DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Qageliiksch Oveczicht ^Buitenland Niet alles loopt in Duitschland op rolletjes. •SÜTïfi CSTÜSr te, Hit,er No. 22 Maandag 27 Januari 1936 138e Jaargang Boter-, eieren- en vleesch-ervaringen. De adel van 1912—1932. Kabinetsraad te Parijs. DE A.S. BEGRAFENIS VAN KONING GEORGE. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. In een van zijn groote redevoeringen, nadat hij dictator van Duitschland was geworden, heeft Adolf Hitier gezegd, dat pas de allereerste stappen zijn ge daan ter verwezenlijking van het natio- naal-socialisme en dat de. verwezen lijking van de economische beginselen op z'n minst 10 tot 20 jaar op zich zou laten wachten, terwijl hij voor de ver wezenlijking van het ideëele program, dus voor het bereiken van de werkelijke volksgemeenschap een tijd van 50 tot 100 jaar noemde. Dat het werkelijk niet zoo een, twee, drie gaat, is in den laatsten tijd wel duidelijk gebleken. Nauwelijks was er eenige schaarschte aan boter van werkelijk ge brek is nooit sprake geweest of er was van volksgemeenschap en van het achter stellen van het eigen bij het algemeen be lang niets meer te speuren. Er werd gemop perd, alsof de oorlogstijden waren terugge keerd met hun rantsoeneering op 50 gram per persoon en per week en er werd ge hamsterd, dat het een aard had. De boter- schaarschte is eigenlijk reeds sedert Kerst mis geheel verdwenen en thans blijkt, dat niet alleen huisvrouwen van winkel tot winkel zijn geloopen om een dozijn om meer kwartpondjes machtig te worden, maar dat er niet minder is gehamsterd in den handel zelf. Boter wordt thans te Berlijn aange boden als onverkoopbare groenten in Neder land. Met het verschil, dat men ervoor be taalt. Men moet echter de boterhammen dan heel dik smeren en een extra kluitje voor het braden en stoven gebruiken, want anders is de boter na twee of drie dagen ranzig. Het is dus veelal door groot- en kleinhandelaren gehamsterde boter, die thans weer zoo overvloedig verkrijgbaar is en de vrees is niet ongewettigd, dat als deze gehamsterde voorraden zullen zijn opge bruikt of ingesmolten, er toch weer een nieuwe schaarschte ontstaat. Men heeft hier blijkbaar met twee dingen te doen: met winstbejag en gebrek aan dis cipline aan den eenen en met een leemte in de organisatie aan den anderen kant. En hetzelfde ziet men ook op andere gebieden van den levensmiddelhandel. In October zijn er enkele dagen lang in het geheel geen eieren verkrijgbaar geweest. Daarna lagen ze weer overvloedig in alle winkels en thans zijn ze sedert Kerstmis weer geheel verdwenen. Ettelijke weken geleden kwam een algemeene verordening, dat de vleeschprijzen niet hooger mochten zijn dan in Maart 1935. Er zijn hier en daar wel slagerswinkels gesloten, maar de vleeschprijzen zijn ondanks alle mogelijke verordeningen vroolijk blijven stijgen. Pas in den laatsten tijd, nu er weer genoeg var- kensvleesch wordt aangeboden, zijn de prijzen voor de beste stukken weer iets omlaag gegaan. Een ander gebrek aan organisatie is thans naar het Berliner Tageblatt meldt, in SleeswijkHolstein aan het licht ge komen. Er bestaat in Duitschland een marktregeling en men kan telkens in offici euze stukken en officieele redevoeringen lezen en hooren, dat deze zoo buitengewoon goed functionneert. Volgens het Berliner Tageblatt meldden de groote veemark ten Husum en Niebüll in den laatsten tijd een sterken achteruitgang van het aantal ter markt gebrachte stuks vee. Dit bedroeg in het laatste jaar te Husum 20 pet. en te Niebüll zelfs 37 pet. Daarentegen is de han del op het platteland in de tweede helft van het vorig jaar plotseling gestegen. De ge wone koopers op de markten konden daar hun behoefte niet dekken, en moesten ook „den boer opgaan", om aan het benoodigde vee te komen. In het district Eiderstedt zijn van Juli tot November 15.411 stuks rundvee verladen, aan twee stations van het district Tondern 4823 stuks. Deze runderen zijn noch op de markten van Husum en Niebüll, noch op de slachtveemarkt te Hamburg geweest. Deze cijfers uit slechts twee districten .van Sleeswijk alleen bewijzen, dat men het met de marktregeling niet al te nauw neemt. Dezer dagen zal te Berlijn weer de „Groene Week" worden gehouden en daar zal men weer veel hooren over de braaf heid van den boerenstand, die als „voedings stand" in den „voedingsveldslag" ervoor zorgt, dat het Duitsche volk van eigen bodem kan worden gevoed. Dat de boeren zelf, als zij er kans toezien, de door hun eigen organisatie geschapen marktregeling graag ontduiken, is door deze klachten uit Sleeswijk duidelijk aangetoond. Bij verkoop van den stal bestaat er natuurlijk geen controle van marktregeling en is de markt regeling een wassen neus. Er wordt daarom thans geëischt, dat deze marktregeling door aanvurende bepalingen tot een net met minder wijde mazen wordt gemaakt. Waar uit blijkt, dat nog niet alles op rolletjes loopt. De beroepen van den Duitschen adel. In het Deutches Adelsblatt heeft prinses Helene van Isenburg een grondige statistische studie gepubliceerd over de ver andering in beroep der leden van den Duit- schn adel tusschen 1912 en 1932. De statis tiek omvat een 22.000 personen, die zijn gerubriceerd in prinsen, graven, baronnen van den ouden en van den nieuwen adel. De lijst der prinsen omvat voor de beide jaren van vergelijking tezamen 1200 per sonen, de drie overige groepen zijn elk on geveer even groot. Uit het onderzoek blijkt, dat de adellijke personen voor den oorlog in de eerste plaats officier waren, in de tweede plaats landeigenaar en landbouwer. Na den oorlog is het beroep van landeige naar op de eerste plaats gekomen. Maar nog grooter is in alle vier groepen het aantal personen zonder beroep. Van /le vorsten was in 1932 meer dan de helft, van de graven en baronnen ongeveer 40 pet. zon der beroep. In 1912 behoorde ongeveer een derde van alle adellijke personen tot den officiers stand. Twintig jaar later was het aantal der officieren bij de vorsten op 1.17 pet. ge daald, bij de graven op 2.86 en bij de baron nen op 3.6 en 4.22 pet. Voor den oorlog was van de vorsten en graven een kleine 20 pet. landeigenaar, ter wijl bij de baronnen van den ouden adel 14 en bij die van den nieuwen adel slechts 10 pet. het beroep van grondbezitter hadden. Na den oorlog is hier een zeer sterke ver schuiving ingetreden. Bij de graven woont precies 25 pet. op het platteland en bijna even sterk is het aandeel in de andere adelscategorieën. Opmerkelijk is, dat het aantal adellijke personen in de diplomatie sterk is gedaald, terwyl het aantal juristen is gestegen. Als volkomen nieuwe beroepen vindt men bij de vorsten: particulier em ployé schrijver, schilder en beeldhouwer, koopman, intendant en tooneelspeler. Bij de graven, vlieger, muzikant en bankbediende. Ook bij de baronnen vindt men veel bank bedienden en kooplieden. De schrijfster wijst op het groote aantal noodberoepen, dat door adellijke personen wordt uitgeoefend, als: het handelen op provisie met automo bielen, tijdschriften, levensmiddelen en stof fen, terwijl ook chauffeurs, dansvloerhelden en dergelijke beroepen niet ontbreken. Bij de vrouwen waren onder degenen, die in 1912 een beroep uitoefenden, 93 pet. nonnen. Thans vindt men vele adellijke en hoogadellijke ziekenverpleegsters, architec ten, geneeskundigen, secretaressen, schrijf sters en kunstnijveraarsters. Interessant is nog de opmerking der schrijfster, dat in het zuiden van Duitsch land de adel zich gemakkelijker in de nieuwe toestanden heeft geschikt, dan in het noorden. ONDERHOUD MET HITLER. De menschelijke logica tegen een territorialen oorlog. De correspondente van de „Paris Soir", mevr. Titayna, heeft een Uitvoerig onder houd met Hitier gehad. Hitier zei o.m., dat het woord pacifisme in Frankrijk niet dezelfde beteekenis heeft als in Duitschland. Den laatsten oorlog heeft Duitschland twee millioen dooden en zeven en een half millioen gewonden ge kost. Zelfs wanneer Duitschland den oorlog had gewonnen, dan zou toch geen overwin ning dezen prijs waard zijn geweest. Welke Europeesche staatsman zou tegenwoordig door een oorlog een territoriale verovering tot stand kunnen brengen De menschelijke logica is tegen een territorialen oorlog. Het verdrag van Versaüles heeft Duitsch land moreel gediskwalificeerd. In 1871 stel de het vredesverdrag zich tevreden met een materieele overwinning, zon<fct de eer van Frankrijk aan te tasten. Wie een volk poogt te vernederen, oogst haat en verbittering. Ieder volk heeft recht om te leven, gelijk dit ook voor het individu geldt. Op de opmerking, dat de bevolkingspoli tiek van Duitschland noodzakelyk een drang tot expansie en dus oorlog ten gevo - ££2 hebben, antwoordde volken zijn met en zonder talent. De eer^ sten hebben overwegend !eb"J vensruimte, terwijl de anderen eeri groote en veelal ongebruikte levensoppervlak te tot hun beschikking hebben. De Europeesche staten behooren tot ae eerste categorie. Men moet er zich reken- schap van geven, dat zy in dit opzichtee volkerengemeenschap vormen, al zyn zy -VbSfcïïrond van dn «„.mende volkskracht van Duitschland kolomen noo- "■aTwSl'Sr&l in de practtjk berei- "".Wanneer het geweten der overige volken de gedachte van evenwicht en rechtvaardig heid zou toelaten, zouden de materieele bij zonderheden gemakkelijk te regelen zijn. Overigens is het voor het leven van Frank rijk en Duitschland en voor het welzijn van de menschheid noodzakelijk, dat de wel stand in Europa wordt beveiligd". „Wat denkt u van de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland?" „Niet actueel in Duitschland. Het is een spookbeeld, dat men in Weenen noodig heeft om redenen van binnenlandsche poli tiek". BELANGRIJKE VERKLARING VAN GOEBBELS. „Geen beschaving brengen met vliegtuigen en bommen". De „Daily Telegraph" meldt uit Berlijn, dat dr. Goebbels te Keulen in het gedemili tariseerde gebied in zijn redevoering nog eenige mededeelingen heeft gedaan, welke niet in de Duitsche pers zijn gepubliceerd. Dr. Goebbels zeide: „Wij spelen thans de ouverture. Men neemt de wereld pas in ver trouwen, wanneer men haar voor een fait accompli wil plaatsen. Indien wy de geschiedenis van ons leger praematuur zouden hebben onthuld, dan zouden andere legers ons land zijn binnen gemarcheerd. Wij willen niet een tweede Abessinië zijn en de beschaving thuisbe zorgd krijgen met vliegtuigen en bommen". Minister-president Sarraut heeft Zondag ochtend een langdurig onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken, Flandin. Flandin heeft vervolgens met Paul Bon cour van gedachten gewisseld over de Vol- kenbondspolitiek. Zondagavond is de kabinetsraad bijeen gekomen. Deze zitting zal in de eerste plaats gewijd zijn aan het opstellen van de regeeringsver- klaring, welke minister-president Sarraut Donderdag in de Kamer zal afleggen. Geen wijziging in de buitenlandsche politiek. De vooruitzichten van het kabinet Sar raut bij de Donderdag in de Kamer te hou den stemming, worden in de Fransche Zon dagochtendbladen over het algemeen gun stig beoordeeld. De Petit Parisien is van meening, dat de regeering vrij zeker op 360 stemmen zal kunnen rekenen. Geheel Frankrijk, aldus het blad, wil een nieuwe regeeringscrisis vermijden. De Excelsior is van opvatting, dat de nieu we minister van buitenlandsche zaken, Flan din, voornemens is door persoonlijke bezoe ken aan Londen de Engelsch-Fransche be trekkingen nog hechter te maken. In de kwestie van het vervroegd uitschrijven der verkiezingen, zal de minister-president het volgens het blad in de Kamer zeer moeilijk hebben. Men veronderstelt, dat de nieuwe verkiezingen waarschijnlijk toch op 26 April en 3 Mei zullen worden gehouden. De Humanité (comm. is verontrust over de Zaterdagavond door Flandin in de bij eenkomst van de Alliance Démocratique af gelegde verklaring, dat hij tegenstander blijft van het Volksfront en dat hij de bui tenlandsche politiëk van zyn voorganger wil voortzetten. Verklaring van Flandin. Naar nader verluidt omtrent de zitting van het bestuur van de Alliance Démocrati que, heeft minister Flandin verscheidene mededeelingen gedaan over de vorming van het kabinet Sarraut. Flandin wees er o.m. op, dat hij een te genstander is van het Volksfront. De nieu- Flandin we minister-president heeft eveneens nim mer in dienst van het Volksfront gestaan. Flandin zal in groote trekken dezelfde buitenlandsche politiek volgen als zijn voor ganger Laval. Tusschen hem, Flandin, en Laval hebben nimmer tegenstellingen be staan. Hoogstens was er wel eens verschil van meening over ondergeschikte kwesties. PARLEMENTSVERKIEZING IN GRIEKENLAND. Ongeveer de helft van de stemming bekend. Tot gisteravond tien uur waren te Athene de uitslagen bekend uit 66 van de 108 kiesdistricten. Hiervan hebben de Venizelisten 17.000, de Tsaldaristen 800, de Kondylisten 11.000 en de com munisten 3000 stemmen behaald. Te Saloniki hebben de Venizelisten 11.000 en de royalisten 10.500 stemmen verkregen. Met uitzondering van Macedonië, Thracië en Kreta zijn de resultaten uit de provincies over het algemeen in overeenstemming met de resultaten van Athene. Kondylis, Theotokis en Tsaldaris zou den 165 van de 300 zetels hebben ver worven. Bereidt Kondylis een staatsgreep voor? Gisteren is een urgent bijeengeroepen ministerraad gehouden, welke zijn oor zaak schijnt te vinden in een onthul ling van den kant der communistische partij, volgens welke generaal Kondylis, steunende op zekere elementen van het leger, een staatsgreep voorbereidde. De onthulling was in een aangeteekenden brief aan den eersten minister toege zonden. Kondylis NOODWEER IN ARGENTINIË. Enorme schade. In verschillende deelen van Argentinië heeft Zaterdag en Zondag een hevig nood weer gewoed. Storm en regen veroorzaak ten talrijke overstroomingen en verwoestin gen. Ook de oogst heeft veel schade gele den. Verscheidene steden en dorpen staan geheel onder water. Huizen zijn ingestort. Telefoon- en telegraafverkeer zijn evenals het treinverkeer verbroken, zoodat het nog niet bekend is, of er menschenlevens te be treuren zijn. Het ongewoon zwoele weer duurt nog steeds voort. Voorbereidende maatregelen getroffen. Koning Boris van Bulgarije is Zondag met zyn gevolg met de Oriënt Expres te Oostende aangekomen, vanwaar hij zich op weg naar Londen, per mailboot naar Dover zal begeven. De prins-gemaal van Luxemburg is met staatsraad Beek en den Kamerheer van de Groot Hertogin, Collart, te Brussel aange komen, vanwaar het hooge gezelschap is doorgereisd naar Oostende. De eerste missies te Londen gearriveerd. Zondag zijn eenige vertegenwoordigers van vreemde mogendheden te Londen aan- gekomen ter bijwoning van de ter aarde bestelling van koning George. Als eerste arriveerde koning Boris, die de reis via Oostende heeft gemaakt. Vervol gens kwamen de prins-regent van Joego slavië en de delegaties van Sovjet-Rusland, Spanje, Turkije, Portugal, Polen en Lithauen aan. De Duitsche delegatie zal hedenoefcrtend aankomen. Rouwdiensten in de kerken. Ter eere van den overleden vorst zijn in geheel Groot-Brittannië rouw diensten in de kerken gehouden. De garnizoenen hebben veldgodsdienst- oefeningen gehouden, terwyl ook de marine speciale kerkdiensten heeft ge organiseerd. De leden der koninklijke familie woonden een rouwdienst bij ten paleize Buckingham. Groote belangstelling in Westminster Abdij. Groot was de belangstelling bij de West minster Abdij. In de beide eerste dagen heeft meer dan een kwart millioen per sonen voor het opgebaarde stoffelijk over schot van koning George gedefileerd. Ook de leden van het diplomatieke corps hebben zich naar den Westminsterhal be geven. Bij de begrafenis te Windsor zullen eenige symbolieke handelingen worden verricht. Boven Windsor Castle hangt thans de Union Jack halfstok. Dinsdag zal deze vlag door den koninkl. standaard worden vervangen op het oogenblik, dat koning Eduard met zijn gevolg den slottuin zal betreden. Zoo dra de begrafenis zal zyn geschied, zal de koninklijke standaard weer in top worden geheschen ten teeken, dat er weer een koning op den Britschen troon zit. Tege lijkertijd zullen de paleisklokken beginnen te luiden. De aankomst van den begrafenisstoet zal door een kanonschot worden aangekondigd. Personeel van de zeemacht zal te Windsor de eere-haag vormen. De voorbereidingen voor de begrafenis van koning George. Koning Edward VIII, die zich gisteren op zijn buitenverblijf te Sunningdale heeft teruggetrokken, zal waarschijnlijk heden naar Londen terugkeeren. Intusschen zullen in de stad de voorbereidingen voor de be grafenis worden getroffen. Op de open plekken in de stad worden tribunes met zit plaatsen voor de toeschouwers opgesteld. Bovendien zijn meer dan 20.000 venster plaatsen verhuurd. De winkels hebben na genoeg alle in hun étalages een portret van den koning, omhangen met zwarte of pur peren zijde, opgesteld. De gevels in de straten, waarlangs de stoet zich zal bewegen, worden behangen met zwarte rouwcrêpe of purperen guir landes. De deelneming van de bevolking met het overlijden van den koning is nog steeds zeer groot. Ondanks den regen en den nevel hebben honderdduizenden men- schen door een bezoek aan de katafalk in Westminster Hall den dooden koning de laatste eer bewezen. Hoe de stoet zal zijn opgesteld. Bij de begrafenis van koning George V zullen in Hyde Park 60 leden van het Britwfc Legion en vertegenwoordigers van buitenlandsche oud-strijdersver- eenigingen plaats nemen. Achter de affuit met het stoffelijk overschot zul len 1500 hooge officieren schrijden. Koning Edward zal in marine-uniform te voet het stoffelijk overschot van zyn vader volgen. Achter hem komen de overige vorstel, personen. De stóet zal worden gesloten door een aantal staats- karossen, waarin de koningin en de overige dames van de kon. familie zul len plaats nemen. Gedurende de 2 uur, dat de stoet door de straten van Londen trekt, zullen in Hyepark en van den Tower minuut schoten worden gelost. Op verladen van den koning zal de bijzetting te Windsor zeer eenvoudig zijn. De algemeene stilte van 2 minute»

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1