Ierland op eigen terrein geklopt. Verdiende overwinning der Nederlanders. ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 9 DECEMBER 1935 SPORT WEDSTRIJDEN Voetbal. De met zooveel spanning tege moet geziene wedstrijd Ierland Nederland is in een verdiende Nederlandsche overwinning geëin digd, nadat de rust aan de onzen een 23 achterstand bezorgd had. De zege werd behaald door een elftal, dat tegen de verwachting in geen zwakke plaatsen had. Want wel stelde geheel Nederland vertrouwen in de achter- en voor hoede, maar vi ij algemeen werd ge vreesd, dat onze middenlinie niet zou zijn opgewassen tegen de Ieren. Het bleek anders te zijn. De Oranje-middenlinie bleek voor een verrassing gezorgd te hebben en alle drie toonden de heeren, dat zij hun man netje staan. Tegen Denemarken mocht de linie matig genoemd worden, wij ge- looven, dat de eenige oorzaak er van was het te zwakke spel der Denen. Men be hoefde zich mot geheel te geven en men kwam daardoor niet in de sfeer, die noo- dig is voor het bereiken van een top vorm. Hier was het geheel anders. Van de Ieren ging een groote roep uit en de Hollandsche spelers waren meer nog dan wij er van overtuigd, dat zij tegen over een elftal zouden komen te staan, dat wellicht hun meerdere kon zijn, dat tenminste niet voor hen behoefde onder te doen. Daarnaast waren de Ieren op eigen bodem nog nimmer geklopt door een continentale ploeg en tenslotte was er de 52 nederlaag van 1934, die ge wroken moest worden! Dit alles was noodig, om onze midden linie in de goede sfeer ,e brengen. En gelukkig bleken deze factoren voldoende voor die sfeer. I Waar was de op retour-zijnde Anderiessen? Waar de te langzaam wordende van Heel? Zij waren vervangen door een vluggen, sterken en volhoudenden Anderiessen en een kwieken, enthousiasten Puck. En waar Bas Paauwe zich volkomen bij deze twee aanpaste, daar bleek onze middenlinie een gaaf geheel te vormen. En toch zou zij misschien in kracht te kort geschoten zijn, als daar niet een Smit was geweest, de zwerver bij uitnemendheid. Smit was Smit in zijn allergroot sten vorm. Hij was niet alleen voor hoede-man, maar zorgde er steeds voor, dat de voorhoede uit 5 en de middenlinie uit 4 man bestond, Wat deze Smit gepresteerd heeft, was wonderbaarlijk goed fen volkomen gaaf. Door zijn 6pel was de rol, die van Nellen als buitenspeler had, belangrijk verzwaard, maar dat bleek geen beletsel te zijn. Zoo ooit, dan is het idee-Mein- ders, dat het spel van een links-buiten met een Smit als zwerver, nooit tot zijn recht kan komen, hier gelogenstraft. Want van Nellen deed, wat een inter nationale links-buiten moest doen. Hij was vlug, gaf spoedig af en zwenkte op tijd naar binnen. Bovendien was Smit dan heel vaak op den linkervleugel, om tijdelijk v. Nellen's plaats in te nemen. De rest van het elftal was natuurlijk o. k. Waarom nog uit te weiden over het spel van de achterhoede, of dat van on zen mid-voor (die niet gelukkig was met zijn schoten) of over dat van den rech tervleugel, die actief was als nimmer te voren en waar in Drok volkomen paste? 't Is niet noodig. Nu was het inderdaad noodig, dat al len zich ten volle gaven, want de Ieren bleken een zeer 6terk elftal te hebben. Elke speler was technisch zeker niet minder dan de onzen, maar het geheel was toch iets anders. De sympathieke tegenstanders hadden niet zulke goede schutters in de voorhoede en voerden bovendien het samenspel te ver door. Door dat te ver doorgevoerde samenspel was hun tempo ook niet zoo hoog als. dat der onzen, die over 't geheel meer in den aanval waren en meer kansen gehad hebben dan de onzen. En die met wat meer geluk nog wel een paar doelpun ten méér h'adden kunnen maken. De Iersche verdediging liet zich vijf keer passeeren, wat echter heelemaal niet beteekent, dat deze linie zwak was. Integendeel, de beide backs waren beter dan verwacht werd en doelman Harring ton heeft meer welgerichte schoten ge stopt, dan verwacht mocht worden. Moore was Moore. Hij w'as de ge vaarlijke mid-voor, die nu eens een ver- vooruitgeschoven positie innam (en daardoor eenige keeren handig buiten spel werd gezet), dan weer den aanval leidde vanuit het middenveld. De rest was ook al goed, maar zooals gezegd, het geheel was net niet genoeg, om de schaal in het voordeel der teren te doen overslaan. De wedstrijd. De wedstrijd zelf is zeei boeiend en spannend geweest en tot een minuut of tien voor tijd was de uitslag nog onze ker, al 6tond Nederland toen ook met 4 3 /ooi. Pas toen het vijfde doelpunt kwam, was Ierland definitief geslagen. Begin was sensationeel, want uirect na den aftrap de elftallen kwamen volledig op in de volgende opstelling: Iersche Vrijstaat. Harrington O'Neill Mc.Guire Glen (aanv.) Andrews O'Reilly Ellis Donelly Moore Horlacher Kendrick Scheidsrechter dr. Bauwens (Duitschl.) v. Nellen Smit Bakhuijs Drok Wels v. Heel (aanv.) Anderiessen B. Paauwe Caldenhove Weber Hal le Nederland. nam Nederland de leiding. Voordien had van Heel den toss verloren, zoodat de onzen tegen den motregen en den vrij 6terken wind in moesten spelen. Maar er was nauwelijks één minuut gespeeld, toen van Heel een vrijen schop mocht nemen. Hij deed dat op de beken de manier, onze midvoor zette zijn hoofd er onder en zonder dat Harrington er wat aan kon doen, lag de bal achter hem. Heel even nog bleef het spel daarna in evenwicht, doch toen werden de Ieren gesteund door den wind regelmatig sterker en een groote serie aanvallen werden opgezet. Onze verdediging werd zwaar op de proef geste'.d en toen bleek al heel gauw, dat allen „er in" waren. Bovendien kwam Smit terug en hieip de verdediging, wat wel ncodig was ook. Voorloopig kwamen de Ieren niet ver der dan eenige hoekschoppen, die geen resultaat opleverden. Intusschen zat onze voorhoede ook niet 6til en met lange, verre passes ging het zoo nu en dan op het Iersche doel af, waar eenige schoten van Bakhuys en Drok rakelings naast het doel vlo gen. Er ontstond zelfs een korte periode van licht Nederlandsch overwicht, doch weldra werden de Ieren weer sterker en zelfs zoo. dat er een vinnige belegering van het Hollandsche doel volgde. Tel kens echter redde de verdediging, maar het kon niet te lang duren, anders En de gelijkmaker volkomen ver diend trouwens kwam. Nieuwe sensatie. Het was in deze periode van doel- belegering, dat een breede voorzet besloten werd met een voorzet van Kendrick, waaruit Moore naar zijn rechtsbuiten kopte en meteen was Halle gepasseerd (11). Er was toen ongeveer een kwar tier gespeeld en ofschoon ieder een nieuwe serie Iersche aanvallen ver wachtte, kwam het anders uit. Bak huys had weer afgetrapt en meteen zat onze voorhoede voor het Iersche doel, waar van Nellen in de gelegen heid gesteld werd, om van dichtbij een hard schot te lossen, dat doel trof. Zoo had Nederland in dezelfde minuut van den gelijkmaker op nieuw de leiding genomen. Caldenhove die met Weber een solide backpartij speelde. Even bleef Nederland nog in den aan val, doch weldra waren de Ieren weer van hun schrik bekomen, 't Werd weer aanvallen der Ieren en verdedigen dooi de Hollanders, al waren de uitvallen der laatsten talrijk en gevaarlijk 't Was in elk geval zoo, dat de Ier sche verdediging zich niet ver van het doel durfde wagen. Zelfs was er in de nu volgende periode meer kans op een Hol- landsch, dan op een Iersch doelpunt. Geheel onverwacht kwam toch weer de gelijkmaker. Het was na een Neder- landschen aanval, waarbij Wels een vrijen trap tegen zich kreeg. Deze, heol goed en snel genomen, verraste onze verdediging volkomen, en hoewel èn Paauwe èn Weber in de gelegenheid kwamen om weg te werken, faalden ze op het kritieke moment en met een enorm hard schot werd Halle gepas- 66^rd> Er restte toen nog een kwartiertje, voordat de rust zou komen. De Ieren nemen de leiding. De Ieren, nog steeds gesteund door den wind en nu zonder achterstand, wilden th-ms de leiding nemen en ze drongen onze binnenspelers om zich geheel tot verdedigen te bepalen. Het lukte hen ook inderdaad, om de leiding te nemen, zij het dan ook, dat het geheele geval sterk naar buitenspel rook. (32). De resteerende minuten werden onder hoogspanning verspeeld en beide voor hoedes kwamen nog ettelijke keeren in het doelgebied. Maar de verdedigingen hielden stand en toen de rust aanbrak, was het nog steeds 32 voor Ierland. De spoedige gelijkmaker. De tweede helft begon zooals ver wacht kon worden met een serie Nederlandsche aanvallen. De Oranje- menschen hadden nu windvoordeel en zonder al te veel moeite werd de lang durige aanval ingezet. En met succes, want er was nauwelijks drie minuten gespeeld, of de gelijkmaker was er. Voor dien had Harrington al drie keer schit terend gered, maar hij moest tenslotte een Dal tot hoekschop tikken. Wels zet te dezen ver voor en het was v. Nellen, die snel in liep en voor den gelijkmaker zorgde (33). Vanaf dat oogenblik heeft Oranje de beste papieren gehad, al dreigde er één moment een enorm gevaar voor de Hol landers, want direct na den gelijkmaker kwamen er 'n Iersche aanval en een strafschop! Men had echter niet op Halle gerekend, die het harde schot meesterlijk wist te keeren en met behulp van de backs het leer kon wegwerken, voordat er een tweede gevaar kwam. Halle, die ons doel weer meesterlijk verdedigde. Weer de leidin* heroverd! Daarna is Nederland vrijwel voortdu rend in den aanval geweest, en bepaal den de Ieren zich tot snelle uitvallen, die echter niet al te veel gevaar voor onze verdediging opleverden. Er volgde een frisch aanvalsspel met schoten van alle voorhoedespelers zoo wel van dichtbij als van ver af. Lang hield de Iersche verdediging stand, dik wijls bijgestaan door Fortuna en slechts het aantal hoexschoppen door Wels en v. Nellen genomen, werd steeds grooter. In deze perode kreeg Drok een prachtige kans op 2 M. afstand van het doel, maar bij faalde volkomen, om zich echter onmiddellijk te her steken. Want oirect bij een volgen den aanval k.eeg hij een afgemeten pass van Bakhuys en meteen was het 3—4. Bal-~uys, de ziel der voorhoede, had geen geluk met zijn schoten. Hij kopte echter het eerse doelpunt in. Er resteerden toen nog 25 minuten. Do Hollanders trachtten voortdure- d aan alle onzekerheid een einde te ma ken, om een vijfde doelpunt te scoren, maar de Iersche verdediging verdedig de verbluffend goed. Er werd in die pe riode van volkomen Hollandsch over wicht flink en goed geschoten, maar geen enkele voltreffer kon genoteerd worden. Ook de Iersche aanvallen beter ge zegd uitvallen leverden geen succes op, al moest Halle nog verschillende keeren handelend optreden. Geleidelijk naderde het einde en toen het nog steeds 34 bleef, begon Ierland plotseling er was nog een klein kwartier te spelen een zeer verstandige taKtiek toe te pas sen Ze liet de verdediging varen en zette alles op den aanval in. Daardoor her stelden zij eenigszins het evenwicht, al bieef Nederland ook sterker. En boven dien gevaarlijker, want onze voorhoede kreeg iets meer bewegingsvrijheid. De Ieren boften, dat «eenige echoten van Bakhuys c.s. rakelings naast gingen of op 't nippertje gestopt werden. Zoo bleef het spannen en zelfs miste Wels in die periode een fraaie kans. De eindspurt der Ieren werd tenslotte afgeslagen en toen kort voor het ein de kwam eindelijk het vijfde, volko men verdiende, doelpunt. De rechtervleu gel der Oranjemannen had een snellen aanval opgebouwd. Wels zette zuiver voor en Smit zorgde voor de rest. Met een kopbal werd de Iersche keeper voor den vijfden keer gepasseerd. Nog eenige keeren probeerden de Hol landers de score te v^rhoogen, maar het lukte niet en toen dr. Bauwens het ein de floot, had Nederland verdiend ge wonnen. Het sportieve Iersche publiek beloon den de gasten met een daverend, zelfs enthousiast applaus aan I et einde van den wedstrijd. Toen de strafschop genomen werd. Han Hollander staat doodsangsten uit! Wat enkele officials zeiden. Dr. Bauwens: Een wedstrijd, die zeer lastig te leiden was door het hooge tempo. Holland vormde ongetwijfeld de beste ploeg en het deed mij daarom leed, dat ik bij den stand 3—3 voor een strafschop moest flui ten. Sommigen beweerden, dat de derde Iersche gaol uit buitenspelpositie gescoord was. Ik kon dit niet zien, maar de Neder landsche grensrechter zei mij bij navrage, dat het doelpunt niet voor buitenspel afge keurd had moeten worden. Aanvoerder Glen: Een verdiende zege voor Holland. Aanvoerder Van Heel: De jongens hebben hard gewerkt voor een m.i. verdien de overwinning. Bob G1 en d e n n ni g: Ik ben erg ver heugd. Onze spelers hebben uitstekend voetbal laten zien. Mundt: Een buitengewone snelle wed strijd met Holland als sterkste en alleen een sterker Ierland in het laatste gedeelte van de eerste speelhelft. Wij hebben nu vijf voorhoedespelers, die elk doelpunten kunnen scoren en dat is heel wat waard. De voorzitter van de Iersche Vrijstaat F. A., mr. J. Wilckham: Gefeliciteerd, jul lie hebben verdiend gewonnen. De secretaris van dezen bond, Murphy: Holland was inderdaad het sterkste elftal. Triebei: Het Nederlandsche elftal is technisch bijzonder vooruitgegaan. Slechts enkele zwakke momenten had onze ploeg. De tactiek onzer backs voor de rust. n.1. om naast elkaar te spelen was niet juist, om dat Moore weer kans kreeg om te scoren Na de rust wijzigden zij deze tactiek, waar door een veel beter resultaat kon worden bereikt. Smit heeft als zwerver uitstekend voldaan en het combineeren van de ploeg viel te loven, vooral waar het veld zoo glad en zwaar was. In totaal: een goede presta tie van een goed voetbalspelend Neder landsch team. Oordeel der Iersche pers. Het is ditmaal niet moeiiijk het oordeel der Iersche pers samen te vatten, want unaniem zijn de bladen van oordeel, dat Holland de zege verdiende. Ziehier eenige beoordeelingen „Irish Press": Holland's team was beter dan het Iersche, dat een zwak punt toonde in de bezitting van de spilplaats, want Andrews trachtte als derde back te spelen, wat hem niet gelukte, omdat hij er niet aan gewend is. De Nederlandsche ploeg vormde steeds een beter geheel en elke beweging werd al tijd iets sneller uitgevoerd dan bij de Ieren. Ook in het schieten waren de Hollanders beter en hun passeeren werd nauwkeuriger uitgevoerd. Natuurlijk is het missen van een strafschop bij den stand 3—3 fataal geweest voor Ierland, dat hierdoor vermoe delijk ietwat gedemoraliseerd werd, maar dat doet niets af van het feit, dat het beste voetbal door Holland is gespeeld. Bij de Ieren was O'Neill het beste en bij de Hol landers traden Bakhuys en de verdedigers op den voorgrond. Irish Independen t: Ierland was zwakker dan Nederland; dat staat vast. Bij de Ieren was men nimmer zeker van de passes. Zij stopten den bal te dikwijls, waardoor niet alleen het tempo leed, maar waardoor tevens de Hollanders met succes konden in grijpen. Bij de Iersche Vrijstaat was O'Neill een op den voorgrond tredende speler en waren de keeper Harrington en de spil An drews zwak. Bij de Hollanders verdienen Bakhuys, Smit, de verdediging en vooral de spil Anderiesen hulde voor hun spel Holland was zeker drie doelpunten beter dan de Iersche Vrijstaat JURY TIJDENS HET WEEK END OPGESLOTEN. Terwijl een groot deel van de bevol king van de Iersche hoofdstad Zondag heeft genoten van den voetbalwedstrijd Ierland—Nederland, heeft de jury bij een der rechtbanken het geheele week-end doorgebracht in eenige hotelkamers, waar de leden als gevangenen waren opgesloten. De betrokken rechtbank be handelde Zaterdag een moordzaak, en in den namiddag werd besloten, de zaak te verdagen tot Maandag. Volgens de wet mocht de jury, in het stadium waar in de zaak verkeerde, niet eerder uiteen gaan dan nadat een beslissing gevallen was, en zoo besloot de rechter, ondanks het protest der juryleden, dat zij gedu rende het week-end zouden worden op gesloten, zij het dan ook in de vertrek ken van een comfortabel hotel en voor zien van een radio-toestel en een wel voorziene disch. Aangezien de meerderheid der jury leden katholiek is en gistermorgen den Mis wenschte bij te wonen, hebben de niet-katholieke juryleden verklaard, er geen bezwaar tegen te hebben dat de Mis in hun aanwezigheid werd opge dragen. POLITIE-V OETB AL. Volgens het Politie-sportnieuws zal de N.P.S.B. zijn competitie-wedstrijd weer spoedig laten beginnen. Zooals men weet, heeft men hier een hoofdklasse en vier lagere klassen, terwijl het Oosten een apart wedstrijdsysteem volgt, dat vrijwel geheel los staat van het compe titiestelsel. De hoofdklasse wordt gevormd door Rotterdam, den Haag, Haarlem, Utrecht, Bloemendaal en Leiden, waarvan de twee laatstgenoemden 'n harden dobber zullen hebben. Afdeeling II West I bestaat uit Amers foort, Hilversum, Amsterdam, Zaandam en Alkmaar; afdeeling II West II uit Rotterdam II, Rotterdam III, Dordrecht, Delft, Schiedam en Haarlem I; het Zuiden uit Breda, Eindhoven en den Bosch en het Noorden uit Groningen, Leeuwarden en Sneek. Met de indeeling is zooveel mogelijk rekening gehouden met de geografische ligging der plaatsen. De mogelijkheid bestaat, dat er in het Zuiden nog twee vereenigingen toetre den, zoodat het aantal daar op 5 zou worden gebracht. In het Oosten spelen acht vereenigingen, zoodat momenteel 31 elftallen voor de competitie staan in geschreven, een aantal, dat zeer bevre digend is, maar nog grooter kan wor den. Den Haag met één ploeg en Utrecht met één ploeg, het is eigenlijk te weinig, en hetzelfde zouden wij van Amsterdam kunnen zeggen, maar de Amsterdam- sche speelt bovendien in den K.N.V.B. Voor Alkmaar waren voor December twee wedstrijden vastgesteld, nl. op 3 dezer AlkmaarAmsterdam en op 10 dezer HilversumAlkmaar. Intusschen is in de hoofdklasse al ge speeld. Rotterdam I verloor thuis van den Haag met 3—2 en Amersfoort ver loor in West I afdeeling II met 61 van Hilversum, dat o.i. een goede kans maakt op den titel. Wat moeten wij nu nog zeggen, na bovenstaande aangehaald te hebben uit het officieele orgaan? Wij hopen, dat de sport sport zal blijven cn dat de compe titie een vlot verloop mag hebben. Voor Alkmaar wenschen wij het beste! Nu de jubileumfeesten achter den rug zijn, moet met vollen moed weer gewerkt worden. Wielrennen. A. S. V. VICTRIX. De A.S.V. Victrix hield op de rollen over 3 K.M., 1 KM. en 500 M. een oefenrit: De uitslag was: 3 K.M.: Jan Groot 2 m. 1.7 sec.; P. Zand- voort 2 m. 5.2 sec.W. Wouters 2 m. 8.7 s. C v. d. Velden 2 m. 11.8 sec.; Jb. Kager 2 m. 16 sec.; J. Serpenti 2 m. 18 sec. 1 K.M.: Jan Pronk 35.3 sec.; P. Bleeker 39.6 sec.; S. Schut 38.6 sec.; Visser 39.1 sec.; Harms 39.2 sec.; Jb. Schipper 39.8 sec. 500 M.: W. Metz 17.9 sec.; J. Zandvoort 18.6 sec.; Groenewout-Kramer 19.2 sec.; K Kusch 20.3 sec.; H. Stroomberg 21.2 sec.; W. Tol 21.6 sec. 500 M. juniorenStroet 23.4 sec. WIELERCLUB ALCMARIA. De renners die de volgende week zullen uitkomen in den wedstrijd tegen de A.S.V. Victrix zijn de volgende: op de 500 M.: J. Martin, J. Hollebeek, P. Greuter, F. Roobeek, J. Derksen; 1000 M.: C. Kuilenboer, M. Reek, P. J. Bee'.dman, K. Sther en J. Bouman; 3000 M.: W. Stammes, J. Huizinga, Jb. Homan, F. de Haan en J. H. Mulder. Door de buitengewoon slechte weersom standigheden was de opkomst der renners slecht, zoodat slechts enkelen tijd gereden hebben. 500 M.: M. Reek 21.4 sec.; J. Martin 21.4 sec. en J. Hollebeek 21.4 sec. 1000 M.M. Reek 42.6 sec.; P. J. Beeld man 40 sec. en J. Martin 42.2 sec. Biljarten. GEHRELS TWEEDEKLAS KAMPIOEN. Hij promoveert naar de le klasse. Het biljarttournooi om bet 2de klas-kam pioenschap groot biljart, kader 42 2, is ge wonnen door Gehrels, die bovendien met een gemiddelde van meer dan 12 naar de eerste klas promoveerde.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9