Amstetdauisdie !Beacs lïïïTT^Ï AdaectetUiën NET MEISJE net Meisje, een net MEISJE, brandkast opgevischt. tjalkschip in NOOD. Algemeen verslag en Memorie van Antwoord op de Gemeente-begrooting. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Eenige leden meenden, dat de S.D.A.P. on verzwakt uit den verkiezingsstrijd te voor schijn is gekomen, wat eveneens Let geval is met de R.K., waaruit kan geconstateerd wor den, dat de kiezers met groote meerderheid het gevoerde gemeentebeleid hebben goedge ALGEMEEN BELEID. van Woensdag 11 December 1935. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDin N. V. 3*% K? J74% FINANCIEELE POLITIEK. emmy de kadt, arit wijn, Noodhulp Dameskapper(ster) de chocolade voor de fijnst ontwik kelde smaak. Oisteravond gaf het Gemengd koor „Vo caal Alkmaar" onder directie van den heer Nico Snel een concert in het Centraal Zie kenhuis met medewerking van mevr. Rosy Hahn, alt te Alkmaar en den heer Otto Bauer, cellist te Bergen. Na een keurige uitvoering sprak de burge meester, die ook bij dit concert tegenwoor dig was, het kdof toe en zeide, dat het door de regenten op hoogen prijs werd gesteld, wanneer door een koor voor de zieken een concert wordt gegeven. Z.E.A. bracht dan ook namens de regenten een woord van har- telijken dank aan directeur en koor voor dit concert. Hierna richtte de voorzitter, de heer Jon ker, zich tot de directrice, en zeide, gaarne namens het Gemengd koor „Vocaal Alk maar", zijn hartelijke dank te betuigen, da: het koor, evenals het vorige jaar, weder in de gelegenheid werd gesteld voor de zieken dit concert te kunnen geven. Hij sprak den wensch uit, dat de zieken door deze muziek gesterkt mogen worden en ëindigde met een woord van dank te brengen voor de aan geboden thee. Daarna bracht de voórzitter namens het koor en den directeur een woord van harte- lijken dank aan den burgemeester voor diens betoonde belangstelling en vervolgens aan de solisten, mevr. Rosy Hahn en den heer Otto Bauer voor hun zeer gewaardeerde medewerking, zoomede aan mej. Brugman die op zoo'n keurige wijze op de piano bege leidde. De directrice dankte daarna in hartelijke bewoordingen voor het genotene, zoo mede voor de bloemen voor de zieken, die door het koor waren aangeboden. KAPPERSZAAK VERPLAATST. Met ingang van Donderdag is de kap perszaak van den heer P. Eijkelboom ver plaatst van Kooltuin 29 naar Magdale- nenstraat 10. NIEUWE VERKEERSVOORSCHRIFTEN. In aansluiting met het gepubliceerde in ons blad van de laatste dagen, noemen wij nog het volgende nieuwe artikel, van belang voor degenen, die lange, breede of hooge ladin gen met auto's, handwagens, paard en wagen of rijwielen vervoeren: Het is verboden op een weg: a. te rijden met een rij- of voertuig, motor rijtuig of rijwiel, waarvan de lading het vrije uitzicht van den bestuurder op den weg vóór het rij- of voertuig, motorrij tuig of rijwiel belemmert, tenzij een daar bij behoorend persoon ter voorkoming van gevaar het rij- of voertuig, motor rijtuig of rijwiel direct voorafgaat; b. met een motorrijtuig op twee wielen of een rijwiel een last te vervoeren, die in de breedte meer dan 010 M. buiten de stuurkruk uitsteekt, of waarvan de breed te op zich zelf meer dan 0.65 M. be draagt of die in de lengte meer dan 0.65 M bedraagt of die in de lengte meer dan 0.10 M. uitsteekt buiten het motor rijtuig of rijwiel; c- te rijden met een rij- erf voertuig, indien de bovenkant van de lading meer dan 350 M. van den grond verwijderd is; d. te rijden met rij- of voertuig (waaronder ten deze ook begrepen bakfietsen) waar van de lading meer dan 2 M. vóór of achter de as of assen van het rij- of voertuig of meer dan 025 M terzijde van het rij- of voertuig uitsteekt mits last en breedte van het rij-en voertuig tezamen niet meer dan 2.30 M. breed zijn tenzij een daarbij behoorend per soon ter voorkoming van gevaar, vóór of bij het uitstekende deel der lading loopt. Laat een ieder, die regelmatig lasten trans porteert dit transport toetsen aan bovenver melde voorschriften; het voorkomt veel last. INTERNATIONALE VEREEN1GINO „BELLAMY", Men schrijft ons: De zich steeds verder toespitsende econo mische moeilijkheden zijn oorzaak dat van verschillende kanten belangstelling wordt op gewekt voor allerlei plannen om onze, naar ondergang dreigende, maatschappij, weer in het goede spoor te brengen. Meerdere van deze denkbeelden zijn de bestudeering ten volle waard en de uitvoe ring daarvan zou ongetwijfeld groote ver beteringen brengen en heel wat leed kunnen verzachten. Naast zeer lofwaardige pogingen om het oude stelsel van productie en distributie weer te herstellen zijn langzamerhand ook groote volksgroepen tot de overtuiging gekomen dat met het oude stelsel radicaal gebroken moet worden en een maatschappij volgens geheel andere begrippen op het punt staat om geboren te worden. Het is volkomen begrijpelijk dat de be houdzucht van den mensch aanvankelijk «enigszins vijandig staat tegenover deze ra dicale denkbeelden. En toch wanneer het mogelijk is aan te toonen dat een nieuwe wereldorde voor ons allen zonder onderscheid een uit komst uit de onafgebroken reeks moeilijk heden zou kunnen beteekenen, is het min stens waard om van die denkbeelden kennis te nemen en te trachten door een eerlijke, critische bespreking, de mogelijkheden daar van te toetsen. De Internationale Vereeniging „Bellamy h voor dat doel opgericht en tracht door on derlinge bespresingen en bestudeering van deze denkbeelden de mogelijkheden die onze moderne maatschappij met haar machtige technische hulpmiddelen bezit, voor het al gemeen welzijn aan te toonen. Door de afdeeling „Alkmaar" van deze vereeniging wordt daartoe op Vrijdag a.s. des avonds 8 uur in de dancing van de Har monie een openbare vergadering belegd, waai door den neer J Bogaart uit Den Haag het onderwerp „Voor Welvaart en Vrede zal worden behandeld. Het stellen van vragen aal ten zeerste op prijs worden gesteld. ^LEELIJK TERECHT GEKOMEN. •"/tddchtertje van den heer S. de R. te Nöordscharwoude viel uit haar ledikantje n im3 het s,eutelbeen. ge hulp nl( ver'eende de geneeskundi- rijkspolitie te Hoorn heeft uit een sloot te Berkhout, loopende langs den Huikerweg, een brandkast opgehaald, cue aldaar gevonden wa6 door een land- at beider, die ter plaatse aan het bagge ren was. Het bleek, dat de brandkast afkomstig was van een inbraak, in het station wognum gepleegd in den nacht van 12 op ld October j.1. De papieren zaten nog in de kast, het geld was verdwenen.... Gistermorgen ontdekte men te Wer- vershoof, dat een tjalkschip op het IJselmeer in nood verkeerde en in den hoek bij Wervershoof op een zandbank was geraakt. Door vuuretakele seinde men om hulp. Te Medemblik werd naar Borker's Bergingsmaatschappij te Den Oever (Wieringen) getelefoneerd om sleepboothulp. De sleepboot „Annië" zette toen koers naar Wervershoof, en met veel moeite werd een sleeptros naar het schip overgebracht. Dit bleek te zijn de „Johanna", van Arnhem, geladen met U0 ton dakpannen, komende van Arn hem en op weg naar den Wieringer meerpolder. Het schip had zijn roer verspeeld en was zinkend. Nadat de tros tweemaal was gebroken, slaagde men erin, het schip van de zandbank af te trekken en met veel moeite naar de ha ven van Medemblik te sleepen, waar het werd binnengebracht. Het schip, dat lek is, wordt met pompen boven water ge houden. Het boekdeel van opmerkingen en ant woorden is weer verschenen. Wij zullen trachtten alles kort samen te vatten om het nog voor de openbare behandeling te kunnen publiceeren. keurd. Een lid merkte echter op, dat de rol, welke de nieuwe regeling omtrent de zetelverdee- ling heeft gespeeld, niet veronachtzaam mag worden. Andere partijen bleken eveneens tevreden, maar meerderen betreurden, dat de samen stelling van het College niet op breedere ba sis heeft kunnen plaats hebben. Sommige le den wilden niet onwelwillend tegenover het college staan en meenden niettemin hun vrij heid van inzicht te moeten behouden en ver klaarden het college naar zijn daden te zul len beoordeelen. Zij meenden, dat R.K. wethouders niet ge acht moeten worden mede namens de Prot Christ. fractie in het college zitting te heb ben Meerderen vonden, dat niet alle partijen bij de verkiezingen de goede vormen in acht hebben genomen en laakten in het bijzonder de campagne der A.R. Zij zagen overigens be langstellend uit naar de aangekondigde Mar xistisch-Leninistische wereldbeschouwing. Het raadslid dat deze toezegde beloofde zijn standpunt t.a. van de gemeentepolitiek in het algemeen en de begrooting in het bij zonder te zullen uiteenzetten. Eenige leden zullen dit jaar aan de algemeene beschou wingen over de verkiezingen en wat daar mede samenhangt niet deelnemen. Het college zegt, dat men niet verwachten zal, dat het op deze beschouwingen ki gaat. S Verschillende leden vroegen een definitief verbod ten aanzien van het wonen door ge meente-ambtenaren buiten de gemeente. Hoe veel dezer zijn er nog en wil het college de verleende vergunningen intrekken. Het aantal bedraagt 10. Het college zegt evenals vorige jaren dat het de kwesüe opnieuw zal overwegen en dat getal zooveel mogelijk zal beperkén. Wordt er de hand gehouden aan het ver bod voor ambtenaren tot het bekleeden van bijbetrekkingen of het verrichten van werk zaamheden waardoor anderen in hun be staan kunnen worden bedreigd? Het college deelt art. 16 van het ambtena renreglement en art. 10 van het werklieden reglement mee, waarin deze materie is gere geld. Aan deze regelingen wordt nauwgezet de hand gehouden. Een lid klaagt over het geringe percentage katholieken onder ambtenaren en werklieden B. en W. geven dat toe. Het verschijnsel da teert niet van den laatsten tijd en zou niet aan een bepaald standpunt van den Raad of B. en W. zijn toe fe schrijven. De geschikt heid moet den doorslag geven en niemand moet om godsdienstige opvattingen geweerd worden. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers vso beden te 1931 1934 1934 1934 A 1930 STAATSLEENINGEN. 4 NederL 4 4 Ned.-Iüdië 4 5H Duitschland Idem met kettingverklaring BANK-INSTELLINGEN. Amsterd Baak Handel Mpij Cert 250 Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank Rotterd. Bank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie v Berkels Patent Calvè Delft Cert NederL Ford ei. 40 afst. Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am Smelting t Anaconda Bethleh Steel Cities Service Steel comm. U. S. Leatber CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned Ind Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg Ëxplor. Mij. t Rediang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rul ber Oostkust i Serbadiadi [nterc Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER SPOORWEGEN. Atcbison Topeka Southern Railw. Cert Union Pacific Vorige koers 96*/i6 96VM *>Vm 21'Vic 22% 109% 1261/4 46% 82 103'/, 26% 45% 5/% 246 235 991%, 36% 28% 1% 28%, 5% 224% 117% 105% 19% 11 30 167% 160 194% 211% 82% pl.m. 1.30 97 97 96% i,6% 21% 46 81% 57 246 236 1U0 28% 1 2 A/s 5% 223 117 105 19% 167 159 194 211% 83 pl.m. 1.46 pl.m. 2.00 32% pl.m. 2.15 2*4% W% »Vl6 234% 99-100 16% 28 234% l6»/w-l 27%-28 223% 28»% 2 "As 22% 9»/16 W» 106%, 105% 63% o3 210% 2W% 9%-%< */*-% 105»/, 105% i 83 82% 32% 61% IVs 11% H% 44% 44% 174 183 185 175% 186 175 185 "4% 35% 8iV,i; 8»/, 67% i>7 gNoteering per 50 x) eX-COupon +Exclaim PROLONGATIE V -lge koers 3 pCt Heden 3 pCV •Exdividend. WISSELKOERSEN AMSTERT4M. Vorige Koers op koers heden 2 uur NIET OFFICIEEL New-YorkJ-47% 1.47% Londen 7 29 JJPJ* Bru.s.1 (Belga) j j};g Kopenhagen 37 70 37 65 Stockholm 37 70 37 65 Oslo 36 65 Mad ld 1 1 202017% IUli« t s 1 s s 4 1 00.00 0O.00 Hoe denken'B. en W. over een permanente commissie die zij kunnen raadplegen over middenstandsaangelegenheden? De vraag is B en W. niet duidelijk. Is de Kamer van Koophandel niet het meest be voegde orgaan? Wat doet de commissie tot stichting van een vliegveld? Zijn er binnenkort voorstellen te verwachten? Het college deelt mede, dat de plannen nog in voorbereiding zijn. Met het werkco mité werd overeenstemming verkregen over een voorloopig plan, dat nader uitgewerkt is door de Ned. Heidemaatschappij. Den minis ter van waterstaat is gevraagd of deze zich principieel met het plan kan vereenigen. Zoo dra het antwoord is ingekomen zal het aan de plenaire commissie worden medegedeeld »n zullen eveiitueele voorstellen worden ge daan. Waarom kwamen bij den bouw van de „overdekte" bijna alle werklieden van buiten de stad? Hebben B. en W. getracht daarin verandering te brengen? Uit een brief van architect Saai blijkt het tegendeel en nadere gegevens zijn toegezegd. Het college is in dezen diliqent geweest. Eenige leden vroegen waarom aan een niet-stedelijk blad een perstafel in de raads zaal beschikbaar werd gesteld, zulks met het oog op de consequenties die daaruit t.o.v. an dere, niet in deze gemeente verschijnende bladen zouden kunnen voortvloeien. B. en W. meenen aan de pers voor het sa menstellen van verslagen zooveel mogelijk tegemoetkoming te moeten verleenen, over tuigd van het nut der openbaarheid. Zouden er meer aanvragen komen dan met het oog op de beschikbare ruimte kunnen worden in gewilligd, dan zal uiteraard eenige beper Icing onvermijdelijk zijn. Verschillende leden laakten het feit, dat bij de begrootingsbeschouwingen elk lid in één rede de geheele begrooting moet bespreken met uitzondering van de volgnummers. Zij geven, ter voorkoming van moeilijkheden, in overweging de algemeene beschouwingen en beantwoording voortaan te doen plaats heb ben in de volgorde van de onderdeelen waar in het algemeen is verdeeld. B. en W. zien geen mindere bezwaren bij een andere wijze van behandeling. Men moet voorkomen, dat de discussies over elk onder deel omvangrijker zullen worden en het ge heel dus veel meer tijd zal eischen. Zij geven daarom de voorkeur aan de tot dusver ge volgde methode. Verschillende leden gaven er hun instem ming over te kennen dat voor het eerst reke ning wordt gehouden met de daling der in komens, terwijl de uitgaven voor armenzorg en werkloosheidsbestrijding behoorlijk zijn geraamd en de bevolking geen zwaardere lasten zijn opgelegd. Anderen maakten bezwaar tegen de ge: makkelijke wijze waarop- B. en W. voor het tekort dekking hebben gezocht. De gemeente, die nog niet noodlijdend is, geet door haar aanvragen aan het Rijk haar zelfstandigheid prijs en stelt zich practisch onder curateele. Voor een lid was deze begrooting een ont goocheling na de poging van den wethouder van financiën om het rapport van d commis sie tot onderzoek der rekening 1934 belache lijk te maken en de mededeeling van den wet houder in het G.O., dat er geen reden was de salarissen aan te tasten. B en W. zijn erkentelijk voor de geuite waardeering. Niemand meer dan het college betreurt de omstandigheid, dat steeds meer een beroep op het Rijk moet worden gedaan, waardoor de gemeente hoewel niet nood lijdend in een afhankelijken positie is ge komen. Het was evenwel niet te verwachten, dat ook Alkmaar, dat zoo afhankelijk is van dt economische omstandigheden ten platte- la-nde, daaraan zou ontkomen. B. en W. begrijpen de ontgoocheling niet waar de rekening 1934 met een aanzien lijk nadeelig saldo sloot. B en W. gaven nim mer den inaruk t.o.v. de begrooting 1936 op timistisch te zijn gestemd. Zij hebben alleen betoogd, overeenkomstig het advies der com missie voor G.O. dat de verlaging der Rijks salarissen niet een overeenkomstige verlaging der gem. bezoldigingen rechtvaardigt, wat men den minister mocht aan toonen en wat kon geschieden door op de in d^r laatsten tijd tot stand gekomen verlagingen te wij zen. Daarom is ook nu geen voorstel tot ver laging gedaan. Meerdere leden achtten het vanzelfspre kend dat thans een beroep op het werkloos heids-subsidiefonds om een extra bijdrage moet worden gedaan. De gemeente kan de dubbelzware offers niet alleen dragen.- Ande ren vonden, dat de gemeente voor eigen huis houding moest zorgen. Het maakt geen ver schil of de Alkmaarsche bevolking de middelen opbrengt dan of deze uit andere -bron worden geput. Kan een fondsbijdrage niet worden ont beerd, dan moet deze tot een redelijk bedrag worden teruggebracht. Het College had ernsti ger naar bezuiniging moeten streven. Men had een voorstel verwacht tot opheffing van de Handelsschool en tot reorganisatie van het O. L. O. alsmede tot bezuiniging op het Cen traal ziekenhuis. Het College antwoordt, dat er een grens is die men bij het in orde houden van eigen huishouden niet mag overschrijden als men niet alle eigen leven wil ontnemen. Vele nutti ge instellingen kunnen geen subsidiekorting meer verdragen en de gemeentelijke uitgaven voor ondersteuning zullen stijgen naarmate het particulier initiatief zich terugtrekt. Opheffing van de Handelsschool moet zoo noodig gebaseerd zijn op motieven aan de school zelf ontleend en de gemeente zal zich bewust moeten blijven van de taak, die zij als cen trumgemeente heeft te vervullen. Wat ver. dwijnt wordt niet gemakkelijk vervangen. On danks de moeilijkheden waarin ook het Rijk zich bevindt, heeft dit tot dusver geen be zwaar 50 pet. der uitgaven voor deze school te subsidieeren. Het belang voor de gemeente is minstens even groot en spoort tot een offer Safe I (Wordt vervoigd.) Heden overleed geheel on verwacht, onze lieve Vrouw en Moeder, geboren DE KADT. STEF. DE KADT. MARLIES JE. Heilo, 10 December 1935. Geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag 12 December op de begraafplaats „Westerveld", na aankomst van den trein te 10.41 uut aldaar. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een kortstondige ongesteldheid, zacht en kalm, onze geliefde Man, Vader, Behuwd-, Groot vader en Broeder, de Heer oud-Hoofd eener School, in den ouderdom van 70 jaar. Ajkmaar. A. WIJN-JANSEN. Amsterdam. H. M. A. WIJN. M. A. IJ. WIJN— BEEMSTERBOER. WTormerveer. M. A. WIJN. A. WIJN—HELDER Alkmaar. NETTY WIJN. M. WIJN, Alkmaar, 11 December 1935. Stationsweg 54. Geen bezoek. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Zaterdag op de Gemeente-Begraafplaats. Ver trek vanaf het sterfhuis nam. half twee. De Curator in het faillissement van A. SCHOEN, fotograaf te Bergen, deelt mede, dat de schuld vorderingen bij hem moeten worden ingediend vóór 29 December a.s. en dat de verificatievergadering zal gehouden worden op Woensdag 15 Januari a.s. te 10.30 uur in het Gerechtsgebouw te Alkmaar. Mr. A. 8CHENKEVELD, Curator. Alkmaar, Oudegracht 227. Bjj arrest van het Gerechtshof te Amsterdam, Tweede Kamer, van December 1935 is vernietigd het vonnis der Arrondissements-Recht bank te Alkmaar dd. 7 November j.1., waarbij JELLE BAARSEN, visscher te ürk, is verklaard m staat van faillissement. De Curator, Mr. Dr. J. BELONJE. (Oudegracht 178, Alkmaar.) Alkmaar, 10 December 1935. Biedt zich aan voor dag en nacht. Br. lett. J V 10, Firma Gebr. GROOT, Boekhandel, Nieuwe Niedorp. Dr. BROEK ENS, Winkel, vraagt begin Januari een boven 20 jaar, voor dag of dag en nachf. GeVrAagd voor direct v. dag en nachf (Hoil. of Duitsche geen bezw.), goed kunnende koken en netjes werken. Aan ut. V av. na 8 uur, Prinsessclaan 7, BERGEN. gevraagd., P. TI E T c, N a R G, Loudelsweg 35, Bergen, TeL 228. cüit op ola. ruoLLurv!

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 3