ALKMAARSCHE VLIEGWEEK. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 10 JANUARI Hoe Verstraeten 25 jaar geleden Alkmaar vanuit de lucht zag. GESLAAGDE VLUCHTEN. Verduistering van f137,000 door Spoorwegambtenaar. (Slot) Impressies. Den volgenden dag gaf de verslaggever eenige impressies weer. Hier volgen ze: Konden we gisteren in een deel der editie nog mededeelen, dat de heer Ver straeten na zijn mooie vlucht van negen minuten er nog twee ondernam van resp. 6 en 5 minuten, welke niet minder welge slaagd mochten heeten, en in verband hiermede hulde betuigen aan den vlieg man, die den eersten dag reeds toonde meester in de nieuwe kunst te zijn, den buiten-lezers zijn we deze aanvulling van het verslag nog verschuldigd. Gaarne ne men we deze gelegenheid nog even te baat, om thans, nu de geheel nieuwe impressies wat beter verwerkt zijn, aan het haastig opgeschreven relaas van gisteren nog een paar woorden toe te voegen. Wij vermoe den, dat het meerendeel der aanwezigen gisteren eenige oogenblikken zeer sterk onder den indruk zijn geweest van hetgeen ze gezien hebben. Treffend stil was het, toen de vliegman zijn toestel had beklom men. De grootste acteur kan niet een grootere spanning te weeg brengen, dan de man-van-durf gisteren deed, die door zijn zeker, rustig optreden bovendien bij de massa elk opkomend gevoel van vrees deed wijken. Juist die zekerheid, gevoegd bij de totale afwezigheid van wat naar vertoon zou kunnen zweemen, deed pret tig aan. Alleen het helsch gezoem van den motor beangstigt een oogenblik. Niet zoo dra echter is alweer zonder vertoon het teeken van vertrek gegeven, of men is een en al gespannen aandacht. Onmerk baar bijna zoo geleidelijk gaat na een aan loop van 5070 meter het toestel de lucht in en het is een treffend moment als men ruimte ziet tusschen het toestel en de aarde. In een minimum van tijd is, met sierlijke golvingen, het toestel een vijftig meter gerezen het is een beweging, die met zacht en regelmatig steigeren het best kan worden vergeleken en op „vliegen" niet het minst lijkt. Den eersten tocht volgt men met gespannen aandacht elke evolutie, elke daling, elke klimming, elke wending neemt men waar, men houdt geen oog van het toestel af, dat de lucht vervult met het ongekende op verren afstand hoorbaar gezoem, dat nu eens zachtkens wegsterft dan weertoeneemt in kracht, zeer sterk wordt als de tocht ten einde loopt .Als een razende Roland nadert de vliegman, langzaam glijdend naar de aarde, maar met een snelheid die doet vreezen, dat hij veel te vèr over het gras veld zal strijken maar hij heeft nauw keurig berekend en stopt midden op het terrein. Het sturen bij de daling en de lan ding zelf geven nieuwe emoties en de plotselinge stilte na het gezoem doet won derlijk aan. Doch de stilte duurt slechts kort, wordt onmiddellijk opgevolgd door hoerageroep en handgeklap. De heer Verstraeten neemt de toejuiching genoe- gelijk en gemoedelijk in ontvangst, op zijn gelaat plooit een blijde lach en zijn oog schittert even dan beantwoordt hij vriendelijk de hulde engaat kalm zijns weegs. Volkomen heeft hij gisteren be vestigd den eersten indruk, dien we Dins dag van hem kregen en dien we aldus weergaven: degelijk en deugdelijk als zijn motor en het herrie-maken laat hij aan dezen over. De korte maar hartelijke toe spraak van den heer Ripping getuigde evenzeer van sympathie als die van den heer de Groot en het eenvoudige bedank je :„Het heele komiteit en alle massa volk hèrtelijk dénk" deed prettig aan. Het slot der vliegfeesten. Den Maandag daarop was alles voorbij. En de Alkmaarsche Courant schreef: Als de lezer dit nummer in handen krijgt, behoort de vliegweek alweer tot het verle den, is de heer Verstraeten voor de laatste maal de lucht in geweest, is het mooie veld alweer ontruimd en herinnert alleen ijzer, hout en doek aan hetgeen er geschiedde. Nog een paar dagen van kloppen en hame ren en het land bij het Overbosch kan zijn stille slaap-van-maanden, waaruit het zoo ploseling werd gestoord, weer ingaan. Wellicht dat een eenzame wandelaar nog eens even in de buurt blijft toeven, aange grepen door -het groote contrast van de rus tige rust en de ongekende drukte, van het stille weiland en de woelige menschenmas- sa, de geluidlooze ruimte en het motor- gesnor Vergeten echter zal men zoo'n dag als gisteren niet gauw. Nimmer zullen er zoo veel duizenden menschen in Heiloo zijn ge weest. Het terrein was uitstekend bezet er zijn ruim vijfduizend baarton verkocht. Waar men den vlieger maar dacht te kun nen zien en waar het staan geoorloofd was, hadden zich menschen opgesteld aan de Hoevervaart liep het getal derzulken tot vele duizenden. Met zulk zeldzaam weer was het trouwens te verwachten vooral als er een vliegman is gelijk de heer Ver straeten, die zijn menschen niet teleurstelt. Tot viermaal toe heeft hij gisteren gevlogen. Eerst veertien, toen tien, vervolgens zes en eindelijk vijf minuten, zoodat men volop gelegenheid had van zijn kunst te genieten, te meer, omdat de heer Verstraeten bij het stille weer de vlaggen hingen meestal slap aan de stokken verscheiden malen over het publiek vloog en zich ook meer in oostelijke richting bewoog. Zeer mooi was de laatste vlucht, waarbij een prachtige zwenking werd volbracht, waardoor hij in precies dezelfde richting terugkwam, als waarin hij was uitgevlogen „dat is profes- seurswerk", zei de vliegman met begrijpe lijke voldoening. Al had hij het boven koud gehad twee Alkmaarsche couranten en een vest van zijn broer waren ter beschutting van den borst meegenomen de ontvangst bij het publiek moest hem verwarmen. Een oogen blik zelfs werd hij op de schouders rondge dragen. En wat heeft men hem lastig geval len met verzoeken om handteekeningen op prentbriefkaarten, boorden, manchetten te zetten, wat heeft men hem vaak gekiekt. En buiten het terrein reed de vliegman door een haag van menschen en daverende hoe ra's schalden naar het gelende bladerdak op. Het was waarlijk imposant. En heden heeft men hem met muziek in optocht naar het terrein gebracht. Natuurlijk passeerden er heden bij lange na niet zooveel personen de controle die uitstekend werd waargenomen, ten deele door conducteurs der H.IJ.S.M. als giste ren. Toch valt ons het bezoek mee. Het weder is weer magnifique. De heer Oudt, de aannemer, zei het al: „als ik de beweging in handen heb, is het altijd goed weer, denk maar eens aan de landbouw- feesten". Laat ons hopen, dat de heer Oudt in Alk maar nog vaker „een beweging in handen heeft!" De eerste vlucht geschiedde dan ook on der bijzonder gunstige omstandigheden. Toen de heer Verstraeten weer beneden was werd hem namens de verpleegden in het oudemannen- en vrouwenhuis 'n bou- quet aangeboden. Toen ging het „in huldi gende stoete naar de feesttent, waar de da mes de Groot en Pluimgraaff een bouquet aanboden en hunne echtgenooten het woord voerden. De heer de Groot sprak aldus: Prof. Verstraeten, heden is het de 5de dag der vliegweek, waarin U voor den 14den keer heeft laten zien uwe bekwaam heid, kunde en kennis door het zachte op stijgen, prachtige vorm van zwenkingen over het terrein, het zachte en langzame neerdalen op de bepaalde plaats. Wij heb ben in U gezien een man van wilskracht, kalmte en ervaring en de vliegmachine vol komen meester, die uwen naam van profes sor waardig heeft gemaakt. Gij hebt ons niet teleurgesteld mijnheer Verstraeten. Neen! Gij hebt het publiek van Alkmaar en omstreken volkomen bevre digd en ik zeg u daarvoor onzen oprechten dank. Wees verzekerd dat wij uwen naam als vliegenier van 6 tot 10 October 1910 nooit zullen vergeten. (Applaus en fanfa res.) De heer Pluimgraaff zeide gaarne de taak op zich te hebben genomen om de tolk der dames te zijn en den heer Verstraeten toe te spreken, nu de dames besloten hadden een stoffelijk blijk van hulde aan te bieden. Aangenaam was het hem getuigenis te kun nen afleggen van de gevoelens van waar deeringen, welke de dames bezielden. Gaar ne voegde spr. bij de vele complimenten, de vele goede wenschen en de velerlei hulde de bekentenis, dat de dames met stille ver wachting den eersten vlucht hadden gezien. Groote indruk, zeide spreker, had de heer Verstraeten bij de dames achtergelaten en met de meest prettige gedachten zouden zij terugdenken aan de vliegweek. Zij hopen, dat bij den heer Verstraeten hetzelfde het geval zou zijn. Spreker besloot met den wensch: „Vive 1'aviateur; au revoir!" (Ap plaus en fanfares). Na eenigen tijd wachtens had de tweede tocht plaats ook al weer een succes. Na mens de heeren Termaat, Koesen, de Waal en eenige anderen werd na afloop hiervan door den heer Fortuin met een toespraak een fraaie krans overhandigd. Met dezen veertienden tocht was het op treden van den heer Verstraeten in Alk maar geëindigd. De heer Fortuin zeide, nadat men den heer Verstraeten op de schouders naar de feesttent hadden gedragen, dat het hier een spontane uiting van hulde was van de an ders zoo koele Hollanders. Men had eerst onder den indruk van het wonderbaarlijke gezwegen. Kranige jongeman, zeide spre ker, ge hebt Alkmaar verbluft, maar ook aan u verplicht. Ik hoop, dat gij van Alk maar heerlijke indrukken zult meenemen. Ik aarzel niet allen uit te noodigen een drie werf „Leve Van Straeten" uit te roepen. Toen hieraan was voldaan huldigde spreker het Comité. De spreker verzekerde, namens zijn vrien den, die den krans hadden aangeboden, dat de namen der comitéleden borg stonden voor het welslagen. Wat zij hebben gepres- teer is bewonderenswaardig, draagt in elk opzicht cachet. Dank zij het beleid en krachtdadig initiatief van het bestuur is deze schoone organisatie tot stand gebracht. Daarvoor een: leve 't bestuur. (Daverend applaus.) Op elegante wijze sprak mevrouw van Griethuysen geb. Bilderdijk de Meijer den vliegman aldus toe in dichtmaat: Monsieur Verstraeten. Je vous fais mon compliment Tout le monde est content De vos vols si magnifiques Vraiment c' est de la magique Mais nous sommes encore plus heureux Puisque vous, tellement courageux Sous accidents vous soyez, arrivé, Vive 1' aviateur tant renommé. Om half vijf dankte de heer Verstraeten. Ik ben eigenlijk geen spreker, maar ik wil toch even spreken. De eer mij bewezen is eigenlijk te groot. Ik heb niets meer gedaan dan mijn plicht, ik heb aangenomen om vlie- g«i te laten zien en dat heb ik gedaan. De eer bewijst dat het geheele volk mij sympa thiek is. Ik dank alle heeren van het comité, de heeren Haarsma van Oucoop en de Jong, deze heeren en de oudjes voor de schoone kransen en het bouquet. Van harte allen dank. Tot dank en tot afscheid zal ik nog een maal vliegen. Toen vloog de heer Verstraeten onder groot enthousiasme voor de derde maal. Alkmaarsch Warenhuis toonde zijn be langstelling in den vliegman en zyn mooie prestaties door hem uit te noodigen in het magazijn te komen en daar een souvenir in ontvangst te nemen. De heer Verstraeten voldeed hieraan gaartie en zocht vanmiddag een fraaie reisnécessaire uit. Hoezeer de Alkmaarsche vluchten van den heer Ver straten in ons land de aandacht trekken blijkt uit de tallooze telegrammen, welke inkomen, om elders te komen vliegen. Thans behoort de vliegweek tot het verle den. Vanavond zal het comité den heer Ver straeten een diner in den Toelast aanbie den, wachten hem Hors d'oeuvre Gnome en andere aeronautisch-gastronomische verras singen „tot Maandagavond wil ik graag vrijblij ven en mijn eigen gang gaan, maar als het Maandagavond is en alles is goed afgeloopen, dan wil ik graag met de heeren eten en drinken en dan mag het ook wel wat laat worden...." Nu alles is goed afgeloopen, het még laat worden. De heer Verstraeten heeft zich doen kennen als een even bekwaam als voorzichtig vliegman, die van de vliegkunst geen kunstenmakerij maakt, maar haar op sympathieke manier demonstreert, op een wijze, die vertrouwen wekt in de nieuwe overwinning van den mensch op de oude elementen. Wij wenschen hem elders het zelfde succes toe als hij hier heeft behaald en hopen van harte dat in vervulling gaat zijn verlangen, over tien jaren nog te kun nen laten zien, hoe er dan gevlogen wordt. Met zeer veel genoegen vernamen we dat het „komiteit" over de financiën gunstiger kan oordeelen, dan in de laatste troonrede over 's rijks geldzaken geschiedde. De hee ren, die de zaak hebben aangepakt, hebben dat, wij constateeren het gaarne, flink en doortastend gedaan en voor een regeling ge zorgd, die in aller opzichten in orde was. Jammer zou het geweest zijn, als het voor hen op een groot financieel verlies was uit- geloopen. En wanneer wij tenslotte nog eens even eraan denken, dat de vliegweek duizenden menschen naar Alkmaar heeft gebracht, en er aan herinneren hoe gisteravond bijv. in de Langestraat een bijna ongekende drukte heerschte, en er door heel wat menschen iets verdiend is, dan gelooven we dat er alle reden is, om ook in materieel opzicht dank baar te wezen, dat Alkmaar een vliegweek heeft gehad! Het vliegmenu! Laten wij eindigen met het weergeven van een uittreksel van het verslag van het diner. De tafel in de Toelast was prachtig ver sierd. Niet alleen waren bloemen in de kleu ren der Belgische vlag kwistig aangebracht, maar ook was in het midden het vliegveld in het klein, maar zeer nauwkeurig nage bootst, opgesteld, terwijl daarboven een mi- niatuur-Sommer-tweedekker zweefde. Het menu was bijna geheel aan de vliegsport ge wijd: hors d'oeuvre Gnome (naar de motor), Potage a huile de ricin (de motor wordt met wonderolie gesmeerd), sauce caout- choutée (het doek van het vliegtoestel is ge- caoutchouteerd), légumes Panorama (ge noemd naar de vergezichten, waarvan de luchtreiziger geniet), débris d'un appareil a Toulouse (een pasteitje in bladerdeeg, ge noemd naar een verongelukt vliegtoestel), montants de cellules (de staven van het toe stel, hier asperges), levier de manoeuvre (het stuurtoestel, hier gebakken paling), .fines herber du terrain (hier groente en na tuurlijk geen gras van het terrein), Ver straeten en plein vol (hier, in verband met het feit, dat de heer Verstraeten telkens als hij van een vlucht terugkwam over de kou klaagde, ijs) enz. Dat het tijdens den maal tijd, die een intiem karakter droeg, aan ge zelligheid en speeches niet ontbroken heeft, laat zich denken! Tot besluit. Wij mogen deze „herinneringen" niet eindigen, zonder er enkele woorden aan toe te voegen. Ons heeft vooral getroffen het groote verschil tusschen vliegen in 1910 en vlie gen in 1935 en 1936. Wat toen een gebeur tenis was, is nu heel erg gewoon gewor den. Vluchten van 5 tot 10 minuten werden wonderbaarlijk genoemd. Verstraeten vloog ettelijke minuten en heeft in totaal ook gedurende de Alkmaarsche vliegweek 15 vluchten gedaan. Iets wonderbaarlijks voor dien tijd! Maar het blijkt herhaaldelijk Alk maar bofte door het schitterende weer: 't was helder en bladstil! En wanneer het had gewaaid, dan was Verstraeten netjes op den grond gebleven. Kom daar nu eens om! Geen vluchten van zooveel minuten op een hoogte van minder dan 100 M. Geen afhankelijkheid van het weer. Onze K.L. M.-ers vliegen op Londen, Parijs, Kopen hagen, Berlijn, op Batavia, en als een toe stel een paar minuten over tijd is, vindt men dat vreemd Regen en wind deren niet. Er wordt ge vlogen op de minuut af. In een kwart-eeuw is er veel veranderd. De Gnome-motor met zijn 40 P.K. is ver vangen door monsters met het tienvoudi ge er van. En één motor is niet genoeg: twee, drie, vier zoemende apparaten drij ven toestellen de lucht in, toestellen, niet van ijzerdraad, bamboes en linnen, maar van stevig materiaal vervaardigd. Wel is er veel veranderd in een kwart eeuw. En als wij wel eens zeggen, dat „de tijd vliegt", dan beseffen wij dit pas goed, als wij zoo'n relaas lezen en daarbij be denken, dat alles gebeurde slechts 25 jaar geleden! De luchtvaart is met sprongen vooruit gegaan. De vooruitgang is niet in procen ten uit te drukken. Wat zullen wij over 25 jaar kunnen zeg gen? Als wij dan nogmaals ditzelfde ver haal schrijven, zal de vooruitgang nog duidelijker in het oog springen. En mis schien zullen wij onze schouders ophalen, als wij dan nog eens lezen over Parmen- tier, die in een recordtijd naar Australië vloog en toen een prestatie leverde, die de geheele wereld versteld deed staan. De toekomst ligt in de lucht! Dat wordt nog duidelijker als wij bo venstaande nog eens gelezen hebben en vergelijkingen gemaakt hebben met den tegenwoordigen tijd! jHecfitszakw Twee en een half jaar gevangenis straf geëischt. Gistermiddag zette de Haarlemsche Rechtbank de behandeling voort van de zaak tegen den 56-jarigen vroege- ren chef van het plaatskaarten-bureau der Ned. Spoorwegen te Haarlem, die terecht stond wegens verduistering van ongeveer 137.000, gepleegd in de jaren 1932, '33, '34 en '35. Als getuige werd gehoord een accoun tant der Directe Belastingen te Haar lem. Des morgens was de zaak ge schorst, omdat deze getuige door een misverstand niet verschenen was, zoo als we gisteren reeds meldden. De accountant had de boekhouding van het station gecontroleerd en over zijn be vindingen rapport uitgebracht. De verduis teringen beliepen een bedrag van ruim 137.000, doch zoover was na te gaan, had verdachte in totaal ongeveer 100.000 voor zijn speculaties gebruikt. Van dit verschil kon de accountant geen verklaring geven, evenmin als verdachte. De president had bij het nalezen der stukken het vermoeden gekregen, dat ver dachte wel eens steekpenningen aan een zijner superieuren had gegeven, hetgeen wel een vreemd licht op de zaak zou wer pen. Verdachte bestreed, dat van steekpennin gen sprake was geweest. Het geval had zich eens voorgedaan, dat er in een der kassen 1000 te veel bleek te zijn, zoodat er dus sprake moest zijn van een fout in de ad ministratie. De bewuste superieur had er toen voor gezorgd, dat geen maatregelen tegen verdachte werden genomen en daar na aan verdachte verteld, dat hij geld noo- dig had voor de verpleging van een ziek familielid. Verdachte had hem toen f 1000 geven, waartoe hij zich wel verplicht ge voelde, zooals hij aan de rechtbank ver klaarde. Requisitoir. In zijn requisitoir zei de officier van justitie, mr. A. R. Andringa, dat verdachte een zeer ernstig feit gepleegd heeft, door groote bedragen, die hij uit hoofde van zijn betrekking onder zich had, te verduisteren om er mee te speculeeren. Spr. wilde reke ning houden met de omstandigheid, dat de contole niet was, zooals zij wezen moest, waardoor de fraude over een zoo lange periode kon loopen. Een verontschuldiging was dit echter allerminst. Ten slotte eischte de officier een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden, met aftrek van het voorarrest, dat thans ongeveer zes maanden heeft geduurd. De verdedigde, mr. Silvain Groen, be toogde o.a. in zijn pleidooi, dat het met ver dachte niet zoo ver gekomen zou zijn, als de controle strenger was geweest. Ook de bankbediende, die verdachte's financieele transacties verzorgde, had zich moeten af vragen, waar L. al het geld vandaan haal de. Het verschil tusschen het verduisterde bedrag en het bedrag, dat L. in de trans acties gestoken heeft, is zoo groot, dat het wel opgevallen zou zijn als hij het ten eigen bate gebruikt had. Zonder te willen insinueeren vestigde pleiter er de aandacht op, dat de financieele verhouding tusschen L. en den bankbediende absoluut niet te controleeren was, daar nimmer kwitanties verstrekt werden. Ook was het pleiter op gevallen, dat verdachte eens 4900 met den bediende had afgerekend, waarvan in de rekening-courant van de bank 3000 gulden verantwoord was. Zelf had de bankbedien de eens op de rekening van L. 900 opge nomen, hetgeen volgens pleiter niet geoor loofd was. Op den bediende wordt reeds aandrang uitgeoefend om ongeveer 2000 provisie, welke hij genoten heeft, aan de Ned. Spoorwegen te betalen. Pleiter noemde eenige psychologische factoren, die er toe hebben medegewerkt, dat verdachte tot de daad gekomen is, en verzocht een zoodanige straf op te leggen, dat verdachte, die thans 57 jaar is, nog eenigen tijd in zijn gezin kan terugkeeren. De directie der Ned. Spoorwegen is bereid gevonden geen faillissement van verdachte aan te vragen. De rechtbank zal op 23 Januari uitspraak doen. ZWARE STRAF NAAR DOOD DOOR SCHULD. Vandaag had zich voor de rechtbank te Zutphen te verantwoorden de 27-jarige chauffeur D. W. uit Enschede, die op 18 De cember met zijn vrachtauto op het rijwiel pad te Brummen den wielrijder Slijkhuis had aangereden, tengevolge waarvan deze was overleden. De eisch luidde 4 maanden gevangenis straf en 1 jaar ontzegging van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen. MINISTER COLIJN BELEEDIGD. Eén maand geëischt. Een jeugdige meubelmaker zou op een vergadering van de R. S. A. P. te Amers foort den minister-president hebben belee- digt; bovendien zou hij zich aan opruiing hebben schuldig gemaakt. De politierechter te Utrecht had verd. wegens deze beide feiten tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Verd. stond gisteren voor het hof terecht; hij ontkende de bedoeling te hebben gehad, den persoon van den minister te beleedigen. De jongeman gaf toe, in zijn rede te heb ben gesproken over „vernietiging van dit gezag". Hierbij had hij echter de middelen, waaróp hij zich dit voorstelde te doen, niet ter sprake gebracht. De procureur-generaal, mr. Versteeg, was het wat de tenlaste gelegde opruiing betreft, met verd. eens. Het O. M. achtte hier geen strafbare opruiing aanwezig, omdat niet over geweldmiddelen was gesproken. Wegens beleediging van minister Colijn eischte het O. M. een gevangenisstraf van één maand. De verdedigster, mevr. mr. De Ruyter— De Zeeuw, pleitte vrijspraak, daar h. L opzet tot beleediging ontbrak. Arrest 23 Januari. Nog iets. Een grondwerker uit Amersfoort, die iö een politieke vergadering zijn geestver wanten den raad had gegeven, om, wannee» de huisbaas om huur kwam, hem hardhan dig de deur uit te smijten, was door den politierechter wegens opruiing tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Gisteren diende de zaak in hooger beroep voor het Hof. De procureur-generaal requireerde beves tiging van het vonnis. Arrest 23 Januari. OUD-GEMEENTESECRETARIS VOOR DE RECHTBANK. Voor de rechtbank te 's-Hertogenboech stond gisteren terecht de 53-jarige J. T„ oud-gemeente-secretaris van de gemeente Veen (N.-Br.), die in de jaren 1932 en 1933 een bedrag van 3000 zou hebben ont vreemd, ten nadeele van de gemeente Veen. De verdachte bekende, dat hij zich een be drag van 270,95 had toegeëigend, toebe- hoorende aan de kas van „Armenzorg" te Veen. De president zei, dat toen de kas werd gecontroleerd, er een tekort was van onge veer 3000. De verdachte noemde dit on mogelijk. De burgemeester van Veen, de heer C. Landweer, zeide het tekort met zijn wethouder te hebben ontdekt. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde be wezen en voegde er aan toe, dat dit reeds de tweede maal was dat de verdachte zich schuldig maakte aan verduistering. Hij requireerde een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. De verdediger mr. baron van Hugenpoth bepleitte op juridische gron den vrijspraak of voorwaardelijke veroor deeling. Uitspraak over veertien dagen. CONTROLEUR CRISIS-ZUIVEL- CENTRALE BERECHT. 1jaar geëischt voor het giften aannemen. Een gewezen controleur der Crisis- Zuivel-Centrale uit Stompwijk, thans ge detineerd, heeft terecht gestaan voor de Haagsche Rechtbank wegens het aannemen van giften, in geld en in boter, hem ge daan met de bedoeling om hem als ambte naar, in strijd met zijn plicht, te bewegen geen processenverbaal op te maken ter zake van overtredingen der boterwet, ge pleegd door een boterhandelaar te Stomp wijk. Verdachte, die de feiten gedeeltelijk toe gaf, beweerde o.m., dat men hem eenige malen boter in zijn tasch stopte, zonder dat hij vooraf hiervan kennis droeg. Volgens de verklaringen van den Ryks- Zuivel-inspecteur zouden reeds eerder knoeierijen hebben plaats gehad, die ter kennis van getuige's voorganger werden gebracht. Deze zou uit medelijden met den verdachte geen vervolging hebben doen instellen. Naar aanleiding hiervan merkte de president, mr. Haga op, dat deze amb tenaar dan mede in gebreke was, daar het zijn plicht zou geweest zijn zulks wél te doen. Verdachte beweerde geen goed begrip van zijn functie te hebben gehad. Hij was belast met de controle op de menging van boter, doch niet op de aanwezigheid van boter. De president zeide dat de verdachte den naam van de Nederlandsche ambtenaren door zijn handelingen door het slijk heeft gehaald. Het O. M., waargenomen door jhr. mr. Van Asch van Wijck, noemde deze zaak ernstig en treurig, want, zeide spr., men generaliseerd zoo graag en wrijft aan een geheel corps aan wat een enkeling misdoet. De officier oefende scherpe critiek uit op den tak van dienst, die de justitie onwe tend laat van zeer ernstige feiten, welke somtijds in de dagbladen worden gepubli ceerd en daardoor aanleiding geven, dat het publiek gaat generaliseeren en critiek uitoefenen op het gezag, inet name op de overheid en zelfs op de justitie. Spr. wees op de langdurige periode, waarover deze knoeierijen loopen, en vor derde ten slotte tegen verdachte 1% jaar gevangenisstraf. Jhr. mr. Sandberg, de verdediging voe rend, zeide, dat zijn cliënt op 58-jarigen leeftijd voor het eerst strafbare feiten be gint te plegen. Op zijn vorig leven rust geen smet, blijkens informaties, door plei ter ingewonnen. Hier rijst de vraag: is deze verdachte als ambtenaar strafbaar? De Rijkszuivel- inspecteur zond de klacht niet door, omdat het z.i. zijn dienst niet betrof, want ver dachte was geen visiteur, doch mengcon- troleur. Pleiter noemde de dagvaarding onjuist, mede omdat verdachte geen bevoegdheid bezat, zonder speciale machtiging de door hem bezochte perceelen te betreden, en hij concludeerde tot vrijspraak. Na re- en dupliek bepaalde de rechtbank de uit spraak op 23 Januari a.s. Omkooping, Vervolgens stond terecht een koopman uit Stompwijk, verdacht van omkooperij van den verdachte uit de vorige zaak, die thans als getuige werd gehoord. Deze laat ste verklaarde &nige malen geld en boter te hebben ontvangen als belooning voor het niet-opmaken van proces-verbaal, hoe wel verdachte wist, dat boter, bestemd voor vermenging met margarine .clandes tien werd vervoerd. Op verzoek van den verdediger werden eenige getuigen gehoord, die volgens den verdachte, allen met den vorigen verdach te hebben geknoeid. Getuigen verklaarden onder eede, dat dit nimmer was geschied. Verdachte zeide, de speelbal van de pon-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9