^Buitenland ^Binnenland Kerstcongres S, D, A. P. Hardnekkige brand te Amsterdam. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 27 DECEMBER 1935 ENCYCLIEK VAN DEN PAUS. Over de missie van den priester WINTER IN ZUID-RUSLAND. DRIE DOODEN BIJ EEN SPOORWEGONGELUK. CYCLOON RICHT VERWOESTINGEN AAN. FELLE WINTER IN AMERIKA Verschillende slachtoffers. DE COMPONIST ALBAN BERG OVERLEDEN. Rede van Koos Vorrink. r Door rook en hitte overmeesterd. Afmattend blusschingwerk. DRONKEN MAN AANGEREDEN. Door Iijkauto. ROOnE KRTTTS-AMBULANCE. Te Addis Abeba aangekomen. TWEE DER VLUCHTELINGEN UIT „BETH-SAN" AANGEHOUDEN. INBRAAK IN HET STATION. Te Blerik. ORDENING EN SANEERING IN DE SLAGERSBEDRIJVEN. GROOTE BRAND TE AMERSFOORT. Brood- en banketbakkerij uit gebrand. N. S. B.-PAMFLETTEN IN BESLAG GENOMEN. HET GEVAAR DER GLADDE WEGEN. Auto-ongeluk bij Arnhem eischt vier ernstig gewonden. ENORME VERKEERSSTAGNATIE TE GRONINGEN. Tweehonderd auto's dwars over den weg. SLAGERIJ TE WAALWIJK AFGEBRAND. Paus Plus heeft aan den vooravond van het Kerstfeest een Encycliek uitgevaardigd, welke handelt over de missie van den pries- De Paus geeft daarin een uiteenzetting van zijn gedachten over het priesterschap* Het eerste deel betreft de functie van den priester. De Pauselijke circulaire bevat de verma ning, dat de priester in beperkte mate mo dern moet zijn, zooals de kerk is. Voorts wordt gewezen op de verantwoordelijkheid welke diegene te dragen heeft, die tot den priesterstand behoort. Voorts verklaarde de Paus, dat de mees te nisschoppen en (priesters de basis van hun beroep danken aan het voorbeeld en de onderrichtingen van hun vader. De Encycliek richt zich in het bijzon der tot de jonge geestelijken. Er wordt her innerd aan de waardigheid van de mede werking aan het Herarchische apostolaat. Men eischt thans in het maatschappelijk leven en in den staat een elite. In dit ver band roept de Paus de elite der Katholieke Kerk op, de menschheid te dienen, zooals Christus haar gediend heeft. Tengevolge van hevige sneeuwstormen in het Zuid-Oosten van Rusland zijn tal van plaatsen aan de Kaspische Zee van de bui tenwereld afgesneden. Vele bewoners kunnen zelfs tengevolge van de groote sneeuw massa's hun huizen niet verlaten. Naar ver luidt zouden er ook verscheidene dooden te betreuren zijn. Een groot aantal schepen is in de Kas pische Zee ingevroren. IJsbrekers zijn ter as sistentie uitgevaren. Een van Tientsin komende sneltrein is Woensdagmorgen even ten noordoosten van Hsu-Tsjau in de Chin. prov. Setsjoean in volle vaart in botsing gekomen met een goederentrein. De locomotief van den laat- sten trein werd geheel vernield, terwijl ver scheidene wagons van den sneltrein langs een helling neerstortten. Drie personen wer den gedood en zeven ernstig gewond Men gelooft, dat het ongeluk op rekening komt van den sneltrein-machinist, die met den stoker gevlucht is. Een deel van Argentinië is geteisterd door een bevigen cycloon, die vooral in de stad Victoria groote schade heeft aange richt. Talrijke gebouwen zijn vernield. Vol gens de tot dusverre ontvangen berichten is één persoon om het leven gekomen, doch men vreest, dat het aantal slachtoffers groo- ter is. Vele menschen zouden gewond zijn. Groote schade hebben de ooftaanplan- tingen geleden. Hier en daar zijn telefoon- en telegraafverbindingen verbroken Van de bewoners in het geteisterde gebied heeft zich een paniek meester gemaakt. Een buitengewoon hevige sneeuwstorm, tijdens welken ongeveer 70 personen om het leven zijn gekomen, heeft een groot deel der Ver. Staten geteisterd. De meeste doodelijke ongelukken hadden plaats tengevolge van het feit, dat talrijke automobilisten op de gladde buitenwegen door den sneeuw wer den verblind. Ook zijn een aantal personen door de buitengewoon lage temperatuur om het leven gekomen. In net midden-Westen daalde het kwik verscheidene graden onder het nulpunt Fahrenheit. Op vele plaatsen viel zes tot tien duim sneeuw, waardoor het verkeer ontzaggelijk belemmerd werd. Bij Devils Lake in Noord-Dakota is een tempe ratuur waargenomen van 22 graden onder het nulpunt Fahrenheit, wellicht de laagste temperatuur, die in de Ver. Staten gemeten is. Uit andere plaatsen komen berichten over temperaturen van 18.15 en 10 graden onder nul Fahrenheit. In Chicago en omgeving is de temperatuur gedaald tot 5 graden onder het nulpunt Fahrenheit. De vliegtuigen kun nen niet starten, de treinen hebben vertra gingen van omstreeks twee uur. Een wi.id met een snelheid van 38 meter per uur heeft de sneeuw over India na voortgejaagd, waai- door verkeersongelukken zijn ontstaan, die in totaal zes dooden eischten. Op de ijsbedekte wegen van Iowa zijn vier personen gedood, terwijl in Towa, Nebraska en Illionois ver scheidene personen doodgevroren zijn. De koudegolf is zelfs tot het Zuiden toe doorge drongen. In Noord-Ohio zijn minstens 11 personen gedood en omgekomen, ook in Washington, aryland en Georgia zijn tal van slachtoffers gevallen. In Noord-Dakota is een dokter, die er met een ouderwetsche slee op uit was, doodgevro ren terwijl zijn vrouw met bevroren armen en beenen eindelijk een boerderij bereikte. De paarden zijn hier gestorven, eveneens tengevolge van de overweldigende koude. In de stad New-York zijn drie personen doodge vroren. 12.000 man zijn daar aan het werk gesteld om de straten sneeuwvrij te maken. Verwacht werd, dat de koudegolf gister in het Oosten der Ver. Staten zijn laagste punt zou bereiken en dan over den Atlantischen Oceaan zal verdwijnen. Tengevolge van een longontsteking is te Weenen overleden de bekende componist Alba Berg. Alban Berg werd In 1885 te Weenen geboren en kon zich pas op 17-jarigen leef tijd geheel aan de muziek wijden. Hij was een leerling van Schönberg en nam een ge heel eigen plaats in de muziekwereld in Hij componeerde veel orkest- en kamermu ziek en o.a. zijn beroemde en veel-omstre- den opera „Wozzeck", Onder leiding Van den heer Ed. Polak hield de Federatie Amsterdam van de S. D A. P. een vergadering in de Apollohal, waar ditmaal de heer Koos Vorrink de gebruikelijke kerstrede hield. De groote zaal was gevuld met 6000 be langstellenden, toen de voorzitter de schare welkom heette, om vervolgens mede te dee- iTui politieke leider der partij, ir. Albarda, niet tegenwoordig kon zijn om de rede uit te spreken. De heer Albarda had een telegram gezonden, waarin hij de goede wenschen voor de S. D. A. P. uitsprak. Onder groot applaus werd besloten, een telegram terug te zenden. In het vervolg van zijn openingswoord zette spr. uiteen, diat de vredesidee groeiende is dat door het publiceeren van „Het plan van den Arbeid" de economische grondslag wordt gelegd voor den vrede en dat weer door het zitting nemen in het dagelijksch bestuur van Amsterdam de stempel wordt gedrukt van de soc.-democratische gedachte bij het besturen van de stad De heer K o o s V o r r i n k, die daarna het woord verkreeg, zeide. dat het kerk feest voor velen een demonstratie van oppervlakkigheid is gewordien, welke de menschheid van vandaag kenmerkt. Toch is er een saamhoorigheidsgevoel in het „Vrede op aarde". Echter er klinkt ook. naast dat „vrede op aarde": Geeft ons arbeid en brood Verder hierop ingaande zei spr., dat de werkloosheid stijgende is, dat de economische toestand steeds slechter wordt. De regeering stelt daartegenover aanpassing en bezuiniging. Echter de sterke man. waarom men geroepen heeft bij de laatste verkiezingen, heeft weinig gedaan Er is gekomen een af brokkeling van de democratische rech ten. Daarvoor worden verschillende partijen in een uitzonderingspositie ge plaatst. Men moet daarbij voorzichtig zijn en het doel niet voorbij schieten. Men mag den burgemeester van Am sterdam daarom niet desavoueeren, toen hij optrad tegen de N. S. B., inzake de Beul (Applaus). Nadat spr. de verhouding tusschen de ver schillende partijen had geschetst, zei hij, dat er moet komen ordening om het monster der verarming te bestrijden. Uit die gedachten- wereld is het plan geboren, waarvan men toegeeft, dat het veel goeds heeft, terwijl men aan den anderen kant meent te moeten zeggen, dat er niet veel van te verwachten is. Als dat laaiste waar is, zou het een blaam moeten zijn voor de partij. Komende tot de buitenlandsche politiek stelde spr in het licht, dat het fascisme in Europa aanstuurt op vernietiging van de democratie. Deze twee partijen staan tegen over elkaar. Daarom heeft men zich op dezen Kerstdag meer dan ooit te bezinnen. Met een variant op „Mensch durf te leven" zou spr. willen zeggen: „Mensch durf mensch te zijn". Besef Uw verantwoordelijk heid. Door het fascisme, en hier wees spr. op de toestanden in Italië en Duitschland. zal de beschaving te gronde gaan. We weten, zei spr., ons de erfgenamen van de groote geestelijke goederen van het verleden. Het socialisme moet in deze chao tische wereld ordening brengen. Werkt daar om mee, riep spr. uit, den waanzin te over winnen, redt de ziel der menschheid, gelooft in het socialisme. (Applaus). Het gesproken woord werd voorafgegann en gevolgd door zang en muziek. Na een slotwoord van den voorzitter ging de vergadering uiteen. versterking van het materiaal hoofdbrand meester J. B. Schuitemaker zich naar de Prinsengracht begaf. Intusschen waren twee redladders in het kozijn van de eerste verdieping gehaakt- de brandwachts Rotgans en Van Rossem bega ven zich daarover naar boven en slaagden er onder groote inspanning in ook de brandmeester de Jong verleende daarbij nog assistentie de eenigszins gebrekkig zijnde vrouw door het raam op den redladder te krijgen en zoo met haar veilig de straat te bereiken. Hier viel zij van de doorstane emotie flauw; zij werd bij buren binnenge bracht, waar zij met doktershulp weer spoe dig op haar verhaal kwam. De beide brandwachts waren onmiddellijk na de redding van de vrouw weer over de redladders het huis binnengedrongen, aan gezien het gerucht de ronde deed, dat de dienstbode zich nog in het perceel moest be vinden. In den dichten rook zochten zij ver scheidene vertrekken af; zij hadden zich het zoeken echter kunnen besparen; daar kort daarna het meisje heelhuids buiten werd aangetroffen. Na de ontdekking van den brand was zij het huis uitgeloopen en had de verrichtingen der brandweer op eenigen afstand gadege slagen Inmiddels had het brandweerpersoneel, dat het eigenlijk blusschingswerk op zich had genomen, ook niet stilgezeten. Tot de brand wachts, die het huis het eerst via de gang betraden, behoorden Peterssen en Ladru Met rookmaskers gewapend schreden zij voort in de richting van het kantoor. Erger nog dan de rookontwikkeling was de hitte, die hun in de gang tegemoet sloeg. Met grooten spoed werden twee slangen naar binnen geleid; een derde werd door het aan grenzende perceel gelegd om zóó via de achtertuinen het vuur in den rug te kunnen aanvallen. Terwijl de aanval op deze wijze werd voorbereid, geraakten de brandwachts Pe- tersen en Ladru door de enorme hitte, waar in zij hun werk moesten doen, onwel, zoodat zij naar buiten gebracht moesten worden. Beiden werden naar het Binnengasthuis ver voerd, vanwaar Ladru spoedig naar de ka zerne kon terugkeeren. De toestand van Pe terssen was echter van dien aard, dat hij opgenomen moest worden. Hij zal het gast huis waarschijnlijk over eenige dagen mogen verlaten. Het vuur, dat door zijn geweldige hitte- en rookontwikkeling gelegenheid had gehad, zich over de bel-étage te verspreiden, werd met drie stralen krachtig aangetast en toen duurde het geen kwartier meer, of het gaf zich gewonnen. Behalve het kantoor zijn op dit gedeelte een magazijn en voorvertrek uitgebrand; de gang was zwaar geblakerd, evenals die op de eerste étage; zoomede het trappenhuis. De bel-étage was geheel ingericht als werk ruimte voor den heer Opperman, die zich bezighoudt met de fabricage van hoedenvor- men, z.g. capelines. Aan het bedrijf is nog een in het achterhuis gelegen ververij ver bonden, welke door het vuur onaangetast is gebleven. De schade, die vrij aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Bij het blusschingswerk hebben ook ver scheidene andere brandwachts, alsook hoofd brandmeester Doets. veel van de hitte en den rook te lijden gehad, zonder dat dit echter meer ernstige gevolgen na zich gesleept heeft. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Het dienstmeisje is des middags ongeveer an derhalf uur langer thuis geweest dan de heer en mevrouw Oppermaner is echter niet gebleken dat zij onvoorzichtig met vuur is omgegaan. De heer Opperman heeft nog aan de politie medegedeeld dat in den wand van zijn perceel en dat op 1039 een oude electrische geleiding loopt, zoodat ook in deze richting een onderzoek wordt inge steld. Vrouw des huizes slechts met moeite óered. Een brand, die was uitgebroken op de bel-étage van perceel Prin sengracht 1037, bij de Reguliers gracht te Amsterdam, heeft op den laten avond van den Eersten Kerst dag zijn bestrijders vele moei lijkheden bezorgd en hooge eischen gesteld aan hun uithoudingsver mogen. Het was tegen half twaalf, toen de heer en mevrouw Opperman, de bewoners van het perceel een groot ouderwetsch grach tenhuis met lange gangen, lichtruiten en trapjes thuiskwamen en kort daarna ver scheen ook de dienstbode. Laatstgenoemde, een Oostenrijksch meisje, ontdekte den brand, die ontstaan was in een tot kantooi ingericht vertrek aan het einde der gang, het eerst en maakte alarm. Mevrouw Opperman had zich naar bo ven begeven en de heer des huizes, die nog beneden was, wilde, toen hij tot zijn groo ten schrik bemerkte wat er gaande was, ook naar boven gaan om telefonisch de brand weer te waarschuwen. Bij het trappenhuis stuitte hij echter op zulk een hevigen, dik ken rook, dat de weg naar boven hem was afgesneden. Hij liep daarop, teneinde de brandweer toch zoo spoedig mogelijk te waarschuwen, het huis uit, doch liet de bui tendeur achter zich open. De trek, die hier door ontstond, was voldoende om de vlam men van het kantoor uit in de gang te doen slaan. Toen de eerste brandweervoertuigen van de hoofdwacht Honthorststraat ter plaatse waren, zag de situatie er min of meer drei gend uit te meer daar mevrouw Opperman voor het' raam van de eerste verdieping stond en luidkeels om hulp liep. De bevel voerder, hoofdbranmeester D. Doets, liet dan ook onmiddellijk het alarm middel- brand geven, als gevolg waarvan met de het huis komen. Hier moesten zij over een vrij hoog tuinmuurtje klimmen om vervolgens de Kerkstraat te bereiken. De kinderpolitie wist beide vluchtelin gen echter spoedig te achterhalen. Een der meisjes, wier ouders te Amsterdam wonen, kreeg later toestemming om met een jongeman te trouwen, zoodat zij daardoor meerderjarig werd en verder geen toezicht van een gerechtelijke in stantie meer noodig haa Het andere meisje werd in Beth-San geplaatst waar zij met twee andere meisjes het nieuwe plar. tot ontvluchting •meedde. Het plan gelus*e ./pnie iw, doch dank zij knap re cherchewerk de» kinderpolitie wist men spoedig dat twee ontsnapten zich in Den Haag moesten bevinden. Inspecteur Smits van de kinder politie heeft haar in samenwerking met de Haagsche po litie aangehouden. Dinsdagavond is een dronken schip per, afkomstig uit Geertruidenberg en liggende met zijn schip in den Rijn te Zoeterwoude, terwijl hij onverwacht den Rijksstraatweg aldaar overstak, aange reden door een Iijkauto, komende uit Friesland, richting Den Haag. Hij bekwam een diepe wonde aan zijn hoofd en is naar het Academisch zieken huis te Leiden vervoerd, waar tei stond operatief werd ingegrepen. De toestand van den man is zeer zorgwekkend. Hij kon nog niet door de politie worden ge hoord. Het Hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis heeft een telegram ontvangen van den leider der Neder- land6che ambulance naar Abessinië, waarin medegedeeld wordt, dat de am bulance Zaterdagochtend te Addis Abe ba is aangekomen. De verdere opdrachten zal de ambu lance krijgen van de regeering van Abessinië. Het hoofdbestuur heeft de ambulance medegedeeld, dat minister Slotemaker de Bruine op Oudejaarsdag voor het Algemeen Nederlandsch Ver bond een radio-rede zal houden tot alle leden van den Nederlandschen stam. Het Roode Kruis heeft de ambulance ver zocht op het vastgestelde uur te trachten radio-verbinding met Holland te krijgen. Het radio-toestel van de am bulance is hiervoor wel geschikt, zoodat het waarschijnlijk is, dat onze landge- nooten in Abessinië op Oudejaarsdag da stem van minister Slotemaker de Bruine zullen hooren. De minister zal in zijn rede ook eenige woorden richten tot de leden der ambulance. Twee van de uit het doorgangshuis „Beth-San" aan de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam ontvluchte meisjes, zijn in 's-Gravenhage aangehouden en we derom naar Amsterdam overgebracht. Een van het drietal is nog voortvluchtig. Een van de thans weer teruggevonden meisjes had kort voor haar ontvluchting uit „BethSan" ook kans gezien te ont snappen uit het tehuis voor meisjes aan de Keizersgracht. Hier vertoefde zij tij delijk in verband met het feit, dat zij ter beschikking van den kantonrechter was gesteld. Met een vriendinnetje, dat zij in het tehuis had leeren kennen, beraamde zij het plan uit het meisjestehuis te vluchten. En dat lukte den jongedames toen zij een oogenblik minder streng werden bewaakt. Via een raam in de keuken konden zij in den tuin achter In den nacht van Dinsdag op Woens dag tusschen één en drie uur hebben indringers getracht, de brandkast te forceeren van het station Blerik (L.), hetgeen echter niet is gelukt. Men heeft zich toegang tot de wacht kamer verschaft door het indrukken van een ruit; vervolgens is een ruit van het opschuifbare loket vernield en daar na de grendel verwijderd. De inbrekers zijn vermoedelijk in hun werk gestoord door het afloopen van een wekker van een ambtenaar van de Nederlandsche Spoorwegen, die boven het station woont en zich naar de Kerst-Mis wilde begeven. Behoudens enkele guldens en vracht briefzegels wordt er niets vermist. Het slot van de brandkast was zoodanig ge forceerd, dat de dienstdoende ambte naar het Woensdagmorgen niet open kon krijgen. Van de dadere geen spoor. de nablusschingswerkzaamheden be ginnen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Van den inboe del werd zoo goed als niets gered. De heer Kohen was verzekerd tegen brand en bedrijfsschade. De besturen der landelijke organisaties hebben te Utrecht opgericht de Centrale Ver- eeniging tot behartiging van de belangen van den Vleesch- en Veehandel, en aanver wante branches, bij verkorting genoemd: Centrale Vee- en Vleeschhandel. Het doel der Centrale is o.m.: Regeling inzake vestiging in de bedrijven o.a. de verplichte instelling van vakexamens. Bestrijding van oneerlijke concurrentie. Het beslissen in geschillen Vakopleiding enz. Gistermorgen omstreeks half zes werd de politie te Amersfoort gealarmeerd voor een zwaren binnenbrand, welke woedde op de bovenverdieping van het perceel Langegracht 14, waarin geves tigd is de brood- en banketbakkerij van den heer Kohen. Toen de politie ter plaatse verscheen, sloegen de vlammen reeds uit het dak, waarom besloten werd, alle kringen der brandweer te waarschuwen. Deze verscheen zeer spoedig ter plaatse en tastte het vuur, dat zich zeer ernstig liet aanzien, ener giek aan. Een der belendende perceelen vatte reeds vlam, doch men wi6t het vuur hier spoedig te bedwingen, zoodat dit perceel alleen veel waterschade be kwam. Aan de voorzijde werd het vuur met drie stralen op de motorspuit, aan de achterzijde met zes stralen krachtig be streden, zoodat voor verdere uitbreiding gen vrees meer behoefde te bestaan. Na een uur was men het vuur, dat de bak kerij, de winkel en de woonkamer ern stig had geteisterd, meester, en kon met De politie van Amsterdam-Noord heeft eenige honderden N. S. B.-pamfletten in beslag genomen, waarvan de inhoud beleedigend werd geacht voor burge meester de Vlugt. Tegen twee personen, die met de verspreiding in Tuindorp- Nieuwendam bezig waren, werd proces verbaal opgemaakt. In het pamflet, waarop aan de eene zijde de kop van het communistisch partijblad „de Tribune" was afgebeeld, kwam een artikel voor, verband hou dend met de opvoering van het tooneel- stuk „De Beul". Nabij de grens tusschen Arnhem en Ede heeft zich Dinsdagmiddag in een bocht van den Amsterdamschen weg ter hoogte van den Wolfliezerweg een ern stig auto-ongeluk voorgedaan, waarbij ds. Erouwer uit Oegstgeest. zijn beide dochters en een dienstbode ernstige ver wondingen hebben opgei oopen Tengevolge van het zee»- wisselvallige weer had zich ter plaatse van het onge luk ijzelvorming op den weg voorge daan, hetgeen de oorzaak werd. dat de auto, waarmede het genoemde gezei- schap uit de richting Ede k.vam aan rijden, slipte en in volle vaart tegen een boom sloeg. De uitwerking was vreese- lijk. Van de kleine personenauto, die door een der dame6 bestuurd werd, bleef vrijwel niets meer heel. Tot op grooten afstand vond men splinters van de vernielde ruiten. Ü6. Brouwer be kwam een rechterbeenbreuk, benevens snijwonden van glasscherven. Zijn beide dochters en de dienstbode werden even eens door glasscherven ernstig gekwetst. Een geneesheer van het gemeentezie kenhuis in Arnhem verleende de eerste hulp, waarna de slachtoffers naar ge noemd ziekenhuis konder worden ver voerd. Hun toestand is redelijk wel. De plotseling ingevallen dooi, gepaard gaande met een fijne motregen, heeft Dinsdagavond omstreeks 7 uur alle straten in en vooral om Groningen in een ijsvlakte veranderd. Het verkeer om Groningen was totaal lamgeslagen. Op alle punten van de stad,- die langs Hoendiep, Boterdiep, Winschoterdiep en Friesche Straatweg voeren, was een agent geposteerd om de automobilisten te waarschuwen, dat het verkeer levensgevaarlijk was en verder rijden dus onmogelijk is. Op last van den burgemeester van Kanten was.het verkeer voor auto's en autobussen naar en van Groningen, langs het Boterdiep, tot nader order go- staakt. Om 7 uur is een bestelauto van de firma Jamin tusschen Beuum en Onder- dendam, vlak bij de spoorbrug, van den weg gegleden en in het Boterdiep ge raakt. De chauffeur wist zich te redden. Aan het Winschoterdiep, tusschen Groningen en Winschoten lagen of ston den volgens mededeeling van de po litie minstens 200 auto's dwars over den weg of tegen boomen Ook op de overige buitenwegen heerschte een ware chaos door de vele auto's die niet verder konden. Te Drunen bij Waalwijk ontstond heden morgen door onbekende oorzaak brand in de slagerij van den heer v. d. Ven In een oogen blik stond het geheele pand, bestaande uit den winkel met daarachter gelegen woonhuis in lichter laaie. De brandweer kon niet ver hinderen, dat winkel en woonhuis geheel afbrandden. De schade wordt door verzeke ring gedekt.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9