Alkmaar moet groeien. Waf zal men moeien doen en wal moeien laten om onze stad grooler te maken CRITIEK EN GOEDE RAAD. Zorg tijdig bruin te zijn Noodweer boven Amsterdam. Glimlachje num Alkmaar heeft in binnen- en buitenland een goeden klank. jp het buitenland voornamelijk als het romantische oud-Hollandsche stadje waar derkaas vandaan komt, the lovely town, die men op zijn trip naar Europa niet mag over slaan om haar kaasdragers, haar ruitertjes en haar wereldberoemden klaroenblazer, haar typische oude grachtjes met ophaalbrugge tjes en, last not least, om de kaas zelf, die als zachte kanonskogels in schepen en vrachtauto's voor verzending naar alle we. relddeelen wordt geladen. Alkmaar is voor den Engelschman en den Artterikaan very interesting, voor den Franschman trés interessant en voor den Duitscher voor zoover de Duitschers dan nog over onze grens mogen komen eine sehr besehenswertige Stadt. Alkmaar is iets dergelijks in nog heel veel andere talen voor menschen, van andere na tionaliteit, die op hun trip door Europa ook in Holland komen en door de reisbureaux op Vrijdagmorgen naar de stad onzer inwoning worden verwezen. Het is daarom een der Hollandsche steden welker naam in het vreemdelingenverkeer een bekenden klank begint te krijgen, waar de stroom van binnen- en buitenlandsche vacantiegangers jaarlijks grooter wordt en waar men verstandig zal doen alles in het werk te stellen om daarvan blijvend te profiteeren. Dat is Alkmaar voor de toeristen, maar er is nog een ander Alkmaar, namelijk een stad in Nederland, die in deze moeilijke tijden het lot van zoo vele andere deelt en moeite heeft het hoofd boven water te hou den. Alkmaar is een stad, die op zware lasten zit en als gevolg daarvan ook zware lasten moet heffen van allen, die het voorrecht heb ben binnen hare grenzen te wonen. Alkmaar heeft eens, en dat is nog niet zoovele jaren geleden kerngezonde finan ciën gehad. Het heeft in den tijd van wet houder Thomsen zelfs spaarvarkentjes be zeten, gemeentelijke spaarpotjes, die elk jaar gróoter werden en een zekere reserve vorm den tegen den tijd, dat de vette jaren door magere zouden worden vervangen. De vette jaren zijn inderdaad verdwenen, de magere zijn gekomen en het zijn er zelfs meer dan de beruchte zeven geweest waarvan in den bybel werd gesproken. Akmaar heeft een crisistijd doorgemaakt. Het heeft dank zij de spaarvarkentjes nog langen tijd de zorgen alleen van de verte kunnen bekijken, maar van jaar tot jaar werd de financieele reserve kleiner, de var kentjes werden den een na den ander ge slacht en kort geleden was de tijd aangebro ken, dat Alkmaar zich tot vadertje Staat heeft moeten wenden met het verzoek om eenige financieele ondersteuning, aangezien het geen kans zag de allernoodigste huishou delijke uitgaven uit eigen middelen te kun nen betalen. Men heeft zich wel eens verwonderd over de zeer vele winkels, welke in deze gemeente worden aangetroffen. Er zijn straten waar de winkelpanden bijna niet meer door particu liere woningen onderbroken worden en wie al deze kostbare ondernemingen ziet, wie bedenkt welke lasten op de bedrijfsleiders drukken, heeft zich wel eens af gevraagd: waarvan leven eigenlijk al deze middenstan ders? Leven ze van elkander? Dan zou de tijd wel eens kunnen aanbre ken, dat zij elkaar hebben opgegeten zoo als de twee vechtende honden, die zooveel van elkaar afbeten, dat ten slotte de staar ten nog maar overbleven. Heeft Alkmaar dan zoovele renteniers, ambtenaren of andere particulieren, dat de ze in staat zijn al die bedrijven in het leven te houden? VARKENSPEST HEERSCHT IN DE RIJNSTREEK. De gevreesde varkenspest, waaraan het vorige jaar in de omgeving van Alphen a. d. Rijn vele honderden dieren zijn gestorven, waart opnieuw in de Rijnstreek rond. In vrijwel alle gemeenten zijn meerdere boer derijen aangetast. Een groot aantal varkens is reeds gestorven of afgemaakt. Maat regelen ter isoleering der besmette bedrij ven zijn getroffen. Met het oog cp de volksgezondheid is het inmiddels verblijdend, dat de scherpe actie van de keuringsdiensten tegen de zoo veel vuldig voorkomende frauduleuze slachtin gen, en de hooge boetes, waartoe de Alphen- sche kantonrechter de overtreders veroor deelde, dit euvel tot een minimum hebben beperkt. HACHELIJK AVONTUUR VAN TWEE HENGELAARS. Op het kantje af In het buiten-IJ te Schellingwoude zijh gistermiddag twee hengelaars op het nip pertje aan den dood ontsnapt. De beide mannen, de Vries en Kelner, beiden omstreeks zestig jaar, hadden ge- viacht en begaven zich per roeiboot in de richting van de Oranjesluizen. Op dat moment was evenwel de spuikolk in wer king, hetgeen een sterke strooming deed ontstaan. Het bootje ging met een vaart door de spuikolk. De Vries sprong over boord en wist zich aan een hulpbrug vast Dat is voor Alkmaar een van de belang rijkste vragen en ongetwijfeld een vraag, die ontkennend beantwoord moet worden. De Alkmaarsche middenstand, de finan cieele kurk waarop Alkmaar moet drijven, zal niet alleen in de koopkracht van eigen burgers zijn bestaan kunnen vinden. Alkmaar is een winkelcentrum in een ge bied van, ruw geschat, honderdduizend streekbewoners. Als het de omgeving wél gaat, dan heeft ook Alkmaar niet te klagen, want de ver voermiddelen van dezen tijd brengen de dorpelingen goedkoop en vlug naar de stad, waar de winkels datgene verkoopen, wat zij in eigen gemeente niet, of niet zoo goed, hunnen krijgen. Helaas, de streekbewoners in Alkmaar's omgeving zijn voor een groot deel tuinders, landbouwers en veehouders, zij krijgen door de exportmoeilijkheden geen geld voor hun producten, zij zijn door allerlei regeerings- maatregelen met handen en voeten gebon den, zij zijn voor een groot gedeelte arm lastig en steuntrekkend geworden, zij heb ben geen geld meer om in de stad te gaan winkelen en de Alkmaarsche middenstand heeft daarvan de laatste jaren den sterken financieelen terugslag ondervonden. Stad- en streekgenooten wachten op betere tijden, die toch eens terug moeten keeren omdat de wereldgeschiedenis leert, dat alle tijden weertijden hebben en dat elke de pressie na korteren of langeren tijd weer gevolgd werd door een algemeene opleving. Maar intusschen zit Alkmaar op zeer zware lasten. Het bezuinigt op onderwijs, op subsidies aan allerlei vereenigingen van so cialen aard, op tallooze uitgaven, die voor het welzijn der stad en hare bewoners in vroegere jaren noodzakelijk werden geoor deeld. Waar niet is, verliest zelfs de keizer zijn recht, zegt een oud-Hollandsch spreekwoord, maar als wij dan in een tijd leven, dat met de nog beschikbare middelen met de uiterste zuinigheid moet worden omgesprongen, d-n is het oogenblik voor gezonde critiek aan gebroken. Dan moeten wij ons afvragen welke fouten uit het verleden wellicht nog hersteld kun nen worden en wat er in onze gemeente in het algemeen nog gedaan kan worden om Alkmaar als plaats van vestiging aantrekke lijker te maken dan het tot dusver is geble ken. Wij hebben er lang over gedaan om onze dertigduizendsten inwoner te krijgen en wij zijn er ondanks de uitgereikte spaar bankboekjes nog altijd niet in geslaagd het tempo van onzen groei aanmerkelijk te ver snellen. De dertigduizendste is de wieg en de aller kleinste kinderschoenen al lang weer ont wassen en wie nagaat met welk klein getal inwoners onze stad jaarlijks vooruit gaat, zal wel begrijpen, dat er van een groeiende en daardoor vooruitgaande gemeente niet ge sproken kan woiden. Dat zit natuurlijk niet alleen in het be trekkelijk kleine aantal geboorten, dat zit ook in het geringe aantal menschen en in dit geval bedoelen wij kapitaalkrachtige menschen dat zich hier blijvend vestigt. En bovendien zit het en hier is sprake van achteruitgang in het belangrijke aan tal bemiddelde Alkmaarders, die onze stad gaan verlaten om zich in een der naastgele gen dorpen te vestigen. Zij verdienen voor een groot deel hun geld in onze gemeente, zij profiteeren nog dage lijks van onze diensten en bedrijven, maar zij trekken na hun dagtaak naar Heiloo of naar Bergen, naar villaparken en buitenhui zen waar zij h.i. prettiger, mooier en goed- kooper kunnen wonen dan in de stad waar zij thuis hooren. Men moge dit in zeker opzicht onsociaal noemen tegenover degenen, die door hun vertrek op grootere lasten komen, ten slotte te klampen. Door e^n agent van politie werd de man uit zijn benarde positie be vrijd en aan wal gebracht. Inmiddels was de boot tegen de spui kolk geworpen, waardoor Kelner er uit sloeg en verder met de zuiging meeging. Door schippers en sluispersoneel werden den man reddingsboeien en haken toege worpen, doch hij slaagde er niet in ze te grijpen. Hij schreeuwde om hulp, hetgeen door hengelaars in het binnen-IJ werd ge hoord. Zij roeiden onmiddellijk den man tegemoet en slaagden er in hem op te pik ken. Na van droge kleeren te zijn voorzien, gingen de 60-jarigen, die zeer onder den indruk van het avontuur waren, huis waarts. TWEE ARBEIDERS DOOR INSTORTENDEN MUUR GEWOND. Vanmorgen omstreeks tien uur is op het terrein Schoolholm, nabij het postkantoor, te Groningen een oude muur ingestort. Twee arbeiders zijn door stukken steen getroffen en gewond. Eenige arbeiders waren bezig op het terrein graafwerk te verrichten. Door tot nu toe onbekende oorzaak is een oude achter muur ter breedte van vier en met een hoogte van drie en een halven meter inge stort. Twee arbeiders, die in den bouwput, vlak voor den muur ean het werk waren, konden zich niet snel genoeg in veiligheid stellen en werden door vallend steen getroffen. De is er weinig aan te veranderen omdat ieder voor zoover hij geen gemeente-ambtenaar isvrij blijft om daar te gaan wonen, waar hem dit het beste en voordeeligste toeschijnt. Men kan de grenzen verleggen, maar er blijft altijd een grens en zoolang men de oorzaak van de kwaal niet wegneemt, zal het herstel op zich laten wachten. Zoo komen wij dan tot de vraag: wat is er in Alkmaar gedaan, dat men had moeten na laten en wat is er niet gedaan dat men had moeten uitvoeren? Welke fouten zijn er in het verleden ge maakt en in hoeverre zijn ze nog te her stellen? En bovenal: wat moet er in de naaste toekomst in onze gemeente gebeuren om ze als plaats van vestiging aantrekkelijker te maken dan ze tot dusverre geweest is? Wij hebben dat niet aan de raadsleden ge vraagd, want deze hebben volop gelegenheid zich uit te spreken ter plaatse, waar dit het meeste effect kan sorteeren. Wij hebben het ook niet ons zelf afge vraagd, want men kent over het algemeen onze opinie. Wij hebben in verloop van jaren tal van gemeentelijke vraagstukken naar vo ren gebracht, tal van wenschelijkheden be sproken, tal van maatregelen en besluiten aan critiek onderworpen, wanneer de uitvoe ring daarvan o.i. het gemeentebelang niet diende. Men kent onze opinie over vele gemeente lijke vraagstukken en daarom hebben wij de rollen nu eens omgekeerd en aan verschil lende onzer lezers op wier oordeel wij prijs stelden, de vraag gesteld: hebt gij critiek op het bestuursbeleid onzer gemeente in het verleden of het heden en zoo gij dit niet hebt, wat zou er Uws inziens in onze stad nog veranderd en verbeterd kunnen worden om ze als woonplaats begeerenswaardiger te maken dan ze nu is? Wij hebben op deze enquête verscheidene antwoorden ontvangen, welke wij in de thans begonnen artikelenserie zullen publi ceer en. De meeste inzenders hebben waar het hier algemeene belangen betreft welke open lijk besproken kunnen worden geen be zwaar gehad dat wij de waarde van hun beschouwingen verhoogen, door daarbij ook hun namen te publiceeren, sommigen stelden er prijs op hun meening anoniem te geven, anderen hebben ons bericht niet in de ge legenheid te zijn aan ons verzoek te voldoen en enkelen hebben niets van zich laten hoo ren. Wij willen hier dadelijk een woord van hartelijken dank brengen aan de stadgenoo- ten, die blijk gaven ons initiatief te waar- deeren en daadwerkelijk getoond hebben, dat zij er prijs op stelden, in het belang van de stad onzer inwoning, aan onze enquête mede te werken. Zij hebben in hun brieven tal van gemeen tebelangen naar voren gebracht, op fouten in het verleden en op wenschelijkheden 'n de toekomst gewezen. Zij hebben zij het dan onderling soms in zeer afwijkenden zin Alkmaarsche toestanden en belangen bespro ken en den weg gewezen waarop op velerlei gebied nog iets tot stand kan worden ge bracht, dat onze gemeente in de toekomst ten goede zal kunnen komen. Het is vanzelfsprekend, dat wij in de keuze onzer vrijwillige medewerkers niet willekeu rig te werk zijn gegaan, maar dat wij, naast het inzicht van den intellectueelen particu lier, ook aan mogelijk nuttige wenken op het gebied van landbouw, middenstand en industrie gedacht hebben. Het is natuurlijk mogelijk, dat stadgenooten tot wie wij ons niet gericht hebben door de publicatie van diverse brieven ook hunnerzijds gaarne nog iets in het midden willen brengen of een gedachte willen uiten, welke door anderen onbesproken werd gelaten. Wij zullen, in zoo'n geval, hun schrijven nog gaarne accepteeren, met deze restrictie natuurlijk, dat wij dergelijke bijdragen al leen zullen opnemen als de naam van den schrijver en den inhoud van zijn artikel dit wenschelijk maken. Wij moeten bij een enquête als deze eeni ge selectie toepassen omdat het geenszins onze bedoeling is een stroom van ingezon den stukken te publiceeren waarvan de be- teekenis voor de welvaart van Alkmaar zeer problematisch zou kunnen blijken. Na deze inleiding, zullen wij in een vol gend artikel een aanvang maken met de publicatie van beschouwingen welke diverse stadgenooten ons in het belang onzer ge meente hebben toegezonden. 30-jarige ongehuwde J. Uilenberg uit Gro ningen werd licht gewond. De 40-jarige J. Maat, wonende te Middelbert, kreeg ernstig letsel. Met een hersenschudding en inwendige kneuzingen is hij naar het diaconessenhuis te Groningen overgebracht. Een aangrenzend huisje moest worden ont ruimd, daar men bevreesd is dat het dak, dat door den ingestorten muur werd ge steund, naar beneden zal komen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. VIERDUIZEND GULDEN VERDUISTERD, Te Tilburg is aangehouden de Tilbqrger A. V., verdacht van verduistering van 4000 ten nadeale van zijn patroon te Brus sel. V. heeft ten deele bekend, zich aan vervalsching te hebben schuldig gemaakt. TRAGISCH ONGEVAL. Kindje voor de oogen der moeder verdronken. Gistermiddag is een driejarig jongetje, dat in de Pijlsweertstraat te Utrecht woonde, van de Roode brug in de Vecht gevallen en verdronken. Het kindje wandelde met zijn moeder, doch liep even vooruit. Toen een vrachtauto naderde, riep de moeder het kindje terug, dat struikelde en in het water terecht kwam. Hoewel onmiddellijk pogingen in het werk werden gesteld om den kleine te red den, mocht het niet meer baten. Want een blanke huid wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMILDA- zonnebruincrême, die Uw huid beschermt tegen vervellen en zonnebrand en U tevens snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Üoos 50 en 25 ct. INBRAAK TE ROTTERDAM. Drie honderd gulden in contanten alsmede gouden sieraden ontvreemd. Een dezer dagen is ingebroken in een pand aan den Crooswijkscheweg te Rotter dam. De ongewenschte gasten zijn door mid del Van valsche sleutels binnengekomen, waarna zij de binnendeuren geforceerd heb ben. Bij de familie L., die op de tweede ver dieping woont, wordt niets vermist, maar bij de weduwe B., die op de eerste étage woont, hebben de dieven hun slag geslagen. Daar werd een bedrag van f 300 in contan ten alsmede een aantal gouden sieraden ge stolen. In verband met dezen diefstal heeft de politie thans aangehouden drie losse werklieden, den 26-jarigen C. S., den 26- jarigen J. H. en den 27-jarigen J. V., die allen zijn opgesloten. Een gedeelte van het geld is nog op hen gevonden. De sieraden waren evenwel verdwenen. Het drietal is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. SCHEEPSONGEVAL IN DE MAASSTAD. De 14-jarige dekjongen H. Psech heeft aan boord van het in de Waalhaven te Rotterdam liggende Rijnschip Maria Sernia, toen hij be hulpzaam was bij het openleggen van luiken, bij het grijpen naar een scheerstok zijn even wicht verloren. Hij viel in het ongeveer drie en een halve meter diep ruim. Met een schedelbreuk is de jongen naar het St. Fran- siscus gasthuis vervoerd, waar hij is opge nomen. A. N. V. V.-CONGRES TE ZANDVOORT. Levendige discussies. De algemeene vergadering van de Alg. Nederlandsche Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer werd gisteren door baron C. R. T. Krayenhoff met een hartelijk wel komstwoord in het hotel Groot Badhuis te Zandvoort geopend. Besloten werd een telegram van aanhankelijkheid te zenden aan H.M. de koningin. Wijlen de heer W. P. F. van Deventer werd staande herdacht, terwijl de voorzit ter enkele woorden ter herinnering aan deze krachtige figuur sprak. De president uitte zijn spijt over het feit, dat de heer mr. Limthorst Homan de A. N. V. V. verlaten heeft door zijn benoe ming tot commissaris der koningin in de provincie Groningen. Bij de behandeling van het jaarverslag over 1936 werd gewezen op ae buitenge wone reclame, welke door de A. N. V. V. in het buitenland is gemaakt en woorden van dank werden uitgesproken tot de directie van de Nederlandsche Spoorwegen voor haar medewerking. Het financieel verslag over 1936 werd goedgekeurd. Uitvoerig werd vervolgens gediscussieerd over de behandeling van het ontwerp statuten, in overleg met den regeerings- commissaris der A. N. V. V. vastgesteld. Het ontwerp werd aangenomen met 232 tegen 27 stemmen. In de middagvergadering deelde de voor zitter mede, dat de heer T. H. de Meester te Bussum in het dagelij ksch bestuur was gekozen. Voorts werden in het hoofdbestuur gekozen de heer mr. J. Milius te Utrecht, (vacature-J. Th. W. J. Vermolen te Medem- blik), de heer J. Lamsveld te Apeldoorn, (vacature-J. van de Garde te Lochem), de heer gen.-majoor L. C. A. van de Kasteele te Den Haag (vacature-mr. E. Menten te Den Haag) en Jos. Grolla te Valkenburg, (vacature-J. Dorren te Valkenburg). De middagzitting was hoofdzakelijk ge wijd aan de behandeling van verschillende huishoudelijke zaken. Besloten werd het congres het volgende jaar te Oisterwijk en in 1939 te Leeuwarden te houden. Met een opwekkend woord werd de 'adering door den voorzitter gesloten. DE OVERLEDEN SCHRIJVER HENRI VAN WERMESKERKEN. De Bond van Nederlandsche Tooneel- schrijvers heeft de weduwe van den dezer dagen overleden tooneelschrijver Henri van Wermeskerken een schrijven van rouwbeklag doen toekomen, waarin onder meer gezegd wordt, dat de bond in hem verloren heeft een warmvoelenden en edelmoedigen voorzitter, die zijn grooten naam op tooneelgebied en zijn practische, maatschappelijke ervaring den bond lange jaren heeft geleend. Ons tooneel verliest in hem aldus wordt in dit schrijven ge zegd een zijner weinige succesrijke schrijvers, die ook op ander letterkundig terrein met veel succes werkzaam was. Onze jongere schrijvers zullen hem moeilijk kunnen vervangen. Zijn werken zullen nog lang worden genoten en de va- derlandsche kunst heeft hij door zijn be gaafdheid ten zeerste aan zich verplicht. CLANDESTIENE RIJWIELHANDEL. Verkooper en kooper te Rotterdam gearresteerd. De centrale recherche te Rotterdam heeft gearresteerd den 29-jarigen koopman A. B., die in een korte spanne tyds bij Rotterdam- sche handelaren drie rijwielen op afbetaling had gekocht, welke rijwielen hy onmiddellijk daarop weer van de hand had gedaan tegen een prijs, die ver beneden de oorspronke lijke waarde lag. Het onderzoek wees uit, dat twee rijwielen gewoon op straat ver kocht waren tegen den prijs van f 20 tot 25. Aangezien men tegen de beide koopers, die toch wel bemerkt moeten hebben, dat deze prijs voor spiksplinternieuwe rijwielen veel te laag was, niet voldoende bewijzen heeft, zijn deze menschen ongemoeid ge laten. De beide rijwielen zijn evenwel in beslag genomen, resp. te Capelle aan den IJsel en te Amsterdam. Het derde rijwiel was verkocht aan een zekeren V. in Bergschenhoek. Deze V. over legde een kwitantie van 45 om te be wijzen, dat hij het rijwiel niet beneden den prijs had gekocht. De politie hechtte aan deze verklaring weinig waarde en men kwam er dan ook spoedig achter, dat ook V. niet meer dan 20 voor het rijwiel had betaald. Aangezien men door hem een schriftelijk bewijsstuk van betaling in han den kreeg, is V. verdacht van heling aan gehouden en opgesloten. Beide mannen zullen voorgeleid worden. A. B., die de rijwielen had gekocht op afbetaling, had het geld dat hij voor de ver kochte rijwielen ontving, gebruikt om zijn schulden af te betalen. Een hevig onweer, gepaard met een kleine wolkbreuk, dat zich kort voor mid dernacht boven de hoofdstad ontlastte, heeft een ontijdig einde gemaakt aan de feestvreugde, aangezien de velen, die in den vooravond het minder gunstige weer getrotseerd hadden, een goed heenkomen moesten zoeken, zoodat de binnenstad, de café's uitgezonderd, in minder dan geen tijd geheel verlaten was. Om kwart voor twaalf, tijdens het nood weer, werd de omgeving van het Leidsche plein opgeschrikt door sirenegeloei van de roode voertuigen der brandweer, die zich van alle kanten naar het gebouw van den stadsschouwburg spoedden. Er bleek gelukkig niets ernstigs aan de hand te zijn. Het alarm betrof een kortsluiting, welke door de groote hoeveelheid regen veroorzaakt was in een contact van een schijnwerper, bevestigd aan een balcon van den zijgevel van den schouwburg in de Marnixstraat en dient voor de verlich ting van het aan de overzijde gelegen American-hotel. Een passeerende nachtwaker had een blauwe steekvlam waargenomen en er de politie van in kennis gesteld, die op haar beurt de brandweer waarschuwde. Aan gezien het den stadsschouwburg gold, werd met groot materiaal uitgerukt, na melijk met drie motorspuiten en drie lad derwagens van de kazerne Honthorst- straat, Prinsengracht en nieuwe Achter gracht. Ook de commandant, de heer C. Gordijn, verscheen onmiddellijk ter plaat se. De brandweer kon evenwel dadelijk weer inrukken, nadat zij de electrische stroom had uitgeschakeld. De hulp van de brandweer werd ove rigens in verschillende deelen van de stad ingeroepen in verband met vele dak- gooten, die de watermassa niet konden verwerken, Klachten over ondergeloopen kelders zijn echter niet binnengekomen. Wel konden vele putten het water niet snel genoeg afvoeren, dit was b.v. het ge val op het Frederik-Hendrik-plantsoen, dat na korten tijd geheel blank stond. De dienst der stadsreiniging was onmiddel lijk paraat om het euvel zoo snel mogelijk te verhelpen. De versieringen schijnen zich over het algemeen goed te hebben gehouden. Op verscheidene plaatsen zijn de houten blok jes tusschen de tramrails weggespoeld. Blikseminslag heeft zich, voor zoover valt na te gaan, niet voorgedaan. Te ongeveer half één was de onweers bui afgedreven. HET ONWEER BOVEN ROTTERDAM. Storingen in het electrische treinen- net. Tijdens het zware en langdurige onweer, dat gisteravond gewoed heeft, is op de lijn DordrechtRotterdam en op de lijn Rotter damHoek van Holland, tengevolge van den bliksem storing ontstaan, die welis waar niet van ernstigen aard was en den treinenloop niet stagneerde, maar die toch voor verschillende treinen eenige minuten vertraging met zich meebracht. De bliksem deed n.1. eenige zekeringen der electrische leiding doorslaan, zoodat op de gedeelten, die via deze zekeringen van stroom voor zien worden, zeer langzaam door de pas seerende treinen moest worden gereden. Tot herstel van de schade zijn twee motor wagens uit Rotterdam' vertrokken, een naar Feyenoord en een naar Maassluis. Het schijnt, dat voor de reparatie veel werk moet worden verricht. Behalve in de electrische leiding is de bliksem ook nog ingeslagen in het motor rijtuig van den gereedstaanden boottrein, die aansluiting geeft op de nachtboot, die van daag binnenkomt. Het motorrijtuig werd hierdoor onbruikbaar, weshalve in allerijl een ander motorrijtuig uit Amsterdam naar Hoek van Holland werd gedirigeerd. wijzers komen!

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 5