DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SOLDATENLEVEN IN ASMARA. Wetsontwerp tegen onredelijke terug vordering van hypotheken. ^Buitenland No 297 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 18 December 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Tweede Kamer Begrooting Koloniën aangenomen. De strijd in Abessinië. Ras Koehsa bezorgt de legerleiding veel last. Wat vandaag aandacht trekt HET ZUIDERZEEFONDS. Asthma verzuurt het leven. de LAVAL WINT VERTROUWENSVOTUM. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, Iranco door het geheele Rijk 2,50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. aarzelende houding inzake maatregelen ter vermindering der vaste lasten aller lei narigheid veroorzaakt. Zij had reeds in de Troonrede van 1933 maatregelen ter voorkoming van executies aangekon digd. Mr. Goseling keurde ook af, dat de regeering zoo lang wacht met memories van antwoord in te dienen betreffende de wetsontwerpen inzake landbouw- crediet en tot vermindering van de va^te lasten. De regeering, merkte de voorzitter der Katholieke Staatspartij op, kan devaluatie niet voorkomen door ze alleen af te wijzen en ook niet door slechte gedeeltelijk in te grijpen. Het hypothekenontwerp beschouwde mr. Goseling nl. slechts als een noodzakelijk complement op het vaete lasten-ont- werp. Als zoodanig aanvaardde hij het, op afbetaling. Mr. Coops (lib), die overigens be vreesd was voor aantasting van het hypothecair crediet als gevolg van het ontwerp, zou ook niet tegen stemmen, vertrouwende op verstandige toepas sing. Mr. Donker (s.d.), die het in vele opzichten met mr Goseling eens was, betreurde vooral het uitsluiten van scheepshypotheken. De heeren van der Bilt (r.k.) en Van der Weyden (r.k.) ble ken dit met mr. Donker eens. De laatste en de heeren Westerman (n.h.) en Ver voorn (platteland) vonden ook overi gens het wetsontwerp verre van vol doende. De heeren Schouten (a.r.) en De Geer (c.h.) stemden met het wetsontwerp in en meenden, dat mr. Goseling over vaste lasten en devaluatie had moeten zwijgen. Minister Van Schaik wenschte than6 niet in te gaan op aangelegenheden van algemeen regeeringsbeleid. Dit kon, zei- de hij, beter gebeuren bij de behandeling der andere genoemde ontwerpen. Z. Exc. deelde mede, dat de memories van antwoord dezer wetsontwerpen bin nenkort zullen verschijnen en dat zij ingrijpende wijzigingen zullen brengen. De minister wees er op, dat tot nu toe het overgroote deel der debiteuren aan zijn verplichtingen heeft voldaan, maar liet er op volgen, dat dit spoedig wel eens anders kan worden en dat het wetje dan eerst recht nuttig kan zijn. Mr. Vervoorn had gepleit voor oprichting van Staatshypotheekbanken, maar mi nister Van Schaik zei, dat de regeering daarvoor geen kapitaal kan beschikbaar stellen. De minister verdedigde tegen over mr. Donker de uitsluiting van nieuwe hypotheken van de werking der wet. Bracht men ze er onder, dan zou dit het credietwezen slechts benadeelen, aldus Z. Exc. Mr. Donker verdedigde een amende ment om buiten de wet te doen vallen vorderingen uit overeenkomsten, geslo ten na de inwerkingtreding van de wet. Volgens het wetsontwerp zou er veel meer buiten vallen, nl. vorderingen uit overeenkomsten, gesloten na 1 Septem ber 1935. Maar minister Van Schaik nam het amendement over. De Kamer heeft het wetsontwerp zon der stemming aangenomen. Soldatenleven in Asmara. Overzicht). Groote brand in Roemeensch< vangenis. (Buitenland). Den Haag, 17 December. De Kamer heeft een lijstje van klein goed zonder of na kort debat afgedaan. Er was een aanvullende begrooting van Sociale Zaken onder, waarop een post van 1.8 millioen voorkomt, welke is overgebleven van de twee millioen, die de regeering in het voorjaar heeft beschikbaar gesteld voor verhoogden, zoogenaamden B-steun door het Natio naal Crisis-Comité, dat werkioozen er een extra-uitkeering in den winter, voor kleeding, huisraad, enz. van laat geven. De katholiek Steinmetz klaagde, dat er van dit geld, dat eigenlijk voor den vo- rigen winter bestemd was geweest, zoo weinig was gebruikt, maar de wet was eerst in Maart tot stand gekomen. Mi nister Slingenberg zal nu aan het Crisis-Comité meedeelen, dat dit geld nog beschikbaar is, en aan de gemeen ten, dat zij er een deel van aan het Comité kunnen vragen. De begrooting van het departement van Koloniën heeft maar weinig tijd ge- eischt. Minister Colijn verklaarde, geen kans te zien, er „een rede in grooten stijl" bij te houden, omdat er slechts speciale punten bij werden besproken. De communist Roestam Effendi vertel de van een vergadering van de „Deut- scher Verein" te Batavia, waar het de monstratief nationaal-socialistisch was toegegaan en die door departements hoofden zou zijn bijgewoond. Indien het waar is, antwoordde de bewindsman, hebben die hooge autoriteiten niet veel tact getoond. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam (c.h.) huldigde gouverneur Slobbe van Curacao voor zijn beleid. Men zegt, dat hij weg wil. Maar minister Colijn heeft hem laten weten, dat hij het op prijs zal stellen, als hij blijft. Er is nog al wat gedebatteerd over de verdeeling van de kosten der marine tusschen Nederland en Indië. Z. Exc. was het eens met die afgevaardigden, volgens wie de gedachte der eenheid van den Staat bij de marine tot uiting moet komen, maar niet met ir. Cramer (s.d.), die betoogde, dat Nederland alleen voor alle kosten moet opkomen. Alle deelen van het Rijk, als er aanleiding toe i6 ook die in West-Indië, moeten, zeide de minister, in de kosten bijdra gen en wét zij moeten geven, zal telken male opnieuw van de omstandigheden van elk gebiedsdeel afhangen. Een Indisch wetsontwerp betrof den aankoop van particuliere landerijen. De eigenaren dezer landerijen hebben je gens de opgezetenen nog andere rechten dan het eigendomsrecht en dit geeft tot ongewenschte toestanden aanleiding. Vandaar de aankoop door het gouverne ment, dat er al een heelen tijd mee bezig is. Maar het gouvernement heeft nu geen geld. Daarom wordt er een gemengde •maatschappij opgericht, die de lande rijen aankoopt. In een beteren tijd zullen zij naar het gouvernement overgaan. Mr. Joekes (v.d.) verdedigde deze rege ling, maar de heeren Cramer en Roestam Effendi hadden er in grootere of kleine re mate bezwaren tegen. Op een vraag van mr. Joekes antwoordde Z. Exc., dat het Land de landerijen later van de maatschappij kan koopen voor denzelf den prijs, als de laatste ervoor zal be taald hebben. Maar als de maatschappij bij de exploitatie verlies lijdt, komt dit verlies nog op den prijs, welken het Land zal betalen. Er is in Indië een uitvoerrecht op rub ber ingevoerd, dat zes millioen zal op brengen. De regeering erkent zelve de bezwaren tegen uitvoerrechten, die im mers de producten duurder maken, maar de nood der schatkist dwingt er toe. De heffing vangt aan bij een prijs van achttien cent. De heer Van Kempen (lib.) wilde er aanvankelijk alleen voor stemmen, als het tijdelijk was en alsi de heffing begon bij een prijs van 19 4 cent. De minister kon slechts de hóóp uitspreken, dat het tijdelijk zou zijn. En wat den aanvangsprijs betreft, zelf heeft Z. Exc. vroeger verklaard, dat de heffing eerst zou kunnen ingaan bij een prijs, heel wat hooger dan achttien cent. Maar met de hem eicen rondborst!n:heid erkende hij, destijds wat licht te zijn he enge loepen over de gegevens der rub berondernemingen ten aanzien van haar kostprijs. Hij had den kostprijs voor hoo ger aangezien, dan hij achteraf was ge bleken. Er zijn wel ondernemingen met een kostprijs, hooger dan achttien cent, maar behooren die zwakke zaken in stand te worden gehouden? Het uitvoer recht zou. merkte Z. Exc. op, saneerend op de rubberproductie werken. Merk waardig was, dat het wetsontwerp, waardoor het uitvoerrecht wordt be krachtigd, werd gesteund niet alleen door de heeren Rutgers (a.r.), Van Boet zelaer van Dubbeldam en Cramer, maar ook door de heeren Roestam Effendi en Sneevliet (r.s.), wat minister Colijn deed zeggen, dat hij zich nu afvroeg, of hij wel op den goeden weg was. Op een vraag van ir. Feber (r.k.) antwoordde Z. Exc., geen oogenblik te vreezen, dat de productie der ondernemingen door het uitvoerrecht zoodanig zou moeten worden ingekrompen, dat zij haar quo ta, bij de restrictie toegestaan, niet op de wereldmarkt zouden kunnen bren gen. Mocht het intusschen anders loo- pen, dan zou hij de materie opnieuw onder de oogen'zien. Desnoods zou hij ook den basisprijs verhoogen, maar z. i. zal het zoo'n vaart niet nemen. Het wetsontwerp ging er ten slotte zonder stemming door. Zuiderzeefoods. Daarna is de Kamer begonnen met de behandeling der begrooting van het Zuiderzeefonds. De heer Ebels (v.d.) juichte de noord oostelijke inpoldering toe, maar was uitermate sceptisch gestemd jegens de raming der kosten van de waterstaats werken op 97 millioen. En hij begreep niet, waarom deze inpoldering eerst had moeten worden uitgesteld. De heeren Van de Bilt (r.k.) en Duymaer van Twist en Van der Zaal (a.r.) bespraken de uit voering der Zuiderzeesteunwet. H. i moest de beslissing over steunaanvragen in handen worden gelegd van plaatse lijke autoriteiten die de toe.uir.den ter plaatse beter kennen. Mag men hen ge- looven, dan komt nu nog al wat wille keur bij voor. Ook klaagden zij, dat ue beslissingen zoo langzaam afkomen. De heer Duymaer betoonde zich dankbaar, omdat de visschers aan de monden van den IJsel en het Zwarte Water thans ook als belanghebbenden ingevolge de Zuiderzeesteunwet worden aangemerkt. AVONDVERGADERING, In de avondvergadering is het wets ontwerp ter voorkoming van onredelijke terugvordering van hypotheken aan de orde gekomen. Dit wetsontwerp geeft aan schulde naars, wier onroerend goed met hypo theek i6 bezwaard, de gelegenheid, zich tot den kantonrechter te wenden om uitstel te krijgen van hun verplichting tot betaling van een hoofdsom, ter waarborg waarvan hypotheek is bedon gen. De schuldenaars kunnen ook wijzi ging krijgen in hun aflossingsverplich tingen, indien zij met gerechtelijke uit winning van het hypothecair onderpand of van hun huisraad of met verkoop van het hypothecair onderpand worden be dreigd, omdat zij hun verplichtingen niet nakomen. Wordt dan aan bepaalde voorwaar den voldaan, dan kan zoo'n schuldenaar zijn verzoek toegestaan krijgen. Of er kan mede door de bemoeiing van den kantonrechter, een minnelijke schik king tusschen hypotheekgever en hy potheeknemer worden tot stand ge bracht. Scheepshypotheken worden van deze regeling uitgesloten. Deze quaestie zal de regeering nog nader onderzoeken. Aanvankelijk waren ook landbouwhy- ootheken buiten het wetsontwerp gela ten, maar die heeft de regeering op aandrang der commissie van voorberei ding uit de Kamer ten slotte toch ook onder de werking der wet gebracht. In tusschen heeft het wetsontwerp nog al tijd alleen op hypotheken betrekking en niet op andere schuldvordering, zgn. concurrente vorderingen. Het nog altijd aanhangige wetsontwerp inzake het landbomvcrediet is dus niet overbodig "eworden. Mr. Goseling (r.k.) heeft in een rede met opmerkelijk scherpe critiek op de regeering betoogd, dat zij door haar (Van onzen correspondent.) Toen dezer dagen de nieuwe opperbevelhebber, maarschalk Badoglio, zijn troepen inspec teerde, bleef hij plotseling als vastgenageld staan. Hij snakte krampachtig naar adem. Zijn ge volg hield zich eerbiedig op een afstand. De soldaten pre senteerden het geweer, zonder hun gezicht te vertrekken. Niemand scheen er notitie van te nemen, dat de hooge heer klaarblijke lijk onwel was geworden. De aanval duurde lan0, het liefst was ik weggeloopen en had den armen maarschalk een glas water gehaald. Doch de filmreporter naast mij hield mij terug. „Volkomen negeeren!" fluis terde hij mij toe. „Dat doen de Italianen zelf ook". „Ja, maar men kan hem toch niet eenvoudig zoo laten staan!" veroor'oof- de ik mij tegen te spreken. „U ziet toch, dat hij naar lucht hapt!" Op dit oogenblik had de maarschalk zich weer hersteld en zette zijn inspectie voort. Ik herademde, voor zoover dit hier mogelijk is. Mijn camera-kame raad verklaarde mij, dat men hier aan dergelijke voorvallen reed6 gewoon is. De nieuwelingen hier slaan altijd een te hoog tempo aan. In deze ijle lucht moet men zich langzaam bewegen, in dien men vooruit wil komen. Ook de Bono heeft daaraan in het begin gele den. Hoofdpijnen, duizelingen en angsttoe standen zijn in Asmara aan de orde van den dag. Weliswaar heeft deze ijle lucht ook zijn voordeelen. Er worden bijvoor beeld zoo goed als geen redevoeringen gehouden. De redenaar zou bij zijn zes den volzin de poging om verder te spre ken moeten opgeven. In de eerste 14 dagen kon ik geen 10 woorden achter elkaar spreken 's Morgens bommen, 's avonds amusement. Gisteravond was ik met een paar vliegerofficieren van het eskader van graaf Ciano in de amusementswijk van Asmara. Wanneer deze Iuchthelden overdag een half dozijn Abessinische le gerkampen met bommen hebben be stookt, voelen zij 's avonds een begrijpe lijke behoefte aan ontspanning. Evenzoo gaat het de pioniers, die dagelijks vele uren lang in een verzengende hitte Ro- meinsche straatwegen uit den grond stampen. Voor hen allen heeft de leger leiding op grootsche wijze gezorgd. En dat was wel noodig ook. Wij hebben eens den moed gehad om een kijkje te nemen in de straatjes waar de meisjes van Tigré en Erithrea wonen. Men kan zich geen voorstelling maken van de vuilheid en den stank, welke in hun hutten heerschen. Het zonderlinge daarbij is, dat deze meisjes mooi zijn. Hun trekken zijn van een buitengewone regelmatigheid en hun figuur is slank. Maar de meesten zijn lijdende aan de een of andere ver schrikkelijke ziekte, zoodat de Italiaan- sche militaire politie er geregeld voor waakt dat geen soldaat haar nadert. De avonturen van „Ras Casanova". Asmara is een aardige villastad. De huizen zijn van rooden baksteen, de straten recht en zindelijk. De stijl van de negentiger jaren is overheerechend. Soms gelooft men zich in een kleine Amerikaansche stad te bevinden. Vooral 'e Zondags biedt de stad een beeld van puriteinsche vredigheid. Alle hier wonende families hebben hun vaste bank in de kerk en slaan geen gods dienstoefening over. Thans mengen zich natuurlijk ook vele militairen on der de hier wonende menschen. De merkwaardigste van al deze kerkbezoe kers is ongetwijfeld de zwartgelokte, welgevoede Ethiopiër, die tegenwoordig regelmatig met zijn achtcylinder voor het kerkportaal stilhoudt. Een Abessiniër in Asmara? Men heeft hier te döen met Ras Koeksa, den schoonzoon van den Negus. Sinds hij af vallig geworden is, heeft men hem hier een eigen landhuis in het voormalige Abessinische consulaatsgebouw inge richt. Hij wordt verzorgd en verpleegd als een kostbare schat. Al zijn wenschen gaan prompt in vervulling. Gewoonlijk gaan de wenschen van dit vorstelijk personage slechts in één richting. In officierskringen geeft men hem nog slechts den naam van „Ras Casanova". Eenige dagen geleden heeft hij in zijn huis een feest gegeven, waar toe zoowat de geheele vrouwelijke we reld van Asmara was uitgenoodigd. Het feestmaal duurde tot vijf uur in den morgen Men hoort hier ook fluisteren over de betrekkingen, die Ras Koeksa met een Egyptische danseres, die in het casino van Asmara was opgetreden, heeft aan geknoopt. Hij was hals over kop op de donkere schoonheid verliefd geworden en liet haar een kostbaar smeedwerk overhandigen. Helaas had een hooge Italiaansche officier eveneens een oogje op de dame geworpen. Koeksa wilde duelleeren en slechts door het in grijpen van de autoriteiten kon op het allerlaatste oogenblik een schandaal worden vermeden. De danseres is uit Erithrea gezet. Maarschalk Badoglio moet den zwar- ge- e»i urircaj vpwigvi van vuu-pre- sident Masaryk in Tsjecho-Slowa- kije. (Buitenland). Ir. Albarda's antwoord aan mr. J. Duys. (Binnenland). De „Volk en Vaderland"-kwestie voor de rechtbank. (Rechtszaken). De „Scheldemusch" verliest een schroef tijdens proefvlucht en moet een noodlanding maken. (Lucht vaart). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Evenals vorige jaren is ook dit jaar weer gelegenheid voor het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN in ons nummer van DINSDAG 31 DECEMBER. De prijs bedraagt 50 cent voor een enkele advertentie van 5 regels a con tant. U zoudt onze administratie ten zeer ste verplichten door nu reeds Uw Nieuwjaarswensch aan ons bureau VOORDAM 9 op te geven. Ook kunt U ons Uwe advertentie doen toekomen door tusschenkomst van onze agenten en van H. H. Boek handelaren. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JANUARI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRAN CO EN GRATIS. DE DIRECTIE. ten Casanova direct na zijn aankomst eens onder handen genomen hebben. Misschien heeft hij hem iet6 verteld over de loodkamers van Venetië. In ieder geval ziet men thans in de Zon dagskerk geen aandachtiger toehoorder dan Ras Koeksa. Orde-debat over buitenlandsche politiek in de Fransche Kamer. Bij den aanvang van de middagzit ting van gisteren der Fransche Kamer besloot de Kamer met algemeene stem men, nog in deze zitting te bepalen, wanneer de interpellaties over de bui tenlandsche politiek in behandeling zouden komen. Laval had daarvoor den 27sten December voorgesteld, ter wijl Leon Blum in de ochtendzitting on middellijke behandeling van zijn inter pellatie had geëischt. Thans stelde Leon Blum voor, de in terpellaties over de buitenlandsche poli tiek te houden op 20 December, waarbij de radicaal-socialist Pierre Cot zich namens zijn fractie aansloot en tegelij kertijd een zeer scherpen aanval deed op het Fransch-Britsche plan tot bijleg ging van het Italiaansch-Abessinische conflict. Hij verweet Laval, dat deze door de collectieve veiligheid niet te eerbiedigen de veiligheid van Frankrijk in gevaar bracht. De communist Peri verklaarde zich eveneens accoord met den datum van 20 December en was van meening, dat hoe sneller er een regeeringswisseling zou komen, hoe beter dat zou zijn voor Frankrijk. Laval antwoordde, dat hij aan zijn po litieke verklaring van vanmorgen niets had toe te voegen. Hij zou er echter niet aan denken, onder vernederende om standigheden naar Genève te gaan. Hij zou in Genève geen andere politiek ver dedigen, dan die hij vanmorgen in de Kamer had uiteengezet. Wanneer de te genstanders van zijn politiek deze zoo gevaarlijk achtten, moesten zij niet tot den 27sten wachten, doch onmiddellijk een keus doen. Laval verklaarde zich ermee accoord, dat op 27 December a.s. een groot algemeen debat over de bui tenlandsche politiek zal worden gehou-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1