Sr T" da' ""'W -u» MS?"blKk word™ L' VISITEKAARTJES GEBOORTEKAARTEN ONDERTROUWKAARTEN hl N.V. Boek- en Handelsdrukkerij (Pluimveeteelt. yxovincicud 'Hieuw* SjCtnuieuuts h Herms. Coster Zn. i n BERGEN HOOGWOUD OUDORP WIERINGEN Geneeskundige brieven UW ADRES VOOR ALKMAAR Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord in sluiten en blad vermelden. Over smaak der eieren en interessante proeven omtrent verschillende graansoorten. Een lezer vraagt mij of ik hem bedoelde, toen ik laatst schreef over den smaak der eieren en daarbij o.a. ook vermeldde, dat daarbij vaak suggestie in het spel is. Hoe wel ik zijn geval heelemaal niet op het oog had, is toch zijn brief in de kwestie zelf in teressant genoeg om er nog eens op terug te komen. Hij schrijft: „U vraagt, wie er over den smaak der eieren klaagde. Eerst mijn ega, toen mijn knecht, toen ik, toen de reiziger van den voederfabrikant, (die aan de lucht al genoeg had) en tenslotte de fabrikant zelf. De lucht was een en al vischlucht of traanlucht. Vischmeel wordt niet gebruikt. Dan schrijft u over suggestie. Nu ik zou toch werkelijk uw gezicht wel eens willen zien, als u zoo'n eitje maar eens rook, proeven hoeft zelfs niet. Ik heb twee absoluut verschillende toornen, dus geen familie van elkaar en ik vind in beide hok ken zou nu en dan zoo'n ei Om de smaak of reuk te weten te komen, moet ik de eieren toch eerst koken". Hier kunnen we dus gerust aannemen, dat suggestie uitgesloten is en dat het door mij beschreven geval zich voordoet dat be paalde kippen op overigens goed voer wansmakende eieren leggen. Interessant is dat in het voer geen vischmeel voorkomt, dat krijgt meestal gauw de schuld. Men lette echter op diermeel, dat vaak hevig onaangenaam kan ruiken, vooral kadaver- meel en levertraan. De briefschrijver geeft de samenstelling van zijn voer niet op, dus daarover kan ik verder niet oordeelen en ongetwijfeld is het een groot bezwaar, dat men de boosdoeners niet vinden kan of men moet de eieren open maken. Het eeni- ge is, als valnest controle toegepast wordt, de eieren te merken met het nummer van de kip en dan voor de huishouding telkens van verschillende kippen eieren te probee- ren, of als men zelf broedt, de uitgeschouw- de eieren te controleeren. De zaak van is groot belang, want een paar van dergelijke kipppen kunnen soms maken, dat de handel klachten krijgt met den afzet der eieren. En nu wat anders, waarbij ook de smaak te pas komt van een pluimveeproduct, n 1. het vleesch. Het is nu de tijd, dat heel wat vetgemest pluimvee verorberd wordt en we vragen ons af, wat is eigenlijk het verschil tusschen gemest en niet gemest pluimvee? Het doel van het vetmesten is het gewicht van het eetbare vleesch te verhoogen en vet aan het lichaam toe te voegen. Een vetge mest dier heeft dan ook een geheel andere samenstelling dan een niet gemest dier, wat hoofdzakelijk blijkt, dat bij een gemest dier veel minder afval in verhouding aanwezig is dan bij een ongemest dier. Verder is van het gemeste dier, nadat de afval verwijderd is, weer een hooger per centage eetbaar dan van het ongemeste dier, wat uit de volgende tabel kan blijken. Hierbij worden vette en ongemeste dieren vergeleken. Kolom I geeft op de percen tages afval van het totale levend gewicht. Kolom II de hoeveelheid eetbare deelen van het panklaar gemaakte dier. ongemeste kuikens 12 54 gemeste kuikens 9 63 gemeste hennen 9 64 Maar nu is het voor de kwaliteit van de bout lang niet onverschillig, waar het vet zich afgezet heeft, denk maar eens aan een malsch piepkuiken met sappig wit vleesch en een oude soepkip met betrekkelijk droog vleesch en groote vetklompen in de buikholte. Hoe meer malsch vleesch aan de bout hoe beter, het vet moet dus door het geheele lichaam evenredig verspreid zijn en niet op enkele plaatsen opgehoopt. Is daaraan nu door de voeding wat te doen? Het vet in het lichaam ontstaat door overmaat van voedsel, vooral van vetrijk en zetmeelrijk voedsel. Met vetrijk voedsel moet men bij pluimvee voorzichting zijn, de kippen verdragen niet veel vet en het in het lichaam afgezette vet wordt soms onder invloed van het voedsel-vet veranderd. Zoo geeft schapenvet aan kippen gevoerd een geheel ander lichaamsvet dan palmpit- ten en lijnzaadolie. Het meeste vet wordt dus uit de granen betrokken en nu is weer de vraag: bestaat er verschil tusschen de granen onderling? Interessante proeven daaromtrent werden Canada genomen, waarbij men 4 groepen mest-hanen voerde met hetzelfde meelvoer, doch ze elk ander graan gaf, n.1. mais, tarwe, haver en gerst. Daarbij bleek al, dat de z.g. „groei-voed- sel"-verhouding, d.w.z. het aantal gram men winst in gewicht ten opzichte van het aantal grammen voedsel nog al verschilde. Deze getallen waren als volgt: mais 13, tarwe 11, haver 10, gerst 11. Maar er waren nog veel meer verschillen zooals we de volgende keer zullen zien. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Tweede protestvergadering van de werkloozen. Het werk van het Comité van Actie. Voor de tweede maal was het Zaterdag avond tjokvol in het zaaltje van den heer Nieuwendijk. Weer waren er ruim 120 werkloozen bijeen, om te protesteeren tegen de lage steunregeling waarin de ge meente Bergen is terecht gekomen. De voorzitter, F. Jimmink, opende deze vergadering met een hartelijk welkom. Spr. was tevreden over de opkomst maar niet geheel voldaan, hij wees er op, dat, wilden de werkloozen succes bereiken met hun actie, er niet een achterwege mocht blijven, want ook wij protesteeren voor hun belangen. Spr. wekte daarom allen op de lijk onze bijeenkomsten bij te wonen afwezigen te bewerken om zooveel moge- want juist in dezen tijd moet de arbeider één zijn en man naast man staan. Hierna volgde het verslag van het werk dat het comité de laatste veertien dagen verricht heeft. Conferenties met B. en W. Genoemde heeren hadden reeds een voor stel ingediend, voor hen die nog geen kerstgave ontvingen dit alsnog uit te kee- ren d. i. aldus spr., zoo goed als toegezegd, hij stelde dan ook een groot vertrouwen in B. en W. Dan heeft het comité getracht, aldus spr., om medewerking van de vakbonden te krijgen doch dit resultaat is al erg so ber, daar de vakbonden geen behoefte ge voelden om aan deze actie deel te nemen. Spr. kon zich niet indenken dat een be- sturslid van de vakbond, persoonlijk, in een volle zaak, zijn medewerking toezegde om een week later deze actie in den steek te laten. Spr. wees er op dat wij nu wel zeker redenen hebben om zooveel moge lijk, naast elkaar te staan, want nu reeds, in het beginstadium van deze actie, zijn er elementen die ons tegen werken. Hij spoor de daarom nogmaals ieder aan met al den kracht die in hen is, steeds naar propa ganda te maken voor deze actie want per slot van rekening gaat het toch voor ons aller belang. Ook de in de bladen aange kondigde betrekking voor controleur over steunregeling en werkverschaffing, heeft het comité niet stil doen zitten. Een adres ingediend om hiervoor een Bergenaar te nemen, daar wy in onze gemeente voldoen de werkloozen hebben. Spr. vroeg of er onder de aanwezigen waren die iets op of aan te merken hadden over het werk van het comité, zij konden dan gerust vragen stellen. Verschillende vragen werden nu behandeld over steunregeling en werkver schaffing, die allen door den voorzitter werden beantwoord. Voorts deelde spr. nog mede dat het comité een petitionnement gehouden heeft onder de zakenmenschen voor een hoogere steunregeling. Deze hebben spontaan ge- teekend, omdat zy weten dat dit ook hun belang is. Spr. gaf daarna het woord aan den heer O. Bergman. Deze spreker bracht het al lereerst hulde aan de pers voor haar aan wezigheid, de pers aldus spr., kan voor ons een groote steun zyn, publiciteit is voor ons van onschatbare waarde. Dan wilde spr. de aanwezigen herinneren aan den eerstvolgende raadsvergadering. Hij wekte iedereen op die tijd en gelegenheid had daar naar toe te gaan, desnoods de vrou wen mee, want releveerde spr., ik ben er stellig van overtuigd, dat als wy daar op die publieke tribune van onze aanwezig heid blijk geven, er krachtiger pogingen in het werk gesteld zullen worden om ons in een betere steunrgeling te plaatsen. De penningmeester, den heer D. Dirkson, kreeg hierna het woord en bracht verslag uit, waarbij hij over de steunregeling op merkte dat menschen in Oss nog betere verzorging kregen dan de werkeloozen in Bergen. Nadat besloten was, zoo spoedig moge lijk het verzoek tot betere steunregeling aan den minister te zenden, sloot om tien uur de voorzitter de vergadering. Aan den minister van sociale zaken werd het volgende adres gezonden: Ondergeteekenden, F. Jimmink, voor zitter en D. Bergman, secretaris van „Het werkloozen-comité" te Bergen (N.-H.), adres St. Adelbertuslaan 11, nemen bij deze eerbiedi de vrijheid, uwe excellentie het volgende onder de aandacht te brengen. De steunregeling, die Februari a.s. voor de gemeente Bergen in werking treedt en waarvan wij met de kerstmis een voor proefje hebben gehad, komt ons ten eenen- male geheel onvoldoende voor Zeven gulden en vijftig cent per week voor ge huwden en vijf gulden voor kostgangers, is geen bedrag waarvan een gezin of kostganger kan bestaan. De huishuur bedraagt in deze gemeente, gemiddeld vijf gulden per week, terwijl voor kosthuizen, minstens acht gulden per week wordt berekend. Het levensonder houd hier ter plaatse is hooger dan in Alkmaar, wat blijkt uit bijgaande huis- houdstaatjes. Redenen waarom wij ons tot uwe excel lentie wenden met een beleefd doch drin gend verzoek de gemeente Bergen (N.-H.) in een hoogere steunklasse te willen plaatsen. Aanbesteding. •Zaterdagmorgen is van gemeentewege aanbesteed het lossen en vervoeren van 28000 straatklinkers .Ingeschreven werd per 1000 stuks als volgt: H. Schouten 2.45, W. Moerbeek 2.26, P. Bakker 2.27, J. Modder 1.80, P. Min 2.65, C. Moerbeek 2.60, M. Wokke 2.59, W. de Vet 2. Het werk werd gegund aan den laagsten inschrijver J. Modder. Een vierling. Een koe van den veehouder P. Donker heeft 4 kalveren ter wereld gebracht, met een gezamenlijk gewicht van 188 pond. Loop der bevolking. m. v. tot. Op 31-12-1934 aanwezig 913 895 1808 In 1935 geboren in de gem. 21 12 33 ld. buiten de gemeente 112 Ingekomen in de gemeente 78 90 168 Totaal 1013 998 2011 Overleden in 1935 6 4 10 Vertrokken uit de gemeente 95 99 194 Totaal 101 103 204 Zoodat op 31 December '35 in de gemeente aanwezig zijn 912 895 1807 In 1935 zijn 4 huwelijken voltrokken en werd 1 echtscheiding ingeschreven. Aantasting eerbaarheid. •Door de rijksveldwachters te Den Oever is procesverbaal opgemaakt tegen S. B. aldaar, verdacht van het plegen van on zedelijke handelingen met een kind van 7 jaar. DE LAATSTE MILLIARDAIR. Een bijzondere filmavond van de Volksuniversiteit. Wij kunnen ons voorstellen, dat velen met eenige verwondering hebben kennis genomen van het voornemen van de V. U. ditmaal in plaats van een cultureele filmeen comedie te brengen. Deze verwondering is begrijpelijk, doch, om dat zoo opvallend weinig behoorlijke cultu reele films aan de markt komen zeker geen films, welke het V. U. publiek apprecieert kwam het bestuur op de gedachte zich, zooals reeds vroeger een enkele maal geschiedde, weer eens op het terrein van de speelfilm te begeven. Het ging daarbij uit, dat niet uitsluitend een dramatisch gegeven behoefde te worden ge bracht, doch dat een comedie, mits van voor treffelijke kwaliteiten, zeker ook in aanmer king zou kunnen komen. Het geluk wilde, dat einde December het bekende Theater „De Uitkijk" te Amsterdam, alwaar alleen en uitsluitend het goede een kans krijgt, de Nederlandsche première bracht van de nieuwste René Clair-film „De laatste milliardair". Na het zien van deze kostelijke film, be stond bij het bestuur geen twijfel, of dit pro gramma zou geschikt zijn voor zijn publiek. Met veel moeite en de medewerking van de directie van het theater Harmonie gelukte het dit filmwerk voor één avond naar Alkmaar te laten komen. Het geheel speelt in een klein land Casinario, dat voor een bankroet staat en ten einde raad een beroep doet op zijn grooten zoon in het buitenland, Banco, den laatsten milliardair. Met behulp van een film van bloeiend bad plaatsleven in zijn geboortestad en -land draait men hem in letterlijken zin een rad voor oogen, om hem tot een leening van een slor dige driehonderd millioen te bewegen. Het land is aan den afgrond gekomen. De beta lingsmiddelen zijn dermate geslonken, dat de burgers elkaar reeds in natura betalen en een ruilhandel met waren drijven. Kostelijk zijn de tafereelen, die Clair in zijn film heeft ver werkt met betrekking tot den handel in na tura. Origineel, zooals hij in alles is. De milli ardair heeft den toeleg spoedig door, doch, omdat hij zich gaarne met moeilijke zaken be zig houdt, besluit hij toch naar Casinario te gaan, te meer omdat hem als lokaas een huwe lijk met de kleindochter van de Koningin in het vooruitzicht is gesteld. Om het hartstoch- telijkst begroet door de bevolking wordt zijn standbeeld onthuld, waarbij Clair wederom de gelegenheid heeft zijn heerlijke fantasie de vrije loop te laten. Zoodra Banco echter goed en wel te Casa- nario is aangekomen beginnen de moeilijk heden. Als pretendent naar de hand van de prinses en als dictator krijgt hij twee partijen tegen zich, wier aanslagen slechts samenvallen om te bewerken, dat het baldakijn van het bed van Banco naar beneden valt en op zijn hoofd, dat daardoor in de war raakt. Zijn dictatuur kan zich nu pas goed laten gelden, reeds met den eersten maatregel den beste, waarbij voorwerpen met vier pooten tot verboden wapenen worden verklaard en uit de samenleving verbannen. De Ministerraad, die dan volgt, is onverbeterlijk weergegeven en zal den bezoekers nog langen tijd bijblijven. De Koningin wil tenslotte met behulp van haar zoon het land van den tiran bevrijden, waarom zij een aanslag op zijn leven voorbe reiden, welke zoo allerklungeligst wordt uit gevoerd, dat Banco in plaats van te worden getroffen zijn verstand terug krijgt. Van het huwelijk van Banco met prinses Isabella blijkt niets te zullen komen, om rede nen, die wij, ten einde deze uiterst vermake lijke scène niet te verklappen, hier niet zullen memoreeren. Tenslotte offert H. M. zich op;* zij zal met den laatsten milliardair trouwen en deze blijkt daartoe bereid, omdathij intus- schen heeft vernomen, dat zijn bank failliet is gegaanen in de hoop op een klein pensioen. Om dit bouwsel heen winden zich nu de pot sierlijke situaties, caricaturen en fantazieën. Banco, de koningin, de prinses, de hofkapel- meester, de eerste minister, de kamerheer en de kamerdienaar, zij zijn allen zoo karak teristiek als de figuren van een teekenfilm. KLIEREN MET INTERNE SECRETIE. Onder de endocrinologie verstaan wy de wetenschap, welke zich bezighoudt met de werking van z.g. klieren met interne secre tie (d.i. inwendige afscheiding) in tijden van gezondheid zoowel als in tijden van ziekte. In het begin van de 20e eeuw kon men dit gedeelte nog nauwelijks tot een af zonderlijk geheel samenvoegen en was men over dit thema al zeer spoedig uitgepraat, tenzij men zijn fantasie den vrijen loop liet. Tegenwoordig is deze tak van wetenschap al zoodanig uitgegroeid, dat de literatuur al nauwelijks meer door een persoon, die zich geheel tot dit gedeelte heeft beperkt, kan worden overzien en bijgehouden. Ik ben al meer dan eens in de noodzake lijkheid geweest er op te wijzen, dat men onder gezondheid een soort evenwichtstoe stand verstaat, die verkregen wordt en be houden blijft wanneer en zoolang de diver se onderdeelen van het levend individu samen harmonisch functionneeren. Voor waarde hiervoor is, dat de verschillende organen op een of andere wijze onderling met elkaar in contact staan, dus voeling met elkander houden. Zijn de samenbindende factoren op normale wijze werkzaam, dan voelen we ons dus gezond. Deze evenwichts toestand wordt in het algemeen als iets, dat van zelf spreekt, opgeëischt door ieder mensch en slechts zelden voelt men zich tot extra erkentelijkheid verpicht tegenover de aanwezigheid van dezen wonderen toestand van gezondheid. Pas wanneer ziekte levens geluk en leven gaat bedreigen, denkt men met gepasten eerbied en weemoed aan de dagen van weleer, toen gezondheid aanwe zig was. Op gevoelvolle wijze werd dit eens door een herstelden zieke kenbaar ge maakt, toen hij zijn behandelenden medicus de volgende dichtregelen toezond, om zyn gevoelens van dankbaarheid te uiten: Gezondheid, schoon juweel Voor alle ding te prijzen Wie zal, naar recht en eisch U eer genoeg bewyzen, Gy zyt een rijk geschenk Dat van den Hemel daalt En als een stille zon Hier op deez' aarde straalt. Zenuwen. Het waren allereerst de zenuwen, waar van men leerde inzien, dat zy voor de on derlinge samenwerking der organen zorg den. Bfj een ontelbaar aantal processen is het zenuwstelsel, al of niet onder inschake ling van den wil, betrokken. Men pleegt daarby van normale en abnormale prikkels te spreken die als gevolg van een of andere actie langs zenuwbanen worden voortgeleid en zoodoende tot een bepaalde reactie voe ren. De actie kan in ons lichaam zelf ont staan: maar ook wordt een aantal prikkels van de buitenwereld uit tot ons gezonden en door de zintuigen opgevangen en ver werkt. Het zenuwstelsel speelt ook een belang rijke rol by onzen groei, by ons geestelijk leven zoowel als by de uiteindelijke bepa ling van onze lichaamsvormen en andere uiterlijk waarneembare resultaten van ons levensproces in zyn geheel. Er bestaat een zekere neiging om de verschillende ziekte processen te verdeelen in lichamelijke en in geestelijke ziekteprocessen. Daar is welis waar geen groot bezwaar tegen, doch men bedenke wel, dat bij elk ziek lichaamsproces de geest mede betrokken is en dat ook by elk geestelijk ly'den wel lichaamsprocessen mede in het geding zyn. Geest en lichaam zijn gedurende het leven onafscheidelijk met elkaar verbonden en staan met elkaar in voortdurende wisselwerking. Klieren. Langzamerhand is men in de laatste tien tallen van jaren ook steeds intensiever doordrongen van de beteekenis van de klie ren met interne secretie. Men verstaat onder een klier een orgaan, dat een of andere stof produceert en afscheidt. De meeste klieren van ons lichaam bezitten een uitvoerbuis, waarlangs het gevormde klierproduct wordt afgescheiden. De lever b.v. maakt gal, welke langs de galwegen naar het darmkanaal wordt afgevoerd. Naast deze klieren met afscheiding langs een zichtbaren afvoerweg kermen we echter nog klieren, die eveneens bepaalde stoffen produceeren zonder dat er een afvoerkanaal aantoonbaar is voor het verdere vervoer. Hun producten worden onzichtbaar naar het bloed gebracht en aldus door het ge heele lichaam heen vervoerd. Deze af scheidingsproducten van deze klieren met interne secretie noemt men hormonen; zy spelen een buitengewoon belangrijke rol Er zyn slechts minemale hoeveelheden noodig en kleine veranderingen in deze minima kunnen zeer uitgebreide veranderingen veroorzaken. De schildklier, de bijnieren, de z.g. hypo- physe (een klier welke onder aan de her- SeüGj ,VuUig 111 6611 beeni« kommetje van de schedelbasis opgesloten ligt) en de byschild- klieren behooren tot deze endocrine orga nen. Bovendien zyn er enkele klieren, die een dubbele functie bezitten; d.w.z. dat zij eenerzijds stoffen vormen, die langs een afvoerweg worden voortgeleid en anderzijds interne secretie uitoefenen; hiertoe behoo ren de alvleeschklier en de mannelijke zoowel als de vrouwelijke geslachtsklieren Zy alle vormen dus hormonen en kunnen ten deele voor elkaar in de plaats treden. V—de hormonen zyn, wat "hiüi scheikund^e samenstelling betreft, aardig goed bekend. Men kent de volgende hor monen: 1. adrenaline, 2. thyroxine, 3. insu- Ime 4. parathormon, 5. menformon, 6. man- elyk hormoon, 7. progresteron, 8. cortine en 9. de producten uit verschalende gebie- XitrZ hyP°physe' b v' hypohysine en Zy oefenen elk apart bepaalde algemeene en speende werkingen uit, heffen in samen- elkander "rn bepa^lde ond^linge verhouding elkander meer of minder op en houden - mits in bepaalde verhouding t.o.z. van el- r aanwezig de harmonie van onzen gezondheidsevenwichtstoestand in stand h"lt eve™icht van ons bloedsuikerge- alte staat speciaal onder invloed van de suikerziekte is uiteengezet. De adre- ntelen Ï7 afs^heidin«sProduct van de bij- wÜrt erscht over onzen bloeddruk Zie- kelyke veranderingen in de bijnieren zul len dus wijzigingen in dezen bSsdrek kunnen bewerkstelligen. De functie van de bynier beperkt zich hiertoe echter niet bt paalde ziektetoestanden van rio™ k V ook waard V« abt™»le"v"," deeling Van ons lichaamspigment ïi ziekte van Addison b.v. kunnen er sterk kleurde plekken in onze huid optreden band bete?kenis van de ^lder hf^vlr- band is al vry lang bekend. De schild klier ligt onder in den hals vtóf luchtweg en is betrekkelijk gemakkelijk te voelen. Wanneer deze schildklier te veil stoffen produceert dit kan gaan met vergrooting van deze klier h k noodzakelijk is dit niet ÜL ontetaa de kende ziekte van Basedow. Deze ziekte is een typisch voorbeeld van de uitgebreide werkingen, welke door het srhfiHn hormoon kunnen worden uitgeoefend 'er~ De meest markante ziekteverschijnselen toch zun: sterk transpireeren; een Sn- aardige manier van beven der handen aremor genoemd); sterke schommehngS prikMKSÏ eTeeT Sne\ °Ptredende rakterreactie- w;., k emotioneele ka- ook menstruatie 7 de vrouw vaak in den haa^f °0™SSan)' verandering «n glad glanzende huid°°gCn moonnprodureerthzl']klier 7 weini« bor- bieraan teernn„ be* algemeen mogen verwachtend de. verschÜnselen «ik. terreh^ bv ulton T" 0p h« <»*-«. Mc„ kïï, d0og0r -„7- menschen met echte kropgezwellen, ju- ander mrekwaardig voorbeeld, dat reeds langeren tijd bekend is en tevens geschikt is om de algemeene beteekenis dier hor monen duidelijk te illustreeren vinden wë bij de boven reeds genoemde hypophyjg By bepaalde stoornissen van deze hy. pophyse kunnen zeer merkwaardige zielt* tetoestanden optreden. Wanneer een be. paald gedeelte van deze klier in zyn fu^" tie wordt gewijzigd, wordt b.v. de kin #h. normaal groot en grof en nemen ook hanë den en voeten in omvang abormaal toe" Hieruit blijkt dus, dat het product van dé hypophyse ordenend optreedt t.o.z. van de groote en den vorm van kin, handen en voeten tegenover de rest van ons lichaam Er komen heel veel verschillende vormeë van kin bij ons en onze medemenschen voor; hierbij schijnt dus de hypophyse een belangrijke rol te spelen. Wordt een ander deel van deze interes sante hypophyse ziek, dan treden andere ziekteverschijnselen op den voorgrond. Ge schiedt dit op zeer jeugdigen leeftijd dan ontwikkelen in de puberteit de oksel- en schaamharen zich niet; het jonge kind wordt abnormaal dik en vet, en de ge. slachtsorganen blijven achter in groei. Hieruit volgt dus, dat dit gedeelte van dé hypophyse voor de normale ontwikkeling van lichaamsvorm, geslachtsorganen en be haring van zeer groote beteekenis is band moeten staan met individueel schil in werking der hypophyse. Steeds verder dringt men door in de be studeering van de beteekenis der hormonen en met behulp hiervan is onze geneeskun- dige behandeling in bepaalde omstandig, heden op nuttige wyze uitgebreid met pre paraten, waarin men de hormonen vindt verwerkt Blijft een bepaalde persoon in de vorming van bepaalde hormonen dus in gebreke en zijn de gevolgen hiervan aan toonbaar, dan kan dit soms op verrassende wijze worden aangevuld door ter beschik king stellen van die hormonen, waarmede ons therapeutisch arsenaal is verrijkt P. N. N. en ver- IS: VOORDAM C 9 VARIA UIT DE VOGELWERELD. De Boschuil als muizen verdelger. De over ons geheele land verspreide, doch niet talrijke Bosch-uil behoort, als in hoofd taak verdelger zijnde van verschillende schadelijke knaagdieren, tot de voor land-, tuin- en boschbouw nuttige vogelsoorten. K. Söding, wien het mogelijk was in Buer (Westfalen) gedurende drie nachten het voederen van 2 jonge Boschuilen (donsjon gen) in de natuur te bespieden, deelt hier over in „Natur und Heimat" (1935, 2) ox de navolgende bijzonderheden mede. Gedurende den eersten nacht een zéér heldere Meinacht kregen de jongen met min of meer regelmatige tusschenpoozen tot aan het aanbreken van den dag: 2 kik- vorschen, 1 huismusch en 3 muizen, die waarnemer voor boschmuizen hield. In den tweeden nacht by stormachtig weer, be trokken lucht en regen, waren de jachtre- sultaten minder gunstig: 9 uur 's avonds eer kleine buit waarvan waarnemer den aard niet kon vaststellen; daarna trad, hoe drin gend de jongen ook om eten vroegen, een langdurige pauze in. Eerst 's morgens om 1 uur bracht de vader een jonge mereL Na dezen voor de jongen zoo ongunstigen nacht werd hun door de ouden gedurende den geheelen daarop volgenden dag voedsel ge bracht. In den derden nacht, bij zwakken wind en afnemende maan, bracht een der ouders van 8 uur 's avonds af geregeld slechts muizen, binnen 4 uur tijds 8 stuks, waaronder zoowel huis- en boschmuizen als woelmuis-soorten. Van middernacht af kwamen de ouders niet aan het nest; de jongen schenen verzadigd te zyn. Söding's waarnemingen duiden er wel licht op, dat in heldere en stille nachten het voedsel van jonge Uilen meerendeels uit amphibieën en kleine zoogdieren be staat. Vogels zouden in den regel, althans in overwegende mate, slechts dan bult ge maakt worden, wanneer bij stormachtig weer de vangst van knaagdieren onvoldoen de oplevert. Zyn de nachten volslagen duis ter, dan zullen de uilen slechts in de sche- mer-uren kans op buit hebben. Gedrag van Fazanten bi) aardbevingen. Fazanten zijn het is reeds lang beken bijzonder gevoelig voor de werking va zwakke trillingen. In vele aardbevingsgc bieden meent men, dat zij een op handc zijnden schok aankondigen. Door observati gedurende de rustige uren van den nacr van fazanten, die in een park in Japan lee de, werd het volgende geconstateerd. In dr jaar teekende waarnemer, prof. Omori vf het „Imp. Earthq. Invest. Com. of Japan 22 gevallen van onrust onder de vogels a»' In 7 gevallen kraaiden ze vóór dat de bf ving gevoeld werd; in 5 tegelijk daarme( en in 5 daarna. In 4 gevallen kraaiden z zonder dat er een beving gevoeld werd, °f' schoon zwakke bewegingen door de seismr- grafische instrumenten waren aangegeven^ slechts in één geval kwam een aardbevin" voor, waarbij de fazanten niet kraaiden. In de helft dus van het aantal waargenomen" gevallen werd de beweging door fazante' sneller opgemerkt dan door een geoefen* waarnemer onder goede condities. r A. A. VAN PELT LECHNE Arnhem, Januari 1936.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 12