i t D HONIG S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. SITTERSêXICOD Xcaoiêiciaai 7lieuws >oe«eoo JUdiapr.oqtamma ®oo®®g« Seuitteton E ONBUIGZAMEN RETOURBILJETTEN EN SPOORPRIJZEN. BROEK OP LANGENDIJK Q OUDKARSPEL HEERhUGOWAARD PMILIPS RADIO 10H en JftH BOIlEMflHHE, HongstraalB. BERKHOUT HOORN (Van onzen Reis-redacteur.) Zullen de Nederlandsche spoorwegen overgaan tot invoering van meerdaagsche retourbiljetten tegen verminderden prijs? Over de wenschelijkheid daarvan heeft het publiek heel gauw een antwoord klaar. Na tuurlijk zou iedereen het toejuichen, wan neer het reizen door nog meer faciliteiten zou worden veraangenaamd, maar zullen de spoorwegen aan deze wenschen van het pu bliek gevolg geven? En vooral: zou een der gelijke prijsverlaging de bedryfsuitkomsten ten goede komen? Den laatsten tijd zijn er geruchten in om loop, die erop wijzen, dat een spoedige in voering van meerdaagsche retourbiljetten ernstig wordt overwogen, ja zelfs, dat ze nog dezen zomer zou zijn te verwachten. We hebben ons daarom eens gewend tot den dienst van exploitatie der Nederlandsche spoorwegen, ten einde hier iets naders over te vernemen. Daarbij is ons gebleken, dat aan een zoo eenvoudig lijkende kwestie meer vast zit, dan de oppervlakkige beoor- deelaar zou denken. Op onze vraag of de loopende geruchten op waarheid gegrond waren, kon men ons geen direct antwoord geven. Men deelde ons evenwel mede, dat deze aangelegen heid in den regel veel te eenvoudig werd opgevat door het publiek. Velen denken, dat het reizen er belangrijk door gestimuleerd zal worden, doch voor de hoofdadministratie der spoorwegen is dat nog geheel een open vraag. Reeds vele malen heeft men er brie ven ontvangen van spoorweggebruikers, die vroegen den geldigheidsduur der thans één- daagsche retours te verlengen, omdat zij er dan meerevoordeel van zouden hebben. De spoorwegen stellen" zich evenwel op het standpunt, dat zij geen philantropisch in stituut zijn en dat dus elke wijziging in de tarieven een zakelijken grondslag móet heb ben. Alleen voor het plezier van deze brief schrijvers zal men er dus nimmer toe over gaan. Iets anders is het, wanneer zal kunnen worden aangetoond, dat de bedrijfsuitkom- sten er door zullen verbeteren. Nu reeds kan men echter op Zaterdagen, vooral in het Westen des lands, een druk verkeer waar nemen van personen, die zeker dienzelfden dag niet terugkeeren en die dus den dubbe len vrachtprijs betalen. Wanneer men deze menschen 25 pCt. korting gaf op hun reis, zouden ze vermoedelijk niet méér van den trein gebruik maken dan ze thans reeds doen. Om dezelfde som aan reiskosten te ontvangen, zouden de spoorwegen dus 25 pCt. meer reizigers met dezen nieuwen maatregel moeten trekken en men betwij felt, of dit wel het geval zal zijn. Eigenlijk moet de toename nog meer dan 25 pCt. zijn, want de materieel- en tractie- kosten, benevens die van het personeel wellicht, zouden er door toenemen. Bij een vermeerdering van het aantal reizigers moet men immers meer wagons gebruiken of zelfs meer treinen inleggen om den groo teren toeloop te kunnen verwerken. Dat er meer gereisd zou worden, wil men gaarne toegeven, doch men is het er niet over eens, dat deze vermeerdering ook in de bedrijfs- uitkomsten tot uitdrukking zal komen. Nederland staat met zijn systeem van re- tourkaarten vrijwel alleen. Vóór den oorlog, omstreeks 1910, had men evenals toentertijd in Duitschland retourkaarten die een maand geldig waren. Daarvan werd even wel zooveel misbruik gemaakt, dat ze ten slotte werden afgeschaft. Men heeft toen de zoogenaamde buurtverkèerkaarten over gehouden voor kleinere afstanden, zooals ook de naam wel aanduidt. Er werd ge klaagd, dat de hierbij gestelde grenzen on billijk waren en toen hebben de spoorwegen den knoop doorgehakt door te bepalen, dat de korting van 25 pCt. zou gelden voor alle reizen die op denzelfden dag in heenwaart- sche en terugwaartsche richting zouden worden afgelegd. Dit stelsel, dat vrijwel uniek is, heeft nu eenige maanden gefunctionneerd, doch op onze vraag, of men er bevredigende resul taten mee had bereikt, moest men ons voor alsnog het antwoord schuldig blijven. Pas na zekeren tijd zal kunnen worden vastge steld of de inkomsten door den nieuwen maatregel zijn vermeerderd, waarbij nog met allerlei omstandigheden zal moeten worden rekening gehouden. Men vergelijkt de toestanden hier gaarne met het buitenland. Duitschland heeft alleen de zoogenaamde Sonntagsrückfahrtskarten, die (de naam wijst het al uit) alleen op Zondag gelden, welke termijn echter is uit gebreid en wel van Zaterdag na 12 uur tot Maandag vóór 12 uur. Het zijn dus een soort week-end-kaarten in den trant van zooals men die hier ook zou willen hebben, maar ze gelden maar voor bepaalde afstan den en onze gewone ééndaagsche retour- kaarten kent men in Duitschland niet. In België is de toestand ongeveer gelijk. Daar heeft men ook alleen week-end-kaarten te gen verminderd tarief. Wanneer men naar Duitschland en België kijkt, moet men be denken, dat daar onze ééndaagsche retour- kaarten geheel onbekend zijn. Dat maakt een groot verschil. Het vaststellen der tarieven is een moei lijke kwestie, waar veel aan vast zit. Ieder zal het er evenwel over eens zijn, dat een wijziging ervan dient gemotiveerd te wor den door de verwachting van financieele voordeelen. Daarvan schijnt men in het on derhavige geval bij de spoorwegen nog niet overtuigd te zijn. WATERREGELING IN KENNEMERLAND. Te Beverwijk heeft de commissie voor een goede waterregeling in Kennemerland vergaderd, waarbij o.m. vertegenwoordi gers van de Provinciale Staten, groot grondbezitters en de heer Jansen, leeraar aan de Tuinbouwwinterschool te Bever wijk aanwezig waren. In de vergadering van deze commissie met de Rijkscommis sie terzake van wateronttrekking aan den bodem was het aanleggen van een groot kanaal besproken van Wijk aan Zee tot Bakkum, waarvoor een grondig onderzoek noodig zou zijn en waarvoor de financiën gevonden zouden moeten worden. Ter sprake kwam een kleiner plan, het maken van een circulatie van opgepompt beekwater. Als proef voor een grcot plan werd goedgekeurd, dat de commissie hier voor zou werken. Voor de gronden van de Tusschenwijk ligt alles klaar voor het oppompen van water in droge tijden. Het groote struikelblok is hier echter het hoo- ge stroomtarief. De commissie zal zich ook hiervoor interesseeren. Verder kwam de zanderij te Castricum ter sprake. In het rapport van den minister is gewezen op het nut, dat enkele complexen kunnen hebben van afzanding, mits het met de noodige omzichtigheid geschiedt. Een voorbeeld hiervan is de zanderij te Castri cum, die eenmaal afgezand en geëgali seerd, op gemakkelijke wijze van water kan worden voorzien. Ook hierbij zal de stroomprijs een factor van beteekenis blij ven. Er werd een subcommissie benoemd om voor de vervulling van de hierboven uitgedrukte wenschen het noodige te doen. Vereeniging „De Koophandel". De vereeniging van groothandelaren in groenten en aardappelen, „De Koop handel", gevestigd te Broek op Langen- dijk, hield Maandagmiddag een buitenge wone algemeene vergadering in het lo kaal van den heer P. Kramer te Zuid- scharwoude. Aanwezig waren als vertegenwoordi gers van de veilingsbesturen de heeren P. Slot van Warmenhuizen en S. de Boer Kz. te Broek op Langendijk. De voorzitter, de heer C. Wagenaar Kz., opende met een woord van welkom en deelde mede, waarom deze buitengewone vergadering werd gehouden, n.1. op ver zoek van een aantal leden, om te protes teeren tegen het koopen op de veiling door de Ned. Groenten- en Fruit-Centrale. Het bestuur heeft volgens den voorzit ter reeds schriftelijk geprotesteerd naar aanleiding van het besluit in de vorige vergadering. Ook op diverse vergaderin gen heeft spr. zijn stem er tegen laten hooren. Spr. constateerde, dat heel wat minder wordt gekocht dan verleden jaar, voor de distributie. De meest onooglijke partijen worden door de distributie opge kocht, hetgeen dit voordeel heeft, dat de tuinders er iets voor krijgen, terwijl de handel er eigenlijk toch niet mee terecht kan. Het schrijven werd door den heer D. Paarlberg van Warmenhuizen nader toe gelicht. Uit Gouda ontying spr. de meeste klachten. De werklóozen gingen allemaal naar de distributielokalen en de handela ren hadden niets meer te doen. Sommigen moesten hun zaken sluiten. Een heeleboel artikelen worden door de centrale gedis tribueerd. Zelfs worden gezouten boonen verkocht tegen drie cent per kilogram. De woorden van den heer Paarlberg werden door den heer J. Kamp beaamd en onderstreept met andere voorbeelden. Uit de besprekingen kwam duidelijk naar voren, dat niet alleen in Gouda, maar ook in andere plaatsen, zooals Am sterdam, de toestand slecht is. Te Utrecht heeft men ook een distributie, maar daar wordt via den groentenhandel gedistri bueerd, waardoor de handelaren toch ook nog wat verdienen. Opgemerkt werd, dat door den heer Valstar was gezegd, dat er veertigduizend handelaren waren op 40.000 tuinbouwbe drijven, zoodat het woord „Vele varkens rraken de spoeling dun" hier van toepas sing is. Verschillende sprekers voerden nog be zwaren aan tegen dé distributie. Het is tegen de Centrale een onmogelijke zaak om te concurreeren. Hét geeft daar niet, of er geld bij gelegd wordt. Wij hebben onze onkosten en moeten iets verdienen. De heer H. Stennenbërg was van mee ning, dat men heelemaal geen gebrek had aan de Centrale, er zijn al 40.000 hande laren. Als de distributie door blijft gaan kunnen de handelaren naar de Wierin- germeer. De heer J. Hoogland, die voor de Cen trale inkoopt, zette de bedoeling en de werkwijze van de distributie uiteen. Het gaat niet meer zooals verleden jaar, dat maar door gekocht wordt, onverschillig tegen welken prijs, maar er wordt wel de gelijk op gewezen, dat niet geforceerd moet worden. Na ampele besprekingen werd op voor stel van den voorzitter besloten, den mi nister te verzoeken, de groentendistribu- tie op te heffen. Er stemden 24 voor en 10 tegen. De heeren D. Paarlberg, P. Kamp en H. Stenneberg zullen een audiëntie bij den minister aanvragen, om een en ander nader toe te lichten. Naar aanleiding van een schrijven van den heer H. Kamp werd besloten er bij de veiling te Broek op Langendijk op aan te dringen, dat de veilingmeester de te veilen partijen aanwijst en de hoeveelheid op noemt. De heer J. Kramer merkte op dat de veilingmeester het niet wenscht te doen. De vertegenwoordiger van de L. G. C. zegde toe, dat aan het verlangen der ver gadering zal worden voldaan. Na eenige besprekingen werd besloten als lid van de vereeniging voor IJsbestrij- ding „IJsstrijd" toe te tréden. Getracht zal worden Man de L. G. C. te Broek op Langendijk £fedaan te krijgen, dat de producten zoo warden geveild, dat hét gewlclit door de -tüfrtders wordt ge garandeerd, óm VerseWfflen te voorkomen. De heer De Boef deëlde mede, dat bij eerste overtreding volgens Me beslissing var. de N. G. F. C. tot Strafféh mqet wor den overgegaan. Men lette dus op. De heer G'. Bekker sfélde voor, 'het' coh- tract met de transportarbeiders zoodanig te wijzigen, dat de leden meer vrijheid heb ben, zelf te laden. De voorzitter zeide, cfet men er rekening mede moest houden, dat er twee partijen zijn, de werkgevers en de werknemers. De laatsten hebben thans ook een moeilijk be staan. De verdiensten zyn gering. De heer S. Kramer vöhd het beschamend om hierover te praten. Bij loonen van 1 tot 2.50, welke thans per week worden uitbetaald, moest men over opzegging van het contract niet spreken. Toen men de arbeiders noodig had, was men ook blij met hen. De heer Jb. Smit steunde het voorstel van den heer Bekker. Het contract zal daarom worden opge zegd. Mededeeling werd nog gedaan van de verkiezing van de heeren Bonnet en J. Kra mer als lid van de Kamer van Koophandel. De voorzitter feliciteerde deze beide heeren. waarna sluiting volgde. Donderdag 16 Januari. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.— Kookpraatje. 9.05 Omroeporkest. 10.Morgen wijding en gr.pl. 10.30 Omroep orkest. 11.Ensemble Lismondeen voordr. 12.30 Kovacs Lajos orkest en gr.pl. 1.45 Gr.pl. 2.Omroep orkest en soliste. 3.Kniples. 3.45 Gr.pl. 4.Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gr.pl. 4.45 Voor de jeugd. 5.30 VPRO-causerie. 6.—De Avro-Decibels en soliste. 6.30 Sport- praatje. Voor de kinderen 7.05 Vocaal concert. 7.30 Engelsche les. 8.— Ber. 8.10 Cal vet-kwartet. 8.35 Radiotooneel. 8.55 Gr.pl. 9.30 Con certgebouworkest, Wlasof-koor en solisten. 10.15 Gr.pl. 10.30 Kovacs Lajos' orkest. 11.Ber. 11.10 Uit Carlton, A'dam: Veres Lajos en zijn orkest. 11.30—12.— De Avro-De cibels. HILVERSUM, 301 M. (8.—9.15 en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10.— 11.— en 2.—11.30 uur). 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.3°12.Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. en orkestcon cert. 2.Handwerkles. 3.16 Voor de vrouw. 3.45 G.rpl. 4.Bijbel lezing. 4.45 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.15 Gr.pl. 5.50 Concert, viola d'amore, viool altviool en cello. 6.45 Causerie. 7.15 Rep. 7.30 Journ. weekoverzicht. 8.Ber. 8.05 Gr.pl. 9.Causerie. 9.30 Orgelcon cert. (10.05 Ber.) 10.30—11.30 Gr.pl. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 Omroeporkest olv. An- dré. 3.20 Gr.pl. 4.20 Gevar. concert 5.20 Radiotooneel. 8.20 Zang. 9.05 Nat. orkest olv. Inghelbrecht. 11.05 12.35 Dansmuziek en populair concert. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Orgel- speL 11.50 Gr.pl. 12.20 Pop. concert 1 apGr.pl. 2.35 Mantovani's Tipica orkest. 3.20 Vesper. 4.10 Causerie. 4.30 Gr.pl. 5.05 Orgelconcert 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 6.50 Zang 7.15 Spaansche les. 7.50 Lezing. 8.20 X Het Campoli-trio. 8.50 Operacon- J eert, mmv. solisten, koor en orkest. D 9.50 Ber. 10.20 Kerkdienst. 10.40 S Het Parkington-kwintet, mmv. so listen. 11.35—12.20 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestcon cert. 7.35 Volksliederenconcert 11.20 Omroeporkest, Omroepkoor Omroepschrammelensemble en solisten. 1.35 Gr.pl. 3.20 Gevar. progr. 5.20 Omroepkleinorkest. 7.30 Egmont", Beethoven, mmv. het Omroeporkest o. v. Buschkötter. 9.5011.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest o. L v Gason. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Re ligieuze muziek. 6.35 Orgelconcert 7.20 Gr.pl. 8.20 Salonorkest. 8.50 Hoorspel. 9.20 Cabaret 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Sa lonorkest. 1.50—2.20 en 5.20 Gr.pL e.50 Zang. 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroep- orkest. 8.50 Cabaret. 9.35 Omroep orkest. 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Dansmuziek uit Hamburg. 8.20 Radiotooneel. 9.20 Ber. 9.50 Piano recital. 10.05 Weerber. 10.20— 11.35 Chr. Sinding-concert gr.pl GEMEENTELUKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Parijs Radio 8.058.20, Normandië 8.20—8.40, Parijs Radio 8.409.05, Keulen 9.05—10.20, Pa rijs Radio 10.20—13.05, Brussel VL 13.0514.20, Lond. Reg. 14.20— 15.20, Parijs Radio 15.2015.50, Lond. Reg. 15.50—16.20, Parijs R. 16.20—17.20, Brussel VL 17.20—18.20 Keulen 18.20—18.50, Boedapest 18.50 —23.25, Weenen 23.25—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.—9.20, Nor mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 —11.25, Droitwich 11.25—18.20, Leipzig 18.20—18.50 Droitwich 18.50 —19.20, Lond. Reg. 19.20—24.—, Loop der bevolking. Bevolking op 31 Dec. 1934 933 m., 851 vr., totaal 1784 pers. Geboren 27 m. en 10 vr.; gevestigd 29 m. en 40 vr., totaal 106 pers. Overleden 8 m. en 6 vr.; vertrokken 34 m. en 49 vr., totaal 97 pers. Bevolking op 31 December 1935 947 m., 846 vr., totaal 1793 pers. Het verschil is dus 14 m. meer, 5 vr. minder, totaal 9 pers. meer. Levenloos aangegeven 1, huwelijken 8. Uitvoering muziekvereeniging. Zondagavond gaf de muziekvereeniging „H. U. G. O." haar winterconcert in de zaal van den heer A. Rus. Aan dezen avond werd medewerking verleend door de humoristen Daan Pool en Tommy Bouman. De zaal was geheel door het publiek ge vuld. De voorzitter, de heer Jac. Volker, sprak in zijn openingswoord zijn vreugde uit over deze groote opkomst, die aantoont, dat de bevolking van Heerhugowaard nog altijd met de vereeniging meeleeft. Als dank voor hetgeen de inwoners in 1935 op finan cieel gebied voor „H. U. G. O." gedaan heb ben, heeft de vereeniging, aldus spr., voor een uitstekend programma gezorgd. Ofschoon „H. U. G. O." nog deel uitmaakt van de eere-afdeeling, behoorende nummers die gespeeld werden op één na allemaal tot de superieure-eere afdeeling, doch ze werden zonder uitzondering goed gespeeld. De diri gent, de heer P. A. van Mever, heeft weer bewezen, dat hij de successen, die hij in den afgeloopen zomer met zijn corps behaald heeft, ten volle waard is. Wij kunnen nog mededeelen, dat ter ge legenheid van de bazar, die „H. U. G. O." de volgende maand zal houden, het publiek vermoedelijk kennis zal kunnen maken met de nieuwste aanwinst van de vereeniging, het pas opgerichte jongenscorps, dat dan waarschijnlijk een paar eenvoudige num mertjes ten beste zal geven. i Avr IjX ij iif.nnv n SIKA STOF. ZUIGERS Vrooqt PoJiivoor 2-joriq* v«rs«k*rir>9 van lampao «n '•parotte kotten Agenten voor Alkmaar, Hoorn en Den Helder: Na de pauze hielden Daan Pool en Tommy Bouman het publiek op aangename wijze bezig, waarmee zij, zooals gewoonlijk, veel succes oogstten. De avond werd met een gezellig bal be sloten. Kruidenierswaren gestolen. Terwijl de kruideniersbediende J. L. zijn boodschappenmand even onbeheerd liet staan, zijn er verschillende artikelen uit ont vreemd. De politie heeft de zaak in onder zoek. Loop der bevolking. Aantal inwoners op 1 Januari 1935 6188 m., 6336 vr., totaal 12524 pers. Vermeerderd door geboorte met 106 m-, 106 vr.; vermeerderd door vestiging met 368 m., 402 vr., totaal dus 6662 m., 6844 vr., tot. 13506 pers. 40) naar het Eugelsch vau J. S. FLETCHER doort mJ- li. J. n. „Die verwenschte ingenieurs hebben me anders verzekerd, dat er niets met de dam gebeuren kon' Dat die niet kon doorbre ken! Nooit!" „Goedmaar daarbij hebben ze na tuurlijk niet gerekend met lui, die een ontploffing zouden veroorzaken!" wierp Washington hem tegen. „Als de ontplof fingslading sterk genoeg is nou, dan geloof ik, dat je iederen dijk en ieder bouwwerk wel kunt opblazen!" „De bedoeling was alleen een scheur te veroorzakende druk van het water moest en zou de rest dan wel doen", her haalde Crabtree. Oliver keerde zich plotseling tot den op zichter, alsof hij op hem persoonlijk woe dend was. „En daarnet heb je beweerd, dat je er geen verklaring op wist!" snauwde hij. „Waar wist je nu geen verklaring voor? Mij dunkt het is nog al eenvoudig!" „Ik kan me niet verklarenheelemaal niet... wie zoo iets misdadigs in zijn hoofd zou kunnen halen... om zooiets te doen", antwoordde Crabtree. „Is het niet krankzinnigenwerk om zulk een water vloed... over de stad daar los te willen laten? Als die dam bezwijkt, mijnheer Carsdale, dan gaat heel Halfirth er aan! Wie kan dat nu hebben willen doen? Wie is daar schurkachtig genoeg voor? Dat kan ik me juist niet indenken! Waarvoor zou iemand zooiets verlangen te doen Waarvoor?" „Juist", herhaalde Washington zachtjes, „waarvoor?" Oliver, die bij de tafel was blijven staan, met één hand er op steunend, keek strak naar zijn uitgespreide vingers en zei niets. Louis zag het en wendde zich tot Washing ton. „Wat hebt u voor maatregelen geno men?" vroeg hij. „Iets hebt u natuurlijk gedaan". „We hebben al het metselwerk nage keken", antwoordde de voorzitter. „Ten minste voor zoover de muur en de borst wering langs den weg over den dam be treft. En wat dat scheurtje aangaat, heb ik een telegram aan de ingenieurs gestuurd, dat ze daar allereerst naar moeten komen kijken. Ze zullen hier morgen voor den middag zijn, Maar werkelijk, de aange brachte schade is zoo goed als niets. De aanslag is totaal mislukt. Maar daar gaat het niet om. Het gaat om de vraagzal de dader zijn poging herhalen? Eneen volgenden keer beter?" „Bah! Wat een praat!" bromde Oliver. „Is er hier dan geen politie? Zijn er geen werklui aan het reservoir verbonden?" „Wilt u dan de politie of de werklui iederen voet van den dam soms laten be waken?" vroeg Washington. „Dat zal u de handen vol werk geven. En hoe weet u dat het niet een van onze eigen werklui is, die dat onding daar geplaatst heeft? Een helsche machinedat is het echt ge weest!" „Hebt u daar bewijzen van?" vroeg Louis doodnuchter. „Of zijn het maar ver onderstellingen?" Washington keek Crabtree aan, die hem op zijn beurt vragend aanzag. „Wel ja!" zei de directeur. „Laat maar kijken!" De opzichter ging naar een kast toe, haalde een sleutel uit zijn zak en nam van de bovenste plank een oud sigarenkistje, dat hij op tafel plaatste. „Daar zitten een stuk of wat dingen in, die we boven op den dam gevonden heb ben, een heel eind van de plek, waar de schade is aangericht. Die dingen hoorden daar geen van alle thuis. Ik weet ook niet, wat het zijn, maar ik heb ze juist voor de ingenieurs bewaard om ze hun te laten zien". Louis begon de voorwerpen in het kistje te onderzoeken en de anderen drongen zich om hem heen. Hij rook aan verschei dene van die dingen en raakte sommige even met het puntje van zijn tong aan, als om den smaak te proeven. „Dynamiet!" zei hij. „Het oude mengsel van kiezelgruis en nitro-glycerine. Dat is de stof, die ze gebruikt hebben. En de uit werking is waarschijnlijk veel erger, dan gedacht wordtveel en veel erger!" „Groote goedheid, jongen, zeg dat toch niet", riep Oliver verschrikt uit. „Hoe kom je er bij om me zoo ongerust te maken?" „Omdat ik maar al te goed weet, wat ik zeg", antwoordde Louis, Crabtree aankij kend. „Jij hebt er toch zeker wel eenige ondervinding van? Heb je nooit hooren zeggen, dat dynamiet naar onderen ont ploft? Het is waarschijnlijk, dat de ver woesting naar binnen in dien dam veel ernstiger is, dan buiten af te zien is. Dat kan niemand dan alleen de ingenieurs constateerenen daarvoor zullen ze den boel moeten blootleggen". „Is er dan.... gevaar.... nu al?" vroeg Oliver, zichtbaar bevend en bleek. „Zou er ieder oogenblikeen ramp kunnen gebeuren?" „Als er een zware storm... uit het Zuid- Westen kwamdan staat het ergste voor de deur", zei Louis. „Het dient nergens voor de feiten te verbloemenwe wetèn nu eenmaal met, wat voor verwoesting er binnenin is aangericht". Oliver kon riet meer stil blijven zitten H(j verlangde er naar iets ie doen, maat regelen van afweer te nemen tegen de dreigende ramp... en opeens liep hi) naar de deur. „Ik ga niet naar huis", zei hij, „voordat ik de plek, waar het gebeurd is, zelf ge zien heb! Ga mee met je lantaarn, Crab tree kun je er nog niet een paar krij gen? Laten we gaan kijken, wat er te zien is. En daner moeten ook maatregelen genomen worden, dat er de wacht gehou den wordt... hoe weten we, dat er nog den?"8" tweede aansla8 gepleegd zal wor- „Ik geloof niet, dat we veel kunnen doen. voordat morgen de ir—-i-uirs komen", be merkte Washington. „Er is zoo heel weinig te zien". „Je kunt doen, wat Je wilt", antwoordde Oliver. „Ik ga! Ik moet weten, wat er aan de hand is. En als jullie niet van plan zijn voor een wacht te zorgen, dan zal ik het zelf doen, al moet ik er den heelen nacht voor opblijven!" „Ja, als u er zoo over denkt, dan zal Ik natuurlijk..." zei Washington „Crabtree haal nog een paar lantaarns!" De storm, dien Oliver, toen hij met Raw- linson en Louis de hei opging, voorspeld had, scheen los te breken, toen de vijf mannen den dam ongingen en ze hadden moeite om tegen de rukwinden op te tor nen, die reeds over de opervlakte van- het waterreservoir gierden. Tijdens hun ge sprek in het huis van Crabtree was het nog veel donkerder geworden, de wind was opgestoken en de regen striemde »n vlagen neer. En toen ze midden op den dam waren gekomen, sloegen nu en dan reeds golven tot tegen den bovenkant van den dijk en Louis, die naast Rawlinson liep, bromde in zichzelf van angst. „De wind staat vlak over het reservoir heen! En dan heb ik het wel even woest gezien als de zee. Als er werkelijk een ernstige verwoesting is aangericht onder die scheur, waarvan Crabtree sprak en 'n aanmerkelijke hoeveelheid water daar doorheen naar binnen zou dringen... da" zal het er leelijk uit gaan zien!" „Denkt u dat de dam, zoo sterk als is, toch zou bezwijken?" vroeg Rawlinson. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6