur, café Wester te Heerhugowaard- Zuid, vergadering afd. Het Witte Kruis. Woensdag 4 December. 8 uur, in het \X apen van Munster, verga dering van Het Witte Kruis. herinnerd aan het geval van de dame, die flauw viel vlak voor een meisjespensionaat Twee meisjes hielpen haar en brachten haar in een auto naar huis. Een van haar ging zelfs mee naar binnen en kwam niet meer terug. Toen de ouders, ongerust geworden, ep on derzoek uitgingen, vonden zij het meisje, be dwelmd door chloroform in het verlaten huis. De dienstbode van de grootmoeder van me vrouw Malméjac, weet nog te verklaren, hot ongeveer half Juni, toen de familie Malmé jac op reis was, er een dame gekomen is, die aan den conciërge allerlei vragen deed om trent den professor. De conciërge kon haar echter niet inlichten, waarop de vreemde dame geld aanbood, om het personeel van den professor te mogen ondervragen. Toen prof. Malméjac terug kwam, heeft de dienst bode hem een en ander medegedeeld, maar hij heeft er niet het minste gewicht aan ge hecht. Hij meende, dat het misschien de moe der was van den een of anderen student, die examen moest doen. De dienstbode meerit echter, dat er verband moet bestaan, tusschén het geheimzinnige bezoek van deze dame en den roof van den kleinen Claude. In beide gevallen was er n.1. een vrouw in het zwart bij betrokken. In de Marseillaansche bladen hebben de ouders van den kleinen Claude een beroep ge daan op de misdadigers Zij verklaren zich bereid een zekere som ter beschikking te stel len op de manier, die men maar zou wen- schen, maar zij smeeken de daderes of de daders, toch goed voor het kind te zorgen en het zoo spoedig mogelijk aan de ouders terug te geven. Gisteravond i6 de ontvoerde baby terug gevonden De ontvoerders hadden hun daad uit armoede gedaan. In de heden gehouden zitting van de Provinciale Staten van Friesland vroeg het N. S. B.-lid, de heer Popping, het woord om een verklaring af te leggen. De voorzitter, baron van Harinxma thoe Slooten zei: „Neen, dat is niet aan de orde". De heer Popping: „Dan verwijder ik mij uit de vergadering en zal de verklaring schriftelijk ter kennis brengen". Het incident werd gesloten, toen de heer Popping de vergadering verliet. Ten einde handel en industrie, die in hun betrekkingen met Italië door de sanctiemaatregelen getroffen zullen worden, zoo aauwkeurig mogelijk op de hoogte te stellen van hetgeen ter zake bepaald iê, heeft 't Verbond van Neder landsche Werkgevers een brochure ge publiceerd, getiteld „Neuerland en de Sancties", met een volledig overzicht van de bevoegdheden der Nederland sche Regeering op dit gebied en de op grond daarvan vastgestelde besluiten. Men heeft zich daarbij beperkt tot een zakelijke documentatie, zonder nadere bespreking van de politieke zijde van het vraagstuk. Een kort overzicht van de besprekin gen te Genève gaat vooraf aan beschou wingen over het standpunt van de Ne derlandsche Regeering ten opzichte van de sancties, waarbij als speciale punten zijn behandeld de invloed van de sanc ties op loopende verdragen en op loo pende contracten, de verhouding van de sancties en de meestbegunstigings- clausule in handelsverdragen en de kwestie van vergoeding van schade, welke voor particulieren uit toepassing der sancties kan voortvloeien. De brochure vervolgt met een hoofd stuk over den inhoud der sanctiemaat regelen, waarbij achtereenvolgens ter sprake komen het uitvoerverbod van wapens e.d. naar Italië het uitvoerver- bod van grondstoffen en lastdieren naar Italië, het invoerverbod van Italiaansche goederen, de credietsancties en de or ganisatie van den onderlingen bijstand. Daarbij worden uiteraard tevens de Nederlandsche Uitvoerverbodenwet en de Sanctiewet behandeld, evenals de schorsing van de Nederlandsch Itali aansche clearing. Als bijlagen zijn aan de brochure toegevoegd de volledige tek.t van de Uitvoerverbodenwet de Sanctiewet en van de Nederlandsche maatregelen met de uitvoerverboden naar Italië, het invoerverbod vaa Itaii- aansche goederen en dt credietsancties, benevens een opgave van de leden van den Volkenbond. Nadat nog in het kort melding is ge maakt van de door Italië genomen te gen-maatregelen, besluit het Verbond van Nederlandsche Werkgevers de bro chure met een slotwoord, waaraan wij het volgende ontleenen: „Wij zijn er van overtuigd, dat de offers, die door het bedrijfsleven in vele landen, die aan de sancties deelnemen, moeten worden gebracht, niet gering zul len zijn. Toch meenen wij, dat Neder land niet anders kon doen dan even eens zijn verplichtingen uit het Volken bondsverdrag, waartoe het zich destijds heeft verbonden, na te komen. Echter mag van onze Regeering verlangd wor den, dat zij nauwkeurig zal toezien, dat niet andere leden van den Bond zich op een of andere wijze aan die verplichtin gen weten te onttrekken, waardoor onze handel de dupe zou worden van onze trouw aan de verdragsplichten. De situatie, die door de toepassing van de sancties is ontstaan, is inder daad, zooals onze Minister van Buiten- landsche Zaken het uitdrukte, te verge lijken met een oorlogstoestand. Motie ven van hooger orde bewegen hier ie Regeering tot maatregelen, die diep in grijpen in het handelsverkeer; bestaan de relaties worden tijdelijk, misschien ze'fs blijvend, verbroken. De schade, die zoodoende voor de toekomstige ont wikkeling van onzen handel ontstaat, is niet te overzien. Evenmin als in tijden van oorlog kan thans van de Regeering vergoeding verlangd worden voor hier door ip de toekomst door onzen handel te derven winstmogelijkheden. Iets anders is eerter, of dit standpunt ook kan worden ingenomen ten aanzien van de gevolgen der sancties voor reeds bestaande rechtsverhoudingen, die ten tijde van de inwerkingtreding der sanc ties nog niet afgewikkeld waren. Het ingrijpen van de overheid kan hier in bepaalde omstandigheden een zoodanige hardheid voor den betrokkene verkrij gen, dat de Regeering zich niet aan een zekere tegemoetkomendheid zal kunnen onttrekken. In het bijzonder denken wij hier aan de belangen van onze exp »r- teurs bij het nog niet afbetaalde clea- ring-saldo". 4 December tot 10 Januari a.s. POSTZEGELSen BRIEFKAARTEN De secretaresse van het postzegelcomité schrijft ons: Het comité tot verkoop van den „welda digheidszegel voor het kind", dat reeds vele jaren hare werkzaamheden verricht (de eerste actie vond plaats in 1924) heeft een goeden inval gehad ter verhooging van de vreugde van Uw St. Nicolaas-feest! De actie begint officieel den lOden De cember, op welken dag in de hall van het postkantoor te Alkmaar het bekende tentje met verkoopers van zegels en kaarten zal worden geopend. Maar juist nu, bij het feest van kinderpret bij uitstek, bij het feest van den goeden kindervriend, zijn er velen, die zekerlijk gaarne een klei ne gift zullen willen geven voor dié kinde ren, welke die vreugde niét kennen, niet kunnen zien of hooren of onder woorden vermogen te brengen met kreten van blijd schap en pleizier. Want de Kinderzegel wordt verkocht ten bate van het misdeelde kind, voor verwaarloosde, blinde, doof stomme en achterlijke kinderen! Vele kleintjes maken één groote en wel in 't bijzonder bij deze actie. De bestaans voorwaarden van vele vereenigingen van allerlei aard en kleur en gezindheid han gen af van de somma gelds, die, door den verminderden overheidssteun, een onont beerlijke post wordt bij de afrekening van de opbrengst van den Weldadigheidszegel. Iedere zegel enkele centen duurderen tienduizenden guldens offert het Neder landsche volk aan de meest-hulpbehoeven- de kinderen uit zijn middenl Op St. Nicolaasavond kan ieder lezer van dit blad een gift van twee drie cents aan dit doel hebben geschonken door het koopen van slechts één enkelen zegel; als ieder dit doet, is de actie in ons land op klaterende wijze ingezet! Op 4 December dus aan de loketten de eerste zegels alom gevraagd!!! Van de zijde van de transport-colonne van liet Roode Kruis wordt het noodig geacht, naar aanleiding van het ongeval van den heer Rampen het volgend mede te deelen Toen de heer R. viel en bleef liggen, was de helper niet op de plaats van het ongeval aanwezig, maar aan de andere zijde van het terrein. Zonder zijn voorkennis werd R looped weggebracht. Dicht bij de kleedkamei kwam de helper het looiende transport tegen en heeft toe gezorgd, dat R. verder voed on dersteund, gedragen onder de oksel en dijen, in halfzittende houding over de laatste korte afstand werd vervoerd. Dus ongeveer op de wijze als in de bekende loopgraven-brancard Schade kan hierdoor niet ziin t^eTebrarh' die vervoer was beter dan het loopende transport. Indien vervoer per brancard was geschied, zou de lijder eerst moeten zijn neer gelegd en een brancard moeten zijn gehaald, hetgeen noodeloos oponthoud in de gure bui tenlucht zou hebben veroorzaakt. Ook heeft de helper nog belet, dat aan den heer Ram pen te drinken werd gegeven, hetgeen zeei juist gezien was. De bemoeiing van den hel per heeft hier dus zeker schade voorkomen en kritiek is dan ook niet op zijn plaats Men bedenke, dat onbillijke kritiek kwetsend is voor menschen, die geheel onbaatzuchtig hun vrijen tijd beschikbaar stellen om anderen te helpen. Naar wij vernemen, heeft de heer Rampen een vrij goeden nacht gehad en hoewel de toestand nog altijd ernstig blijft, was de be handelende geneesheer vanmorge tevreden. VEREENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING. De zusters verpleegden in de maand November 79 patiënten en legden 1012 bezoeken af, waarvan 246 betaalde, 610 voor 't A. Z. A., en 156 gratis. Er werd 4 keer een dokter, geassisteerd en 8 maal de laatste hulp verleend bij 't afleggen. De wijkkraamverpleegster verpleegde 7 patiënten, legde 163 bezoeken af en heeft 2 keer den dokter geassisteerd. OPENBARE PSYCHOMETRISCHE AVOND. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Voor de Ned. Ver. van Spiritisten Harmo- nia hield gisteravond mevr. Akkringa uit Den Haag een psychometrische sceance, voorafgegaan door een korte inleiding, waar in verschillende treffende bewijzen van het voortleven na den z.g.n. dood naar voren werden gebracht en een uiteenzetting werd gegeven hoe of de gave der psychometrie (zielemeten) werkt. Hierin kwam duidelijk naar voren dat bij verschillende psychome- tristen de gave ook dikwijls verschillend is, d w z. bij de een is het meer helderziendheid, de ander hoort sterker, een derde gebruik transsipiratie (aanneming der manieren van de manifesteerenden) en zoo meer. Mevr. Ak kringa noemt het, en terecht, een soort film Ze ziet de gebeurtenissen die met het behan delde voorwerp in verband staan a.h.w. als een film langs zich gaan en heeft niets an ders te doen dan mede te deelen wat zij langs boven natuurlijken weg waarneemt. Na nog eenige mededeel ingen te hebben gegeven be treffende het afgeven der voorwerpen, wer den door mevr. Akkringa allereerst eenige in de zaal door haar helderziend waargeno men intelligentie's (overgeganen) beschreven en op een hoogst enkele na door nog levende in de zaal zittende familieleden of vrienden herkend. Na een korte pauze waarin propaganda- lectuur werd verkocht werd begonnen met het behandelen der voorwerpen (psychome- trie). Daar al meermalen van deze avonden een verslag werd gegeven kunnen we volstaan met mee te deelen dat velen weer in de gele genheid waren een bewijs te ontvangen van hun overgegane familieleden, vrienden of kennissen. En toen dan ook de voorzitter, den heer D. Rus, dezen avond sloot ging een kleine groep menschen huiswaarts, overtuigt dat al is dit stoffelijke leven nog zoo moeilijk, er 'n perio de zal komen waar geoogst zal worden dat gene wat gezaaid is. Laat dit mooie weten „Er is geen dood" velen een steun zijn op hun stoffelijken levensweg. Maandagmiddag had op den Schager- weg onder Schagerbrug een aanrijding plaats tusschen een luxe auto en een pink (rund). De auto, eigendom van den heer K. S. Leguit uit Schagen en bestuurd door diens bediende, den heer Franzen, wilde de pink, die langs den weg gedreven werd, passeeren. Het beest, dat zich aanvanke lijk stipt aan de verkeersregels hield, ver anderde plotseling van koers, zonder de wettelijk voorgeschreven richtingaanwij zing te geven. Een botsing bleek absoluut onvermijdelijk. De gevolgen waren merk waardig. De auto werd namelijk ernstig beschadigd aan radiator, koplampen en spatborden, zoodat deze later moest wor den weggesleept, terwijl 't hevig geschrok ken stuk vee uitsluitend met den schrik vrij kwam. DE POSITIE VAN DE KERKPLEIN. De positie van het bij Egmond gestran de stoomschip Kerkplein is, ondanks het slechte weer van de laatste dagen, nog iets gunstiger geworden. Het schip is op het achterschip, welks ruimen men vol water had loopen ten einde een vastere ligging te waarborgen, circa 17 meter gedraaid en bovendien nog enkele meters meer zee waarts komen te liggen. DE KORENMOLEN TE SCHOORL. Onder beding, dat het Rijk en de ge meente Schoorl resp. 300 en 500 gulden bijdragen aan het comité „de Schoorlsche Korenmolen" in de kosten van aankoop en herstel van den korenmolen te Schoorl heb ben Ged. Staten van N.-Holland aan de Staten van dit gewest voorgesteld voor dit doel 300 gulden-steun toe te kennen. (Ontvangen per draadluoze telefoon). Koers van heden te STAATSLEENINGEN. 4 NederL 1931 4 1934 4 Ned.-lndië 1934 4 1934 A 5 'A Duitschland 1930 Idem met kettingverklaring. BANK-INSTELLINGEN. Amsterd Baak Handel Mpij Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND. B1NNENL Alg Kunstzijde Urne v Berkels Patent Calvé Delft Cert Nederl. Ford ex 40 afst Philips Gloeil Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting Anaconda Betbleh Steel Cities Service Steel comm. U S Leatber CULTUUR MAATSCH. H V A Java Cultuur Ned Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor Mij. Redjang Lebong Vorige koers 973/. 97J/. 9b7/» 977/, 20V, 22»/, 1081/, 127 44V, 81 Va 103V, 26 Va 4b1/, 58V, 24 - Va 225'/, 99'/i« 35'/, 15*/i6 2SVu 2/"/w 5'/. 2231/, llo 104 201/, 12 20 170 146 pl.m. 1.30 97»/. 9/3/. 97 7 20V, 22 108 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 PETROLEUM. Dordtscbe Petr193 Kon Petr..Ui»/, Perlak 86'/8 Phillips Oil2C»/„ Sbell Union86/i« RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber 105'/. 64V, Hessa RuLber 82-/. Oostkust 31 Serbadiadi 5*3/ Interc Rubber I-As SCHEEPVAARTEN. Kon Ned Stoomboot 11 Scheepvaart Unie45 TABAKKEN. Deli Batavia164 Oude Deli1743/, Senembah175 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka323/, Southern Railw. Cert. Union Pacific 441/, 8,1/, 103 443/4 443/, 263/4 26 243 2<6 100 227 160 227 227V, IOOV4 35-/4 15'/;» 27 V, U/4 -•»/« t'/4 15'/, 27"/,, 27'/, 15'/,6 27"y,6 27»/, '5'/,« 27"y,6 224 118 105 225V, 225'/, 225'/, 170 146 194 208 al -VU 208-9 207 6-/4 07 1053/4 64'/, 84 -.9 106 1#/16 44J/4 44V, 44V, 44'/, 166 1 /4'/a 175 166'/, 167 I7t'/, 8»/, 65'/, 17o 31V, 1/5V, 176V, gNoteering per 50 x) eX-COupon +Exclaim. PROLONGAI IE Vu-ige koer» 2'/, pCt. Heden 21/, pCt 'Exdividend. W „OI.RSEN AMSi^R Vorige Koer, op koers heden 2 uur M NIET OFFICIEEL New-York L47"/18 Londen I 2t'/, Berlijn59,35 Parij* 9.72s Brussel (Belga)24 96 Bazel 47, 5 Kopenhagen 32 50 Stockholm 37 55 9*'° 36 55 Madrid20 15 ltal,ë 0Q 00 1 473/, 275/, 59 5 9 723/, 24.94 47 74 32 55 37 55 36 65 20 121/, 00.00 naar waarnemingen, verricht in den mors*, van Dinsdag 3 December. Medegedeeld door net Kon. Nederl, Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometertsand 761,5 m M te Vardö. Laagste barometerstand 726,0 m.M. te Skinn. Verwachting, geldig tot den avond van Woensdag 4 December: Meestal matige westelijke tot zuidwest lijke wind; afwisselende bewolking met ej kcle regen of hagelbuien; weinig verandc. ring in temperatuur. De depressie aan de Noorsche kust vult op zonder veel van plaats te veranderen. In het zuiden en zuidwesten daalt de barometer Het geheele waarnemingsgebied heeft nog buiïg en vrij koud weer, al neemt de wind- kraent af. Stormachtige tot krachtige oostelijke win- den met sneeuwbuien in het noorden woed den nog over Scandinavië bij temperaturen om het vriespunt in het binnenland en in Zweden is veel sneeuw gevallen. Ook m Zwitserland en zuid-Duitschland wordt sneeuwval gemeld, terwijl over de Britsdie eilanden en in Frankrijk plaatselijk regen en hagelbuien voorkomen. Ofschoon de wind iets zal afnemen, is in verband met de zeer lage temperatuur in de bovenlucht en de noordelijke toevoer voor- loopig nog buiïg weer .e verwachten LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 4.20 uur licht op. GESLAAGD. Geslaagd is voor het voorloopige diplo ma van het machinisten-examen, afgenomen te 's-Gravenhage F. M. Le Mais te Scher- merhorn en A. J. G ten Bruggencate te Heiloo. De inspecteur voor de scheepvaart te Amsterdam heeft een onderzoek ingesteld naar het 230 ton metende motorvrachtschip Jos Maria Wij vernemen, dat er aanwijzingen zijn, welke de verwachting wettigen, dat de Jos Maria, welke 2 K M. bezui den de Kerkplein is gestrand, vlot zal kunnen worden gebracht. Een voordeel is, dat het schip geen wa ter maakt. Het technisch onderzoek zal moeten uitmaken, welke kansen voor het vlot brengen zullen kun nen worden benut. Veel hangt ten deze af van de medewerking van het weer. BADHUIS HET WITTE KRUIS, Kweerenpad. In het Badhuis aan het Kweerenpad zijn in de maand November de volgende baden go- nomen: kuipbaden 175, le klas regenbaden 162, 2e klas regenbaden 586 en 3e klas regenbaden 712. Baden voor werkloozij en hun gezin h 5 cent per b2d, zijn geldig gedurende de eerste 4 dagen der week, op vertoon van stempel kaart. LIEFDADIGHEID. Men verzoekt ons te melden, dat de trek- kingslijst van H. O. R. Ahet herstellings oord van Rijksambtenaren, thans verschenen is en bij de firma Jung en van der Hoek in de etalage neergelegd is. INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER. Wijzigingen: Alkmaar: N.V. v.h fa. R. J. Houwing in liq. Liqui datie beëindigd. Fa. Peperkamp (eig. C. Wester), Pater nosterstraat 14, stalhouderij. Overgegaan aan Wed. J. Wester—Burger. N.V. Uitgevers-Mij. Gebr Kluitman, Tes- selschadestraat. Wijziging rechtsvorm- Egmond aan Zee: N.V. Mij. „Zeebad Egmond", Emma- straat 17. Bestuurswijziging. Den Helder: P. Kuit, Loopuitpark 5—7, schilder. Over gegaan aan: H. Kuit. J. J. H. Koopman, Weststraat 14, pelte rijen, damesstoffen en dameskleedermakerij- Filiaal gevestigd te Den Helder, Koning" straat 93. Mej. L. J. Steendam, Erakkeveldweg winkel in baby-artikelen. Overgegaan aa J. O. A. Charmes. Limmen: irW>. J. Schermer, Westerweg, bloembollen*» kern en -handel. Overgegaan aan: niej- C Schermer. Opheffingen: Alkmaar: N. Pieket Nz., Hofstraat 29a, comBi's51 handel in varkens. g V. S Ohmstede J.C.zn., Dijk C 6 e bundel in landbouwwerktuigen en -maCD Den Helder: W. F. Kriek, Lorentzstraat 109, scW

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2