KOUQS&H Aqwda buitenland binnenland Stad en Omgeving. Weecêecidtt REUSACHTIGE ROTATIEPERS. VIER JAAR GESLAPEN. Een spoorwegbeambte, die in den oorlog zwaar gewond werd. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. Goede vondst te Baambrugge. SLACHTOFFERS AUTO-ONGELUK BIJ BUDEL BEGRAVEN. Innige deelneming van de be volking. Fenomenale tenor-saxoionist. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, hedenavond half 8, hoofdnummer Vader's eerewoord (rom.); hoofdrollen Gary Cooper, Carole Lombard, Shirley Temple. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, hedenavond 7.45 uur, hoofd nummer De geheime Radiozender (sens.); hoofdrol Ralff Forbes. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Ver raad (sens.): hoofdrollen Victor Mc. Laglen, Heather Angel, Preston Foster, Margot Grahame. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Geketend (rom.); hoofdrollen Joan Craw- ford en Clark Gable. Toegang boven 18 jaar. voor de verkiezingen, en onder bijzonder moeilijke financieele omstandigheden, zelf de leiding in handen te moeten nemen. De socialisten, die dit weten, denken dus in het bijzonder den nadruk te leggen op de actie van de „Iigues" waarbij ze hopen een meer derheid van radicalen met zich mee te kun nen krijgen, otn het gehate ministerie om te werpen. Of hun dit lukken zal, moeten de komende dagen leeren. BISSCHOP ZANKER TEGEN NAZI-REGIME. Salarieering thans stopgezet. De bisschop der Evangelische kerk, Zanker, te Breslau, heeft tegen een nadruk kelijke verordening van de landelijke kerk- commissie der Evangelische kerk van de oud-Pruisische Unie en tegen een gelijklui dend verzoek van den rijks- en Pruisische ministers voor kerkelijke aangelegenheden op 3 December 1935 een theologisch examen afgenomen heeft, omdat dit optre den van bisschop Zanker een onverantwoor delijke verstoring is van het werk der ker kelijke ordening, den oppersten raad der Evangelische kerk verzocht in overleg met de landelijke commissie voor kerken een di- ciplinaire procedure te openen tegen bis schop Zanker. Tegelijkertijd heeft de minis ter stopzetting bevolen van de uitkeering van de middelen, welke worden aangewend voor de salarieering van bisschop Zanker. STORM TE FIUME. Een hevige storm heeft in de haven van Fiume in Italië ernstige schade aange richt. Hooge golven vernielden een aantal golfbrekers. Eenige schepen geraakten in moeilijkheden, doch persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Een der meest gelezen kranten in Zweden de „Stockholm Tidningen* heeft haar bedrijf aanmerkelijk uitgebreid en gemoderniseerd. Er is o.m. ook een nieuwe rotatiepers ge plaatst, de grootste, die ooit uit Amerika in Europa werd geleverd met een capaciteit van 90.000 exemplaren van 32 bladzijden per uur of 120.000 exemplaren van 24 pagina's. Een bijzonder ziektegeval heeft zich te folkeetone voorgedaan. Daar heeft de spoorwegwachter Victor Cleave vier jaar aan één stuk geslapen en daarna is hij weer ontwaakt en hersteld van de kwalen, die hem voordien plaagden. Eenige dagen voor den wapenstilstand kieeg Cleave, die bij de genietroepen was ingedeeld, een opdracht om de een of andere versperring in „niemandsland" van het Westelijk front op te ruimen. Gehoorzaam kroop Cleave door de mod der, tot er vlak bij hem een granaat ontplofte. Ernstig gewond werd hij naar het hospitaal gebracht. Het bleek, dat hij zeer ernstige hoofdwonden had gekre gen. Hij herstelde wel is waar niet ge heel, maar kon toch in Folkestone de betrekking van controleur op het sta tion waarnemen. Eenige jaren ging het goed, maar toen kreeg hij een instor ting, waarna hij een gemakkelijker baantje, dat van spoorwegwachter, kreeg. Het was in die dagen, dat hij veel aan slaperigheid ging lijden. Hij viel zelfs bij bet eten in slaap. Zelfs als hij met zijn vrouw ging wandelen, kon het voorkomen, dat hij al loopende in een slaaptoestand kwam. te verkeeren. Hij werd naar een hospitaal in Kent gebracht en daar viel hij voor goed in slaap. Zijn lichaam werd stijf, hij be woog, noch sprak en zijn gezicht kreeg een lijkkleur. Het hart bleef echter re gelmatig werken. De dokters meenden, dat hij niet te redden was, zijn sterven zou alleen maar een kwestie van tijd zijn. Victor Cleave stierf echter niet. Hij bleef leven. De dokters schoren zijn bleeke gezicht. Zij gaven hem melk door den neus en brachten ook op andere wij ze voedsel in het lichaam. Vier jaar bleef dat zoo, vier jaar lang kwamen Cleave's vrouw en de kinderen elke week op bezoek, in de hoop, nu ein delijk eens een verandering ten goede in de bleeke stijve figuur te kunnen op merken. Maar Cleave bleef stil en bleek. Tot op een goeden dag de oproep het huis van den overwegwachter bereikte: „Kom dadelijk naar het ziekenhuis, uw man heeft gesproken". Inderdaad was op dien dag Victor Cleave weer ontwaakt. Zwakjes probeer de hij zich op te richten en verwonderd klonk zijn vraag: „Hela, waar ben ik". Toen zijn opgewonden vrouw binnen kwam, herkende hij haar dadelijk, maar toen de kinderen kwam, herkende hij ze niet. Cleave genas vrij snel. Een maand geleden werd hij, na diepgaand onder zoek, uit het ziekenhuis ontslagen. Zijn huisdokter kan het nu we' verder af. Toen ik ontwaakte, aldus Cleave, na zijn thuiskomst geïnterviewd, dacht ik. dat ik in een nieuwe wereld verzeild was geraakt. Ik herinner me niets van al die jaren, die ik slapende doorbracht, 't Vas net of ik uit den dood ontwaakte Ik heb geen enkele herinnering aan droomen, gedachten of gevoelens. Het is niets anders dan een groote leegte in mijn leven, waarvan ik mij niets her inner. INBRAAK TE HENGELO. 1100 verdwenen In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een inbraak gepleegd in de villa van de familie S. aan oen straatweg naar Enschedé. De bewoners hebben van het ongewensrhte bezoek niet eerder iets bemerkt dan bij het ontwaken. Een keukenraam bleek open te staan. Aan genomen wordt, dat de inbrekers langs dezen weg zijn binnengekomen en ook weer zijn verdwenen. In totaal wordt een bedrag vermist van 1100 gulden, bestaande uit bankbiljetten van 10 gulden, een aantal gouden tientjes, een gouden vijfje en wat klein geld. Dit alles werd gehaald uit een lederen damestaschje, dat ook bleek te zijn meegenomen uit een geldkistje, uit een spaarkokertje en uit een doosje in de keuken. De marechaussee van de brigade Hengelo heeft het onderzoek in deze zaak in handen genomen. STAALDRAAD IN DE SCHROEF. Noorsch schip moet naar Am sterdam terngkeeren. Toen gisteren het Noorsche stoomschip „Kjorrefoxd", dat, op weg van Amsterdam naar Great Yarmouth, enkele dagen te IJmuiden was opgehouden wegens het slechte weer, de reis zou vervolgen, heeft het schip bij het manoeuvreeren voor de middensluis een staaldraad met ketting in de schroef ge kregen. Behalve dit feit kwam uit het duiker- onderzoek tevens vast te staan, dat het koper van de schroefas beschadigd was. In over leg met het bureau Véritas is het schip naar Amsterdam teruggekeerd, waar het in een der dokken van de Amsterdamsche Droogdok Mij. zal worden opgenomen. ART. 238 FAILLISSEMENTSWET. Vragen van het Tweede Kamer lid Coops. Het Tweede Kamerlid Coops heeft aan den minister van justitie de volgende vragen ge steld: 1. Is het den minister bekend dat art. 238 der faillissementswet in verscheidene geval len aanleiding geeft tot het misbruik dat een huurder die volstrekt niet in betalingsmoei lijkheden verkeert, zijn verhuurder tracht te brengen tot aanzienlijke huurverlaging ge durende het nog niet verloopen gedeelte van een huurcontract op langen termijn (bedrijfs panden) onder bedreiging dat hij bij niet in williging van zijn verzoek surséance van be taling zal aanvragen, ten einde met toepas sing van art 238 voormeld de huur te kun nen beëindigen? 2. Is de minister bereid een wetswijziging te bevorderen, waardoor gemeld misbruik zal worden tegengegaan? HET HOUDEN VAN LOTERIJEN Ook overheidsbedrijven doen er aan mee. Men schrijft aan de N.R.Crt.: Dezer dagen werd melding gemaakt van een circulaire van den minister van justitie inzake het houden van loterijen. In het bij zonder werd gewezen op kruiswoordpuzzles, prijsraadsels, enz., waaraan vaak groote geldprijzen verbonden zijn, die wanneer er meer goede oplossingen zijn worden ver loot. Tegen deze verboden loterijen behoort te worden opgetreden. In dit verband is het zeker merkwaardig, dat een overheidsbedrijf als het Provinciaal Eelectriciteitsbedrijf van Noord-Holland, aan deze verboden loteriien meedoet. Het tijdschrift van dit bedrijf bevat geregeld prijsraadsels. In het laatst verschenen num mer komt een z.g. lettergrepen-raadsel voor. Voor 50 inzenders van de juiste oplossing stelt het bedrijf een geschenk beschikbaar Zijn er meer goede oplossers, dan worden de prijzen op een door de directie van het be drijf te bepalen wijze onder de inzenders ver deeld. Welke die wijze ook mag ziin. maar het is altijd loterij. Wanneer er 300 goede oplossingen inkomen met een oplage van 77.000 ex. mag men er meer verwachten hebben 250 geen kans. Het is op zijn minst bevreemdend, dat Ge deputeerde Staten in een door hen oqgericht overheidsbedrijf zulke dingen toelaten En begrijpelijk is, dat zakenmenschen weinig be grijpen van een aanschrijving als die van den minister. Ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen in samen werking met gemeentepolitie te Baarn- brugge hebben oj> huize Geynwijk al daar een belangrijke ontdekking ge daan. Sedert eenigen tijd bestond reeds het vermoeden, dat daar een geheime distilleerderij bestond. Toen de opspo ringsambtenaren een huiszoeking ver richtten, ontdekten zij een compleet distilleertoe6tel, een viertal vaten met grondstoffen tot bereiding van den al cohol, benevens een belangrijke hoe veelheid gedistilleerd. De eigenaar en bewoner verklaarde het leegstaande gedeelte van zijn huis te hebben ver huurd aan onbekenden en niet te weten, wie de dranken bereid hebben. De plechtige begrafenis van de slachtoffers van het ernstige auto-ongeluk teBudel, waarbij vier menschen levens verloren gingen, is gisteren onder groote deelneming der Roermondsche bevolking geschied. Vooral te Nederweert, waar drie der slachtoffers werden ter aarde besteld, was er een bijzondere belangstelling. In en buiten de kerk hadden zich honderden inwoners opgesteld om de laatste eer te bewijzen aan de jonge mannen, die op zoo tragische wijze om het leven kwamen. Na een plechtige requiem-mis in de kerk had de indruk wekkende bijzetting plaats op het kerk hof, dat vlak bij de kerk is gelegen. De droeve stoet met de vele familieleden volgde de met bloemen versierde baren der drie overledenen. Onder dood- sche stilte daalden de stoffelijke resten van H. Dielen en de gebroeders Peeters in het graf, dat voor hen drieën was gedolven .Er was groote verslagenheid bij deze laatste eerbewijzing. Te Weert werd het vierde slachtoffer ter aarde besteld, nadat in de St. Mar- 'tinuskerk de mis van requiem was ge lezen. Ook hier toonde de bevolking een innige deelneming. Vrienden van den thans ontslapene droegen de baar met het stoffelijk overschot uit de kerk, gevolgd door de familieleden. De plech tige bijzetting maakte diepen indruk. BEGRAFENIS JHR. F. J. J. M. VAN RIJCKEVORSEL. Gistermorgen heeft te Berlicum (Fr.) de plechtige uitvaart en begrafenis plaats g*- had van jhr. mr. F. J. I. M. van Rijckevorsei, in leven Kamerheer i.o.d. van de Koningin, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant, oud-wethouder van 's-Hertogen- bosch en voorzitter van de Ridderschap in Noord-Brabant. ST. NICOLAASFEEST. Teneindo het verslag gisteren nog in onze editie te kunnen opnemen zijn enkele gedeelten bekort. De heer Koelman êprak o.m. nog har telijke wooren van welkom tot den heer en mevr. van Kinschot en hunne kinde ren,, die voor de beide kinderfeesten groote belangstelling toonden wat door het Comité zeer werd op prijs gesteld evenals de aanwezigheid van den heer G. C. Dun, inspecteur van het L. O., die een deel van het feest bijwoonde. De poppenkast, die bij de kinderen der kleuterscholen zoo n succes had was vervaardigd door den heer J. Blokker en werd vertoond door een tweetal da mesonderwijzeressen in de kleuter school. In zijn toespraak tot de kinderen in de Groote zaal wist St. Nicolaas zelfs Abessinië en de gestrande schepen bij Egmond ter sprake te brengen. Maar ook werd de kinderen gewezen op de nood zakelijkheid van goed leeren en ge hoorzaamheid aan ouders en onder wijzeressen. De heeren Strubbe, d'e 25 jaar onder wijzer in Alkmaar wa6 en evenzoo vele jaren het St. Nicolaasfeest meemaakte werd evenals de heer J. Blokker die reeds 27 jaar bij 't fe«6t was, door den Sint niet vergeten. Voor de kinderen der middelklassen wordt a.s. Woensdag eer. bioscoopvoor stelling gegeven, terwijl Donderdag de leerlingen der hoogste klassen een too- neelvoorstelling der Amsterdamsche on- dei wijzers zullen bijwonen. H. H. HOFMEESTER, f In den afgeloopen nacht is in zijn woning plotseling overleden de heer Hrms. Hk. Hof meester, hier ter stede geboren 26 September 1877 en sinds 13 December 1900 ambtenaar ter gemeente-secretarie. De overledene genoot vooral groote be kendheid als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, welke functie hij uitoefende van 1 Mei 1907 af. Bii het sluiten van huwelijken wist hij steeds op rustige gevoelige wijze een woord te spreken, dat uitging boven de gebruike lijke nietszeggende algemeenheden, waar door het door hem gesprokene lang in her innering bleef. De heer Hofmeester, die gister den heelen dag nog zijn werkzaamheden ter secretarie waarnam, stond bekend als een ijverig en plichtgetrouw ambtenaar en mocht zich in algemeene waardeering verheugen. VERKEER ZATERDAGAVONDMARKT. Ten einde tegemoet te komen aan de klachten over den hinder, dien het markt- publiek op de Zaterdagavondmarkt onder vindt van het verkeer met auto's, rij- en voertuigen, hebben B. en W. de Laat gedu rende de Zaterdagavondmarkt gesloten voor het berijden in één richting met auto's, rij en voertuigen en wel van West naar Oost, alzoo van de Koorstraat naar de Limmer- hoek. De verbodsbepaling geldt niet voor de autobussen van den stadsdienst en treedt in werking op Zaterdag 7 December a.s. HET MAXIMUM AANTAL VERGUNNINGEN TOT 50 GEBRACHT. Bij het heden bij het gemeentebestuur ontvangen Koninklijk Besluit van 4 No vember 1935 is het voor deze gemeente gel eende maximum aantal der te verleenen ver gunningen voor clen verkoop van sterken drank in het klein verlaagd tot 50 met in gang van 1 Januari 1936. Thans is het maximum sedert 1 Januari 1926 steeds gelijk aan het aantal verleen de vergunningen. Dit aantal is nu 61. Door de verlaging van het maximum tot 50 zijn er nu 11 vergunningen verleend bo ven het maximum. Van 1 Januari zal men slechts een ver gunning kunnen bekomen tegen afstand van 2 andere vergunningen. DE SCHERMERPOORT BESCHADIGD. Een vrachtauto, beladen met kool, is gis termiddag in botsing gekomen met een der pilaren van de Schermerpoort, waardoor deze vrij ernstig werd beschadigd. Hoewel het motorrijtuig eveneens schade opliep, kon het toch op eigen kracht doorrijden. De be stuurder der vrachtauto is aan de politie be kend. Door Gemeentewerken zal een en an der worden hersteld. DIERENBESCHERMING. De stand van de Dierenbescherming op de bazar van de Huisvrouwenvereeniging heeft 100 opgebracht voor het te stichten dieren asyl. VOLKSZANOAVOND. Men schrijft ons: Leest U de annonce in de Alkmaarsche Courant van heden en U zult zien, dat U weer een kostelijke avond te wachten staat. Sixma leidt, het populaire dameskoortje „Half vijf" werkt mee, wat wilt U nog meer, ons dunkt, het ziet er niet zoo kwaad uit. U komt? Natuurlijk komt U, U wilt de Volkszangavonden toch niet missen, ze zijn in Uw leven een onontbeerlijk iets geworden. Half acht openen de deuren zich, we roe pen U alvast van harte welkom toe. „ZANG EN VRIENDSCHAP" IN WESTERLICHT. Het dubbelmannenkwartet „Zang. en Vriendschap", onder leiding van den heer Corn. Jonker, heeft Woensdag een uitvoe ring in Westerlicht gegeven. Zooals was te verwachten, was de groote zaal geheel vol. Na het gemeenschappelijk zingen van Gez. 7 vers 1, opende ds Bloemhoff, opmerkende, dat er steeds afwis seling voor deze avonden is. Deze zal wel vroolijk zijn, terwijl predikanten uit den aard iets anders geven. Het deed spr. ge noegen, dat de heer Jonker en de zijnen weder een uitvoering in ons Huis willen ge ven, trouwens, de heer Jonker is altijd be reid, en waar wij bereid zijn te ontvangen, daar kan het niet anders, of de avond moet slagen. Het eerst trad op het Dameskoor „Half vijf", dat liet hooren, dat, „Als men verre reizen doet", enz. Elk land werd in geleid door mej. Netty Wijn. Vervolgens kwam „Zang en Vriendschap" met 2 nummers, waarvoor, evenmin als voor het Dameskoor, het succes niet uitbleef. Ter afwisseling gaf de bekende violist Eddy Porck 2 nummers met aan de piano den heer Jonker. Het applaus was zoo groot, dat een extra nummer volgde. Daarna werd een duet gezongen door den heer P. Dalenberg en mej. M. Schoonewil, dat luiden bijval oogstte. Nadat de heer A. Haasbroek het bestuur hulde had gebracht voor de schitterende zaal, droeg hij met groot succes een paar voordrachten voor, op de piano begeleid door zijn broeder, den heer J. Haasbroek. Daarna volgde een voordracht met zang en dans van 't Dameskoor, waarop luid applaus volgde en toen was het pauze. Na de pauze zongen „Zang en Vriend schap" en het dameskoor weder eenige num mers, en was er nog viool en piano van de heeren Porck en Jonker. Allen oogsten grooten bijval en een paar extra nummers bleven niet uit. Bij de sluiting zeide ds. Bloemhoff, dat het voor hoorders en uitvoerders een succes avond was geworden; hij riep allen een spoe dig tot weerziens toe. DE STRANDING VAN DE „JOS MARIA". Over de positie van het schip vernemen wij nader het volgende: Het bij Egmond aan Zee gestrande mo torvrachtschip „Jos Maria" ligt thans met den kop om de zuid hoog op het strand. Het schip stoot niet. De beide ankerkettingen welke voor aan stuur- en bakboord uitstaan hangen slap, zoodat er geen kracht op staat. Daar het schip bovendien geen wa ter maakt kunnen de kansen voor het vlot brengen goed worden genoemd. Een beslis sing over de berging is echter nog niet ver nomen. Aan boord is de situatie door bergers opgenomen. De luiken van de ,.Jos Maria" zijn verzegeld en voor de bewaking is dag en nacht een man aan boord. De werkzaamheden voor het vlot-brengen van de „Kerkplein" welke evenals de Drente", waarvan het sloooingswerk zich in vlot tempo voltrekt met den kop om de Noord ligt vorderen naar wensch. In des kundige kringen neemt men aan dat het schip fcij hoogtij en gustig weer vlot zal kunnen komen. Wat voorts de ter hoogte van Den Hel der gestrande Zweedsche houtboot „Menja" betreft, welke schip 32 jaar oud is, verne men wij van bevoegde zijde, dat het vlot brengen van dit schip nog niet uitgesloten behoeft te,worden geacht. Ook hier zal het weer moeten meewerken, terwijl dan tevens snel zal moeten worden gehandeld. COLEMAN HAWKINS KOMT IN ALKMAAR. De directie van ,,'t Gulden Vlies" heeft zij het met veel moeite beslag kun nen leggen op een enkel optreden van 's werelds beroemdsten saxofonist, den grooten Coleman Hawkins. Wij behoeven vanaf deze plaats aan de jazz-enthousiasten geeii naderen uit leg te geven wat het beteeken t een Cole naar waarnemingen, verricht in den morgen van Donderdag 5 December. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 771,6 m.M. te Lyon. Laagste barometerstand 738,6 m.M. te Ona. Verwachting, geldig tot den avond van Vrijdag 6 December: Zwakke tot matige noordelijke tot weste lijke, later wellicht verder krimpende wind; nevelig tot zwaar bewolkt; aanvankelijk weinig of geen. later toenemende kans op neerslag; kouder 's nachts. Weero verzicht. De depressie vult een weinig op, doch blijft het weer over bijna geheel west- Europa beheerschen. De kern ligt thans over zuid-Noorwegen; een secondaire bevindt zich boven Frankrijk. Achter deze secun. daire. welke met vrij groote snelheid uit het noordwesten is gekomen, stijgt de barometer vrij snel, vooral over het zuiden van de Britsche eilanden. Waarschijnlijk bevindt zich tusschen Ierland en IJsland weer een nieuwe depressie. Het weer bleef over het algemeen nog slecht. Zware regen-hoeveelheden werden in de afgeloopen 24 uur afgetapt, onder andere had Toulouse 31, Biarritz 19, de Bilt 14 en den Helder 14 m.M. regen. Vele stations melden thans nog regen, bijna overal is de lucht betrokken. Krachtige winden waaien nog aan de kust van zuid-Noorwegen, over het westelijk gedeelte van het Kanaal, over dt Golf van Biscaye en zuid-Engeland. De vorst over midden-Scandinavië bleef matig; lichte vorst komt nog voor over Polen en Zwitserland. De drukverdeeling en haar veranderingen wijzen op aanvankelijk noor delijke, later krimpende wind. Een nachte lijke opklaring zal afkoeling en nevelvor- ming meebrengen, daarna laat waarschijn lijk het bovengenoemde lage drukgebied tus schen Ierland en IJsland dat wel weer zuid oostwaarts zal trekken, zijn invloed bij ons voelen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuig® en andere voertuigen 4.20 uur licht op. man Hawkins in hun midden te hebben. Zij zullen daar twijfelen wij niet aan in grooten getale opkomen, dus voor hen is deze kleine afkondiging absoluut onnoodig. Maar we zouden zoo gaarne willen zien, dat ook anderen dezen vermaarden saxofonist zullen hooren en vanzelf zullengenieten. Ten overvloede moge hier een nadere aanduiding rond den persoon van Haw kins volgen. Want zij, die op 14 October aandach tig geluisterd hebben naar de radio-uit zending van Coleman Hawkins en Fred- dy Johnson, zullen intens hebben ge noten. De eerste helft der uitzending bestond uit twee weinig of geheel niet bekende nummers: 1'm in a mood for love, en de Hawkins—Johnson-compositie Uncon- ventional. Het begin verraadde reeds een wijze van interpreteeren, die men niet anders dan met „ballade-stijl" zou kun nen omschrijven, een stijl die zich ver houdt tot de meer gebruikelijke jazz- stijl al6 Connie's 6olo-ballades tot de rhythmische trio's der BoswelIsisters. Op een zeer rustige wijze improviseerde Coleman zijn chorussen, hierbij terzijde gestaan door Freddy Johnson, die zich niet beperkte tot een rhythmisch-har- moni6chen ondergrond, doch zelf aller lei omspelingen van de melodie bedacht. De tweede helft begon met Blue Moon vervolgens Devotion, een prachtig num mer van Coleman zelf. De uitzending, die zich tot nu toe gekenmerkt had door absoluutswingloos tenorspel, be reikte hier haar hoogtepunt van merk waardigheid, toen Hawkins zonder piano-begeleiding eenige cadens-achtige solo-passages blies. Zonder banaliteit, zonder kitsch-allures heeft Hawkins twee muziek-vormen tot een nieuw ge heel vermengd. Het ware voor Hawkins best mogelijk geweest om zich bij deze uitzending dooreen swingende rhythme- sectie of desnoods een meer rhythmisch- spelenden Freddy Johnson te laten bege leiden, doch dit schijnt niet zijn bedoe ling te zijn. Uit het hierbovengemelde blijkt wel overduidelijk, welk een enorme saxofo nist deze Coleman Hawkins is. Zondagmiddag- en avond worden jazz- hoogtepunten voor Alkmaar en naar wij vernemen, zal ook de band, welke Haw kins meebrengt bestaan uit de meest vooraanstaande jazz-virtuozen. Hier wordt dus iets geboden, dat waard is gezien en gehoord te worden. A. N W. B. TOERISTENBOND VOOR NEDERLAND. Een A. N. W. B.-avond. Zooals elders in dit nummer blijkt, zal de Koninklijke Nederlandsche Toeristenbond N. W. B. op 11 December te Bergen ed December te Heiloo een Bondsavond or* ganiseeren, bestaande in een expositie van het Bondswerk en Bondsuitgaven, een lezing de vertooning van een interessante film- De A. N. W. B., een halve eeuw geleden opgericht als wielrijdersvereeniging. is thans een nationale instelling op ieder gebied van verkeer en toerisme; in net begin van liet

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2