^Buitenland £uchtuaact SfJOCt Het proces tegen „Vova". Nederland in den Wereld- Aether. INITIATIEF VAN DEN K.R.O. TEGEN MOSKOU'S PROPAGANDA HET NIEUWE SCHIP DER H. A. L. De kiel gelegd. Hedenochtend ongeveer elf uur is op de werf van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij te Rotterdam het historische moment worden ge vierd van de kiellegging voor het nieuwe schip der HollandAmerika- lijn. Dit feit zal zonder plechtigheid plaats hebben. LUST OM VUURTJE TE STOKEN. De lust van opgeschoten jongens om oude kerstboomen in brand te steken doet de Amsterdamsche politie in deze dagen een oog in het zeil houden. De politie van Amsterdam-Noord zag zich gisteravond genoodzaakt met den gummistok de orde te bewaren. Een groote groep belhamels, die aan de waarschuwing der agenten geen gehoor wenschten te geven, bleef rond een stapel afgedankte kerstboomen in het Binnenhof heenzwermen. Eerst nadat rake klappen waren uitgedeeld trokken de jongens weg. ZONDERLINGE WRAAKNEMING. Een 41-jarige man, die op de derde ver dieping van een perceel in de Runstraat te Amsterdam woont, heeft gisteravond te half zes in een aanval van razernij zijn fiets door de ruit van een winkel gegooid, zich bevindende in het gelijkstraatsche ge deelte van hetzelfde huis. Het rijwiel kwam in de etalage terecht en richtte daar groote schade aan. De man heeft zich na zijn daad bij de politie van het bureau Marnixstraat aangemeld en daar medegedeeld, dat hij het feit had begaan, omdat de houdster van den winkel hem belasterd had. De politie wacht thans af, of de vrouw aangifte komt doen van de aangerichte vernieling. NACHTELIJKE VECHTPARTIJ TE AMSTERDAM. Agent in burger met een hamer geslagen. Op den vroegen ochtend van Nieuwjaars dag te ongeveer 4 uur sommeerde een agent in burger op een der bruggen van de Prin sengracht bij de Reguliersgracht te Amster dam een man, die in beschonken toestand verkeerde en burengerucht maakte, door te loopen. De beschonkene pakte den agent beet en deze greep uit zelfverdediging zijn gummistok, waarmede hij zijn aanvaller een slag in het gelaat gaf. Deze kreeg ech ter hulp van een tweeden en een derden man; laatstgenoemde haalde plotseling een hard voorwerp te voorschijn en bracht den agent daarmede zulk een harde klap op het hoofd toe, dat de politieman geheel ver doofd was. De daders vluchtten daarop een perceel binnen, waar een van hen woonde. Des morgens negen uur zijn zij hier, nadat de commissaris van het bureau Stadhou derskade de recherche opdracht had ge geven, zich tot dit perceel toegang te ver schaffen, aangehouden en in arrest gesteld. De agent is met verschijnselen van hersen schudding naar zijn woning vervoerd. Gistermorgen is in de Prinsengracht ge dregd naar het voorwerp, vermoedelijk een hamer, waarmede de agent is geslagen, aangezien het vermoeden bestaat, dat de dader dit in het water heeft geworpen. Het drietal gearresteerden is naar het Huis van Bewaring overgebracht. DE BURGEMEESTER VAN AMBT-HARDENBERG. Men zal zich herinneren, dat de burge meester der gemeente Ambt-Hardenberg, de heer H. H. Weitkamp, eenigen tijd ge leden plotseling ontslag als zoodanig met ingang van 1 Januari j.L heeft gevraagd. De heer Weitkamp heeft thans aanleiding gevonden zich persoonlijk tot den minister van binnenlandsche zaken te wenden, van welk onderhoud het gevolg is geweest, dat hij zijn 'ontslagaanvrage heeft ingetrokken. Officier van justitie in hooger beroep. Naar wij vernemen zal het proces tegen de Volk en Vaderland-redacteuren voor het Hof te Amsterdam worden gebracht. De of ficier van justitie te Utrecht, mr. A. N. Fa- bius, heeft namelijk appèl aangeteekend te gen het vonnis, dat de meervoudige kamer der arrondissementsrechtbank te Utrecht in het Vova-proces gewezen heeft. Zooals men weet, zijn de twee verdach ten, mr. S. A. van Lunteren en J. Hollander door de rechtbank vrijgesproken van de be- leedigingen, welke hun waren ten laste ge legd. Tegen elk hunner had de officier van justitie een geldboete geëischt van 100 subs. 30 dagen hechtenis. Verder was mr. H. Reijdon, tegen wien drie maanden gevan genisstraf was geëischt, veroordeeld tot 200 boete of 50 dagen hechtenis. De verd. zelf hebben nog geen besluit genomen of zij in hooger beroep zullen gaan. De Volk- en Vaderland-redacteuren zul len zich dus nu binnenkort voor het Hof te Amsterdam hebben te verantwoorden. 2. Is de minister bereid mede te deelen, of inderdaad de Nederlandsche regeering hare opvating over het bedoelde bemidde lingsvoorstel ter kennis van den Brit- Ïhen minister heeft gebracht, en indien is geschied, hoe deze opvatting luidde, en wanneer deze ter kennis van den Brit- schen minister is gebracht? 3. Indien het bericht in de Nieuwe Rotterdamsche Courant onjuist is, is de minister dan niet van oordeel, dat het landsbelang eischt, dat onjuiste berichten als deze welke de neutraliteit van Neder land bij een conflict tusschen andere mo gendheden in twijfel doen stellen en welke hier te lande en in het buitenland den indruk moeten wekken, dat maatregelen van andere mogendheden ter bevordering van den vrede en ter voorkoming van een Europeeschen oorlog door de Nederland sche regeering worden tegengewerkt, ter stond door de regeering op categorische wijze worden tegengesproken? EEN 102-JARIGE. Kras oudje te Breda. Donderdag heeft mevrouw K. van de WallBerman te Breda in groote opge wektheid haar 102en geboortedag gevierd. Mevrouw van de Wall, die haar levens avond slijt ten huize van haar schoonzoon, gep. generaal-majoor Mathol de Jongh, verheugt zich nog in een uitstekende ge zondheid. Alleen het loopen gaat, nadat zij op 98-jarigen leeftijd het ongeluk heeft gehad een been te breken, niet meer. De vader van mevrouw van de Wall was ontvanger van 's Rijks middelen te Brugge en vluchtte bij het uitbreken van den Belgischen opstand in 1830 met de kas via Engeland naar Noord-Nederland, waar hij rijksontvanger te Weesp werd. Daar zag de thans 102-jarige het levens- licht. Betrekkelijk jong huwde zij met den destijds zeer populairen infanterie-officier K. van de Wall, die sinds vele jaren is overleden, doch bij de oudere officieren nog niet vergeten. Mevrouw van de Wall heeft haar 102en verjaardag temidden van haar familie kring doorgebracht. In den middag zijn verscheidene militaire en civiele autoritei ten haar hun opwachting komen maken. WILLY CORSARY ZIEK. Naar wij vernemen, is de bekende Ned. schrijfster Willy Corsary in het Roode Kruisziekenhuis te Den Haag opgenomen. Een noodzakelijk gebleken operatie heeft met goed gevolg plaats gevonden. SUBSIDIES AAN WERKLOOZENKASSEN. Uitbreiding der voorschriften. In de algemeene regelen voor het ver- leenen van subsidies, ten behoeve van werkloozenkassen, zijn, blijkens het in Sts. blad 707 afgekondigd kon. besluit eenige aanvullende wijzigingen aangebracht. Eer stens zijn in art. 7 de gevallen waarin het recht op subsidie door den minister kan worden ingetrokken, aangevuld met de be paling, dat, wanneer het ledental eener werkloozenkas tot beneden 25 is gedaald, de intrekking van het subsidie kan geschieden. Een aanvulling van art. 20 bepaalt, dat het bestuur eener gesubsidieerde vereeni- ging verplicht is, den minister of diens ge machtigden desverlangd inzage te geven van die boeken, waarden en bescheiden der vereeniging, welke niet onmiddellijk betrek king hebben op de werkloozenkas, indien gebleken is, dat bij het beheer van de werkloozenkas de dienaangaande gegeven voorschriften niet volledig zijn nageleefd en het voor het opsporen van de oorzaak daar van benoodigd is, om de hierbovenbedoelde boeken, waarden en bescheiden te raad plegen. NEDERLAND EN HET ITALIAANSCH ETHIOPISCHE CONFLICT. Was de N. R. Crt. onjuist? Het Eerste Kamerlid mr. A. J. van Ves- sem is voornemens, de volgende vragen tot den minister van buitenlandsche zaken te richten: 1. Heeft de minister kennis genomen van het artikel in de Nieuwe Rotterdam sche Crt. van 28 December j.1., avondblad, handelende over het Britsch-Fransche be middelingsvoorstel in het Italiaansch- Ethiolopische conflict, waarin voorkomen de volgende zinsneden: „Wij hebben me- dedeelingen ontvangen, waaruit blijkt, dat het lang niet alleen de openbare mee ning in Engeland is geweest, die het voor stel van Hoare en Laval heeft doen verdwijnen", en: „Wij meenen zelfs te mogen aannemen, dat Eden van Neder- landschen kant niet onvoorgelicht is ge bleven over de opvatting van onze re geering?" Andere omroep-orjgainiMJitirN kunnen er nok aan deel nemen. Hier Nederland P. J. C. op golflengte 19,71 meter. Nederlandsch wereldprograni- ma voor Afrika, verzorgd door den K.R.O," Zoo ongeveer zal spoedig op gezette tijden eenige malen in de week de stem van Ne derland over de wereld klinken, in het Fransch, Duitsch, Engelsch, Spaansch en Portugeesch. Want in Februari van dit jaar zal de Katholieke radio-omroep aanvangen met de verzorging van een wereld-omroep, met gebruikmaking van de Philips' korte- golfzenders. Nederland, <Jat anders op radiogebied een vooraanstaande plaats inneemt, komt hier mede tamelijk achteraan. Duitschland en Engeland hebben reeds lang kortegolfuit- zendingen, bestemd voor andere wereld- deelen, en men vergete in dit opzicht voor al Rusland niet! Naar de directie van de K. R.O. ons mededeelde in antwoord op een verzoek om nadere inlichtingen over de plannen, zijn deze Russische mede de aan leiding ertoe geweest, dat aan minister De Wilde verzocht werd gedurende enkele uren per week zoogenaamde wereldprc- gramma's te mogen uitzenden. Men zag dat het als een ernstige tekort koming, dat Nederland zelf met zijn om roepprogramma's zich niet richtte tot de vele belangstellende landgenooten die over de geheele wereld verspreid zijn. Ja, zelfs meende men, dat er hier sprake zou kunnen zijn van een plicht, wegens de omstandig heid, dat Russische zenders zich tot onze landgenooten richten, waartegenover Ne derlandsche programma's, gedragen door een positief Christelijke gedachte dienden te worden gesteld. Weliswaar draagt de Phohi-zender, waarvan ook de K.R.O. we kelijks gebruik maakt, Nederlandsche pro gramma's tot ver over onze landsgrenzen, doch deze vinden krachtens de beschikbare golflengten en de gebondenheid aan be paalde uitzenduren alleen een behoorlijke ontvangst in Nederlandsch Oost-Indië. Er is, met het oog op de vele buitenland sche uitzendingen, behoefte aan tegenwicht in den wereld-aether en wat Moskou be treft aan tegengif, zoo oordeelde men en blijkens zyn toestemming is de minister het daarmede eens. Door middel van een der kortegolfzenders zal tevens één maal per week een esperanto-uur worden verzorgd, om het woord te richten tot de millioenen Esperantisten op de wereld, die hierdoor zuilen te hooren krijgen van onze cultuur en die op de hoogte zullen worden ge bracht van de belangrijkste gebeurtenissen in ons land. Er bestaat geen enkel bezwaar, ook an dere omroep-organisaties aan de wereld-uit zendingen te doen deelnemen. De minister van binnenlandsche zaken heeft, ingaande 1 Februari a.s., na ingewonnen advies van den radio-raad, de noodige machtiging op deze voorwaarde verleend voor een proef tijd van een jaar. Men is nu naturlijk druk bezig met de voorbereidingen, waarvan pater J. Dito O. P. de leiding heeft. Twee zenders van Phi lips, ieder met twee golflengten, staan den wereld-omroep ter beschikking: De P.H.I. met 16,88 en 25,57 meter en de P.C.J. met 19,71 en 31,18 meter. Voorloopig zal men uitzendingen verzorgen voor Azië (Japan, Achter-Indië) van 12.50 tot 13.50, hetgeen ter plaatse overeenkomt met de avonduren van 21.30 tot 22.30; voor Afrika van 18.20 tot 19.20, hetwelk tusschen 20.00 en 21.00 uur ontvangen wordt; naar Midden-Ameri- ka en het Noordelijk deel van Zuid-Ameri- ka van 0.20 tot 1.20, hetgeen ook overeen komt met de uren van ontvangst tusschen 20.00 en 21.00. Daarnaast handhaaft men een koloniale uitzending van 14.05 tot 15.05, die in Ned. Oost-Indië van 20.45 tot 21.45 ontvangen wordt. Het zullen zooge naamde gerichte uitzendingen zijn zooals dat op dit gebied gebruikelijk is. Waar schijnlijk zal de eerste uitzending op 6 Februari geschieden. BOERDERIJBRAND TE VRIESELO. Gisteravond is door onbekende oorzaak de boerderij van den heer B. v. d. Zwaag te Vrieselo, gemeente Bellingwolde (Gr.), tot den grond toe afgebrand. Het vee kon wor den gered, doch het koren en de landbouw werktuigen verbrandden mede. De schade wordt door verzekering gedekt. KNAAPJE MOET OOG MISSEN. Gevaarlijk spelen met slaghoedjes! Toen de kinderen van den heer J. Gloudeman, wethouder te Rosmalen, gisterenmiddag bij familie te Orthen (N.B.) vertoefden, kregen zij tijdens hun spel een fleschje, inhoudende slag hoedjes, in handen. Doordat de kinderen met vuur bij het fleschje kwamen, sprong dit uit elkaar, met het gevolg dat de 12-jarige Frans Gloudeman ern stig aan een der oogen werd getroffen. Het knaapje is naèr het ziekenhuis ver voerd, waar het oog moest worden weggenomen. De andere kinderen wer den niet ernstig gewond. OFFICIEEL COMMENTAAR OP WETTEN VAN NEURENBERG. „Geen maatregelen om rassenhaat aan te kweeken." Het officieele commentaar van het rijKsministerie van binnenlandsche zaken op de wetten van Neurenberg, bij het „Verlag Fr. Vahlen" te Berlijn versche nen, bevat eenige principieele beschouwin gen betreffende de Jodenkwestie. Er wordt gewezen, dat deze wetten geen maatregelen zijn om rassenhaat aan te kweeken en te bestendigen, maar juist bedoeld zijn als een begin om een bevre digende verhouding tusschen het Joodsche en Duitsche volk te krijgen. Indien de Joden reeds thans een eigen staat zouden hebben, waarin het overwe gende gedeelte van het Joodsche volk zou wonen, dan zou men de Jodenkwestie reeds als opgelost kunnen beschouwen. Derhalve is van de zijde der overtuigde Zionisten het meeste verzet tegen de grondgedachte der Jodenwetten gerezen. Voor de Joden in Duitschland beteekent de wettelijke afscheiding ook wettelijke bescherming. Zij zullen voortaan binnen de grenzen, welke de Staat getrokken heeft, volgens hun aard kunnen leven. Een nationale minderheid in den zin van het Volkenrecht worden zij daardoor ech ter niet. Want bij een natie behoort ook een staat als de uiterlijke verschijnings vorm van een bepaald volkswezen Al is ook in Palestina met succes een begin ge maakt met een staat van het Joodsche volk, zoo ligt toch het feitelijke staatsgezag waarschijnlijk nog voor langen tijd in de handen van een andere natie geheel afge zien nog van de numerieke meerderheid van het Arabische volk. De Joden zijn dus in Duitschland een volksche minderheid, niet een nationale in volkenrechtelijken zin. Het Joodsche „Gastvolk" zal voortaan in politiek, cultureel en bovenal biologisch opzicht van het Duitsche volk gescheiden zijn. Door de Joden thans door middel van wettelijke maatregelen tot een eigen leven te dwingen, zal de rassenhaat verdwijnen, en daarvoor in de plaats zal geleidelijk op beide kanten het gezonde, hartstochtsloo- ze gevoel komen van elkaar wederkeerig vreemd te zijn. Dit duidelijke en koele in zicht alleen kan een waarborg zijn voor een dragelijk samenleven van beide volken in het zelfde Staatsgebied. DE GEVAREN VAN EEN OMHELZING. De gevaren, die verbonden zijn aan de gewoonte der mannen in zuidelijke landen, om elkaar te omhelzen bij wijze van groet, zijn thans overtuigend gebleken. Generaal Rafae] Sanchez Tapia, Mexicaansch minister van economische zaken, werd op Nieuw jaarsdag door een vriend gelukgewenscht met de jaarwisseling. Na afloop dezer be grooting moest hij zich onder medische be handeling stellen, daar hij een gebroken rib had opgeloopen. MILITAIRE MAATREGELEN AAN DE EGYPTISCH-LYBISCHE GRENS. In een bericht uit Solloum werd melding gemaakt van de militaire voorzorgsmaat regelen aan beide zijden van de Egyptisch- Lybische grens. Volgens dit bericht zouden Italiaansche wachtposten dag en nacht op de daken der forten staan en het oog hou den op alle bewegingen aan de Egyptische zijde. Zou houden troepen van het Egypti sche kameelrijderscorps hunnerzijds, het oog op de Italiaansche draadversperringen. Telkens wanneer in de nabijheid van Sol loum een troepen beweging ontstaat, stijgt een Italiaansch verkenningsvliegtuig op, dat echter zorgvuldig aan de Lybische zijde van de grens blijft. Verder wordt gemeld, dat op Nieuwjaarsmorgen manoeuvres van Engelsche en Egyptische troepen met pant serwagens en vrachtauto's hebben plaats gehad. Aan de Italiaansche grenswacht werd op een desbetreffende vraag geantwoord, dat er slechts sprake was van een Nieuwjaars plechtigheid. Indien van het Westen uit een aanval wordt ondernomen, zou het lot van Solloum onzeker zijn. Tot dusver is de stad slechts bewaakt geworden door een batal jon Egyptische infanterie. Men heeft aan genomen, dat een Italiaansche opmarsch van Cyyrenaika uit, pas bij Mersamatroe, gelegen op 240 K.M. van de grens op tegen stand zou stuiten. VOEDSELVERSTREKKING AAN SCHOOLKINDEREN. Een kindergebed van de Balilla. De Balilla, de fascistische jeugdorganisa tie in Italië, die in het afgeloopen jaar da gelijks aan 300.000 schoolkinderen een mid dagmaal verstrekte, is voornemens, in het nieuwe jaar dit aantal uit te breiden. Voor den aanvang van eiken maaltijd zullen de kinderen het volgende tafelgebed moeten zeggen: „O Heer, wij danken U voor het dage- lijksch brood, dat Gij ons schenkt, deze zui vere hulp, die zoo weldadig is voor ons hart. Heer, bescherm ons dierbaar vaderland en onze soldaten, die in Oost-Afrika met de teekenen der Romeinsche beschaving het Licht van het Kruis van Christus brengen. Bescherm den Duce en bewaar hem lang voor Italië, dat sedert eeuwen Uw uitverko ren dochter is. Zoo zij het". EEN WONDERKIND IN HOLLYWOOD. Sybil Jason, de vijfjarige filmster uit Z. Afrika, geeft blijk van groote veelzijdig heid op kunstgebied. Behalve aan liedjes en dansen gaat het kind zich voortaan ook wij den aan belletrie. Het meisje is begonnen met een scenario, waarin zij de aanwijzin gen geeft, welke eventueele vertolkers te stade zouden moeten komen! DE OVERSTROOMINGEN IN ENGELAND. De overstroomingen in het Zuiden van Engeland hebben in den loop van Donder dag een onrustbarenden omvang aangeno men. De Theems, waarvan de waterstand reeds sedert verscheidene dagen zeer hoog is, blijft stijgen, en de weerberichten van den Atlantischen Oceaan kondigen nieuwen regen aan. In groote gedeelten van het Theemsdal moet het verkeer met bootjes on derhouden worden en eenige dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden. In de om geving van Oxford is slechts water te zien. In Kent, het graafschap met de belangrijk ste fruitteelt van Engeland, staan vele boomgaarden onder water. IN TOTAAL VIJF SLACHTOFFERS VAN AARDVERSCHUIVING. Gistermorgen bij het opruimingswerk is gebleken, dat bij de aardverschuiving, die Woensdag plaats had op den straatweg tus schen Versailles en Peco, behalve de twee voorbijgangers, wier lijken in den loop van den nacht geborgen werden, nog drie andere slachtoffers om het leven zijn gekomen, n.1. een echtpaar met zijn eenige maanden oud kind, dat op den weg naar huis door -*e aardmassa werd overvallen. MOEDER WAS INVALIDE. DE POSTVLIEGERS GEHANDICAPT. Hoewel wij gewend zijn, dat de Indië- vluchten even regelmatig verloopen als een luchtreis Amsterdam—Twente, komt er zoo'n enkele keer toch wel eens een beetje pech, waardoor een toestel niet op tijd aan komt. Deze week is het wel zeer bijzonder merk waardig. De Perkoetoet op de thuisreis staat te Bagdad, omdatbeide piloten, Te Roller en Brinkhuis keelontsteking en koorts heb ben. Verder vliegen was wel niet onmoge lijk, maar toch niet raadzaam. Duimelaar is gisteren met de Koetilang vertrokken, om de Perkoetoet over te bren gen naar Schiphol, welk vliegtuig Zaterdag op Schiphol zou kunnen aankomen. Maar de Koetilang bleef gisteren wegens motorstoring te Parijs en heeft dus ook al een dag vertraging! DE FRANSCHE VLIEGERS TERECHT. Te voet door de woestijn. De beide Fransche vliegers, de Saint Exu- péry en Provost, die op een vlucht Parijs- Saigon (Indo-China) sinds vier dagen in Noord-Afrika waren zoekgeraakt, zijn gis teravond zonder hun vliegtuig in Cairo aangekomen. Volgens het verslag van hun ervaringen heeft hun toestel in den nacht van 29 op 30 December tijdens zeer slecht weer en een volslagen duisternis den bodem geraakt waarbij het waterreservoir van het vlieg tuig werd vernield. De beide vliegers lieten hun beschadigd toestel in den steek en gin gen te voet op weg naar Cairo. Na een tocht van 3 dagen door de woestijn ontmoetten zij volkomen uitgeput en bijna stervend van dorst een ingenieur, die hen naar Cairo heeft vergezeld. Armen onbruikbaar door rheumatiek. Nu alle pijnen verdwenen. Haar armen waren door rheumatlsche pijnen niet meer te bewegen. Men raadde haar aan rust te houden, maar met de zorg voor haar huishouding en twee kleine kinderen was dit onmogelijk. Zij schreef ons: „Ik leed aan hevige pijnen in mijn armen, die ik niet meer kon oplichten. Men raadde mij aan rust te houden, maar dat was met het oog op mijn huishouden en mijn twee kleine kinderen onmogelijk. Toen las ik in één uwer Kruschen Salts- advertenties een brief van een dankbare gebruiker en ik besloot ook zelf eens een proef met Kruschen Salts te nemen. Mijn pijnen namen geleidelijk af en zijn nu ge heel verdwenen. Ook voel ik mij veel beter, wel 10 jaar jonger. Inplaats van een invalide ben ik weer een gelukkige moeder en vrouw." Mevr. R. L. H. Rheumatische pijnen hebben bijna steeds dezelfde reden: afvalstoffen die zich in het lichaam hebben opgehoopt en uw bloed vergiftigen. De oorzaak is onvol doend werkende afvoerorganen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samen gesteld, sporen ingewanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waar door de afvalstoffen geleidelijk en vol komen worden verwijderd. Frisch bloed zal weer door uw aderen stroomen, de pijnen verdwijnen en ge voelt u oneindig veel energieker en gezonder. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg, baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Stralende gezond heid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij Amsterdam, voorkomt DE RAMP VAN DE „CITY OF KHARTUM". De drie motoren van het nabij Alexandrië in zee gestorte verkeersvliegtuig „City of Khartum" van de Imperial Airways zijn ge borgen. Men is er echter nog niet in ge slaagd, vast te stellen hoeveel lijken zich nog in de cabine van het toestel bevinden, aangezien het bergingswerk tengevolge van den hoogen zeegang gestaakt moest wor den. KALENDERS. De N.V. American Petroleum Company biedt een grooten kleurrijken maandkalen- der, waarvan elk blad op suggestieve wij ze reclame maakt voor de producten dezer maatschappij. De chr. en nationale feestda gen zijn in rood aangegeven, alle andere dagen in diep zwart. Voetbal. DE ENGELSCHE WEDSTRIJDEN. De leiders krijgen met 13 klop van de lijders. Een lijdensgeschiedenis! De uitslagen van de voetbalwedstrijden gespeeld voor de Engelsche League luiden: le divisie Blackburn R.Brentford 10 Bolton W.Portsmouth 40 Manchester C.Grimsby T. 03 MiddlesbroughW. Bromw. A. 31 SunderlandAston Villa 13 Het kleine afgewerkte programma was meer dan voldoende om de belangstelling te wekken. In de eerste plaats komt daar voor wel in aanmerking de wedstrijd Sun derlandAston Villa. De voorspellingen waren algemeen dat Sunderland een „walk- over" zou hebben, doch hoe zijn de ver wachtingen teniet gedaan. Aston Villa scheen het er op gezet te heb ben juist de leiders eens dwars te willen zitten. Aan den eenen kant zijn zij er volko men in geslaagd doch van de andere zijde bekeken had Sunderland beslist niet behoe ven te verliezen. De heeren kwamen op 't veld met een te sterke eigenwaarde en die werd hun juist noodlottig. Zij speelden als volleerde leermeesters, de techniek liet niets te wenschen over maar voor het vijan delijk doel gekomen werd èn de techniek èn de tactiek prijsgegeven. De Aston Villa achterhoede is nog te sterk om dit onge straft te laten, het gevolg was dan ook dat er niet gescoord kon worden. De Villa-voor hoede daarentegen paste een andere tactiek daartegenover. Op het moeilijk bespeelbaar veld werd de bal met forsche trappen naar het doel van Sunderland gederigeerd. Het daarmee gewenschte succes bleef niet uit, met de rust hadden de leiders niet minder dan een 03-achterstand te boeken. Nadien een herhaling van de eerste epi sode, Sunderland's achterhoede kon echter stand houden. Na bijna een half uur spelen wist middenvoor Gallacher een gelukkig te- genpunt te maken, alzoo kwam het einde met een niet verwachtte nederlaag van Sunderland. Ondanks deze overwinning blijft Aston Villa onderaan de ranglijst ben gelen, mede door het feit dat Grimsby een knappe 3—0-overwinning op Manchester wist te behalen. De stand der leiders in de le divisie luidt: Sunderland 23 16 2 5 69—38 34 HuddersfieldT. 22 11 5 6 33—32 27 Derby C. 23 10 7 6 33—25 27 Arsenal 22 10 6 6 50—25 26 De uitslagen in de 2e divisie luiden: BarnsleyManchester U. o3 BurySouthampton oo Newcastle U.—Plymouth A. 5—0 Sheffield U.Doncaster R. 30 BradfordLeicester City 31 Evenals in de le divisie moesten ook hier de leiders Leicester een nederlaag noteeren. Bradford smaakte het genoegen hen een 31-nederlaag te bezorgen. De stand der leiders is hier* Charlton A. 23 11 7 5 39—28 29 Leicester 23 13 3 7 48—30 29 Doncaster 24 12 4 8 34—38 28

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8