J Smelta Smelta Smelta Smelta DE GEBROEDERS„GOCHEM" Midderistcmdsraad geeft acte de présence. Qemeentecaden NOORDSCHARWOUDE Binnenland Talrijke belangrijke onderwerpen behandeld J zó in de melk, zó opgelost vlug oplossende anijsblokjes kou-verdrijvend ff "™n resultaat is geweest, dat tegenwoordig de helft van de Zweden boven de achttien jaar meedoet. In café's zitten voetballiefhebbers over de coupons gebogen de kansen van Aston Villa en Sleipner, Malmö I.F.K. en Chelsea te beredeneeren, in boerenwinkel- tjes halen de landarbeiders een stel cou pons als ze de pruimtabak inslaan, ver pleegsters, die wacht hebben, bestudeeren de beschouwingen van de kranten, deftige oude dametjes disputeeren op koffievisite Huddersfield en Leeds United en afgetobde arbeidersvrouwen laten zich een coupon tusschen het weekblad met waar-gebeurde verhalen en foto's van prinsesjes en menu's van meesterkoks leggen, waarmee ze zich geestelijk laven. Ieder tipt om zoo te zeg gen. Twee millioen coupons zijn soms in een week door het zes millioen zielen tel lende volk van Zweden naar den Gok- dienst gezonden, waar twee ploegen van honderd jongedames elkaar en de coupons controleeren en zelf nog eens gecontroleerd worden, waar rekenmachines ratelen en zware brandkasten de papiertjes bergen, waar elke week weer uitgerekend moet worden, wie de meeste uitslagen goed heeft gehad en wie daarop volgen. Maar er is dan ook een keer in goed een jaar tijds al een boertje geweest, dat nauwelijks wist of Arsenal e enEngelsche en Hammarby een Zweedsche club was en dat voor zijn inge zette halve kroon er vijftigduizend terug kreeg. En lagere winsten, zoo van een paar duizend of een paar honderd kronen slechts, zijn doorgaans legio. Wie evenwel het meest van de gelega liseerde gokkerij profiteeren zijn de staat en de sport, want zonder inzet ontvangen die altijd hun aandeel in den totalen om zet. De staat heeft natuurlijk belasting op dit gokken, daar is het de staat voor, en dan krijgt hij nog een aandeel in de winst van de naamlooze vennootschap „Tipst- janst", welke ten hoogste vijf procent divi dend aan de aandeelhouders mag uitkeeren. Wat er dan overblijft is voor de sport en deze rest bedroeg in het eerste jaar ruim een millioen. Bij de verdeeling van deze som heeft de regeering eerst een vierde deel afgezonderd voor het Olympische Comité, dat dus voor een uitstekende ver tegenwoordiging aan de Spelen te Berlijn en te Garmisch-Partenkirchen kan zorgen, zonder dat het om subsidies behoeft te bedelen of een grootsche campagne op touw moet zetten om het publiek het be- noodigde geld uit den zak te kloppen. De tweede groote post van 100.000 kronen voor den bouw van een modern instituut voor lichamelijke opvoeding, de derde, 75,000, voor de Universiteit van Uppsala, waar men voor zoover wij wisten tot nu toe slechts de wetenschap beoefend heeft; an dere belangrijke bijdragen van eenige tien duizenden kronen elk werden voor de sportbonden bestemd en met de rest, ver deeld in porties van 1000 tot 5000 kronen, ■zijn vele sportvereenigingen in steden en dorpen en gehuchten, die zoo graag hun terrein wilden verbeteren of onzen ouden vriend Kreigsman uit Malmö een sintel- baan wilden laten aanleggen, verblijd. Maar de minister van financiën schudt zijn 'hoofd. Men gelooft, dat de tip-rage nog pas in opkomst is; men verwacht, dat het volgende jaar het overschot van den Gok- dienst nog verscheidene millioenen hooger zal zijn. En daarom heeft de minister het er maar op gewaagd 2% millioen kronen als extra-opbrengst van het „tippen" op de be grooting te brengen. Als de Rijksdag zich, de waardigheid van Zweden bewust, ook daartegen verzet zal men met dit geld nauwelijks meer raad weten. Stockholm, December. BERTIL J. De raad der gemeente vergaderde. De voorzitter sprak in zijn openings woord de beste wenschen uit aan het adres van de raadsleden en hoopte, dat 1936 hun mocht brengen, datgene wat zij gaarne wenschten en dat hunne gezinnen mochten gespaard blijven voor ziekte. Ook de ge meente en de ingezetenen wenschte spr. 'n voorspoedjg jaar toe. Het terugblikken op 1935 geeft geen aangename gedachten. Het is dan ook maar goed, niet terug te zien Dat 1936 een opleving moge geven en te rugkomst van de welvaart. Hierna richtte spr. hartelijke woorden tot den heer J. Oot- jers, die als voorzitter van de Banne Noord- scharwoude moest bedanken. Met ingang van 1 Jan. is de heer Ootjers geen voorzit ter meer. Dit aftreden staat in verband met de wettelijke bepaling, dat degenen, die den 70-jarigen leeftijd bereikt hebben, moeten bedanken voor hun bestuursfuncties bij wa terschappen. Spr. memoreerde de goede sa menwerking en verstandhouding welke steeds tusschen de banne en de gemeente heeft bestaan. Vele belangen waren er, die parellel liepen aan het gemeentebelang. In de 23 jaren van zijn voorzitterschap is veel goeds tot stand gekomen. Spr. noemde de Mosselenbrug als voorbeeld. De heer Ootjers dankte voor deze harte lijke woorden. Ook hij roemde de verhou ding tusschen gemeente en banne. Hij ge voelde zich lichamelijk niet in zulk een toe stand dat men zich gaarne terugtrekt. Spr. had nog gaarne een paar jaren zijn werk gedaan. Ged. Staten hadden goedgekeurd de begrootingswijziging betreffende de verhoo ging van de uitgaven voor werkverschaf fing. Onder de ingekomen stukken was voorts een verzoek van de vereeniging IJs- strijd om toetreding als lid van deze veree niging. Het advies van B. en W. luidde a^wU" zend. Geen der leden wenschte hierover het woord en werd conform het voorstel van B en W. besloten. Vervolgens was aan de orde de benoeming van een onderwijzer aan de gemeenschap pelijke Ulo-school te Noordscharwoude. Door den voorzitter werden hieromtrent verschillende mededeelingen gedaan. Het aantal leerlingen wettigt de aanstelling van een derde leerkracht. Elf sollicitanten heb ben zich aangemeld, waarvan een drietal de gecombineerde vergadering van B. en W. heeft bezocht. De hoofdonderwijzer aan de Ulo-school, de heer Jansonius, heeft een onderzoek ingesteld naar de sollicitanten en in overleg met den inspecteur voor het L.O. werd de volgende voordracht opgemaakt: 1. P. G. J. Dijkema, Akkrum; 2. M. de Weger te Neede; 3. J. P. A. de Vries te Nijmegen. De inspecteur had een speciale aanbeveling voor den heer Dijkema, die ervaring had in het Ulo-onderwijs. Naar aanleiding van deze aanbeveling merkte de heer Kwadijk op, dat hier wordt aanbevolen iemand met practijk te nemen. Hoe moet het echter met degenen, die geen practijk hebben en toch met de noodige ac- ten in hun zak loopen? Die zouden nooit aan de beurt kunnen komen. De heer Dijkema heeft al een vaste betrekking. De voorzitter voegde hieraan toe, dat ook nummer twee een betrekking heeft. Men gaat echter van het standpunt uit, dat het onderwijs gediend moet worden en daarom moet de beste van de besten genomen wor den. Daarbij kan geen rekening worden ge houden met de belangen van een zekeren' persoon. Men kon niet anders nemen dan een onderwijzer op wachtgeld of een die door het Rijk werd betaald. De kweekeling met acte, die men hier had, kon daardoor ook al niet in aanmerking komen. Na eeni ge besprekingen werd de heer Dijkema met algemeene stemmen gekozen. De heer Barten informeerde bij de rond vraag naar het aanbrengen van het uurwerk in de gemeentetoren. De wijzerplaat is aangebracht, maar verder is het nog niet gekomen. De voorzitter antwoordde, dat het tijdstip nog niet bekend was. Er werd echter spoed mee betracht. In zijn sluitingswoord sprak de voorzitter den wensch uit, dat men spoedig met z'n ze venen zou zijn. Het duurt wel lang met de zevende zetel. In de laatste vergadering van den Mid- denstandsraad zijn o.m. de navolgende on derwerpen behandeld geworden: De wet op de personeele belasting. De wet op de personeele belasting ver plicht den inspecteur der Directe Belas tingen den aanslag in de personeele belas ting te baseeren op den overeengekomen huurprijs, tenzij deze prijs niet onder nor male omstandigheden is bedongen. Indien derhalve op langen termijn gesloten huur contracten onder normale omstandigheden zijn tot stand gekomen, is de inspecteur verplicht bij den aanslag uit te gaan van den indertijd bedongen huurpijs, al is de ze onder de tegenwoordige omstandighe den veel te hoog. Te dezer zake staat de huurder achter bij den eigenaar eener wo ning, die de huurwaarde kan laten her- schatten en dan belasting betaalt naar de herschatte huurwaarde. In verband met een en ander heeft de Middenstandsraad verzocht om art. 9 van paragraaf 4 der Wet op de Personeele Be lasting in dier voege te wijzigen, dat hier zou worden gelezen: De bepaling in lid I is niet van toepas sing: a) indien de huurprijs niet onder norma le omstandigheden is bedongen of later omstandigheden zijn ingetreden, op grond waarvan de huurprijs geacht mag worden niet meer met de huurwaarde avereen te stemmen. De minister van financiën heeft op dit verzoek o.m. geantwoord dat tegen inwilli ging daarvan bij hem aanvankelijk ernsti ge bezwaren bestaan. Immers, het tegen woordige systeem, om de huurwaarde van onder normale omstandigheden gehuurde perceelen te stellen op het bedrag van den werkelijk betaalden huurprijs volgens de overeenkomst, die in werking is bij het be gin van het tijdvak, waarover de belasting wordt geheven, vindt namelijk zijn grond onder meer in het karakter van genoemde belasting als verteringsbelasting; in een verteringsbelasting immers is het logisch, tot grondslag van de heffing te nemen de werkelijke vertering (uitgave) van den belastingschuldenaar. In de tweede plaats biedt de gelijkstel ling van de huurwaarde met den huur prijs aanmerkelijk practische voordeelen, in zooverre zij een eenvoudige en tot wei nig geschillen aanleiding gevende wijze van vaststelling van de huurwaarde betee- kent. Wordt van artikel 9, par. 4 letter a van de wet op de personeele belasting, een reductie dat de Kamers v. Koophandel en Fabrieken met betrekking tot de uitvoering van de wet inzake uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf aanvankelijk den juisten toon schijnen te treffen; op 9 December j.1. waren nog slechts 3 bezwaarschriften bij den minister ingekomen van personen, aan wie een vergunning tot uitverkoop of op ruiming geweigerd is. In een aantal twijfelachtige gevallen is reeds een rechterlijke beslissing genomen of binnenkort te wachten; aldus wordt meer houvast voor uniforme toepassing der wet verkregen. Daartoe zullen eveneens bijdra gen wekelijksche overzichten van princi- pieele beslissingen van Kamers van Koop handel en Fabrieken, welke worden opge nomen in „De Nederlandsche Mercuur". Economisch Instituut voor den Middenstand. Het onderzoek ter plaatse naar kosten en winsten in het bakkersbedrijf werd be ëindigd; de uitwerking van het verkregen materiaal is zoo goed als geheel geschied. In den laatsten tijd werd ccntact verkre gen met verschillende vereenigingen van accountants, wier medewerking het samen stellen der bedrijfsstatistieken (kruideniers, slagers, wasscherij-bedrijven, handel in textiel-artikelen) veelzins kan vereenvoudi gen. Met de wintercampagne, waarin ver schillende medewerkers van het Instituut in vergaderingen van middenstandsvereeni- gingen de werkwijze *n resultaten van het Instituut uiteenzetten, is in October een be gin gemaakt. Misleidende aanduiding van Neder landsche herkomst. Aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is ingevolge diens verzoek vertrouwelijk advies uitgebracht naar aan leiding van een ontwerp van wet, houdende bepalingen tot het tegengaan van misleiden de aanduidingen van Nederlandsche her komst. De strekking van het ontwerp had de volle instemming van den raad. Credietverleening aan den kleinen middenstand. Met groote erkentelijkheid heeft de raad kennis genomen van de inmiddels door de Tweede Kamer, aangenomen voorstellen van den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart inzake credietverleening aan den middenstand. Het stemde tot voldoe ning, dat in deze aangelegenheid de minister geheel het advies van den raad had gevolgd. Contact tusschen middenstand en landbouw. Met het contact tusschen middenstand en gegeven in den geest van het ontwerp van j i I landbouw, blijkt het nog niet erg te vlotten, den Middenstandsraad, dan is als gevolg t a» daarvan een toeneming van het aantal be zwaar- en beroepsschriften te vreezen, wel ker omvang weliswaar niet is te voor zien, doch die niet gering moet worden ge acht. Een en ander zou leiden tot een niet onbelangrijke uitbreiding van het aantal schattingen, alsmede van andere administra tieve werkzaamheden en dientengevolge tot meerdere uitgaven voor den belastingdienst, waartoe de minister in de huidige omstan digheden zeer ongaarne zou overgaan. Margarine voor werkloozen. De uitschakeling van den middenstand bij de distributie voor werkloozen is indertijd gemotiveerd met drieërlei argument: a. geringe hoeveelheid, die beschikbaar kon worden gesteld; b. het ontbreken van een vaste kern van werkloozen, tengevolge waarvan tevoren een winkelier nooit kon weten of bij hem werkloozen-margarine besteld zou worden; c. de te geringe winstmarge, die gegeven zou kunnen worden, zoo men de margarine niet te duur wilde maken. Naar de meening van den Middenstands raad hebben deze argumenten thans alle bestaanrechten verloren. De hoeveelheid werkloozen-margarine is allengs vergroot van 2.000.000 K.G. tot 6.000.000 K.G. per jaar; de meeste werkloozen komen perma nent voor verkrijging van margarine in aan merking door het dalen der inkoopprijzen en het gelijk blijven van den verkoopprijs maakt de Zuivel-Centrale naar schatting thans een winst van f f00.000 a f 750.000 per jaar. Daarbij komt, dat de verkoop van ge mengde margarine is afgenomen, als gevolg van verhooging der prijzen tot minstens 1.08 per K.G. en de daling der koopkracht der bevolking, alsmede van de vergrooting van de hoeveelheid margarine voor werk loozen. Een en ander heeft den Midden standsraad aanleiding gegeven den minister van Landbouw en Visscherij te verzoeken bij de distributie der bedoelde margarine den middenstand in te schakelen en dezen een redelijke vergoeding voor zijn bemoei ingen toe te kennen. Wet op de uitverkoopen. Uit door den vertegenwoordiger van den minister gedane mededeelingen is gebleken, De Centrale landbouworganisaties en de Middenstandsraad hebben indertijd geza menlijk een Commissie benoemd, die be doeld contact beoogt te bevorderen. De Commissie heeft herhaaldelijk vergaderd en was tot een compromis gekomen, waarmede de vertegenwoordigers van de zes samen stellende organisaties zich konden vereeni gen. Dit compromis is aan de hoofdbesturen der organisaties voorgelegd en er is reden voor de vrees, dat een der landbouworgani saties dit compromis zal afwijzen. Omzetbelasting. De Raad heeft den minister van Financiën verzocht het ontwerp van de wet tot wijzi ging der omzetbelasting ontvangen, ten einde daaromtrent advies uit te brengen, al vorens tot indiening van het ontwerp wordt overgegaan. Schending van origineele verpak king. Een Commissie uit den Raad heeft een onderzoek ingesteld naar de ondervonden moeilijkheden als gevolg van schending van de origineele verpakking van merkartikelen en het bedriegelijk verwijderen of verand» ren van aanduidingen, die dienen om een artikel te identificeeren. Bij de bespreking van het rapport der Commissie in den Raad is de opmerking gemaakt, dat bij de onder havige aangelegenheid niet alleen een mid- denstandsbelang maar ook en wellicht nog meer een industrieel belang gemoeid is. In verband hiermede heeft de Raad een uittreksel uit het rapport ter kennis van den Nijverheidsraad gebracht en dezen de vraag gesteld of zoo de Nijverheidsraad mede van oordeel mocht zijn, dat terzake wettelijke maatregelen gewenscht zijn het geen aanbeveling zou verdienen, dat beide Raden zich met een gemeenschappe lijk adres of rapport tot de regeering wen den. DE STEEKPARTIJ TE VENLO. Hoofdslagader getroffen. Nadat dr. Hulst op de hoogte was ge bracht, heeft deze politie-deskundige gisteren in het r.k. ziekenhuis te Venlo sectie verricht op het lijk van den 29- jarigen arbeider P. G. aldaar, die op Nieuwjaarsmorgen is doodgestoken. De dood van het slachtoffer is veroorzaakt doordat bij de messteek in het liesbeen de hoofdader is getroffen, tengevolge waar van het slachtoffer aan bloedverlies kor ten tijd later is overleden. Het lijk is daar na door de politie vrijgegeven. De ver- slagene zal vandaag begraven worden. De toestand van het slachtoffer W. die door een messteek werd getroffen toen hij zijn doodelijk gewonde vriend te hulp wilde snellen, is bevredigend Hij zal waar schijnlijk geen blijvend letsel van de toe gebrachte steekwonde behouden S, die als de vermoedelijke dader kort na het misdrijf in de Jodenstraat uit zijn woning werd gehaald, heeft tot dusverre nog niet bekend, dat hij de steken heeft toegebracht Hij houdt vol zich tengevolge van zijn dronkenschap niets meer te kun nen herinneren en in geen geval de bedoe ling te hebben gehad iemand te dooden. Intusschen heeft de politie enkele getuigen gehoord, die verklaren gezien te hebben, dat S. heeft gestoken. Zooals bekend, is bij de arrestatie ook het bebloede mes in zijn bezit gevonden. De aangehoudene zal vandaag naar de strafgevangenis worden gebracht. AUTOBUS VAN DEN DIJK GEGLEDEN. Verscheidene gewonden. Gisteravond is een autobus van de firma van Zetten te Rotterdam, waarin 24 uit Dusseldorf terugkeerende Duitschers za ten, bij de Waaiersluis onder Gouda van den Haastrechtschendijk gegleden. Uit de richting Gouda naderde een auto, weshal ve de chauffeur van de autobus stopte. De autobus ging aan het glijden, schoof van den weg en sloeg tweemaal over den kop. De passagiers werden door elkaar geslingerd. Een van hen had een hersen schudding, een vrouw brak een arm en een jongen had ernstige hoofdwonden. De eerste werd naar het van Itersonzieken- huis te Gouda vervoerd. Vier andere per sonen werden licht gewond. De overige passagiers vervolgden met een andere autobus hun reis. De zwaar beschadigde autobus is in den loop van den avond door een kraanwagen gelicht. bijeen geroepen Januari te half DE EERSTE KAMER. Tegen a.s. Dinsdagavond bijeen geroepen. De Eerste Kamer is tegen Dinsdagavond 7 negen. Aan de orde is een mededeeling van het besluit der centrale afdeeling, voorts be handeling van het wetsontwerp tot wijzi ging van de pensioenwet van 1922, van de wet van 28 Mei 1925, de Gemeentewet, de Provinciale wet, de wet van 30 Juni 1923 en die van 17 Juli 1923. De voorzitter is voornemens, aan de centrale afdeeling voor te stellen, een aantal begrootingsontwerpen in de afdee- lingen te doen onderzoeken op Woensdag 8 Januari, des voormiddags te elf uur. JONGEN VERDRONKEN. Gistermiddag waren twee jongens gaan roeien op de Vlaardingsche vaart te Vlaardingen-Ambacht. Een der jongens, dertienjarige C. Douma uit Vlaardin- gen verloor daarbij het evenwicht en viel uit de boot. Tevergeefs trachtte zijn kame raadje hem door het toewerpen van een roeispaan te redden. De jongen verdween in de diepte. In den vroegen avond was man er nog niet in geslaagd het lijkje op te halen. ■f u\ f 9 I Verkrijgbaar bij Uw winkelier in aantrekkelijke pakjes b 10 cents, bevattende 12 tabletten voor even zoveel koppen melk. KUNSTWINKEL TE HILVERSUM UITGEBRAND. Gisteravond heeft brand gewoed in den kunsthandel der N.V. „Au Goüt Artistique" aan de Kerkstraat te Hilversum. Te onge veer elf uur bemerkten overburen in den winkel een vuurgloed, waarop zij onmid dellijk de brandweer waarschuwden, even als den beheerder der zaak, die bij kennis sen vertoefde. De brandweer moest zich door het inslaan van de winkeldeur toe gang tot het perceel verschaffen. Er woed de een feilen brand, die begonnen moet zijn in een der afchterkamers, welke tot maga zijn was ingericht. Doordat vuur uit den kachel in deze ruimte op het vloerkleed was gevallen, moet de brand zijn ont staan. Eerst na een uur was de brandweer het vuur meester. Winkel en magazijn zijn geheel uitgebrand, waarbij de talrijke kunstvoorwerpen vernield of ernstig be schadigd werden. Enkele vazen en glazen potten sprongen met een knal uit elkaar. De brandweer kon door nathouden de bovenverdiejing voor het vuur vrijwaren. Een rechercheur van politie bracht uit een achterkamer een actetasch met geld in veiligheid. De schade is aanzienlijk. Men is verzekerd. GEMEENTEAMBTENAAR GEARRESTEERD. De man bekent fraude te hebben gepleegd. Dinsdagmiddag is door de recherche van het bureau Warmoesstraat te Amster dam een commies, werkzaam aan de af deeling financiën ten stadhuize aldaar, gearresteerd, verdacht van fraude. De malversaties zijn gepleegd over een tijdperk van enkele jaren en beloopen een bedrag van tusschen de drie en vijfdui zend gulden. De man boekte gefingeerde posten en kreeg hierdoor gelegenheid be dragen op zijn eigen rekening over te boeken. De ambtenaar die reeds geruimen tijd in dienst van de gemeente is, is gehuwd en van middelbaren leeftijd. Hij heeft bij zijn verhoor door de politie een bekentenis afgelegd. Zaterdag a.s. zal hij voor de officier van justitie worden geleid. EEN WEL WAT LANGE RIT. Te Enkhuizen arriveerde gisteravond een achttal schooljongens uit Amsterdam- Noord, dat achterop een vrachtauto was geklommen en onderweg geen kans had gezien om er af te komen. De Enkhuizer politie stelde de belhamels met een taxi op transport naar het bureau aan den Adelaarsweg te Amsterdam, waar de ouders zich over hun veelbelovende zonen ontfermden. BOTSING TUSSCHEN VRACHTAUTO EN TRAM. Zeer zware materieele schade. In de Cornelis Krusemanstraat te Am sterdam is gistermiddag een vrachtauto in botsing, gekomen met een tramwagen van lijn 16. Het voorbalcon van de tram werd geheel ingedrukt; de auto werd zoo zwaar beschadigd, dat hij weggesleept moest wor den. Het tramverkeer ondervond 25 minu ten vertraging. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De chauffeur heeft verklaard, dat het ongeval veroorzaakt is, doordat de voorruit van zijn wagen dermate beschadigd was, dat hy de tram niet had zien aankomen. j vS 55. Pit, zei Trien de werkmeid, wil je me even helpen om een spiegel boven het fonteintje te hangen. Ik durf niet op een trapje te staan, want ik ben bang, dat ik door mijn dikte er af tuimel. Ik kom je zoo helpen, Trien, be loofde Pit, maar eerst moet ik klaar zijn met schrobben. Haal maar vast je trap voor den dag. 56. Na lang passen en meten had Trien eindelijk het plaatsje gevonden, waar Pit een groot haak in den muur zou slaan. Omzichtig plaatste Pit zich op het trapje en dreef met forsche slagen de haak in de wand. Een beetje dieper Pit, de spiegel is nog al zwaar. Ach, Trien, die haak zit zoo toch reusachtig. Heusch Pit, hij moet dieper.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7