De Italiaansch-Abessinische oorlog. Qemeentecaden £atids en Jtméoat» ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 5 DECEMBER 1935 Buiienland. Weer geruchten over inneming van Garahei en Gerlogoebi. Wat Italië doet in eigen land. Te Addis Abeba zijn berichten binnenge komen, volgens welke Gorahei en Gerlogoebi gisternacht door de Abessiniërs zouden zijn bezet. Deze berichten moeten echter met bijzondere voorzichtigheid worden beoor deeld, daar zij tot dusverre niet van officieele Abessinische zijde zijn bevestigd. Abessinische doorbraakpoging aan de Takazze. Koningin schenkt haar trouwring. Prins en prinses van Piemont staan hun trouwring af. Offervaardigheid in het geheeleland. Bernardijnen offeren aan Italië. Surrogaten voor benzine. Toenemend vertrek van vreem delingen. DE STRIJD TEGEN DE BELIJDENISKERK. Niemoeller mag niet spreken. DE OPVOLGING VAN PRESIDENT MASARYK. STIJGENDE WATERSTAND VAN RIJN EN ZIJRIVIEREN. NIEUWE OVERSTROOMINGEN GEVREESD. BENDE DEVIEZENSMOKKELAARS ONTDEKT. INSTRUMENTEN VAN DE „FRITJOF NANSEN" IN POOLZEE GEVONDEN. VALSCHEMUNTERS-CENTRALE ONTDEKT. CHINA EN JAPAN. Jing Joe-Keng is niet dood. De autonomistische beweging in Noord-China. De kwestie van Noord-China. Het aandeel van Mandsjoerije. DED \TTEN OVER DE ENGELSCHE TROONREDE. Motie van afkeuring der Labour- partij. DE STAKINGSONLUSTEN TE DETROIT. INVOERVERBOD VAN RIJKSMARK- BILJETTEN. Ter voorkoming van het naar het buitenland smokkelen. OEFENINGSTOCHT VAN ENGELSCHE KRUISERS. NOORDSCHARWOUDE DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINOEN. Volgens ontvangen berichten van het Zuidelijk front zouden de Italiaansche strijd krachten de operaties voorloopig hebben ge staakt, daar zij, naar beweerd wordt, de ten koste van groote offers ingenomen bases weer zouden hebben verloren. Naar van Abessinische zijde verluidt heb ben de Italiaansche vliegtuigen in de afge- loopen week ongeveer 3000 bommen en lucnttorpedo's op Daggahboer geworpen. jAen concludeert hieruit, dat aan Italiaansche zijde de meening bestond, dat Ras Nassiboe zijn hoofdkwartier in deze plaats had opge slagen. Abessinische militaire deskundigen geloo- ven, dat de Italiaansche troepen in de komen de drie weken aan het Zuidelijk front niet zullen kunnen aanvallen, aangezien het den Abessiniërs gelukt is, de door de Italianen veroverde gebieden te hernemen, zonder dat dit veel offers heeft geëischt. De oorlogscorrespondent van het D. N. B. meldt, dat de in vroegere berichten gedane voorspellingen over de eventueele ontwikke ling van de situatie aan het Noordelijk front bevestigd worden. In de omgeving van de Takazze ontwikkelen de Abessiniërs een groote activiteit, die er op schijnt te wijzen, dat een Abessinische doorbraakpoging in deze richting te verwachten is, terwijl de kern van het Abessinische leger voor Ma- kalle de Italiaansche strijdkrachten tracht bezig te houden. Omtrent de Italiaansche plannen is niets met zekerheid bekend. De meeningen over de mogelijkheid en de plaats van een besiis- senden slag loopen uiteen. Men gelooft, dat misschien de binnenlandsche toestand van Abessinië den Negus zou kunnen dwingen den slag te leveren, dien hij tenslotte heeft willen vermijden. Volgens berichten uit Dzjiboeti in de Ita liaansche pers te Asmara zouden de troepen van den sultan van Aoessa voortdurend de Abessinische versterkingen en karavanen die uit Fransch Somaliland komen, aanvallen. De koningin van Italië heeft den volgen den brief gezonden aan den Duce: „Ik wensch, dat gij weet, dat onder de vele bijdragen van de vrouwen van Italië voor de glorie van ons dierbaar en groot Vaderland, ook de ring zal zijn, welken de koning mij bij ons huwelijk gaf. Ik geef dezen ring met vreugde aan het vaderland. Mijn ring is mij het dierbaarste bezit, want deze herinnert mij aan den dag, waarop ik het geluk had Italiaansche te worden" Ook de koning heeft zijn trouwring aan den staat geschonken. De Italiaansche kroonprins en prinses Marie-José hebben den secretaris der fascis tische partij te Napels hun trouwringen en verschillende andere gouden sieraden uit hun persoonlijk bezit doen toekomen om ten be hoeve van de schatkist te versmelten. Blijkens een officieele mededeeling zijn de aan het Italiaansche hof gebruikelijke Nieuw jaarsrecepties van het diplomatieke corps en de autoriteiten afgelast Men veronderstelt dat dit geschiedt in ver band met de anti-sanctiepolitiek, welke derge lijke feestelijkheden ongewenschi doet zijn. De beroemde Italiaansche tenor Gigli, die zich op het oogenblik te Parijs bevindt, heeft een telegram gezonden aan den secre taris der Fascistische Partij te Rome, waar in hij al zijn medailles en gouden kunstvoor werpen aanbiedt. De pastoor van een klein kerkje bij Bari, dat over twee klokken beschikt, heeft één van deze klokken aan de autoriteiten aange boden als bijdrage tot de contra-sancties. Hij verklaarde dat één klok voldoende is om de getrouwen ter kerke te roepen en den dag der Italiaansche overwinning, welke zeker is, in te luiden. De Italiaansche kolonie te Casablanca heeft o.a. tien kilo goud, acht kilo zilver en een aanzienlijke hoeveelheid Engelsche ponden en Amerikaansche dollars aangeboden. Uit Londen wordt bericht, dat het beheer van de Spitfield-markt de klanten per circu laire heeft gewaarschuwd, dat de Kerstdiners dit jaar veel duurder zullen zijn dan vroeger, in verband met het gebrek aan Italiaansch fruit, waardoor het binnenlandsche fruit in prijs is gestegen. Marconi, die te Londen vertoeft, heeft in een rede in de Italiaansche Vereeniging o.a. verklaard: „Ik hoop dat de wolken, welke zich samenpakken in de betrekkingen tus schen Engeland en Italië, die sedert onheug lijke tijden vriendschappelijk waren, binnen kort zullen verdwijnen en dat de misverstan den uit den weg zullen worden geruimd. Ik hoop dat de vrede, dien wij zoeken, en Italië niet het minst, een vrede met recht vaardigheid zal zijn". De Italiaansche regeering spreekt formeel tegen dat Italië zich zou verzetten tegen doorvoer over Italiaansch gebied van goe deren, die uit het buitenland komen of voor het buitenland bestemd zijn. Monniken van het beroemde klooster van St. Bernard zijn naar het dal gekomen met eenige gouden vaatwerken en ornamenten bij zich, welke zij hebben overhandigd aan de Italiaansche autoriteiten om te worden toegevoegd aan de nationale goudreserves. Om aan een eventueel petroleum-embargo weerstand te kunnen bieden, tracht men zooveel mogelijk benzine te verkrijgen uit de exploitatie van eigen bronnen of uit grond stoffen, die in 't eigen land zijn te vinden. Verder probeert men de benzine te vervangen door andere nationale producten. De bron nen in Piacenza leverden in 1934 reeds 30.000 ton op, terwijl eveneens in Sicilië, Piemonte, langs de kust van de Adriatische Zee en in Lucanië petroleumvoorraden zijn aangetoond. Men zal het opsporen van bronnen in versneld tempo voortzetten. Het is overigens ook goed mogelijk benzine te verkrijgen uit de bitumineuze rotsen, die men in tamelijk groote hoeveelheid in Italië vindt, o.a. in de Abruzzen en op Sardinië De vindplaatsen in Valdrano worden op een capaciteit van 100 millioen ton geschat, ter wijl men uit 500 millioen ton materiaal ongeveer 20 millioen ton brandstof kan pro duceeren. Tevens is men bezig te onderzoeken of methaangas, dat in de omgeving van Salso Maggiore gevonden wordt, te gebruiken is. Verschillende voertuigen zijn reeds ingericht voor het gebruik van houtskool. Aangezien alcohol een der stoffen is, die het best de benzine kan vervangen, neemt men maatre gelen om de productie hiervan te verhoogen De iaarlijksche productie zal van 1936 tot 1938 opgevoerd moeten worden tot één mil lioen hectoliter. Reeds nu is in geheel Italië een autobrand stof te krijgen, die 50 pCt. alcohol en 48 pCt. benzine bevat. Proefnemingen met cal cium carbid als brandstof zijn vrijwel afge- loopen. Als teeken van het vertrouwen dat men in deze benzinevoorzieningen heeft, mag nog vermeld worden, dat geen enkele wijziging is aangebracht in het programma van auto-races voor het volgend jaar. Door de politieke onzekerheid en de duur te van het levensonderhoud worden steeds meer vreemdelingen gedwongen Italië te ver laten. Onder de vertrekkenden bevinden zich vele onderdanen van landen, die aan de sancties deelnemen. De door de vreemdelin gen verlaten huizen worden gaarne door Ita lianen opgekocht, aangezien men huis- en grondbezit als de eenige veilige belegging beschouwt. Om meer vreemdelingen te trek ken is de bepaling gemaakt, dat iedereen die met een Italiaansch schip van New York naar Italië reist, gedurende 15 dagen van het betalen van trein- en hotelkosten is vrij gesteld. De bekende predikant der Belijdende Evangelische Kerk Niemoeller te Ber lijn heeft van de autoriteiten mededee ling ontvangen, dat hij in het Duitsche rijk niet meer mag spreken, noch van den kansel, noch in andere bijeenkom- eten. De onderhandelingen over ue opvol ging van president Masaryk tusschen de leiders der politieke partijen zijn nog niet beëindigd. In welingelichte kringen te Praag meent men te weten, dat de samenstelling van een nieuw kabinet niet zal geschieden voor de presidents verkiezing. Terwijl in sommige kringen het gerucht de ronde doet, dat het aan tel portefeuilles in het nieuwe kabinet zal worden verminderd, weten anderen mede te deelen, dat drie nieuwe minis teries zullen worden ingesteld, en wel ®en ministerie voor de luchtvaart, een afzonderlijk ministerie voor Slowakije en «en ministerie voor de Duitsche min derheid. Tengevolge van de vele regens van de laatste dagen blijven de Rijn en zijn zij rivieren sterk wassen. Reeds moest op de gekanaliseerde Lahn, de Moezel en de Saar de scheepvaart verboden wor den. Verschillende strooken land langs den Mozel staan reeds onder water. Kelders moesten ontruimd worden en verscheidene vaartuigen zijn door het water meegesleurd. Men vreest dat de Moezel nog verder zal stijgen. Daaren tegen is de was van de Saar tot staan gekomen. De Lahn is op sommige plaatsen bui ten haar oevere getreden. De Rijn zelf 6tijgt nog steeds in zijn midden- en be nedenloop, en wel te Keulen van 2.92 M. Dinsdagmorgen tot 4.12 M. Woensdag morgen. In den bovenloop zakt het wa ter echter reeds weer. Tengevolge van den hevigen regenval van de laatste dagen wassen de rivieren in verschillende deelen van Frankrijk. De Rhóne te Lyon is meer dan acht meter gestegen en buiten zijn oevers ge treden. Vooral in de buurt van Avignon vreest men nieuwe, groote overstroo mingen. De Boedapester politie is een wijd vertakte bende deviezensmokkelaars op het spoor gekomen, die verbindingen onderhoudt met Weenen, Krakau, Zu- rich en Amsterdam. De ontdekking werd gedaan doordat de politie erin slaagde een geheimcode, waarbij gebruik ge maakt was van Hebreeuwsche lettertee- kens, te ontcijferen. De Russische visschersboot „Spartak", die te Moermansk is aangekomen, deelt mede, dat zij midden in de zee ten Wes ten van Nova Zembla een gedeelte van een werktafel met instrumenten en do cumenten heeft gevonden, afkomstig van het Nooreche expeditieschip „Fritjof Nansen". Bij de documenten bevond zich o.a. ook het logboek, waarin de laatste aanteekening dateerde van 6 September 1933, ten het Noorsche schip op weg was van IJsland naar Noorwegen. Deson danks is de huidige vondst op een af stand van ongeveer 1500 K'.M. van deze reisroute gedaan. De politie te Graz heeft een uitgebrei de onderaardsche valschemunters- werkplaats ontdekt, waar valsche vijf- schillingstukken vervaardigd werden. De bende 6taat in verbinding met een andere valschemunters-bende in een naburigen staat, die zich hoofdzakelijk bezig houdt met het vervaardigen van bankbiljetten. Het gerucht, dat generaal Jing Joe-Keng zou zijn gedood, wordt door den correspon dent van Reuter tegengesproken; deze heeft hem nog telefonisch gesproken in zijn hoofd kwartier te Tungtsjou. De besprekingen tusschen generaal Ho Ing Tsjing, de minister van oorlog, en de leiders van Noord-China, worden voortgezet. De minister houdt geen directe besprekin gen met de Japanners. Generaal Soeng Tsjen-joean bevestigde aan de pers, dat hij onderworpen wil blijven aan Nanking. In Chineesche kringen acht men den toe stand minder gespannen. Het te Tientsin verschijnende Takoeng- pao vermaant Soeng Tsje-yoean, rekening te houden met het feit, dat de autonomistische beweging een kunstmatig verschijnsel is, dat door het volk van Noora-China niet gesteund wordt. Volgens Chineescfie berichten verzamelen de Japanners in enkele districten van Hopei handteekeningen ten gunste der autonomisti sche beweging. De bevolking zou daardoor in een staat van opwinding geraken. In een bespreking met den Japanschen ge zant Ariyoschi heeft de plaatsvervangende minister van oorlog te Nanking, Tang Joe- jen, verklaard, dat de minister van oorlog, Ho Jing-sjin, met groote volmachten was toe gerust om in de Noordelijke provincies een speciaal bewind in te stellen, dat in hooge mate rekening zou houden met de wenschen van de bevolking van Noord-China en de plaatselijke toestanden, zonder dat inbreuk gemaakt werd op de souvereiniteit van China. De Japansche gezant sprak, met verwij zing naar voorschriften, welke hij Dinsdag uit Tokio ontvangen had, de hoop uit, dat de kwestie op een gelukkige wijze zou worden opgelost. Volgens een bericht uit Peking heeft gene raal Soeng Tsje-joean in een persgesprek, dat opzien gebaard heeft, verklaard, dat zijn politiek sedert twee maanden de aanwijzing uit Nanking gevolgd had, om tot het uiter ste tegenstand te bieden. De aankomst van generaal Ho ontheft hem van verdere ver antwoordelijkheid. Hij is bereid onder deze den post van vredescommissaris voor de pro vincies Hopei en Tsjahar op zich te nemen Het verluidt, dat in de begrooting van de Zuid-Mandsjoerijsche spoorwegmaatschap pij voor het volgend jaar geen post is opge nomen voor de economische of industrieele activiteit in Noord-China. Deze begrooting is het kabinet ter goedkeuring voorgelegd. De bladen hadden gemeld, dat de Zuid- Mandsjoerijsche spoorwegschappij de econo mische ontwikkeling van NoordChina ter hand wilde nemen. Men meldt, dat de begrooting voor het volgend jaar een bedrag van 400 millioen yen te boven gaat. Lcux>ur heeft gisteren in het Lagerhuis bij de debatten over de troonrede een motie van afkeuring ingediend in den gebruikelij- ken vorm van een amendement. In het voor stel wordt betreurd, dat het de Britsche regeering niet gelukt is, een doelmatige poli tiek voor het herstel en de handhaving van den vrede en voor de vermindering der bewa pening door een internationaal accoord tot stand te brengen. Verder wordt het betreurd, dat de regeering er niet in geslaagd is, de economische oorzaken der oorlogen weg te nemen of een plan op te stellen, waardoor de armoede wordt uitgeroeid, de werkloosheid verminderd, de toestand in de noodlijdende gebieden verbeterd en waardoor rekening wordt gehouden met de ei6chen tot loonsver hooging der mijnwerkers. De redevoeringen, die gisteren werden ge houden, hadden in hoofdzaak betrekking op de binnenlandsche aangelegenheden, die in de troonrede waren genoemd. Heden zal het woord gevoerd worden door den minister van buitenlandsche zaken sir Samuel Hoare, die over de buitenlandsche politiek, speciaal met betrekking tot het conflict tusschen Italië en Abessinië, zal spreken. Ook gisteren hebben te Detroit stakings onlusten plaats gehad. Een honderdtal sta kers, die wilden posten voor de fabriek der Motor Products Co., werden door de polirie uiteengedreven. Hierbij werden twee politie agenten en twee stakers gewond. De Duitsche rijksregeering heeft een in voerverbod voor rijksmarkbiljetten uitge vaardigd en in verband daarmede bepalingen vastgesteld, die het gebruik in het binnenland van illegaal ingevoerde biljetten verhinderen. Het D.N.B. verklaart, dat, ondanks het sedert lang bestaande uitvoerverbod voor deze biljetten, in den laatsten tijd het aan bod in het buitenland zeer groot is geworden tengevolge van het feit, dat de biljetten naar het buitenland worden gesmokkeld. Het groote disagio, dat de gesmokkelde bil jetten in het buitenland doen, had meer en meer tot gevolg, dat de buitenlandsche af nemers van Duitsche goederen hun betalin gen aan de Duitsche exporteurs met rijks markbiljetten trachtten te verrichten in plaats van met deviezen of langs den weg der clearing. Ook bij het kapitaalverkeer en ter bezoldiging van diensten werden steeds meer bankbiljetten in plaats van deviezen aangeboden. Daardoor werd de aanvoer van deviezen, die Duitschland beslist noodig heeft, in ge vaar gebracht. Om een einde te maken aan deze duidelijke benadeeling van het Duitsche economische leven, heeft de regeering zich genoodzaakt gezien, naast het reeds bestaan de uivoervefbod van rijksmarkbiljetten tot de maatregelen te besluiten, die boven zijn vermeld. Deze maatregelen, aldus verklaart het D. N.B. verder, zijn louter afweermiddelen en treffen de Duitsche valuta en haar waarde op geenerlei wijze. De vrije rijksmark, d.w z. de mark uit legaal verworven, vrij buiten- landsch tegoed in het binnenland t? goed, dat getransfereerd kan worden blijft overal in het buitenland zijn volle waarde behouden. In normale tijden heeft men in het buitenland nooit in noemenswaai- digen omvang rijksbankbiljetten gekocht om schulden aan Duitschland te voldoen. Eenige bladen melden, dat de Engelsche slagkruisers „Hood" en „Renown" die thans voor Gibraltar liggen tezamen met 4 torpe dojagers, een kruistocht van 10 dagen zul len maken op den Atlantischen Oceaan. De „Hood" zal Madeira en de „Renown" Tanger aandoen. De vier torpedojagers zullen Huelva aan de Zuid-westkust van Spanje bezoeken. Volgens de Daily Mail motiveert men de oefening met de mededeeling, dat de beman ningen oefeningen moeten maken. Ongetwij feld beteekent de verordening evenwel, aldus het blad, een ontspanning van de situatie in de Middellandsche Zee. *De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagavond acht uur. Van de ingekomen stukken vermelden wij de goedkeuring van de begrootings- wijziging 1934 en het bericht van Ged. Staten, dat de gemeenterekening 1933 door dat college is afgesloten. B. en W. stelden voor, de aftredende regenten van het centraal ziekenhuis te Alkmaar, de heeren Haringhuizen te Wieringerwaard en baron Van Fridagh te Schoorl, wederom te herkiezen. De raad ging hiermede accoord. Op zijn verzoek werd aan den heer A. Barten eervol ont6lag verleend als amb tenaar van den burgerlijken stand. De voorzitter bracht hem dank voor het- gen hij in deze functie voor de gemeente heeft gedaan. Op voorstel van B. en W. werd het aantal ambtenaren tot twee teruggebracht. Vastgesteld werden de vergoedingen aan de bijzondere scholen vo gens art. 101 van de L O.-wet 1920. Deze vergoe dingen waren voor de r.-k. jongensschool 2026.04, r.-k. meisjesschool 2017.97 en voor de school met den bijbel 548.16. De gemiddelde kosten per leerling had den bedragen 10.7482 per jaar. Hierna was aan de orde het schrijven van Ged. Staten over de be/oldigingen van de ambtenaren van den burgerlijken stand. Deze gemeente mag voor de;e ambtenaren 150 uiigevon (thans f 210). B. en W. staiden voor, ó-r salaris ^n d«.r ambtenaren als volgt va-t te stellen eerste ambtenaar 75, tweede ambte naar 75. De raad ging met dit voor ste. accoord. Nog was ingekomen een dankbetui ging van den gemeenteveldwachter, den heer Leurink, die den gemeenteraad dank bracht voor de hem betoonde be langstelling bij de viering van zijn 12 li- jarig jubileum als gemeenteveldwachter. Vervolgens werd het oordeel gevraagd van den raad over het voornemen van Ged. Staten om de salarissen van bur gemeester, secretaris en ontvanger met vijf procent te verlagen. De meerderheid van B. en W. stelden voor, te berichten, dat de verlaging niet moet worden toegepast. Kort geleden zijn de salarissen nog verlaagd. De vergelij king van deze salarissen met die van het rijkspersonel gaat niet op. Al6 amb tenaar bij het Rijk zou men heel wat meer salaris hebben. De minderheid van B. en W., de heer Ootjers, wa6 vóór de verlaging. Na eenige discussie werd gestemd. Drie stemden vóór verlaging, drie tegen. De heeren Ootjers, Kooij en Duijves 6temden vóór. Ged. Staten zonden een schrijven, waarin de wenschelijkheid werd uitge sproken, dat controle wordt uitgeoefend door B. en W. op het beheer van den penningmeester van het burg. armbe stuur. Verder werd aangedrongen op ze kerheidsstelling. De heer Barten informeerde, wie de zekerstellingspremie moest betalen. Ge antwoord werd dat die voor rekening der gemeente was. Een paar verzoeken om subsidie van de vrijwillige burgerwacht en van de r.k. school voor het geven van een avondschool zullen bij de begrooting 1936 worden behandeld. De begrooting is nog niet van Ged. Staten terug ontvangen. Als deze wordt ontvangen, zal ze worden onderzocht door de heeren Kooij, Duijves en Barten. Er werd, betrekkelijk gesproken, maar weinig aangevoerd aan de twee groote Lan- gendijker Groentenveilingen. Verschillende soorten aardappelen werden verhandeld, doch in slechts kleine hoeveelheden. Schot- sche muizen kwamen er in 't geheel niet meer. Van blauwe Eigenheimers werd nog het meeste aangeboden. De prijzen waren nog lager dan de vorige week. Er werd slechts 2.40—2.70 voor betaald. Blanke Eigen heimers brachten zelfs niets meer op dan 22.30, slechts zelden werd f 2.50 be taald. Blauwe aardappelen werden voor 2.803.10 verkocht. Zeeuwsche bonten golden 2.90. Duken brachten het slechts tot 1.50—1.60; Bevelanders tot 1.80 2.10. Voor Friso werd 1.60 en voor Robijn 1.70 betaald. Gering was ook de aanvoer van de diverse koolsoorten, ofschoon daarin voor roode kool op 't laatst der week wel eenige verbetering kwam. Mooie, groote roode kool kwam er in- tusschen zoo goed als niet. Het gevolg ervan was, dat de prijs van dezen in tegenstelling met den gewonen gang van zaken op de markt, het hoogst is. Voor roode kool boven de 2 kilo, eerste 6oort, werd 6.206.60 betaald; partijen van 1 tot 2 kilo brachten 4.50—5.50 op, prima waar werd voor 5.90—6.20 verkocht. Tweede soort bracht 2.505, al naar gelang van kwaliteit Stortgoed en kleine 1.50—2.50. Kleiner nog was de aanvoer van gele kool. Het kwam aan de veiling van den Noorder- marktbond zelfs voor, dat er geen aanvoer van dit product was. De prijzen waren niet slecht te noemen. Eerste kwaliteit bracht 55.50 op, tweede soort 13, voor enkele partijtjes tot 4, terwijl voor het klein goed 1.50—2.60 werd besteed, al naar gelang van de kwaliteit. Gewone witte kool werd meer aangevoerd. Daarmee is het on geveer een maand eerder gedaan dan ge woonlijk. Mooie, groote Deensche witte kool van 3—5 pond werd voor 44.40 ver kocht. Voor tweede soort werd 12.50 betaald en voor kleine 7090 cent. Bijzonder slechts is het voor de bloemkool telers. Er is maar weinig van deze kool door allerlei plagen overgebleven. Kwamen er vaak, bij open weer op dezen tijd nog eenige duizenden stuks per week, deze week bestond de aanvoer uit120 stuks! Eerst kwaliteit bracht 3.90 op, tweede 1.60. De beste teelt is dit jaar nog wel de uien. Door de teeltbeperking van andere producten zijn er veel uien verbouwd. Toch werd er maar weinig aangevoerd. Ze worden bewaard in de hoop op betere prijzen, waarvoor de vooruitzichten niet slecht schijnen. Op 't oogenlbik zijn de prijzen laag Alleen voor nep was vrij goede vraag, zoodat 3.20— 4 werd betaald. Drielingen daarentegen brachten 60 cent tot f 1 op. Slecht was het ook voor de middelgroote uien: ze deden 22.20, soms nog minder. Grove uien werden voor 2.402.90 verkocht. De uienaanvoer bepaalde zich bijna uit sluitend tot de kleinste soort. Deze zijn nog al gezocht en brachten 33.60 op. Voor middelmaat werd f 1.701.90 betaald. Iets beter was het met den aanvoer van peen. Grove sorteering gold 1.301.50, kleine 7080 cent, soms iets meer. Met de andijvie liep het aeze week al heel slecht. De prijzen waren bijzonder laag, soms was het product zelfs niet te verkoopen, wat ook gedeeltelijk aan de slechte kwaliteit is toe te schrijven. De hoogste prijs, welke deze week voor andijvie werd besteed, was 70 ct. per 100 struik. Voor zoover de andere verkocht werd, bracht het 50 cent op. Daar er veel andijvie als nateelt is uitgeplant, is dit een ernstige tegenvaller. KENNEMERLANL Reden tot klagen over het verloop van de markt is er niet. Dat wil nog niet zeggen, dat het botertje tot den boom is. Als er een te groote aanvoer is zooais van andijvie loopt het mis. Vroeger hinderde dat niet, vroeger toen men onbelemmerd kon uit voeren. Nu reageert de groote aanvoer al tijd weer met een lagen prijs. We noemden zoo even andijvie. Wat een geweldig groote aanvoer en op alle markten was een ver laagde prijs schering en inslag, met prijzen van f 0.200.50 per kist. De aanvoer van spruiten was ook groot genoeg en de prijs was maar matig le soort gold f 10—15, 2e soort 68 per 100 K O. Bloemkool gaat in kwantiteit en kwaliteit met sprongen terug. Mooie bloemkool gold nog 15— f 20, de overige aanvoer van 3—14 per 100 stuks. De diverse koolsoorten (boere- kool, roode, groene en gele kool) hadden geen groote belangstelling en werden voor alle maar dan lage prijzen opgeruimd Bospeen, waarvan de kwaliteit viel te roe-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9