iBinnenland £uchtoaact JCetk ÓL School Jiidsckiften Jiackt&eckfUw. ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 31 DECEMBER 1935 Radiorede van Minister Stotemaker de Bruïne. i Sympathieke rede. PRESIDENT ROOSEVELT'S VOORVADEREN. Zij zouden uit Oud-Vossemeer afkomstig zijn. BURGEMEESTERS-SECRETARISSEN ■ONTVANGERS. In onze omgeving. KOEDIJK - EGMOND AAN ZEE BEVERWIJK NOORDSCHARWOUDE STOMPETOREN WARMENHUIZEN TEXEL HEILOO V.V.V. TE MEDEMBLIK. JrT v 4 v. De Minister van Onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, heeft hedenmiddag de volgende radiorede uitgesproken: „Waarde Luisteraars, Taalgenooten, Stam- genooten, meest ook Volksgenooten. Het is fijn gedacht van het Algemeen Nederlandsch Verbond, dat gij op dezen avond een woord uit het moederland in onze moedertaal zoudt moeten hooren. In Oost- en West-Indië, in Amerika en Afrika. Gij zijt wel zeer verspreid en wij bevinden ons op enorme afstanden van elkaar. Doch voor 'n oogenblik zijn wij verbonden door een verbazingwekkende uitvinding waarvoor ik den Schepper aller dingen dank zoodat de Phohi- microfoon mij in staat stelt, U een har- telijken groet te zenden mondeling, per soonlijk, rechtstreeks. Die groet moet een eigen stempel dragen op dezen avond van nadenken en inkeer, van weemoed en danken. Het moet een innerlijk woord zijn, wat niet gemakkelijk is; zeker niet nu ik slechts 10 minuten heb. Toch is de zaak zeer aantrekkelijk. Eigenlijk moet het een zuiver persoonlijk woord zijn als van mensch tot mensch. Dit is uiteraard niet geheel mogelijk; maar iets er van is toch bereikbaar. In Oost-Indië luiste ren naaste verwanten; ik zeg van harte: God zege jullie. Ook iets van band kunnen wij gevoelen met onze Nederlanders, die de ambulance in Abessinië vormen. Ik uit de beste wenschen voor het herstel van dr. Belmonte en aan U allen geef ik de verzekering, dat wij in het moederland U vergezellen met warme sym pathie bij U smartelijke zware, schoone werk. Overigens is de kring van mijn luisteraars thans wel zeer wijd getrokken; toch, nu van avond een gevoel van samenbinding ons aan grijpt, reiken wij elkaar de hand; wij sluiten den kring. Allen hebben wij zware maanden achter ons: sommigen in hun persoonlijk leven; allen alom in het economisch leven Eikaars zorgen verstaan wij; in een gevoel van samenhorigheid kunnen wij allen samen dragen Dit sterkt; laat de ring gesloten zijn' Toch wordt gij juist vanavond aldus niet be vredigd; het is nog al te „menschelijk''; het draait alles om den mensch, zijn daad, be doelen, kunnen. Wij moeten daarachter of daarboven grijpen Dat leert onze dag ons ter dege. Het wijsgeerig denken. Ons worste len met cultuurteleurstelling, met ecouomi- schen druk, met internationalen nood; ja, ook de techniek stelt te leur naast verruk king, die zij vermag te wekken indien zij niet in dienst staat van hooger krachten Wij tasten naar wat achter of boven de mensch ligt. De Oudejaars-avond drukt dit stempel zeer zeker ons op. Wat wij zoo allen beseffen of tenminst vaag vermoeden, dat ga ik U zeg gen met een symbool. Onlangs woonde ik als minister van kun sten en wetenschappen 'n eerste opvoering in Nederland bij van „Arians et Barbe bleue'' De tekst is van Maeterlinck; de muziek van Lucas. Ik erken, dat ik heb geluisterd en ge schouwd niet ambtelijk maar als mensch; wat wilde dit ons zeggen? Maeterlinck js te diep om ons enkel als kinderen 'n sprookje Blauw baard te vertellen; wat dan? Ik zie het. Ofik verbeeld mij, het te zienook dan is het goed. Daar stond een onvergetelijk tafe reel: De Vrouwen blijken niet te zijn omge bracht; zij verblijven in onderaardsche ge welven, kil, vochtig, waar nooit zon schijnt Arians, de jongste pas verworven vrouw van Barbe bleue daalt daarheen af; zij verhaalt er van de zonnewereld, die allengs vergeten was, van warmte, van licht. Zij stijgt de tre den op; slaat zwarte paneelen stuk; daar vertoont zich licht, een rose zoisopgang! Dan staat haar scherp geteekende silhouet boven het duistere verblijf tegen de rijzende zon. Zij wijst! Zóó sluit het doek. Wij allen verkeeren in een duister, kii, vochtig verblijf; persoonlijk gevoelen wij dat wellicht van avond heel diep; allen ervaren wij het met het oog op den wereldtoestand Wij moeten ons laten verwijzen naar de zon, boven en buiten de menschheid. 'k weet dat mijn luisteraars deze ééne zelfde gedachte op zeer onderscheiden wijze vullen. Van mij weet gij, hoe ik haar vul ik denk acht dagen terug en zie den ge boortedag aiom gevierd, waar het Chris tendom zijn invloed spreidt van Hem, om Wien het lied zingt- „Daar is uit 's werelds duist're wolken een licht der lichten opge gaan Gevuld moet de gedachte zijn. In dezen geest spreek ik, nu ik afscheid van U neen, den oud-vaderlandschen groet: Zalig uiteinde! Veel heil en zegen in het nieuwe jaar! Naar aanleiding van het eind October ver spreide bericht, dat Rooscvelt stamt uit een familie die afkomstig is uit Oud-Vossemeer op 1 holen, is Zaterdagmiddag op het ge meentehuis aldaar een vergadering gehou den. waarin aanwezig waren de heeren W P tv van Deventer, directeur der A.N.V.V.V. te L>en Haag; mr. J. Moolenburgh uit Middel- burg en G. Houtekamer uit Kloetinge, resp. voorzitter en secretaris van de Prov. Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer in Zeeland, «q werden ontvangen door den burgemeesier en den secretaris dier gemeente, mr. J J. versluijg en den heer W. van der Ploeg. Men had gelegenheid de reeds in Amerika rereamelde gegevens en die welke men te Oud-Vossemeer had, te vergelijken. Het staat vast, dat in 1649 of 1661 de eerste persoon van dezen naam, Kees Roose- velt, met zijn vrouw Jannetje, wier familie naam niet bekend i6, naar Amerika over steken. In de trouwzaal op hot gemeentehuis ko nten aan den wand verschillende familie wapens voor, w.o. een van Roosevelt. In de kerk ter plaatse komt een uit 1787 dateerende kroon voor geschonken door een Rosevelt Zooals met meer namen het geval was, werd deze zoowel met één als met twee o's geschre ven. Ook verschillende andere aanwijzingen waren aanleiding het onderzoek voort te zet ten en zoowel de Provinciale vereeniging als de A.N.V.V.V. zullen dit met kracht doen, daarbij gesteund door het Departement van O., K. en W. DE AMBULANCE VAN HET ROODE KRUIS. Reuter meldt uit Addis Abeba: De Fransche gezant heeft een dejeuner aangeboden ter eere van de Nederlandsche sanitaire missie, geleid door dr. Winckel. Deze missie staat officieel onder bescherming van de Fransche legatie. DEPARTEMENT VAN SOCIALE ZAKEN. Mr. P. A. v. d. Drift belast met de functie van dir.-generaal van de volksgezondheid Bij beschikking van den minister van sociale zaken is met ingang van 1 Januari voorloopig belast met de waarneming van de functie van directeur-generaal, chef van de afdeeling volksgezondheid bij zijn departe ment mr. P. A. v. d. Drift, administrateur bij voornoemde afdeeling. Bij deze nieuwe salarisregeling zijn vooral betrokken de vliegers van de oude garde, zoo als Smimoff, Geyssendorffer, Scholte, v. Dijk, Duimelaar enz. De nieuwe regeling gaat op 1 Januari in. DE RECORDVLUCHT VAN PHARABOD EN KLEIN MISLUKT. Pharabod omgekomen, Klein eveneens. De poging van de Fransche vliegers Pha rabod en Klein, die Donderdag uit Parijs ver trokken waren om te trachten het record van Génin-Robert te breken, is mislukt. Zij zijn kort na het vertrek van het tusschenlandings- terrein Wadi Halfa in den Soedan gevallen Hierbij kwam Pharabod om het leven en werd Klein ook gedood. De Petit Parisien meldt, dat het toestel bij het ongeluk werd vernield en Klein ernstig werd gewond, o.a zijn zijn beide beenen ge broken. De N.R.Crt.-luchtvaartmedewerker te Pa rijs meldt: De recordpoging ParijsMadagascar is op de noodlottigste wijze te Wach-Halfa in Egyptisch Soedan geëindigd. Na een opont houd van ruim een dag door de Engelsche autoriteiten veroorzaakt (omdat hun papieren niet in orde waren. Red.), hadden de Fran sche vliegers, zonder eenige kans het record nog te verbeteren, vergunning gekregen ver der te gaan. Bij het décolleeren sloeg het zwaarbelaste toestel, terwijil het met vol gas wegtaxide, om. Pharabod was op slag dood, terwijl Klein levensgevaarlijk gewond werd. Met Pharabod en Klein heeft de Fransche luchtvaart een élite-span verloren. Beide vliegers immers hebben zich bij herhaling weten te onderscheiden. Vooral Pharabod, de oudste der twee, genoot de algemeene ach ting en een uitstekende reputatie als lijn- en sportvlieger. Zoowel hij als Klein waren vele jaren in dienst van de Aero-Postale. Toen deze maatschappij door de Air France werd overgenomen, ging Pharabod over naar de Air Afrique. Hij onderscheidde zich hier door een recordvlucht Parijs—Madagascar over de route Tanezrouft en Gaol in 5 dagen 21 uur. Bij het ongeluk te Wadi-Halfa is de Mail- let-Ligner (Regnier)motor vernield. Deze ma chine, voorzien van verstelbare schroef, rem- kleppen en inklapbaar landingsgestel, was een modelconstructie van 180 P.K., die een snelheid kon ontwikkelen van 325 K.M pet uur. Klein overleden. Reuter meldt nader uit Kairo: De Fransche vlieger Klein is overleden. NIEUWE SALARISREGELING VOOR VLIEGTUIGBESTUURDERS BIJ DE K.L.M. Na besprekingen zijn de directie dei K.L.M. en de bestuurders op de luchtlijn Nederland-lndië met elkaar tot overeenstem ming gekomen betreffende een nieuwe sala risregeling. Deze nieuwe regeling beteekent een niet onbelangrijke vermindering in de inkomsten van deze vliegers, doordat in de toekomst behalve de vastgestelde vergoeding betaald zal worden naar gelang van het werkelijk gevlogen aantal uren, hetgeen vroeger niet net geval was. Aanvankelijk liet het zich aanzien, dat deze nieuwe regeling tot ernstige meeningsver- schillen zou leiden, maar ten slotte werd toch overeenstemming bereikt. Gisteravond hadden de vliegers een laat ste bijeenkomst onder leiding van den voor zitter van hun vereeniging, van Balkom, waarbij ook hun rechtsgeleerde raadsman, mr. E. Vogels, tegenwoordig was. Ds. MAKKINK <S RECHTZINNIG GEWORDEN. Wij lezen in de Noord-Hollander: De. Makkink, predikant bij de evan gelisch luthersche gemeente alhier, heeft in den Kerstdienst aan zijn ge meente medegedeeld, dat hij van de vrijzinnige richting, die hem sinds lan- geren tijd geen bevrediging kon schen ken, is overgegaan naar de rechtzinni ge. Deze overgang zal in orthodoxe krin gen met des te meer sympathie worden vernomen, daar de persoon van ds. Makkink een populaire figuur in onze stad is geworden. Wel trad hij nooit op den voorgrond, doch dit zal waarschijn lijk zijn oorzaak daarin gevonden heb ben, dat hij als predikant aan de ver keerde zijde stond. Nu kunnen zijn ga ven en talenten meer tot hun recht komen. Dr. Kuyper heeft het zoo kernachtig gezegd, dat het modernisme een fata morgana was op geestelijk gebied. Dit profetische woord blijkt steeds meer waarheid te zijn. Het modernisme takelt af. Slechts hier en daar kan het zich met moeite staande houden. Ook de luthersche gemeente heeft er den sloo- penden inloed van ondervonden. De verkoop naar Londen van het prachtige koorhek met zijn sierlijk snijwerk was er een symptoom van. Mogen nu onder hoogeren zegen hetere tijden voor de gemeente aanbreken. Bovendien vernemen we nog, dat al hier een afdeeling van het luthersch Verbond zal opgericht worden, waar door het o.a. mogelijk zal zijn op den vrijen Zondag, dien ds. Makkink eens per maand heeft, een predikant van orthodoxe richting te doen optreden. UIT EN THUIS. Reisschetsen van Jo Spier. De bekende teekenaar Jo Spier heeft dit jaar met de Stoomvaartmaatschappij Neder land een reis naar Indië gemaakt, en de di rectie van de Nederland heeft de schetsen, die Jo Spier maakte, doen uitgeven bij de fir ma Enschede uit Haarlem. Verschillende van de teekeningen, die Spier maakte op die reis werden reeds gepubliceerd en het leek oorspronkelijk dat Spier de sfeer en toon van Insulinde niet zoo gegrepen had als we van zijn ander werk gewend zijn. Nu we de uitgave bekijken, blijkt, dat Spier wel degelijk ons tropisch Nederland heeft aangevoeld, en dat dit gelukkig nu naar voren komt vindt zijn oorzaak in het feit, dat Spier zijn teekeningen gekleurd heeft. Spier heeft zich daar tot nu toe niet aan gewaagd, maar nu hij er aan begonnen is, is het te ho pen dat hij er mee doorgaat. Wat de teekeningen van zijn Indische reis aan waarde gewonnen hebben, is niet te zeg gen, waar is, dat de buitengewone teere kleu ren Spiers oeuvre zeer verrijkt hebben. Den drukker, die er zeer goed in geslaagd is de aquareltinten te reproduceer en, alle hulde voor zijn mooi werk. Naast het feit dat Spier met de kleuren zoo veel bereikt heeft, ligt het natuurlijk voor de hand dat ook hier voor de zooveelste maal de humor, de zeer speciale humor van Spier, er duimendik op ligt, en het is wel een van de grootste verdiensten van den knappen tee kenaar, dat hij in iedere teekening die er vooi in aanmerking komt hl groote dosis fijne hu mor weet te leggen. Voor de vele bewonderaars van Spier, en dat zijn er heel wat, is deze uitgave Uit en Thuis een kostbare aanwinst van zijn reeds eerder uitgegeven bundels „Op den Uitkijk", tijdschrift voor het chr. gezin. Het December-nummer van dit tijdschrift als altijd fijn geïllustreerd opent met een Kerstlied van Willem de Mérode. Drs. Henkels vertelt van een kerstfeest met Dickens. In „Gestoord feest, maar toch feest" geeft ds. Velders een verhaal weer van een gevecht met een wolf in het ge bergte. Drs. Kok geeft een overzicht van de voorstellingen, die men zich in den loop der tijden omtrent den anti-christ heeft ge vormd. A J. L. Looijen schrijft van een tocht met een Urker visschersboot. R. Vedder geeft een levensbeschrijving van den Hongaarschen arts Semmelweis, diie grooten invloed heeft gehad op het gebied der ver loskunde. In „Mannen van nu" bespreekt O. de Moor den Amerikaanschen president Franklin D. Roosevelt. Mr. Schut schrijft een interessant artikel over uithangborden en opschriften. A. E. Schouten wijdt een artikel aan het actueele onderwerp van het versche kadetje. Ds. J D. Boerkoel geeft een beschouwing over den politieken toe stand in de wereld, speciaal op militair ter rein. Verder het vervolg van het feuilleton en verschillende kleine artikelen. Als bijlage is aan deze aflevering toegevoegd een origi- neele houtsnede van Jan Schonk, een gra zende ree op een open plek in het bosch. weer iets gemakkelijker wordt. 'PcooiHciaal 'Hieuw* KERSTFEESTVIERING TE HEEMSKERK. Donderdag hebben de leerlingen der school met den Bijbel hun Kerstfeest gevierd in de Nederl. Herv. kerk. Gemeenschappelijk werd gezongen Gez. 231 1, waarna ds. IJzerman de kinderen op de beteekenis van 't Kerst feest wees. Vervolgens stelde de heer v. Tuinen, het hoofd der school, verschillende vra gen aan zijn leerlingen. Na genoten versnaperingen deed de heer Ritshoff een boeiende Kerstver telling. Tot slot zong men gemeenschappelijk Gezang 117. Bij Kon. besluit van 28 December is be paald dat met ingang van 1 Januari a.s. in de na te noemen gemeente de bediening van secretaris door den burgemeester wordt bekleed: Noordholland: Abbekerk; Akersloot; As sendelft; Barsingerhorn; Blokker; Cal- lantsoog; Egmond-binnenHensbroek; Hoogwoud; Jisp; Katwoude; Kwadijk; Landsmeer; Limmen; St. Maarten; Mar ken; Middelie; Midwoud; Muiden; Obdam; Oosthuizen; Opperdoes; Oterleek; Oude Niedorp; Oudkarspel; Oudorp; St. Pan- cras; SchellinkhoutSchermerhornTwisk; Urk; Ursem; Venhuizen; Vlieland; War- der; Wervershoof; Westwoud; Winkel; Wognum; Wijdenes; Wijdeworvep; Zuid en Noord-Schermer; Zwaag. Een aquarium in brand. 'Terwijl gisteravond de bewoners af wezig waren geraakte ten huize van den heer Sietsma het aquarium in brand. Door spoedig toegeschoten hulp wist men met emmers water het vuur te blusschen wat een belangrijke water schade veroorzaakte. Een nieuwe omroeper. B. en W. hebben in plaats van den heer P. Visser als omroeper aangewe zen den heer E. Prins. Door dit besluit is de traditie gehand haafd, de in het dorpsleven onmisbaar geachte functionnaris, verkondiger van lief en leed blijft bestaan. Met recht kan hier gezegd worden, een nieuwe omroeper een nieuw geluid. De nieuwe functionnaris heeft een stemgeluid, om jaloersch op te zijn! men zal zich dan ook niet te beklagen hebben, dat hetgeen den volke verkon digd wordt, niet te verstaan zal zijn. Met den heer Visser verdwijnt intus- schen uit het openbare leven een oude bekende. De gemeente-secretaris vraagt ontslag. In de Maandagavond gehouden raads vergadering heeft de heer J. W. A. C. van Loenen, gemeentesecretaris, tegen 1 Mei ontslag uit zijn functie gevraagd. Hij is se dert 3 November 1890 secretaris dezer ge meente en geniet een landelijke bekendheid door de vele werken, welke van zijn hand zijn verschenen op het gebied der gemeen te administratie. Bekend is vooral zijn standaardwerk De gemeentewet en haar toepassing. Fiets gestolen. 'Zondagavond werd een rijwiel van den heer Jb. W. te Broek op Langendijk dat deze korten tijd had neergezet voor het café van den heer De Bakker, ge stolen. De heer W. was even in het café geweest en to enhij terug kwam was zijn karretje verdwenen. In café Benses werd Maandag de jaarlijksche verpachting van het gras in de Schermeer gehouden, en het riet gewas verkocht. De prijs was iets lager dan het vorig jaar. Heden bracht het gras 3033 op tegen 3233 in 1935 en het riet nu f 227 tegen f 237 het vorige jaar. Openbare verkooping. Maandagavond had in het lokaal van den heer G. J. Merck een verkoo ping plaats ten verzoeke van de erfge namen D. v. d. Molen, van een stuk wei land in de „Yorsmeer", groot 75 snees. Bij opbod was de hoogste bieder de heer Commandeur te Zuidscharwoude met 21.per snees. Bij afslag werd het niet gemijnd. Tevens werd verkocht een huis met erf, staande aan de Fabrieksstraat te Warmenhuizen, voorheen bewoond door A. v. Loenen, welke verkooping plaats had ten verzoeke van den heer C. Wagenaar te Alkmaar. Bij opbod was de heer C. Wagenaar de hoogste bieder met 1000. Huis met erf w erd door den heer C. Wagenaar met 500 gemijnd. Een maanvisch gevangen. ch „-.inge streeks 75 k.g. zwaar was. Naar men ons mededeelde moet dit nog een jonge visch zijn, daar oudere exemplaren bijna het dubbele gewicht kunnen halen. Uitvoering Tooneelclub. Zondagavond gaf de R K. Tooneel club „St. Willebrordus" voor een tjok volle zaal de eerste uitvoering in het Brunogebouw Er was wel heel wat ver af derd ëinds de kornet van den nieuwen pa.-toor. De pers kreeg een uitnoodi- ging, gereeei veerde plaatsen en een tafel en na afloop was er een gezellig bal. Opgevoerd werd „De Mexicaansche Zilvermijn", een spel van speculatie koorts, in 3 bedrijven vi.n Gerard Nielen onder regie vau W. Zeijlmans, terwijl de De schipper V. d. Vis te Oudescüild heeft een Maanvisch gevangen, die om- grimeering en tooneelverzorging aan den heer A. Kroon waren toevertrouwd. Het stuk is welbekend. De tooneelen van de arme kapperssalon en de betere „editie" (nadat het t eld van de aandee- len rijkelijk vloeide) waren bijzonder goed verzorgd. De hoofdrol werd ver vuld door Bertus Riem (de heer G< Janson) en zijn spel liet weinig te wen- 6chen over. De rol van den ouden vader Posthuis (de heer W. Haanraads) was geheel af. Uitbeelding, muziek en voor dracht was een juweeltje van kunst. De rol van den bediende (de heer J. Lam mere) was in menig opzicht te roemen. Een uitstekende creatie gaf van Houten, schilder (de heer A. Kroon) vooral in het 2e bedrijf. Ook de andere rollen waren goed ingestudeerd, al haperde er wel iets aan mimiek en uitbeelding. In de pauze trad op de kortelings opgerichte Mondharmonicaclub (leider de heer M. A. Idema). Het waren aardig en vlot gespeelde nummers, welke een welver diend applaus oogstten. Het was 'n goed geslaagde avond. Adres aan de regeerfag. In een adres aan de regeering, de Neder landsche Spoorwegen en andere betrokkenen, schrijft de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Medemblik, met leedwezen kennis genomen te hebben van het besluit der Directie van de Nederlandsche Spoorwegen tot opheffing van het personenvervoer op de lijn Hoorn-Medemblik na 31 December. De vereeniging is van meenkig, dat deze opheffing noch het verkeer van vreemdelin gen, noch welke vorm van toerisme ook, be vordert; zij betreurt dan ook ten zeerste dat het werk der Commissie tot behoud van de spoorlijn Hoorn-Medemblik, welke Commis sie op haar initiatief werd geconstitueerd en welk werk door de Provinciale Staten, Ka mer van Koophandel, Waterschappen, Ge meenten, Veilingsbesturen, Middenstands- en Winkeliersvereenigingen, enz. moreel en/of financieel werd gesteund, niet het gewenschte resultaat mocht bereiken. De Vereeniging spreekt haar verwonde ring uit over het feit, dat de directie der Nederlandsche Spoorwegen tot deze defini tieve opheffing heeft besloten, zonder hier van de commissie tot behoud van de spoor lijn Hoorn-Medemblik kennis te geven. Zij hoopt dat er zoo spoedig mogelijk een modus gevonden zal worden tot behoud van het personenvervoer over deze lijn en dat de di rectie van de Nederlandsche Spoorwegen be reid zal bevonden worden de verordende op heffing te schorsen, teneinde alsnog met de Commissie tot behoud van de spoorlijn Hoorn-Medemblik een rendabele exploitatie te bespreken, althans deze Commissie in de gelegenheid te stellen nieuwe plannen voor te leggen. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 30 Dec. 1935. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Andij vie per 100 stuks 0.503.20; Bloemen» dalerkool 3—7, Bloemkool le s. 8—» 12, 2e s. 3—5 en Boerenkool 1— 7.50 per 100 stuks; 3ieten 2.604.20 en Gele kool 14.20 per 100 K.G.; Groene kool 1—/ 6, Kropsla 1—/ 6.20 en Knolselderie 25.40 per 100 stuks; Koolrapen per 100 K.G. 2.70; Peren per 100 pond 38; Prei per 100 bos 1 4.80, Pieterselie 1.80—4.40, Radijs 6.20 en Selderie 1 2.90 per 100 bos; Roode kool 2.60-/ 9.90 per 100 K.G.; Spinazie per bakje 85—99 cent; Spruiten per 100 pond 2.50—11.50; Tomaten per 100 pond 6.50-/ 17; Uien per 100 K.G. 1 2.90; Wortelen per 100 K.G. 1.30 2.30; Wortelen per 100 bos 4—12; Witlof le s. 8—19.50 en 2e s. 4—6 per 100 pond. PURMEREND, 31 Dec. 1935. Op de he- den gehouden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 17 partijen kaas, wegende 26.000 K.G. Hoogste prijs 20. Handel vlug. 4 Partijen kleine boerenkaas 18 per 50 K.G. met rijksmerk; '17 ponden boter 1.55 1.60 en weiboter 1.40 per K.G.; 327 Runderen, w.o. 205 vette koeien 38—48 cent per K.G., 62 Geldekoeien 80—130, 35 Melkkoeien 110175 en 25 Stieren 32 38 cent per K.G., handel matig; 4 Paar den 60—130, handel stug; 69 Vette kal veren 30—55 cent per K.G.; 233 Nuchtere kalveren: slacht 5—11 en fok 8 13, handel stug; 72 Vette varkens, voor de slacht 3840 cent per K.G. en 22 Magere varkens 1626, handel matig; 242 Biggen 1017 handel vlug: 641 Scha pen 8—19, handel matig; 16 Bokken 3 4, handel matig; Kipeieren 4—4.50 en Eendeieren 3 per 100 stuks; Piepkui kens 6575 cent en oude kippen en hanen 30—50 cent per K G.; Konijnen 0.40— 2.50 en Eenden 25—65 ct. per stuk; Dui ven 40 cent per paar; 686 Kippeneieren A 4.104.30 en 85 Schouwkippeneieren 1.60. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer 85000 stuks Eendeieren 2 60— 3 en 70.00 Ostuks kippeneieren, waarvan de prijzen als volgt: 7080 K.G 5— 5.80, 65—66 4.60—4.80, 63—64 4.40-/ 4.70, 60-62 ƒ4—4.50, 58—59 4-ƒ 4.40. 56—57 3.90-/ 4.30. 53—55 3.90-/ 4.20, en 50-52 3.70-/ 4. BROEK OP LANGENDIJK, 31 Dec >35. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 29000 K.G. Uien: gele nep ƒ3.60—3.80, gele drielingen 0.80—1, gele uien 1.80 2.20, grove 2.302.60; 1000 K.G Breekpeen 1.80; 5500 K G. Roode kool 2.807.70; 8500 K.G Gele kool 1— 7.80; 18000 K.G. D. witte kool 0 70 6, alles per 100 K G.; 3000 stuks Ruige gele kool 0.60—2.70 en 1000 stuks An- diivie 50—70 cent. WARMENHUIZEN, 30 Dec. 1935. Aan gevoerd 575 K.g. Uien, waarvan de prijs 2. NOORDSCHARWOUDE, 30 Dec 1935. 1900 K.G. Uien: grove 2.30 en uien 2.10 en 2850 K.ö. D witte kool (door schot) 3.90-/ 5, alles per 100 K.G.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 25