T)aqetiiksch Het wedervaren van den „Goudmaker" Dunikovski te Brussel. mit Ls die, nieiuiHONIG* tBuiten&cwd Jiiwtetilaiid Voor 100 jaar. Om de degelijkheid van zijn uitvinding te bewijzen en de herziening van zijn proces te Parijs te bekomen is te Vilvoorde een fabriek opgericht. IN HET GEHEIM AANGEKOMEN. (Van onzen correspondent). De Poolsche ingenieur Jan de Habdank Dunikovski is ook in Nederland geen on bekende ten gevolge van het proces, dat tegen hem in Frankrijk werd gevoerd en dat eindigde met zijn veroordeeling tot twee jaar gevangenisstraf en terugbetaling van 2.700.000 fr. aan de burgerlijke partij, die tegen hem een klacht had ingediend wegens oplichterij. Sedert jaren is het leven van dezen man een aaneenschakeling van inci denten. waarin ook twee Nederlanders een rol hebben gespeeld, en waaromtrent men tenminste zeggen kan, dat zij vol geheimzin nigheid zijn. Het is als een spannend detec tiveverhaal, een politieroman, waarvan ech ter het slot nog niet is geschreven en waarin ook nog niet kan worden gezegd, dat het recht heeft gezegevierd. Een week hebben wij ons ongeveer met zijn geval bezig ge houden en in dezen tijd hebben wij voldoen de vernomen om bladzijden vol te schrijven. Het slot is geweest dat wij ons de vraag stelden, na tal van inlichtingen te hebben ingewonnen en verscheidene expertes te hebben geraadpleegd, om ons voor te lichten, of wij hier niet te doen hebben met een uit vinder, die waarlijk het slachtoffer is van al lerlei machinaties zooals hij het zelf be weert, ofwel eenvoudig van het noodlot en van zijn eigen naïviteit, zooals nog meer met uitvinders gebeurt die het hoofd niet kunnen bieden aan degenen die azen op de winsten, welke zijn uitvinding kan opleveren of hem trachten onschadelijk te maken uit vrees voor de nadeelen welke zijn uitvinding voor hun belangen zou kunnen veroorzaken. Sedert 13 September bevond Dunikovski zich te Brussel, met zijn vrouw en vier kin deren. De oudste zoon, 17 jaar oud, was te San Remo gebleven Hun verblijf was ge heim. Een veertiental dagen geleden was er te Brussel een echo ontvangen, in den vorm van een Havasielegram. dat Dunikovski het plan had met zijn machines naar Brussel te komen doch de autoriteiten, die wij daar over te Brussel aanspraken, wisten te ver zekeren dat van Dunikovski geen spoor was te Brussel. Het staatsbelang verplicht som mige ambtenaren wel eens de waarheid ge weld aan te doen en wij hebben het hun ook niet kwalijk genomen, om redenen die men nader zal vernemen. Het toeval hielp ons bij onze opzoekingen naar Dunikovski, dien wij tenslotte hebben ontdekt in een bemeubeld apartement van Molenbeek, tot zijn eigen verbazing. Doch dat is slechts bijkomstig. Dunikovski deed zich aan ons voor, niet als een soort alchimist, die er in slaagde, of beweerde in te slagen, slijk in goud te ver anderen. maar als een technicus, die van zijn vader een ontdekking had geërfd, waardoor het mogelijk werd de goudwinning te ver beteren, dat is, uit gouderts dat bij ont leding 15 gram goud bevat per ton onge veer 700 gram te halen. De ontdekking van den vader van Dunikovski. Het viel ons, bij onze gesprekken, dadelijk op hoe Dunikovski eerder een verstandigen indruk maakt, maar dat wij ons tegenover een man bevonden, die door zijn gezond heidstoestand hij is een longlijder niet over een alles overwinnende combativiteit beschikt. Ten hoogste heeft hij den strijdlust van iemand zich eerder zou laten vermoor den, dan het doel op te geven, hetwelk hij nastreeft namelijk zijn eerherstel en het be wijs te leveren, dat zijn ontdekking een wer kelijkheid is, om deze dan ook winstgevend te maken. Met dat doel bevindt hij zich te Brussel en heeft hij den steun van een machtig Fransch syndicaat, dat zich nog achter de schermen houdt, maar dat ook besloten schijnt de noodige kapitalen desnoods op te offeren om Dunikovski het bewijs te laten leveren van zijn onschuld, want over de werkelijke waarde zijner ontdekking, of van zijn ge heim zijn z.i. overtuigd, na verscheidene honderden expertises, in alle mogelijke om standigheden en met de strengste waarbor gen, die men kan uitdenken. Als men den min sten twijfel oppert over de waarde van de ontdekking, dan glimlachen deze heeren, ver wijzende naar de honderdduizenden frank, die zij uitgeven, om hun overtuiging te staven. Wat ons ook opviel, is het feit, dat eerst nu uitdrukkelijk tot ons de omstandigheid kan doordringen dat het geheim van Duni kovski geen tooverij is. Tijdens zijn inci denten in Frankrijk werd hij als een soort tooveraar voorgesteld. Hij verdedigt zich tegen deze bewering met hardnekkigheid. Hij is de zoon van een Poolschen geleerde Emil Dunikovski hoogleeraar te Lwow, en die ook doceerde te Lemberg, Weenen en Munich. Hij maakte deel uit van vele inter nationale wetenschappelijke genootschappen, en ook van de Belgische wetenschappelijke academie. Het was in 1920 dat deze geoloog en mineraloog een nieuw stralend natuur kundig element wist te isoleeren zooals radium wordt geïsoleerd, dat hij „Protor" noemde en dat dus in de natuur aanwezi; in de aarde een kracht bevindt, met stralende is. Zijn theorie kwam hier op neer, dat ezig zich eigenschappen, die de ontwikkeling van plan ten, mineralen enz, bevordert. Is eenmaal dit element afgezonderd, dan kan men de na tuur ter hulp komen, zoo b.v. bij metaalbe vattend erts. In dit erts zijn er metaaldeeltjes die te klein zijn om met de gewone procédés tot waarde te worden gebracht. Er zijn ook bestanddeelen, waarop de vormende kracht van de natuur niet langdurig genoeg heeft ingewerkt en die dus, met de huidige pro- ceaé's, waardeloos zijn. Het „Proton-ele ment komt de natuur ter hulp. Het erts wordt bestraald, alvorens te worden bewerkt op de normale manier, door het nieuwe element, dat tegelijkertijd onder thermische en elec- trische spanning wordt gebracht. Daarna wordt het erts bewerkt zooals gewoonlijk. De bestraling heeft dan tot gevolg gehad, dat de te kleine metaaldeeltjes in het erts verder zijn ontwikkeld geworden en dat de bestanddeelen, waarop de natuur nog een paar eeuwen had moeten inwerken, hun de finitieve vorming hebben gekregen. Juist alles in het erts dat met de gewone methodes verloren ging, wordt door dit nieuwe pro cédé bijgewonnen en dat is de winst die wordt verwezenlijkt. Let wel, zoo voegde Dunikovski er bij, mijn procédé geldt niet alleen voor gouderts, maar voor alle metaal ertsen, behalve voor metalen die gevormd werden onder zuiver scheikundigen invloed. Na het overlijden van vader Dnnikovski. In 1924 is Emil Dunikovski overleden en heeft hij aan zijn familie het geheim nage laten, speciaal aan zijn zoon, die ingenieur is, en die enkele jaren later, naar Frankrijk- is moeten uitwijken, voor zijn gezondheid. Hij heeft zich gevestigd te Roquebrune-Cap Martin, waar ïzn laboratorium werd opge richt. Ik heb een fortuin meegenomen naar Frankrijk zegde hij ons, dat ik er aan op zoekingen heb uitgegeven, om de ontdekking van mijn vader in toepassing te brengen Ik ben steeds eerlijk geweest maar was het slachtoffers van bedriegers, die getracht hebben, door allerlei manoeuvres, mijn ge heim procédé, dat ik niet breveteeren kan, zonder het te onthullen, meester te worden Zij hebben voor niets teruggedeinsd Maar ik zal niettemin overwinnen. Doch dat is een andere geschiedenis Na zijn avonturen in Frankrijk is Dunikosvki omiddellijk naar San Remo gevlucht, waar zijn advocaat Mr. Jean-Charles Legrand, die nu pleit in het Stavisky-proees, hem uit eigen middelen gelegenheid heeft gegeven tot oprichting van een nieuw klein labora torium, waar hij eiken dag, onder toezicht van een neef van mr. Legrand, 100 tot 140 kilo aarde bewerkte uit een groeve die be kend is als onder den naam „Madonna del la Costa". Deze aarde, dat eigenlijk zand was bevatte een halven gram goud per ton. Door toepassing van zijn procédé wist Dunikovski er 60 tot 80 gram goud uit te halen, welke goud hij verkocht aan de plaatselijke Italiaansche juweliers, om zijn onderhoud te verzekeren. Hij toonde ons de foto's van deze getuigschriften, alsmede de verklaring van de bank van Italië, lui dende dat hij nooit goud had gekocht. Mr. Legrand zorgde er ook voor dat ver scheidene experts naar San Remo gingen om het procédé van Dunikovski te onderzoe ken. Zij hebben, zooals gezegd, honderden expertises gedaan met absoluut positieven uitslag. Dunikovski, die nochtans veroor deeld was wegens oplichterij in verband met zijn uitvinding, heeft, naar hij ons zei, niets gedaan om de belangstelling man datarissen van belangrijke goudmijnenont- gingen naar zich toe te halen. Zij kwamen zelf en hij kreeg nochtans vele verlokkelijke voorstellen, waarop hij niet inging, omdat hij volledig vertrouwde op zijn advocaat, mr. Legrand, die hem in ontzettend moei lijke omstandigheden was ter hulp geko men en op wiens raad hii is ingegaan op de voorstellen van een Fransch syndicaat, een vooraanstaand leider van electriciteits- ondernemingen te Parijs aan het hoofd heeft. In deze groep is ook de Engelsche maatschappij ..East African Goldfields" betrokken, welke het noodige gouderts le vert. Kon Dunikovski te San Remo blijven? Het syndicaat wenschte dat hij er verdween omdat van de Italiaansche dictatuur alles is te verwachten, ondanks het feit dat de Italianen den Poolschen ingenieur hebben met rust gelaten en zelfs met veel belang stelling zijn activiteit bevorderden en volg den. Misschien was juist deze belagstel- ling verdacht. Bovendien is San Remo te ver van Parijs en Londen. Brussel ligt slechts op enkele uren van deze steden. Het leven is er goedkoop, voor Franschen en Engelsche beurzen. Daarom werd bij Duni- kovki aangedrongen, opdat hij naar Brus sel zou verhuizen, alhoewel hij, voor zijn gezondheid en deze zijne kinderen, beter in het Zuiden was gebleven. In deze omstandigheden is Dunikovski naar België gekomen met een paspoort van drie maanden. De fabriek te Vilvoorde werd opgericht. Alles was nu klaar. Er was nog niets uitgelekt over zijn aanwezigheid in 't land en de proefnemingen die hij ging doen om de mogelijkheid van industrieele exploi tatie van zijn procédé te bewijzen. Noch tans was zijn paspoort slechts met acht da gen verlengd geworden. Sedert gisteravond is hij uit Brussel vertrokken naar het bui tenland, daar de personen die uit Parijs gekomen en hemel en aarde trachtten te be wegen voor verlenging van de verblijfstoe- lating, daarin niet waren geslaagd Noch tans wordt alles te Vilvoorde verder in het werk gesteld om de proefnemingen verder voor te bereiden, daar de kans bestaat dat Dunikovski nog enkele dagen zal mogen terugkeeren, om de industrieele proefne mingen te doen. RUSSISCH FILMACTRICE BIJ VERKEERSONGELUK GEDOOD. De Russische filmactrice Irene Loe- katsjewitsj, die reeds geruimen tijd in Italië vertoeft, is heden tengevolge van een tramongeluk om het leven gekomen. In het centrum van Turijn derailleerde een tram en reed het trottoir op, waar de actrice juist passeerde. Zij werd ge grepen en op slag gedood. DE BOSCHBRAND OP DE TAFELBERG. De sedert den eersten Kerstdag woe dende boschbrand op de hellingen van de Tafelberg nabij Kaapstad, die men met de gewone blusschingsmiddelen niet kon bedwingen, is tengevolge van eenige regenbuien en laaghangende wolken tot staan gekomen. Aangezien het vuur op minstens vijftig verschil lende plaatsen woedt, vermoedt men brandstichting. EEN NIEUWE BERGINGSPOGING VAN DE „ARTIGLIO". Het Italiaansche bergingsvaartuig „Artiglio", dat o.a. bekendheid verwierf door het bergen van de goudschat van het gezonken Britsche schip „Egypt", bevindt zich sedert eenige dagen nabij de haven van Porto Longone op het eiland Elba, waar het zal trachten de kunstschatten en sieraden terug te vin den, die aan het einde der 18de eeuw Napoleon uit de Italiaansche steden en musea naar Frankrijk liet overbrengen met een Fransch schip, dat nabij Porto Longone schipbreuk leed en zonk. Eeni ge jaren geleden heeft een andere ber gingsmaatschappij eens een poging ge daan, doch de zeebodem, waarop het wrak rust, bleek toen te diep te liggen. Men heeft de plaats van het wrak echter nauwkeurig vastgesteld en over eenige dagen zullen duikers het eerste onder zoek instellen. ABESSINISCH SUCCES AAN DEN STRAATWEG VAN MAKALLE NAAR ADOEA. Volgens Abessinische berichten van het Noordelijk front hebben in het ge bied van Tembien de Abessinische troe pen nieuwe vorderingen gemaakt. Ded- jas Hailoe Kebede, die het bevel voert over een groote Abessinische voorhoede, heeft met succes eenige Italiaansche posten aangevallen, die zich ter weers zijde van den straatweg van Makalle naar Adoea hadden ingegraven. Men zou hierbij elf machinegeweren, 200 ge weren en de daarbij behoorende munitie hebben buitgemaakt. Volgens berichten van het Zuidelijk front toonen in het district Bali de vliegtuigen weer een groote activiteit. De reeds eenigen tijd verwachte groote Italiaansche aanval bij de Webbe Sje- beli is nog steeds niet begonnen. VIER DOODEN BIJ LAWINE ONGELUK. Uit Chur wordt gemeld, dat op de Flix-Alp drie gymnasiasten uit Zurich, van 16 tot 18 jaar oud, die met andere vrienden een skitocht maakten, door een lawine zijn bedolven. De lijken konden geborgen worden. Bij Davos werden twee broers tijdens een storm door een lawine bedolven. De jongste, een 15- jarige jongen, kwam om het leven. RUIM 200 SLACHTOFFERS VAN DEN SNEEUWSTORM. De sneeuwstorm en de koude in het Amerikaansche Midden-Westen en in een deel van de Zuidelijke staten heb ben 210 slachtoffers geëischt. Vele dor- p.j. zijn van de buitenwereld afgesne den en op de met sneeuw en ijs bedekte straatwegen gebeuren vele verkeers ongelukken. Te Cincinnati daalde de thermometer tot ruim 20 graden onder nul. M\SSAVERGIFTIGING DOOR GESMOKKELDE WHISKY. Te Aliquippa in Pennsylvanië werden vele personen na het gebruik van z.g. Moonshine-whisky tijdens het Kerst feest ernstig ziek. Tot nog toe zijn zes personen overleden en de toestand der andere patiënten is zeer ernstig. DE RHONE OPNIEUW BUITEN HAAR OEVERS. Tengevolge van der laatste dagen onrustbarend gew ernstig bedreigd: ken staan reeds vloed strekt zich straten der stad. Ook de situatie gelegen dorpen w lijker. den hevigen regenval is de Rhone opnieuw assen. Avignon wordt de lager gelegen wij onder water en de ook uit tot de hoofd- der langs de rivier ordt steeds bedenke- NA DE SPOORWEGRAMP IN THUERINGEN. Overbrenging naar Apolda. der slachtoffers DE STUDENTENACTIE TE SJANGHAI. De studenten van Sjanghai, die na bezet ting van het Noorderstation beslag op twee treinen hadden weten te leggen en na het overwinnen van allerlei hinderpalen in twee dagen het station Woehsi hadden bereikt, hebben thans hun voornemen om naar Nan king te gaan opgegeven en zijn naar Shang hai teruggekeerd Dit plotselinge besluit der studenten vindt zijn oorzaak in het ingrijpen van den com mandant der gendarmerie te Nanking, die den studenten een scherp gesteld bevel van maarschalk Tsjang Kai Sjek overbracht Bo vendien was er een boodschap van den bur gemeester van Sjanghai, die een beroep op de studenten deed om hun studie voort te zetten, en die hun inzicht in den gang van zaken prees. De spoorwegautoriteiten hebben maatrege len getroffen, opdat morgen het treinverkeer tusschen Sjanghai en Nanking hervat kan worden. Gisteravond zijn de stoffelijke hulsels der slachtoffers van de spoorwegramp overge bracht van Unternausulza naar Apolda Groote vrachtauto's, bekleed met zwart doek en gedekt met dennengroen, hielden stil voor de kerk en het lijkenhuis van het kerkhof, waar de slachtoffers opgebaard waren. De bevolking der plaatsen, waarlangs de droeve stoet kwam, had zich langs den weg verza meld. De klokken der kerken beierden. Op iedere auto hielden twee SS-mannen de eere- wacht. In Apolda is de vlag overal halfstok geheschen. Waar de stoet voorbijging, ont blootte de menigte eerbiedig het hoofd. ONGELUK IN MIJNGANG. Mijnwerker gedood. In de Domaniale Mijn te Kerkrade ontspoorde gistermiddag een trein, die mijnwerkers vervoerde van hun werk- post naar de schacht. Een der wagens sloeg om en de gehuwde mijnwerker J. van Laarhoven werd bekneld tusschen den wagen en den steenwand. Hij was op slag dood. NEDERLANDSCH VISSCHERS- VAARTUIG VERGAAN. De SCH 135 tijdens storm bij het lichtschip Noordhinder lek ge- stooten en in de diepte ver dwenen. Alle opvarenden gered. Ter hoogte van het lichtschip Noord- hinder voor de kust van Oostende is het Nederlandsche visschersvaartuig SCH 135 van de Reederij v h. Fr. Vrolijk te Scheveningen, tijdens den storm ver gaan. Een visschersboot, welke van Oostende was uitgevaren om assistentie te verleenen, is erin geslaagd de geheele bemanning van het zinkende schip ie redden. De SCH 135 is in de diepte ver dwenen. Nader wordt gemeld, dat de schipbreuk te omstreeks zes uur hedenavond zich heeft af gespeeld Het schip, een motorlogger, is teen lek gestooten en liep vol water, dat met pom pen niet te keeren was. Toen het water tot de machinekamer doordrong, heeft men vuurpijlen afgeschoten, op welke noodseinen een trawler uit Oostende hulp kwam verlee nen. Het schip is snel gezonken en de be manning, die uit veertien personen bestond, is toen cp de Belgische boot overgestapt. De SCH 135, die onder commando stond van schipper Van der Zwan. was vannacht van Scheveningen naar het Fransche kanaal vertrokken om daar haring te gaan vangen. De schipbreukelingen zijn te Oostende on derdak gebracht. UITSLAANDE BRAND TE HILVERSUM. Inwoner met moeite gered. In een kapsalon, gevestigd aan den Hoo- gen Laarderweg te Hilversum, heeft in den afgeloopen nacht een felle uitslaande brand gewoed Omstreeks één uur bemerkten voor bijgangers een rooden gloed in de beneden verdieping, waarop zij onmiddellijk de brand weer waarschuwden. De bewoner van het perceel, de 28-jarige G. Ridderkhoff, die op de bovenverdieping sliep, kon het brandende huis niet meer op de gewone wijze verlaten, doch meest zich door van het vier Meter hooge balcon te springen in veiligheid stel len. Het huis brandde geheel uit, terwijl het belendende perceel, mede door vuur en wa ter schade opliep. R. is tegen brandschade verzekerd voor een bedrag van 4500 gulden. De brand moet zijn ontstaan doordat het haardkleed heeft v'amgevat, toen waar schijnlijk gloeiende kolen uit de kachel vie len. AUTO-ONGELUK TE ZWOLLE. Br. A. J. Jorritsma te Zwolle reed met zijn auto. in groote vaart, op den Burgemees ter van Royensingel tegen 'een lantaarnpaal en vervolgens tegen een boom op. Dit ver hinderde, dat de wagen in de stadsgracht terechtkwam. De arts, die zelf chauffeerde, kreeg het stuurwiel in het gelaat en werd ernstig gewond. Een inzittende dame brak een onderarm. Beiden moesten in het zieken huis worden opgenomen. De auto was totaal vernield. EEN „SERVICE" INSTITUUT VAN DE NEDERLANDSCHE DAGBLAD PERS. In het kantoorgebouw „De Bisschop", Dam 2 A, Amsterdam, is sedert kort ge vestigd het „Centraal Bureau voor Cou rantenpubliciteit" (Cebuco) van De Ne derlandsche Dagbladpers. De Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" beoogt met de instelling va.i dit bureau een centraal orgaan te scheppen, waardoor de Nederlandsche bedrijfswereld met nög meer vrucht de zoo doeltreffende stimulans voor den verkoop, die adverteeren heet, zal kun nen toepassen. Wel verre van op het terrein te ko men der erkende advertentie-bureaux die hun taak vervullen op een wijze als ook in de reclamelanden bij uitnemend! heid (Engeland en Amerika) alle waar deering wekt, zal het zoowel voor ad- veiteerders als advertentie-bureaux ter beschikking staan met allerhande gege vens, waarvan het bijeengaren voor Stads-Schouwburg. 4e Voor stelling op Dinsdag den 29en December 1835, Natuur. Liefde en Strijd. Ridderlijk Tooneelspel in vijf bedrijven en na het zelve Pottekaas of de Kladschilder van Uithang borden, Vroolijk Blijspel in één Bedrijf. Aikmaar den 28 Dec. 1835. Namens de Directie W. Rasch, Secretaris. ieder individueel te kostbaar zou zijn. Dit is alleen doenlijk voor een Centraal lichaam ats het „Cebuco", waarbij, op een enkele uitzondering na, alle voor naamste couranten van Nederland zijn aangesloten. De gegevens waarover men beschik ken moet om een reclamecampagne zoo doeltreffend mogelijk op te bouwen, zijn tegenwoordig wel vele: statistisch cij fermateriaal, en nog tal van andere informaties over de verschillende districten en verspreidingsgebieden der couranten. Dit ales stelt nu het Cebuco aan adverteerders, a.s. adverteerders en hun advertentie-bureaux ter beschik king. Het opzetten van reclamecampagnes en het houden van marktonderzoekin- gen bij welke marktanalyses het Bu reau gaarne zijn steun en bemiddeling verleent zullen hierdoor een uiterst solide basis krijgen. Bedrijfsgroepen, individueele bedrij ven en de erkende advertentie-bureaux kunnen te allen tijde aan het „Cebuco" vragen stellen betreffende de verschil lende gewesten of plaatsen. Het brengt de vragen van adverteer der, toekomstigen adverteerder of ad vertentie-bureau over aan zijn leden (voorzoover de gegevens die het Bureau zelf heeft verzameld, niet toereikend mochten zijn) en vat de ingekomen inlichtingen samen in een rapport, dat het den aanvrager doe toekomen. Al deze diensten en inlichtingen van het bureau zijn gratis. Het „Cebuco" zal verder ook tal van publicaties doen verschijnen, die voor de adverteerders van waarde zullen blijken. De leiding van het „Cebuco" berust ln handen van iemand die een twintig jarige ervaring in de couranten- en reclamewereld heeft. STEEKPARTIJ TE STAPHORST. De oude gewoonte om veeten met het mes te beslechten, die scheen uitgeroeid is te Staphorst wederom in eere hersteld door rwee jongelieden, den 23-jar. C. en den 18-jar. V., van wie de laatste den oudste zoodanig in het hoofd heeft gestoken, dat hij levensge vaarlijk werd gewond. Dit alles speelde zich af in een schuur, waarin de vechtersbazen zich hadden terug getrokken, terwijl de vrienden van belde partijen op den weg op den afloop stonden te wachten. Voor kleine tuinen» Onze kamerplanten. Nu wo midden in den winter zit ten, willen we eens aandacht wij den aan onze kamerplanten. Nu is het begrip kamerplant zeer ruim en echte plantenliefhebbers bereiken zelfs met moeilijk te kweeken planten, waar onder orchideeën, in de kamer even goede resultaten als kweekers in hun goed ingerichte kassen. We willen hier echter voornamelijk schrijven over de meer algemeene kamerplanten. Deze kunnen we verdeelen in groepen, in ver band met de voor haar wenschelijke be handeling. Zoo hebben we de rijk bloei ende potplanten als: Begonia. Cyclamen en Primula obconica die. nu bij duizen den hun weg vinden naar onze woon huizen en daar de wintercche sfeer ver drijven. Ze zijn gedurende den zomer opge kweekt in kassen en bak Ken en bei eiken nu het hoogtepunt van hun kortstondig leven, n.1. den bloeitijd. Bij deze planten dus geen winterru6t maar het volte Evenals vorige jaren is ook dit jaar weer gelegenheid voor het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN in ons nummer van DINSDAG 31 DECEMBER. De prijs bedraagt 50 cent voor een enkele advertentie van 5 regels a contant. U zoudt onze administratie ten zeerste verplichten door nu reeds Uw Nieuwjaarswensch aan ons bureau Voordam 9 op te geven. Ook kunt U ons Uwe adverten tie doen toekomen door tus- schenkomst van onze agenten en van H.H, Boekhandelaren. V Uit de Alkmaarsche Courant van 28 Pee. 1835.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6