DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Minister Eden's taak begonnen. Ho. 4 Maandag 6 Januari 1936 138e Jaargang TtaqeUiksch De tijd van reizende ministers voorbij Mac Donald Sr. weert zich. ZBuitmland Wat vandaag de aandacht trekt».. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprqs per 3 maanden bq vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. 1ÊÈ PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENJ Van 15 regels f 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Minister Eden is Downing Street in gewandeld en links afgeslagen (of rechts indien hij uit het park kwam) door de poort naar 't Foreign Office. Hij heeft het meer gedaan, maar dan deed hij het als minister voor Volkenbonds zaken; thans ging hij als Foreign Secretary compleet. Niet alleen de zaken van den Volkenbond, maar alle buitenlandsche zaken zijn nu onder zijn zorg gekomen. Den jongsten Foreign Secretary dien Engeland in 80 jaren heeft gehad, wacht een formidabele taak. Voorloopig moeten de oorlog in Abessi- nië en zijn weerslagen in Europa hem in de eerste plaats bezighouden, maar andere vraagstukken van gewicht zijn inmiddels gerezen. De betrekkingen met Egypte zul len spoedig de aandacht van den nieuwen minister eischen, maar aangezien hij zich tot heden niet met deje zaak heeft bemoeid, moet hij er zich eerst inwerken. De wereld in haar geheel heeft reden om aan den eersten gan van dezen minister naar zijn kabinet bijzondere beteekenis toe te ken nen. Want, naar immers te kennen is gegeven, kan deze gang worden beschouwd als de inleiding van een nieuwe methode van behandeling van buitenlandsche zaken, of misschien een hervatting van een oude methode. De laatste jaren hebben ministers van buitenlandsche zaken vaak buiten hun gezanten om gehandeld. Zij reisden ver en vaak en traden in persoonlijke verbinding met hun ambtgenooten van andere landen. De pers gaf aan zulke samenkomsten veel gerucht en maakte flink misbaar, zoodat er haken en oogen waren, of zelfs een klein haakje of een enkel klein oogje. Het was de open diplomatie, waaraan de beroepsdiplo maten weinig deel hadden. Beroepsdiplomaten, hebben er tegen gefulmineerd en ver klaard, dat in het schelle licht der open baarheid kleine misverstanden tusschen confereerende eerste ministers of ministers van buitenlandsche zaken of op zichzelf on belangrijke verschillen van zienswijze on rustbarende en misprijzende aandacht kre gen, welke buiten alle verhouding waren tot hun werkelijke beteekenis en dat dit tot verslechtering van de internationale ver standhouding heeft geleid. Intusschen heb ben zij den zegen van de oude, geheime diplomatieke methode, welke den grooten wereldoorlog niet heeft kunnen voorkomen, niet kunnen bewijzen. In zooverre hebben zjj echter in Engeland het pleit gewonnen dat met Eden's ambtsaanvaarding, naar ons te verstaan is gegeven, de tijd van reizende ministers voorbij is en dat men terug zal keeren naar de oude werkwijze, met den Foreign Secretary thuis en de gezanten in het buitenland. Dat neemt niet weg, dat minister Eden zijn land in Genève zal blij ven vertegenwoordigen, wanneer daar be langrijke zaken moeten worden behandeld, j De nieuwe minister is in menig opzicht nog een gesloten boek. In en om het parle ment kent men hem weinig mèer dan van aanzien. Hij heeft een grooten naam gekre gen als kampioen van den Volkenbond. Niet alleen heeft hij pal gestaan voor de beginselen van het Covenant in het conflict tusschen Italië en Abessinië, maar hij is hoofdzakelijk verantwoordelijk geweest voor de aanwending van een internationale politiemacht in het Saargebied en voor de ontspanning toen Joego-Slavië en Honga rije over den moord op koning Alexander in ernstig conflict dreigden te komen. Maar overigens verkeeren ook zij die het meest om en met hem hebben gewerkt in onzeker heid over zijn karakter en persoonlijkheid. Alle bekendheid is grootendeels oppervlak kig. Desniettemin hebben millioenen in En geland hun hoop op hem gevestigd. In het orgaan van Ramsey MacDonald New Letter komt een artikel voor, waar door de reeds zoo onzekere binnenlandsche toestand nog ingewikkelder wordt gemaakt, daar niet alleen critiek wordt geoefend op oud-minister Hoare, doch ook op den ore- mier Baldwin. Deze opmerkingen hebben verwondering gewekt, daar de nationale labourpartij tot nu toe geen oordeel over de jongste gebeurtenissen had uitgesproken. Het artikel vergroot de kansen op een nieu we binnenlandsche crisis. Het orgaan maakt bezwaar tegen de critiek, die Hoare en Baldwin geoefend hebben op de reizen van ministers en de z.g. nieuwe diplomatie. Het is van meening, dat juist de persoonlijke besprekingen der ministers van groot nut zijn geweest. Blijk baar willen Baldwin en de conservatieven terugkeeren naar de oude wijze van onder handelingen, uitsluitend door de gezanten. Dat de jongste internationale bijeenkomst man ministers, welke te slecht werd geleid, tot een zeer ongelukkige impasse leidde, is nog geen reden, om een algemeenen regel voor de toekomst op te stellen, zonder dat vooraf de kwestie is bestudeerd. Hoare wordt er van beschuldigd, dat hij zijn in structies te buiten is gegaan. Baldwin wordt verweten, dat hij eerst in beginsel de collectieve verantwoordelijkheid heeft aan vaard en daarna weer verworpen. Het or gaan publiceert dan de scherpe commen taren tijdens de Lagerhuisdebatten van 19 December. Uit dergelijke artikelen blijkt wel, hoe de openbare meening zich tegen de houding van de regeering verzet en dat er mee- ningsverschillen in het kabinet bestaan, die het voortbestaan van het kabinet van na tionale eenheid niet gemakkelijker maken. Queen Mary-Herrie. Uit Liverpool wordt gemeld, dat de con ferentie voor transatlantisch passagiersver- keer in verband met de aankondiging van de Cunard White Starline, zich van de conferentie te zullen terugtrekken, vroeger zal worden bijeengeroepen dan aanvanke lijk was bepaald. De Cunard White Starline heeft haar aan kondiging gedaan als gevolg van oneenig- heid tusschen de leden over de klassificatie van de Queen Mary als huttenschip. Indien de conferentie vroeger bijeenkomt, dan blijft de mogelijkheid bestaan, dat in de voorbesprekingen overeenstemming kan worden bereikt over de basis van de klassi ficatie, in welk geval de Cunard White Starline haar besluit zou kunnen intrekken. Besprekingen tusschen deze lijn en de maatschappijen van ,'t vasteland zijn de meening toegedaan, dat de tarieven van de Queen Mary, een schip van superieure snelheid en tonnage, hooger behoort te zijn dan die van huttenschepen en meer in overeenstemming met schepen als de Bre- men, de Europa en de Normandie. De voorstellen van de tarievencommissie van de conferentie, aan de Cunard White Starline gedaan in dit verband, bleken voor de maatschappij onaannemelijk, waarop haar besluit zich van de conferentie terug te trekken is gevolgd. De directie van de Engelsche maatschappij gelooft intusschen, dat de kwestie vreedzaam en vriendschap pelijk zal worden geregeld. DE REDEVOERING VAN PRESIDENT ROOSEVELT. De meening van de Iswestia. De Iswestia schrijft te Moskou naar aan leiding van de boodschap van president Roosevelt aan het congres en het ingediende wetsontwerp inzake de neutraliteit, dat deze beide documenten naar den geest zijn ver vuld van de erkenning der werkelijkheid vpji het gevaar voor oorlog en den wensch dèn moreelen en materieelen invloed van de Vereenigde Staten op den loop der wereld geschiedenis te handhaven, zq het ook slechts binnen betrekkelijk enge grenzen, welke hiervoor worden getrokken om tot iederen prijs buiten het conflict te blijven. Alle landen en volken, die streven naar de handhaving van den vrede moeten de woorden van den president waardeeren, dat de meerderheid der menschen onvoorwaar delijk is vervuld van den innigen wensch van den vrede en dat het noodig is met het oog op het toenemend"*oorlogsgevaar waak zaam te blijven. Het blad merkt op, dat het niet moeilijk te raden is, dat president Roosevelt met de landen, welke vervuld zijn van een geest van autocratie en aggressie Japan, Italië en Duitschland bedoelt. Voorloopig geen ingrijpende voorstellen. Van wei-ingelichte zijde, waar men in nauwe relatie staat met het Witte Huis, wordt verklaard, dat voorloopig van Roose velt geen ingrijpende hervormingsvoorstel len te wachten zijn. Men neemt aan, dat hq bij den aanvang van de eigenlijke verkie zingscampagne het kiezerscorps zijn nieuwe voorstellen zal voorleggen, waarbij hij het volk de keus zal geven, hem in zijn functie te handhaven met een mandaat voor ver dere ingrijpende hervormingen, of een tegenstander te kiezen, die een einde zal maken aan de belangrijkste onderdeelen van de New Deal. In leidende democratische kringen is men ervan overtuigd, dat Roosevelt, ondanks het feit, dat zijn populariteit hier en daar is gaan tanen, met een zeer groote meerder heid herkozen zal worden. Lof en blaam voor Roosevelt. De voorzitter van het hoofdbestuur der democratische partij, James A. Farley, heeft te New York een rede gehouden, waarin hij een feilen aanval deed op degenen, die slechts critiek weten te oefenen op alles wat Roosevelt doet eni zegt. Het scherpst hekel de hij hun defaitisme, waarmee zij in het land de vrees tracihtten te wekken, dat de terugkeer van de welvaart slechts een illusie was, en zij het geloof in het herstel onder mijnden. In een eveneens gisteravond in de Natio nale Republikeinsche Club gehouden rede verklaarde de afgevaardigde Hamilton Fish, dat de Congresboodschap van Roosevelt niets dan een „propaganda-speech van laag-bij-de-grondsche soort" was. Duitschland niet bedoeld? In Amerikaansche regeeringskringen zou men, naar de meening in de Wilhelmstrasse, Duitschland niet bedoeld hebben, toen Roo sevelt in zijn Congresrede sprak over de autocratische, agressieve mogendheden. In Duitsche regeerirtgskringen neemt men aan, dat hij hiermède uitsluitend heeft ge zinspeeld op Italië jen Japan. Italië heeft nog geen standpunt bepaald. In den loop van Zaterdag konden nog geen inlichtingen verkregen worden over het standpunt, dat men in Italië inneemt ten opzichte van de radiorede van president Roosevelt, en het nieuwe wetsontwerp op de Amerikaansche .neutraliteit. Men wil hier eerst den verledigen tekst afwachten. De bladen publiceeren met groote koppen uittreksel, waarbij zij in het bijzonder den nadruk laten vallen op de passages betref fende de kwestie van het uitvoerverbod. In de berichten uit Washington, Londen en Parijs wordt algemeen de opvatting naar voren gebracht, dat met het standpunt van Roosevelt de ontworpen Amerikaan sche uitvoerbeperkingen niet alleen voor den aanvaller, maar ook voor alle aan een sanctie-oorlog deelnemende staten zullen gelden. Vooreerst wil men algemeen daarin de hoofdgedachte zien van Roosevelt's boodschap, die niet kan worden beschouwd als een solidariteitsverklaring der Vereenig de Staten met den Volkenbond, gelijk de correspondent van de „Tribuna" uiteenzet. Veeleer staat het duidelijke voornemen geen speciale aandacht te wijden aan de staten, die aan militaire sancties deelnemen, in duidelijke tegenstelling tot den volkenbond. AARTSBISSCHOPPEN VOOR DEN VREDE. Beroep op loyaliteit. In hun gisteren te Londen gehouden pre- dicatie hebben de aartsbisschoppen van Canterbury en York een beroep gedaan op de loyaliteit van het christelijk geweten, opdat er vrede in Europa zal komen. Zij la zen. een schrijven van deze inhoud voor, dat geteekend was door vele hooge geestelijken. ZELFMOORDENAAR SPRINGT IN KRATER. Met groote moeite gered. De „anti-zelfmoord-brigade" van Osjima in Japan is erin geslaagd een levensmoe man, die in den voor dit doel veel gebruik ten krater Miharayama op het eiland Osji ma gesprongen was, te redden. Zoodra ont dekt was, dat weer een zelfmoordpoging was ondernomen, had de genoemde brigade tien leden opgeroepen, die heldhaftige po gingen in het werk stelden om den bewuste loos in den krater liggenden man van een wissen dood te redden. Hun pogingen wer den door de dichte dampen, die uit den kra ter opstegen, verijdeld. Eindelijk bood zich een der tien vrijwilligers aan met touwen af te dalen. Hij slaagde er werkelijk in den man te bereiken, die ten slotte met vereen de krachten opgeheschen werd. Hij is thans in het ziekenhuis opgenomen en begint reeds weer op krachten te komen. FASCISTISCHE ORGANISATIES ONTBONDEN. In Bulgarije. Op grond van een besluit van den minis terraad in Bulgarije heeft de minister van binnenlandsche zaken een verbod uitge vaardigd voor en bevel gegeven tot ontbin ding van den bond der Bulgaarsche Natio nale Legioenen en der Fascistische organi satie Rodna Sasjtita. De bond der nationale legioenen heeft ongeveer 40.000 leden, hoofdzakelijk studenten en leerlingen van hoogere onderwijsinrichtingen. De Rodna Sasjtita, een soort Heimwehr, had sedert 1933 nog slechts weinig beteekenis. WEDEROM EEN ROODE KRUIS- AMBULANCE GEBOMBARDEERD. Ditmaal de Egyptisch-Abessinische. Geen menschenlevens te betreuren. De Londensche bladen maken op op vallende wijze melding van geruchten uit Harrar en Addis Abeba volgens wel ke wederom een Roode Kruis-ambu- lance in de nabijheid van Daggaboer aan het Zuidelijk front door Italiaan- sche vliegtuigen zou zijn gebombar deerd. Na het verschijnen van de bladen ontvangen berichten, waaronder een of ficieel communiqué van de Abessinische regeering, bevestigen deze de geruchten De gebombardeerde Roode Kruis-am- bulance was de Egyptisch-Abessinische, waarbij zich ook twee Britsche missio narissen bevonden. De ambulance heeft aanzienlijke schade geleden. Menschen levens zijn gelukkig niet verloren ge gaan. De bombardementsaanval zou zijn uitgevoerd door vijf Italiaansche vlieg tuigen. HOLLANDERS NAAR DESSIE. Op punt van vertrekken. De Zweedsche consul heeft van prins Karei van Zweden een telegram ont vangen, waarin deze meedeelt, dat honderden Zweden bij het Roode Kruis wenschen te worden ingedeeld om de gewonde Abessinische krijgslie den te helpen. De Nederlandsche am bulance, waarbij zich zes artsen be vinden, staat op het punt Addis Abeba te verlaten om naar Desie te vertrek ken. Ambulances uit Finland en Noor wegen worden nog verwacht, alsmede een Britsch detachement van de grens van Soedan. Alle thans in Abessinië verblijvende detachementen verwachten verster king. VERLAAT MARLENE DIETRICH AMERIKA? Naar uit Hollywood wordt vernomen is de bekende filmster Mariene Diet- rich voornemens de Ver. Staten te ver laten aangezien zij het hooge levenson derhoud, de belastingen en de loonen voor de zes lijfwachten voor haar doch tertje niet meer kan opbrengen. Volgens contract ontvangt de film ster 200.000 gulden voor iedere filrn. Twee jaar geleden ontving zij de eerste afpersingsbrieven, waarin werd ge dreigd met ontvoering van haar kind en sindsdien heeft zij zes lijfwachten aangesteld. BANDIETEN OVERVALLEN TREIN. Zeven Chineezcn en twee Japanners gewond. Eenige Japansche bandieten, gekleed in het uniform van het corps „vredebewaar- ders" hebben in de gedemilitariseerde zone een overval gepleegd op den trein Pe- king-Sjanhaikwan. Zij verwondden zeven Chineezen en twee Japanners, waaronder een Japanschen gendarme. De bandieten be roofden de passagiers van hun eigendom men. Naar verluidt zal namens het Japansche garnizoen een krachtig protest ingediend worden bij generaal Soeng Tsje Joean en Jin Joe Keng, die verantwoordelijk zijn voor de handhaving van orde en rust langs de spoorlijn Peking—Sjanhaikwan. HELSCHE MACHINE ONTPLOFT IN JOODSCHE ZAAK. Drie personen te Wilna zwaar gewond. In een muziek- en radiohandel te Wilna in Polen, welke in Joodsche handen is, is gisteravond een helsche machine ontploft, waardoor de eigenares en twee vrouwelijke bedienden zwaar gewond werden. In den winkel zelf werd een groote verwoesting aangericht. Men neemt aan dat men de da ders van dezen aanslag heeft te zoeken on der de nationale jeugdbeweging. DE DOOD VAN THELMA TODD. Niet aan een ongeluk te wijten. Het gerechtelijk onderzoek naar den dood van de filmster Thelma Todd is te New York gesloten zonder dat eenig licht ontdekt is in deze geheimzinnige zaak. Vastgesteld werd slechts, dat de dood piet aan een ongeluk geweten kan worden. Minister Eden's taak begonnen. (Dag. Overzicht). Wederom laffe Italiaansche lucht aanval, thans op Egyptische Roode- Kruis-ambulance. (Buitenland), Na de redevoering van Roosevelt; perscommentaar. (Buitenland). Ernstige overstroomingen in Frankrijk. (Buitenland). De Maas wast gestadig. (Binnen land). Hollandsche Roode-Kruis-ambu- lance naar Dessie. (Buitenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) DE GEDOODE ITALIAANSCHE PILOOT. Abessinische opvatting. Ten aanzien van de Italiaansche verkla ring, dat gebombardeerd is als vergelding voor den dood van den onder-luitenant-vlie genier Tito, die door de Abessiniërs was ge dood, wordt van Abessinische zijde ver klaard, dat deze opvatting misplaatst is. De Abessiniërs zijn van oordeel, dat het ge oorloofd is ook een vliegtuig, dat achter de frontlijn daalt, met hun primitieve wapenen als zwaard en lans aan te vallen en de be manning onschadelijk te maken, aangezien zij bjj hun landing ook gebruik maken van hun mitrailleur tegen de Abessiniërs. De Abessiniërs achten zich tegenover een vijand, die met gasbommen ambulances aan valt en deze met mitrailleurvuur bestookt, gerechtigd te handelen, zooals zq hebben gedaan. NOODWEER BOVEN FRANKRIJK. Het noodweer, dat sedert eenige da gen met ongekende hevigheid boven Frankrijk woedt, richt iederen dag op nieuw ernstige verwoestingen aan. Er valt bijzonder veel regen. In tal van streken zijn de rivieren buiten haar oevers getreden, waardoor geheele ge bieden onder water staan. In verschillende laaggelegen dorpen en stadsdeelen staat het water zeer hoog. De schade aan de te velde staande gewassen is aanzienlijk. De Seine is zoodanig gewassen, dat de kaden onder water staan. De situatie te Parijs is voorshands evenwel nog niet dreigend. In het departement Indre-et-Loire is een spoorbrug bezweken juist op het oogenblik, dat een trein over de brug reed. De locomo tief sloeg om, terwijl de laatste wagon uit de rails liep. De reizigers zijn er met den schrik afgekomen. Niettemin is de materieele scha de aanzienlijk. Bij Niort (departement Deux-Sèvres) zijn gendarmen en militairen behulpzaam ge weest bij de ontruiming van verschillende huizen. Deze ontruiming werd met het oog op gevaar noodig geacht. Men vreest, dat twee personen, die vermist worden, zijn ver dronken. Te Poitiers (departement Vienne) hebben de bewoners aanzegging ontvangen de kelders te ontruimen. Bij Tonnere (Yon- ne) zijn geweldige rotsmassa's losgeraakt. Verscheidene werkplaatsen en huizen zqn bedolven. Er zijn geen persoonlijke ongeluk ken voorgekomen. Een geweldige lawine van sneeuw, doch ook van steenen, heeft het baanvak tusschen Chamonix en La Fayet geblokkeerd. NIEUWE ITALIAANSCHE BOMAANVALLEN. Tijdens een hevigen Italiaanschen lucht aanval aan het Noordelijk front zijn boven de stad Amba Aleja, ten Zuiden van Mak- kale, gifgasbommen geworpen. Eenige per sonen werden gedood en verscheidene ge wond. In den namiddag van 2 Januari wier pen drie Italiaansche vliegers gifgas- en brandbommen boven Debnat en Debre To- bor. Aan het Zuidelijk front werd de stad Corem gebombardeerd, terwijl ook Dagga boer opnieuw met bommen bestookt werd. Volgens de laatste berichten werd bij het eerste bombardement van Daggaboer de ge heele Egyptische ambulance vernield. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Van vooraanstaande Abessinische zijde wordt verklaard, dat men ten zeerste ver ontwaardigd is over het voortdurende bom bardeeren van Roode Kruis-posten door de Italianen, en dat men zich afvraagt wat de groote Europeesche mogendheden tegen deze schending der heiligste internationale instelling zullen doen. Men heeft Abessinië aanvankelijk toelating tot het Internationale Roode Kruis geweigerd, omdat van deze in stelling slechts beschaafde volken deel zou den kunnen uitmaken. Het herhaaldelijk bombardeeren van Roode Kruisposten door de Italianen, die door dit ten derde male te doen duidelijk toonen, dat zij het opzettelijk doen, schaadt het Europeesche prestige enorm. J

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2