DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. fixxydiiksch Oveciicht ^Buitenland No. 8 138e Jaargang De strijd in het Noorden schijnt ongunstig voor de Italianen te verloopen. De vlootbeweging in de Middellandsche Zee. DE TOESTAND. Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele R\jk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 10 Januari 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Er heerscht zegt de N. R. C. aan het Noordelijk front een bijzonder hevige spanning. Ras Immeroe heeft uit Godjam sterke afdeelingen naar het Noorden ge zonden. Deze troepen zijn de Takazze over gestoken en volgen thans het dal van de Mai Ueri. De rechtervleugel van deze troe pen wordt gesteund door troepen van ras Syoem. Op deze manier trekken twee ster ke Abessinische afdeelingen, die voortdu rend contact met elkander houden in Noordwestelijke richting op. Tevens staan deze troepen in verbinding met de Abessi nische troepen, die inderdaad wel een ge deelte van het Tembien-plateau herovert blijken te hebben en die thans ook weer verder op rukken. Deze zeer sterke Abessinische legermacht, die inmiddels weer eens laat zien, hoe knap het Abessinische commando strate gisch te werk weet te gaan, vormt op het oogenblik wel een zeer sterke bedreiging voor de Italiaansche verbindingen. De situatie aan het Noordelijk front is dan ook zeer critiek voor de Italianen en het is wel aan geen twijfel onderhevig, dat de groote hoeveelheden nieuwe troepen die de laatste dagen naar Oost-Afrika zijn vertrokken, daar zeer noodzakelijk zijn. Te Rome is men van meening, dat de divisie Alpenjagers, die thans onderweg is naar het front, bestemd is voor het Tigre- gebied. Men is daar van meening, dat de Italianen nog voor het begin van het re genseizoen een nieuw offensief willen openen, waarbij zij hun linie tot Amba Aladji, dat den laatsten tijd intensief door de Italiaansche vliegtuigen is bestookt en dat op een afstand van ongeveer 170 kilo meter Zuidelijk van Makalle ligt, naar vo ren willen brengen. Het gebied tusschen Amba Aladji en Makalle is echter zeer moeilijk begaanbaar Er zijn hooge bergen en nauwe ravijnen, terwijl Amba Aladji zelf op een moeilijk- baar bereikbaar rotsplateau ligt, dat zeer lastig te nemen zal zijn. De Abessiniërs zijn hier strategisch zeer sterk in het voor deel. Het is echter de vraag of de Alpen jagers op tijd zullen komen om een derge lijk offensief te ondernemen afgezien naar de vraag, of deze troepen, die welis waar gewend zijn aan bergterrein maar niet aan grootte hitte en aan tropische re gens hier hun befaamde kwaliteiten ten toon kunnen spreiden want gelijk boven gemeld is, is het aan twijfel onderhevig of Makalle onder de Abessinische bedreiging van thans, nog wel houdbaar is voor de Italianen. Men kan er in ieder geval wel zeker van zijn, dat de Abessiniërs er alles op zullen zetten, om de Alpenjagers voor te zijn. In het Zuiden is de toestand minder dui delijk. Van den inval van ras Desta in Ita- liaansch Somaliland komen geen berichten meer. Wel meldt men thans, dat Desta er in geslaagd is, een inval van de Italianen in de Abessinische provincie Sidamo, Noordwestelijk van Dolo, tegen te houden. De bedoeling van deze berichten zal wel zijn, om duidelijk te maken, dat Desta nog is, waar hij was, namelijk op een dertig ki lometer Noordelijk van Dolo. Naar uit Addis Abeba gemeld wordt, verwacht men daar, dat de negus, wiens vertrek naar het noordelijk front in dit geval vermoedelijk naar de troepen van ras Moeloegeta, Zuidelijk van Makelle, dat in verband met het slechte weer eenige dagen was uitgesteld, verwacht wordt. Het bombardement van de ambulance bij Dagaboer. Het agentschap Stefani publiceert het volgende communiqué: Het bericht over een bombardement van de Egyptische Roode Kruis ambulance bij Dagaboer door Italiaansche strijdkrachten wordt formeel tegengesproken door het Italiaansche militaire opperbevel in So maliland. Het bericht is volkomen onge grond. Het opperbevel bevestigt echter, dat de Abessijnen misbruik maken van de teekens van het Roode Kruis. De vermist Zweedsche artsen. Reuter meldt uit Stockholm: De directie van het Zweedsche Roode Kruis heeft den Zweedschen consul te Ad dis Abeba verzocht, haar zoo spoedig mo gelijk inlichtingen te willen telegrafeeren omtrent de kleine ambulance-afdeeling be staande uit drie Zweden onder leiding van dr. Agge, waarvan men nog steeds niets heeft gehoord. Het gevecht bij Kerelle. Reuter meldt uit Harrar: Het dorpje Kerelle, waar de Abessinische troepen een Italiaansch detachement ver slagen hebben, is gelegen aan de Webbe Sjebeli tusschen de 42ste en 43ste meri- daan, ten Zuid-Oosten van Danane, waar van de Italianen onlangs de verovering (door sultan Olol Dinle) meldden. De Ita lianen hebben reeds van het begin af den strijd geconcentreerd op het dal van de Sjebeli, dat van groot belang is voor de watervoorziening. Aan den anderen kant opent de Sjebeli den weg naar de provin cies Bali en Sidamo, die veel rijker zijn dan Ogaden. Italiaansche terugtocht aan het Noordelijk front? Uit Abesinische bron verluidt, dat de Italianen hun terugtocht aan het Noorde lijk front voortzetten. De Italianen verbranden alle dorpen, welke zij op hun terugtocht tegenkomen. De Abessiniërs strijden uiterst verwoed. Het vliegtuig van den negus heeft tij dens de krijgsbedrijven boven de Abessi nische troepen gevlogen. De Abessiniërs hebben in groepen van twintig man de Italiaansche stellingen en blokhuizen be stormd. De bezettingen werden bijna over al afgemaakt. Nadat 50 Italiaansche bolwerken waren bestormd, hebben de Italianen hun overige stellingen ontruimd. Zij sloegen op de vlucht. Het Roode Kruisteeken der Zweden was zichtbaar. De commissie van het Internationale Roode Kruis, welke zich per vliegtuig naar Dolo heeft begeven, heeft geconstateerd, dat het embleem van het Zweedsche Roo de Kruis van verre zichtbaar is geweest en dat niet, zooals de Italianen hebben be weerd, toevallig een bom in de buurt van de ambulance is terecht gekomen, doch dat minstens twintig bommen systematisch op de Roode Kruis-tenten zijn geworpen. Bo vendien zijn de tenten door minstens 400 mitrailleurskogels getroffen. Protest wegens het in brand steken van kerken. De Patriarch der Egyptische Kerk, Johannes, heeft den negus telegrafisch uit Cairo medegedeeld, dat de Abessinische geestelijkheid tezamen met de groote Ara bische dagbladen bij den Volkenbond heb ben geprotesteerd tegen het in brand ste ken van Christelijke kerken in het door Italianen bezette gebied. De interneeringskampen. Omtrent het verzet van de Duitsch spre kende bevolking in Zuid-Tirol tegen den krijgsdienst voor Abessinië door Italië met nadruk ontkend weet de Berlijnsche correspondent van de Evening Standard nog het volgende te melden: Gedurende de afgeloopen maand heeft men in de Beiersche bergen twee inter neeringskampen moeten inrichten, ieder voor meer dan duizend deserteurs uit Zuid- Tirol, die langs de Alpenpassen ontsnapt zijn. De Duitsche regeering heeft dit stil gehouden om Italië niet te prikkelen en zij laat niet toe, dat iemand deze kampen be zoekt. Dergelijke kampen zouden ook be staan in Zwitserland en in Zuid-Slavië. Een Italiaansch démenti. De Italiaansche ambassade te Londen publiceert de volgende mededeeling: „De berichten over een z.g. ontevreden heid onder de bevolking van Zuid-Tirol en over het deserteeren van dienstplichtigen van dit gebied, zijn geenszins in overeen stemming met de waarheid". DESERTIE VAN ITALIAANSCHE TIROLERS. Volgens berichten van Engelsche corres pondenten te Munchen zijn daar gisteren 200 Tyrolers aangekomen die voor den krijgsdienst in Abessinië waren opgeroe pen, maar die gedeserteerd zijn. In totaal zou het aantal gedeserteerde Tyrolers in Zuid-Beieren de 3000 reeds te boven gaan. De Tiroolsche deserteurs zijn voorname lijk samengebracht in Badailing en Dachau waar zij leven in barakken en aan de we gen werken. Zij ontvangen hiervoor loo- nen en zij dragen geen uniform. Te Rome zeide men geen inlichtingen te kunnen geven over een eventueel desertee ren van een aantal Tirolers. Wat betreft de berichten over het te werk stellen van een aantal van deze deserteurs in Beieren, zeide men moeilijk inlichtingen te kunnen geven over gebeurtenissen in het buiten land. Het eenige wat men kon zeggen was, dat de Oostenrijksch en Zuid-Slavische gren zen scherp bewaakt werden. Verder sprak men te Rome de berichten tegen, volgens welke er zich te Merano incidenten had den voorgedaan bij het vertrek van een afdeeling soldaten naar Oost-Afrika. DE VLOOTBEWEGINGEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Men hecht er in Italië (jeen politieke beteekenis aan. Reuter meldt uit Rome: Betreffende de bewegingen van de Fran- sche en de Britsche vloten in de Middel landsche Zee wordt van gezaghebbende Ita liaansche zijde verklaard, dat Italië deze be wegingen als normaal beschouwt en ze met de grootste kalmte aanziet. Italië, zoo zegt men, heeft geen aanleiding aan deze maatregelen een politiek karakter toe te kennen. Deze opvatting wordt slechts bevestigd door de verklaring van het Fran- sche ministerie van marine, volgens welke de vlootbewegingen geheel los staan van den huidigen toestand. De gebeurtenissen in kwestie laten derhalve Italië volkomen on verschillig. Toch eenige onrust in de Italiaansche pers. In de Lavoro Fascista verklaart de Parij- sche correspondent van het blad met be trekking tot de berichten over de vlootbewe gingen, dat het in ieder geval te verkiezen zou zijn geweest wanneer de Quay d'Orsay voorzorgsmaatregelen had genomen tegen het feit dat door de Engelsche bladen het merkwaardige en eigenaardige coïncideeren van deze vlootbewegingen, niet onopge merkt kon blijven, in de couranten wordt uitgebuit. Ongetwijfeld is men in officiëele kringen te Parijs en te Londen tot overeenstemming gekomen om aan deze toevalligheid iedere beteekenis te ontnemen in den zin van een intimidatiemaatregel tegenover Italië. De schijn heeft soms echter meer belang dan de feiten zelf en die schijn doet gelooven dat de gelijktijdigheid dezer vlootbewegingen het resultaat is van FranschEngelsche af spraken. Men beweert, dat in ieder geval de geste van Frankrijk tegenover Engeland zuiver platonisch karkter heeft, maar dat kan niet verhinderen dat deze geste in het licht van een eerste verwerkelijking van de bijstand belofte, die Parijs, Londen heeft gegeven, naar voren komt. De ingeving waarop deze geste teruggebracht kam worden, moet der halve weinig gelukkig genoemd worden. Het oproepen van de Fransche manschappen had zonder noemenswaard nadeel van tech nisch standpunt zeer wel kunnen worden uitgesteld, hetgeen van een politiek stand punt gezien alleen voordeelig zou hebben kunnen zijn. Hoe de dingen ook staan, de gelaten rust van Italië wordt door deze ge beurtenissen niet in het minst gewijzigd. De Parijsche vertegenwoordiger van de Tribuna merkt over hetzelfde onderwerp op dat de gebeurtenissen tenslotte zouden kunnen ontglippen aan de leiding van die genen die ze opgeroepen hebben. De -ersterking van den Dodekanesos. Men meldt uit Belgrado: Uit Konstantinopel wordt bericht dat de Turksche regeering aan de verzekering van den Italiaanschen gezant te Ankara, dat Italië niet van plan zou zijn in het Oostelijk deel der Middellandsche Zee militaire ope raties te ondernemen, in zooverre geen ge loof hecht, dat men in militaire en regee- ringskringen met wantrouwen en ongerust heid de toebereidselen gade slaat welke Italië in de Dodekanesos treft. Alle punten van eenig strategisch belang worden met koortsachtige haast versterkt. De haven van Leros is met stalen netten, welke met elec- trische signalen correspondeeren, versperd. De Turksche regeering is voornemens tegen dit oorlogsbedrijf op de eilanden van den Dodekanesos te protesteeren. De arrestaties op Malta. In een officieele verklaring van de autori teiten op Malta wordt met betrekking tot de arrestaties en de huiszoekingen, die daar eergisteren gehouden zijn, medegedeeld, dat deze maatregelen genomen werden naar aanleiding van berichten, die men gekregen had over een schadelijke belangstelling van de betrokken personen voor de versterkin gen, die op Malta zijn aangebracht. ENGELSCHE PERSSTEMMEN OVER UITBREIDING DER SANCTIES. Algemeen wordt vr wacht. Uit de Engelsche ochtendbladen blijkt, dat de Britsche regeering voorloopig nog niet haar houding voor of tegen een petro- leum-embargo zal vastleggen. Volgens de diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" willen de Engelsche en de Fran sche regeering eerst nauwkeurig vaststellen, welke beteekenis moet worden gehecht aan de neutraliteitsverklaring van president Roosevelt. Beide regeerinqgen wenschen op verschillende punten opheldering, alvo rens hun ministers van buitenlandsche za ken op 20 Januari naar Genève gaan, waar de kwestie van het embargo op petroleum wellicht opnieuw ter sprake zal komen. De Engelsche regeering is van meening dat deze kwestie te Genève van alle kan ten nauwkeurig moet worden besproken, alvorens een besluit wordt genomen. Zulk een besluit zou rekening moeten houden met de directe en mogelijke consequenties van 'n petroleum embargo alsmede met de waarschijnlijke uitwerking en de vraag of zulk een embargo al dan niet gewenscht is. De leidende gedachte hierbij moet zijn, het zoo spoedig mogelijk herstel van den vrede. De politieke medewerker van de „Mor- ning Post" schrijft dat het Engelsche kabi net bij de a.s. besprekingen van het petro- leum-embargo het volgende moet overwe gen: 1) Of een petroleum-embargo thans met minder waarschijnlijkheid zal leiden tot 'n oorlogsdaad van de zijde van Italië, dan in December j.1. 2) In hoeverre de toestand wordt beïn vloed door de Fransche vlootbewegingen en door de nieuwe Amerikaansche neutra- liteitswet. 3) In hoeverre de verontwaardiging van de openbare meening tegen de Parijsche vredesvoorstellen is geluwd als gevolg van de verdediging van dit plan door Sir Sa- muel Hoare. Volgens te Londen in omloop zijnde be richten is zoowel de economische toestand van Italië als de militaire positie van Abessinië ernstig. Mij meent dat binnen 3 maanden op een nieuw vredesvooorstel kan worden gerekend. OM HAUPTMANN'S LEVEN. Een laatste poging van zijn drie verdedigers. Hauptmann zal waarschijnlijk niet per soonlijk voor het hof van gratie kunnen verschijnen, hoewel hij daartoe een verzoek heeft ingediend. Alle hoop op gratie is thans gelegen in de bewijskracht der getuigenverklaringen en in de documenten, die de drie verdedi gers hebben voorbereid, om de onschuld van Hauptmann alsnog aan het licht te kun nen brengen. Ze nemen voornamelijk hun toevlucht tot het alibi van Hauptmann en tot argumen ten, welke de geloofwaardigheid van de door het openbaar ministerie opgeroepen getuigen a charge zouden aantasten. Het alibi-bewijs zou worden geleverd door een vriend van Hauptmann, Hans Kop penberg geheeten, die reeds bij de behande ling der zaak te Flemington had verklaard, dat hij den nacht, waarin het losgeld is overhandigd, met Hauptmann in diens wo ning te Bronx heeft vertoefd en dat Haupt mann dus onmogelijk de man kan zijn, aan wien dr. Condon namens kolonel Lindbergh het losgeld bij den muur van het kerkhof overhandigde. Ook de rol van Isidor Fisch, van wien Hauptmann, zooals bekend, een deel van het in zijn woning gevonden losgeld heeft ont vangen, zal in de zitting van het hof van gratie opnieuw worden onderzocht. Gouverneur Hoffmann van New Jersey heeft zooals reeds gemeld, bekend gemaakt, dat heden Vrijdag, zoover hij althans weet, enkele documenten, welke op Fisch betrek king hebben, met de „Europa" uit Duitsch- land zullen arriveeren. WEDEROM EEN INCIDENT AAN DE MANDSJOERIJSCHE GRENS. Twee Japanners, die noodlanding maakten, gewond. Het officieele telegraafagentschap der Sovjet Unie, Tass, meldt uit Chabarowski, dat zich Donderdagavond aan de Mands- joerijsch-Sovjet Russische grens wederom een ernstig incident heeft voorgedaan. Naar door de Sovjet Russische autori teiten is geconstateerd, zou het incident als volgt hebben toegedragen: Een uit Mandsjoekwo komend Japansch- vliegtuig heeft, na bij het dorp Pokrowka, de grens te zijn overgevlogen op 35 K.M. afstand van de grens op Russisch gebied een noodlanding gemaakt. Men heeft waargenomen, dat het vlieg tuig de stad Worosjilow het vroegere Ni- kolsk-Oessoerijsk) om half zeven 's avonds is gepasseerd en te omstreeks zeven uur op 5 K.M. van het dorp Pokrowka een nood landing gemaakt. In het vliegtuig bevonden zich twee ge wapende Japanners. Na de landing is een der Japanners bij het vliegtuig gebleven, terwijl de ander zich naar een zich in de buurt bevindenden boerenwagen begaf. Het schijnt, dat de Japanner den boer De toestand in Oost-Afrika. (Dag. Overzicht.) Weer een incident aan de Mand- sjoerijsche grens. (Buitenland). Groot aantal terechtstellingen kt Peking. (Buitenland). John Gilbert overleden (Buiten land.) Sensationeele brief over den moord op senator Huy Long. (Buitenland). Auto te Gorinchem te water; 2 per sonen verdronken. (Binnenland.) Negenjarig meisje te Blerick (L.) ontvoerd; dader aangehouden. (Bin nenland.) Houten beeld van Erasmus. (Bin nenland.) Mgr. Jansen niet protestantsch; on juiste geruchten. (Binnenlandd.) De vestigingseischen voor midden- standsbedrijven. (Binnfenland.) Reiziger rijdt met auto nabij Helmond te water en verdrinkt jam merlijk. (Binnenland). Smokkelhandel aan de grens bij Enschedé; verscheidene Nederlanders gearresteerd. (Binnenland.) Controleur Crisis-Zuivelcentrale berecht. (Rechtszaken.) De verduistering van 137.000 door spoorwegambtenaar; 2 Y, jaar gevangenisstraf geëischt. (Rechts zaken.) De zevende partij dammen weer remise. (Sport.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) heeft willen overhalen zich met hem naar het vliegtuig te begeven, terwijl de boer den Japanner heeft willen aresteeren en naar Pokrowka overbrengen. Het is daarbij tot een vechtpartij geko men, waarbij de boer den Japanner heeft gewond. In den tusschentijd waren twee grenssol daten ter plaatse verschenen. Tusschen hen en den anderen Japanner ontstond een vuurgevecht, waarbij de Japanner gewond geraakte. Beide Japanners zijn vervolgens naar Pokrowska overgebracht. Er wordt een on derzoek ingesteld. GROOT AANTAL TERECHTSTELLINGEN IN PEKING. Scherp optreden tegen opstandelingen. De laatste dagen zijn te Peking buiten gewoon veel openbare en gehemie execu ties ten uitvoer gelegd. Alleen reeds in Peking zijn sinds het begin van deze week 204 openbare terechstellingen voltrokken. Naar verluidt zouden nog aanzienlijk meer terechstellingen verwacht kunnen worden. Ofschoon de ter dood gebrachten voor het grootste gedeelte gewone misdadigers waren, bevinden zich onder hen toch ook vele personen, die deel hadden genomen aan opstandige pogingen gelijk aan die in Hsiang Ho Sejn, in de districten Woe Tsjoeng Sjen, Joeng Tsjing Sjen en andere plaatsen buiten de gedemilitariseerde zone. Het lot van de geëxecuteerden is ook reeds aangezegd aan de z.g. Lioekuurtang- bandieten, van wie reeds 50 in handen ge vallen zijn van de Chineesche militairen. TE PRAAG GESTOLEN JUWEELEN IN WARSCHAU ONTDEKT. Ju weelendie ven te Praag hadden hun buit ter waarde van vier millioen kronen naar Warschau gezonden, waar de kost baarheden in een kachel werden gemet seld. De politie van Warschau ontdekte dit evenwel, nam de juweelen in beslag en arresteerde de bende internationale dieven. 350 PERSONEN IN 1935 GESTERILISEERD. Volgens een rapport der autoriteiten van den Gezondheidsdienst zijn in Zweden in 1935 350 personen onvruchtbaar ge maakt. 236 gevallen betreffen vrouwen. In 26 gevallen werd de steriliseering door ge- neesheeren voorgeschreven, in 24 gevallen werd de operaties op medisch advies bij geesteszieken verricht. In 139 gevallen werd de operatie op verzoek van den pa tiënt verricht. TREINDIEFST ALLEN. In verband met het toenemen van het aantal diefstallen op de Tsjecho—Slowaak- sche spoorwegen heeft en besloten gebruik te maken van politiehonden voor de bewa kingsdienst. De eerste proefnemingen heb ben een volledig succes gehad. De honden kragen een speciale opleiding.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1