Agenda VRAGEN OP BELASTINGGEBIED. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De spionne van Stamboul (rom.); hoofdrol len Myrna Loy en George Brent. Extra nummer De moedige zeerob (hum.); hoofd rol Paul Kemp. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De Diesel-expres (sens.) Toegang boven 14 jaar. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Der tig jaar wereldgebeuren (historisch). Nederlandsch gesproken door Paul Huf. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 9 Januari. 8 uur, De Unie, concert ten bate van Toonkunst, m. m. v. vijf solisten. Vrijdag 10 JannarL 8 uur, De Unie, lezing met lichtbeelden over Abessinië, land en volk, voor de Ver- eeniging voor Volkenbond en vrede. KONINGIN EN PRINSES NAAR HET LOO. Naar wij vernemen, zal behalve de ko ningin ook prinses Juliana van Vrijdag a.s. af voor eenige dagen intrek nemen in het paleis 't Loo. De vorstelijke personen zullen de reis van den Haag naar Apeldoorn per auto afleggen. Jhr. E. TJARDA VAN STARKENBORGH STACHOUWER. Naar wen vernemen, is de toestand van jhr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, oud-commissaris van de Ko ningin in de provincie Groningen, thans verblijvende te 's-Gravenhage, de vader van den Nederlandschen gezant te Brussel, uiterst zorgelijk. Hedenochtend was de toestand nog zeer zorgelijk. HIJ WAS DE KLUTS KWIJT. Te veel offeren aan Bacchus heeft een 35-jarigen man gisteren voor enkele uren het geheugen doen verliezen. Op het Stationsplein te Amsterdam liep in de middaguren een beschonken per soon door beneveldheid tegen een rijdende tram, waarbij hij aan het hoofd werd ge wond. Men vervoerde den man naar het Wilhelmina-Gasthuis, waar de wonde ech ter van zeer onbelangrijken aard bleek. Opname oordeelde men dan ook niet noodzakelijk en per ambulance-auto werd de man naar zijn woning, althans het door hem opgegeven adres aan den Nieuwen- dammerdijk vervoerd. Daar aangekomen kwamen de vervoer ders evenwel tot de ontdekking, dat hier hun patiënt wel gewoond had, doch reeds jaren geleden naar de stad verhuisd was. Op het politiebureau aan den Adelaars- weg herinnerde thans ook de betrokkene zich in de city te wonen, doch de politie achtte nu toch den tyd gekomen om het heerschap voorloopig gratis onderdak te verschaffen. INBRAAK IN EEN GARAGE. Veel moeite voor een kwartje. In een garage aan de Prinsengracht te Amsterdam is in den afgeloopen nacht een inbraak gepleegd. De daders zijn doorge drongen tot een kantoortje, waarin zij een niet gesloten brandkast aantroffen. De ver wachting, dat het meubel voor de bezoe kers dan wel ook geen waardevollen in houd zou bevatten, werd bewaarheid; ook het safeloket, dat werd opengebroken, hield niets van hun gading in. De daders bepaalden tenslotte hun aandacht tot een schrijfbureau, dat eveneens werd openge broken, doch wat zijn inhoud betreft, slechts een geldelijke buit van 25 cent opleverde. N. V. P. J. B. Blijkens art. 2 der Wet op de Pers. Bel. wordt de belasting naar den eersten grondslag (huur-waarde) geheven wegens het gebruiken van hier te lande gelegen gebouwen en gedeelten van gebouwen en gedeelten van gebouwen met hunne aanhoorigheden. Criterium is hier dus wie gebruiker (hoofd-gebruiker) is van de betreffende perceelen. De afspraak tusschen werkgever en werknemer inzake de huur staat hier geheel buiten. Ik zie geen andere mogelijkheid dan dat U uw werknemer tegemoet komt in de be lasting, die hij voor de garage moet beta len. Dit lijkt mij de eenvoudigdste oplos sing, daar beroep wel niet zal baten. DE MAAN TWEEMAAL VERDUISTERD. Door de aarde en door de bewolking. In hoeverre Nederland zijn deel heeft gehad aan de maansverduistering, vermo gen wij niet te beoordeelen; vaststaat evenwel, dat zij voor de Alkmaarders op een teleurstelling is uitgeloopen. Tusschen vijf en acht uur heeft zich het interessante proces voltrokken, dat de aar de haar schaduw op de volle maan wierp; onze stadgenooten zijn er echter koud van gebleven en hebben zich, voor zoover zij niet deskundig waren en er toch belang stelling voor hadden, tevreden moeten stellen met den overigens vrij schralen troost, dat het, wat de verschillende pha- sen betreft, wel zoo gegaan zal zijn als de krant vooruit had medegedeeld. Te half vijf verried, in de richting van den Oostelijken horizon, een ietwat wazig schijnsel de plaats, waar zich de maan be vond en ongeveer een kwartier later maakte zij zich uit de bewolking los en vertoonde zij zich eenige oogenblikken in haar gansche volheid. Het begin der ver duistering, te 4.47 uur, toen de maan in de kernschaduw van de aarde begon te ko men, is waarschijnlijk dan ook, evenals een latere phase, waarbij van den linkerboven rand reeds een stuk verduisterd was, door velen waargenomen. Daarna was 't echter volslagen mis en sloot het grauwe wolken dak, waaruit een koude regen begon neer te dalen, het vervolg van het proces onver biddelijk af voor het menschelijk oog, ook voor den speurenden blik der astronomen, die deze booze bui van de natuur wel met een niet minder booze bui beantwoord zul len hebben. Plotselinge opklaringen, zooals er zich gistermiddag één vertoonde, al was deze ook maar zwakjes, hebben zich te Alkmaar in de uren, dat het er op aan kwam, niet voorgedaan en zoo brak het tijdstip 6.41 uur waarop de maan zich uit de aard- schuw begon los te maken, aan, zonder dat daar ook maar een glimp van te zien viel, evenmin als er in de anderhalf uur, die 't slachtoffer daarna nog noodig gehad om zich geheel van de op hem geworpen smet te bevrijden, iets waar te nemen is geweest En men zou bijna boos worden op den heer Veraart, die als expert in het neer slaan van wolken de mooiste kans van zijn leven onbenut heeft gelaten.... VAN EEN STEIGER GEVALLEN. Gistermorgen is te Hoorn bij een in aan bouw zijnd huis aan den Westersingel een ongeluk gebeurd. Een knecht van de firma Keetman, de jongeman Schager, is van een steiger gevallen en heeft zware inwendige kneuzingen opgeloopen. Hij is in het Stads ziekenhuis in Hoorn opgenomen. OPTREDEN JAN VAN RIEMSDIJK C.S. Liedjes en een praatje over Indië. Het is natuurlijk mogelijk, dat Jan van Riemsdijk door zijn tamelijk langdurig ver blijf in Ned.-Indië eenigszins op den achter grond is geraakt en daardoor wat van zijn populariteit heeft ingeboet. Een en ander zou tenminste af te leiden zijn uit het klein aantal bezoekers, dat gisteravond naar het Gulden Vlies was gekomen om nog eens weer van deze kleinkunst te genieten. Ove rigens is Jan van Riemsdijk door zijn Indi sche reis weinig veranderd. Op dezelfde ouderwetsch-knusse wijze zingt hij zijn liedjes met de begeleiding van zijn onaf scheidelijke harmonica, als steeds „dialec- teert" hij er lustig op los en zijn specifiek korte, gemoedelijke lach weerklinkt door de zaal alsof er niets gebeurd is. Het podium was geheel in overeenstem ming gebracht met een dergelijk optreden, groote palmen vórmden de waardige entou rage van den vleugel. De inleiding tot dit optreden was een optreden van de char mante Ceesje Speenhoff in een schetsje van haar vader „De officierspet". Na dit min of meer contactloos begin volgde een gemoedelijk praatje van v. Riemsdijk over zijn belevenissen in den Oost. Zijn liedjes over „De koperen ploert" en „De rijstvelden" sloegen goed in en na dit optreden was het ij's gebroken, want toen Ceesje haar „De jongen, dien je nooit vergeet" zong, was een warm en verdiend applaus haar deel. Na de pauze voerden Jan en Ceesje een één-actertje op, dat naar evenredigheid met het overige voor 't voetlicht gebrachte een beetje naief was. Het goedlachsche publiek scheen echter ook dit naar waarde te kun nen apprecieeren, getuige nog het hartelijk applaus. Als slot zongen Jan en Ceesje Veluwsche liedjes die alleraardigst waren en waarmee groot succes behaald werd. Over het geheel genomen was het een genoeglijke, preten- tielooze avond; de aanwezigen hebben zich geamuseerd en dat is het voornaamste. LOONEN BOUWBEDRIJVEN. Voorstellen der werkgevers: vijf cent uurloonverlaging voor de groo- tere en vier cent voor de kleinere gemeenten. Nadat aanvankelijk de onderhandelingen over de C.A.O. waren vastgeloopen, zijn deze hervat toen de arbeidersbesturen een clausule aanvaard hadden, dat elke gecon tracteerde partij na gepleegd overleg met inachtneming van een termijn van 14 dagen voor bepaalde plaatsen, gewesten of groepen het contract zou kunnen opzeggen bij on voldoende naleving of beteekenis daarvan. De werkgevers hebben thans naar wij vernemen hun nadere voorstellen bekend gemaakt, welke neerkomen op 5 cent uur loonverlaging voor de grootere en 4 cent voor de kleinere gemeenten. De voorgestelde loonen zijn aldus als volgt: Onder de hoofdklasse ressorteeren op het Groepen. Hoofdkl. I II Geschoolden 62 57 53 Geoefenden 57 52 45 Ongeschoolden 52 47 40 oogenblik Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Haarlem. Onder de le klasse vallen o.m. Utrecht, de Zaanstreek, Velsen en Schiedam. Tot de 2e klasse behooren o.a. Groningen, Arnhem, Alkmaar, Leiden, Delft en Dor drecht. Onder de 3e klasse vallen Twente en de verdere belangrijke provinciale steden, zoo als Leeuwarden, Assen, Veendam, Winscho ten, Zwolle, Apeldoorn, Amersfoort, Gouda, 's-Hertogenbosch, Breda, Nijmegen, Den Helder en Purmerend. In de 4e klasse zijn o.m. geplaatst Middel burg, Vlissingen, Alphen a. d. Rijn en Edam. De werkgevers hebben nog voorgesteld Haarlem en Rotterdam te verschuiven van de hoofdklasse naar de le klasse, terwijl nog eenige andere plaatsen voor verlaging hunner klasse in aanmerking komen. A.s. Vrijdag worden de onderhandelingen voortgezet. Klassen: lila Illb IIIc IVa IVb V 51 48 46 45 43 39 42 39 37 35 33 30 35 33 32 32 30 28 GEWICHTEN ONTVREEMD. By de politie is gisteren aangifte gedaan van diefstal van vier koperen gewichten vanaf een groenten wagen, welke in een pakhuis aan de Oudegracht stond. Door de recherche is een onderzoek ingesteld. BESLAG OP DE DRENTE GELEGD. Een roemloos einde is de „Drente" beschoren. De deurwaarder der rijksbelastingen heeft beslag gelegd op de sleepboot, met alles wat zich nog aan boord bevindt. Ja zelfs alles wat reeds van boord gehaald was en nog kon worden achterhaald, tot de uit het materiaal vervaardigde souvenirs toe, zijn in beslag genomen. Dat zal dus het einde zijn van de Drente, verkocht voor belastingschuld. Voorwaar een roemloos einde voor een schip, dat met roem overladen was. Tallooze malen is het in den loop der jaren uitgevaren in vliegend stormweer, bij nacht en ontij, om in nood verkeerende schepen te hulp te snellen en uit hun benarde positie te bevrijden. Op 1 October van het vorige jaar, zou het voor de laatste maal zijn. De storm bulderde uit het zuid-westen, het s.s. „Kerkplein" geraakte in nood en seinde om hulp. Tot op het laatste oogenblik bleef de Drente op zijn post, in de nabijheid van het in nood verkeerende schip. Toen de Kerkplein gestrand was, voer de Drente nog aan de landzijde voorbij om hulp te bieden. Men meende dan ook eerst zelfs, dat het de reddingboot, de „Neeltje Jacoba" was. Maar spoedig werd de dwaling ontdekt. Het was de „Drente", stuurloos ge worden en in hopelooze positie, gedoemd om ook zelf te stranden. Slachtoffer van het beroep, in het hamas gebleven op het veld van eer. Gebleven, na een roemrijken staat van dienst, daarbij de bemanning van de Egmondsche reddingboot nog met roem overladende. Dat was de Drente! Wie biedt er meer voor de Drente", zal het nu straks over het Egmondsche strand klinken. Het zal een ongewoon en een triest schouwspel zijn. En wat zal de op brengst zijn van deze ongewone verkooping? Waarschijnlijk even weinig, als van de vliegmachine, die onlangs in Breda geveild werd of van de leeuwen, die kort geleden te Haarlem verkocht werden! De kooper krijgt immers de Drente niet thuis bezorgd, maar zal er heel wat kosten aan moeten spendee- ren! Het is zeer waarschijnlijk, dat de Kerk plein dit roemloos einde van zijn helper niet meer zal aanschouwen. Het schip ligt thans in een zeer gunstige positie, met den achter steven naar zee gekeerd. De kansen op vlot- brengen worden dan ook onverdeeld gun stig geacht. Maar het staat te bezien of dan de moeite beloond zal blijken te worden, want het schip bekwam zware averij. Zoo zou dan waarschijnlijk geen der drie ge strande schepen de stranding overleven, want ook voor de „Jos Maria" schijnt het zeer de vraag te zijn of reparatie nog loo- nend is. Met dat al bezorgden de drie gestrande schepen Egmond een wereldvermaardheid. Toen onlangs kort na elfeaar drie schepen strandden bij Yarmouth ze kwamen ge luk spoedig weder vlot sprak men reeds van het Engelsche Egmond! En onze wereld kampioen schaken, dr. Max Euwe, schreef dezer dagen aan den burgemeester van Egmond, dat hij, tijdens de match om het wereldkampioenschap, verpoozing zocht aan het Egmondsche strand, waar hij trouwens geen onbekende is! PROPAGANDA FILMAVOND. „Nederlandsche Blindenbond". Ter gelegenheid van het 40-jarige be staan en teneinde meer bekendheid te ge ven aan de belangen der blinden en het streven van den Ned. Blindenbond, wordt door genoemde organisatie op Maandag 20 Januari a.s. in het Gulden Vlies een Propa- ganda-avond gegeven. Welwillende mede werking voor dezen avond zal worden ver leend door: de zangvereeniging „Orpheus" en den heer A. Krijgsman, pianist van den Helder, terwijl de heer Joh. v. d. Berg, Bondspropagandist, een toespraak zal hou den over het willen en kunnen der Blin den. Het hoofdnummer van het programma is echter de vertooning van een zeer inte ressante Film. Deze goed geslaagde film geeft een volledig beeld van het Blinden wezen en is van het begin tot het einde af wisselend en leerzaam. Door de gewaar deerde medewerking van de bekende Blin den-instituten te Amsterdam en de Prins- Alexanderstichting té Huis ter Heide, kon deze film worden vervaardigd. Men ver krijgt een duidelijk overzicht van het on derwijs aan en de opvoeding van het blinde kind. De beteekenis van het zoo inmisbare Brailleschrift wordt eveneens zeer mooi vertoond. Dan geeft de film een duidelijk beeld van de vak-opleiding aan blinden en de vele arbeidsmogelijkheden, welke voor hen bestaan. Men ziet blinden werkzaam als pianostemmer-reparateur, als rijwiel hersteller, als schoenmaker, maar ook als telefonist, masseur en beiaardier enz. enz. In de film is opgenomen, een beeld van de Gemeentelij ke-Werkinrichting te Amster dam, waar reeds ruim 130 blinden tewerk zijn gesteld. De onlangs te Amsterdam geopende school tot africhting van geleidehonden voor blinden is eveneens in de film opgenomen. De film vormt inderdaad een fraai geheel en geeft de aanschouwers een rijkdom van indrukken over de tot dusver voor velen nog onbekende blindenwereld. Gezien deze filmvertooning en de welwil lende medewerking, welke wij hierboven noemden, belooft het een genotvolle en leer zame avond te worden. Moge dit voor nie mand een bezwaar zijn, dezen avond b te wonen. Jonge dames en andere welwillende personen zullen u dezer dagen kaarten ten verkoop aanbieden. Stelt hen niet teleur, maar neemt één of meer kaarten en komt kennis maken met uw blinde medemenschen en hun zwaren strijd voor lotsverbetering, Het verlangen der blinden is, dat ook zij als volwaardige menschen een plaats in de samenleving kunnen innemen. Het comité rekent op groote belangstelling. Komt zelf en brengt anderen mede. Een comité van voorbereiding is als volgt samengesteld: Jhr mr. F. H. van Kinschot, burgemees ter eere-voorzitter; ds. F. Kuiper, predi kant' J J- D. M. Verschoor, secr. Armen raad' H de Winter, Hoofd der school v. B L O.' A. A. Wiese; H. J. Reurslag; E. Harder; F. J. Vorstenburg; C. F. D. Kohnert. VOOR EEN NIEUWE ZWEEDSCHE AMBULANCE. In ons nummer van Maandag verzocht de heer C. Knoppe, Kleiweg 394 te Rotterdam, sympathiebetuigingen aan het adres van de getroffen Zweedsche ambulance naar Stock holm te zenden en daarin als blijk van financieele tegemoetkoming een post zegel van 2 1/2 cent in te sluiten. Men maakt ons er evenwel opmerkzaam op, dat postzegels niet in open poststukken verzonden mogen worden, zoodat in dit geval een gesloten enveloppe met porto voor het buitenland 12 1/2 cent ge bruikt zal moeten worden. WeecAeticfii FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken zyn de volgende faillisse menten: le H. de Jongh, boekhandelaar te Me- demblik, handelende onder den naam A. A. Idema, Rechter-commissaris is mr. Krabbe en curator mr. Leesberg. 2e N. Klinkhamer, reiziger te Bergen (N.-H.). Rechter-commissaris mr. Ubbens en curator mr. Judell. 3e. G. Spijkerman, schilder te Den Hel der. Rechter-commissaris mr. Ledeboer en cuartor mr. Mulder. GESLAAGD. Voor het te Amsterdam gehouden examen ter verkrijging van het Mercu- riusdiploma boekhouden slaagde o.a. de heer P. Ruinaard alhier. JUcfd&zakm LEUGENTJE ZWAAR GESTRAFT. De politierechter te Zutphen oordeelde gisteren mej. A. v. T. te Apeldoorn, die niet was verschenen, tot 'n week gevange nisstraf. Verdachte had als getuige in een zaak voor de rechtbank te Zuthpen ter griffie verklaard, dat zij een bedrag van 1 moest uitkeeren aan iemand, die ge durende haar afwezigheid op haar kind moest passen. Haar werd toen deze ver goeding uitbetaald, doch later bleek, dat haar verklaringen in strijd waren met de waarheid. De eisch luidde een maand, het vonnis een week gevangenisstraf. 130.000 GULDEN VERDUISTERD. De fraude bij de Ned. Spoorwegen te Haarlem. Hedenmorgen heeft voor de Haar- lemsche rechtbank terecht gestaan de 56-jarige commies der Nederlandsche Spoorwegen L., vroeger chef van het plaatskaartenbureau van het station te Haarlem, die in een periode van ongeveer een jaar ongeveer 130.000 ten nadeele der Spoorwegen heeft ver duisterd. I L. die reeds geruimen tijd bij de Spoor wegen in dienst was, had in 1933 door speculaties veel van zijn particulier ver mogen verloren. Daardoor is hy er toe ge komen, gelden, die hij uit hoofde van zijn functie onder zich had, te verduisteren. Hij beheerde o.a. de kas, waarin de gelden van den verkoop van plaatskaarten ge stort werden en nam daaruit eerst kleinere en daarna steeds grootere bedragen weg. Teneinde ontdekking te voorkomen, bracht hy veranderingen in de boekhouding aan en wel op zoo'n geraffineerde wijze, dat bij de controle der boeken, welke geregeld om de veertien dagen geschiedde, de frau de nimmer aan het licht kwam. Ook bij de kwartaalscontrole welke vanwege de di rectie der Spoorwegen gehouden werd, vond men nimmer onregelmatigheden, doordat L. vervalschte schrifturen naar Utrecht opzond. In Juni 1935 kreeg men echter arg waan, toen de boekhouding van het sta tion werd afgesloten. Over de maand Februari werd toen in het saldo van het station Haarlem een verschil ontdekt van ongeveer 100.000. Bij de zeer scherpe controle ontdekte men toen, dat van een bedrag van 120.000 dat door de hoofd boekhouding naar Haarlem was overge maakt, slechts 20.000 verantwoord was. Een verder onderzoek wees uit, dat ook andere posten op onjuiste wijze waren ge boekt. Door de directie naar Haarlem ge zonden controle-ambtenaren onderwierpen L. aan een verhoor, waarbij hij bekende zich ongeveer een jaar lang aan malver saties schuldig gemaakt te hebben. Daarna is de politie in de zaak gemengd, die op 18 Juni 1935 L. in zijn woning te Haarlem arresteerde. Ook bij zijn verhoor op het hoofdbureau van politie legde hij een volledige bekentenis af. Het vooron derzoek door de justitie heeft veel tyd gevergd, omdat de geheele boekhouding van het station Haarlem nagegaan moest worden. Deze boekhouding is zeer om vangrijk en L. beschikte over zeer groote bedragen omdat hy ook belast was met het verstrekken van gelden aan de sta tions in de omgeving. Ook de kas voor het uitbetalen der loonen en pensioenen van het spoorwegpersoneel in het rayon Haar lem had hij onder zijn beheer. Het O. M. bij de Haarlemsche rechtbank had in deze zaak drie getuigen gedag vaard. Verdediger was mr. Silvain Groen uit Haarlem. In de dagvaarding was verdachte tenlaste gelegd, dat hij tusschen Mei 1932 en Juli 1935 ten nadeele der Nederlandsche Spoor wegen een bedrag van 137.364,18, althans kleinere bedragen, heeft verduisterd. Eerste getuige was een bediende van de Twentsche Bank te Amsterdam, die met verdachte bevriend was en sedert Augus tus 1932 van hem bedragen had gekregen voor transacties met effecten. Het totaal naar waarnemingen, verricht in den morgen van Donderdag 9 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 766,7 m.M. te Happaranda. Laagste barometerstand 735,5 m.M. te Torshavn. Verwachting, geldig tot den avond van Vrijdag 10 Januari: Matige, tijdelijk wellicht toenemende zuidwestelijke tot westelijke wind; zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring; waar schijnlijk enkele regenbuien; aanvankelijk iets kouder. Weeroverzfcht. De depressie op den oceaan heeft zich vooral noordwaarts uitgebreid. Op het vaste land nam de hooge druk vooral uit het zui den en oosten toe. In Scandinavië heeft zich het gebied van zeer strenge vorst verder naar het noordoosten teruggetrokken, maar behalve de zuidelijke Noorsche kust en de zuidpunt van Zweden heeft wel geheel Scandinavië nog vorst Op het vasteland is alleen in Duitschland en Oostenrijk spora disch lichte vorst voorgekomen, in west- Europa steeg de temperatuur. Over de Spaansche kust komt Föhn voor. Ofschoon behalve in Scandinavië bijna overal neerslag viel is de hoeveelheid niet groot. De drukverschillen zijn In onze omgeving iets afgenomen maar het waait nog storm achtig om de Golf van Biscaye en krachtig over de Britsche eilanden, de Noordzee, west-Frankrijk en de Noorsche kust terwijl op IJsland een noordoosterstorm waait met matige vorst. In Duitschland is de lucht zwaar bewolkt of nevelig met alleen in het weste nevelig. Zwitserland heeft betrokken lucht met lichte dooi in de lagere gedeelten. Een belangrijke verandering is nog niet te verwachten. Al is geleidelijk eenige tempe- ratuursdaling waarschijnlijk. LICHT OPI Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 4.28 uur licht op. bedrag, dat getuige ten behoeve van deze transacties had ontvangen, bedroeg onge veer 100.000. De president, jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten, vroeg of het getuige, die im mers verdachte's positie kende, nooit be vreemd had, dat hij dergelijke groote be dragen kon fourneeren. Getuige antwoord de, dat hy juist door de persoonlijke vriend schap verdachte volkomen vertrouwde. Bovendien had verd. hem eens gezegd, dat de financieele transacties hoofdzakelijk voor rekening van een zwager geschiedden en dat zyn eigen aandeel daarin slechts gering was. Getuige had steeds opdrachten van I verdachte uitgevoerd; nimmer had hij ad viezen gegeven. Slechts eenmaal heeft hij een aankoop van fondsen afgeraden. Verdachte bekende met de verduis terde gelden gespeculeerd te hebben. Ook een bedrag van 8.000, dat hy nog bezat, heeft hij daarvoor gebruikt De bankbediende verklaarde nog meer malen by verdachte thuis geweest te zijn en nooit den indruk gekregen te hebben, dat het gezin op te grooten voet leefde. Vervolgens werd de vroegere chef van verdachte als getuige gehoord. Hy ver klaarde, dat verd., die altijd zeer groote be dragen onder zyn beheer had, het volste vertrouwen genoot. Na de déblacle zijn eenige wijzigingen in de administratie van het station aangebracht. Verdachte had ruim 3.000 salaris per jaar. Hy leefde niet boven zyn stand. De behandeling van de zaak werd hierna geschorst tot hedenmiddag vier uur, daar de derde en laatste getuige, tengevolge van een misverstand, niet aanwezig was. DIRECTRICE VAN INCASSOBUREAU VOOR DE RECHTBANK. Een reeds bejaarde weduwe, ex-directrice van een incassobank ten dienste van doc toren en tandartsen, nam vandaag in het verdachtenbankje van de Amsterdamsche rechtbank plaats, om zich te verantwoorden wegens haar ten laste gelegde oplichting Zy zou twee personen hebben bewogen tot afgifte van resp. 250 en 1000, als waar borgsom by de aanstelling tot filiaalhouder van het incassobureau. De vrouw had o.a. verteld, dat de zaak uitstekend ging en er wel dagen waren dat er voor 1 3000 werd ge- incasseerd. Ook vertelde zij, dat ze een be drag van 12.000 als reserve-bedrijfskapitaal op een bank had staan. Een en ander klonk zoo vertrouwenwekkend, dat zy de waar borgsom afstonden om by deze „bloeiende" zaak een bestaan te vinden. Weldra echter ging de instelling, die slechts korten tijd bestaan heeft, failliet en de gedupeerde filiaalhouders waren hun spaarpenningen, die zy als waarborgsom hadden gestort, kwyt De vrouw ontkende zich aan oplichting te j hebben schuldig gemaakt. Niet zy, doch haar overleden man had de directie gevoerd. Hij zou de filiaalhouders hebben aangesteld en het geld hebben beheerd. De getuigen bleven er echter by, dat uitsluitend hadden onderhandeld met de verdachte. Getuige. „Oh, als je haar hoorde was t een reusachtige zaak! Ze had 't erg druk. ze moest de eene cliënt na de andere bezoe* w«d volgens haar wel voor 20.000 per week geïncasseerd". Pres „En kreeg U H druk?" J ln Getuige. „M'n eenige drukte bestond

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2