Aqmda ^Binnenland de Lange &-DEMORAAZ. 1805 Stad en O fcheepstiidingen Weetèeddhl £aatste Aericfiten DE INSTELLING VAN EEN WEERFONDS. BANKIERS le ALKMAAR SINDS Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De spionne van Stamboul (rom.); hoofdrol len Myrna Loy en George Brent. Extra nummer De moedige zeerob (hum.); hoofd rol Paul Kemp. Toegang boven 18 jaar. Bioscoop Harmonie, half 8, tot en met Woensdag, hoofdnummer Op de planken (hum.); hoofdrollen Joe E. Brown, Patricia Ellis, Joe Cawthorn. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, 2.30 uur, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De Diesel-expres (sens.) Toegang boven 14 jaar. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Der tig jaar wereldgebeuren (historisch). Nederlandsch gesproken door Paul Huf. Toegang boven 18 jaar. Dinsdag 7 Januari. 8 uur, Dé rustende Jager te Bergen, lezing met lichtbeelden door D. J. van der Ven, folklorist. KONINGSMOORDPROCES 5 FEBRUARI. Het proces tegen de beschuldigden van den moord op koning Alexander van Zuidslavië te Marseille, allen Zuidsl?-°—he leden van de Oesajtasja, zal op 5 Febr. a.s. voor de juryrechtbank van het Departement van de Rhóne te Aix-en-Province hervat worden. DE „KRASSIN" IN HET IJS BEKNELD. De directie van den Noordelijken Zeeweg deelt mede, dat thans ook de sterke Russi sche ijsbreker „Krassin", die het Russische stoomschip „Losowski", dat met pakijs te kampen had, te hulp was gesneld, bij Sacha- lin in het ijs beklemd is geraakt. De in Wla- diwostock liggende ijsbreker „Oeritzki' heeft bevel gekregen den vastgeloopen „Krassin" van brandstof te voorzien; opdat beide ijsbrekers tezamen hun reddingswerk voor het s.s. „Losowski" kunnen hervatten. HET PROBLEEM DER MIDDELLANDSCHE ZEE. Waarom Engeland zich tegen Italië keerde. De voorzitter van den Italiaanschen se naat, Federzoni, heeft ter gelegenheid van de inwijding van het instituut de studie der internationale politiek te Milaan in tegen woordigheid van den graaf van Turijn en een groote menigte autoriteiten een rede voering uitgesproken over het probleem van de Middellandsche Zee. In deze rede stelde hij in het licht, dat tengevolge van het fascistische herstel van Italië en de versterking van zijn politieke en militaire macht Londen vrees ging koeste ren voor de traditionnrele verhouding van krachten in de Middellandsche Zee en arg waan opvatte ten opzichte van de Italiaan- sche bedrijvigheid, vooral na het tot stand komen van de FranschItaliaansche over eenstemming. Daarom bestrijdt Londen de gewettigde eischen van Italië in Abessinië door middel van het Volkenbondspact. De crisis zal overwonnen worden dank zij de vastberaden voortzetting van de Italiaan sche actie ten behoeve van de noodzakelijke doeleinden. In de Middellandsche Zee vormt Italië een niet op te heffen politieke werke lijkheid en niemand kan verlangen dat een volk van 44 millioen zielen afstand doet van zijn eigen ontwikkeling en toekomst. Italië heeft geen enkele '■eden en heeft er ook geen belang bij de Eneelsche posities in Af- Afrika het eenige probleem vormt, is voor aan en recht op ren beter begrip voor zijn eigen belangen. Het probleem van de Mid dellandsche Zee, dat met dat van Oost- Ofrika het eenige probleem vormt, is voor Italië in de allereerste plaats een vraagstuk van de onafhankelijkheid. DE MAAS WAST GESTADIG. Kade te Maastricht dreigt onder water te komen. Het water van de Maas is de laatste da gen weer flink gestegen. Zaterdag was de stand 42.05 meter plus N.A.P., wat een was van 55 c.m. in de laatste 24 uur beteeken- de. Dit was reeds de hoogste rivierstand, die dit seizoen werd bereikt. Gisteren is deze maximumstand weer met 50 c.m. ge stegen, zoodat thans de waterhoogte bij Maastricht 44.52 meter plus N.A.P. is. De stuw te Borgharen is geopend. Uit België wordt nog was geseind. Als het Maaswater nog 20 cm. m. stijgt zal de los- en laadkade te Maastricht onder water ko men te staan. AUTO DOOR EEN BRUG GEZAKT. Te Hellendoorn. Hedenmorgen te vijf uur zakte een vrachtauto met aanhangwagen geladen met gerst, op weg van Groningen naar Lochem, vermoedelijk tengevolge van het feit, dat de wagen te zwaar geladen was, door de vlotbrug in het Overjjselsch ka naal te Marle onder Hellendoorn. De wa gen kantelde en de geheele lading ver dween in het kanaal. De inzittenden, de chauffeur en een passagier, wisten zich spoedig uit de cabine te be vrijden en op het droge te komen. De brug werd geheel vernield, terwijl het weg- en scheepvaartverkeer geheel gestremd is. De schade is aanzienlijk. De lading was niet verzekerd. WEGWERKER DOOR TREIN GEDOOD. Tragische ontdekking. Hedenmorgen te omstreeks 8 uur werd op de spoorlijn tusschen het station Heerlen en Schaesberg ter hoogte van Leenhof een man stervende op de rails gevonden. Ver moed wordt, dat de man, zekere K. uit Heer len, wegwerker bij de Ned. Spoorwegen, hedenmorgen op weg naar zijn werk door een trein is gegrepen. Een andere wegwer ker, die even later dezelfden weg passeer de, ontdekte het ongeluk. De man is naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij hedenmorgen is overleden. Het slachtoffer was 28 jaar oud en ongehuwd. INBREKERS STELEN SPAARBANK BOEKJES. Te Ede. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken bij een autohandelaar te de Klomp bij Ede, ten nadeele van wien een viertal spaarbankboekjes werden gestolen. Op de spaarbankboekjes stonden bedragen tezamen ter waarde van eenige duizenden guldens. In de woning van den autohande laar hebben de dieven, die er zich blijk baar nogal op hun gemak gevoelden, zich ook tegoed gedaan aan een hoeveelheid sterken drank, waarna Zij te Veenendaal nogmaals trachtten hun slag te slaan. Hier moest het echter bij een poging blijven. Voorloopig verslag Tweede Kamer. Op- en aanmerkingen van verschei dene leden. Over het wetsontwerp tot instelling van het Weerfonds en over de begrooting van dit fonds over 1936 is thans het voorloopig verslag der Tweede Kamer verschenen. Verscheidene leden konden zich niet ver eenigen met de meening van de regeering, dat de gewijzigde internationale verhoudin gen aanleiding zijn, de materieele uitrusting van het in 1922 aanvaardde legerstelsel thans met meer spoed te voltooien. Zij be treurden, dat de regeering blijk geeft wei nig vertrouwen te hebben in het vredeswerk van den Volkenbond. Het indienen van de ze ontwerpen betreurden zij ook daarom, omdat daarmede aan het pacifistisch stre ven hier te lande, dat ook in het buitenland weerklank vindt, afbreuk wordt gedaan. Er kenden de hier aan het woord zijnde leden niet de noodzakelijkheid van opvoering van de gevechtswaarde der weermacht, zij wa ren bovendien van oordeel, dat het een vreemde indruk zou maken, in dezen tijd, waarin zoo veel bezuinigingen op allerlei gebied van sociaal en cultureel belang wor den aangebracht, voor de defensie nieuwe millioenen ter beschikking te stellen. Vele andere leden meenden tegenover de hierbo ven weergegeven opvatting omtrent de in ternationale verhoudingen in hoofdzaak te kunnen volstaan met een verwijzing naar de beschouwingen in de memorie van toe lichting betreffende dit onderwerp. Naar aanleiding van de tegenstelling door de eerst aan het woord zijnde leden ge maakt tusschen de bezuinigingen ten aan zien van sociale en cultureele belangen en de voorgestelde verhooging van de uitga ven voor de defensie, merkten de leden, hier aan het woord, op, dat het inderdaad te betreuren is, dat in dezen tijd van be snoeiing op ander gebied in vier jaar tijds voor militaire doeleinden 53.4 millioen moe ten worden uitgegeven, doch dat het bewa ren van de onafhankelijkheid zoo noodig met de wapenen een primaire staatstaak is. Verscheidene leden, tegenstanders van dit voorstel tot versterking van het defensie materiaal, achtten fondsvorming een onjuist middel ter bereiking van het gestelde doel. Verscheidene leden, voorstanders van de verbetering van de materieele uitrusting, deelden de bezwaren tegen deze fondsvor ming. Contingents-vergrooting? Tot hun leedwezen hadden vele landen in de memorie van toelichting een uiteenzet ting gemist van de gevolgen, welke de voor gestelde verbeteringen op materieel gebied zouden hebben, ten aanzien van het perso neelsvraagstuk. De regeering acht vergroo ting van het contingent wenschelijk, maar ziet daarvan af, op grond van financieele overwegingen; met volkomen erkenning van de waarde van dit argument voor 't oogen- blik, meenden deze leden dat dit niet houd baar zou blijken. Zij waren ook van oordeel, dat de onver mijdelijke consekwenties van het voorge stelde reeds thans bekend diende te zijn. Voorts bepleitten de hier aan het woord zijnde leden om twee redenen verlenging van den eersten oefeningstijd voor de onbe reden wapens. Het geldende stelsel, waar bij de eerste oefentijd op vijf en een halve maand is gesteld, achtten zij volstrekt on voldoende voor de opleiding. De vraag werd gesteld, welke troepen zullen worden be stemd voor de bezetting van de te bouwen kazematten. Onaanvaardbaar. Verscheidene andere leden, die zich tegen versterking van het defensiematerieel kant ten, merkten op, dat wel blijkt, dat de voor gestelde materieelvoorziening de personeels lasten hooger zal doen worden. Thans wijst de regeering de verschillende militaristische eischen, welke vele leden vervuld willen zien af, omdat zij het nu van het meeste be lang acht, dat haar de gelden worden toe gestaan, welke voor de versterking van het materieel noodig zijn, doch de versterking van het materieel zal onvermijdelijk leiden tot uitbreiding van het contingent, verlen ging van de eerste oefeningstijd, of vergroo ting van het aantal herhalingsoefeningen. Dit was voor de leden hier aan het woord een reden te meer, de voorgestelde ontwer pen onaanvaardbaar te achten. Verscheidene leden koesterden zeer ern stige bezwaren tegen het doen vervaardi gen van chemische en physische strijdmid delen, waarvoor 1.200.000 wordt aange vraagd. Naar hun meening hebben deze strijdmiddelen een aanvallend karakter, dat niet in overeenstemming is met de bedoe ling van de aanhangige ontwerpen, welke erop gericht is, de middelen tot defensie te verbeteren. Ook wenschten deze leden te weten, welk type vliegtuigen zullen worden aangeschaft, tegen het invoeren van vlieg tuigen uitsluitend voor den aanval bestemd zooals bommenwerpers, zou hetzelfde be zwaar gelden. Andere leden merkten op, dat voor een krachtige verdediging het gebruik van aanvallende strijdmiddelen niet zelden noodzakelijk is. Vele leden zouden het op prijs stellen, in dien de regeering bij memorie van ant woord nadere mededeelingen zou kunnen doen omtrent haar voornemens ten aanzien van Indië's weermacht. Kan de regeering, zoo vroeg men voorts, mededeelen, hoe deze plannen zullen worden gefinancierd? Welk aandeel zal Nederland in de daarvoor nood zakelijk geachte uitgaven moeten dragen? Verscheidene leden, die reeds eerder als hun oordeel hadden te kennen gegeven, dat zij de onderhavige ontwerpen onaannemelijk achtten, verklaarden daartegen voor wat de zeemacht betreft, het bijzondere bezwaar te hebben, dat de uitgaven daarvoor verdeeld blijven. Immers, de ontwerpen hebben al leen de strekking te voorzien in de kustver dediging van Nederland. Daarom wordt ge vraagd 22.4 millioen in korten tijd te ver werken, te betalen over een tijdsduur van ongeveer twintig jaren. Over de kosten der maritieme defensie voor Ned.-Indië zal nog afzonderlijk worden beslist. Het is niet gewaagd, om te verklaren, dat het wetsontwerp niet dienen kan voor her stel van den achterstand in aanbouw op ma ritiem gebied. Aanvaarding zal dus mede brengen de noodzakelijkheid van veel groo- ter uitgaven binnen enkele jaren met uiteindelijk een financieele last, die niet kan worden gedragen. Het uiterste waartoe de hier aan het woord zijnde leden hun mede werking zouden kunnen verleenen, zou zijn een maritiem defensiesysteem, doelmatig ingericht op den grondslag van de tegen woordige uitgaven. GEEN VOORRANG VERLEEND. Zaterdagmiddag vond nabij de Friesche- brug een aanrijding plaats tusschen een wielrijdster en een tractor van een vracht wagen. De wielrijdster kwam uit de Hee renstraat en wilde de Frieschebrug oprij den. Door onoplettendheid verleende zy aan den bestuurder van de tractor, welke vanaf den Dirk Duivelsweg kwam aanrij den met de bedoeling naar de Kanaalkade te gaan, geen voorrang met voormeld ge volg. Tegen de wielrijdster is door de po litie proces-verbaal opgemaakt. HOND OVERREDEN. Zondagmiddag werd op de Laat een jonge hond, een gekruiste herder, aange troffen, welke door een auto zou zjjn over reden. Door tusschenkomst der politie is het dier, hetwelk stervende was, naar het Slachthuis overgebracht om afgemaakt te worden. KONING ALCOHOL REGEERDE. Door de politie is vannacht proces-ver baal opgemaakt tegen een bestuurder van een rijwiel, die onder zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank verkeerde, dat hij niet in staat kon worden geacht zijn rijwiel naar behooren te besturen. Hij is aan het bureau van po litie ontnuchterd. VERLIEZERS, ATTENTIE. De Commissaris van Politie brengt on der de aandacht, dat het navragen aan het bureau van politie omtrent verloren voor werpen door belanghebbenden met ingang van 2 Januari 1936 alleen kan geschieden op Woensdag en Zaterdag van 111 uur. Het aangeven van gevonden voorwerpen kan als tot heden te allen tijde plaats vin den. VOLKSUNIVERSITEIT. De cursus karakterkunde. Naar wij van het bestuur van de Volks universiteit vernemen, bestaat er veel be langstelling voor den cursus Karakterkun de, waarvan de eerste cursusavond a.s. Woensdag om 8 1/4 uur aanvangt. Deze eerste avond zal, in tegenstelling met de aankondiging in het programma, niet plaats hebben in de Handelsschool, doch in 't Logegebouw aan de Ged. Nieu- wesloot 111. Hen, die den cursus alsnog wenschen te volgen, wordt verzocht zich ten spoedigste daarvoor op te geven bij den adj. secreta ris, van Houtenkade 42, daar het aantal beschikbare plaatsen beperkt is. DE BURGEMEESTER VAN SPANBROEK EN OPMEER GAAT HEEN Bij Koninklijk Besluit is aan den heer A. Commandeur op zijn verzoek met in gang van 8 Januari 1936 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Spanbroek en Opmeer, met dank betui ging voor de door hem in zijn betrekking bewezen diensten. BIJDRAGE HANDELSREGISTER. Naar aanleiding van het ingezonden stuk, dat in ons nummer van Zaterdag j.1. was opgenomen en waarin sprake is van een ml- nisterieele aanschrijving, \yelke op 1 Mei j.1. aan de Kamers van Koophandel in ons land zou zijn gezonden (in feite werd deze niet aan de Kamers, doch aan de Bureaux der Kamers gezonden), hebben wij gemeend ter bevoegder plaatse eens even ons licht te moeten gaan opsteken om na te gaan in hoeverre inzender's vermoeden op goede gronden berust, waar hij veronderstelt, dat de toepassing van de bepalingen der Han delsregisterwet, in het bijzonder van die nopens de heffing der jaarlijksche bijdrage voor het Handelsregister, nè genoemde aan schrijving inderdaad wijziging zou hebben ondergaan. Uit dit onderzoek is komen vast te staan, dat zij, die de kunst van nauw keurig lezen niet goed verstaan, geneigd bleken meer uit deze aanschrijving te halen dan zij in feite bevat en daardoor tot een verkeerde conclusie kwamen. Een feit is immers (wij hebben de aanschrijving ter zake nogeens aandachtig doorgelezen), dat de ingeschrevenen van het Handelsregister zich hierop niet kunnen beroepen. De aan schrijving schept immers geen recht op vrij stelling. Zy spreekt slechts een wensche- lijkheid uit! Of het in een bepaald geval wenschelijk is de jaarlijksche bijdrage als oninbaar te doen beschouwen, zal de be treffende Kamer van Koophandel even als vóór het ontvangen der bewuste aan schrijving zelfstandig moeten beoordee- len. In de vrijheid van de Kamers is dus terzake geenerlei wijziging gekomen, het geen niet wegneemt, dat deze, zooals wij hebben kunnen vaststellen, met het oog op den nood der tijden, in gevallen, die haar worden voorgelegd en die zulks voldoende rechtvaardigen, veelal wel degelijk een soepele houding plegen aan te nemen. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat de bedoelde aanschrijving bij enkelen ook ten onrechte de gedachte heeft opgewekt, dat de Kamers nu bevoegd zouden zijn een handelszaak, waarvan de eigenaar' zijn in komsten beneden een bepaald niveau heeft zien dalen, door te halen. Dit kan evenmin, omdat immers de Handelsregisterwet, die zoowel deze materie regelt als de heffing der jaarlijksche bijdrage, terzake geenerlei bepaling bevat en terzake ook geen wijzi ging heeft ondergaan. „WAT DOET ITALIË IN AFRIKA?" Lezing van den heer de Beurs in „De Unie". In de bovenzaal van gebouw „De Unie" hield de heer D e B e u r s Zaterdagavond e^i lezing over het actueele onderwerp „Wat doet Italië in Afrika?" In zijn openingswoord heette spr. de aanwezigen welkom, daarbij betreu rend de bedroevende opkomst. Vooral, waar het hier betreft een onderwerp, dat toch zeker ieders belangstelling heeft, had spr. een grooter aantal bezoekers onder zijn gehoor gedacht. Voordat we het Afrikaansche conflict vanuit een bepaald gezichtspunt waar nemen, is het, aldus spr., noodig in kort bestek de voorgeschiedenis hiervan na te gaan. Want wat Italië thans in Afrika doet, is niets meer dan hetgeen vroeger alle toon aangevende landen, Engeland, Frankrijk, Duitschland en niet te vergeten Neder land, hebben gedaan. Toén gold als lijf spreuk het recht van den sterkste en dat geldt ook heden nog. En vooral, omdat Italië meer dan overbevolkt is en Abes sinië een land van onbegrensde mogelijk heden is, is het te begrijpen dat Mussolini reeds jarenlang een oogje op dit „onbe schaafde" land had. Immers, de voor naamste producten, goud en wol, miste het fascistische Italië. Eiken dag worden we overstroomd met berichten van het oorlogsveld en het zal een ieder opgeval len zijn, dat deze verslaggeverij zeer ver warrend is. De meest positieve berichten spreken elkaar lijnrecht tegen en het is ondoenlijk daaruit een geloofwaardig overzicht te distilleeren. In Italië zelf gelooft iedereen, dat eiken dag overwinningen worden behaald en men is daar in de vaste overtuiging, dat geheel Abessinië binnenkort Italiaansch zal zijn geworden. Dan, zoo zegt men, zullen den Abessiniër beschaving worden bijgebracht en dan zal ook Italië een tijdperk van on gekende weelde tegemoet gaan. Want, aldus spr., Italië was als altijd straat-arm, doch thans grijnst meer dan ooit de grootste armoede een ieder tegen. Dat daarvan naar buiten weinig bekend is, komt, omdat Mussolini bevolen heeft, dat de begrootingen onder geen voorwaarde bekend gemaakt mogen worden. Merkwaardig is het, dat Mussolini in een decreet bekend heeft, dat er maar tweemaal per week vleesch gegeten mocht worden. Spr. heeft langen tijd in Italië vertoefd en van zeer nabij meegemaakt, dat vleesch nooit gegeten wordt, omdat het ten eenenmale voor den gewonen mensch niet te betalen is. Het beschikbare geld wordt uitsluitend in dienst gesteld van het mili tarisme en Italië kan er dan ook op bogen de best geoutilleerde luchtvloot te bezit ten. Negen lange maanden is Italië gemobili seerd geweest en dit heeft zenuwsloopend gewerkt, het moest dan ook komen tot een treffen in Afrika, dat was Mussolini moreel tegenover zjjn volk verplicht. En toch, aldus spr., is deze oorlog onver antwoord. Temeer daar alle landen, op Duitschland en Oostenrijk na, sancties toe passen, komt Italië in een isolement en men moet zich met angst afvragen; wat zal het eind hiervan zijn? Het vredesvoorstel LavalHoare is door de wereldpers vernietigd en als misschien een petroleum-embargo zal worden afge kondigd, ziet het er zeer bedroevend uit. Na de pauze bepaalde spr. zich ertoe een causerie te houden over zijn reis door Italië en zijn pogingen om vandaaruit naar Abessinië te komen. Maar alhoewel spr.'s papieren in orde waren, achtervolgde de pech hem voortdurend en hij heeft het niet verder kunnen brengen dan Caïro. Op on- menschelijke wijze had men spr. behan deld, honger laten lijden en het is nog een wonder, dat hij het er levend afgebracht heeft. Na tal van rondzwervingen was spr. tenslotte in Innsbrück beland en vandaar uit was de terugtocht naar Holland begon nen. De oorlog noemde spr. tenslotte een spe culatie met 80 kans op verlies. ZEETIJDINGEN. STOOMV. MIJ. „NEDERLAND". Chr. Huygens (thuisreis), 5 Jan. v. Sabang. Joh. v. Oldebarnevelt (uitreis), 5 Jan. te Sabang. Poelau Laut (uitreis), 6 Jan. te Batavia. Marnix v. St. Aldegonde (thuisreis), wordt verwacht 7 Jan. te 6 uur v.m. te Umuiden en te 10 uur v.m. te Amsterdam. Joh. de Witt (uitreis), 3 Jan. van Southamp- ton. Poelau Tello (thuisreis), 3 Jan. v. Port Said. Tawali (thuisreis), 3 Jan. te Amsterdam. Bengalen (S.J.P.L.), 2 Jan. te Soerabaja. naar waarnemingen, verricht in den morgen van Maandag 6 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt Hoogste barometerstand 767,1 m.M. te Jan Mayen. Laagste barometerstand 729,1 m.M. te Malinhead. Verwachting, geldig tot den avond van Dinsdag 7 Januari: Matige tot krachtige, zuidoostelijke tot zui delijke wind; zwaar bewolkt of betrokken; met kans op regen; later opklarend; iets kouder. Weeroverzicht. De depressie in het westen is snel dieper geworden en vertoont thans een kern onder 725 m.M. over Ierland, terwijl uit het Ka naal een secundaire nadert. De hooge druk is uit Spanje naar Polen getrokken en breidt zich over Scandi navië uit, waar de lucht is opgeklaard en uiterst strenge vorst voorkomt. Te Sarna 35 gr. C. Ook in Polen en oost-Duitschland vertoont zich weer lichte vorst, terwijl op IJsland tot 15 gr. vorst voorkomt Waar schijnlijk zullen zich nieuwe secundaire de pressies verder zuidelijk ontwikkelen en de wind op het vasteland daardoor een oos telijk component houden, zoodat in Duitsch land de vorstkansen stijgen. In de Golf van Biscaye stormt het uit westelijke richtingen, in noord-Schotland uit het oosten, plaatselijk met sneeuw; in Frankrijk valt vrij veel regen; in oost- Duitschland klaarde de lucht op; de Brit- sche eilanden hebben stormweer met regen. Hier te lande is aanvankelijk toenemende wind met regen te verwachten, gevolgd door opklaringen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen 4.22 uur licht op. (Ongecorrigeerd LAFFE OVERVAL NABIJ ROOZENDAAL. Vrouw tegen den grond gesmakt, man bewusteloos geslagen. Een buitengewoop drieste roofover val heeft hedenmorgen plaatsgehad in de hoeve van het echtpaar H. Mies, welke hoeve is gelegen aan de Tolberg- sche straat onder RoozendaaL Toen de vrouw zich naar buiten wilde begeven om de koffiekan schoon te maken, zag zij plotseling vier mannen voor zich staan. Deze deden het voorkomen of zij een onderzoek naar smokkelwaar wil den instellen, doch toen de vrouw, die dit verdacht voorkwam, de deur wil de sluiten, drongen zij haar terug en wierpen op den grond. Op haar hulpgeroep sprong de boer uit bed en wilde zijn jachtgeweer grijpen. Hij werd hierin echter verhinderd door drie van de vier mannen, die binnendrongen en een worsteling met hem begonnen. De vrouw werd door den vierden man bij de keel gegrepen en met een revolver be dreigd. Spoedig verloor de boer het bewustzijn, waarna hij door de onverlaten op zijn bed werd geworpen met de dekens over zich heen. Uit de kast werd het geldkistje ge haald, waarna de roovers ijlings de vlucht namen. De buit is niet groot, want behalve een klein bedrag aan geld, bevatte het kistje een spoorbankboekje en nog een stuk van de Boerenleenbank, welke echter voor do roovers waardeloos zijn. SCHOUT-BIJ-NACHT-TIT. DE VOS VAN STEENWLIK VRAAGT ONTSLAG UIT DEN ZEEDIENST. Naar wij vernemen heeft de Schout bij-nacht-tit., adjudant in buitengewo nen dienst van H.M. de Koningin, com mandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, de heer C. baron de Vos van Steenwijk, met in gang van 1 Februari a.s. aan H.M. de Koningin een eervol ontslag uit den zee dienst gevraagd, onder toekenning van pensioen. TEGEN TROTTOIRBAND GEREDEN. Motorrijder gedood te Enschedé. Zaterdag J.L is te Enschedé op de Edo- Bergsma-brug de 35-jarige motorrijder R. met zijn motorfiets tegen den trottoirrand gereden. De man kwam te vallen. Met ernstige verwondingen is hjj naar het zie kenhuis overgebracht waar hjj heden aan de gevolgen is overleden. EEN COMMUNISTISCHE DIENST IN EEN ENGELSCHE KERK. In een kapel van de Engelsche Kerk te Sheffield zou een 13-jarig meisje worden begraven, dat lid van een communistische jeugdvereeniging was. Op het oogenblik, dat de geestelijke met den dienst wilde begin nen, drong een communistenleider met een aantal aanhangers, die een communistische vlag droegen, de kerk binnen en verklaar de, dat hij een communistischen dienst zou houden. De geestelijke verzette zich hier tegen en riep de hulp van de politie in. Na langdurige onderhandelingen tusschen den geestelijke, politie, communisten en den vader van het meisje kreeg de communist toestemming zoowel in de kerk als aan het graf een communistischen dienst te houden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 3