t 6 Stad en Omgeving. Jladioncogcamma I 'fxoüiHciaal 'flieuws Jeu iih E ONBUIGZAMEN ION en JflH BOIlEMflHHE, Homtlnill. Distributie goedkoope groenten. NIEUWE NIEDORP UITGEEST SALARISKORTING EN WIJZIGING SALARISVERORDENINGÈN PERSONEEL MURMELLIUS-GYMNASIUM, HANDELSSCHOOL EN HANDELS AVONDSCHOOL. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 3: Wij ontvingen onder dagteekening van 30 December j.1., Nr. 22911 II, Afd. V. H. M. O., van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de mededee- ling, dat bij Koninklijk Besluit van 4 De cember 1935 (Staatsblad nr, 690) met in gang van 1 Januari 1036 in het Bezoldigings besluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1934 de volgende wijzigingen zijn aangebracht: „Alle op grond van vorenbedoeld Bezol digingsbesluit en de daarbij behoorende bijlagen toegekende en toe te kennen bezol digingen te weten alle wedde- en loon bedragen (zoowel die van de vaste wedden als die van de minima, periodieke verhoo gingen en maxima) zoomede alle in ge noemd Besluit of in vorige Bezoldigings besluiten Burgerlijke Rijksambtenaren ver melde, c. q. op grond daarvan, dan wel in verband daarmede toegekende, weddever- hoogingen boven het maximum van de schaal, toelagen, belooningen, vergoedingen, kortingen, limieten e. d. worden met 5 ten honderd verlaagd, met dien verstande, dat o.a. het in artikel 21, eerste lid, onder a, van genoemd Besluit aangegeven minimum bedrag ad 60 per jaar voor de kindertoe lage der ambtenaren op jaarloon bulten deze verlaging valt." De minister deelde ons voorts mede, dat, in verband met de voorwaarden, waaronder ten behoeve van de gemeentelijke en bijzondere scholen subsidie uit 's Rijks kas wordt verleend, deze wijzigingen ook zullen moeten gelden voor het personeel aan het Murmellius-Gymnasium, de Handelsschool en de Handelsavondschool. Aangezien wij het zelfs in meer normale tijdsomstandigheden uitgesloten achten, dat de gemeente de Rijkssubsidies voor deze scholen prijs geeft, zien wij ons genoodzaakt uwe vergadering voor te stellen aan het voorschrift van den minister te voldoen, Voor zooveel noodig vestigen wij er uwe aandacht op, dat krachtens algemeene maatregelen van bestuur eenzelfde korting moet worden toegepast op de bezoldigingen van de hoofden en onderwijzers aan lagere scholen en het personeel aan scholen voor nij verheids-onderwijs. Voor de concierges-amanuenses aan het Murmellius-Gymnasium en aan de Handels school wordt de korting van rechtswege van kracht op grond van de bepalingen der des betreffende Verordening (Gemeenteblad Nr. 1399). Met betrekking tot de jaarwedde van den conciërge der Handelsavondschool merken wij het volgende op. Deze jaarwedde be droeg 270, na 2, 4, 6, 8 en 10 dienstjaren telkens te verhoogen met f 13.50, en na 12 dienstjaren nogmaals te verhoogen met 22.50, alzoo tot een maximum van f 360. Met inachtneming van de toe te passen korting zal de jaarwedde minimaal, na af ronding naar boven tot een vollen gulden, 257, en maximaal 342 bedragen. In over eenstemming met uw besluit van 11 Juli 1935, tot wijziging der algemeene salaris verordening voor de ambtenaren, en met de rijksregeling voor conciërges aan dagscho len zouden wij de 6 tweejaarlijksche ver hoogingen willen terugbrengen tot 5, zoo dat elke verhooging 17 kan bedragen. Voor den tegenwoordigen functionnaris heeft deze wijziging geen gevolgen, aange zien hij de maximum-wedde reeds geniet. In artikel 3, 6e lid, van elk der verorde ningen, regelende de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan het Murmellius- Gymnasium en aan de Handelsschool (Ge meentebladen Nrs. 1396 en 1397) dient als nog het woord „onderwijs-inrichtingen" te worden vervangen door „dagscholen", zulks in overeenstemming met eenzelfde wijzi ging in het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1934, aangebracht bij Koninklijk Besluit van 19 October 1934 (Staatsblad Nr. 550), Door deze wijziging kunen lessen, gegeven aan avondscholen, geen invloed meer hebben op een gegaran deerd getal lessen aan dagscholen. Onder overlegging van het advies van de commissie van georganiseerd overleg voor de ambtenaren, voor zooveel betreft de na dere regeling van de jaarwedde van den conciërge der Handelsavondschool, stellen wij uwe vergadering vóór de desbetreffen de besluiten te nemen. VERHUUR SPEELTERREINEN. In bijlage No. 4 schrijven B. en W.: Bij de behandeling van het taxatierap port van de in het grondbedrijf ingebrach te gemeente-eigendommen hebben wij toe gezegd den huurprijs van verschillende terreinen in overeenstemming te brengen met de economische huur dier terreinen. In verband hiermede zouden wij, over eenkomstig het voor Uwe Vergadering ter inzage gelegd advies van de Commissie van bijstand voor het grondbedrijf, de huur van de aan de Arbeidersw.bouwver- eeniging „Rochade", alhier, en de speel- tuinvereeniging T. O. G., alhier, verhuur de speelterreinen, respectievelijk gelegen ten Zuiden van het Rochdalekwartier en aan den Tienenwal, te rekenen met Ingang van l Januari 1936, willen bepalen op 50 en 55 per jaar, Genoemde vereenigingen z(jn bereid de ze huur te betalen. Hierdoor komt de bij drage van 45, welke de gemeente, inge volge het raadsbesluit van 15 December 1082, nr. 9 sub II, jaarlijks voor het speel terrein aan den Tienenwal aan het grond bedrijf wegens huurderving vergoedt, te vervallen. Met betrekking tot den huurprijs van het tot dusver aan de speeltuinvereniging D. E, S,, alhier, gratis in gebruik gegeven speelterrein aan de 2e Landdwarsstraat hebben wij met het bestuur dier vereni ging nog geen overeenstemming verkregen. Wij zullen hierop later terugkomen, B. en W. stellen voor het door hen opge maakte ontwerp-besluit vast te stellen. OPNEMING VAN BOEKEN EN KAS VAN BURGERLIJKJ INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID. B. en W. schrijven in bijlage No. 2: Bij brief van 30 October 1935 deelen Ged. Staten dezer provincie mede, dat het nagr de meening van hun College ge- wenscht is, dat in de in artikel 20 der Ar menwet bedoelde reglementen der burger lijke instellingen van weldadigheid wordt voorgeschreven, dat B. en W. verplicht zijn ten minste eenmaal in elk kwartaal ten kantore van den penningmeester de boeken en de kas op te nemen, zonder voorafgaan de aankondiging van hun komst en dat in deze reglementen voorts eene bepaling voorkomt, krachtens welke boeken en kas te allen tijde door of vanwege Gedeputeer de Staten kunnen worden opgenomen. Genoemd college verzocht ons in verband daarmede, Indien in de reglementen van de bedoelde burgerlijke instellingen ip deze gemeente dergelijke bepalingen niet reeds voorkomen, te willen bevorderen, dat deze daarin alsnog worden opgenomen. Hoewel krachtens eene met het Centraal Bureau voor verificatie en financieele ad viezen der Vereeniging vttn Nederlandsche gem. te 's-Gravenhage, gesloten over eenkomst, vanwege dat Bureau reeds elk kwartaal de opname van de boeken en de kas der genoemde instellingen plaats heeft, bestaat naar onze meening geen bezwaar aan het verlangen van Gedeputeerde Sta ten te voldoen. De besturen der instellingen hebben, blij kens de ter inzage gelegde brieven, tegen de voorgenomen wijziging der reglementen geen bezwaar. Wij stellen Uwe Vergadering derhalve voor de Reglemente voor de Gemeentelijke instelling voor Maatschappijk Hulpbetoon, het Stads-ziekenhuis en het Burgerwees huis alsnog aan te vullen met eene bepa ling, waarbij de bovengemelde kwartaals- gewijze opneming van boeken en kas dezer instellingen wordt voorgeschreven en te vens een bepaling wordt opgenomen krachtens welke deze opneming te allen tijde ook door of vanwege Gedep. Staten zal kunnen plaats hebben. B. en W. biêden daartoe een ontwerp besluit ter vaststelling aan. B. en W. schrijven in bijlage no. 7: Reeds lang is bij ons college in over weging het denkbeeld om ook in deze ge meente over te gaan tot distributie van goedkoope groenten aan werkloozen en hen, die door instellingen van weldadigheid wor den ondersteund. De Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentrale is tot medewerking bereid, terwijl zoowel de plaatselijke vak centrales, als het bestuur der gemeentelijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon hun instemming met deze distributie betuigd hebben. Met de beide vereenigingen van groentenhandelaren, alhier, is even eens overleg gepleegd. Deze hebben in overweging gegeven dt bestel'ingen te laten doen bij de plaatselijke groenten- handelaren, terwijl de .aflevering door tusschenkomst van de groentenhande laren op één of meer centrale punten zou kunnen plaats hebben. Dit denk beeld la thans niet meer voor verwezen lijking vatbaar, omdat de gemeente de te distribueeren groenten voortaan in consignatie moet nemen en met het systeem van aflevering op bestelling is gebroken. Bovendien wordt het, naar ons is medegedeeld, niet meer toege laten, dat de marge tusschen in- en ver koopsprijs van de groenten aan de groentenhandelaren ten goede komt. De inschakeling van den kleinhandel moet volgens de Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentrale geschieden door in afleveringslokalen waarvoor centrale punten moeten worden uitgekozen aan de kleinhandelaren gelegenheid te geven zich bij de te verrichten werk zaamheden 'te doen vertegenwoordigen. Verkrijgbaar worden thans gesteld: kool rapen, peen, bleten, uien en kool, zoomede inmaakgroenten als princesseboonen, snij- boonen en andijvie. De prijzen bedragen bi) verkoop 3 cent per K.G. en voor ingemaakte groenten 0 cent per K.G. Bij inkoop betaalt de ge meente 1/2 cent minder per K.G. Volgens verkregen inlichtingen uit de ge meenten 's-Hertogenbosch, Groningen, En schedé, Eindhoven en Delft is men daar over deze distributie zeer tevreden. De werkloozen roemen algemeen de kwaliteit der beschikbaar gestelde groenten. De kosten aan de distributie verbonden, zijn niet groot en worden in de genoemde gemeenten voor een groot deel gedekt door de marge van 1/2 cent per K.G., die aan de gemeente ten goede komt. Een financieele opzet omtrent de groen- tendistrlbutie is niet te maken, daar alles afhangt van onbekende factoren als omzet, de hoeveelheid, die beschikbaar wordt ge steld, e.d. Wij zouden het daarom op prijs stellen, indien Uwe vergadering ons in beginsel machtiging zou willen verleenen, de distri butie ter hand te nemen, opdat wij zoo spoedig mogelijk de noodige regelingen zullen kunnen treffen en de goedkoope groenten binnen het bereik kunnen brengen van degenen, voor wie zij bestemd zijn. Het spreekt vanzelf, dat wij zullen trachten, de kosten geheel uit de prijsmarge te bestrij den, al zullen er waarschijnlijk voor de inrichting der localiteit eenige uitgaven moeten worden gedaan. WU doen Uwe vergadering daartoe het voorstel. WIJZIGING DER VÉRORDENING INZAKE DEN BURGERLIJKEN STAND. BENOEMING AMBTENAAR VAN DEN BURGERLIJKEN STAND. In bijlage Nr. 5 schrijven B. en W.: Nu het aantal ambtenaren van den bur gerlijken stand door het overlijden van den heer H. H. Hofmeester op 5 December j.1. vermindering heeft ondergaan, stellen wy U voor, een nieuwen functionnaris te be noemen. Gelijk wij U in ons voorstel van 12 De cember J.1., bijlage nr. 181, mededeelden, ligt het in onze bedoeling, dat de admi nistratieve werkzaamheden van den bur gerlijken stand voortaan worden verricht door een ambtenaar, die tevens aangesteld is als ambtenaar ter secretarie. Zoolang evenwel nog de door Gedepu teerde Staten bij besluit d.d. 17 April 1935, nr. 165, vastgestelde regeling werkt, waarbij aan den ambtenaar van den burgerlijken stand, belast met andere werkzaamheden dan het voltrekken van huwelijken, een wedde is toegekend, berekend naar den rang van commies le klasse ter secretarie, zal onze bedoeling niet tot haar recht komen. Wij zouden er, nu de rang van den te be noemen ambtenaar, die, anders dan destijds de heer Hofmeester, een deel uitmaakt van een secretarie-afdeeling, een lagere kan zijn dan die van commies le klasse, de voorkeur aan geven, voorloopig het aantal plaatsver- Dinsdag 21 Januari. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 9.Omroep orkest. 10.— Morgenwüding, gr.pl. 10.30 Omroeporkest. 11.Kookpr. 11.30 Orgel en zang. 12.30 Gr.pL 1.30 Omroeporkest. 2.15 Causerie. 2.30 Omroeporkest. 3.— Knipcur sus. 4.Piano-recitai. 4.30 Kinder koorzang. 5.— Kinderhalfuur. 5 30 VPRO BUbelvertellingen. 6.— Do Octophonlkors. 7.— Voor de kinde ren. 7.05 Haagse!) strykkwartet. 7.30 Eng. les. J.— Ber. 8.10 Ko- vacs' Lajos orkest en solisten. 8.30 Toespraak Prinses Juliana. 6.40 Vervolg Kovacs Lajos' orkest. 9.30 Radio-tooneel. 10.50 Gr.pl. 11.— Ber. 11.10—12.— De Avro-Decibels. HILVERSUM, 301 M. (KRO-uits.) 8.—0.15 en 10.— Gr.pl. 11.3012. Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. 1.— KRO-orkest en gr.pl. 2.— Voor de vrouw. 3.— Modecursus. 4.— HIRO. 5.— KRO-orkest en gr.pl. 6.— KRO-Melodisten. 6.40 Lezingen. 7 35 Gr.pl. 8.— Ber 8.10 Marek Weber's orkest, 9.30 Sted. orkest Maastricht en solist. 10.15 Gr.pl. 10.30 Ber. 10.35 KRO-boya. 11.15— 12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.50 Orgelspel. 12.10 Kwintetconcert. 12.50 Gr.pl. 1.20—2.20 BBC-Welsch- orkest. 3.10—3.55 Kwintetconcert. 4.20 Causerie. 4.40 Sopraan en strijkkwartet. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 6.50 Zangvoordr. 7.15 Fransche les. 7.50 Causerie. 8.20 Koorconcert. 8.50 Gevar. progr. 0.35 BBBC-Variité-orkest. 9.50 Be richten. 10.20 Causerie. 10.40 BBC* Midland-orkest. 11.35—12.20 Dans muziek. RADIO PARIS. 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 Omroeporkest. 2.50 l i en 4.20 Gr.pl. 5.50 Orkestcpncert. 9 05 Gevar. progr. 11.0512.35 Po pulair concert en dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestcon cert. 11.20 Concert uit Leipzig, I.35—2.20 Gr.pl. 3.20 Concert en voordr. 5 20 Populair concert. 7 30 Literair-muz. progr. 9.4010.20 Lessen. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Salon-orkest 5.20, 6.35 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Gevar. progr. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Salon-orkest. 1,30—2.20 Or. pl. 5.20 Zang. 5.35 Plano-recital 5.55 Gr.pl. 6.50 Salon-orkest.: 8.20 Herd. van Kardinaal Mercier. 9.20 Gr.pl. 9.35 Symph.-concert 10.30— II.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.30 Dansmuziek. 9.20 Ber. 9.50 Zang en plano. 10.05 Weerbericht 10.20—11.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Brussel VI. 8.9.20, Keu len 9.20—10.05, D.sender 10.05— 11.20, Kalundborg 11.20—12.20, Brussel VI. 12.20—14.20, Kalund borg 14.20—15.20, Keulen 15.20— 17.20, Brussel VI. 17.20-16.50, Boedapest 18.50—22.20, Brussel VI 22.20—22.55, BerlUn 22.55—23.20 en Weenen 23.20—24.—, Lijn 4: ParUs R. 8.05-3.50, Nor- manditf 8.5010.35, Lond. Reg. 10.35—17.35, Droltwich 17.35— 18.20, Hamburg 18.20—18.50, Lond. Reg. 18.50—20.20, Droltwich 20.20 -21.50, Lond. Reg. 21.50—22J0, Brussel VI 22.20—22.30 en Lond. Reg. 22.3024.—% vangende ambtenaren van den burgeriyken stand uit te breiden. De te benoemen amb tenaar kan dan voorshands als zoodanig dienst doen. Te zyner tyd, wanneer de be slissing van Gedeputeerde Staten bekend is, kan diens positie definitief worden ge regeld. Wy stellen U daarom voor, de verorde ning gemeenteblad nr. 436 te wyzigen by een ontwerp-besluit. Met inachtneming daarvan bieden wij U de volgende aanbeveling ter benoeming aan: 1. F. J. L. Berkenvelder, commies 2e klasse ter secretarie, 2. D. van Barneveld, commies le klasse ter secretarie. Afscheid O. Strybis. Dinsdag heeft Ootje zyn postbestel ling in deze gemeente voor het laatst verricht en in den avond van dien dag zyn leege posttasch ten kantore gedeponeerd. Zyn taak was na 32 dienstjaren beèin- digd en zonder ontroering zal het zeker niet zyn gegaan. Maar by zijn thuiskomst zaten familie en vrienden byeen, waarby zich later nog voegden de burgemeester en de secretaris, alsmede het postpersoneel. By monde van den heer Spakelaar werd hem door het personeel een vulpen aangeboden, terwyi daarna de heer C. Dekker hem met enkele gepaste woorden een couvert met inhoud aanbood waaraan vele burgers had den bygedragen. De burgemeester wees er nader op, dat Strybis door zyn wyze van optreden vlug, goed en correct aller achting had verwor ven. Dat hij is geweest een zeer betrouwbaar postman, wat op een dorp van beteekenls is, omdat juist daar de post-menschen nog al veel geheimen kennen. Het deed spr. verder genoegen, dat hier in dezen tijd nog zooveel waardeering voor een goed ambtenaar wordt gevoeld getuige het couvert. Er verder op wyzende hoe slecht in de oorlogsjaren de bezoldiging is geweest en dat het alleen aan de wyze van aanpakken van Strybis is te danken ge weest, dat het zyn gezin nergens aan heeft Agenten voor Alkmaar, Hoorn en Den Helder: ontbroken. De burgemeester verklaarde ten slotte zeer zeker de tolk te wezen van Nie- dorps burgery wanneer hy Strybis dank bracht voor zyn wyze van werken hen) daarby met zyn gezin alle goeds voor den toekomst toewenschende. Jaarvergadering Coöp. Rad lover- eeniging „Uitgeest". In een goed bezette zaal van den heer Baltus hield bovengenoemde vereeniging Donderdag haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer C. Krom. De ontvangsten waren 2022,88, de uitgaven 1936,68. De ontvangst der toestellen over 1933 bedroeg 1201,38. Het jaar 1935 ken merkte zich door een flinke ledenwinst. 24 nieuwe leden meldden zich aan, terwyi er 13 bedankten. Het ledental op 1 Januari be droeg 177. Steeds is er naar gestreefd mate riaal en toestellen zoo goedkoop mogeiyk te kunnen leveren. Het aantal geplaatste toestellen bedaragt thans (op 1 Januari) 33. De afgetreden bestuursleden, de heeren Jac. Bus, Jb. Wittebrood en G. Tromp wer den by acclamatie herkozen. Als lid van de controle-commissie werd in de plaats van den heer A. Koopman (aftredend) gekosen de heer A. C. van den Kommer. naar het Eugelsch - van J. 8. FLETUHER «oor mr. II. J. H. 44) HOOFDSTUK XIX, Weer In zyn oude doen! In de weelderige kamer, door miss Be- nia voor hem in orde gebracht, sliep Raw- linson rustig door, totdat hy om half acht door een der dienstboden gewekt werd. Bij de herinnering aan wat er den vorigen avond gebeurd was, trok hy haastig zyn gordynen open, vreezend een donkere lucht en stroomenden regen te zullen zien. Maar het was een stralende morgen en be neden in don tuin, gekleed en verzorgd met zyn gewone keurigheid, stond Oliver gemoedeiyk met zyn tuinman te praten, alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Rawlinson gevoelde onwillekeurig bewon dering voor zyn gastheer. Hy kleedde zich snel aan en voegde zich by Oliver in den tuin. „Morgen morgen!" riep Oliver vrien delijk, met uitgestoken hand naar hem toe komende. „Goed geslapen? Het ziet er van morgen heel wat beter uit, niet?" vervolg de hy, met welbehagen naar de strakke lucht kijkende en de frissche lucht op snuivende. „Louis zei gisteren al, dat er geen storm zou komen, Hy heeft een goe den kyk op het weer, zooals de meeste lui hier op de heide". „En... het gevaar?" vroeg Rawlinson, met een blik in de richting van het water reservoir. „U hebt zeker al berichten ge had?" „Ik ben er, toen het nog schemer was, al heen geweesttwee uur geleden", antwoordde Oliver. „Crabtree zei, dat voor zoover hy wist, er in den nacht geen ver dere schade is aangericht. Maar vanmid dag komen de ingenieurs Gisterenavond was ik er echt door van streek", vervolgde hy, den arm van zyn gast nemend op het hooren van de bel voor het ontbyt. „Maar nu ben ik er weer bovenopalhoewel ik slecht geslapen heb. Maar ik heb de zaak nog eens rustig overdaAt en ben van plan de leiding zelf in handen te nemen. Buiten Washington en het heele bestuur van de waterwerken om. Ik stel niet te veel vertrouwen in zulke besturenik zal het zaakje wel zelf opknappen... op myn manier. Zoo lang ik maar iets tegenover me heb, dat ik kan aanraken, dan ben ik nergens bang voor, reken maar!" „Maar weet u dan nu, wat of wie u te genover u hebt?" vroeg Rawlinson. „Ik ben er vry zeker van", antwoordde Oliver met een grimmig lachje. „Maar we zullen zien. Vanavond kan ik u denkeiyk meer vertellen". Na het ontbijt stond zyn auto al voor en samen met zyn gast reed Oliver naar Hal- firth, waar hy Rawlinson, die in een nabu rige stad zaken wilde doen, aan het sta tion afzette. En inplaats van volgens ge woonte naar zyn fabriek te ryden, gaf Oliver zijn chauffeur order naar het ande re stadsdeel te ryden, waar Louis de werkplaats had, waar hy aan zyn uitvin ding bezig was. Midden tusschen arbeiderswoningen en fabrieken in een zystraat lag die werk plaats. Naderby komend, zag Oliver, dat Louis aan het verbouwen was geweest en dat er nu op de plek van de oude gebou wen een nieuw, vierkant gebouw stond met massieve muren, dat biykbaar zyn licht alleen van boven ontving en slechts één ingang had, die met een zware yzeren deur was afgesloten, Oliver drukte op de electrische bel naast die deur. Even later gleed geruischloos een luikje open en ke ken een paar heldere oogen hem onderzoe kend aan, voordat de deur geopend werd. Oliver ging naar binnen en zag Naylor Bew voor zich staan. Hy was het factotum van Louis, een rossige, gespierde, lenige man van 'n jaar of dertig met 'n schran der uiteriyk en verstandige oogen. „Nou, ik moet zeggen, beste jongen, dat jullie biykbaar hier geen menschen bin nenlaten, als je niet eerst goed weet, wie het zyn!" zei Oliver lachend. „Wanneer is het zaakje hier zoo verbouwd?" Naylor Bew sloot lachend de geluidloos draaiende deur. „O, dat is al een jaar of twee geleden, mynheer Carsdale. We moesten er niets van hebben, dat de lui hier maar in en uit konden loopen, zooals ze zin haddenwe hebben hier geheimen, nietwaar?" „En daar weet jy natuurlyk alles van af, is het zoo niet?" vroeg Oliver, den man nauwkeurig opnemend. „Nounog niet alles", antwoordde Bew. „Mynheer houdt er enkele nog heelemaal voor zichzelf. Er is hier een plek, waar ik nog nooit geweest ben", vervolgde hy, op een andere yzeren deur wyzend, die naar een binnenvertrek voerde. „Ik geloof, dat de koning zelf er nog niet binnen zou mo gen komen!" „Zeg, waar is hy?" vroeg OÜVer, rond- kykend naar de verschillende opgestelde machines, draaibanken en verdere werk tuigen. „Ik had afgesproken dat we elkan der vanmorgen hier zouden treffen!" „Hy zal zoo dadeiyk wel hier zyn", ant woordde Bew, een schetsteekening, die op een werkbank lag, opnemende, hoewel zyn scherpe oogen Oliver voortdurend gade sloegen. „Ik meen, dat u ook een en ander met my wilde bespreken, nietwaar myn heer Carsdale?" „Ik zou wel eens graag willen weten waar en hoe je aan het nieuwtje bent ge komen, dat je gisteravond tegen myn zoon verteld heb", zei Oliver, recht op den man af. „Je weet ook wel, dat het van heel groot belang is, niet?" „Ja, ik weet er alles van", antwoordde Bew. „Maar ik ben niet van plan te ver tellen van wien ik het heb. U bent nu ge waarschuwd, mynheer Carsdalenu ligt het aan u om voor uzelf te zorgen." Oliver klopte Bew op zyn schouder. •>rk heb wel iemand op het oog", zei hij „En jy?" „Jaik ook", antwoordde Bew met een lachje. „Dat is het werk van Abe Hoyland. mynheer! Die wacht al jaren op een gele genheid om u te pakken te krygenl" „De zaak is.... Bew.., de zaak is..** wéér hy heeft zitten wachten! Ik heb na- melyk hooren zeggen, dat ze hem al dien tyd in Halfirth niet meer gezien hebben". Voordat Bew antwoord geven kon, werd een sleutel in de voordeur gestoken en kwam Louis Carsdale binnen. Hy knik*8 zyn vader kalmpjes toe. „Ik zeg daar juist tegen Bew, dat de zaak hierom gaat... waar Abe Hoyland zit", zei Oliver met een even nuchter knikje- „Dat is het eerste, waarmede we rekening hebben te houden". Louis trok zyn ju uit en hing die op, gooide zyn hoed op een bank en streek met de vingers door zyn dikke haar. „Vanmorgen al by den dam geweest?' vroeg hy kortweg. „Natuurlyk!" antwoordde Oliver. „En él' les is, naar het schynt, in orde. Ik zal er vanmiddag weer heen gaan, om die inge nieurs te spreken. Maar nu dit geval?" Louis keek Bew aan. „Is er naar jouw meening iemand f" Halfirth, die weet waar Abe Hoyland *Un kan, Naylor?" vroeg hy. „Neen, ik weet wel zeker van niet", ant woordde Bew. „Toen zyn oude moeder dood was, heeft hy zyn heele boeltje ver kocht en is heengegaan,... niemand w*8' waarheen. Maarwe kunnen hem vinden 1" „Daar twyfel ik aan", zei Louis. ,.wis zou dat moeten doen?" Bew gaf Oliver een knipoogje. (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6