^Binnenland Mr. J. DUIJS EN DE S. D. A. P. M r. Dr. WESTERMAN EN DE N. S. B. Staatsloterij de begrafenis van prinses victoria. FILMOPERATEURS NAAR HET FRONT. GOUD UIT MODDER. DE STAKING IN DE FILMSTUDIO'S BIJ LONDEN. ITALIAANSCHE KAMER BIJEEN. Groote rede van Massolini. De afgevaardigden schenken hun onderscheidingsteekenen. De Engelsehe koning en de koningin heb ben zich Zaterdag van Buckingham Palace naar Windsor Castle begeven tot bijwoning van de bijzetting van het stoffelijk overschot van prinses Victoria, de zuster van den ko ,ning, in den koninklijken grafkelder in de St. óeorges Kapel. Tengevolge van den mist moest het koninklijk echtpaar, dat den tocht per auto maak'e, eerder uit Londen vertrekken, dan de bedoeling was. Het stof felijk overschot van prinses Victoria was reeds van haar verblijf in Buckinghamshire naar Windsor Castle overgebracht. De kist was bedekt met de Union Jack, waarop roode anjers van den koning lagen Alleen de leden der koninklijke familie en de naaste vrienden van prinses Victoria woonden de plechtigheid bij. Uit Addis Abeba is bericht ontvangen, dat de Sovjet Russische filmoperateurs, die op nemingen zullen doen van de krijgsbedrijven aldaar, zijn aangekomen. De filmexpeditie zal zich naar het strijd tooneel begeven. De correspondent van de „Sunday Express" meldt, dat de mijnwerkers in de goudmijnen aan den Rand in Zuid-Afrika voortaan hun schoenen moeten schoonmaken alvorens het werk te mogen verlaten. De modder aan hun schoenen hoort aan de onderneming en gebleken is, dat in deze modder nog aanzienlijke hoeveelheden goud zit. Gedurende eenige dagen heeft men de modder, dië van de schoenen der mijnwerkers afkwam, verzameld en daarna gewasschen. Het bleek, dat er voor een waarde van 70 pond Sterling aan goud uitkwam, die tot nog toe verloren ging. Omtrent de staking der electriciens bij de British International Pictures in de studio'? te Elstree en Weiwijn bij Lonc'en wordt na der gemeld, dat de aanleiding geen looncon flict is, en dat de staking cok niet gericht is tegen de B.I.P. Zij is georganiseerd dcor den Nationalen Bond van Theaterpersoneei en den Vakbond van Electriciens, als protest teven de tewerkstelling van on-reorganiseer-l de krachten in de studio's te Weiwijn. Vrij dagmiddag te vier uur precies, terwijl men overal bezig was met het maken van opna men, legden de ruim 250 electriciens her werk neer. Het begin van de zitting van Zaterdag van de Italiaansche Kamer, die bijeen was geroepen voor de groote rede van Mussolim over de buitenlandsche politiek, was gewijd aan de inzameling van de gouden en zilve ren oorlogsonderscheidingen en andere me dailles, die de afgevaardigden als offer aan het vaderland afstonden, naar het voorbeeld van den president van de Kamer graaf Ciano. De orderteekenen werden ver zameld in een stalen helm en namens de ge- heele Kamer verklaarde de president tegen over Mussolini, dat het Italiaansche volk bereid was alle lijden te dulden en ontbe ringen door te maken. Toen kwam Mussolini aan het woord en als antwoord verzekerde hij den Kamerpre sident, dat het Italiaansche volk ook op den 365sten dag van het economisch beleg door denzelfden geest van verzet bezield zou zijn als thans. „Er is geen beleg, dat ons op de knieën kan krijgen en ons van ons doel kan afbrengen", verklaarde hij. Mussolini maakte een toespeling op de bespreking, die hij gistermorgen met de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk had gehouden en gaf als zijn meening te kennen, dat op het laatste oogenblik mis schien een geringe verbetering en een kleine verzachting ten aanzien van eenige door vooroordeel beheerschte kwesties was inge treden. Niettemin waarschuwde hij tegen ongerechtvaardigd optimisme. Beraadslagingen van deskundigen zijn nog geen politieke onderhandelingen en zelfs wanneer deze beginnen is nog niet ge zegd, dat zij tot een gelukkig resultaat zul len leiden. Men heeft Italië opnieuw ver zocht zijn minium eischen bekend te ma ken. Dit verzoek is echter niet op zijn p'aats, want Italië heeft reeds in October zijn minium eischen ter kennis van de Fransche regeering gebracht. Als ant woord waren daarop in November de sancties begonnen tegen een aanvaller, die in werkelijkheid door de bevolking van het z.g. aangevallen land met ongeduld werd verwacht, een bevolking, die dank zij de zen .aanvaller" de verworvenheden der be schaving deelachtig werd. Voorts heeft men Italië zijn afweermaatregelen tegen den sanctieoorlog verweten, hoewel Mussolini reeds in zijn rede van 2 October niet slechts tegen de militaire, doch ook tegen de economische sancties geprotesteerd en gewaarschuwd had. Het verzet van Italië tsgen de sancties geschiedt uit ln de geheele wereld en vooral 'a8e van het Fransche volk en °èlgische frontstrijders wordt eerd tegen de toepassing der sancties. Al- 'en> die aan deze protesten deelnemen, zal 'talië in de toekomst dankbaar blijven. Op ironische wijze beantwoordde Musso lini de verklaringen van den Britscben minis- [®r van buitenlandsche zaken Sir Samuel [mare. die deze Donderdag in het Lagerhuis neeft gehouden. Te Rome had men met vol doening kennis genomen van den wensch van het Foreign Office, dat er een sterk Italië *0u zijn met een sterke regeering, wat vol komen van toepassing was op de fascistische j^geering. Sedert 14 iaar voert Italië een J^rdnekkigen strijd voor zijn plaats in Euro pa en in de wereld Doch Italië kan niet sterk 'tn op de manier, die Hoare en die het zelt noodweer in breede onder de geprotes wenscht, wanneer niet de veiligheidskwestie voor zijn koloniën in Oost-Afrika is opge lost. Het Italiaansche volk wenscht zijn waar- deering uit te spreken voor de woorden van Sir Samuel Hoare, doch oordeelt slechts naar de daden. Het petroleum-embargo, waartoe op 12 December besloten zal worden, doet de din gen niet onbevooroordeeld zien. Vooral in moreel opzicht voelt Italië zich door de sanc ties gekwetst en beleedigd. Het strafrecht van den Volkenbond is nog nooit, ook niet in moeilijker en ernstiger ge vallen. toegepast en zal ook geen toekomst hebben. Voor de eerste maal wordt het toe gepast tegen Italië, dat zich slechts schul- ïg heeft gemaakt aan het bevrijden van een Italië, dat sedert 50 jaar m Oost-Afrika onbetwistbare aanspraken op uitgebreide gebieden heeft. De methode van den economischen verstik kingsdood is nog nooit geprobeerd en zal waarschijnlijk ook nooit meer geprobeerd worden. Zij kan slechts thans en slechts tegen het aan grondstoffen arme Italië worden toe gepast. De rijke volken, die het op dit kwetsbare punt van Italië voorzien hebben, hebben zich echter verrekend. Zij hebben in de eerste plaats niet gerekend op de moreele kracht van het nieuwe Italië, die in staat is ook de materie in zijn dienst te stellen om daaruit middelen tot verzet te maken. Ten aanzien van de juridische behandeling van het ItaliaanschAbessinische conflict te uenève, sprak Mussolini de bekende Latijn- sche spreuk: „Summum jus, summa injuris" („Het hoogste recht is het hoogste onrecht") net ging om een zuiver koloniaal conflict, zooals de andere staten zelf na den oorlog en na de stichting van den Volkenbond steeds weer door toepassing van geewld hadden op gelost. Een oplossing van dit conflict zou echter niet mogelijk zijn zonder veiligstelling van de rechten en belangen van Italië. Inmiddels zal in Italië zoowel als in Oost- Afrika de campagne worden voortgezet, tot de Italiaansche troepen en de zwarihemden het vaderland de beslissende eindoverwin ning zullen hebben gebracht Mussolini's rede, die herhaaldelijk door bijvalsbetuigingen was onderbroken, werd aan het slot stormachtig toegejuicht Op voorstel ven den Kamerpresident besloot le Kamer de rede dcor het aanslaan van plak katen in het geheele land bekend te maken. De zitting, die nauwelijks 50 minuten ge duurd hed werd na Mussolini's rede ver daagd tot Dinsdagmiddag. Partijbestuur stelt voor hem te royeeren. Het partijbestuur der S.D A P. nam in zijn vergadering van 7 December kennis van den brief d.d. 29 November 1935 van mr J. E. W. Duys aan de Sociaal-Demo cratische Tweede Kamerfractie, houdende mededeèling, dat mr Duys van dien datum af geen deel meer wenschte uit te maken van die fractie en zich ook niet meer als zoo danig zal beschouwen. Het partijbestuur constateert, dat volgens art. 91 van het huishoudelijk reglement der S.D.A.P. de leden der oartij, gekozen tot lid der Staten-Generaal, de Sociaal-Democrati sche Kamerfracties vormen. Een lid der Tweede Kamer, lid der S.D.A.P., kan zich dus niet, zonder het reglement der part ij tesch enden, onttrekken aan het lidmaatschap der Tweede Kamer fractie, als hij niet tegelijkertijd voor het lid maatschap der partij bedankt Doet hij dit laatste, dan dient hij terstond ook als lid der Tweede Kamer af te treden Het partijbestuur nam ook kennis van ce uitvoerige publicatie, die mr Duys aan de Nederlandsche dagbladen van 29 N'ovemlvr heeft doen verstrekken. Die publicatie getuigt van de behoefte om de partij, hare organen en eenige van hare leden in net openbaar te beleedigen. Zij geeft blijk van zulk een diep- vijandige gezindheid jegens de partij, c.at verdere samenwerking van hem met de partij en van de partij hem, volkomen o n m o g e 1 ij k is geworden. Het partijbestuur nam voorts kennis van den brief d.d. 3 December van de Sociaal- Democratische Tweede Kamerfractie aan mr Duys en vereenigde zich met inhoud en strek- cing. Een en ander leidt het partijbestuur tot de conclusie, dat mr. Duys door zijn gedrag als lid der partij en als lid der Tweede Kamer de partij heeft benadeeld en voortgaat te be nadeel en. Nu mr. Duys zelf niet het lidmaatschap der partij heeft opgezegd, en ook niet voor nemens schijnt te zijn dat te doen, ziet hel partijbestuur zich verplicht, met toepassing van artikel 12 van de Statuten van de S.D. A P dat van een besluit tot royement do' r iet partijbestuur beroep op den partijraad mogelijk maakt, mr. J. E. W. Duys als iiJ der partij te royeeren Het spreekt vanzelf, dat mr. Duys het lid- maatschao der Tweede Kamer, dat hij als candidaat der partij heeft verworven, onver wijld had behooren neer te leggen en dit alles nog behoort te doen. Zijn „pro" en „anfi" tegen deze beweging. In een per.gespiek met het Tweede Kamerlid Westerman, naar aanleiding van de verkla ring van het hoofdbestuur van het verbond voor nationaal her stel, verklaarde deze nadrukke lijk, dat bij de gerezen moeilijk heden uitsluitend zakelijke geschilpunten zich voordoen. Fi is geen sprake van persoonlijk antagonisme. De geschilpunten zijn o.m. tot uiting gekomen, in het standpunt van den heer Westerman ten aanzien van het zenden van troepen naar de Saar, voorts bij de behandeling der Sanctiewet en ook bij de verdediging van de N. S. B. in verband met de door de regee ring uitgevaardigde maat regelen tegen deze organisatie. Men was van oordeel, aldus de heer Westerman, dat ik meer het typische standpunt van nationaal herstel had moeten verdedigen en den nadruk had moeten leggen op de verschillen tusschen N. S. B. en Nationaal Herstel en de excessen van de N. S. B. krachtiger had moeten veroordeelen. Deze houding is mij zeer moeilijk ge vallen, omdat ik een andere visie heb op de N. S. B. dan het hoofdbestuur. Voor mij vloeien die excessen grootendeels voort uit de behandeling, die men deze beweging van regeeringswege beeft la ten ondergaan. Ik zie de fouten van de N. S. B. zeer wel in en zie ook de geva ren van het leidersbeginsel, maar ik ge loof, dat dit in hoofdzaak groeifouten zijn. Tk geloof niet aan een overwinning der nationale gedachte, als het niet zal gelukken alle nationaal denkenden in een nauw gesloten verband te ver eenigen. In de kringen van het verbond gaf men aan een langzamer tempo de voor keur en men kon zich op den duur, zoo min met den aard als met den vorm van mijn critiek op het regeeringsbeieid ver eenigen. Wat zijn toekomstige positie in de Kamer betreft, wees de heer Westerman er op, dat deze in feite niet veel zal ver anderen, aangezien zijn denkbeelden, ook al mogen deze in formeelen zin niet meer als representatief voor het verbond van nationaal herstel worden aange merkt, in de praktijk toch met de opvat tingen van een zeer groot aantal land- genooten overeen stemmen. Conflict met „Nationaa Herstel". Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel deelt mede, dat het met den afgevaardigde van het Verbond, mr. dr. W. M. Westerman, te rade is gegaan door het feit, dat deze laatste ten aanzien van verschillende belangrijke onderwerpen opvat tingen huldigt, wefke volgens het oordeel van het hoofdbestuur afwijken van de in het algemeen in het Verbond heerschende. In verband hiermede heeft de heer Wester man gemeend zijn zetel in de Tweede Kamer ter beschikking te moeten stellen, van welk aanbod door het hoofdbestuur geen gebruik is gemaakt, omdat het hoofdbestuur van oor deel is, dat de nationale gedachte hierdoor in het algemeen niet gediend zou worden en de wensclielijkheid gevoeld wordt, dat de heer Westerman, ook al mogen zijn uitingen niet meer als representatief voor het Ver bond voor Nationaal Herstel worden aange merkt, in de gelegenheid zal blijven geduren de den loopenden zittingstermijn, in de volks vertegenwoordiging als onafhankelijk natio naal afgevaardigde zijn stem te doen hooren Zulks is geheel niet in strijd zoo deelt het hoofdbestuur voorts mede met het uit gangspunt van het Verbor.d, dat, beweging zijnde, de verkiezingen niet als doel, doch slechts als middel aangrijpt om in de verte genwoordigingen een nationaal geluid te la ten hooren. SMOKKELAARSBENDE AANGEHOUDEN. Te Heerlen. Door de recherche te Heerlen is een goede slag geslagen door het aanhouden van een smokkelaarsbende. Door een zekeren P. werd bij de recherche te Heerlen aangifte gedaan, dat zekere H. J. een aanzienlijk bedrag verduisterd had. Bij onderzoek bleek, dat P. aan H. J. deze som had gegeven cm in België boter en sui ker te koopen en deze waar naar Nederland te doen oversmokkelen. H. J. maakte echter het bedrag in België op en kwam zonder geld of koopwaar Vrijdagavond in Heerlen terug. Hij werd teen door de recherche aan gehouden en zeide het ontvangen geld te hebben verbrast. Maar tevens begon hij ook te vertellen van een beruchte smokkelaars bende. Naar aanleiding van dit verhaal werd een uitgebreid onderzoek door de recherche te Heerlen ingesteld, met het gevolg, dat bij een zekeren K. twee automobie'en in beslag wer den genomen en deze met verschei dene andere personen werd gearres teerd. Tegen hen werd proces-ver baal opgemaakt. P. wordt morgen ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Maastricht. MONUMENT OPPERRABIJN ONDERWIJZER. Onthulling op de begraafplaats te Muiderberg. Op de begraafplaats te Muiderberg is gis terochtend in aanwezigheid van een talrijke schare op het graf van opperrabbijn A. S. Onderwijzer het monument onthuld, dat door dr. J. Arons namens een commissie aan de Nederlandsch Israëlitische gemeente was overgedragen In het reinigingshuis waren bijeengekomen de leden van het kerkbestuur en verschillende leden van den kerkeraad der Nederlandsch Israëlitische hoofdsynagoge: de rabbijnen der N.I.H.S., de heeren L. H. Sarlouis, w.n. Opperrabbijn, G. de Lange en Ph. Coppenha- gen; dr. Sluys, secretaris der N.I.H.S.; fa milieleden van den overleden opperrabbijn en vele anderen. Dr. J. Arons, de voorzitter der commissie, welke de gelden voor het monument heeft bij eengebracht, zeide, dat men van alle zijden spontaan medewerking had ontvangen. Uit alle groepen van de bevolking waren bijdra gen ontvangen, zoodat het monument in den waren zin van het woord een hulde der ge meenteleden aan den overleden voorganger symboliseert. De vice-voorzitter van den kerkeraad der Nederlandsch Israëlitische gemeente, de heer E. van Dien, bracht den dank van oen kerke raad over aan degenen, die hebben medege werkt aan de totstandkoming van het sobere monument, dat een uiting is van liefde en piëteit tegenover den overledene. Het monu ment is een stoffelijke herinnering aan op perrabbijn Onderwijzer en het symbool van den goeden geest, welke onder de gemeente leden heerscht. Hij symboliseert het gezag, de priesterschap, de geleerdheid en den goe den naam van Abraham Samson Onderwij zer. Namens den kerkeraad aanvaarde spr de tombe. Namens het kerkbestuur sprak de heer Nij- kerk, die zeide, dat men nog steeds met in nige dankbaarheid herdenkt, hetgeen de groote opperrabbijn voor de gemeente heeft gedaan. Gaarne belast het kerkbestuur zich met het onderhoud van het monument. Vervolgens begaf men zich naar het juist achter het reinigingshuis gelegen graf, waar de heer van Dien op verzoek van dr. Arons het door den architect Harry Elte ontworpen monument onthulde. Rabbijn L. H. Saarlouis, wn. opperrabbijn, sprak hier de gebruikelijke gebeden uit, waarna de heer A. Maykels Hzn., lid van het kerkbestuur, het gebed voor de zielerust van den overledene uitsprak. Ten slotte dankte een zoon van wijlen op perrabbijn Onderwijzer namens de familie voor de betoonde waardeering. DOODELÏJK VERKEERSONGELUK TE WASSENAAR. Meisje aangereden en gedood. Zaterdagavond laat is op den Rijks straatweg te Wassenaar mej. P., in be trekking bij een familie aldaar, toen zij per fiets den weg wilde oversteken, ge- giepen door de auto van den heer W. uit Oegstgeest. Zij werd tegen den grond geslingerd en zoodanig verwond, dat zij op slag dood was. De auto is door de politie in beslag genomen en het lijk is naar het politiebureau vervoerd. De schuldkwestie wordt nader onderzocht. TYPHUSGEVALLEN TE TILBURG. Drie patiënten overleden. Op 15 November 1.1. werd te Tilburg het eerste geval van typhus vastgesteld, dat zich niet direct ernstig liet aanzien. Bij dit ééne geval is het echter niet gebleven; op 6 December telde Tilburg in totaal zestien patiënten, waarvan thans reeds drie zijn overleden. De artsen te Tilburg hebben de bewo ners uitdrukkelijk gewaarschuwd, melk vóór het gebruik goed door te koken, geen groenten en fruit ongewasschen of ongeschild te gebruiken en de grootst irogeiijke zindelijkheid toe te passen. Ongerustheid is voor de bevolking on gegrond. SCHIPPER VERDRONKEN. De visscher C. Hulszoon, schipper op 't vlsschersvaartuig VI. 31 is hedenmor en bij het uitzetten van netten ter hoo- te van Zoutelande overboord geslagen en verdronken. De man, die in Vlissin- gen bij het uitzetten van netten ter hoog- kinderen achter. „DE PERS IN ONZEN TIJD". Belangrijke lezing van prol. Huizinga voor den Journalis tenkring. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. Slotemaker de Bruïue; de minister van binnenlanosche zaken, mr. de Wilde en vermoedelijk ook do minister-president dr. Colijn, zullen Zaterdag a s. de buitengewone alge- r. eene vergadering van den Nederland- schen journalistenkring bijwonen, waar in prof. Huizinga zal spreken over het onderwerp: „De taak dei- pers in onzen tijd." Minister de Wilde zal ook deelnemen aan den maaltijd, welke na afloop der vergadering aan prof. Huizinga wordt aangeboden. GENERAAL SNIJDERS OVER DE N. S. B. Onder geen voorwaarde het leidersbeginsel. Zaterdag is in Den Haag een vergadering gehouden van den Centralen Raad van het Verbond voor Nationaal Herstel. De voorzitter, luitenant-generaal b.d. H. N. A. Swart, sprak een kort openingswoord. Hii herinnerde daarbij aan het protest van het Verbond tegen het spelen van socialisti sche liederen van den Utrechtschen E>om en stond ook eenige oogenblikken stil bij de kwestie van het tooneelstuk „De Beul". Ge neraal Swart achtte het standpunt van den burgemeester van Amsterdam diep teleurstel lend en wees er op, dat het standpunt, dat de politie neutraal moet zijn, onjuist is. Als er iets nationaal moet zijn, dan moeten on ze gezagshandhavers het zijn en het is daar om, aldus spreker, dat wij voortdurend blij ven hameren, dat er zal komen een algemeene Rijkspolitie, welke niet onder den invloed staat van roode of ro9e gemeentebesturen Na een gezamenlijken koffiemaaltijd sprak de eere-voorzitter, generaal Snijders, over „Het Verbond voor Nationaal Herstel en het huidige Nationaal Reveil". Hij bepaalde zich daarbij tot Nationaal Herstel en de N.S.B. Beide bewegingen zijn, aldus spr., het uit vloeisel van een algemeen geestelijke omme- tNiet officieel) 2de klasse, 1ste lijst Trekking van Maandag 9 December 1935 Hooge Prijzen 20.000.— 17342 f 5.000.— 17052 1.500— 1907 400— 3277 8798 200.— 9230 4717 100— 3279 5382 6025 8664 12521 17765 17978 Prijzen van 30 23 25 105 115 116 163 182 221 244 283 284 299 320 345 398 429 444 468 497 511 522 586 595 602 604 639 697 699 747 812 829 855 884 909 938 955 1015 1040 1161 1165 1167 1179 1203 1222 1224 1229 1237 1247 1257 1270 1281 1342 1365 1389 1412 1417 1432 1546 1574 1590 1601 1642 1669 1721 1743 1861 1863 1889 1949 1983 2040 2083 2088 2140 2143 2169 2223 2228 2233 2240 2308 2319 2345 2422 2466 2585 2607 2613 2645 2654 2705 2716 2723 2725 2743 2793 2823 2857 2862 2891 2892 2906 2907 2936 2973 2979 2985 3010 3011 3028 3052 3054 3157 3164 3213 3225 3260 3286 3291 3385 3423 3433 3489 3491 3498 3505 3563 3570 3576 3577 3603 3619 3645 3708 3796 3821 3829 3869 3878 3885 3889 3927 3943 4005 4046 4066 4099 4107 4116 4232 4233 4235 4299 4302 4333 4341 4364 4368 4372 4391 4394 4456 4460 4464 4471 4505 4540 4545 4568 4574 4610 4652 4681 4712 4744 4747 4863 4925 4929 4971 5022 5043 5055 5074 5200 5235 5312 5442 5475 5526 6562 6583 5626 5649 5650 5673 5675 5679 5731 5733 5789 5871 5873 5942 6101 6111 6141 6146 6260 6279 6314 6322 6335 6403 6410 6414 6418 6445 6459 6479 6487 6499 6516 6t50 6552 6617 6628 6641 6644 6675 6686 6735 6743 6757 6776 6804 6817 6851 6883 6928 6969 6990 6995 7078 7115 7149 7160 7190 7191 7197 7225 7252 7269 7297 7306 7316 7357 7399 7488 7534 7537 7543 7545 7554 7574 7641 7662 7683 7686 7719 7736 7811 7944 7949 7970 7993 8083 8117 8154 8193 8213 8272 8293 8339 8384 8392 8447 8452 8464 8512 8524 8538 8555 8559 8601 8672 8693 8717 8727 8736 8743 8786 8793 8831 8839 8845 8850 8853 8868 9008 9012 9014 9028 9039 9042 9058 9116 9149 9164 9177 9219 9249 9276 9281 9328 9331 9362 9411 9495 9533 9636 9680 9688 9693 9706 9771 9802 9922 9938 9954 9960 9966 10048 10147 10271 10281 10308 10309 10361 10368 10427 10511 10517 10567 10568 10573 10611 10617 10618 10627 10637 10670 10681 10704 10752 10789 10793 10796 10905 10928 10944 10996 11021 11055 11076 11184 11179 11216 11273 11296 11302 11335 11394 11522 11523 11540 11592 11659 11677 11678 11695 11728 11744 11771 11843 11912 11919 11935 11944 11948 11966 12003 12031 12095 12097 12101 12131 12371 12182 12235 12236 12242 12297 12395 12404 12449 12459 12491 12526 12546 12608 12622 12670 12688 12692 12794 12837 12852 12872 12914 12926 12964 12965 12969 13021 13034 13090 13141 13156 13IS0 13215 13288 13329 13397 13439 13440 13480 13499 13519 13536 13545 13546 13555 13562 13593 13598 13600 13618 13645 13660 13671 13689 13744 13771 13787 13879 13890 13935 13941 14021 14103 14372 14182 14200 14222 14285 14239 14345 14347 14395 14421 14427 14449 14548 14573 14636 14667 14674 14734 14763 14775 14797 14815 14816 14849 14852 14944 14961 14972 14973 15043 15045 15071 15089 15101 15149 15162 15182 15202 15231 15257 15296 15323 15351 15356 15361 15375 15381 15388 15400 15406 15435 15452 15461 15474 15485 15563 15621 15639 15776 15809 15838 15875 15896 15917 15933 16017 16029 16040 16072 16102 16127 16155 16159 16221 16229 16256 16271 16315 16335 16362 16367 16386 16390 16406 16440 16450 16455 16473 16480 16484 16488 16514 16545 16578 16597 16632 16652 16701 16817 16820 16836 16891 16901 16935 16962 16974 17015 17056 17089 17092 17117 17124 17132 17146 17185 17188 17231 17235 17238 17293 17362 17373 17389 17411 17418 17447 17464 17524 17574 17593 17607 17634 17651 17735 17812 17824 17825 17834 17835 17891 17901 17905 17926 17983 18001 18032 18072 18076 18101 18107 18138 18151 18166 18193 18221 18247 18350 18358 18391 18464 18511 18570 18604 18616 18630 18656 18667 18671 18711 18715 18724 18735 18778 18788 18870 18909 18961 18991 18999 19016 19030 19049 19050 19053 19056 19084 19085 19093 19120 19121 19145 19160 19161 19173 19190 19206 19221 19224 19231 19237 19251 19277 19294 19297 19300 19309 19343 19350 19371 19381 19408 19448 19544 19556 19590 19G03 19609 19691 19747 19760 19797 19807 19808 19812 19839 19871 19937 19976 19993 20020 20031 20056 20082 20093 20094 20109 20165 20169 20207 20229 20250 20287 20336 20341 20381 20402 20452 20494 20566 20574 20579 20587 20600 20614 20616 20617 20622 20649 20715 20771 20847 20848 20925 20940 20992 keer, welke zich over bijna de geheele be schaafde wereld doet gelden, als een natuur lijke reactie op sociale stroomingen en politie ke toestanden, welke zijn ontaard en hebben geleid tot ernstige misbruiken en wantoestan den. Beide bewegingen voeren hun hoofdaan val tegen het Marxisme. Doch tevens richten de genoemde bewegingen zich tegen de ove rige politieke partijen, die hebben medege werkt tot de verscheuring van ons volk, tot een verworden partijwezen, een ontaard par lementarisme, ondermijning van godsdienst en gezag en verlies van onze kostbaarste nationale waarden. Tegenover deze overeenstemming in eind doel en strijdobjecten, staan groote en ingrij pende verschillen. Vooreerst in uiterlijkhe den, manieren en methoden der N.S.B., wel ke het Verbond verwerpt, als een oorspron kelijk Nederlandsch karakter missende. Ook in de wijze van propaganda loopen de beide bewegingen verre uiteen. Het weekblad „Volk en Vaderland", noemde spr. een strijdschrift in den slechtsten zin, waarop communisten jaloersch zouden kunnen worden. Van grootere beteekenis is de vraag: hoe verhouden zich de beginselen en leer der bei de bewegingen tot elkander? Spr. achtte de N.S.B. niet te zijn revolutionnair en staats gevaarlijk, omdat zij uitdrukkelijk verklaart en tot heden heeft getoond, slechts langs wet tigen weg naar een omzeting van den volks geest en hervorming van het staatsbestel te willen streven. Daarom achtte spr. dan ook het door de regeering voor de N.S.B. uitge vaardigd ambtenarenverbod ongewettigd en onbillijk. Ware het anders, dan zou het Verbond van Nationaal Herstel als revolutionnair en staatsgevaarlijk moeten worden gebrand- markt en haa zulks reeds lang behooren te geschieden met de S.D.A.P., die veelvuldig en openlijk revolutie heeft gepredikt en be proefd en muiterij heeft geprezen. Tusschen Nat. Herstel en N.S.B. zijn vele punten van verwantschap, maar ook princi- pieele verschillen, en onoverkomelijk is het verschilpunt van het leidersbeginsel. Nat. Herstel zal dat beginsel nooit aan vaarden en onafhankelijk tegenover de N.S.B. zijn eigen standpunt handhaven. Van een samensmelting of gemeenschappelije actie kan geen sprake zijn.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7