PHILIPS mm SITTERS^KQR D KAMER VAN KOOPHANDEL. éoooeo@o®@o©ooooooeooooo(H>ooo< 10* en JAN BOTTEMANNE, Hoogstraat I. E ONBUIGZAMEN Stad en Omgeving Ledenvergadering ten Stadhuize. JiadiopcoQtaMMa foaMeton Gistermiddag kwam de K. v. E en F. voor het eerst in het nieuwe jaar in algemeene vergadering bijeen ten stadhuize. Zij werd niet bijgewoond door de heeren de Raat en Blaauboer, die bericht van verhindering hadden gezonden. De voorzitter, de heer S. W. Arntz, opende de vergadering met een kort woord ter nagedachtenis van den op 19 Dec. 1.1. na zeer korte ongesteldheid plotseling over leden burgemeester van Den Helder, den heer Driessen. Alle leden verhieven zich hierbij van hunne zetels. Daarna deelde de voorzitter mede, dat de geloofsbrieven van de gekozen en herkozen leden door de daarvoor aange wezen commissie zijn goedgekeurd. Hij sprak een speciaal welkomstwoord tot de heeren Bonnet en Kramer, de twee nieuwe leden voor den Langendijk (gekozen in de plaats van de heeren Wagenaar en Hoog land), voor wie hij hoopte, dat met hun medewerking besluiten mogen worden ge nomen, die ertoe kunnen bijdragen, dat de bedrijfstoestanden aan den Langendijk zul len verbeteren, want, zei spr., een bloeiende Langendijk is een belangrijke factor voor het voortbestaan van vele zaken in ons gewest. Van de andere leden verwachtte spr., dat zij weder de taak, die zij vrijwillig op zich hebben genomen, naar gave van ver stand en hart zoo goed mogelijk zullen ver vullen. Herinnerend aan het woord van dr. Colijn, dat Nederland de algemeene in zinking niet in het tegendeel kan doen ver- keeren, zei spr., dat het echter wel mogelijk is, te trachten de gevolgen van de crisis zooveel mogelijk te temperen. Hierna sprak de heer Arntz de nieuw jaarsrede uit, waarvan wij gister reeds het verslag opnamen. Zij werd met applaus beloond. De heer Kolster wist zich de tolk van de aanwezigen, toen hij den voorzitter een woord van dank bracht voor diens uit gebreide en heldere uiteenzettingen. De toe stand in handel en bedrijf is slecht, spr. be aamde dit volkomen, nu reeds zes jaren achtereen is er niets dan achteruitgang. Spr. meende desondanks te mogen wijzen op het feit, dat zich in andere wereld- deelen hier en daar lichtpunten vertoonen, waarin hij aanleiding vond om op te wek ken moed te houden. Spr. sloot zich aan bij den wensch dat Gods onmisbare zegen op het werk der Kamer ten bate van dit dis trict moge rusten. (Applaus). Verkiezing voorzitters en commissiën. Als algemeen voorzitter werd de heer Arntz herkozen; de heeren Kolster en Schmalz werden herkozen resp. als voorzit ters van de afdeelingen groot- en kleinbe drijf. Allen namen de benoeming weder aan. Op voorstel van den heer G r o n d s m a werden bij acclamatie de leden aangewezen voor de verschillende commissies, zooals zij door het Bureau der Kamer waren voor gesteld. Borgstellingsfonds. De secretaris deelde mede, dat er een schrijven was ingekomen van het Alk- maarsch Borgstellingsfonds, waarin instem ming werd betuigd met de meening van de Kamer, dat het wenschelijk moet geacht worden om daarin ook leden van buiten Alkmaar op te nemen, aangezien het fonds ook voor de omgeving zou werken. De heeren Endel en Schmalz zeiden, dat de afdeelingen hunner bonden (resp. de Hanze en de Kon. Ned. Middenstandsbond) in dit district zijn vereenigd in federaties, zoodat afgevaardigden, gekozen uit die fe deraties, beiden bonden zouden vertegen woordigen. De heeren Leber en Coltof merkten op, dat hun neutrale middenstandsvereeni- gingen niet zijn aangesloten bij een lande- lijken bond, maar toch zouden zij gaarne met het borgstellingsfonds willen mee werken. Goedgevonden werd dat beide leden met hun besturen overleg plegen voor het zen den van een afgevaardigde naar de binnen kort te Alkmaar te houden vergadering, waar de heer Van Aggelen uit Leiden het doel en de werkwijze van een borgstellings fonds nader zal uiteenzetten. Leegstaande woningen van goed- koope huurklasse. Van den Bond van huis- en grondeigena ren en bouwondernemers was een adres in gekomen, gericht aan den minister van so ciale zaken, betreffende een in te stellen onderzoek naar de oorzaken van het steeds toenemen van het aantal leegstaande wo ningen in de goedkoopste huurklasse. Het bestuur van genoemden bond spreekt verbazing uit over het toenemend aantal dezer leegstaande woningen, maar wijst af de daarvoor weieens gegeven verklaring, als zouden deze woningen niet aan redelijke eischen voldoen. Immers, dan zouden zij onbewoonbaar moeten worden verklaard. De vraag wordt dan gestelde of wel vol doende de hand wordt gehouden aan de be paling, dat een ondersteunde niet mag ver huizen naar een duurdere woning, en daar aan wordt dan toegevoegd: Moet het niet onjuist geacht worden, dat een ondersteun de, die, na een tijdje gewerkt te hebben en in dien tijd verhuisd is naar een duurdere woning, daar in blijft wonen, nadat hij weer werkloos is geworden? Ook achten adressanten het onjuist, dat bewoners van woningen behoorend aan par ticuliere eigenaren, de gelegenheid ge geven wordt te gaan verhuizen naar duur dere woningen, behoorend aan woningbouw- vereenigen. Herinnerd wordt aan het ver zoek, destijds reeds door den Bond gedaan, n.1. een bewoningsverordening te doen vast stellen voor woningen, geëxploiteerd door woningbouwvereenigingen, teneinde te voorkomen, dat daarin bewoners ver blijven, die daarin krachtens hun inkomen niet thuis hooren. Bij dit adres kwam tevens in behande ling een afschrift van de zoogenaamde con tact-commissie, gericht aan den minister raad, betreffende hetzelfde onderwerp. Deze commissie is samengesteld uit de vol gende organisaties: de vereen, van direc teuren van hyp. banken, de Ned. vereen, tot bev. van het levensverzekeringswezen, de Ned. Spaarbankbond, de Ned. bond van huis- en grondeigenaren en bouwonder nemers en de Ned. bond van bouwonder nemers. De commissie betoogt, dat de bestaande overproductie een toename van het aantal leegstaande woningen in de laagste huur klasse doet ontstaan. Die overproductie mag door de overheid niet worden bevorderd, omdat dit zou meewerken aan nog meerdere kapitaalsvernietiging; over de schade die uit een groot aantal leegstaande woningen voortvloeit, moet niet te licht worden ge dacht. Blijkens de door de commissie ge noemde cijfers is vooral in de groote steden het aantal leegstaande woningen van lage huren sterk toenemend. Vergrooting van de overproductie aan goedkoope woningen door bijbouw van nog meerdere, zooals in de bedoeling der regeering ligt om tot ver dere huurverlaging te komen, zal ook van invloed zijn op de waarde en de opbrengsten van reeds met overheidssteun gebouwde woningen en dit brengt mee, dat de over heid (d.w.z. in laatste instantie de belasting betalende burgerij) deze verliezen in een of anderen vorm voor haar rekening moet nemen. Naar de meening van adressanten is het de taak van de particuliere ondernemers om in de behoefte aan woningen te voorzien; de overheid behoeft hier niet in te grijpen dan alleen wanneer het particulier initiatief in gebreke zou blijven. Anders dan bij het bouwen met overheids-voorschotten of ga ranties, blijven bij den particulieren bouw de risico's geheel voor den ondernemer. Naar aanleiding van een en ander dringen adressanten er op aan om den bouw van overheidswege of met steun van de over heid door bouwvereenigingen zeer sterk te beperken. Indien de regeering van meening mocht blijven, dat zij tot verdere huurver laging moet stimuleeren, zou zij beter de gelden welke zij daarvoor beschikbaar wil stellen, kunnen aanwenden tot verlaging van de overheidslasten, welke in onder scheidene vormen zwaar drukken op het gebouwd onroerend goed, in welk geval met veel kleiner bedragen betere resultaten zouden zijn te bereiken. De heer Grondsma zeide, dat de kwes tie in den gemeenteraad van Alkmaar ook reeds is besproken. Spr. geloofde, dat de menschen liever naar de nieuwere huizen trekken, omdat deze meer comfort bieden dan de oudere. De voorzitter zou het een ontoelaat bare toestand vinden, als de gesteunden in duurdere woningen trokken. Beter zou men den woningbouw dan een tijdje stop kunnen zetten. De heer R i n g e r s was van meening, dat het gaan van gesteunden naar duurdere woningen in Alkmaar geen rol speelt. In de goedkoopste huurklasse .staan er slechts heel weinig woningen leeg. De heeren Kolster en Schmalz ver klaarden dat het in Den Helder en Schagen net zoo is. De heer Moens was het eens met het adres van de Contactcommissie en beval overweging daarvan aan. De heer Ringers herinnerde nog aan den wensch der regeering ten aanzien van een bouwvoorschot aan de woningbouwver- eeniging Goed Wonen, waartoe de gemeente reeds in goedgunstigen zin had besloten. De regeering had voor de verdere afhandeling der zaak een stokje gestoken. De heer Grondsma zeide, dat de grond te duur was geweest, zoodat de woningen te duur zouden moeten worden en daarom had de regeering goedkeuring aan het raadsbesluit onthouden. Ten slotte werd besloten, op de zaak te rug te komen, zoodra een bouwvereeniging een adres aan den gemeenteraad richt met verzoek om steun bij den bouw van woningen. Handel, nijverheid en scheepvaart gepasseerd. Van de K. v. K. te Rotterdam was inge komen een afschrift van een adres aan den minister van landbouw, waarin geprotes teerd werd tegen de samenstelling van de commissie, die zal onderzoeken of en zoo ja welke wijzigingen dienen te worden aan gebracht in de landbouw-crisisinstellingen, de landbouwcrisismaatregelen, de uitvoe ring en de controle, om te bereiken dat het aantal administratieve maatregelen tot een minimum wordt beperkt. Adressanten keu ren af, dat in die commissie geen vertegen woordigers van handel, nijverheid en scheepvaart zyn opgenomen. De heer Grondsma sloot zich aan bij dit protest. In meerdere commissies en in stellingen is dit euvel aan te wijzen, o.a. in de crisis-zuivelcommissie, waarin de handel toch wel voor 70 pet. belang heeft. Wij heb ben geen stem in de wijzigingen van de landbouwcrisiswet, laat staan in de wet zelf. Meerdere heeren waren het hiermee eens. Besloten werd, bij de regeering aan te drin gen op opname van den handel in de ge noemde commissie. sl De lasten épfriet bedrijfsleven. Van de K. v. K. te Dén Haag was inge komen een afschrift van een aan den raad dier gemeente gericht adres tot verlaging van de op het bedrijsleven drukkende las ten. Voor kennisgeving aangenomen, nadat de voorzitter erop had gewezen, dat el ke verhooging van lasten 't bedrijf weer duurder maakt. Hij drong er bij de raads- en Statenleden onder de aanwezigen op aan, om daarmee rekening te houden en 't Bureau der Kamer te waarschuwen, als er verhooging dreigt, opdat tijdig kan worden getracht daaraan te ontkomen. Betere distributie van visch bepleit. De Heldersche leden der Kamer, de hee ren Kolster, Colthof en Grunwald, dienden een voorstel in om ten spoedigste contact te zoeken met de Kamers te Den Haag en Haarlem, om middelen te beramen tenein de te komen tot een betere distributie van visch. Het voorstel werd door laatstge noemde uitvoerig verdedigd. Hij betoogde, dat er voor het visscherijbedrijf niets kan worden gedaan, alvorens de distributie van visch grondig is herzien en verbeterd. Er is behoefte aan visch in groote deelen van het land, waar men slechts zelden visch kan krijgen. Zelfs in Den Helder zit men er wel eens zonder, er zijn over het algemeen te weinig vischwin- kels. Het naar Duitschland zenden van een Vrijdajf' 10 Januari. HILVERSUIV^ 1875 M. (8.—12.— 4.8.en 11.—12.— VARA, de AVRO van 12.4.en de VPRO van 8.11.uur). 8.Gr.pl. 10. VPRO-morgenwüding. 10.15 Voor dracht en gr.pl. 12.30 Jonny Kroon's Ensemble. 2.Lezing. 2.30 Piano recital. 3.Gr.pl. 3.20 Lyra-trio. 4.— Orgelspel. 4.30 Gr.pl. 5.Kin deruurtje. 5.30 De Notenkrakers. 6.15 E. Walis en zyn orkest. 7.— Lezing. 7.20 C. Steyn's Accordeon orkest. 7.50 Ber. 8.05 Lezing. 8.30 Pianorecital. 9.Lezing. 9.30 Verv. pianorecital. 10.Lezing. 10.45 Ber. 11.—12.Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (Alg. progr. KRO). 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 12.Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Gr.pl. en KRO-orkest. 1.30 Orgelconcert en gr.pl. 3.15 Deel. 3.25 Gr.pl. 3.35 KRO-Kamerorkest, deel. en gr.pl. 5.15 Gr.pl. 6.KRO- boys. 6.50 Gr.pl. en lezingen. 8. Ber. en gr.pl. 8.15 Sted. orkest Maastricht. 9.Gr.pl. 9.15 Zang en piano. 9.30 Pianorecital. 9.45 Gr.pl. 10.Marek Weber's orkest. 10.30 Ber. en gr.pl. 10.45 Marek Weber's orkest. 11.1512.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgel spel. 11.50 Populair concert. 12.50 Dansmuziek. 1.35 Orkestconcert m. m. v. solisten. 2.20 Gr.pl. 2.50 Popu lair concert mmv. bas bariton. 3.50 BBC-Midland-orkest. 5.05 Gr.pl. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 6.50 Pianorecital. 7.10 Lezingen. 8.20 Dialoog. 8.35 Radiotooneel. 9.50 Ber. 10.20 Nieuws uit Amerika. 10.40 BBC-Theaterorkest. 11.35—12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20, 8.35 en 11.35 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert. 2.50 Gr.pl. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Zang en harp. 9.05 „La timbale d'argent", operette van Vasseur, m. m. v. solisten, koor en orkest. 11.05 1.05 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Populair concert. 11.20 Omroepkleinorkest en solisten. 1.35 Gr.pl. 3.20 Gevar. progr. mmv. solisten. 5.20 Leipz, Symph.-orkest. 7.30 Radiotooneel 8.20 Omroepkwintet en pianoduo. 9.50—11.20 Weragkamerorkest o.l.v. Hagestedt. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 en 1.30—2.20 Populair con cert. 5.20 Gr.pl. 5.50 Kwartetcon cert. 8.20 Zang. 8.35 Radiotooneel 9.20 Salonorkest. 10.3011.20 Po pulair concert. 484 M.: 12.20 Gr.pl 12.50 Salonorkest. 1.50 Zang. 2.— 2.20 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest. 5.50 Kwartetconcert. 6.20 en 7.35 Gr.pl 8.20 Voor oud-strijders. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Radiotooneel met muziek. 8.20 Dansmuziek. 9.20 Ber. 9.50 Viool en piano. 10.05 Weerber. 10.2011.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Parijs R. 8.059.05, Keu len 9.0511.20, Kalundborg 11.20 12.05, Parijs Radio 12.0513.05, Brussel VI. 13.05—15.05, Parijs R. 15.05—15.20, Keulen 15.20—17.20, Leipzig 17.20—19.05, Weenen 19.05 —19.30, Leipzig 19.30—21.30, Lond. Reg. 21.30—21.50, Berlijn 21.50— 23.20, Weenen 23.20—24.^ Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.05, D.sender 10.05 —10.35 Lond. Reg. 10.35—11.20, Droitwich 11.2015.50, Lond. Reg. 15.50—17.35, Droitwich 17.35—18.20, Brussel VI. 18.2018.50, Lond. Reg. 18.5020.20, LuxemDurg 20.20 20.40, Weenen 20.40—21.20, Luxem burg 21.20—22.20 en Lond. Reg. 22.2024. tydelijken overvloed van visch, vanwaar het artikel dan later geconserveerd terug komt, is een fout. Men zou dat conservee- ren ook in ons eigen land kunnen doen, waardoor weer werk zou komen en bloei in de nevenbedrijven van de visscherij. Spr. meende dat hier een taak ligt voor den economisch-technischen dienst vanwe ge de provincie, waarvan de heer Bonnet lid is. De heer Grondsma wees op het be zwaar, dat, als het conserveeren hier te lande geschiedt, minder invoer uit andere landen van dat artikel zal komen, en dat men in het buitenland daarin weieens aan leiding zou kunnen vinden om den invoer van land- en tuinbouw- en zuivelproducten weer te verminderen ten nadëele van Nederland. De heer Bonnet merkte op, dat de econ.-techn. dienst erop uit is, de bestaan de belangen te handhaven. Na nog uitvoerige besprekingen werd be sloten contact te zoeken met de Kamer van Kooph. te Haarlem en dan later zoo moge lijk samen die te Den Haag voor het plan te winnen. Commissie jeugdige werkloozen. Ter vervanging van den heer Ringers, die had gemeend te moeten bedanken voor de aanwijzing als lid van de door den Alk- maarschen raad ingestelde commissie tot tewerkstelling van jeugdige werkloozen, werd aangewezen de heer Bonnet. Rondvraag. By de rondvraag vestigde de heer E n- d e 1 er de aandacht op, dat er veel kans bestaat, dat de winkeliers, die thans uitver koop houden, hun reclamebiljetten niet van de ramen kunnen verwijderen vóór 3 Febr., nu de laatste dag der opruiming valt op Vrijdag. De heer Coltof meende, dat het wèl kan. De voorzitter wees erop, dat de wet op de uitverkoopen is gekomen op verzoek van de middenstandsbonden en dat de win keliers den plicht hebben mede te werken aan de naleving van de voorschriften. MODEL I9SS VRAAGT POLIS VOÖt 2 JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN Agenten voor Alkmaar, Hoorn en Den Helder: De heer KramerenBonnet zegden dank voor de vriendelijke woorden van dea voorzitter aan hun adres bij de opening der vergadering en zeiden te zullen pogen naar beste weten mede te werken aan de behar tiging van de belangen van het district. De secretaris herinnerde eraan, dat de voorzitter en de heer Kolster dit jaar 12)4 jaar voorzitter en onder-voorzitter zullen zijn en in die jaren veel met het bureau hebben samengewerkt. Hij hoopte dat dit ook in de toekomst, net als tot dus ver, weer op even prettige wijze zal ge schieden. Hierna volgde sluiting van de openbare vergadering. POSTZEGEL VEREENIGING „ALKMAAR EN OMSTREKEN". Reeds langen tijd werd in Alkmaar en Omstreken de behoefte gevoeld aan een nauwer contact tusschen de vele liefhebbert van postzegelverzamelen. A Op aandringen van vele zijden was gis teravond in het Wapen van Heemskerk een bijeenkomst belegd van philatelisten en de oproep hiertoe is niet tevergeefs geweest. naar het Engelsch van J. S. FLETCHER door mr. H. J. H. 35) „Kijk maar eens hier!" zei hy, zyn gast op een groot blok wit marmer wijzend, dat aan den ingang was ingemetseld, „daar kunt u de bestemming van dit gebouw le zen". „Deze eerste steen van het Werktuigkun dig College van Halfirth", las Rawlinson halfluid, „opgericht en gefundeerd door Oliver Carsdale ten behoeve zijner Ge boortestad, werd door den Schenker gelegd in bijzijn van Burgemeester, Raad en Ge meentenaren op den Vijfden Mei van het jaar 1908". „Nou, nou", riep hy uit, een stap achter uit doende om het gebouw in zijn vollen omvang beter te kunnen opnemen, „dat moet u een aardigen duit gekost hebben, mijnheer Carsdale! Dat is een heele stich ting en schenking geweest!" „Ik heb den burgemeester er honderd duizend pond voor gegeven", zei Oliver. „En om dadelyk te kunnen beginnen, heb ik dit stuk grond er meteen voor gekocht De bouw zelf kost veertigduizend... zoodat ze een fonds van zestigduizend over hebben om het zaakje te bedruipen. Als 't gebouw eenmaal staat en we zijn wat ver der, dan zullen ongetwijfeld andere lui hier in Halfirth het hunne er ook wel toe bijdragen om leerstoelen te stichten en zoo meer. Dat hoop ik tenminste... Maar in elk geval ik heb een goed begin gemaakt!" „Dat zal waar zijn!" stemde Rawlinson van harte in. „Een schitterende manier om uw geld te besteden. De stad mag u er wel dankbaar voor zijn!" „Och ja, ik heb mijn geld in de stad ver diend!" zei Oliver. „En het is dus niet meer dan billijk, dat de stad er wat van terug ziet. Zoo bekijk ik het nu eenmaaldat is in elk geval een beschouwing, nietwaar? Maarik heb nog wat meer gedaan. Gaat u nog eens meehet wordt al wat donker en u kunt alles niet zoo heel goed meer zienu moet nog eens een keer overdag komenJa, kom even mee, hier den hoek om". Hij nam zijn gast mee naar een andere straat, waar naast een gebouw uit de ze ventiende eeuw andere gebouwen in den zelfden stijl werden bijgezet. „Dat wordt onze Latijnsche school... een van de oudste in Engeland... Die moet er al voor de Reformatie geweest zijnin den tijd van Eduard VI weer hersteld dit oude gebouw is voor het laatst geres taureerd in de dagen van Elisabethkijk daar staat de datum1603. Maar die nieuweu ziet wel, dat ze er goed bij passen, die heb ik gesticht. Daar staat ook een inschriftlees maar „Goeie genadedat moet toch wel een massa geld gekost hebben!" zei Rawlinson, steeds meer verbaasd. „Ik heb er vijftigduizend voor gegeven", zei Oliver bedaard. „Het was hard noodig ook. De nieuwe gebouwen kosten tiendui zend pondde rest gaat aan nieuwe in strumenten en leermiddeleen en studie beurzen en zoo meer. Er zal in deze stad geen arme begaafde jongen zijn, die niet zal kunnen studeeren! Dat is myn bedoe ling geweest!" „U hebt veel vertrouwen in ontwikke ling en opvoeding!" zei Rawlinson. „Alleen gekken hebben dat niet!" ant woordde Oliver met een grijnslachje. „De handel in dit land zou er slecht aan toe zyn, als de handelslui niet beter ontwik keld waren dan vroeger... dat zeg ik maar. Als we de wereldmarkt willen be- heerschen, dan moeten we jongelui heb ben, die de wereld in kunnen gaan... flink voor hun taak geschikt. Maar kom... het wordt al zoo donker en ik zou u nog graag iets laten zien, voordat we thuis wa ren". Hy bracht zyn gast naar zijn auto en fluisterde den chauffeur iets toe. Rawlin son leunde behagelijk achterover in de kussens en wendde zich lachend tot Oliver. „Nou, ik moet zeggen, dat u in die paar jaar heel wat tot stand heb gebracht! Maar hoe staat het nu met uw lievelings voornemen? Wat is daarvan gekomen? Hebt u die oude abdy nog in handen ge kregen?" Oliver lachte op zijn beurt. „O, dat is een grappige geschiedenis", zei hy. „Het heeft zooiets weg van een oud sprookje. Ik zal het u vertellen, dan snapt u meteen beter, wat ik u zal laten zien. U moet weten, dat ik u was net weg hoorde, dat iemand me voor was geweest! Een van mijn burenik meende, dat hij een vriend was, maar hij bleek een ver rader had de abdy stilletjes gekocht van lord Ryvedale en hij woont er nu een zekere Joe Bickerdyke. Dat was wel de gemeenste streek, die ze me ooit gele verd hebben!" „Dat zult u gevoeld hebben!" meende Rawlinson. „Of ik het gevoeld heb! Meer dan ergt En als het nu nog op een fatsoenlijke ma nier gegaan wasnou, allo dan! Maar het ging juist zoo gemeen., ik had Bic kerdyke in vertrouwen genomen. Maar ik heb het hem in het openbaar gezegd hoe ik er over dacht... en flink ook! En al is mijn zoon Louis nu ook met de dochter van dien kerel getrouwd, ik heb hem na dien tyd nog niet gezien of gesproken! En ik ben bezig wraak op hem te nemen... niet zuinig ook!" „Hoe dan?" vroeg Rawlinson. „Wel zool" riep Oliver uit. „Ik heb er nu eenmaal goed slag van om een plan te smeden. Ik heb in de vallei een stuk land gekocht. En nu ben ik, vlak tegenover de oude abdy, een nieuwe aan het bouwen, zoo modern mogelijk, maar tevens zoo, dat die het ook eenige eeuwen uithouden kan. Ik heb een beste architect uit Londen en onder ons gezegd heb ik al tweehonderd duizend pond aan den bouw besteed en er gaan nog wel een vijftigduizend aan, voor dat alles klaar is". „Dan moet het er wel schitterend worden! 'n Kwart millioen!" riep Dawlinson. „Voor myn part had het me een half mil lioen gekost! Maar ik den nu wel met vijf tigduizend pond klaar te komen. En dan kan Joe Bickerdyke er iederen morgen, als hij zijn gordijnen ophaalt, naar kijken, zoo lang hij nog oogen in zijn hoofd heeft!" „En hoe staat het nu met den bouw? Bijna klaar?" „Dat zult u zelf met een paar minuten zien zei Oliver. „Ze zijn nu twee jaar en vijf maanden aan het werk en nu zijn ze bezig de daken af te dekken. En dan is er natuurlijk heel wat werk geweest aan den aanleg van tuinen en het parkmorgen of zoo zullen we eens rondgaan. Maar één ding is wel zekerin deze heele streek i* een tweede dergelijk buiten niet te vinden. En als met een paar honderd jaar da nieuwigheid er af is, dan zal het een pronk' juweel zyn!" „U bouwt dus voor de toekomst? U denkt aan het komende geslacht! Dan mag ik lijden, dat uw familienaam bestaan blijft". „Daar doe ik myn best al voor", zei Oli ver grimmig. „Er zijn twee liniesals de eene niet wil dan is de andere er nog. Ik heb een kleinzoon in de eene, de zoon van mijn oudsteen een tweeden zoon in de anderedus reken ik er wel op, dat er bij mijn dood nog een Carsdale over .zijn zal"* De wagen ging nu van den grooten weg de vallei in en reed den nieuwen weg op, door Oliver aangelegd en over de nieuwe brug. „Je kunt nu wel naar huis rijden", Oliver tot zyn chauffeur. „Wy wandelen dan wel over de hei terug. Zeg tegen miss Benia, dat mijnheer Rawlinson met me mee komten vraag of ze zijn kamer in orde laat brengenKomt u nu meewe heb ben denkelijk nog net licht genoeg om een algemeen overzicht te krijgen. Ik heb dezen weg en deze brug natuurlijk ook moeten laten aanleggen. De brug ls net als de rest in ouden stijl gehouden. En dan hebben we hier een oud huisje, dat heelemaal hersteld is in zijn oorspronkelijken stijlTudorsty'. zegt myn architectdat zal als porthuisje dienen. Ziet er aardig antiek uit, niet? aan het eind van deze oprijlaan ligt het huiskijkdaar ligt hetWat zegt u van den eersten indruk?" (Wordt vervolgd)' i

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6