De Lange De Moraaz Bankiers te Alkmaar sinds 1805 I Ziel onze speciale Slollen-étalage. Spaander O 10 korting op kleeding naar maat Gaat de Kerkplein vertrekken? Aqmda Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, half 8, Zondag, Maan dag en Dinsdag, hoofdnummer Mazurka (dram.); hoofdrollen Pola Negri, Albrecht Schoenhals, Ingeborg Theek en anderen. Toega"ng boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende Voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Het spoor in de wildernis (Wild-Westfilm); hoofdrol John Wayne. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Het leven is niet zoo kwaad (Holl. amusements film); hoofdrollen Lou Bandy, Fientje de la Mar, Dolly Mollinger(Geprolongeerd). Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende Voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Schots en Scheef (hum.); hoofdrollen Stan Laurel en Oliver Hardy. Toegang voor alle leeftijden. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Zaterdag 25 Januari. 8 uur, Harmonie, uitvoering gymn. vereen. Turnlust. 8 uur, Concordia te Noordscharwoude, le zing met lichtbeelden door den vliegenier Viruly. Zondag 28 Januari. 2 uur, Overdekte bad- en zweminrichting, bridgewedstrijd. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering „Sur- couf de kaper" door de Alkm. operette- en orkestvereeniging. 7.30 uur, café Renses te Stompetoren, uitvoering zangvereeniging Crescendo. Maandag 27 Januari. 7 uur, café Central, lezing van ir. Cools over „De gevolgen der devaluatie voor den Belgischen boer". 8 uur, De rustende Jager te Bergen, op voering van De vreemdeling door Het Nieuw SchouwtooneeL datesk-politieke en de soldatesk-militaire organisaties geen rivaliteit kan bestaan. Partij en weermacht zijn niet doel in zich zelf, maar middel en doel. De operatie-ter reinen liggen verschillend. Het doel echter is hetzelfde: Duitschland. Een wapentech- nisch waardeeren van de S.A. is uitgesloten. De politieke soldaat van het nieuwe Duitschland zal er zorg voor dragen, dat mocht Duitschland eens worden aangeval len, het vaderland niet meer als gemakke lijk te besmetten lichaam achterblijft, maar als een krachtige wervelkolom van het front, dat immuun is tegen alle politieke ziekten. Kort behandelde Lutze nog het Hoodsche vraagstuk en de houding van de nationaal socialistische formaties tegenover kerk en religie, waarna hij met de woorden eindigde: Wij hebben een muur opgericht; veran kerd in het geloof, in het offer en in de be reidheid te strijden voor de nationaal socia listische idee. Wij zullen dezen muur uit breiden en hooger optrekken en daarmede Duitschland beschermen tegen iederen vijand van den staat en aldus onze hooge taak ten uitvoer leggen; niet alleen voor Duitschland, maar ten voordeele van de ge- heele wereld tegen het alles ontbindende, volkerenverwoestende communisme. En wij zullen dezen muur, wanneer het zijn moet, met onze lichamen dekken en met ons bloed tot graniet verharden, omdat wij weten, dat op dezen muur de eerste S.A.- man van Duitschland staat: Onze leider. POLITIEKE MOORD IN CHINA. De Mongoolsche politicus, Nyima, wiens Chineesche naam luidt: Ni Kwang Tsjoe, deskundige voor Tibetaansche en Mongool sche kwesties bij de Nanking-regeering, is Donderdag jl. op een autotocht tusschen Kalgan en Tsjang Pei Sjen overvallen en doodgeschoten. Het slachtoffer gold als een tegenstander van de onafhankelijkheid van Mongolië en heeft deelgenomen aan do onderhandelin gen tusschen vorst The Wang en den com mandant van de Mongoolsche gendarmerie Jotep Jap. JUommaat 7lieuws *m>, BERGEN Wederom schapen verscheurd. Wederom zijn de schapen van den vee houder J. J., loopende in een weiland aan den Meerweg de dupe geworden van een zwervenden hond. Een tweetal schapen werden zoodanig gewond, dat zij moesten worden afgemaakt. De politie wijst er den hondeneigenaars met nadruk op, dat honden met meer dan 30 c.M. schofthoogte niet losloopend op den openbaren weg mogen worden aange troffen. Een duel met dramatischen afloop. Een ram, die met een koppel schapen ln een weiland in den Oudburgerpolder, in gebruik bij G. N. te Bergen, liep, scheen daar niet langer tevreden en zocht het ge zelschap op van de in het naastgelegen weiland loopende schapen van D. C. te SchoorL De ram, dat bij laatstgenoemde schapen behoorde, was 't daarmede niet eens en zoo ontstond een bloedig duel, waarbij de scha pen als secondanten fungeerden. Het twee gevecht eindigde in een volkomen over winning van den indringer en met den dood van den aangevallene. Nieuw gemeentelijk bureau Met ingang van 3 Februari a s. zal de gemeente een apart bureau voor de steun- verleening, werkverschaffing en distribu tie in het perceel Karei de Grootelaan 15 openen. Het verkooplokaal der gemeentelijke groentendistributie blijft gevestigd in de schuur aan de Ruïnelaan achter het huis van Rampen. Controleur aangesteld. B. en W. hebben bij besluit van heden en met ingang van 27 Januari a.s. den heer F. Jongedijk te Alkmaar benoemd tot tijde lijk controleur van de werkverschaffing en steunverleening te Bergen. Onze Jiolomëa DIEPE TELEURSTELLING. „Ze is in Rangoon uitgestapt". Rosita Forbes zou komen, u weet wel, die bekende Engelsche schrijfster van „Siroc co" en „Als de Goden Lachen", allemaal boeken uit de woestijn en met sheiks erin. Zoo lezen wij in het Nieuws uit Batavia. Rosita Forbse heeft een reis van Mar- seille naar Indië cadeau gekregen van de K.L.M. om daar een boek over te schrijven. Niet dat er nog geen boeken over die réis geschreven zijn, neem alleen de piloten, maar die er chaque de man minstens een gepleegd hebben, maar dat is allemaal in het Hollandsch en voor de Engelsche adver- tising kan het niet anders dan goed zijn, als er een prettige roman-met-een-sheik over dezen tocht ontstaat. Met de bekende statige bocht strijkt het toestel neer. Kiektoestellen worden in stel ling gebracht, de spanning steeg. Zenuw achtig goochelt men met bloc-note en pot lood. Het portier gaat open. In de opening verschijnt blozend en wel gedaan eene dame. „Flap!" zegt een camera. De fotograaf kijkt triomfantelijk rond. „Zie zoo, die heb ik!" Inmiddels stapt iemand van de K.N.I.L.M. naar voren „Are jou Mis evenwel! Ze is het heelemaal niet. Inmiddels verschijnen heeren, alsmaar heeren, in de deuropening. „Daar achteraan, daar komt er nog een aan, dat is ze vast. En waarlijk daar zien wij nog een dame het deurtje naderen. Weer worden de camera's gericht, weer spanning. Ditmaal een lange magere. Zij stapt uit en kijkt voorzichtig naar de treden. „Kom laat je toetje nou-es zien!" zegt zacht, doch oneerbiedig een fotograaf. Weer zeggen de camera's „Flap", weer zegt de meneer van de K.N.I.L.M. „Are jou Weer mis! „Mevrouw Forbes? O, die is er in Ran goon uitgestapt! zegt de piloot „Nou, dan gaan wij maar", zeggen de krantenmenschen. JngeiondeH Slakken KAASMARKT OF KAASBEURS. Mijnheer de Redacteur, Beleefd een woord, naar aanleiding van de vergadering over Kaasbeurs of Kaas markt gehouden te Alkmaar op 27 Dec. 1935 in Central vanwege de Noord-Holl. Vereen, van Kaashandelaren, Bonden van Zuivelfabrieken en waarbij tegenwoordig leden van de Kamer van Koophandel, ge meenteraad van Alkmaar en V.V.V., enz. Wederom belist men daar over een uit welvaart ontsprongen vrijhandelsbron: De Kaasmarkt te Alkmaar. Uit het wederhoor aldaar, van de produ centen en exporteurs kan men vernemen, dat men gelukkig voor de stad Alkmaar zal trachten de Kaasmarkt te behouden. En ook kan men daar duidelijk merken, dat de kaasmarkt op eigen kracht niet is opge wassen tegen de economisch goedkoopor werkende kaasbeurs en onderling verkoop systeem. In die vergadering kwam ter sprake de kaasbeurs te Purmerend, deze gemeente heeft indertijd beide opgenomen en bezit zoowel kaasbeurs als kaasmarkt, doch deze laatste heeft geen gebruikers meer, omdat de kaasbeurs economisch goedkooper is. Ik schrijf gelukkig voor de stad Alkmaar, dat zij haar kaasmarkt behoudt, want van de kaasmarkt te Purmerend is bijna niets meer te zien en de kaasbeurs is een dood iets, waar voor den boer zelf niets bijzon ders aan te zien is. Naast zijn kaasmarkt bezit Purmerend zijn groote vee-, pluimvee- en aanverwante markten nog, anders was er in Purmerend zelf ook niets meer te zien. Nu neem ik de gemeente Alkmaar eens en vraag me af: welk ander groot marktwezen bezit Alkmaar, naast zijn kaasmarkt? Helaas, straks zie ik de boeren nog een andere richting uitgaan naar Purmerend, Amsterdam of elders, waar de veemarkten grooter zijn. Wat blijft er dan bij de nu nog handelsstad Alkmaar van het markt wezen over? Ik vraag me af: veronderstel eens, dat degenen welke daar vergaderd hebben eens uit een soort van beleefdheid voor de stad Alkmaar tegen de kaasbeurs gestemd heb ben en dat men nu daar de kaas door den onderlingen verkoop eens ging verhande len. Wordt het er dan beter op voor de ge meente Alkmaar? Zie het eens aankomen! en zie ook eens de vrije kaasmarkt, waar de kleine en groote handelaren, de kleine boeren en de fabrieken allen evenveel recht hebben in het handelen. Moeten deze kaasmarkten verdwijnen en vervangen worden door een soort vrijhan dels op dezen tijd, waarin de handel geheel delssysteem? Hoe dikwijls hoort men zoo wel de groote als de kleine handelaren critiek uitoefenen op dezen tijd, waarin de handel geheel dood gemaakt en gebonden wordt. Dat komt door die instellingen, die de vrijheid geheel doen verdwijnen. Het laatste restje vrijheid dat er nog is, vind ik voor ieder van belang om dit te behouden. Natuurlijk is men in deze crisis op som mige gebieden wel degelijk verplicht tot verbieden van heel wat vrijheid door de z.g. Crisiswetten. Toch is het altijd de vraag, hoe men zich verbindt! Als men een vrije bron van han delen heeft, waarvan vele kunnen leven, dan moet men die zoo lang mogelijk zien te behouden en moet men die systemen, die dit bedreigen, weren. Is dit hier mogelijk, dan zal dit wel moe ten door een organisatie tegen kaasbeurs en onderlingen verkoop. Hiervoor hoeft men nu juist geen organisatie op te richten, doch de betrokken organisaties, personen, onder nemingen, maatschappijen en de betrokken gemeenten zouden alle met elkander heel wat kunnen bereiken door b.v. Ie. Een algemeen gezegeld contract te teekenen om ter wille van het algemeen geen kaasbeurs en onderling verkoop systeem te gebruiken, op grond van hooge boeten per keer, bij overtreding hiervan. Een andere mogelijkheid is: 2e. Door de regeering ingestelde Orde- ningswet op verbindendverklaring van overeenkomsten. Persoonlijk prefereer ik het eerste hiervan. Dit doet meer samenwerken, en brengt den staat niet op onkosten aan controleurs, welke een gevoel doen geven, alsof men evengoed niet vrij meer is. Alzoo mijn bescheiden economische be schouwing. Hopende, dat in Alkmaar de victorie be gint en met een kleine mogelijkheid tot be houd van de kaasmarkt te Alkmaar en het terug verkrijgen van de kaasmarkten te Purmerend en elders waar deze zijn ver drongen door kaasbeurs en onderlinge ver koopsystemen en denkende, dat Purmerend gaarne de thans bestaande kaasbeurzen daarvoor wil afschaffen, laat ik hiervoor verder woord en daad aan deze gemeenten en de andere betrokkenen over. Beleefd mijn dank voor de plaatsing in uw veelgelezen blad. EEN BELANGHEBBENDE. Purmerend, Januari 1936. £aatste AerUhtm (Ongecorrigeerd.) AUTO'S RIJDEN OP ELKAAR IN. Bestuurder van luxe wagen ge dood. Op den Rijksweg te Rheden bij het landgoed „Valkenburg' 'is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd. De heer Lepper, directeur van de Lepper- rijwielzadelfabriek is met zijn auto komende uit Dieren door tot nu toe onopgehelderde oorzaak in volle vaart tegen een hem tegemoet komende autobus van de Geldersche tram ge reden. De heer Lepper, die aan het stuur zat, was terstond dood. Van de overige vier inzittenden, liep de heer Harmsen uit Doesburg verwondingen aan het hoofd op. Hij moest in het Velpsche ziekenhuis wor den opgenomen. De echtgenoote van den heer Lepper en twee Duitsche heeren- gasten van den heer Lepper, liepen lichte verwondingen op. De auto werd aan de voorzijde in elkaar gedrukt. De autobus werd eveneens ernstig beschadigd. Door het breken van de voorruit kreeg de con ductrice verwondingen door glasscherven. Beide voertuigen zijn door de politie in beslag genomen. DE LANDBOUWCRISIS WET. Benoeming van mr. Riës te wachten. Naar wij vernemen, is binnenkort de be noeming te verwachten van mr. L. A. Riës, thesaurier-generaal van het departement van financiën, tot lid van het college van regeeringscommissarissen voor de uitvoe ring der landbouwcrisiswet. Deze benoemingen zal geschieden tenein de inzake de financiën van het rijk en de financiën van het landbouwcrisisfonds op eenvoudige wijze een samenwerking ter be vordering van de eenheid in behandeling te verkrijgen. ROUWDIENST WIJLEN KONING GEORGE. De vertegenwoordiging van de koningin. H. M. de koningin zal zich bij den plech- tigen rouwdienst Dinsdag a.s. in de Engel sche kerk in verband met het overlijden van den koning van Engeland doen ver tegenwoordigen door haar opperkamer heer mr. W. J. baron van Lijnden en den reserve-kolonel W. J. van Hoogenhuizen. MR. J. A. DE WILDE TWEEDE KAMERLID. De voorzitter van het centraal-stembu- reau heeft in de plaats van dr. H. Colijn, die zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet heeft aangenomen, tot lid dier kamer benoemd verklaard mr. J. A. de Wil de te den Haag. KONINGIN EN PRINSES MET VACANTIE. Naar de wintersport in Tirol. Het ligt in het voornemen van de ko ningin en de prinses om op "31 Januari e.k. voor eenigen tijd naar het buitenland te gaan. Voorloopig zal H. M. zich begeven naar Tirol, alwaar de prinses hoopt de win tersport te kunnen beoefenen. De duur van het verblijf van de koning in zal afhankelijk zijn van de werkzaam heden van H. M. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Perkoetoet landde heden te Medan. De Kwak is hedenmorgen met drie pas sagiers en post te 8.03 uur van Schiphol naar Indië vertrokken. De Nachtegaal (thuisreis) vloog gisteren van Rangoon naar Jodhpur. De Oeverzwaluw is gisteren op de uit reis te Bagdad geland. MIN. ISACKER BIJ MIN. GELISSEN. De Belgische minister van economische zaken, de heer v. Isacker, is gisteravond in den Haag aangekomen en heeft heden ochtend een bezoek afgelegd bij minister Gelissen. DE VLIEGRAMP BIJ WAALHAVEN. Begrafenis res. Int. Segboer. Naar wij vernemen, zal de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot van den by het vliegongeval nabij Rotterdam pmge o- men 22-jarigen reserve-luitenant vlieger E. Segboer Dinsdag a.s. te 3 uur op Nieuw Eik en Duinen te den Haag geschieden. TWEE BOMMENWERPERS NEERGESTORT. Bij het Amerikaansche vlootsteunpunt Pearl Harbour voor Honolulu zijn twee bommenwerpers, die van een nachtelijke oefening terugkeerden, met elkaar in bot sing gekomen. De beide toestellen stortten van een hoogte van 300 M. boven het vliegveld brandend neer. Twee piloten kwamen daarbij om het leven, terwijl 4 anderen zwaar werden gewond. N.V. EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 25 Jan. 1936. Op de heden gehouden eierenveiling waren in totaal 150.000 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: 5658 2.903.20, 58—60 3—3.20, 60—62 3.10—f 3.30, 62— 64 3.103.40 en 6466 3.303.60 Stad w OmgzoiMq. De positie van de „Kerkplein" is de laatste dagen aanmerkelijk gunstiger ge worden. By hoog water ligt het schip vrij wel vlot. Vandaag hoopt men zoover te ko men, dat het met sleepbootassistentie ge lukken zal het schip weg te sleepen. Als het weer gunstig blijft, zal dit vermoedelijk hedenmiddag omstreeks drie uur gelukken Reeds is sleepboothulp aangevraagd. De sleepbooten Hoek van Holland en de Hum- ber van L. Smit Co.'s Internationale Sleepdienst zijn thans onderweg naar Eg- mond aan Zee. Reeds eenige malen ging het gerucht, dat de „Kerkplein" spoedig vertrekken zou. Aanvankelijk werd aan het gerucht dan ook thans weinig geloof gehecht. Maar voor ingewijden was het duidelijk, dat het dit maal inderdaad ernst was. De laatste dagen was het schip telkens tientallen meters naar zee verhaald. Nu is dat ook duidelijk te zien. Na de herstranding bleek het niet mo gelijk aan den achtersteven te winsen, daar ales uitgescheurd was. Daarom werden, de ankers verbonden met den voorsteven en het middenschip. Duidelijk is nu te zien, dat de voorsteven ver naar zee gekomen is, zeker veertig meter. Alles is nu voor het vertrek in gereedheid gebracht. De „Kerkplein" ligt onder stoom. De schoorsteen blaast zware zwarte rook wolken uit. De eerste stuurman Feijen en de tweede machinist van Oostrum, bevinden zich aan boord. Zij zijn de eenigen van de oorspronkelijke bemanning. Verder is al leen 15 man bergingspersoneel aan boord, onder leiding van de heeren Leis en Nie- man. Na de „Jos Maria" zal Egmond dus nu waarschijnlijk ook de „Kerkplein" spoedig zien vertrekken. In alle eenzaamheid zal alleen het wrak van de „Drente" nog op het strand staan. Een attractie is de aanwezigheid van dit schip echter niet meer. Het is geheel ver roest en biedt, uitgesloopt, een troosteloozen aanblik. Zelfs de fiscus hecht er geen waar de meer aan, ziet in verkoop geen heil en heeft het beslag opgeheven. Men meldt ons nog uit Egmond, dat de ruimen van de „Kerkplein" vol water ge pompt waren om te beletten, dat het schip weer op het strand zou worden geworpen. Thans zijn de ruimen leeg gepompt om het schip lichter te maken en het vertrek tt ver gemakkelijken. Nader wordt ons gemeld: Over de positie van de Kerkplein kun nen wij nog melden, dat de voorsteven he denmorgen weer verder naar zee gehaald is. Het weer is echter minder gunstig ge worden. De laatste dagen was het windstil terwijl het water toch hoog kwam. Thans is de wind Noord-Oost, terwijl deze juist Noord-West moet zijn. Niettemin zijn de sleepbooten „Hoek van Holland" en „Hum- ber" vanmorgen gearriveerd en is ook de lichter „Meermin" gekomen om de verbin ding tot stand te brengen en mogelijk de ankers nog te bergen. Gunstig is, dat de „Kerkplein" bij het rondhieuwen aan den voorsteven dank zi den gunstigen stroom niet om het midden' schip, doch om den achtersteven draait Zoodoende komt de achtersteven niet dich ter bij het strand, maar komt het geheele schio meer naar zee. Met het oog op een eventueel vertrek is gisteravond een marconist van Radio- Holland aan boord gegaan om de radio' installatie te bedienen, terwijl de water tanks, die ongeveer 45 ton water bevatten grootendeels ziin leeggepompt. Mocht de „Kerkplein" inderdaad vlot komen dan zal het schip naar Rotterdam opstoomen om te dokken. OVERGEPLAATST. De electro-technische ambtenaar bij P T. T., de heer K. Smit alhier, is als danig overgeplaatst naar Den Haag. de zoo- „DE VREEMDELING". VI ij herinneren nog even aan de opvoe ring van het nieuwe tooneelstuk van Antoon Coolen „De Vreemdeling". Weee&eeüAt naar waarnemingen, verricht in den morgen van Zaterdag 25 Januari. Medegedeeld door het Kon. NederL Met. Instituut te de Bilt. I Hoogste barometerstand 763,3 m.M. te Vardö. Laagste barometerstand 740,3, m.M. te Valencia. Verwachting, geldig tot den avond van Zondag 26 Januari: Meest matige zuid-oostelijke tot zuidelijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken; waar- schijnlijk eenige regen; zachter, vooral des nachts. Weeroverzlcht. De depressie in het westen drong oost waarts door. Zy vertoont thans twee kernen, één over Ierland en één in de Golf van Bis- caye. Onder invloed van dit lage drukgebied is over de Britsche eilanden, Frankrijk en ons land, het weer veel slechter geworden. De meeste stations hebben betrokken lucht, vele melden regen, de temperatuur is echter flink gestegen. De hooge druk over centraal-Europa ver plaatste zich ook naar het oosten; de tempe raturen werden in midden- en noord- Duitschland wat lager. Uit zuid-Polen wordt matige vorst gemeld. Over IJsland hand haaft zich nog een uitlooper van den Groen land hoogen druk, al is daar de barometer sinds gisteren ook gedaald. De depressie over Scandinavië vulde op. Over Lapland gaat zich zelfs een hooge drukgebied vor- men. De vorst is over Zweden en Noorwe. gen weer flink toegenomen. Zy werd hier en daar streng. Ten onzent zal het somber» vry zachte weer nog blijven aanhouden. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 4.58 uur licht op. Dit stuk, dat in den Stadsschouwburg te Amsterdam, die geheel bezet was en waar over de verschillende kunstcritici vol lof waren, wordt n.L Maandagavond in de Rustende Jager te Bergen, door het Nieuwe Schouwtooneel, leiders Ko van Dijk en Frits Bouwmeester, gespeeld voor den Berger Kunstkring. ROTTERD. BANKVEREENIGING N.V. Aan het jaarverslag over 1935 der Rotter- damsche Bankvereeniging N.V. ontieenen wij het volgende: Al mogen de resultaten van onze instel ling over het afgeloopen jaar op zich zelf beschouwd tot tevredenheid stemmen, in wezen is de telkens weer optredende finan- cieele onrust voor de ontwikkeling van het bankwezen niet gunstig; de teruggang van de balanscyfers, een verschijnsel gedurende de crisisjaren te constateeren, is nog niet tot staan gekomen. In de huidige omstan digheden vinden wy daarom aanleiding U in overweging te geven, wederom belang rijke bedragen aan onze reserves toe te voegen. Dan zal na de gewone storting in het Pen sioenfonds en een afschrijving op gebouwen van ruim 550.000, 'n bedrag van 1 1.000.000 aan de gewone reserve en t 1.300.000 aan de bijzondere reserve voor mogelijke risico's worden toegevoegd, waarna een dividend van 4 1/2 pet. kan worden uitgekeerd. KORDAAT OPTREDEN. Donderdagmorgen waren eenige dames in de beneden-galerij van de „Overdekte" in gezelligen kout bijeen. Plotseling wist een 4-jarig dochtertje van een der dames aan de waakzaamheid van haar moeder te ont snappen en in minder dan geen tijd had de kleine het bassin bereikt Zonder dat iemand er op bedacht was, boog het meisje zich over het diepe gedeelte en viel erin. Zonder eenige aarzeling sprong de instructriee, mej. T. Verbeek, gekleed te water, zij greep het kind en bracht het op het droge. Het was zeer zeker mede door het kordaat optreden van mej. Verbeek, dat de kleine zoo vlug en zonder ongelukken gered is. Een woord van hulde is hier dan ook op zijn plaats. NIEUWE VOORSCHRIFTEN VOOR GEMEENTE-BEGROOTINGEN. Batige saldi mogen niet op volgende begrootingen benut worden. Alkmaar wordt er ditmaal niet door gedupeerd. Nadat weinige dagen tevoren een circu laire van de regeering verschenen was, waarin bekend werd gemaakt, dat gemeen ten, welke een extra bijdrage uit het Werk loosheids-Subsidiefonds behoeven voor he' sluitend maken harer begrootingen, niet mogen putten uit de reserves, is thans reeds in verschillende gemeenten een rondschrij* ven ontvangen van het provinciaal bestuur, met een ingrijpend voorschrift ten aanzien van eventueel batig saldi. (Het bleek ons, dat de hier bedoelde circulaire nog niet door alle gemeentebesturen ontvangen was, maar dit zal wel binnen weinige dagen het geval zyn.) De nieuwe circulaire welke verzonden wordt op last van de regeering en dus voor het geheele land geldt houdt in, dat indien een gemeenterekening een batig saldo heeft, dit niet benut mag wor den op een volgende begrooting, gelijk tot dusver te doen gebruikelijk was. Eventueele batige saldi behooren te worden bijgeschreven bij de reserves, welke de g®" meente reeds bezit. Dit besluit van °e regeering zal voor de gemeenten, waar m®n door zuinig beheer, trots de moeilijke tijds-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2