DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De oorlog in Oost-Afrika. Ome. JCoioniëti No. 24 Woensdag 29 Januari 1936 138e Jaargang Buitenland. Wal vandaag de aandacht trekt... ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bfö vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De toestand aan het Zuidelijk front. Het is in de Abessinische hoofdstad ondanks alle moeite niet mogelijk zich een duidelijk beeld te vormen van den toestand aan het Zuidelijk front. Van den kant der Abessinische re geering verneemt men in dit opzicht niet veel meer dan tegenspraken van zekere Italiaansche berichten en be weringen. Intusschen is reeds eenige dagen geleden officieel toegegeven, dat Neghelli in handen van de Italia- ien is gevallen, hoewel daar thans met klem aan toegevoegd wordt, dat het volstrekt niet waar is, dat de Italianen Wadara bedreigen. Wel is het mis schien mogelijk, dat een hunner ver kenningscolonnes in de nabijheid van die plaats zijn gekomen, zonder op tegenstand te stuiten, maar dit betee- kent nog niets. Wat het feit betreft, dat de Italianen vertellen een krachtig radiostation te heb ben buitgemaakt, deelt men te Addis Abe ba mede, dat dit verhaal reeds daarom onjuist moet zijn, omdat het bewuste sta tion nog gistermorgen met Addis Abeba heeft gewerkt. Bovendien is het zeer on duidelijk, wat verstaan moet worden on der een „krachtig" radiostation. De toe stellen, die in het Abessinische leger ge bruikt worden beschikken over niet meer vermogen dan 250 watt. Ten opzichte van de verliezen, die tij dens den opmarsch van Graziani door de Abessiniërs zijn geleden en die door de Italianen gesteld werden op 10.000 man, wijst men er in de hoofdstad op, dat dit volslagen onmogelijk is, tenzij de Italianen daarbij alle niet-militairen optellen, die tijdens hun bombardementen gedood zijn. Het gerucht, volgens hetwelk Ras Moe- loegheta, die zich op het oogenblik aan het Noordelijk Front bevindt, naar het Zuide lijk front zou vertrekken, teneinde aldaar de leiding van de operaties op zich te nemen, wordt in de hoofdstad onwaar schijnlijk geacht. Wel wordt bevestigd, dat de troepen van het Zuidelijk front in de bergen van Sidamo gereorganiseerd wor den. Tevens wordt bevestigd, dat er ernstige plannen bestaan voor 'n snellen opmarsch van de troepen van Ras Nassiboe in Oga- den, met het doel een afleidende manoeu vre op den Italiaanschen flank ten uitvoer te leggen, daar deze flank thans, juist in verband met het offensief vanuit Dolo be trekkelijk zwak bezet is. Ongerustheid te Addis Abeba. Toch wordt men zich te Addis Abeba thans bewust van den ernst van den toe stand, die ontstaan is als gevolg van de geslaagde doorbraak der Italianen aan het Zuidelijk front. Van Abessinische zijde wordt er welis waar nog steeds op gewezen, dat de ont wikkeling der militaire gebeurtenissen in het Boran-gebied nog steeds onoverzich telijk is, doch desondanks blijkt uit de be richten van het front, dat de Italiaansche troepen vanuit Neghelli verkenningstoch ten langs den strategischen hoofdop- marschweg in de richting van Wardera ondernemen. Van Dolo uit is een uitge breide etappe-dienst voor munitie, levens, middelen en watervoorraden in de richting van het front ingesteld die echter naar uit Addis Abeba gemeld wordt, door den plotseling ingetreden regenval ernstig be lemmerd wordt. Onder dekking van pantserwagens en bombardementsvliegtuigen rukt een twee de Italiaansche legerafdeeling onder he vige gevechten naar de oevers van de Daua Parma op. Dezen opmarsch trachten de Abessinische troepen, naar uit de hier ontvangen berichten blijkt, te beletten door bij verrassing afzonderlijke uitvallen te doen, die door groepen van 1000 a 2000 man worden uitgevoerd om den te rugtocht te dekken. Deze uitvallen, die vooral vanuit het Zuiden van het Boran- gebied worden uitgevoerd, hebben naar van Abessinische zijde verluidt tot resul taat gehad dat de linkervleugel der Italia nen aanzienlijk langzamer vooruit komt dan de Italiaaansche hoofdmacht, die langs den ouden karavaanweg naar Addis Abeoa °PVolgens Abessinische lezing is het met twijfelachtig dat het leger van Ge"f™. Graziani zich ten doel stelt door het groote merengebied; dat zich uitstrekt in het Dembara-dal, via het Sciala- Zoeai-meer naar de hoofdstad Addis Abe ba op te rukken. De teruggetrokken deelen van het leger van Ras Desta hebben der halve alle hoogten voor het meren-gebi bezet om een doorbraak der Italiane beletten. Daar deze bergketens buitenge woon hoog zijn en er zich slechts twee passen in bevinden, gelooft de Abessinische legerleiding den Italiaaanschen opmarsch in het gebergte tot staan te kunnen bren gen. Ter versterking van het leger van Ras Desta zijn bovendien sterke afdeelingen uit het Westen en Noorden naar het front gezonden. Van Abessinische zijde wordt er met nadruk op gewezen, dat de geruchten, die van een algeheele demoraliseering van het leger van Ras Desta spreken, in geen enkel opzicht juist zijn. Aan het leger zijn welis waar zware verliezen toegebracht, die op eenige duizenden mannen worden geschat, doch het moreel heeft niet geleden. Naar verluidt, is de keizer voornemens zjjn hoofdkwartier naar het Zuidelijk front te verplaatsen om de verdere militaire operaties zelf te leiden. Dit besluit zou hem, naar men zegt, des te gemakkelijker vallen, daar hij de leiding van het Noorde lijk leger in beproefde handen weet. De van het Nooordelijk front binnen komende berichten doen zien dat zich daar weder verbitterde gevechten afspelen, n Abessinische kringen spreekt men reeds van de volkomen omsingeling van Makalle en verder van gebieden in de provincie Gheralta. Na den slag in het Zuiden. Het agentschap Stefani meldt uit Aden: Uit Addis Abeba wordt vernomen, dat naarmate meer gedétailleerde berichten binnen komen over de nederlaag van Ras Desta, dien van Ras Kassa en van Ras Seyroem de ongerustheid in leidende kringen toeneemt. Medegedeeld wordt, dat Dedjasmatsj Makonnen zich met gefor ceerde marschen naar het Zuidelijk front begeeft, teneinde te trachten den opmarsch van de Italiaansche troepen tot staan te brengen. Deze mededeeling heeft echter, in plaats van de bezorgdheid in de hoofdstad te verminderen, die integendeel doen stij gen, De inwoners der hoofdstad beginnen zich rekenschap te geven van den ernst der Italiaansche bedreiging. Aan den anderen kant wordt de binnenlandsche toestand steeds gecompliceerder, tengevolge van het uitblijven der schattingen en het on voldoende zijn van de ravitailleering, voorts door de uitbreiding van den op stand in Gojjam, in Aroessi en Wollega, waardoor nu zelfs de streken van de Jim- ma en de meren worden bedreigd. De weg AdoeaMakalle door Abessiniërs bezet. Volgens te Addis Abeba ontvangen be richten van het Noordelijk front trachten de Italianen ondanks den hevigen regenval de in den slag van 20 tot 23 Januari ver loren stellingen te heroveren. Zonder on derbreking houden de Italiaansche artil lerievoorbereidingen dag en nacht aan. De Abessinische troepen daarentegen doen voortdurend aanvallen om vooral in nachtelijke gevechten afzonderlijke stel lingen der Italianen te bezetten. Deze wijze van oorlogvoering eischte volgens Abessi nische opvattingen slechts geringe offers en wordt meestal met succes bekroond. Volgens verdere van het Noordelijk front ontvangen berichten zouden Abessi nische troepen een stuk van den straatweg van Adoea naar Makalle definitief hebben bezet. De verbinding tusschen deze steden zou hiermede zijn verbroken. De Abessiniërs berekenen de verliezen der Italiaansche troepen in de laatste 5 da gen aan het Noordelijk front op 10 blanke officieren, eenige colonnes van den trein en rond 500 man, w.o. ongeveer 100 blan ken. Mussolini wenscht Badoglio geluk. De Duce heeft Maarschalk Badoglio een gelukwenschtelegram gezonden van den volgenden inhoud: De poging van den vijand den rechter vleugel onzer strijdkrachten aan het Noor delijk front te doorbreken, is in den zege vierenden slag in het Tembiengebied ver ijdeld. Mijn levendigste erkentelijkheid gaat naar Uwe Excellentie, die de mili taire operaties hebt ontworpen en naar de officieren en soldaten uit het vaderland en van het koloniale leger, die ze ten uitvoer hebben gelegd. Ik wensch, dat deze erkentelijkheid zeer in het bijzonder de zwarthemdendivisie „28 October" bekend zal worden gemaakt voor de heldhaftige houding, waarmede de Warieu-pas is verdedigd en de vijand na twee dagen verbitterden strijd terugge worpen is. De zegevierende vuurproef van Tembien vormt een ondubbelzinnig goed voorteeken voor de komende gevechten. Het bombardement van de Abes sinische ambulance. Dezer dagen aldus seint het agent schap Stefani hebben buitenlandsche persagentschappen berichten verspreid over een bombardement op de Abessini sche ambulance nabij Makalle door de Italiaansche troepen. In welingelichte kringen te Rome wordt verklaard, dat zij geen enkel desbetreffend bericht hebben ontvangen. Opgemerkt moet trouwens wor den, dat het internationale roode kruis de Italiaansche regeering nooit in kennis heeft gesteld van het bestaan van een roode-kruisafdeeling bij Makalle. Tevens met er aan herinnerd worden, dat volgens de internationale roode-kruiscconventie de tenten en hospitalen op zekeren afstand moeten worden opgericht van de strijden de troepen, opdat de luchtstrijdkrachten ze kunnen herkennen. Indien dan ook de Abessinische ambulance zich tusschen de strijdenden bevond kan Italië niet ver antwoordelijk geacht worden voor wat haar tijdens den strijd overkomt. Ten slot te moet er aan herinnerd worden, dat de Abessiniërs zich, naar bekend is, van de Roode Kruis-emblemen gebruik maken voor oorlogsdoeleinden, hetgeen reeds on weerlegbaar is bewezen door de getuige nissen van buitenlandsche correspon denten. De munitiekisten van het Zweed- sche Roode Kruis. Het agentschap Stefani seint: De ont dekking van 27 kisten munitie in de af- deeling van het Zweedsche Roode Kruis te Wadara, dat in handen is gevallen van de Italianen, heeft de levendigste commen taren gewekt in politieke kringen te Rome, waar men tot dusverre meende, dat men in Roode Kruistenten voorraden medica menten behoorde te vinden, maar geen op slagplaatsen van wapenen en munitie, die toch zeker niet dienen voor het verzorgen van gewonden. De Zweedsche ambulance. De leiding van het Zweedsche Roode Kruis heeft den Zweedschen dokter Hy- lander in Addis Abeba een telegram ge zonden, waarin hem wordt opgedragen de Zweedsche ambulance zoo spoedig moge lijk weer te organiseeren. Aan Hylander werd instructie gezonden de ambulance weer te completeeren, opdat deze, hetzij als vliegende ambulance, hetzij als geves tigd Roode Kruis station in samenwerking met Addis Abeba of een ander belangrijk centrum zijn werkzaamheden weer zal kunnen opnemen. Italië en een eventueel petroleum- embargo. Stefani seint: Zekere bladen trachten het belang van een eventueel embargo op petroleum te verkleinen en beweren, dat deze maatregel met onverschilligheid door Italië zal worden ontvangen. De „Morning Post" gelooft zelfs te kunnen zeggen, dat Italië bereid is een petroleumembargo te ondergaan. In gezaghebbende kringen te Rome ver klaart men te dien opzichte, dat de buiten landsche regeeringen zich geen illusies moeten maken, want wanneer een petro leumembargo wordt toegepast zal Italië daarop reageeren met alle middelen, die het 't meest opportuun zullen voorkomen. DE POLITIEKE SITUATIE IN EGYPTE. De binnenlandsche politieke situatie in Egypte is ongewijzigd. De besprekingen tusschen de toonaangevende personen wer den eerst in den loop van den middag van gisteren voortgezet, aangezien des mor gens een plechtigheid in de Engelsche mi litaire kazerne werd gehouden ter gele genheid van de uitvaart van koning Ge- orge. In de stad heerscht betrekkelijke rust Aan de meeste hoogescholen staken de studenten. Tijdens de plechtigheid in ge noemde kazerne hadden Egyptische mili tairen voor een sterke afzetting zorg ge dragen. Incidenten zijn niet voorgekomen. Van de gisteren bij de botsingen te Da- manhur en Mansurah gewonde betoogers zijn vandaag drie aan hun kwesturen over leden. DE BRAND OP DE „MORRO CASTLE". Het federale gerechtshof te New York heeft gisteren uitspraak gedaan in het Mor- ro-Castleproces. Wegens misdadige nalatigheid kreeg de eerste machinist, Abbott 4 jaar gevangenis straf, de plaatsvervangende kapitein Warms 2 jaar gevangenisstraf en de directeur van de New-York and Cuba Mail Steamship Cy., Henry Cabaud, 1 jaar gevangenisstraf en 5000 dollar boete, voorwaardelijk voor zoo ver het de gevangenisstraf betreft. De maatschappij werd veroordeeld tot de maxi mumstraf, 10.000 dollar boete. STREICHER UIT DE GRATIE? De Daily Telegraph meldt uit Berlijn, dat daar geruchten in omloop zijn volgens welke de gouwleider van Frankenland, Streicher, uit de gunst zou zijn. Zelfs na zi's zijn, volgens het blad, van meening, dat zijn anti-Semietische campagne te vèr ging. DE AFFAIRE LINDBERGH. „Jafsie" zal worden gehoord. De gouverneur van New Jersey, Hoff- man, heeft gisteravond medegedeeld, dat dr. John F. Condon, de „Jafsie" uit de Lindbergh-zaak, aan een scherp verhoor zal worden onderworpen, zoodra hij in de Vereenigde Staten zal zijn teruggekeerd. NASPEL VAN DEN MOORD OP HORST WESSEL. In overeenstemming met den eisch van den procureur heeft de 20-ste Groote Straf kamer van het Berlijnsche landsgerechts- hof gisteren bevel gegeven tot 't in verze kerde bewaring houden van den 32-jarigen Erwin Rueckert. Rueckert had, gewapend met een revol ver, waarvan de veiligheidspal losgemaakt was, gestaan naast Ali Hoehler, toen deze op Horst Wessel had geschoten. Rueckert was indertijd veroordeeld tot 6 jaar en een maand gevangenisstraf en 5 jaar eerver lies. Aangezien deze straf inmiddels uitge zeten was, heeft men hem thans op grond van de overweging, dat men hier te ma ken heeft met een „gevaarlijke gewoonte misdadiger" weer in verzekerde bewaring gezet, teneinde de openbaarheid tegen hem te beschermen. DE UITSLAG DER GRIEKSCHE VERKIEZINGEN. Venizelisten in de minderheid. Blijkens den thans vastgestelden verkie zingsuitslag zijn in het geheel 1.267.836 stemmen uitgebracht bij de Zondag ge houden verkiezingen voor het parlement. Hiervan hebben de partijen, die tegen Venizelos hebben geageerd in het geheel 596.592 stemmen verworven, de Venizelis ten hebben 573.705 stemmen behaald, de Communisten 72.887 stemmen. ONTPLOFFING IN FABRIEK. Drie arbeiders gedood. In de fabrieken van de Vereinigte Ober- schlesische Huttenwerke A. G. te Gleiwitz is gistermiddag in de koelkamer voor zuur- stofflesschen een ontploffing ontstaan. Drie arbeiders werden op slag gedood. Naar het schijnt is bij het vullen der flesschen een steekvlam ontstaan, die de geheele kamer oogenblikkelijk in lichterlaaie zette. De vlammen konden spoedig gebluscht wor den. De materieele schade is niet groot. AMERIKAANSCH SCHIP AANGEHOUDEN. Gemeld wordt, dat de Cubaansche auto riteiten een Amerikaansch schip hebben aangehouden, dat geladen is met voor Ita- liaansch Somaliland bestemde wapens. In regeeringskringen wordt verklaard, dat het Cubaansche staats-departement heeft geintervenieerd, toen het vracht schip op weg naar Oost Afrika de haven van Havana aandeed. Officieele personen weigeren deze mede- deelingen te bevestigen, doch zij spreken ze evenmin tegen. De naam van het schip is niet bekend geworden. Volgens verdere evenmin bevestigde be richten heeft het vrachtschip onder Ame- rikaansche vlag gevaren. De connossemen- ten voor de wapens en ammunitie zouden gesteld zijn op naam van de Abessinische regeering, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat men hier met een smokkel- affaire te doen heeft. MISDADIGER VERMOORDT COLLEGA. Amerikaansche sensatie. Richard Loeb, de jonge man van wel gestelde familie te Chicago, die tot le venslange gevangenisstraf werd ver oordeeld, omdat hij zooals men zich zal herinneren twee jongens heeft vermoord, alleen om de sensatie van de misdaad mee te maken, is thans op zijn beurt vermoord door een medege vangene met een scheermes, dat was ontstolen aan den gevangenisbarbier. FRANSCHE FASCISTEN IN ACTIE. De Ia Rocque's plannen. De Parijsche „Oevre" doet onthulling over de actie van kolonel de la Rocque. Volgens het blad hebben in den laatsten tijd overal in Frankrijk groote vergade ringen van de Croix de Feu plaatsgehad en vooral rondom Parijs, aldus het blad, schijnt de kolonel zijn troepen mobiel te maken. Op 6 Februari zal een groote demon stratie van het nationale front plaatsheb ben, waarvoor alle voorbereidingen van thans zouden dienen en waaraan zelfs zou worden deelgenomen door gemotoriseerde afdeelingen. Intusschen gelooft de „Oevre", dat de resultaten van de nationale demon stratie eerder belachelijk dan bloedig zullen zijn. De oorlog in Oost-Afrika. (Buiten land.) Cubaansch schip houdt Ameri kaansch schip aan, dat wapens naar Abessinië vervoerde. (Buitenland.) Alexander Zoebkow overleden. (Buitenland.) De Mijdrechtsche millioenenzaak. (Binnenland). Nadere bijzonderheden omtrent de fraude te Heerenveen. (Binnenland). Tegen een weerfonds. (Binnen land.) Begrafenis slachtoffers vliegramp Waalhaven. (Luchtvaart.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) WAPENS NAAR AFRIKA GESMOKKELD. Cubaansche autoriteiten houden Amerikaansch schip aan. Gemeld wordt, dat de Cubaansche autori teiten een Amerikaansch schip hebben aan gehouden, dat geladen was met voor Ita- liaansch Somaliland bestemde wapens. In regeeringskringen wordt verklaard, dat het Cubaansche staatsdepartement heeft geïn tervenieerd, toen het vrachtschip op weg naar Oost-Afrika de haven van Havanna aandeed. Officieele personen weigeren deze mededeelingen te bevestigen, doch zij spre ken ze evenmin tegen. De naam van het schip is niet bekend geworden. Volgens ver dere evenmin bevestigde berichten heeft het vrachtschip onder Amerikaansche vlag gevaren. De connossementen voor de wa pens en munitie zouden zijn gesteld op naam van de Abessinische regeering, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat men hier met een smokkelaffaire te doen heeft. GEWELDIGE BRAND TE ST. MARYS. Men meldt, dat het geheele stadje St. Marys (W. Virginia, 7000 inwoners) in lichterlaaie staat. Alle telefoon- en telegraaflijnen zijn ge stoord. De brandweercorpsen uit de omge ving zijn ter assistentie vertrokken, waar bij verschillende brandweerwagens moei lijkheden met de sneeuw bedekte wegen hebben ondervonden. Nader: Een groot gedeelte van de za kenwijk St. Marys is een prooi der vlam men geworden. De brand is in den voor avond uitgebroken. 350 brandweerlieden hebben het blusschingswerk verricht. Het vuur is thans bedwongen. DE KOUDE IN AMERIKA. Het aantal personen, dat in de afgeloo- pen week tengevolge van de koude om het leven is gekomen, bedraagt 250. TWINTIG JAAR OPGESLOTEN. Vermeende krankzinnige in een hok vastgehouden. Eenigen tijd geleden werd melding ge maakt van een geval van vrijheidsberoo- ving, dat zich te Natal had voorgedaan. Een gepensionneerd Koeriahoofd en een Kam ponghoofd werden dientengevolge veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf. Het blijkt thans, vertelt de „Deli Crt." van 10 Januari,- dat zich een ander geval voor gedaan heeft in de Kampong Loboe Ljelok, nabij Padangsidempoean. Een kampongman werd aldaar reeds bijna 20 jaar gevangen gehouden in een van bamboe vervaardigd hok, waarvan de lengte en de breedte onge veer twee meter bedroegen, terwijl de hoogte nog geen meter was. De opgeslotene zou een krankzinnige zijn werd er algemeen verteld. De man moest in verband met de afmetingen van zijn ver blijf zoowel den dag als den nacht in zitten de of liggende houding doorbrengen. Hij was daar met goedvinden van zijn familie ge bracht, want men beschouwde het als ge woon, dat een krankzinnige in z.g. „pasoen- gan" werd opgesloten en beschouwt als obat. De politie kwam het geval ter oore en zij toog eens op onderzoek uit. De gevangene werd door hen bevrijd en naar het zieken huis te Padangsidempoean overgebracht, waar hij thans ook verpleegd wordt. Uit een verhoor, dat den man afgenomen is, is gebleken dat hij thans niet krank zinnig is, doch dat hij vroeger hoogstens af en toe eens gekke dingen heeft uitgehaald. Tengevolge van hef langdurig verblijf in het hok kan de man thans niet meer staan, daar zijn beide beenen vermoedelijk ver lamd zijn.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1