Publicaties £amU cm 'Juiabouw Nu de wet op de Uitverkooperi vort kracht is. Rechtszaken Tegen groot aantal winkeliers I 25 boete geëischt. »>*I Wederom heeft de Amsterdamsche kan tonrechter mr. v. d. Krone een aantal zaken behandeld, betreffende overtredingen van de wet op de uitverkoopen. Op 6 Dec. j.1. had een manufacturenhan- delaar in de Reguliersbreestraat op zijn winkelruiten de volgende mededeeling ge plakt: „De Wet verbiedt uitverkoop, doch het is niet verboden tegen deze lage prij zen te verkoopen. Hier zijn de laatste prij zen". De winkelier erkende deze biljetten op zijn ruiten te hebben geplakt. De kantonrechter mr. v. d. Krone: Nau welijks is die wet in de wereld of u begint er op deze wijze gebruik van te maken; ik had eerst maar eens afgewacht wat de Ka mer van Koophandel er van denkt. Verdachte verklaarde, dat het huis te huur stond, doch dat hij geen vergunning tot uitverkoop had gehad van de Kamer van Koophandel. Als getuige deskundige wordt gehoord de heer Veerhof, hoofdambtenaar by de Kamer van Koophandel, die verklaarde, 'dat in dit soort zaken kunstmatige prijsda ling mogelijk is, wanneer de winkelier in staat is goedkoope partijen aan te schaffen. De ambtenaar van het O.M. meende, dat in dit geval art. 2 sub. 2 is overtreden, doordat voor „the man in the street" de in druk wordt gewekt, dat er wat bijzonders aan de hand is; het publiek zal meenen, dat er sprake is van een tijdelijke en voor- deelige aanbieding. Het was verdachte er blijkbaar om te doen de wet te ontduiken. Spr. requireerde 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Lokkende opschriften. Een volgende delinquent, die ook een zaak een klokkenwinkel in de Regu liersbreestraat drijft, had er iets anders op gevonden; groote biljetten met de mededee ling „Snelverkoop; 1000 klokken en horlo ges" sierden zijn ruiten. Door de aankondiging van den verkoop van een beperkte partij in korten tijd, krijgt het publiek den indruk van een uitverkoop tegen voordeelige prijzen. Ook tegen dezen winkelier requireerde spr. 25 of 10 dagen hechtenis. Dan komt een winkelier uit de Kalver- straat voor het hekje. Veel afwisseling is er niet in de aankondigingen: „De nieuwe wet verbiedt ons uit te verkoopen, doch men kan ons niet verbieden onze goederen te gen abnormaal lage prijzen te verkoopen", meldden de aanplakbiljetten op de ruiten. In de etalage lag een kaart met de mede deeling: „Geldgebrek"; groot rond kleed voor 0.68. De oude prijs was doorgehaald. Kantonrechter: Waarom zette u er op „geldgebrek"? Verdachte: Nu, dat is toch geen schande! Kantonrechter: 't Is zeker handel? Verdachte: Meneer de kantonrechter, wat mag ik dan eigenlijk wel op mijn ruiten zetten? Kantonrechter: Ja, dat kan ik u niet zeg gen, voor adviezen kunt u te Amsterdam bijna 500 advocaten raadplegen. De ambtenaar van het O.M. achtte over treding van art. 2 sub 2 van de wet, we derom bewezen. Eisch 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Een andere winkelzaak in de Kalver- straat vertoonde in December van het vori ge jaar het volgende lokkende opschrift: „Ondanks overal prijsstijging, blijven wij goedkoop. Voorziet u thans, weldra zijn ze duurder", en „Vrij entree, het beste voor de laagste prijs". Wederom requireerde het O.M. dezelfde geldboete. Eenige afwisseling brengen twee winke liers, die een bokserswinkel in parfumerieën en andere artikelen drijven. In hun etalage komen de bekende kaar tjes voor als: „40 cent, hier 19 cent...." Dr Gallé, als deskundige gehoord, zeide, dat de houders van dit soort bokserswinkels zich in het algemeen niet aan de prijzen, vastgesteld door den groothandel, houden. De ambtenaar van het O.M. vond, dat ook hier de wet op de uitverkoopen wordt over treden; het publiek krijgt den indruk, dat er sprake is van een opruiming tegen bil lijke prijzen. Het oude recept: f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Deze kooplieden hadden zich van een verdediger voorzien. Mr. Hartogh de Vries pleitte vrijspraak, omdat er hier z.i. geen sprake is van een tijdelijke voordeelige aan bieding onder bijzondere omstandigheden. Het decor wisselt weer; nu zijn het ,.de bekende kooplieden", die in levenden lijve voor het hekje komen, omdat ze de gevel van hun winkelhuizen hebben versierd met de aankondigingen: „Tegen gokpryzen eet kamer-, slaapkamer- en salonambeublemen- ten". „Profiteert van deze zeldzame gelegen heid" en „De bekende kooplieden". „Is u een bekend koopman?" vraagt de kantonrechter. „En wat verstaat u daaron der". Volkomen bevredigend is het antwoord niet. „We koopen allerlei zaken op". Oh, begrijpt de kantonrechteren daarom noemt u zich „De bekende kooplie den". Ook in dit geval requireerde het O.M. 25 boete subs. 10 dagen. De rij van „uitverkoopzaken" werd beslo ten door de berechting van een koopman, die een porcelein- en glashandel in de Kal- verstraat drijft. Deze had een „speciale na jaarsreclame in thee- en eetserviezen ge annonceerd, met de speciale toevoeging: „lage prijzen". Verdachte vond dit niets bijzonders: „ik sta bekend als een goed en goedkoop adres en ik heb er nooit over gedacht om de nieu we wet te overtreden Ook hier eischt het O.M. 25 boete subs. 10 dagen. In al deze zaken zal de kantonrechter op 21 Januari vonnis wijzen. Het leven voor de winkeliers wordt er niet gemakkelijker op. OVERTREDING UNIFORMVERBOD. Voor de Amsterdamsche recht bank. De Amsterdamsche rechtbank behandel de gisteren in hooger beroep een tweetal zaken betreffende overtredingen van het Uniformverbod. Een jonge man was op den avond van 22 Februari op de Nassaukade aangetrof fen, gekleed in den N. S. B. uniform; een zwart hemd, zwarte rijbroek, beenkappen en „officiers" distinctieven)... Deze klee ding aldus de dagvaarding drukte een bepaald staatkundig streven uit. Uit het getuigenverhoor bleek, dat verdachte over zijn uniform een donkerblauwe re genjas droeg. Hij colporteerde met „Volk en Vaderland". De agent, die proces-verbaal had opge maakt, werd als getuige gehoord. Pres.: „Veroorzaakte dat colporteeren een oploop?" Getuige: „Ja, verdachte liep parmantig als een haan te colporteeren. Op het pu bliek werkte dat als een roode lap op een stier. Vooral die kleed ing trok sterk de aandacht." De officier van justitie achtte hier de overtreding van het uniformverbod bewe zen, hoewel slechts een deel van het uni form te zien was. Spr. beriep zich hierbij op het arrest van den Hoogen Raad van 28 Mei 1934, waarin overwogen wordt, dat de verdachte reeds strafbaar is, wanneer een deel van het uniform, dat uiting geeft aan eei. bepaald staatkundig streven, is te zien, temeer wanneer dit gepaard gaat met een bepaalde handeling, in casu het colportee ren met „Volk en Vaderland". Spr. requi reerde 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis. De volgende verdachte was 'n 24-jarige leerling van de Middelbaar Technische School, hij was als lid van de Dinaso (Dietsch N. Socialistische Bewegiug) door 'n agent geverbaliseerd, omdat hij in de De Clercqstraat colporteerde, gekleed in een uniform, die naar de meening van den agent een bepaald staatkundig streven uit drukte. Hij droeg een donkerblauwe, Rus sische rijbroek, een groen hemd, een kop pel, waarover een regenjas. „Zijn die klee- ren uitdrukking van een bepaald staat kundig streven?" vroeg de president Mr. Briët". „Neen, Edelachtbare!" „Wat is 't dan wel?" „Zoomaar een kleeding", vond ver dachte. t De president kon de kleuren blijkbaar niet bewonderen, hij vond het een vreemd allegaartje. „En bent U lid van de Dinaso?" Verd. gaf dit toe en tevens las hij uit 'n „instructieboek" een beschrijving voor van het „echte" dianso-uniform: „Olijfkleurige jas, khakirijbroek, zwarte rijlaarzen, kop pel De officier requireerde nietigverklaring van de dagvaarding op formeele gronden, daar de inhoud na hooger beroep gewijzigd was. wat de wet niet toestaat. „Troost U maar, verdachte, U krijgt later nog gelegenheid om over deze mooie kleeren te praten", besloot de president. De rechtbank zal op 28 Januari vonnis wijzen. DRONKEN OFFICIER VEROORZAAKTE VERKEERSONGEVAL. De res. luitenant S. van de luchtvaart afd. te Soesterberg had met zijn auto tegen een vangpaal der afsluitboomen van den spoor weg te Soest gereden; caramboleerde ver volgens tegen een met paard bespannen wagen. De voerman werd van den wagen geslingerd en liep verwondingen op. Beklaagde was in dronken toestand Deze ontkende dat, wel zeide hy met groo te snelheid gereden te hebben en ook wist hij zich te herinneren twee aanrijdingen gehad te hebben. Enkele getuigen verklaarden, dat be klaagde dronken was. De auditair-militair vond het ten laste gelegde bewezen en eischte drie geldboe ten met een totaal van 100 subs. 40 da gen hechtenis en onttrekking van het rij bewijs voor den tijd van zes maanden. De krijgsraad veroordeelde bekl. tot 50 boete subs. 20 dagen hechtenis. DE BELEEDIGINGSZAAK TEGEN DEN HEER DE BRUIN. Beleediging van de N. S. B. Voor de Utrechtsche rechtbank had zich gistermiddag te verantwoorden, de heer A. C. de Bruin, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond en lid van de Eerste Kamer, wegens Deleediging van de N. S. B. Deze vervolging was een uitvloeisel van een artikel in het Ver bondsblad van het R.K.W.V., waarin de houding van de N.S.B. tijdens het textielconflict te Tilburg werd b.-licht. Verdachte gaf toe het artikel te hebben geschreven, maar gaf te kennen daarmee geen beleediging te hebben bedoeld van de N S.B. Hij had het Nationaal Socialisme in het algemeen bedoeld. De president was echter van meening, dat het zeer duidelijk tegen de N.S.B. was gericht. De schrijver drukte er wel zyn spijt over uit, dat hij het artikel in dezen vorm het licht had gegeven. De officier van justitie vond het vaststaand, dat het tegen de N.S.B. ging. Het artikel bevatte een aperte misleiding om de N.S.B. te be schuldigen van moord en doodslag en de taal die daarin gebruikt werd was niet voor een man als de heer De Bruin. Het deed hem genoegen, dat verdachte zijn spijt had geuit en wilde daarom geen ge vangenisstraf eischen. Hij vroeg een geld boete van 200 subsidiair 30 dagen hech tenis. Mr. van Maarseveen, die voor verdach te pleitte, bestreed de dagvaarding en merkte op dat het artikel niet in het open baar was verschenen, maar dat het open baar werd nadat Volk en Vaderland het had geciteerd. Spr. hoopte dat de rechtbank op deze gronden verdachte zou vrijspreken. De uitspraak is bepaald op 28 Januari. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrystelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvragen om vrystelling van den dienstplicht wegens KOSTWINNERSCHAP betreffende de hieronder genoemde per sonen de uitspraak gedaan, achter hun namen vermeld: BERNARDUS VAN DER WISSEL, lichting 1935, uitspraak: voorgoed vrijge steld WILLEM VELDSTRA. lichting 1936, uitspraak: voor één jaar vrijgesteld. Tegen deze uitspraken kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegen woordiger; b. door elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met redenen omkleed, worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer ge meente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 15 Januari 1936. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. MIDDENSTAND EN LANDBOUW- CRISISPOLITIEK. Samenwerking tusschen de com missie-Van Loon en den Midden- standsraad. De onlangs door minister Deckers inge stelde staatscommissie-Van Loon heeft den Middenstandsraad verzocht haar van voor lichting te dienen over de bezwaren, welke door de betrokken middenstandsbedrijven, als gevolg van het thans geldende stelsel van landbouwcrisissteun worden onder vonden. Teneinde aan deze taak uitvoering te ge ven, heeft de Middenstandsraad een dele gatie uit zijn midden benoemd, bestaande uit de heeren mr. F. J. Bach, F. L. van der Leeuw en W. G. Scheeres, welke belast is met het onderhouden van regelmatig con tact met genoemde staatscommissie. Als resultaat van dit contact zullen de middenstands-vakorganisaties, welke be lang hebben by de landbouwcrisispolitiek, in een op 15 dezer op het departement van landbouw en visschery te 's-Gravenhage te houden vergadering van de staatscommis sie, gelegenheid hebben om haar bezwaren kenbaar te maken. In verband met deze vergadering heeft, op initiatief van de commissie van overleg uit de drie Nederlandsche middenstands bonden, dezer dagen een voorvergadering plaats gehad, waarin die bezwaren zijn be sproken. Besloten is, dat in de vergadering van de staatscommissie elke vakorganisatie slechts door één persoon zal worden ver tegenwoordigd, elke bedrijfsgroep zal slechts één woordvoerder aanwijzen. Als bedrijfsgroepen worden aangemerkt: bak kersbedrijf, vleeschbedrijf, graanhandel en malerij, groenten- en fruithandel, melk handel, boter- en margarinehandel en krui- deniersbedryf. De voornaamste bezwaren van de mid denstandsorganisaties tegen de crisismaat regelen zijn, dat deze maatregelen in het algemeen slechts beschouwd worden als maatregelen, welke alleen ten doel hebben steun te brengen aan den landbouw. De belangrijke invloed, welken de genomen maatregelen noodzakelijk moesten hebben op andere takken van volksbestaan is vaak geheel uit het oog verloren, althans wordt daarmede niet voldoende rekening gehou den. Een tweede groot bezwaar is, dat de con trole op de uitvoering van de crisismaatre gelen te weinig rekening houdt met het practischft bedrijfsleven. Veeleer wordt ge ëischt, dat het bedrijf zich aan de contro le aanpast, dan dat de controle zich zoo veel mogelijk voegt naar het bedrijf. zyn dan de Fransche wat het aantal welge richte schoten betreft, doch het realisatie neme scnutcn - 17ft vermogen van onze voorhoede was nog ljü et schotvermogen. Van het aantal schoten Voetbal. NAKLANKEN VAN PARIJS. Cijfers. De Parijsche sportcorrespondent der N. R. Crt. meldt: Eenige Fransche sportjournalisten heb ben zich gewoonte gemaakt een statistisch lijstje samen te stellen van belangrijke wed strijden en het is dikwijls interessant de physionomie van een match in cijfers te doen spreken. Zóó blijkt, dat de Neder landsche doelpunten van Zondagmiddag ge scoord werden in de 5de, 35ste, 50ste, 61ste, 84ste en 86ste minuut van de ontmoeting, twee dus gedurende de eerste, 4 gedurende de tweede speelhelft. Het Fransche doel punt viel in de 65ste minuut, derhalve na de rust. De Nederlandsche spelers zouden in het geheel 35 welgerichte schoten gelost hebben op het Fransche doel, de Franschen daarentegen slechts 14 op Halle's heilig dom. Gevolgtrekking: Llense heeft het moeilijker gehad dan zijn collega van de overzijde, en 29 schoten moeten houden, terwijl Halle er 13 onschadelijk heeft ge maakt. De Nederlandsche aanval bleek ver der juist 2y, maal doelmatiger geweest te pCt. grooter dan het schotvermogen, van het aantal schoten dat Halle gehouden heeft waren er 12 werkelijk gevaarlyk, ter wijl Llense er 22 heeft gepareerd, die nood lottig hadden kunnen worden. Aan beide zijden werden 3 hoekschoppen verkregen en goed genomen. Scheidsrechter Rudd floot 8 fouten tegen de gasten, 6 tegen de gastheeren, waarmede niet bewezen is dat de eersten ook meer tegen de regels gezon digd hebben dan de laatsten! Hij gaf vooorts éénmaal buitenspel aan elk der ploegen. Aardige vergelijkingen en woord spelingen. In L e Jour maakt de geestige criticus Thoumazeau eenige rake opmerkingen. Hy betitelt Bakhuys vleiend met den naam Fanfan la Tulipe, wat geheel overeenkom stig de buitenlandsche reputatie is van Ne derland als het tulpen-produceerende land bij uitnemendheid. Overigens kon de wed strijd van Zondagmiddag vergeleken wor den met een gevecht tusschen 2 kaassoor ten, de soliede, stevige en oranje-korstige Hollandsche kaas tegen de Fransche gruyère, die vol gaten zit, hetgeen de Ne derlandsche spelers ruimschoots hebben aangetoond door zesmaal den weg naar en het gat van het Fransche doel te vinden. De schrijver vraagt zich af uit welk „hout" de Nederlandsche spelers gesneden zyn? Men is geneigd aan te nemen dat ze van gewapend beton zijn, te oordeelen naar de wyze waarop ze rnaandoenlyk blijven voor een scheentrap die klinkt, of een harden stoot in de ribben. Aan'den anderen kant lijkt het wel of ze van caoutchouc gemaakt zijn als men de elasticiteit bewondert, waar mede zij zich uit netelige posities redden. In zyn oogen kunnen de Fransche spelers heelemaal geen genade vinden. Zy zijn niet groot genoeg en komen hierom niet by den bal, blijven als voetballer veel te laag bü den grond. Zy zijn niet sterk genoeg, want verliezen niet minder dan 6 doelpunten. Maar hy troost zich dan door vast te stel len dat ze tenminste intelligent zijn, mees ters in het schaakspel, het „jeu des échecs" te oordeelen naar de échecs die zyn lijden. Automobilisme. RALLYE MONTE CARLO 1936. Monte Carlo in de Fordfabriek. De heer P. Lamberts Hurrelbrinck schrijft ons: Wanneer de deelnemers aan de Rallye Monte Carlq vanuit de uithoeken van Europa te Monaco zyn aangekomen, dan wacht hun daar een gymkhanaproef, die over hun rangorde op de winnaarslyst be slist. Die proef is eigenlijk de zwarte vlek op dezen prachtigen wedstrijd, die heel veel sublieme prestaties naar beneden kan drukken tot een peil, dat ver beneden haar werkelijke waarde ligt. Vooral dit jaar is dit het geval, omdat aan deze proef een zoo groot aantal punten wordt toegekend, dat hy een bovenmatig grooten invloed op den uitslag kan uitoefenen. Het gevolg is dan ook geweest, dat het aantal deelnemers, bij voorgaande jaren vergeleken sterk is gedaald en van 166 tot 104 is afgezakt, maar ook, dat zij, die zich hierdoor niet van inschrijving lieten weerhouden, zich met zooveel zorg als maar mogelijk was op de zen gymkhana hebben voorbereid. De Franschen hebben hun Monthlery- baan bij Parijs, welker directie op het denkbeeld kwam de deelnemers in de ge legenheid te stellen zich in natura te oefe nen. Het geheele tracé van de proef, zooals die op de kade van Monte Carlo verreden wordt (200 meter rijden draaien achteruit een acht beschrijven om twee palen 180 meter rijden dr-aien achteruit 300 meter rijden en dat alles in den kortsten tijd) werd op de baan uitgezet en iederen dag bezochten deelne mers de baan om zich daar te oefenen in het draaien van achtjes enz. Hetzelfde ge schiedde in Engeland op de Brooklands- baan. In Holland hebben wy geen baan, maar wij hebben er een Fordfabriek te Amster dam, die een reusachtige hall te Rotterdam bezit. En deze hall werd door de directie ter beschikking gesteld voor de Neder landsche deelnemers. Met zandzakken en met krijt werd de kade van Monte Carlo in het Fordgebouw te Rotterdam getooverd en het Azuren-kustklimaat brachten de buizen der centrale verwarming en de overkapping van de hall. Monaco was onder dak gebracht te Rotterdam; het spel kon be ginnen. Van de 15 Nederlandsche deelnemers hebben er 12 van de hun zoo welwillend aangeboden gelegenheid gebruik gemaakt en zij zijn er heel wat wijzer op geworden. Opmerkelijk was hoezeer de tijden steeds naar beneden gingen, hoe de wagens zich in steeds vlotter tempo rondom de ijzeren pila ren door de „acht" slingerden en hoe steeds minder seconden verloren gingen met het draaien van den wagen en het achteruit zet ten. De bestuurders werden steeds stout moediger, de banden gierden steeds luider, de wagens scheerden steeds dichter rondom de palen en de tijdwaarnemers achter hun barricade van zandzakken begonnen zich als maar behaaglijker en veiliger te voelen. Taets van Amerongen had een snelle methode van draaien uitgevonden door den wagen eenvoudig om zyn as te doen slip pen. Diepen verbeterde dit nog door den wagen tegelijkertijd achteruit te doen slip- uen, waardoor het achteruitrijden van den proef verviel en weer een paar seconden uitgespaard werden, Cornelius draaide zijn wagen met één achterwiel in de lucht. Af en toe nam een wagen een zandzak op zyn bumper mee, waarvan de inhoud als een zandspoor over den grond werd uitge strooid, maar behulpzame handen en schop pen ruimenden fluks den baan en herstel den de bres in den wal van Monte Carlo. e heer Tielens, de bestuurder van de Minerva Diesel Autobus, die met 30 passa giers bemand aan de Rallye zal deelnemen, anhtt" J'1. °"der de aanwezigen, maar n« veillger voor ziJn bus om dezen pas na afloop van den rit te Monte Carlo den vuurdoop der gymkhana te doen onder gaan. Schaken. VOORDRACHT DR. EUWE. Capablanca's meening over wereldkampioenschap. Gisteravond hield de wereldkampioen in de groote zaal van „Krasnapolsky" voordracht over het wereldkampioenschap in het algemeen en de match tegen Alje chin in het bijzonder. Allereerst behandelde spreker de wjjze waarop het wereldkampioenschap steeds re geld werd en de manier, waarop dit in <u toekomst diende te geschieden, n.L binnen het kader van den Wereldschaakbond. zou practisch ieder, die de benoodigde fondsen kan opbrengen, als candidaat voor het wereldkampioenschap in aanmerking komen; de Wereldschaakbond daarentegen zou de meest waardigen candidaat kunnen aanwijzen. Daarna besprak dr. Euwe een onderhom dat hij voor eenige weken met den oud- wereldkampioen Capablanca had. De Cubaan bracht tijdens dit onderhoud drie punten naar voren: le. De wedstrijden om het wereldkam- pioenschap te doen regelen door een kleine commissie, b.v. van drie leden, aan te wü- zen door den Wereldschaakbond. 2e. Het maximum-aantal partyen op ïg te bepalen. 3e. Den speeltijd voor iedere partij iets ruimer te stellen, b.v. 6 uur per zitting, ten einde het afbreken der partijen zooveel mo gelijk te beperken. Met de punten 1 en 3 kon dr. Euwe zich vereenigen; betreffende punt 2 was de we reldkampioen van meening, dat het maxi mum beter op 20 gesteld kon worden. Capablanca liet in dit onderhoud nog uit. komen, dat hy nog steeds een der eersten is, die in aanmerking komt voor een match tegen den wereldkampioen, ondanks zijn minder goede resultaten van den laatsten tijd. Zooals bekend, heeft echter Aljechin het eerst recht op revanche. Zoo als dr. Euwe mededeelde, zullen in Februari de bespre- kingen over de revanchematch geopend worden tusschen de directie van het Pan- hans-hotel op de Semmering, dr. Aljechin en H. Kmoch, als vertegenwoordiger van den huidigen wereldkampioen. Dr. Euwe achtte zijn gevaarlijkste tegen standers: dr. Aljechin, Flohr, Capablanca, wellicht ook Botwinnik en in de toekomst Fine. Van dezen jeugdigen Amerikaan gaat reeds nu een groote roep uit Aljechin ziet in hem zelfs den toekomstigen wereldkam pioen. Nadat de aanwezigen in de gelegenheid waren gesteld, dr. Euwe vragen te stellen, ging spreker tot het tweede gedeelte van zyn voordracht over. Aan de hand van een aantal tusschen hem en Aljechin gespeelde partijen demonstreerde spreker het verschil in strategie en tactiek, zooals dit uit deze partyen naar voren trad. Vooral Aljechin's z.g. „fantasie-schaak" werd hierbij uitvoe rig belicht Aan het slot gaf het talrijk opgekomen publiek door een hartelijk applaus haar in genomenheid met de gehouden voordracht te kennen. Dammen. DE ELFDE PARTIJ WEER REMISE! De strijd om het wereldkampioenschap dammen dreigt saai te worden, want het aantal remises wordt schrikbarend groot Van de tot nog toe gespeelde partijen zyn er 8 in remise geëindigd en 3 brachten een beslissing. In byna al de remise-partijen had Vos voordeel, dat echter niet groot genoeg was, om te winnen. Ook de 11e party, de eerste dus van de tweede helft, welke gisteravond gespeeld werd, eindigde in remise. Het verloop was: Wit: Raichenbach. Zwart: Vos. 1. 31—27 19—23 2. 33—28 17—21 3. 28X19 14X23 4. 39—33 21—28 5. 4439 10—14 6. 5044 5—10 7. 3—28 14—19 8. 39—33 10—14 9. 3430 20—24 10. 44—39 11—17 11. 27—21 16X27 12. 32X21 23X32 13. 37X28 7—11 14. 41—37 1—7 15. 4741 14—20 16. 21—16 20—35 17. 49—44 25X34 18. 40X20 15X24 19. 37—31 26X37 20. 41X32 4—10 21. 4641 10—15 22. 41—37 18—23 23. 36—31 13—18 24. 44—40 8—13 25. 39—34 2—8 26. 31—26 15—20 27. 34—29 23X34 28. 40X29 17—22 29. 28X17 11X22 30. 43—39 9—14 31. 29—23 19X28 32. 32X23 18X29 33. 35—30 24X35 34. 33X15 13—19 35. 37—32 12—18 36. 4843 7—12 37. 32—27 22X31 38. 26X37 8—13 39. 38—33 14—20 40. 15X24 19X30 41. 45—40 35X44 42. 39X50 30—34 43. 50—44 13—19 44. 42—38 19—24 45. 37—32 18—23 46. 43—39 34X43 47. 38X49 23—29 48. 33—28 29—34 49. 28—22 24—30 50. 32—28 Remise gegeven. 16—11 en 22X11 dreigt, terwijl °P 12—!7 en 6X17 28—22 volgt met 16—11 De eindstand is: Zwart: 5 stukken op 3, 6, 12, 30, 34. Wit: 5 stukken op 16, 2, 28, 44, 49.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8