DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ||ieuwjaarswenschcn Hoe lang kan Italië het uithouden? QaqeÜikscfi veezicht ^Buitenland tBiimenland Het aftreden van president Masarijk. No 296 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 16 December 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Hef Afrikaansche conflict Vóór April moei hel pleit beslecht zijn Petroleum, de slagader van den oorlog. Wal vandaag de aandacht trekt Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h, HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Wil men zich een eenigszins juist beeld kunnen vormen over den invloed der sancties en het weerstandsvermogen van de Ita- liaansche economie, alsmede over den mogelijken duur van de sancties, dan moet men eenige feiten toet sen aan min of meer betrouwbare officieele of niet-officieele statistie ken en daarbij op eigen oordeel afgaan. Bijvoorbeeld: hoeveel bedraagt het maan- delijksche verbruik in Italië aan petroleum, ijzer, staal, gummi, wol, kolen en hout? Hoeveel voorraad bezit het van deze arti kelen? En over hoeveel goud, buitenland- sche deviezen en andere middelen beschikt Italië, om het ontbrekende in het buiten land te kunnen aankoopen? Hierbij dient men er rekening mede te houden, dat de sanctie niet alleen bedoelen, een goederen handel met Italië te blokkeeren, doch ook zijn betalingsvermogen uit te putten. Dat Italië hun diensten niet rijk genoeg zal kun nen beloonen vormt ook de grootste zorg van de avontuurlijke tusschenpersonen die reeds opduiken en met een veelbeteekenend knipoogje onmogelijke verhalen opdisschen over aankoop van goederen in Zuid-Ameri- ka en vervoer via drie Oceanen. In den loop van de laatste drie weken is de invoer van Italië aanmerkelijk gestegen. De haven van Genua vertoont nog steeds hétzelfde beeld: lossen van grondstoffen, balen katoen, haver en oud ijzer, vertreK van schepen met soldaten en oorlogsmate riaal, of in ballast. Het is een opmerkelijk feit, dat in de eerste negen maanden van 1935 niet zooveel meer van de voornaamste grondstoffen is aangekocht, als in 1934. Dit neemt evenwel niet weg, dat de toege nomen invoer, te zamen met officieele cij fers, zekere gevolgtrekkingen wettigt met betrekking tot de beschikbare voorraden. De inheemsche productie, heeft zoo goed als niets te beteekenen; deze bedroeg slechts 12.000 ton petroleum, of 3000 ton mindr an in 1934. In „normale'' jaren beraagt het verbruik ongeveer 1 1/2 millioen ton. De oorlog in Abessinië heelt de behoefte sterk doen toenemen; hoeveel méér men thans evenwel noodig heeft, wordt streng geheim gehouden. Uit de scheepvaartberichten valt af te leiden, dat wekelijks ongeveer '200 ton benzine wordt ingevoerd in de haven van Massawa. Aan de hand van verschillende berekeningen komt men tot de slotsom, dat Italië thans naar schatting 14.000 ton per maand noodig zal hebben, zoodat de hoeveelheid van 0.2 millioen ton, die méér is ingevoerd, op zijn laatst op het eind van deze maand zal op gebruikt. Tot dergelijke schattingen kan men ech ter alleen komen door gebruik te maken van een aantal bronnen, die voor een deel met elkaar in tegenspraak zijn; „gallons" en „barrels", soortelijk gewicht en de verschil lende beteekenissen van de woorden „pe troleum", „benzine", „kerosine" e.a. moeten een fantastischen rondedans uitvoeren, om den feitelijken toestand zooveel mogelijk te verheimelijken. Des niettemin kan men aan nemen, dat Italië althans voor wat zijn pe- troleumvooraden is aangewezen op een voortzetting van den invoer, zoodat het ge voelig zou worden getroffen door een even tueel Amerikaansch embargo. De voorraden. Op dezelfde wijze komt men bij de steen kolen tot de conclcsie, dat de in den loop van dit jaar ingevoerde hoeveelheid van 2.2 millioen ton, te zamen met de eigen productie die verigens van Janauari tot Augustus 1935, in vergelijking met dezelf de periode in 1934, terug is geloopen van 54.000 tot 47.000 ton— nog slechts 2 1/2 maand in de behoefte kunnen voorzien. De voorraden gietijzer en staal, die volgens de officieele statistiek einde Augustus slechte 2900 ton bedroegen, behoeven ook voort durende aanvulling door middel van in voer. In sterke maten gestegen zijn de invoer van andere metalen, als tin, koper en zink Hier van moet Italië nog voor maanden en maanden genoeg hebben. Wat wol en gum mi betreft moeten de zichtbare voorraden niet eens meer toereikend zijn voor een maand; katoen heeft men voldoende voor iets meer dan drie maanden. Zelfs wanneer men rekening houdt met een buitengewone stijging van aankoopen van grondstoffen in de laatste weken en met tot het uiterste doorgevoerde zuinigheid in het verbruik in Italië, komt het ons toch voor dat de Lon- densche schatting, volgens welke Italië nog grondstoffen voor een jaar bezit, zeer aan den hoogen kant is. Het is elkaar grijpen van de Italiaansche en de buitenlandsche handelstatistieken laat geen ruimte voor het vermoeden, dat er aanzienlijke geheime voorraden petroleum zouden kunnen be staan tenzij men aanneemt, dat Mussolini reeds jarenlang heeft rondgeloopen met het plan, Abessinië aan te vallen. Levens- en geldmiddelen. Voor het voornaamste voedingsmiddel, tarwe, heeft Italië zich bijna geheel van het buitenland onafhankelijk weten te maken; het te kort van 10 pet. aan vleesch wordt inge haald door vleeschlooze dagen en gebruik van visch. Hoe staat het nu met Italië's geld middelen? De Banca d'Italia beschikt over 4 milliard lire aan goud, 300 millioen aan buitenlandsche deviezen. 450 millioen aan zilver. Hierbij komen de vrijwillige offers, door die bevolking gebracht in den vorm van edele metalen, van Italiaansche zijde geraamd op 1 mlliard lire. Voorts komen daarbij nog de gelden, welke de regeering in het buitenland heeft uitstaan, door den Vol kenbond eind September op 18 milliard lire geschat, alsmede particuliere uitstaande gel den in het buitenland, zeer verschillend ge schat op van 5 tot 8 milliard lire, doch die voor het grootste deel „bevroren" zijn. Wan neer men thans onzeker geworden inkomsten, als scheepsvrachien, toeristenverkeer enz. buiten beschouwing laat, blijven alleen nog over de inkomsten uit den uitvoer, die in normale maanden gemiddeld 410 a 420 mil lioen lire bedroegen, doch die thans, tenge volge van de sancties, wel zullen terug- loopen tot c_a. 165 millioen. Aan de debet zijde staan, naast den schuldendienst en af vloeiing van goud om den koers van de lire te Pat ijs te steunen, in de eerste plaats de inkoopen van grondstoffen. Alles bijeengenomen, kan men aannemen, dat Italië beschikt over een disponibele koop kracht in het buitenland van ongeveer 12 milliard lire. Als het alle krachten inspant, zou het daarmede, uit financieel oogpunt, kunnen rondkomen tot eind September 1936. Doch vóór het aanbreken van den regentijd, in April, zal de beslissing moeten zijn ge vallen in Abessinië. Iedereen offert. Gravin Yolanda Calvi di Bergolo, de oud ste dochter van koning Victor Emmanuel, heeft, evenals zoovele andere Italiaansche burgeressen een bijdrage geleverd aan de schatkist in den strijd tegen de economische sancties. Zij heeft al haar gouden en zilveren sieraden en munten ingeleverd en bovendien afstand gedaan van haar auto, een voor beeld, dat gevolgd is door den hertog van Turijn, een neef van den koning van Italië. De kroonprins en zijn vrouw hebben voor het eerst gebruik gemaakt van de tram en daarmede het hart gewonnen van de Napoli- tanen. Zooals bekend heeft de prins last ge geven, dat zijn auto's voortaan nog slechts mogen worden gebruikt indien dit absoluut noodzakelijk is. Een zendeling heeft de schatkist een gou den medaille van de orde van Menelik toe gezonden, die hij jaren geleden van den Abessinischen keizer had ontvangen. Het ordeteeken lijkt wat op een Mal- theser kruis met in het midden den leeuw van Juda Honderd en vierentwintig leden van de militaire politie, die op het punt staan naar het oorlogsgebied te vertrekken, hebben eveneens hun gouden sieraden geofferd. Maar nog steeds staat de stad Milaan vooraan in deze golf van offervaardigheid. De hoeveelheid goud en zilver, door haar burgers geofferd, overtreft die van andere steden. De beroemde geleerde Voronof, die op het oogenblik in Italië vertoeft, heeft aan den burgemeester der stad Imperia een schrijven gericht, waarin hij scherp protesteerd tegen „het egoïsme en de onrechtvaardigheid van vijftig naties". Aan de Italiaansche regee ring heeft de geleerde een kilo goud afge staan. De aartsbisschop van Florence heeft de geestelijkheid van zijn dioces opgewekt het volk de woorden „Geeft den keizer wat des keizers is" in herinnering te brengen. Aan gezien de fascistische regeering buitenge wone moeilijkheden moet overwinnen is het de plicht van iederen goeden burger en iederen goeden christen de regeering bij te staan. We geestelijkheid moet het volk dui delijk maken dat het zoeken naar nieuwe economische hulpbronnen en het tegenstand bieden aan de sancties niet den oorlog ver lengen, doch juist den vrede bevorderen. Verder moet er op gewezen worden, dat in het front tegen Jtalië het bolsjewisme niet ontbreekt, dat onder het mom van strijd voor den vrede en voor de eenheid van het proleiariaat streeft naar een wereldrevolutie en dat de basis van alle autoriteit wil ver nielen. De kardinaal-aartsbisschoppen van Genua en Milaan hebben de geestelijkheid van hun aartsdiocees aangespoord de bevolking op te wekken tot het geven van alle soorten metaal aan den staat. PESSIMISME TE ROME. Politieke situatie toegespitst. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft, dat men er in Romeinsche politieke kringen met groot pessimisme op wijs*, dat de hevige campagne van de zijde der sanc- tielanden tegen het Fransch—Britsche plan de situatie verscherpt en de mogelijkheden van een oplossing op den achtergrond schuift. Anderzijds voorziet het ontwerp in zekere voorwaarden, welke de Italiaansche publieke 0[ in ie niet voldoende kan achten. De bevol king van Aksoem heeft de Italiaansche be zetting gevraagd en mag niet aan de wraak van de Ethiopische vorsten worden overgele verd. Assab is reeds door Italië als Fransche haven aangeboden, maar Abessinië heeft geweigerd zich ervan te bedienen. Het ge bied van Tigre, dat buitengemeen bergachtig is en het gebied van Ogaden met zijn ma lariakoortsen en woestijnen bieden geen groote mogelijkheden voor kolonisatie. Ten slotte zijn de handelsconcessies ten zuiden van den achtsten breedetegraad belast met gevaarlijke hypotheken van Addis Abeba, hetgeen regelrecht in strijd is met een mo derne, effectieve kolonisatie. De redacteur komt tot de slotsom, dat alles bijeen genorSètfMeHtaliaansche behoef ten op een dergelijke wijze niet voldaan zou den zijn. De ontwikkeling van Tigre. De administratieve organisatie van Tigre wordt methodisch voortgezet en neemt een definitief karakter aan. De landbouwwerk- zaamheden zijn met versneld tempo opnieuw ter hand genomen en het handelsverkeer neemt voortdurend toe. Deze ontwikkeling wordt vergemakkelijkt door de zeer onlangs aangelegde groote wegen. Ook het aantal scholen neemt snel toe. De bisschop draagt door veelvuldige voorstellingen bij aan de beschaving, welke bezig is heel Tigre te ver levendigen en te vervormen. Een artikel van de Popoio d'Italia. In de Popoio d'Italia verschijnt morgen een artikel over de houding van de sanctie- landen tegenover het FranschBritsche voorstel. Daarin wordt erop gewezen, dat de internationale kringen, die een anti-fascisti sche campagne voeren ter verdediging der slavernij in Ethiopië zich thans verzetten tegen gedachtenwisseling. Hun fanatisme staat niet toe, dat men met Italië beraad slaagt. Zelfs op gevaar af Europa in vlam te zetten, blijven zij den fakkel der sancties zwaaien. Voor deze brandstichtende revolu- tionnairep is de Volkenbond niet meer dc bond der souvereine naties, welke voor den vrede samenwerken, maar een kliek, dU ..an de lastgeving van de tweede en de derde In ternationale is onderworpen. Deze last/» ving is oorlog zonder pardon tegen het fas cistisch Italië, voortaan ie het sanctionisme en het program der omverwerping hetzelfde. Hte blad voegt eraan toe, dat de nota van den negus geheel in het kader van deze ma noeuvre past. De argumenten van de Abes- sinische nota herinneren aan de Geneefsche debatten van de door Addis Abeba betaalde advocaten. Zij herinneren ook aan de oude methoden van de Abessinische regeering ten einde tusschen de Europeesche mogendheden een breuk te veroorzaken en tusschen de tegenstellingen in te glippen. Het blad besluit: De moeilijkheden in en buiten Europa gemaakt, voordat de bespre kingen aan den gang zijn, zijn van dien aard, dat geen enkel optimisme gerechtvaar digd is. Italië houdt aan zijn gedragslijn in Afrika en Europa vast, te meer omdat men een snelle en beslissende oplossing niet in het zicht heeft. Dr. Benesj als opvolger aanbevolen. Staatspresident Masaryk heeft in de bijeen komst, waarin hij zijn ambt neerlegde, een verklaring van hem door den kanselier Samul doen voorlezen. Hierin wordt" o.m. gezegd: Wij hebben een goede buitenlandsche politiek noodig, en in het binnenland gerechtigheid tegenover alle burgers, van welke nationali teit zij ook zijn. Ik zou U gaarne zeggen, dat ik dr Benesj, met wien ik heb gewerkt en dien ik ken, als mijn opvolger aanbeveel. Ik heb h-*t volle vertrouwen, dat alles zal goed gaan; wanneer God wil, zal ik U nog een poos aanschouwen. Ik verzoek U mijnheer de minister-president, van mijn aftreden ken nis te nemen. Na de toespraak van president Masaryk namen achtereenvolgens minister-president dr. Hodza, de president van de Kamer Maly- petr en de president van den senaat het woord om den scheidenden president den dank van de natie over te brengen. Nadat de minister-president te Praag was terugge keerd, werd op zijn ambtsgebouw de stan daard van den staatspresident geheschen ten teeken, dat de bevoegdheden van den presi dent tot de verkiezing van een nieuwen staatspresident op de regeering overgaan. Masarvk, bevrijder-president. De ministerraad van Tsjecho-Slowakije heeft zijn goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp, volgens hetwelk de eerste president van de republiek na zijn aftreden in dezelfde juridische en materieele omstan digheden blijft en ook zijn titel behoudt. Volgens dit ontwerp zal Masaryk den titel van „Bevrijder-president" voeren. Het slot Lany blijft zijn residentie. Als laatste bestuursdaad heeft de scheiden de president vóór zijn aftreden zijn handtee- kening gezet onder een politieke amnestie, welke betrekking heeft op alle personen, die wegens politieke misdaden en vergrijpen zijn veroordeeld. Woensdag presidentsverkiezing Minister-president dr. Hadza heeft de leden van de Nationale Vergadering op grond van het grondwetsartikel bijeengeroepen op 18 December des voormiddags om half elf in de Wladilaw-zaal van de Burcht te Praag voor de verkiezing van den nieuwen president en voor het aanhooren van de door hem af te leggen belofte. De oude Wladislaw-zaal, waarin de Mid deleeuwen tal van Boheemsche koningen zijn gekozen, wordt voor de plechtige presidents verkiezing met koortsachtigen ijver in orde gemaakt. Tot dusverre zijn de partijen het in meer derheid niet eens kunnen worden over één enkelen candidaat, doch de onderhandelingen daarover duren voort. DE BRITSCK—FRANSCHE VREDESVOORSTELLEN. De Belgische Werkliedenpartij er tegen. Het Dagelijksch Bestuur der Belgische Werkliedenpartij heeft een telegram aan den Volkenbond gezonden, waarin wordt ver klaard „In naam der Belgische Werklieden Partij, welke meer dan 600000 leden telt en waarin 37 pet. van het kiezerscorps des lands ver trouwen stelt, teekenen wij verzet aan tegen de regeling van het ItaliaanschAbessinisch conflict, welke een premie beteekent voor den aanvaller en een rechtsweigering jegens het slachtoffer, dat al zijn vertrouwen in het Volkenbondspact had gesteld. De eventueele aanneming dezer regeling verontrust ten zeerste de burgers der kleine landen voor wie het regiem der gemeen schappelijke veiligheid de eenige waarborg vormt tegen een aanval, zooals deze, waar aan de Italiaansche regeering zich schuldig heeft gemaakt tegenover Abessinië. POLITIEKE HEETHOOFDEN GESTRAFT. In Polen. In het proces tegen 45 leden van het uiterst rechtsche „Nationale Kamp", die ervan wa ren beschuldigd op den dag van de jongste parlementsverkiezingen in Polen verschillen de stemlokalen overhoop te hebben gezet, werden vijf der beklaagden tot twee tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dertig be klaagden kregen vrijheidsstraffen van zes maanden tot anderhalf jaar. Tien beklaagden werden vrijgesproken. EEN TAAI GESTEL. De 37-iarige gemeente-ontvanger van Ver- sailles in den Amerikaanschen staat Mis- souri, George Frisbie is te Booneville in het ziekenhuis overleden, nadat hij in de laatste vier jaar honderd en dertig bloedtransfusies en verscheidene zwaardere operaties wegens bloedarmoede had doorstaan. DUITSCHE KLOOSTERBROEDERS VEROORDEELD. Wegens zedenmisdrijven. Te Münster is uitspraak gedaan in het proces tegen 15 leden van de Congregatie der Barmhartige Broeders van het Gesticht Maria-Lindenhof te Dorsten, beschuldigd van zedenmisdrijven. Het proces werd in het geheim gevoerd. De getuigen, epileptici, zwakzinnigen en geesteszieken, konden niet in het gerechts gebouw verschijnen, waarom de terechtzit ting in het sanatorium Marienthal in Mün ster moest worden gehouden. Negen ver dachten werden tot gevangenis- en tuchthuis straffen veroordeeld. Vijf anderen, onder wie de Broeder Overste, moesten worden vrijge sproken, Hoe lang zal Italië het uithouden? (Dag. Overzicht). Pessimisme te Rome. (Buitenland) Het aftreden van president Masa rijk; Dr. Benesj als opvolger aanbe volen. (Buitenland). Auto-ongeluk te Heemstede; 1 doode, 4 gewonden. (Binnenland). Duitsch vliegtuig neergestort; 7 passagiers gedood, (Luchtvaart). Geen radio-rede over „De Beul"? (Binnenland). Dr. Euwe wereldkampioen scha ken. (Sport). Oude vrouw te Haarlem levend verbrand. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Evenals vorige jaren is ook dit jaar weer gelegenheid voor het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN in ons nummer van DINSDAG 31 DECEMBER. De prijs bedraagt 50 cent voor een enkele advertentie van 5 regels a con tant. U zoudt onze administratie ten zeer ste verplichten door nu reeds Uw Nieuwjaarswensch aan ons bureau VOORDAM 9 op te geven. Ook kunt U ons Uwe advertentie doen toekomen door tusschenkomst van onze agenten en van H. H. Boek handelaren. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JANUARI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRAN CO EN GRATIS. DE DIRECTIE. MET EEN GESTOLEN AUTO VERONGELUKT. Eén doode en vier gewonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag om kwart over twaalf heeft een ernstig auto-ongeluk op den Heerenweg te Heemstede één doode en vier gewonden geëischt. Een vijftal Amsterdamsche jon gelui, t.w. de 16-jarige G. N., de 16- jarige F. N., de 18-jarige W. A., de 26-jarige J. M. S. en de 21-jarige G. L., had Zaterdagavond in de hoofd stad de hand gelegd op een auto, welke het onbeheerd aantrof en ging hiermede uit toeren De tocht ging over Utrecht, Den Haag en Leiden met de bedoeling om via Haarlem naar de hoofdstad terug te keeren en de wagen daar ergens langs den weg te laten staan. Omstreeks middernacht, toen men Benne- broek doorreed, bleek de benzinevoorraad geheel verbruikt te zijn en men begaf zich naar een garage om brandstof bij te vullen. Toen men op het punt stond om weg te rij den, wilde juist een politieman het portier van de auto openen om den bestuurder naar zijn papieren te vragen. Deze laatste, de 16- jarige G. N., gat echter vo! gas, en met dui zelingwekkende vaart verdween de wagen met de vijf jongelieden in de richting Haar lem. In een lichte bocht van den weg, even voorbij de Zandvoortsche laan, kwam de ca- tastrophe. De auto botste hier tegen een boom en kwam tegen een tweede boom tct stilstand. G. L., die naast den bestuurder zat, was op slag dood. De bestuurder zeif kwam met een enkelfractuur en eenige lichte verwondingen vrij. Van de drie overige in zittende werden er twee zwaar gewond, ter wijl de derde lichte verwondingen opliep. Een juist passeerende geneesheer uit Lei den verleende de eerste hulp waarin hij werd bijgestaan door den bestuurder van een langskomende auto en een waker van den nachtveiligheidsdienst. Het lijk van G. L. is naar het lijkenhuis van Heemstede vervoerd; de vier gewonden werden per ziekenauto naar het Diaconessen- huis te Haarlem overgebracht. De politie heeft de ouders van de slachtof fers van het noodlottig gebeuren in kenn s gesteld. De auto, welke aan de voorzijde gehee' was ingedrukt, is naar het terrein van Opci: bare Werken gesleept.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1