Alkmaarsche Overdekte. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 19 DECEMBER 1935 9ek°uw geopend met speeches, bloemen en zwemwedstrijden. Dc raad maakt een aanvang met de behandeling van de begrooting. B. en W. stellen voor de begrooting slui tend te maken met een extra rijksbijdrage van f290.000, waardoor de gemeente in de reeks noodlijdende gemeenten wordt opgenomen. 9.20 uur Woensdagavond: burgemeester van Kinschot geelt het startsein voor den eersten wedstrijd in de Alkmaarsche overdekte! Een historisch moment voor onze stad. De Woensdagavond van den 18den December van dit jaar zal ongetwijfeld voor vele, zeer vele Alkmaarders een onvergetelijke avond geworden zijn en met die Alkmaarders zullen honderden, wellicht duizenden omwonenden later dankbaar kunnen terugdenken aan dien gedenkwaardigen avond Want werd niet op dien avond het eerste overdekte bad in Noordholland boven het IJ geopend? En beteekent dat niet een enorme, welhaast onbereken bare vooruitgang, als we bedenken, dat zoo'n bad in de allereerste plaats de hygiëne en gezondheid en in de tweede even belangrijke plaats de zwem- sport kan en moet bevorderen? Alkmaar heeft eindelijk zijn overdekte. Alkmaar mag trotsch wezen op de ini tiatiefnemers, die het ondanks alles klaarspeelden, om te krijgen, wat zij reeds lang zoo graag wenschten: een overdekte bad- en zweminrichting. En wat voor een inrichting! Een rondgang door het gebouw. Het fraaie gebouw heeft twee ingangen, waarvan die aan den kant der Molenbuurt hoofdzakelijk voor de zweraliefhebbers be stemd is, en de andere toegang geeft tot het café-restaurant en den kapperswinkel. Men komt allereerst in een hall, waar de afgifte van het badgoed zich bevindt en waar een doorgang is naar een zestal dou ches. Links van de hall is het café, dat fraai betimmerd is en dat met een speciale muur verf bewerkt is. Stalen meubelen in rustige kleuren vormen met het café een fraai geheel Dan gaat men de trap op en komt men eerst in het kantoor van den bedrijfsleider, die hier een prachtig overzicht heeft over het geheele bad en de "perrons. Hier zijn ook de kleedkamers voor oe dames, 21 in getal. Zij zijn sober gebouwd, van een stevige construc tie en zeer ruim. Achter de kleedkamers zijn ruim 40 kleedhokjes, waarin de kleeren moe ten worden opgeborgen. Is de deur van de kast eenmaal gesloten, dan kan alleen een der badmeisjes deze weer openen. Zoo voor komt men diefstal. Achter de kleedkamers zijn de douches, waaronder men eerst moet, voordat het bad bereikt kan worden. Elke zwemmer is dus verplicht eerst een douche te nemen, wat noodzakelijk is voor de hygiëne. En pas dan kan men 'op de perrons komen en kennis ma ken met het bad Dit bad, 11 bij 25 M. lang met een mini mum-diepte van 1.10 M. en een maximum diepte van 3.50 M., is wel bijzonder aantrek kelijk. Het heldere water ligt daar rustig in de geheel betegelde kuip, die blauwachtig- groen gekleurd is. Overal, tot op het diepste gedeelte, kan men tot op den bodem zien. Het bad bevat vier wedstrijdbanen, die aan alle technische en reglementaire eischen vol doen. Verder zijn er twee springplanken van solide constructie, van welke men in het bas sin kan duiken, 't Spreekt vanzelf, dat polo- benoodigdheden hier niet ontbreken. Achier het eigenlijke bad ligt nog een „spaifelbad" voor kinderen, die veilig zijn in dit kuipje, waar evenals in de groote steeds toezicht gehouden wordt. Een verdieping hooger zijn de kleedcellen voor heeren, precies zoo ingericht als die der dames. Ook hier zijn weer douches, ook hier is weer de verplichte reiniging. Hier is x)k gelegenheid voor het publiek, om te kijken naar wedstrijden, of om naar het zwemmen te zien. Men kan aan tafeltjes zitten en bij het buffét op deze verdieping zijn kleintje koffie of zijn thee bestellen. Het geheel is op alle verdiepingen en in alle vertrekken zoo practisch mogelijk gehou den. Overal vallen de frissche kleuren in net oog en bovendien heeft men hier op handige wijze de buizen der centrale verwarming zoo geplaatst, dat meteen de ramen beschermd worden. Het ornament van het plafond is practisch, zoodat elk onderdeel er van rustig kan ..wer ken". Op vernuftige wijze is hier voor af voer van lucht en damp gezorgd. Beneden zijn de machinerieën. Allereerst is er een groote installatie, waar het water gefilterd en gezuiverd wordt en waar steeds het water gecontroleerd wordt. Hier staan ook de motoren, waarin de elec- triciteit wordt opgewekt voor kracht en licht, hier is ook de wasscherij (men is verplicht zijn badgoed af te geven na gebruik) en hier is tenslotte een groote kolenbergplaats, waar een voorraad voor een jaar kan worden op geslagen. En eindelijk is daar de hooge toren, die hoog boven alles uitsteekt en die reeds van verre de aandacht trekt. Zoo staat hier het gebouw, dat een aan winst voor de stad is, een gebouw, dat een zegen kan worden voor de volksgezondheid in Aikmaar en verre omgeving. De olliciecle opening. Eén zeer groote schare genoodigden en belangstellenden, waaronder tal van autoriteiten en bekende persoonlijkheden uit de zwemwereld en bestuursleden van vrijwel alle vereenigingen in onze stad, was gisteravond in het trotsche gebouw, dat dan voortaan „onze Overdekte" is, verzameld en mr. van de Feen de Lille, president-commissaris van de N.V., die het bad exploiteert, kon dan ook een enthousiaste begroetingsrede houden, die echter, vooral door het geroezemoes voor een groot deel verloren ging. In zijn openingsrede herinnerde spr. er aan, dat reeds in 1929 Het Witte Kruis al hier gepoogd had, om een overdekte te krij gen. Het bleef echter bij plannen en van een z.g. sportfondsenbad was tenslotte geen sprake meer. Men liet het er echter niet bij zitten en toen de zwemsport mede door het bouwen van eenige buitenbaden in onze stad een steeds grootere vlucht nam, kon een eere-comité en een werk-comité opgericht worden en het was in de vergadering van 26 Juni 1935, dat be sloten werd een „overdekte" te bouwen, zulks door tusschenkomst van den heer A. Koster, specialiteit op dit gebied, en onder architec tuur van den heer D. Saai alhier. Het volgende historisch moment was het inheien van de eerste betonpaal, 30 Juli j.1. en pas daarna cd 7. September van dit jaar werd de N.V. opgericht. Een half jaar later dezen avond kon de „overdekte" geopend worden Spr. wees verder op de taaie volharding, de opoffering en de energie, welke noodig waren geweest, om het einddoel te bereiken en hij bracht hulde en dank aan de velen, die het werkcomité geholpen hebben. Speciaal roemde en huldigde spr. de heeren D. Saai, W. Stroink en K. Langedijk, van wie vooral laatstgenoemde alles gegeven heeft, om het slagen van het ideaal te bevorderen. En zoo aldus spr. zijn we thans in ons eigen zwemgebouw. waarop wij trotsch mogen zijn en die 'n aanwinst en een sieraad van onze stad genoemd mag worden. Daar bij wees spr. op het groote cultureele belang van de zwemsport. Na een korte opsomming van de inrichting van het gebouw gegeven te hebben, bracht spr. hulde aan den aannemer, den heer Vis ser uit Leeuwarden, met wien steeds prettig was samengewerkt en die een prachtig ge bouw heeft afgeleverd; verder aan den archi tect, dén heer' D. Saai, en tenslotte aan den heer Koster, aan wiens ervaring veel te dan ken is, en de opzichters, de heeren Deutekom en Meyer. Daarna herdacht spr. den jeugdigen ar beider B. Jückers die op 24 Nov. van het dak viel en doodelijk gewond werd. Toen richtte spr. zich tot de zwemmers en toekomstige zwemmers en hoopte, dat velen, zeer velen een druk gebruik zullen maken van deze inrichting. Vervolgens sprak de heer J. de Vries, voorzitter van den K.N.Z B., die Alkmaar geluk wenschte met dit bad. Spr. wees er op, dat niet allereerst gedacht moet worden aan de zwemsport, maar aan de zwembe- oefening, gedachtig als spr. was aan het devies van den K.N.ZÏ.B.: „iedere Nederlan der zwemmer" Spr. hoopte, dat dit bad de groei en de bloei van het zwemwezen zal be vorderen. Mevr. Triebeis sprak als oudste pro pagandiste van de zwemsport en vroeg zich af, hoevelen in Alkmaar wel konden zwem men! Spr. wenschte de initiatiefnemers geluk met dit bad en de Alkmaarders met deze ge legenheid. Daarna wekte spr. op, om te gaan zwemmen, jong en oud, herinnerde er aan, dat zwemmen een onderdeel van ue opvoe ding der jeugd is en besloot met nogmaals enthousiaste gelukwenschen, onderstreept door een daverend applaus. Daarna sprak de heer K. Langendijk. Het viel spr. moeilijk na de woorden van „Ma" Triebeis nog een opwekkend woord te spreken. Maar wanneer er dan tóch nog iets gezegd moest worden, dan was het een woord van protest om spr. zulk een pluim op den hoed te steken. Het was voor spr. toch ondoenlijk geweest hier iets te bereiken, indien hij niet de volle medewerking van tal van andere menschen had gehad. Voor al len, die met den bouw behulpzaam waren geweest had spr. een apart dankwoord. Met den wensch, dat de „overdekte" nu ook in derdaad aan de j^estelde verwachtingen zal voldoen, besloot spr. zijn rede. (Applaus.) Nadat verder nog de heeren Nouwen, voor zitter der Alkmaarsche reddingsbrigade, en v. d. Linden, voorzitter van D.A.W., harte lijke woorden van gelukwenschen gesproken hadden, was het burgemeester van Kinschot, die het bad officieel opende. Het woord van den burgemeester. Het deed den burgemeester veel genoegen, dat hij als burgemeester van Alkmaar de overdekte bad- en zweminrichting officieel kon openen. - Spr. beschouwde deze plechtig heid als een belangrijke gebeurtenis, omdat daarmede wederom een terrein is ontsloten, hetwelk voor den bloei van Alkmaar van be- teekenis kan worden geacht. Het is u allen wel bekend, aldus spr., dat één van de brandende vraagstukken, welke mij bij de intreding als nieuwen burgemees ter hier te wachten stond, de keuze betrof, welke de gemeente zou moeten doen: het steunen door het geven van garantie aan een plan, dat, hetzij de oprichting van een over dekte, hetzij van een open zweminrichting beoogde. De ondergrond daarvan lag wel in de noodzakelijkheid, om voorziening te Bij raadsbesluit van 6 Juni 1935, werd, na een voorloopige beginselver klaring van den raad op 28 Maart 1935, het terrein aan de te stichten Vennoot schap overgedragen en reeds 6 weken later werden B. en W. officieel uitgenoo- digd bij het inheien van den eersten paal. Spr. bracht hulde aan allen, dank zij wier voortvarendheid de totstandkoming van dit zwembad heeft plaats gevonden. Alkmaar heeft zich altijd gevoeld het cen trum van Noordelijk Moordhol land en in den loop der eeuwen hebben zoowel de vroed schap, tegenwoordig het stadsbestuur, als de burgerij zich steeds ingespannen, om den naam van centrum hoog te houden en zorg te dragen, dat Alkmaar als zoodanig in trek bleef. Zeker past in dit beeld deze nieuwe zweminrichting, welke voor stad en omge ving van groot belang kan worden geacht. Van buiten maakt het geheel een forschen indruk, een voorbeeld van een modern bouw werk, waarin wij de hand herkennen van onzen bekenden Alkmaarschen architect Saai, van binnen geheel naar de eischen van den tegenwoordigen tijd ingericht, met als middelpunt het bassin, waarvan het frissche water tot zwemmen en duiken uitlokt. Spr. geloofde dan ook, dat onze stad met recht trotsch kan zijn met deze nieuwe aanwinst op het terrein van bouwwerken. Spr. eindigde zijn openingsrede met den wensch, dat de overdekte bad- en zwemin richting moge strekken tot verhooging der volksgezondheid te Alkmaar en tot vermeer dering van den bloei van de Alkmaarsche zwemsport in het bijzonder. Spr. verklaarde daarna de inrichting offi cieel geopend. Op dat moment dompelden D.A.W.-ers zich in het bad, „braken" den waterspiegel en kon Alkmaar zeggen: wij hebben een eigen overdekte De zwemwedstrijden. Nadat dan het vele gesprokene, wat nu eenmaal op een openingsavond als deze on vermijdelijk is, geconsumeerd was, werd een aanvang gemaakt met de zwemwedstrijden Voor de 25 M.-schoolslag jongens tot 16 jaar werd in 2 serie's gezwommen. De jury was samengesteld uit de heeren M. Bos, voor zitter-kamprechter, M. J. J. v. d. Linden Jr., starter; J. C. Veldhoff, Th. v. Diepen, Henk Pesie en H. C. Lind, tijdopnemers. In de eerste serie zwom de jeugdige, veel belovende Dick Imhülsen met opvallend goe den slag (dat aan dien van zijn broer deed denken). Zijn tijd was 22 sec., juist 1/5 sec voor Piet Cloeck, terwijl Wim Brouwer 24 3/5 maakte. Bij de meisjes 25 M. schoolslag was Corry de Vos Burghart (D.A.W.'s nieuwste aan winst) favoriet. Wanneer we zien, dat haar tijd gelijk is aan dien van Dick Imhülsen, dan is verder commentaar overbodig. Ook Jopie Oostwouder maakte een goeden tijd (22 1/5); Gré Postma tikte als derde aan met 24 sec Het volgende nummer, de 3 X50 M dames-estafette (wisselslag) was bijzonder spannend, ook al waren er slechts drie ver eenigingen, die eraan deelnamen. Ondanks uitstekend zwemmen van Corry de Vos Burghart (D.A.W.) kon Jo Boulo- nois het tegen Jopie Spreeuw (Nereus) niet bolwerken. Deze bereikte als eerste de finish (2.08 1/5) en D.A.W. was tweede in 2.11 1/5. De strijd van den avond was wel de 7 X 50 M wisselslag heeren-estafette (vrije slag). Het publiek leefde bij dezen trijd intens mee en bij deze race werd eerst recht duidelijk hoezeer de zwemport in Alkmaar kan reke nen op een onverdeelde belangstelling. L.Z.C. (Leeuwarden) bleek alras de sterk ste te zijn, na twee banen had deze ploeg een grooten voorsprong en wij begrijpen ons dan ook niet, waarom de stoere Friezen zoo zenuwachtig waren bij de wis^elounten. zoo dat door te vroeg starten L.Z.C. gediskwa lificeerd moest worden. Hierdoor werd Nereus eerste in 3.49 1 4 en D.A.W. (A. D. IMhülsen, P. Cloeck, S de Haan, Caarls Sr., v. Wijk. Leenheer, Pesie) goede tweede in 3.54 1/5. Hier werd de Ham (Krommenie) derde. De dames-polowedstrijd D.A.W.H.P.C (Heemstede) stond op minder hoog peil dan we dat weieens vroeger geconstateerd hebben. Voor dezen wedstrijd was door mevr. M. SaaiWeeder een zilveren beker beschikbaar gesteld. De dames stelden zich als volgt op: D.A.W.: T. v. Beek. doel; J. Oostwouder, H de Carpentier, A. Hoed, achter; W. Pesie, E. v. d. Berg, L. v. Doorn, voor. H.P.C.H. v. d. Zouwe, doel; C. Kann, F. Kann, P. Schalken, achter; R. Kloots, R Bakker en J. Vermeer, voor. Onder aanvoering van scheidsrechter G Huig ontwikkelt zich een vinnige strijd Willy Pesie trok in samenwerking met El! v. d. Berg op het H.P.C.-doel af, we denken reeds het eerste doelpunt te zien scoren, doch de Heemsteedsche goal-juffrouw treedt han delend op en deze aanval is afgeslagen. Langen tijd golft het spel op en neer. Het gebruikelijke specifiek onlogische dames- combineeren verhoogt wel de stemming bij het publiek, doch van eenig geordend spel is geen sprake. De rust gaat in met blanco stand. Na half-time komt al spoedig het Alk maarsche doel onder druk, telkens en telkens redt Hanni de Carpentier, doch bij een goed- opgezetten aanval kan zij niet voorkomen, dat een zuiver-gericht schot doel treft (O1). (9—1). Dit prikkelt de Alkm. dames en vooral Willy Pesie weert zich kranig. Via Aaf Hoed bemachtigt zij den bal en een fraai doelpunt is het resultaat, dat met een ongekend ge juich wordt begroet (11). Doch de pret is van korten duur, want vlak voor 't einde maakt Rietje Bakker zich vrij en scoort voor Heemstede het winnende doelpunt (21). De atmosfeer was inmiddels zeer drukkend geworden en de pauze bracht een ware op luchting. Voor de Alkm. Reddingsbrigade werd hier na het eerst de belangstelling gevraagd. Een zestal dames en een achttal heeren deden hieraan mee en het was interessant te zien, hoe de verschillende grepen werden uitge voerd. Van de kop-, bovenarm-, pols-, nelson- en zeemansgreep kregen we een goed over zicht, evenals van de bevrijdings-, nek- en lendengreep. Ter afwisseling ging een imitatie-auto te water, welks „ongelukeen fraaie redding-demonstratie werd gegeven. Wij maken van deze gelegenheid gebruik erop te wijzen, dat juist de slechtste sprong de meest verzekerde redding kan beteekenen. De A.R.B. heeft gisteravond een goede beurt gemaakt. De demonstratie schoon- springen viel over het algemeen tegen. De dames A. Neve en T. Verbeek en de heeren N. v. d. Voort, v. Hemsbergen, Wirth en Visser deden wel hun best, doch biizondere sprongen werden er niet gemaakt, een enkele uitgezonderd De komische sprongen werden nog het meest geapprecieerd. D.A.W.L.Z.C. (heeren) De heeren-polowedstrijd werd met groote belangstelling gevolgd. De talrijke aanwezi gen hebben den strüd met zeer veel animo aanschouwd, het heeft dan ook niet aan span nende momenten ontbroken. De zeventallen stelden zich als volgt op: D. A. W.: Imhülsen Sr., doel, v. Wijk, Koorn, Kluiver, achter en Leenheer, Pesie en Caarls Sr., voor. Het liet zich direct aanzien, dat hier twee gelijkwaardige tegenstanders elkaar bekamp- ten. Dan werd het Leeuwarder doel onder vuur genomen, dan weer het Alkmaarsche heiligdom. De eerste aanval is voor L.Z.C. Van Hemsbergen zwemt vrij, schiet steen-hard, doch Dolf stopt voortreffelijk. D.A.W. neemt dan het initiatief over en vooral Pesie weert zich uitstekend. In moei lijke positie schiet hij en hiermee bezorgt hij Alkmaar de leiding (1—0). Ook Leenheer strijdt #3 een leeuw en wanneer het hem zelf niet lukt te scoren, geeft hij over aan Caarls, die achterwaarts het tweede doelpunt maakt (2—0). Deze voorsprong is echter meer dan D.A. W. verdient. Bij L.Z.C. valt op het klasse-spel van Jan Buys (oud-internationaal) tegen wien Pesie het moeilijk kan houden. Maar ondanks mo reel overwicht van L.Z.C. weet Leenheer den voorsprong te vergrooten, als na de rust het spel nog slechts enkele seconden oud is (3-0). Het spel wordt steeds feller en voor een friendly-game o.i. te ruw en alhoewel dit voor het publiek het volgen interessanter maakt, gelooven wij niet, dat de spelers el kaar a's sportieve poloërs beschouwden. Jan Buys is zeker een klasse hooger dan elk der andere spelers. Bijzonder fraai onderneemt hij run op run en in minder dan geen tijd maakt hij maar liefst drie doelpunten (3—3). In de laatste minuten ontstaat tengevolge van de ruwe speelwijze groote verwarring, hiervan weet Koorn voor D.A.W. en Buys voor L.C.Z. te profiteeren (44), zoodat deze strijd onbeslist bleef en hij mettertijd zal worden overgespeeld. Het was reeds middernacht toen D.A.W.'s voorzitter, de heer v. d. L i n de n, de prijzen met welgekozen woorden uitreikte en er zijn voldoening over uitsprak, dat de wedstrijden zulk een prettig verloop hadden gehad. En toen ging iedereen naar huis met de overtuiging, dat 18 Dec. 1935 voor zwem mend Alkmaar wel een zeer gedenkwaardige dag was geweest. Burgemeester Van Kinschot. brengen op zwemgebied, waar het zwembad op het Zeglis niet meer aan de normale eischen voldeed en zelfs gevaar opleverde voor de volksgezondheid. Na de beslissing van den Raad op 8 Febr. 1934, werd in het Sportpark het open Victoriebad gebouwd, waarvan in de afgeloopen zomers door vele Alkmaarders gebruik werd gemaakt, maar natuurlijk als open bad het grootste gedeelte van het jaar gesloten is. Behoefte aan een overdekte zweminrichting, speciaal in tijden, waarin de weersgesteldheid het zwemmen buiten niet toelaat, bleef zeker bestaan en daarom werden dan ook de plannen van het voorloopig comité, welke zouden beoogen, buiten bezwaar van de gemeentelijke schat kist, in die leemte op zwemgebied te voor zien, met veel belangstelling gevolgd en me dewerking van gemeentewege toegezegd. De groote moeilijkheid bestond echter in de keuze van een geschikt terrein, gelegen bin nen dc stad zelf. De raad vergaderde heden onder voor zitterschap van burgemeester Van Kin-, schot, die opende met liet verzoek om de discussies zooveel mogelijk te bekor ten. Onmiddeldijk stelde de voorzitter hierop de beëediging van den heer G. Grondsma (wiens geloofsbrieven in de vorige vergadering waren goedgekeurd) aan de orde, die dooi den secretaris binnen geleid in han den van den voorzitter de door de wet vereischte eeden aflegde en dooi den voorzitter hartelijk werd geluk ge- wenscht. De heer Grondsma bracht daar voor dank en dankte ook den heer Bakker voor de vriendelijke woorden namens de commissie in de vorige ver gadering gesproken. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. Ingekomen zijn: a. Een besluit dd. 27 November jl., nr. 60, van Gedeputeerde Staten dezer provincie, tot verdaging hunner beslis sing omtrent het raadsbesluit van 31 October 1935, nr. 22, tot aankoop van J. Pels, alhier, van eenige perceelen wei land en kade, gelegen in den Huiswaar derpolder. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een besluit dd. 27 November j.1., nr 60, van hetzelfde College, tot verda ging hunner beslissing omtrent het raadsbesluit van 31 October 1935, nr. 2 p, tot overdracht in eigendom van den Hoevervveg aan het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Als voren. c. Een brief dd. 27 November jl., nr. 15, van hetzelfde College, ten geleide van een uittreksel uit het Koninklijk be sluit dd. i November 1935, nr. 39, waar-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9