Aqmda De Lange DeMoraaz 0 ^Binnenland £aatste A Stad en Omgeving. Weerbericht Bankiers te Alkmaar sinds 1805 VRAGEN OP BELASTINGGEBIED. ft Stedelijk Museum Ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Hartedief (rom.); hoofdrollen Shirley Temple en James Dunn. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Het leven is niet zoo kwaad (Holl. amusements film); hoofdrollen Lou Bandy, Fientje de la Mar, Dolly Mollinger. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De weggeloopen bruid (amus.); hoofdrollen Robert Young en Eveljjn Venable. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Bioscoop Harmonie, half 8, t/m. Dinsdag, hoofdnummer Blonde Carmen (amus.); hoofdrollen Martha Eggerth, Leo Slérak, Ida Wüst. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. spoeld, opgehelderd. Dit briefje luidde: „Ik kom van honger tusschen de rotsen om. Help me". Men had deze mededeeling als een mis plaatste grap opgevat, hoewel er eenige da gen geleden in de omgeving een visschers- boot met tien opvarenden was vergaan. Dit vaartuig was n.1. op de rotsen geheel uit elkaar geslagen en men meende dan ook, dat geen der opvarenden deze schipbreuk zou hebben overleefd. En deze meening werd nog versterkt, toen overal afgerukte lichaamsdeelen van de schipbreukelingen aanspoelden. Bij de jammerlijk onjuiste veronderstel ling omtrent het lot der geheele bemanning, kwam nog voor het slachtoffer de volgende noodlottige omstandigheid: De klip, waar de schipbreukeling tegen op was geklommen, heeft een hoogte van ongeveer 25 meter. Op 18 meter hoogte helt deze klip echter zodanig naar zee over, dat het den schipbreukeling niet mogelijk was, verder te klimmen. Had de man zeven meter hooger kunnen komen, dan zou hij in veiligheid zijn ge weest. Nu had hij zich dus slechts enkele meters gescheiden gezien van de reddende plek, die voor hem het leven beteekende. DE BETEEKENIS VAN HET NATRILT MLICHT. Het Persbureau Industria schrijft ons: Met het natriumlicht is een nieuw tijd perk gekomen in de geschiedenis der ver lichting. Terwijl men tot dusver steeds ge tracht heeft natuurlijk daglicht na te bootsen, wordt bij de verlichting met na triumlicht willens en wetens hiervan afge weken. Het natriumlicht heeft een inten sieve, oranjegele kleur. Terwijl wit licht uit een mengsel van alle kleuren van den regenboog bestaat, bevat natriumlicht één kleur, die niet verder te ontleden is (mo- nochromatisch licht). Dit verschil is van zeer groot belang. Voor het waarnemen zijn nl. de kleuren van ondergeschikt belang, want het zijn vooral de licht-donker contrasten, die de voorwerpen zichtbaar maken. De invloed van kleuren moet evenwel niet onderschat worden; zij verlevendigen het beeld en wekken de belangstelling. Om deze reden wordt gekleurd licht gebruikt om de aan dacht te trekken, zooals bij lichtreclames en verkeersignalen of om een bepaalde sfeer te scheppen. Bij natriumlicht reageert men vrijwel op dezelfde wijze op de bijzon dere kleur van dit licht: de kleur van het menschelijk gelaat mag in den beginne wat vreemd aandoen, het maakt toch als geheel een feestelijken indruk en om deze reden leent het zich ook uitstekend voor het be stralen van de gevels van gebouwen bij bijzondere gelegenheden. Bij de toepassing van natriumlicht voor verkeerswegen is het evenwel niet de be doeling om aan het verkeer een meer fees telijk karakter te geven. Bij een langer verblijf in dit licht verdwijnt bovendien al spoedig de ongewone indruk dien de kleur maakt. Bij de grootere trajecten, die thans van natriumlicht voorzien zijn, schenkt de weggebruiker na korten tijd in het geheel geen aandacht meer aan de nieuwe kleur- verhoudingen. Wat bij natriumlicht van belang is, is immers niet de kleur zelf, maar wel de bijzondere hoedanigheden van het één- kleurige licht. Bij de functie van het zien is het waarnemen afhankelijk van ver schillende factoren. Tot de voornaamste voorwaarden voor een goede waarneming op den weg behooren een hooge gezichts scherpte en groote contrastrijkdom. De ge zichtsscherpte is niet alleen afhankelijk van de gesteldheid van het oog, maar ook van uitwendige omstandigheden, zooals de hoedanigheid van het licht. Het is nu ge bleken, dat licht, bestaande uit een meng sel van verschillende kleuren, zooals dat bij gewoon wit licht het geval is, onder alle omstandigheden een minder scherp beeld geeft dan éénkleurig licht. Het tweede belangrijke punt voor de waarneming op den weg is, zooals reeds aangeduid, het zien van contrasten. Bij de fotografie spreekt men van harde en zachte opnamen, al naarmate de contrasten tus schen de lichte en donkere partijen groot zijn of in elkaar vloeien. Bij een harde foto steken de diep-zwarte partijen scherp af tegen de witte gedeelten,, terwijl alle half tinten en zachte schaduwen wegvallen. Nie mand zal een uitgesproken harde foto be wonderen, maar dit neemt niet weg, dat het beeld hiervan zeer duidelijk en krach tig te voorschijn treedt. Bij de waarneming op den weg, waar het niet aankomt op mooi zien, maar op duidelijk zien, zullen sterke contrasten de goede en snelle waarneming bevorderen. Dit nu wordt met het natrium licht bereikt. Een derde belangrijk punt bij het ver keer is het vraagstuk der verblinding. Deze is bij het natriumlicht belangrijk minder dan bij wit licht en als men be denkt, dat juist de sterke verblinding tot de hinderlijkste eigenschappen van wit licht behoort, kan dit .voordeel van het natriumlicht moeilijk onderschat worden. Bovendien- bij een weg met natriumver- iichting behooren de auto's met stadslicht te rijden, zoodat deze de tegenliggers en de verdere weggebruikers fietsers en voetgangers niet verblinden met het felle schijnsel van hun groote licht. V j al binnen de kom van de gemeente bespaart dit den inwoners veel hinder, afgezien nog van de geringe kans op ongelukken. Want de statistieken wijzen uit, dat op wegen met natriumverlichting het aantal onge lukken naar verhouding veel kleiner is. De voordeelen van de natriumlamp, zoowel wat de waarneming als de be drijfskosten betreft circa driemaal zoo veel licht voor denzelfden stroom is in de jaren, die sinds de uitvinding verloopen zijn, voldoende bewezen. Zoowel hier te lande als in het buiten land worden de met natrium verlichte wegen steeds talrijker. Het is een gebiedende eisch des tijds ge worden, dat in de eerste plaats de drukke verkeerswegen van een goede verlichting voorzien worden, waardoor, zooals reeds gebleken is, het steeds toenemend aantal ongevallen belangrijk zal verminderen. (Ongecorrigeerd.) INVAL VAN PSEUDO-RECHERCHEURS. Twee helers tot zware straffen veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde vandaag twee „autohandelaren" wegens heling resp. tot twee jaar en an derhalf jaar gevangenisstraf; in beide gevallen werd de voorloopige hechte nis, drie maanden en drie weken, in mindering gebracht. Het O.M. had dezelfde straffen gere- quireerd zonder aftrek van voorarrest In den nacht van 30 op 31 Augustus de den drie personen, die zich uitgaven voor rechercheurs, een inval in een Haagsch ho tel. Zij lieten zich naar de kamers van twee Italianen brengen, z.g.n. ter passen controle. Het drietal verdween met 100 aan bank papier, terwijl zij ook de papieren van de Italianen meenamen. Korten tijd later zijn de pseudo-recher- cheurs aangehouden. Ook twee „autohande laren" te Amsterdam werden achter slot en grendel gezet, omdat zij bij de voorbereidin gen hadden geholpen en een deel van den buit als belooning hadden gekregen. De drie pseudo-rechercheurs zijn in dit proces als getuige gehoord; de strafzaak te gen dit drietal moet nog door de Haagsche rechtbank worden behandeld. NA DE VLIEGRAMP. Het is gebleken, dat bij de vliegramp tus schen Puerto Boy en Tres Esquinas de Duitsche kapitein-ter-zee Robert Staake, die in dienst is van het Columbiaansche ministerie van marine, en de Engelsche ka pitein-ter-zee Charles Adams ernstig ge wond zijn. Volgens de officieele mededee- lingen zijn tien menschen bij het ongeluk om het leven gekomen; vijf inzittenden zijn ernstig, drie licht gewond, terwijl een der inzittenden ongedeerd is gebleven. Deze laatste, sergeant Pardo, volbracht na het ongeluk een zeer moeilijken tocht door het dichte woud. Na dertig uur bereikte hij den oever van de Micaya, waar hij er in slaag de, de aandacht der bemanning van eenige motorbarkassen te trekken^ De reddingsexpeditie, die naar de plaats des onheils was vertrokken, wordt van avond te Puerto Boy verwacht met de ge wonden. De expeditie voerde ook kisten voor het stoffelijk overschot der slacht offers mede, doch personen, die het oer woud kennen, zijn van meening, dat de lichamen, nadat zij sedert Dinsdag den ont bindenden invloed van het heete klimaat hebben ondergaan, niet meer vervoerd zul len kunnen worden, zoodat zij op de plaats zelve zullen moeten worden begraven. ERNSTIGE STAGNATIE IN TREINENLOOP. Op de lijn GoudaLeiden v.v. Hedenmorgen te omstreeks 8.30 uur is een motorwagen van de lijn Gouda—Alphen aan den RijnLeiden nabij het voormalige station Akerswoude defect geraakt. Hier door is een ernstige stagnatie ontstaan in den dienst, zoowel op dit traject, als op de lijn LeidenWoerdenUtrecht. Het duur de eenigen tijd voor een andere trein uit Leiden was gerequireerd, waarmede de pas sagiers verder konden worden vervoerd.Daar ter plaatse slechts enkel spoor ligt, moesten de passagiers overstappen, waarmede uiter aard nogal wat tijd is gemoeid. Hoewel de vertraging tegen het middaguur iets minder was geworden, bleek het defect hedenmid dag half een nog niet te zijn hersteld. KONINGIN BEZOEKT BLOEMEN TENTOONSTELLING. De koningin heeft hedenmiddag om 12 uur een bezoek gebracht aan de jubileum tentoonstelling van de Kon. Ned. Ver. Avi- cultura te Den Haag. BEVERWIJK EN WIJK AAN ZEE EEN. Naar wij vernemen verkeeren de maat regelen tot samenvoeging van de gemeen ten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin in een vergevorderd stadium van voorberei ding. Het wetsontwerp betreffende deze samenvoeging is binnen niet te langen tijd te verwachten. HET 99STE Legerbericht no. 99 luidt als volgt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: De veldslag van Ganale Doria, die 12 Januari is begonnen door generaal Graziani, is ge ëindigd met een volledige overwinning van onze troepén. De vijand is overal verslagen en op de vlucht gedreven. De laatste tegenstand van de achterhoede van den vijand is overwonnen en de troepen trekken in wanorde langs de karavaan wegen naar het noordwesten. Van de basis van uitgang afgerekend zijn wy 120 K.M. opgerukt. De achtervolging van den vijand wordt voortgezet en de Abes- siniërs bieden geen hevigen tegenstand meer. De uitstekende samenwerking, tusschen infanterie, tankafdeelingen, artillerie en luchtvaart was de reden van ernstige ver liezen van den vijand. Vele krijgsgevange nen zijn gemaakt en aanzienlijke hoeveel heden geweren, mitrailleurs en enkele ka nonnen zijn buitgemaakt. Onze verliezen aan blanke troepen zijn buitengewoon ge ring. RUND VEETEELTREGELING. Met ingang van 1 Januari 1936 zijn de gewichtsgrenzen, geldende voor kalveren, wier aanhouden door een identiteitsbewijs gedekt behoort te zijn: a. Voor mannelijke, al dan niet gecas treerde kalveren: 140400 kg. b. Voor vrouwelijke kalveren: 160-400 k.g. J. v. d. K. Zooals U zelf zegt, is U zich goed bewust dat een ieder zijn belas ting-verplichtingen moet nakomen. Ik kan mij echter heel goed voorstellen, dat er zich omstandigheden kunnen voordoen, die het moeilijk maken, Uw verplichtingen op tijd na te komen, doch dit mag nooit een reden zijn om tegen den ambtenaar een grooten mond op te gaan zetten. Daarmede bereikt U trouwens toch niets. Wanneer U meent, dat U door een ambte naar onheusch wordt bejegend, wendt U dan schriftelijk of mondeling tot den ont vanger, zet Uw omstandigheden duidelijk uiteen en ik twijfel niet of Uw verzoek zal op de juiste wijze worden behandeld. Z. Art. 79 (Succ.-Bel.) 3 bepaalt, dat al wat door iemand in de rechte lijn, zooals in Uw geval dus, wordt geërfd en minder bedraagt dan 1000, is vrij van belasting. Het is het beste, dat U zich inzake de aan gifte wendt tot den ontvanger der Succ.- Rechten enz. (Kantoor Nieuwesloot Alk maar). DE KAASMARKT. De markt was heden een halve gulden per 50 K.G. hooger dan de vorige week, ter wijl de aanvoer 59000 K.G. bedroeg. De hoogste markt was 18.50 per 50 K.G. In dezelfde week van 1933 was de prijs 23, in die van 1934 20 en in die van het vorig jaar 18. In verband met het feit, dat tengevolge van de sanctiemaatregelen Frankrijk het door Italië over het laatste kwartaal van 1935 te leveren contigent kaas van 1900.000 K.G. over de andere kaasleverende landen, Zwitserland, Denemarken en Holland, ver deeld heeft (Nederland mag daardoor over dit kwartaal 750.000 K.G. méér leveren) hadden wij echter voor deze markt een beteren prijs verwacht. Vermoedelijk is dit niet het geval ge weest, doordat het door Frankrijk voor Hol land vastgestelde kwantum nog niet bekend was. Wij achten het dan ook niet uitgesloten, dat de volgende week de markt een hoo- gere tendenz zal vertoonen. SCHOORSTEENBRANDJE. Gistermiddag bluschte de politie met een Total-apparaat een schoorsteenbrandje, dat was uitgebroken in een perceel aan de Forestusstraat. OVERPLAATSING BIJ DE SPOORWEGEN. Nader deelt men ons mede, dat de heer Moorer, sinds een paar weken depotchef alhier, met ingang van 1 April weer is over geplaatst naar Hengelo. De meening, dat deze functie aan het station Alkmaar zou worden opgeheven, moet als onjuist beschouwd worden. Wel is het juist, dat de functie van opzichter loco motief- en treindienst niet meer vervuld zal worden na het vertrek van den tegen- woordigen functionnaris, den heer Huizinga op 1 April a.s. naar Eindhoven. SPIEGELRUIT INGESLAGEN. Ruzie in de Rustende Jager te Castricum. Door eenige bezoekers van een uitvoe ring werd tijdens het dansen zoodanig op getreden, dat de politie het noodig vond hen uit de zaal te verwijderen. Dit ging al niet erg met instemming van de bedoelde heeren, maar erger maakten zij het buiten, toen een van deze niet beter wist te doen dan zijn woede te koelen door een groote spiegelruit van het café van de Rustende Jager in te slaan. De politie achtte het toen lang genoeg en nam hem in arrest en hield hem tot den volgendén dag, temeer omdat hu tegenover de politie niet bereid was om zijn naam op te geven. Toen hij den vol genden dag voor den burgemeester als hulp officier werd geleid, had de nacht ten op zichte van zijn koppigheid raad gebracht en was hij direct bereid zijn naam op te geven. Tegen den ruitentikker is proces-verbaal opgemaakt. HET HONDJE. Bij den heer H. Raat, Burg. Bosstraat 35 te Oudorp, is een zwart huishondje komen aanloopen. Wie is de eigenaar of... wie is de toekomstige eigenaar? N. R. V. Lezing over Italië. De gisteravond in 't Gulden Vlies gehou den bijeenkomst van de afd. Alkmaar van de N.R.V. was goed bezocht, toen den voor zitter de heer A. Ruigh opende met een woord van welkom. Hij gaf daarna eerst het woord aan den heer Meijburg, die herinner de aan het 30-jarig bestaan van de N.R.V., die heel bescheiden, heel primitief zelfs, be gon, toen een gezelschapje Hagenaars weke lijks kleine bedragen spaarden, om eens per jaar 'n gezellig reisje te maken. Het genot, dat deze menschen in het reizen schepten, wilden zij ook anderen doen smaken en zij richtten de reisvereeniging op, die tot de groote N.R.V. van thans is uit gegroeid. In 1906 maakte de N.R.V. 2 reizen met 26 deelnemers georganiseerd. Behalve het organiseeren van gezelschap-, privé-, kunst-, studie-, vak-, voet-, winter sport-, zee-, en jeugdreizen heeft de N.R.V. ook ten doel zomerhuizen te exploiteeren voor menschen, die geen verre reizen kun nen maken, en kindertehuizen, om de kin deren tijdens de vacantiereizen van de ouders onder te brengen. Zij geeft een jaar boek en weekblad uit, heeft een uitge breide toeristische bibliotheek, waarvan men gebruik kan maken voor het samen stellen van privé-reizen en heeft in haar kantoorgebouw 'n 70 menschen aan 't werk. Uit een en ander blijkt wel, dat de N.R.V. een belangrijke en bloeiende vereeniging is, hetgeen ook moge blijken uit de groot- sche bouwplannen voor het N.R.V.-gebouw in Den Haag. Van belang is ook het werk der afdeel In- gen, die met lezingen e.d. het intellectueelc en cultureele doel der NR.V. nastreven. Na nog een opwekkend woord eindigde de heer Meijburg zijn propagandisch be toog. De heer Nijnanter hield hierna aan de hand van eeq fotografisch goedverzorgde lichtbeelden-serie 'n lezing over Italië, het land van de kunst, van het natuurschoon met zijn Alpen, Dolomieten en Apenijnen, zijn architectuur, zijn meren en eilanden, een bij uitstek toeristenland dus. De spre ker vertelde vlot en in welgekozen woor den van de onvolprezen schoonheid van dit land van zonneschijn, dat thans in het mid denpunt der wereldbelangstelling staat. Na de pauze zagen we de schoonheid van Italië met zijn mooie steden en zijn aan natuurschoonrijke campagna nog eens in een film, die al even aantrekkelijk en be zienswaardig was. Al stond de avond nu juist niet in het teeken van de leus „Reist in EIGEN land", toch kan de afd. Alkmaar van de Neder- landsche reisvereeniging met voldoening op dezen avond terugzien. VOLKSZANGAVOND NED. VEREENIGING V./D. VOLKSZANG. Men schrijft ons: Denk je er aan, Maandag a.s. je avond vrij te houden? Waarvoor? Kom, dat weet je toch wel, Volkszangavond. Ja, dat is waar ook, dom, dat ik daar niet aan gedacht heb. Goed, dat je mijn geheugen even hebt opge- frischt, ik ben van de partij hoor, die avon den wil ik niet graag missen; het is altijd zoo prettig zingen onder leiding van Sixma. Hij weet er den gang zoo heerlijk in te houden; dat gezamenlijk zingen van onze mooie liederen, het geeft je zoo'n gevoel van saamhoorigheid. En afwisseling is er ook, zeg je, mevrouw Annie EriksBuijs komt zingen, nee maar zeg, we gaan samen heen, hoor, dat kan weer een reuzeavond worden. Weet je wat we doen? We gaan nog gauw wat vrienden en kennissen aansporen, om ook mee te gaan. Doet als dezen, en ge steunt een goed werk; spijt hebt ge er vast niet van. INGEKOMEN PERSONEN. K. Kooy, N.H., schilder, en gezin, van Heerhugowaard naar Karl Marxstraat 11. H. Klaver, R.K., dienstbode, van Hoog woud naar Emmastraat 12. J. P. Boom, R.K., fabrikant in klompen, en gezin, van Schijndel naar Kooltuin 31. A. Storm, R.K., instrumentmaker, van Utrecht naar Spoorstraat 78. J. Rutsen, G.K., klerk, van Amsterdam naar Zuiderhoutlaan 15. D. F. W. A. Keijman, geen, kellner, van Amsterdam naar le Tuindwarsstraat 29. P. Vogtschmid, N.H., inspecteur Singer Mij., en gezin, van Amsterdam naar Leeuwerik- kade 5. R. Geertsma, N.H., schipper, van Wonseradeel naar Luttik Oudorp 39. G. H. Meijer, echtg. van J. C. Zuer, geen, z. b., van Amsterdam naar Kanaalkade 28. J. Schippers, H.A., kapper, van Zaandam naar Kennemerstraatweg 42. G. Pott, N.H huis-houdster, van Renkum naar Grens- straat 1..J. Baas, N.H., reiziger, en kin deren, van Limmen naar Voordam 4a.C. A. Bruggeling, geen, chocoladebewerker, en gezin, van Oudorp naar Dr. Schaepman- kade 25. S. Kaandorp, R.K., groenten- handelaar, en gezin, van Heiloo naar Lin- dcnlaan 11. A. Kuiper, geen, verpleger K.H.L., en gezin, van Amsterdam naar Payglop 6. - G. Veldhoen, N.H., tuinders knecht, van Amsterdam naar Eilandswal 1 J' Warnaar, R.K., dienstbode, van Medemblik naar Laat 111. c B ling, R.K., dienstbode, van Hoogwoud naar Everdingenstraat 18. - J. H. Moorer veen daalden eNNed' SP'' eChtg" van Roosen daal en Nispen naar Stationsweg 184 K Bindinga, R.K., koopman in galanterieën en gez'n, van Den Helder naar SandeSurt n=.r Gröenelaantje 9. RA. JT*" geen, z. b, van Sneek naar Spoorstraat'!!)! WTI'1 II naar waarnemingen, verricht in den morgen van Vrydaj 17 Januari. Medegedeeld door i et Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt Hoogste barometerstand 759,6 m.M. te Reval. Verwachting, geldig tot den avond van Zaterdag 18 Januari: Meest matige tijdelijk wellicht krachtige wind uit noordelijke richting; half tot zwaar bewolkt of betrokken; sneeuw en regenbuien; temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Weeroverzicht. De depressie, die gistermorgen over de Golf van Biscaye lag, werd dieper en be weegt zich naar het vasteland. Aan haar oostzijde is de temperatuur sterk gestegen, aan haar westzijde brengen noordelijke win den arctische luchtmassa's aan, die in Bre- tange en Normandië reeds afkoeling ver oorzaken, met in het geheele noord-westen van Frankrijk zeer zware regens. Ook in het westen van ons land viel bij het omgaan van de wind naar noord veel neerslag. Terwijl het zuidelijk minimum zich steeds verder over het continent werd ook het minimum over de noorsche zee weer dieper en daalden de barometerstand in Schotland en het noorden van Ierland. Het gebied van hoogen druk ten westen van Ierland handhaaft zich, dat in het oos ten heeft zich geheel naar oost-Europa teruggetrokken. De zware dooi drong door tot in west-Duitschland. In de bergen komt Föhn tot ontwikkeling, in Zweden blijft de vorst streng. De hooge temperatuur op het continent zal spoedig weer worden terug gedreven door de koude polaire lucht massa's, waarbij de toestand van tempera tuur om het vriespunt met lichte vont 's nachts zal terugkeeren. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 4.32 uur licht op. VRIJZINNIG HERVORMD ZANGKOOR. Een jubileum-avond. Als paddestoelen verrijzen vereeni- gingen uit den grond, als paddestoe len verdwijnen ze weer nog vóór dat ze tijd en gelegenheid gehad hebben, om bekend te worden. Een 10-jarig bestaan is dikwijls geen geweldige prestatie, want de tijd vliegt en voor men er aan denkt, zijn tien jaren voorbij. Maar toch moet men voorzichtig zijn met deze laatste bewering, omdat voor een vereeniging een 10-jarig be staan al te vaak een onbereikbaar ideaal ia. Dat weten vereen igingsbe- stuurderen maar al te goed. Vooral tegenwoordig, nu men elk dubbeltje twee keer moet omkeeren, voordat het uitgegeven wordt; juist tegenwoordig, nu de radio velen thuis houdt, omdat men zang, muziek en tooneel rustig bjj den haard zittend kan aanhooren, zonder dat het feitelijk iets kost. Als dus een vereeniging, die de een of andere tak van kunst beoefent, 10 jaar bestaat, mag er reden zijn tot feestvieren. En als zoo'n vereeniging niet alleen 10 jaar bestaat, maar bovendien nog krachtig is, pardon! nog steeds groeit en regelmatig op een voortdurend hooger peil komt, dan is er dubbel reden, om zoo'n jubileum feestelijk te herdenken. Zóó is het met het Vrijz. Herv. Zang koor, dat gisteravond in de Harmonie voor een tjok-volle zaal een jubileum-uitvoe ring gaf. En meteen zijn 10-jarig bestaan herdacht. Zoodat er dus gesproken werd en bloemen werden aangeboden. Het begon met een openingswoord van den voorzitter, den heer Dalenberg, die een hartelijk welkomstwoord sprak en die mededeelde, dat de heer en mevr. van Kinschot en de heer en mevr. Deetman door ziekte in hun gezinnen, verhinderd waren, aanwezig te zijn. Spr. heette daar om speciaal welkom ds. Baar, de aanwe- zge kerkvoogden, leden van den kerke- raad, bestuursleden van de Evang. Unie, dames en heeren leden van de Commissie van Beheer van het vereenigingsgebouw en van de meisjesvereeniging. Vervolgens verwelkomde hij de pers, de afgevaardig den van zustervereenigingen en tenslotte het dameskoortje „Half vijf', het Dubbej- mannenkwartet „Zang en Vrienddschap". het strijkorkest en de violist Albert Sluy- ter, die allen hun medewerking aan den feestavond zouden geven. Vervolgens gaf spr. een kort overzicht van het 10 jaar vereenigingslevcn. Spr. herinnerde aan de oprichting, aan den te rugloop van het aantal leden, aan de toen gevoerde propaganda en vooral aan het bezielende werk, dat de toenmalige diri gent, de onlangs overleden musicus Slin ger, deed. Hem bracht spr. nog eeh stille hulde voor alles wat hij voor het koor ge daan heeft. Toen de nood het hoogst was. bleek de redding nabij: Corn. Jonker bleek het directeurschap te willen aanvaarden zon der eenige vergoeding! En vanaf dien tijd ging het crescendo: het ledental steeg va" 20 tot boven de 100 en bedraagt thans a eer.ige jaren 120. Het gaat het zangkoor thans goed; er

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2