Help Uw Nieren iBxuuetiiand Auto te water. Ome JColomën 3imst en lüeiwschap 3MQe<z<mdm Stukken Negen-jarig meisje ontvoerd. oomsch-Katholieke en neutrale ,aii troleurs en van zijn personeel te zijn ge weest. De president zeide dat dit het natuur lijk gevolg was van verdachte's knoeie ryen. De officier van justitie betoogde dat deze verdachte wel aan den controleur de schuld geeft, maar het is gebleken dat deze op zijn beurt door verdachte werd bedrogen. Verdachte moet hier niet den misleide spelen, want vroeger heeft hij ook geknoeid. Spr. wilde zijn eisch beperken tot één jaar gevangenisstraf. Mr. Nord. Thomson, de verdediger, drong aan op een voorwaardelijke veroor deeling. Uitspraak 23 Januari a.s. NA EEN FUIF.... De schoenmaker A. S. uit Delft was in den avond van 29 Sept. j.1. aan 't fuiven geweest en dronk daarbij meer dan hij kon verdragen. Na het feest kwam S. te ongeveer twee uur over de Markt en ont dekte daar aan de pui van een winkel een étalagekastjé, waarin zich verschillende voorwerpen bevonden, die zijn hebzucht opwekten. S. sloeg het ruitje in en maakte zich meester van een horloge, een vulpen en een sigarenaansteker. Hij kon niet ver moeden dat op eenigen afstand een sur- veilleerend agent zijn handelingen gade sloeg. Wegens diefstal had S. zich te ver antwoorden. Hij had een getuige a déchar- meegebracht, die alléén kon verklaren, dat verdachte dien avond te veel had ge dronken. De officier van justitie, die er op wees, dat S. niet de minste medewerking had verleend aan de reclasseeringsvereeniging, die omtrent hem rapport zou uitbrengen, en voorts dat hij den laatsten tijd de bij zondere aandacht van de politie had, vor derde zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 23 Januari. OP Z'N OUDEN DAG AAN HET ZWERVEN GERAAKT. Vader naar zijn dochter met vitriool geworpen. De Haagsche rechtbank heeft de behan deling voortgezet van een indertijd ge schorste strafzaak tegen den 66-jarigen em- balleur H. P. van B., thans ged. die terecht stond wegens poging tot zware mishande ling. Verdachte had vroeger ingewoond bij een dochter, met wie hij ongenoegen heeft ge kregen, over een geldkwestie. Men had hem genoodzaakt de woning te verlaten, waarna verdachte aan het zwerven is geraakt. Na een dreigbrief aan zijn dochter te hebben gschreven, heeft hy daaraan uitvoering ge geven, door haar op 19 Aug. j.1. op het Spui te 's-Gravenhage, waar hij haar ontmoette, met vitriool te werpen. Gebleken is dat v. B. deze vitriool tevoren bij een drogist had gekocht en daarbij de vraag had gesteld, of men daarmede iemand blind kon gooien. Verdachte, die een volledige bekentenis aflegde, zeide zich geen rekenschap van de mogelijke gevolgen te hebben gegeven. De president merkte op, dat deze gevol gen gelukkig niet ernstig zijn geweest, daar de vrouw door het hoofd af te wenden en het gelaat met een tasch te bedekken, er ger heeft weten te voorkomen. Verdachte: Ik heb het alleen gedaan om mijn dochter bang te maken en mijn geld terug te krijgen. President: Maar als je iemand van wie je geld krijgt met vitriool gooit, krijg je nog geen geld. Het is geen automaat. Mr. N. S. Hoekstra, het O.M. waarne mend, achtte het feit hoogst ernstig. De des kundigen concludeerden tot verminderde toerekeningsvatbaarheid, doch de verdachte is een gevaarlijk persoon. Rekening houdend met het rapport eisch- te de officier drie jaar gevangenisstraf. Mr. Peters, verdachte's raadsman, zeide, dat verdachte, die reeds bejaard is, niet eer der is veroordeeld. Het feit is in overspan nen toestand gepleegd en pleiter verzocht de rechtbank den verdachte zoo clement mogelijk te straffen. Uitspraak 23 Januari. dat hy er geen bezwaar tegen had, nu wij toch kennis droegen van dit onderhoud, om het te bevestigen, waarbij hij de hoop uit sprak, dat nu een einde zal komen aan de praatjes, waarvan niemendal aan is". MGR. JANSEN NIET PROTESTANTSCH. Onjuiste geruchten. Wij lezen in de (chr.) Rotterdammer, naar aanleiding van zekere geruchten, die al maandenlang loopen, als zou de r.k. aartsbisschop van Utrecht, mgr. J. H. G. Jansen, protestantsch zijn geworden, of wel in het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht te gen zijn wil worden vastgehouden enz., het volgende: „Thans bereikt ons de mededeeling, dat de Officier van Justitie in de Arrondisse mentsrechtbank Utrecht zelf een onderzoek ingesteld heeft naar deze kwestie en per soonlijk gesproken heeft met mgr. Jansen in het ziekenhuis. Ten einde daaromtrent zekerheid te verkrijgen, hebben wij ons hedenmorgen gewend tot den officier van justitie, mr. A. N. Fabius, die ons mede deelde, dat hij inderdaad eenigen tijd gele den een onderhoud met mgr. Jansen gehad heeft. De officier had van vele zijden ken nis gekregen van deze geruchten en achtte het een ambtsplicht om na te gaan of het waar zou zijn dat de aartsbisschop tegen zijn wil in het ziekenhuis werd vastgehou den, omdat het dan een geval van weder rechtelijke vrijheidsberooving zou gelden, waartegen zou moeten worden opgetreden. De officier heeft met mgr. Jansen gespro ken, ook onder vier oogen, dus zonder dat de directeur van het ziekenhuis, pleegzus ters, doktoren of wie dan ook, den patiënt konden beïnvloeden. Mgr. Jansen bleek zeer helder van geest en volkomen bij zijn verstand te zijn. Hij heeft aan den officier meegedeeld, dat hij geheel uit vrijen wil in het ziekenhuis verblijf houdt. Hij bleek kennis te dragen van de praatjes welke worden rondgestrooid en noemde ze be lachelijk. Mr. Fabius zeide ons nog dat hij het niet op zijn weg gevonden had te lig gen, om het onderhoud dat hij met den aartsbisschop had, publiek te maken, doch MATROOS DOOR LIER GEGREPEN. Ongelukkige op slag dood. Gistermiddag was de 27-jarige Duit- sche matroos W. H. Baumgarter bezig met behulp van een motorlier het sleepschip „Paul" te verhalen. Daarbij is hij door een kamrad van de lier ge grepen, enkel malen in de rondte ge slingerd en met het hoofd tegen het dek geslagen. De ongelukkige, wiens hoofd verpletterd werd, was op slag dood. Zijn lijk is naar het bureau der rivier politie te Rotterdam overgebracht. Dader aangehouden. Gisteravond omstreeks half zeven waren er eenige kinderen aan het spelen bij de woningen van de gemeentelijke woning- bouwvereeniging aan de Nieuwborgstraat te Blerick (L.), toen daar de 26-jarige van G., wonende te Hout-Blerick verscheen en aan het 9-jarig dochtertje van den spoor beambte P. vroeg of zij mee wilde rijden op de fiets. Het kind, dat er verder niet over nadacht, stemde erin toe, waarop een oudere jongen liet volgen „als zij meegaat, dan ga ik ook mee". Hierop antwoordde van G.: „Ik heb jou niet noodig". Vervolgens fietste hij met het meisje weg in de richting van de Wieder, waar zich bosschen bevinden. De jongen waarschuwde echter den vader van het meisje, waarop deze eveneens per rijwiel, den dader achterna reed. Ook werd de gemeentepolitie van de ontvoering in kennis gesteld, die na een half uur het meisje terugvond. Het kind was geheel on gedeerd, doch door het gebeurde nogal overstuur. Thans was het de zaak den ontvoerder op te sporen. Dank zij de activiteit van de Blericksche politie kon men onmiddellijk hierna den dader aanhouden, ter hoogte van de carosseriefabriek Hoover en Tiwi, zulks op aanwijzing van den vader van het meisje, die by de opsporing aanwezig was. De dader bekende zich aan overtreding van art. 247 van het wetboek van strafrecht te hebben schuldig gemaakt. Hij is in ver zekerde bewaring gesteld. Hedenochtend is van G. voor den officier van justitie te Roermond geleid. Twee personen verdronken. Gisteravond ongeveer kwart over zeven is een auto, waarin zeven per sonen waren gezeten, die zouden gaan deelnemen aan een schaaktournooi in „De Beurs" te Gorinchem, in de Haven van de Keulsche Vaart bij de vischbrug te water geraakt. Daarb zijn twee per sonen, de 27-jarige H. Romijn en de 26-jarige W. Hubner, welke laatste ge huwd was en vader va neen kind, om het leven gekomen. Nadere bijzonderheden. Het gezelschap had bij de firma Boganen te Sliedrecht een auto gehuurd en wilde deze bij de Vischbrug parkeeren. Het weer was buitengewoon slecht en omdat de regen het uitzicht onmogelijk maakte, stapte een der inzittenden, de heer de Ruiter uit Hardinxveld uit om aanwijzingen te geven. De auto reed by het manoeuvreeren in een trap, die ter plaatse in den steilen kade muur inspringt, verloor een wiel en kan telde daardoor in het water. De wagen ver dween geheel in de diepte. De politie, die toevallig in de nabijheid was, wist twee dei- inzittenden een reddingboei toe te werpen. Drie der anderen werden door omstanders uit het water geholpen. Een der drenke lingen, J. de Boon uit Hardinxveld, was aanvankelijk bewusteloos, doch werd spoe dig bij bewustzijn gebracht. De namen der geredden zyn G. Parel, J. Koppelaar, A. de Boef, allen uit Sliedrecht en J. de Boon uit Hardinxveld. A. de Boef, die een pees van zijn linkerhand heeft gescheurd, is in het Gemeenteziekenhuis opgenomen. Ongeveer te half tien is de auto met be hulp van een takelwagen weer op het droge gebracht. De lijken der beide slachtoffers bevonden zich nog in den wagen. Het schaaktournooi, waaraan een hon derdtal personen zou deelnemen, is uitge steld. BUITEN GEBRUIK GESTELDE AUTO'S. De K.N.A.C. schrijft ons: In aansluiting op de eenige dagen geleden gepubliceerde mededeeling omtrent de voorschriften welke voor de personeele be lasting moeten worden opgevolgd bij het voor een vol belastingjaar buiten gebruik stellen van een automobiel, wordt nog be richt, dat de mededeeling hierover vóór 20 Jan. bij de betreffende inspectie moet zijn geschied. Men doet dus verstandig met niet op de ontvangst van het beschrijvingsbiljet te wachten, om daarop te vermelden, dat men de auto voor een jaar buiten gebruik wil stellen, daar dit biljet veelal later wordt ontvangen en eerst 20 dagen na ontvangst ingevuld moet worden ingeleverd, maar in ieder geval vóór 1 Februari. Is men op dien datum niet in het bezit van een beschrij vingsbiljet, dan dient men ten spoedigste bij de betreffende inspectie, bij den Rijks ontvanger of het Gemeentehuis hiervan aangifte te doen, waarna men alsnog een biljet verkrijgt. Dit biljet moet dan zoo spoe dig mogelijk worden ingeleverd. In geen geval kan men hier dan nog eens 20 dagen mee wachten. Door slechte werking van de NIEREN kunt U la»! feii0®n van 's nachts moeten opstaan, Zenuwachtigheid, Pijn in de Beenen, Duizeligheid, Verlies van Energie Krampen, Branding. Cystex voorkomt minder goedewerking van de NIEREN en geeft, gegarandeerd, in 8 dagen volledige voldoening, of U krijgt Uw geld terug. Neem Cystex, Uw apotheker of drogist heeft net. MOTIE-MOLLER WORDT NIET UITGEVOERD. Het ontslag aan prof. Van Calcar gehandhaafd. Naar het „Volk" verneemt, zal géén uit voering worden gegeven aan de op 12 De cember j.1. by de behandeling van de On- derwijsbegrooting in de Tweede Kamer aangenomen motie-Moller, waarin de Ka mer als haar oordeel uitsprak, dat de sa menvoeging van den leerstoel in de alge- meene hygiëne en bacteriologie met dien in de tropische hygiëne aan de Universiteit te Leiden zakelijk onvoldoende gemoti veerd schijnt en de regeering verzocht werd het ontslag van prof. Van Calcar op te schorten en aan de Kamer alle op deze betrekking hebbende stukken over te leg gen. Deze motie was, naar men weet, aange nomen met 58 tegen 19 stemmen. Slechts de anti-revolutionairen, christelijk-historischen en staatkundig gereformeerden hebben te gengestemd. PAARD EN NEGEN KOEIEN VERBRAND. Gistermiddag om half vier is te Echt (N.-Br.) de kapitale boerderen met woning van den landbouwer J. Hees in de asch ge legd. Een paard en negen koeien zijn in de vlammen omgekomen. Men weet niet hoe de brand is ontstaan. Verzekering dekt de schade. SMOKKELHANDEL AAN DE GRENS BIJ ENSCHEDE. Verscheidene Nederlanders gearresteerd. Aan de Duitsch-Nederlandsche grens wordt thans een levendige smokkelhandel gedreven. Zeer velen maken zich schuldig aan deviezensmokkelarij, met name wordt Duitsche papiergeld over de grens gebracht, dat voor zilvergeld wordt ingewisseld. Dit wordt dan naar Nederland gebracht en daar zilvergeld hier thans veel meer waard is dan bankpapier, wordt er een flinke winst gemaakt. Controle aan Duitsche zijde is echter zeer streng, reeds zyn verscheidene Nederlanders aangehouden. Gisteren werd tusschen Glanerbrug en Gronau een land genoot gearresteerd, die even te voren de grens was gepasseerd. In zyn bezit werd een bedrag aan papiergeld gevonden. Hij is opgesloten. Verwacht wordt, dat hy een zware straf zal krijgen, daar men heeft kunnen nagaan, dat hij herhaaldelijk pa piergeld over de *grens heeft gebracht. Zijn arrestatie was het gevolg van aanwyzigin- gen, die een kennis, die twist met hem had gehad, aan de Duitsche douane heeft ver strekt. De belastingambtenaren in de inspectie Enschede gaan nog steeds voort met het in beslag nemen van partyen goederen, welke uit Duitschland naar hier worden gesmok keld. Deze week bleek, dat Duitsche vluch telingen, die in Enschedé kamers hebben gehuurd, zich bezig hielden met het verhan delen van artikelen, welke frauduleus wer den ingevoerd. Een groote partij sokken, sjaals, messen, vorken enz. werd in beslag genomen. De man, die zeide eigenaar van deze partij te zijn, werd ter beschikking van den vreemdelingendienst gesteld; daar hij een beroep deed op het asylrecht, is hij niet uitgeleid. Spannende achtervolging. Uit de gevangenis te Coesfeld (Duitsch land) is deze week een man gevlucht, die was opgesloten wegens smokkelarij. Hij wist te ontsnaopen gedurende arbeid op de binnenplaats. De vluchteling sprong op een goederentrein, waarmee hij naar een plaats in de buurt van de Nederlandsche grens reed. Hij had zich inmiddels op nog niet op gehelderde wijze van een jas een een hoed voorzien. Hij was zoo brutaal een café bin nen te gaan, waar hij een partijtje schaak speelde. Inmiddels had de douane zijn aan wezigheid ontdekt. De uitgangen werden bezet, maar de vluchteling rende naar boven en sprong uit een raam. Hij wist een bosch te bereiken, en na een spannende achter volging verdween hy over de Nederland sche grens. JOURNALISTE ALS IMPRESSARIO. Door jongmensch met fraaien tenor bedrogen. Een Nederlandsche journaliste, aldus de „N.R.Crt.", leerde dezen herfst in Weenen een jongeman kennen, die zich als Arnold von Tamas voorstelde en wiens fraaie tenor haar bracht tot hetaanbod om hem door haar relaties engagementen in Nederland en Duitschland te bezorgen. Von Tamas ac cepteerde en de Nederlandsche reisde eind October met hem naar Amsterdam. Daar examineerden deskundigen den tenor en op grond van hun oordeel kwam de journaliste met hem overeen, dat zij vyf jaar als zijn impressario zou optreden. Tenor en impres- sario reisden naar Frankfort, waar de Ne derlandsche voor Von Tamas een contract voor een gastspel in Amerika dacht af te sluiten. Ze vertrouwde hem volkomen en liet hem haar heele seiskas van 100 Neder landsche guldens, 80 marken en 50 schillin gen over. Hij leende verder nog een schrijf machine, een fototoestel en een armband horloge, eigende zich haar leeren koffer toe en verdween. De Nederlandsche journaliste, die deerlijk in haar wiek was geschoten, diende een aanklacht in en toen kwam aan het licht, dat de tenorzanger Arnold von Tamas is de 28-jarige David Frankl uit Hermannstadt, die voor vijf jaar uit Oostenrijk is verban nen. Hij is in een hotel in Weenen ingere kend, waarin hij logeerde onder den naam dr. med. Armand von Thiessen. Op dezen naam had hij een valschen Nederlandschen pas in zijn bezit. Hij is in de gevangenis op geborgen en zal behalve voor deze affaire zich ook te verantwoorden hebben voor een dergelijke, in Augustus begaan tegenover een Hongaarsche weduwe. SLECHT ZICHTBARE AFSLUIT- BOOMEN BIJ BEWAAKTE OVERWEGEN, De K.N.A.C. heeft in een adres de aan dacht van den minister van waterstaat ge vestigd op de geringe zichtbaarheid van af- sluitboomen bij bewaakte overwegen. Voor al bij het sluiten van de boomen laat de zichtbaarheid dikwijls veel te wenschen over. Reeds zyn gedurende de laatste jaren sommige overwegen (blijkbaar de gevaar lijkste) voorzien van een bijzondere verlich ting, welke automatisch in werking komt, wanneer de boomen uit den geheel geopen- den stand komen. Met het oog op de ver keersveiligheid acht adressante het van het grootste belang, dat dit systeem wordt uitgebreid. In het adres wordt o.a. verwezen naar het Algemeen Reglement van Dienst van de Spoorwegen, welk reglement een be hoorlijke verlichting van de spoorwegover gangen voorschrijft en naar het feit, dat ook in het buitenland dit probleem een on derwerp van groote zorg is gebleken. O.a. wordt in Zwitserland en Duitschland een bijzondere wijze van signaalgeving bij be waakte overwegen toegepast. De K.N.A.C. verzocht den minister dan ook door betere verlichting een hoogere veiligheid voor het wegverkeer by de be waakte spoorwegovergangen zooveel moge lijk te willen bevorderen. DE VESTIGINGSEISCHEN VOOR MIDDENSTANDSBEDRIJVEN. Omtrent het komende wetsontwerp tot het stellen van vestigings-eischen voor middenstandsbedrijven, dat thans om advies aan den Raad van State is verzonden, verneemt het Ned. Week blad voor Kruidenierswaren, dat het in het voornemen van de regeering ligt, de vestigings-eischen te beperken tot vakkundigheid en financieele draag kracht; tenzij de Raad van State an ders adviseert en de regeering dit ad vies mocht volgen, zal de behoefte dus niet tot de eischen worden gerekend. DE FRAUDULEUZE INVOER VAN TEXTIELGOEDEREN. Koopers waren te goeder trouw. In de zaak van den frauduleuzen import van Japansche textielgoederen heeft de dienst der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam in den loop van zijn onderzoek een aantal handelaren gehoord, die partijen goed van den Amsterdamschen importeur hadden betrokken. Dit deel van het onder zoek liep over de vraag of deze personen geweten hebben of redelijkerwijze hadden kunnen vermoeden, dat de goederen zonder consent waren ingevoerd. Daarbij is wel ge bleken, dat de meesten geheel te goeder trouw zijn geweest, asm gezien de handels waar niet beneden den prijs werd aange boden, zoodat er dus voor wantrouwen geen reden was. Op onze nadere informatie deelde men ons nog mede, dat het niet waarschijnlijk is, dat zich van deze goederen partijen van eenige beteeken is voor de ontdekking van de fraude buiten de hoofdstad bevonden. 'T INSTITUUT DER VOLONTAIRS. Misbruik raag niet plaats hebben. Bij den gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië is, volgens het A.I.D., de klacht voorgebracht, dat de regeling tot toelating van volontairs in de practyk door sommige landskantoren wordt toegepast op een wij ze, welke niet in overeenstemming zou zyn met de bedoeling van die regelingen, schrijft de 1ste gouvernements-secretaris in een rondschrijven tot de gezaghebbenden en colleges bevoegd tot aanstelling van per soneel. Met name zouden volontairs in vele ge vallen plaatsen innemen, welke door orga nieke krachten behooren te worden bezet, met als gevolg benadeeling van landsdiena ren zoowel in als buiten werkelijken dienst. Voorts zou somtijds ter vervulling van een vacature een reeds werkzaam gestelde volontair zijn aangesteld met voorbijgaan van de beschikbare wachtgelders, aangezien de fondsen niet toereikend zouden zijn om tot de herplaatsing van een wachtgelder te kunnen overgaan. In verband met het vorenstaande acht de landvoogd het gewenscht terzake eenige aanwijzingen te geven. Dat volontairs organieke plaatsen zullen innemen, is naar de meenjng van Zijne Ex cellentie veelal niet te vermyden, aangezien de volontair uiteraard organiek werk moet verrichten teneinde zich voor zijn toe komstige taak als ambtenaar voor te berei den. Misbruik ten deze wordt voldoende tegen gegaan door het voorschrift dat de volon- tairstijd als regel niet van langeren duur mag zijn dan drie jaren. Nimmer mag echter worden overgegaan tot ontslag van een ambtenaar in organiek verband met de bedoeling hem door een aanzienlijk goedkooperen volontair te ver vangen, m.a.w. tot het op die wijze gebrui ken van het volontairsinstituut als middel om op den personeelspost te bezuinigen. Evenzeer is het onjuist om wegens finan cieele redenen aan een volontair boven een wachtgelder de voorkeur te geven; slechts by ongeschiktheid van de beschik** re wachtgelders zal een volontair voor aan stelling in een vacante betrekking in aan merking mogen komen, alsdan met voor rang boven een anderen particulier. Voor dwingende voorschriften is naar de ™!,nTg V3n, den *ouverr>eur-generaal ten w Keen, Plaats' Wil het volontairs-instl- wordt hT ?rde? aan hetKeen daarmede wordt beoogd, n.1. de bestrijding van de var? een 'k 100she'd cn tevens het kweeken voor/.oninoT0 Waaruit voor de personecls- zekerè ma 1 e W°rden gepul dan zal een zekere mate van vryheid moeten worden gelaten by de hanteering der betr regelingen. Daarbij zal echter tegen misbruiken j, x rtmiraolrf a1/4n« L het grafisch reeds melding is gemaakt. °kk<%e L/utnui.1 o---.wKyi uikei\ i nen te worden gewaakt, aldus besluit fc* schrijven waarvan in beknopten vorm J!t_JMtnl/linrf ia P«r RIJWIELFABRIF.K IN SOERABAJA Een productie van 3000 fietsen maand. Het Bat. Nbld. maakt melding van rt. nen tot oprichting te Soerabaja van groote rywielenfabriek, waarbij een d groote Indische importhuizen geïnterr zou zyn. Verschillende bezwaren ~-r"7< 1 aanvankelijk nog uit den weg geruimd0 enkele maatregelen getroffen worden 6,1 het oog op de afzetmogelijkheden alvomf de promotors tot definitieve oprichting^? sloten. Het blad verneemt thans, dat de besn*. kingen tot een goed resultaat geleid heto!? en dat binnenkort aan den bouw der fabruï begonnen zal worden. Voorloopig zal ingesteld worden op een capaciteit van jnS rijwielen per maand, welke productie echSI gemakkelijk tot 5000 stuks op te voeren k Den eersten tijd zullen enkele onderdek len nog uit Europa aangevoerd moeten won' den doch het ligt in de bedoeling dat spoedig mogelijk het geheele Indische rij. wiel in Indië gefabriceerd zal worden. De prijs zal zoodanig gesteld worden, (ta dit Ned.-Indische fabrikaat met elk gelin^l waardig buitenlandsch product concurree) ren kan, en het blad meent te weten, dn een geregelde afzet reeds verzekerd is. Fietsbanden van Goodyear, De Java Bode meldt, dat de Goodyear-fa- briek te Buitenzorg de fabricage van rt- wielbuiten- en binnenbanden ter hand ai nemen. De productie is voorloopig op l mil- lioen vastgesteld; in 1937 zal zy opgevoerd worden tot 2 millioen stuks. Als zeer opmerkelijk vermeldt het blad nog, dat de Goodyear Cy. met de Dunlop Rubber Tyre Co. overeen gekomen is, dat de helft van het aantal rijwielbanden voor rekening van laatstgenoemde maatschappij gefabriceerd zal worden en ook het merk van Dunlop zal dragen. Deze overeenkomst geldt niet alleen voor 1936 doch tevens voor de volgende jaren. CONCERT. De dames Langeveld-Holleman, en Annie Veenenbos; de heeren Dorgelo, Jansen en Oushoorn vereenigden zich tot het geven van een concert, dat gisteravond in de Unie gegeven werd en ten bate kwam van on» Toonkunstafdeel ing. Jansen trad als pianist op en opende het concert met de Mondscheinsonate van Beet hoven. Kort geleden heeft Jansen deze so nate ook voorgedragen en wat er toen vin gezegd is kan men nu herhalen, het werd een muzikale en gave vertolking. Hij skw den avond met een modern tintje rrudf toch aan het programma niet ontbrekefct- Prelude en Sarabande van Debussy. In V* voordragen van dergelijke werken is 4 eveneens goed thuis. Mevr. Langeveld sopraan oogstte veel bijval met liederen van Schubert er. van Richard Strauss (Zueignung o.a.) en mej. Veenenbos (alt) niet minder met een aria uit de opera Samson et Dalila, en lie deren van Chasninade en Grieg Die Prin- zessin. De dames hadden een keuze gedaas waarvan men verzekerd kon zijn dat men de aanwezigen de zaal was goed bezet ermee kon boeien. En de voordracht dezer liederen vormde een belangrijke factor. I De heer Dorgelo (violoncel) had ge waagd te grijpen naar de Variations Sym- phonia.ues van Boëllman, voorheen een re pertoirestuk. Hy speelde het uit het hoofd en overwon de kwistig aangebrachte moei lijkheden. Het werd een prestatie, en het succes dat de vertolker er mee had kwan hem zonder eenig voorbehoud, toe. De heer Oushoorn had dezen avond een zeer omvangrijke taak te vervullen. Hij accompagneerde de soli van de zanger» sen en die van den cellist, en gaf als viool- soli de Ballade en Polonaise van Vieux- temps en het le en 2e deel uit Mendels- sohn's vioolconcert met toewijding en alge- heele overgave. Jansen begeleidde hem en het samenspel deed hooren dat beide musi ci het best met elkaar konden vinden. A. K. ADOLPHE ENGERS BIJ „DE S(MAKEL"- Het Tooneelgezelschap „De Schakel", di recteur Anton Rujjs, verzoekt ons mede deelen, dat met Adolphe Engers een over eenkomst is gesloten voor de Indische tour nee, waarvan het vertrek is bepaald op Mei a.s. per M.S. „Baloeran" van MarseiUe- DE BETEEKEN1S VAN FRÖBELSCHOOL. Tot onzen spijt heeft het zetfoutendui veltje een beetje rondgesprongen in J stuk waarin mevrouw Benninkióieve- king de beteekenis der Fröbelschool eengezet heeft. Het gevreesde duiveltj*! heeft hier en daar een correctieregel fö een verkeerde plaats neergepoot en *jj laten dus de volgende passages nog eve volgen. M le. Hiermede beweer ik nog niet dat t een Fröbelschool nooit wordt vooi£e^ daan. Het komt voor, evenals in de tessori-school (zie blz. 155 waar dr. zegt: „ik leer de kinderen allerhande d'® gen samenstellen. Ik wacht dus niet tot het zelf doen). Een opgave wordt ei s°e wél gedaan, byv: Maak de vloer van tegeltjes. i( il ^e-,Onze kinderen teekenen „mooi „leelijk maar in verrukking, voorbereiding als onderdompeling J handjes in warm of koud water. 3e. Nogmaals spreek ik er mijn v wondering over uit dat naast zeer goed aangeschreven Christel^ .in.,01 behoefte /()U kunnen voelen nog een school voor jonge kinderen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10