Ip Jlechtwaken DUSi ^BimienCand Damcu&tiek dihaakaéciek mi m m m m. H si H H li! §j§ flll ij p gP Jg#g| ■X j§ ■U IP ÜP ii M i u jjj !P H jS van't HOESTEN WEST-GRAFTDIJK HOORN Kantongerecht te Alkmaar. Hl :Hlë HP ijl u !ËP nood klagen bij God en bij Hem om oplos sing vragen. Zich tot zijn gehoor wendend, zeide spr., laat U niet afschrikken, dat ge zoo hope loos ouderwetsch zyt. Ge gelooft nog in den eenen onsterfelijken God, ge luistert nog naar den priester en houdt de geboden der kerk hoog. Ge zijt op den goeden weg. Voor Uw geloof en Uw katholieke overtuiging moet ge durven uitkomen. Als een Mozes, die zijn volgelingen leidde door de woestijn naar het beloofde land, moet ge zijn Hoeveel christenen, menschen als wij niet beter en met gebreken als wij zijn martelaren geworden voor het geloof. Spr. schilderde hun geloof. Als men ze martelde of voor de wilde dieren wierp, was hun eene woord „Credo". Ik geloof. De techniek gaat geweldig vooruit. Er is haast geen probleem of men heeft de op lossing bij de hand. Doch voor de crisis, die we nu door worstelen, heeft men blijkbaar geen medicijnen. God vragen om uitkomst zou niet modern zijn. Waar heeft de tech niek ons gebracht? Ja, voor enkelen staat de tafel tot overvloedens toe gedekt. De massa verhongert of is op steun aangewezen. Het groote verschil tusschen het oude dege lijke huisgezin, waar God het middelpunt was en waar men de godsdienstige over tuiging als een waardevolle erfenis naliet, en het moderne gezin, werd uitvoerig ge schetst en in kleuren geschilderd. Moet de wereld hervormd worden door het moderne huwelijk, door de moderne opvatting; of door het oude degelijke gezin, dat in God geloofde en aan God alle problemen in zijn leven voorlegde en bij Hem steun zocht. Het laatste prevereeren is niet modern, doch niettemin zeer degelijk. Het heeft de eeuwen getrotseerd en zal nog de eeuwen trot- seeren. Die oude Christen dwaalde of ver dwaalde niet. Zijn geloof was verankerd in God. Zoo, geachte vergadering, moet Uw geloof zijn. (Applaus). Diefstal. In den voorgaanden nacht heeft men van uit achter de woonhuizen staande schuren de lampen en rijwielplaatjes ont vreemd. Het operatieterrein was de Kerk- laan. De politie doet onderzoek. „Wien de schoen past". Burgemeester en Wethouders hebben aan de werkloozen, die werkzaam zijn aan de gemeentelijke werkverschaffing een cir culaire gezonden, waarin zij er op wijzen, dat men werk verlangt. Er wordt op ge merkt, dat de belastingbetaler er recht op heeft, dat men werk levert voor geld, door hem opgebracht. Er wordt gezegd: „Wien de schoen past, trekt hem aan". Steunt elkaar. Dinsdag- en Woensdagmiddag werd alhier een tentooonstelling gehouden van wege de vereeniging „Steunt Elkaar" van de door de leden dier vereeniging gemaakte kleedingstukken. De goederen waren uitge stald in de consistoriekamer in de N.-H. kerk. Voor deze tentooonstelling was veel animo. Verbetering Groote Noord. B. en W. stellen aan den raad voor te besluiten tot verbetering van de hoofd straat, het Groote Noord. Mef inbegrip van de rioleering worden de kosten begroot op 35576. B. en W. stellen den raad voor hem te machtigen tot het door de regeering inge steld Werkfonds het verzoek om ten be hoeve van bovenomschreven werkobject voormeld bedrag beschikbaar te stellen. Zitting van Vrijdag 17 Januari. Welke onheilen te wachten zijn, als Bacchus achter het stuur zit. In een donkeren Novemberavond trof de fabrikant D. Winder in een sloot in de Beemster, nabij den Purmerenderweg een oud wrak van een personenauto aan, waar van de inzittenden, inclusief de bestuurder, allen onder den invloed van sterken drank schenen te verkeeren. Als sportief automo bilist bood de heer Winder direct, hulp en wist met zijn eigen wagen met behulp van een touw het vehikel uit den modder te trekken, doch ontving voor zijn hulp wei nig dank, zelfs was men zoo beleefd, hem zelf het touw los te laten maken. De hulp vaardige man zag echter aan den toestand van den bestuurder wel, dat deze een ge vaar op den rijweg dreigde te worden, re den waarom hij voor 't van links en rechts en vice-versa slingerende en slecht verlichte rfjtuig reed, ten einde door seinen met zijn lampen eventueele tegenliggers te waar schuwen. Een van die tegenliggers, die wel 100 K.M. vaart had, wist gelukkig te pas- seeren, doch een tweede auto, met een or kestorgel op sleeptouw, werd door den triumfwagen van Bacchus aangereden. De heer Winder, die zelf door een auto ongeval zijn oudste zoontje heeft verloren en dus dubbel gebeten is op dergelijke rij wegbedervers, achtte zich verplicht de po litie te waarschuwen. Door zijn bemoeiing verschenen dan ook weldra de veldwachter van Stompetoren en later den ryksveld- wachters Smit en Waterdrinker. Door ieder hunner werd geconstateerd, dat de bestuur der Willem W. niet in staat was, een mo torrijtuig behoorlijk te besturen. Aan het verlagen van den bestuurder, dat deze dronkenschap door een dokter zou woi en geconstateerd, werd ook voldaan, me negatief resultaat, dat de medicus inderdaad ook deze onbekwaamheid eveneens cons a- teerde. j Natuurlijk werd tegen den bestuurder proces-verbaal opgemaakt en moest hy he den terecht staan ter zake overtreding art 22 motor- en rijwielwet. Verdachte was echter niet verschenen, zoodat verstek m<K>s worden gewezen. De heer D. Winder, voornaamste getuige, legde uitvoerige en zeer verzwarende verklaringen a duidelijkt door een nauwkeurige schets kaart. Hem bracht de ambtenaar in zijn requi sitoir hulde voor zijn verdienstelijk optre den, waardoor vermoedelijk ernstige onge lukken waren voorkomen.. Tegen den niet-verschenen verdachte werd gere- quireerd 25 dagen principale hechtenis en ontzegging rijbevoegdheid voor den tijd van 1 jaar. Vonnis conform eisch. Verinoedelijk zal de veroordeelde wel in verzet komen en heeft hij eerst de kat eens uit den boom willen kijken. Een populaire uitgave van de nieuwe verkeerswet zal wel nuttig zijn. Meer en meer heeft het spreekwoord: Ieder burger wordt geacht de wet te ken nen, een practische beteekenis en het is vooral de Motor- en Rijwielwet, die dringt in het gemeenschapsleven, want er is tegen woordig bijna niemand, die niet met een der artikelen van deze wet in contact komt. Ook de tuinder Hendr. PI. te Heerhugo- waard werd het slachtoffer van zijn onvol doend aangevulde wetskennis, toen hij in den vooravond van 27 November met zijn gespan van Alkmaar huiswaarts trok, ter wijl zijn voertuig niet van een roode lan taarn, doch slechts van een verouderde reflector was voorzien. Zijn excuus heden voor den kantonrechter: „ik wist dat nog niet", kon hem dan ook niet disculpeeren, doch was toch oorzaak, dat in dit speciale geval 1 boete of I dag werd opgelegd. Castricum begint in het teeken der stroopers te staan. Brengen de gestrande schepen een onge wone levendigheid in den winterslaap van Egmond aan Zee, Castricum begint meer de aandacht van de stroopers te trekken. Ook de overtreding van artikel 461, z.g. padovertreding, komt meer aan de orde en ter zake dit feit stonden terecht een paar jongelieden, F. de G. en A. O., die zich on gerechtigd hadden bevonden in de Prov. duinen. Een hunner stond gesignaleerd als strooper, doch deze reputatie nam mr. Boer- rigter ditmaal nog niet in aanmerking en legde consequent ieder 1 boete of 1 dag op. Van kwaad tot erger. Een zich handelaar noemend heer, G. A. de E., tracht in zijn levensonderhoud te voorzien door het venten met houtsneden, vervaardigd door een kunstenaar, met name Wijdenes, wonende te Hoorn. Hij bevond zich ter afwikkeling van zijn zaken op 29 Nov. te Alkmaar en trok daar de aandacht van agent Webster in verband met het ventverbod. Hij werd door Webster aange houden en gaf toen naam en kwali teit op van den heer Wijdenes, welke truc echter geen succes had en alleen het resul taat, dat mijnheer de E., die met vreemde veeren pronkte, ook nog werd geverbali seerd ter zake het opgeven van een valschen naam en hij heden tot twee straffen werd veroordeeld, 2 boete of 1 dag voor de houtsnedenbranche en 6 boete of 4 dagen ter zake het misbruik van den naam van den houtsneekunstenaar. Verkeerd begrepen zuinigheid. De timmerman J. W. te H.H.waard, die zich na den volbrachten arbeid nog ter tempel wilde begeven en dus haast had ten einde vooraf nog een passend costuum aan te kunnen trekken, had zijn electrisch fiets- lampje uitgedraaid, omdat hij vreesde, dat het niet bestand zou zijn tegen den harden wind. Deze zuinigheid droeg echter geen goede vruchten, aangezien hij werd bekeurd en heden veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen t.z. het rijdon zonder licht. De koetsier was de schuldige. De bejaarde koetsier Jan N. te Alkmaar, die op 2 November een van rechts komende auto, bestuurd door den heer Jan E. uit Oudkarspel, op een kruising van de Hee- ren- en Vrouwenlaan in den Bergerhout geen voorrang gaf, waardoor een aanrijding plaats had, raakte bij de voortgezette be handeling leelijk in achterstand en werd als de schuldige veroordeeld. De oude molenaar staat er beter voor. Voor eenigen tijd stond de bejaarde mo lenaar Arie L. uit Koedijk terecht op grond van het feit, dat hij op 21 October de schuld zou zijn geweest van een aanrijding met een vierwielig motorrijtuig, bestuurd door den heer C. J. v. d. Lugt van Texel. De oude heer, die een bakfiets bereed in de Kennemerstraatweg nabij de Vierstaten, was overgestoken, werd met bakfiets en al tegen de vlakte geslingerd en leelijk gebles seerd. Bovendien werd hem nog de schuld aangewreven, omdat hij het rechtsche ver keer niet geduldig had afgewacht. De zaak was toen niet behoorlijk uit te knobbelen en werd op verzoek van mr. Wynne, de verdediger van de molenaar, voor onbe- paalden tijd uitgesteld ten einde nog een andere ooggetuige van het ongeval, mevr. J. van LoonZuurbier, te hooren. Deze dame was thans aanwezig en kon verkla ren, dat de oude molenaar duchtig werd gegrepen door een auto, die met een over matige snelheid in aantocht was. Haar ver klaring was echter niet positief genoeg om de schuld van den molenaar vast te stellen, reden waarom de ambtenaar de laatste grond onder de voeten wegzakte en vrij spraak requireerde, waarbij mr. Wynne, na eenige toelichting zich gaarne aansloot. Piet had het slechter kunnen treffen. Met het hooren van den verbalisant D. Koelewyn, werd heden het strooperszaakje tegen Piet Kr. Az. voortgezet. Piet, die mo menteel nog een ander strooperszaakje op knapt, bleef by zijn verweer, dat Koelewyn zich had vergist. Piet had geen konijnen gedolven en ook geen valschen naam op gegeven. De valsche naam werd hem dan maar cadeau gegeven, doch betreffende het delven het gewezen vonnis 20 boete of 10 dagen hechtenis bevestigd. De heeren waren niet te overtuigen. De visscher A. van P. te Egmond aan Zee die door jachtopziener Daan Koelewijn zoo goed als op heeterdaad was betrapt op strikken zetten en toen het hazenpad had gekozen, trachtte de vorige week de hee ren wijs te maken, dat hij een pak strik ken had gevonden onder de struiken en juist toen hij stond te overwegen, wat met Gij hoest, de slijm benauwt U meer en meer. Wacht niet, morgen kunt Ge reeds een bronchitis te pakken hebben. Neem vandaag nog Akker's Abdijsiroop, overbekend door haar eigenschappen taaie s'ijm op te los sen en om hoest te genezen. Ze werkt reeds na den eersten lepel en vannacht kan dan Uw slaap rustig en verkwikkend zijn zonder benauwd heden. Abdijsiroop woelt de slijm los en stopt den hoest. Uw ademhalings organen vinden hun veerkracht terug. Het werkzaamste geneesmiddel bi|i AKKER'S Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma VérhöóöHewérWnq 75cent] \^,ia*nHe prijzen deze compromitteerend vondst aan te vangen, toen Daan hem vanaf een duintop had opgemerkt. De zaak werd toen aangehouden om heden den jachtopziener te hooren, doch diens verklaring was he den zóó pertinent, dat er geen kans over bleef voor Albert, werd die veroordeeld tot 10 boete of 8 dagen hechtenis. Schriftelijke vonnissen. L. P., Alkmaar, overtreding wet op de uitverkoopen, 8 boete of 4 dagen. De ambtenaar had 50 boete gevorderd. J. L. S., als voren. Eisch 30 boete. Von nis vrijgesproken. M. K., monteur Egmond aan Zee, aan rijding met een zandauto, 8 boete of 4 dagen. J. W. v. Z. Beverwijk, aanrijding met dienstwagen P. T. T. 20 boete of 10 da gen. Van den grooten weg afblijven. Als er geen rijwielpad is, wordt er moord en brand geschreeuwd en acht het genus fietsers zich schromelijk benadeeld. Maar is er een rijwielpad, dan gaan ze op den ver boden Hoofdweg rijden, zooals de 19-jarige arbeider A. A. B. op 6 December. Maar de vertegenwoordiger van het Egmond-Binner gezag, de brig.-tit. G. Minnee, stak er een stokje voor met het resultaat, dat de on evenwichtige (figuurlijk gesproken) fietser heden tot 5 boete of 3 dagen werd ver oordeeld. t Dronken op de fiets. Ook de heer Gerrit S. uit Oudorp behoor de tot de wielrijders, die het niet zoo erg vinden, met een stevig stuk in hun kraag op de fiets te hobbelen, tot gevaar van eigen en anders veiligheid. Maar de rechterlijke auto riteiten vinden het toevallig wel erg en gaven uiting aan hun waardeering door een eisch van 15 -boete of 10 dagen en 'n straf van 10 boete of 6 dagen. Deze grond was taboe! Met een padovertreder, de doove Bern. W. uit Egmond-Binnen, die zijn neef had mee genomen als tolk, werd de reeks der com paranten besloten. Eisch en vonnis 1 boete of 1 dag. VONNISSEN VAN DEN KANTONRECHTER. Wegens overtreding van de wet op de uitverkoopen is de winkelier L. P. alhier heden veroordeeld tot 8 subs. 4 dagen hechtenis. De winkelier J. L. S. alhier werd vrijgesproken. Wegens het niet verleenen van voorrang werd de monteur M. K. uit Egmond aan Zee veroordeeld tot 8 boete subs. 4 dagen hechtenis. DE MAN IN HET HONDENHOK. Tragi-comedie van een honden liefhebber. Dezer dagen vervoegde zich bij een hondenkoopman te Hillegersberg een per soon, naar aanleiding van een advertentie, waarin een hond te koop werd aangeboden, Het dier werd aangeprezen als een pracht hond, een soort St. Bernhard, jong en sterk als een leeuwDe man, die er op af kwam, woonde in 't Noorden van Rotter dam. Hij had zijn vrouw al zoo lang een aardigen hond beloofd. Nu zou hij haar eens verrassen. Het was een prachthond, wel wat groot ja, eigenlijk veel grooter dan hij bedoeld had en dan, de prijs viel ook nog al tegen. Maar het was ontegen zeglijk een exemplaar om te bezitten. Een bezwaar was echter, dat de man op een bovenhuis woonde Toen de hondenkoopman dat hoorde, moest hij den klant tot zijn leedwezen den koop ontraden. Dat kon nooit goed gaan. De Rotterdammer hiel& den koop toen nog even in beraad en zou met zijn vrouw terug komen. Dat deed hij en ook de vrouw was vol van den hond, die dus van eige naar verwisselde. Welgemoed toog het echtpaar met den hond aan den ketting naar Rotterdam, Nog even bij den slager een worst en een boutje gehaald en het lieve leven zou beginnen. Bij de woning toonde de hond zich weerspannig en onrustig. Het zal wel wennen, dacht de nieuwe eigenaar. Maar het dier raakte de eerste uren niet thuis en werd hoe langer hoe wispel turiger, vooral toen de avond begon e vallen. De hond vertikte het in zijn mand te kruipen, maar begon te rennen en te springen, smeet den boel omver, blafte dat hooren en zien verging en zette het geheele huis in rep en roer. De buren werden er kregel van en waren al eens komen klop pen. De kinderen schreeuwden, dat ze niet slapen konden. Het was een herrie als een oordeel. Zoo ging men den nacht in, doch van slapen kwam niet veel. Ten einde raad. Om de 10 minuten moest de hondenbe zitter zijn bed uit om het monster te be straffen. Maar niets hielp en ten einde raad schoot de man in de kleeren. Zijn besluit stond vast. Het kostte wat het wilde, maar van dien hond moest hij afkomen. Hy on dernam den tocht naar Hillegersberg en hield stil voor de woning van den honden koopman, liep den tuin in en begon op en neer te schilderen. Want het was in het holst van den nacht, tegen drie uur en hij kon dien man toch niet uit zijn bed bellen. Zoo liep hij zich een uurtje te verbijten, tot hij een pracht-idee kreeg. De hond was in zijn hok gekropen en de man ging er zoo lang bijHet was nu wel geen ideaal verblijf, maar het was er allicht minder koud dan daarbuiten. Maar het gescharrel aan het hok en het geknister van de kiezelsteenen hadden den honden koopman en zijn vrouw gewekt. De koop man gooide het raam open en vroeg, wie daar op zijn erf scharrelde. Een menschen- hoofd kwam uit het hondenhok en een klaaglijke, kuchende stem riep: „Goed volk, ik ben het met den hond!" Toen kroop er een mannenlichaam op handen en voeten uit en de stomverbaasde koopman hoorde met een meewarig gezicht het verhaal van zijn klant aan. Hij bleek echter niet één van de kwaad sten te zijn en verklaarde zich bereid, den hond terug te nemen tegen een kleinen rouwkoop. Zoo geschiedde en tegen half 5 in den morgen keerde de hondenliefhebber slaperig, landerig en tot in het gebeente verkleumd terug naar de stad. Maar hy had z'n geld terugOm een anderen hond te koopen, maar dan niet zoo'n grooten FELLE BINNENBRAND TE HAARLEM. Critieke oogenblikken. Omstreeks middernacht is door een onbe kende oorzaak een felle binnenbrand uitge broken in perceel Sophiastraat 6 te Haar lem, waarin gevestigd is het bureau van de Stichting ter bevordering van kolonisatie van Suriname (Nieuw-Holland). De beheerder van dit kantoor, de heer N. J. van S., die met zy'n vrouw boven het kantoor sliep, moest zich, daar het niet mo gelijk was langs de trap naar beneden te gaan, over een platdak aan de achterzijde van het huis in veiligheid stellen. Het gelijkstraatsche gedeelte van het huis kreeg belangrijke brand- en waterschade. Even nadat het blusschingswerk door de brandweer was begonnen, sprong de water leidingbuis, waardoor in korten tijd de geheele straat onder water stond. Perso neel van het Gemeentelijk Waterleiding bedrijf heeft later de waterleiding afgeslo ten. De brandweer betrok inmiddels het water uit de leiding in andere straten. De politie heeft een onderzoek naar de oorzaak van den brand ingesteld. De heer van S. was laag verzekerd. AVICULTURA TE DEN HAAG. Opening door min. Deckers. Gisterochtend is de 50e Internationale tentoonstelling van Avicultura in den Die rentuin in Den Haag geopend door den minister van landbouw en visscherij, mr. dr. L. N. Deckers. In zijn openingrede deelde de minister mede, dat het H.M. de Koningin heeft be haagd den voorzitter, G. J. A. A. Baron van Heemstra uit Zeist, te benoemen tot Offi cier in de Orde van Oranje-Nassau. Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter op lossing probleem 1419, het bijzonder moei lijk probleem van M. Fabre Stand. Zw. 9 sch. op: 7, 8, 9, 19, 24, 33, 36, 37, 38. W. 9 sch. op: 22, 28, 39, 40, 44/48. Oplossing. 1. 46—41 1. 37 46 2. 39—34 2. 46 23 3. 22—18 3. 23 12 4. 47—41 4. 36 47 5. 44—39 5. 33 35 6. 48—42 6. 12 40 7. 42:33 7. 47:29 8. 45 1! Prachtig. Uit den grooten wedstryd. Zooals men reeds weet heeft onze land genoot Vos het zeer zwaar tegen den we reldkampioen Raichenbach, die, als de voorteekenen niet bedriegen, stellig in het bezit van zyn titel zal blijven (momenteel staat hij met 168 voor). De volgende positie is uit de vijfde partij. Zw. 8 sch. op: 3, 9, 11, 13, 19, 23, 24, 26. W. 8 sch. op: 25, 33, 35, 37, 38, 40, 42, 45. Vos speelde met zwart en staat heel goed. Hij is aan zet en men verwacht alge meen 1117 of 1116. Maar Vos speelde 2329, waarop Raichenbach het spel ver eenvoudigde door den uitruil 25-20; 33 24 en 35 24. Voor een leek is dit een eenigs- zins vreemde voortzetting, doch de meer gevorderde spelers verkeerden op dit mo ment in groote spanning, want Raichen bach speelde in den diagramstand zeer ge raffineerd op het volgende „aardigheid je": Zwart 11—17 of 11—16 Wit 33—29! (Zwart gedwongen 24 33 wegens schyf- verlies) 38 18 (Zwart 13 22) 37—31! (Zwart 26:48) 4034 (Zwart 48 :30) 35 4 en onze kampioen zou verloren hebben In de tiende party besliste Raichenbach het spel door een fraaie combinatie, die wij hieronder laten volgen: Zw. 15 sch. op: 2, 3, 6, 7, 8, 10, 12/16, 18, 23, 25, 29. W. 15 sch. op: 21, 26, 27, 30, 31, 34, 36, 38, 39, 40, 43, 44, 45, 47, 48. Deze stand was bereikt na den 22en zet van zwart (410). Vos speelde nu 3933 met als vervolg: 23. 39—33 18—22 24. 27 20 15 35 25. 33 24 16 27 26. 31 22 12—18 27. 22 13 8 50!! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1420 van G. Woonijk te Alk maar. Zw. 13 sch. op: 4, 7/10, 13, 17, 18, 19, 22, 26, 35, 36. W. 13 sch. op: 24, 25, 28, 29, 33, 34, 37, 39, 42, 43, 45, 47, 48. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing. Wy hebben dit probleem van een stad genoot gaarne een plaatsje gegeven. Ook van een anderen stadgenoot, den heer A. Roos, zullen wij spoedig weer een nieuw probleem plaatsen, terwijl wij ook nog eenige mooie composities van den heer Kleute in voorraad hebben. Deze damlief hebbers worden bedankt voor hun mede werking. Probleem 578. H. Singer Kranj. 7//W wk 'mm Tweezet. 1. Dd5 Eindspel 949. E. Richter, c d e f h fm mm. ■i '/mmm// i t a b c d Wit speelt en wint. 1. Tal! f5 ('t best 1Tb8? 2. Ke7) 2. Ke7 Tf7t 3. Ke6 f4 4. f3. c5 5. b3 c4 6. b4! (bc? Te7t! Remise.) 6. c3 7. b5 c2 8. b6 clD 9. Tel Tfe7t! 10. Kf6 Tf7f 11. Kg5 Tf8 ('t best) 12. Tc7 Tb8 13. b7 Kf8 14. Kf6. Ke8 15. Ke6 Kd8 16. Kd6. Ke8 (na Tf8 wint 17a Td7f Ke8, 8. Th7 zonder moeite) 17. Te7f! Kd8 18. Tg7 Thf8 (Ke8 19. Kc7) 19. Td7f Ke8 20. Th7 Kd8 21. Ke6 Ke8 22. Tg7 naast h6h7 en wint. Eindspel 950. abcdeigb

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 13