HONIG'S BOUILLONBLOKJES 6 DE GEBROEDERS „OOCHEM" DIRKSHORN WEST-GRAFTDIJK EGMOND AAN ZEE CASTRICUM URSEM GROOTSCHERMER HEERHUGOWAARD en verhongering van de massa, geheel in den stijl van het fascistische Duitschland en Italië. Ook hier moeten de loonen omlaag als de „regeerders" hun zin krijgen. Het loun staat immers den opbouw van het econo misch leven in den weg. In Duitschland, waar spr een studiereis maakte, is men bezig het landbouwvraagstuk op te lossen. Het zal daar spoedig met de werkloosheid gedaan zijn. Het loon is er in Hollandsch geld 0.12 per dag en in het vrfje bedrijf, voor geschoolde werkers hoogstens 0.80 per dag. Wie niet werken in het vrije bedrijf worden „ondergebracht". Dat is „uitbesteed" en het gezin wordt ontwricht. Het is daar een systeem van heerschers en slaven. We weten veel te weinig van de internationale verhoudingen. Weet ge, dat men in Lange- dijk kool inmaakt uit Duitschland en wij hier onze groente vernietigen? Dat is onze crisispolitiek. Men wacht maar af. In Den Haag gelooven zij het wel. De bedoeling is afbraak van sociale wetten en „loonen" als in Duitschland en Italië. Als we eenmaal neergeslagen zijn, zijn we rijp voor alles. Na de pauze behandelde spr. de macht van het bank- en grondkapitaal. Spr. ging hierop uitvoerig in. Devaluatie? Aantasting van de vaste lasten? Ja, er zal wat moeten gebeuren. Prof. Diepenhorst vindt de aan tasting van het bankkapitaal (hij zegt dat anders) in strijd met Gods woord. Spr. is het daarmede eens, doch wil het anders zeggen. Door den teruggang in .land- en tuinbouw is het kapitaaltje van den bezitter ver dwenen en de vaste lasten blijven. Alleen de kleine landbouwers of tuinders moeten het loodje leggen. Het bankkapitaal moet geen veer laten. Dat noemt spr. diefstal van den armen tobber. Ja, men heeft er nu weer wat op gevonden. Er is een wet in den maak waarbij de rechter een uitspraak kan doen voor den geplukten landbouwer. Doch de macht blijft in handen van hen, die het op den ondergang van den landbouw ge munt hebben. Ook van rationalisatie is niets te verwachten. De rechter krijgt bevoegd heid om de doodstraf te wijzigen in levens lang. Spr. deed een boekje open over de stille excecuties, die plaats hebben. Zelf de handen aan den ploeg slaan. Voor ons moet er geen bioed vloeien. Spr. eindigde met de opwekking, allen mee te werken aan het Plan van den Arbeid. (Applaus). Bond voor Staatspensionneering. Een propagandavergadering van den Bond voor Staatspensionneering afd. Ha renkarspel werd gehouden ten huize van den heer P. Pijper, met medewerking van Jasper en Meraike van Sint Pancras. De „medewerking" van Jasper en Merai ke werd opgevat in dien zin, dat het twee tal den ganschen avond had te vullen. Wan neer er dus wel eens iets werd „getrokken", mag zulks zeer begrijpelijk heeten. Na opening door den heer J. Hagenaar traden Jasper en Meraike op met een één- acter: „Vooravond", waarin nogmaals werd gedemonstreerd de onafwijsbare behoefte aan staatspensioen voor ouden van dagen, ook premievrij voor eigen werkers. Keurig werd dit stukje gespeeld en ap plaus bleef dan ook niet uit. Van de nu volgende komische voordrach ten beviel ons het best „Een dagje in Ar- tis" van vader en moeder met hun twaalf spruiten. Leverde de apenkooi een bron van vermaak op, voor een bezoek aan de ooievaars gevoelde papa blijkbaar niet veel. „Gas een toekomstbeeld" deed. wat onwe zenlijk aan. Om de kluchten „Tante Daatje heeft hu welijksplannen" en „Een Taidje" in Noord- hollandsch dialect en costuum, werd smake lijk gelachen, terwijl aan het slot daverend applaus de spelers beloonde. Op het ruime podium had men met gor dijnen en enkele keurige versieringen eer. gezellig interieur geschapen, terwijl Merai ke over fraaie costuums beschikt. De pauzen werden door de heeren Man- neveld en Kos gevuld met goede muziek, welke echter door het gezoem in de zaal niet altijd tot haar recht kwam. De zaal was geheel bezet. Propaganda Staatspensionneering. Zondagavond, 26 dezer, gaf de Bond voor Staatspensionneering een algemeenen propaganda-avond in het café van den heer C. v. d. Oord alhier. Na opening werd door dén 'heer Bruin uit Alkmaar een propaganda- rede uitgesproken, in welke rede het doel van den Bond voor Staatspensionneering op duidelijke wijze werd kenbaar gemaakt. Mej. Maartje Bierman, declamatrice van Oosthuizen, gaf eenige voordrachten, o.a. Maartje van Westfriesland. Met een gezellig bal werd deze avond gesloten. Rijksbijdrage. De gemeente zal over 1935 een rijks bijdrage in hare huishouding ontvangen van 14.700. Terwijl over 1933 en 1934 rente- looze voorschotten van 20.000 en 33.600 werden verleend, wordt de rijksbijdrage over 1935 a fonds perdu verleend. Egmondsche werkloozen. De 40 jeugdige Egmondsche werkloozen zullen niet naar een werkkamp in Hilver sum gaan, maar naar het werkkamp 't Wijde Veld" te Ede. Dit werkkamp is schitterend gelegen, midden op de heide, vlak bij de dennenbosschen. Het kamp be gint 10 Februari en eindigt 22 Maart. In dien tijd gaan de werkloozen van 29 Februan 2 Maart nog met vacantie naar huis. Het kamp is keurig ingericht, er zyn flink verwarmde woonkamers, frissch P kamers, een leeszaal en een groote zaal voor bijeenkomsten. De gehouden collecte heeft niet aan de verwachtingen beantwoord, de opbrengst bedroeg slechts ruim f 60. Een zeldzaam huwelijksfeest. Op 30 Januari a.s. herdenkt het echt paar Andr. Stam -E. Schol, Gas+huisbuurt 3 alhier, het 55-jarig huwelijksfeest. DE 12 VETTE EN DE 12 MAGERE KOEIEN. Fraude-geval te Purmerend. Zaterdag is het er bij een verkooping van koeien te Purmerend, zoo vertelt de Water- lander, vreemd toegegaan. Twee broers hadden reeds geruimen tijd 12 koeien in bruikleen. Deze koeien stonden op 2 plaat sen op stal. Een aantal bevond zich nu in een schuur in de Purmer, terwijl de overi gen ondergebracht waren in een houten ge bouwtje aan het Oudelandsdijkje. Beide boers vonden hierin een sober bestaan en keken weinig vriendelijk, toen de eigenaar mededeelde, dat hij contanten noodig had en dus de dieren wilde verkoopen. De twee veehouders, die de toekomst donker in zagen, namen nu hun toevlucht tot list. De twaalf vette koeien haalden zy van stal en in de plaats daarvan brachten zij minder waardige afgeleefde beesten in de schuren. Zy begrooten het voordeel, dat dit zou op leveren op pl.m. 1000, doch de vlieger ging niet op, want direct na de verkooping vroeg de deurwaarder, waar de vette koeien wa ren gebleven. Ontkennen baatte niet, want bij het onderzoek, dat onmiddellijk inge steld werd, kwam vast te staan, dat de 12 koeien van den fouragehandelaar in alle stilte naar elders vervoerd waren. Enkele personen hadden de uitzonderlijke „koeien- verhuizing" gezien en hun verklaringen brachten de juiste toedracht spoedig aan het licht. De justitie heeft thans de zaak in handen. Onbezoldigd gemeente-veldwachter benoemd. By beschikking van den commissaris van de koningin in de provincie Noordhol land is benoemd tot onbezoldigd gemeente veldwachter alhier de heer K. Kiingeler, in d'enst bij het Prov. Waterleidingbedrijf. Voorschot verleend. By beschikking van den minister van financiën is aan deze gemeente krachtens de Landarbeiderswet een voorschot verleend van 2900, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de ver krijging van een plaatsje. Uitvoering Harmoniekorps. Zondag gaf het harmonikorps „Voor waarts" uit Amsterdam een openbare uit voering in de kolfbaan van den heer H. van Truyen alhier. Op vlotte en verdienstelijke wijze werden een tiental muzieknummers ten gehoore gebracht. De heer Coen Hissink vulde het programma aan met declamatie. Doordat vele kunstlievende vrienden uit Amsterdam het gezelschap vergezelden, ge leek de zaal nog al eenigszins bezet, hoe wel van het dorp zelf geen groot publiek aanwezig was. Met een bal werd de avond besloten. Loop der bevolking-over het jaar 1935. Totaal aantal personen op 31 December 1935: 2647 m., 2444 vr., totaal 5091 pers. Ingekomen 83 m., 107 vr., samen 190. Vertrokken: 100 m., 137 vr., samen 237. Geboren: 74 m., 81 vr., samen 155. Overleden 21 m., 16 vr., samen 37. Voorloopig bekend aantal inwoners: 2683 m., 2479 vr., totaal 5162. Het vertrekcijfers overtrof het vesti- gingscyfer met 47 personen. Vergeleken by het vorig jaar schijnt de achteruitgang ge leidelijk tot staan te komen. Het aantal geborenen overtrof dat der overledenen, zoodat het bevolkingscijfer met 71 steeg. Van de werkelijke bevolking werden buiten de gemeente geboren 6 m. en 2 vr., overleden buiten de gemeente 4 m. en 5 v. Alhier is opgericht een Mannenver- eeniging op gereformeerden grondslag, welke ten doel heeft de algemeene ont wikkeling te bevorderen door het behan delen van onderwerpen op verschillend gebied. Voorzitter is de heer Th. Slende- broek, alhier. and.: en Juin&ouw BROEK OP LANGENDIJK Jaarvergadering tuinbouwvereeniging „Groentencultuur". Maandag 27 Jan. hield bovengenoemde tuinbouwvereeniging haar jaarvergadering in het lokaal van den heer C. Vijzelaar. De voorzitter, de heer W. J. Balder, wees in zijn opening op de teleurstellingen die 't bedrijfsleven in 1935 hebben getrdffen en hoe door de maatregelen der regeering de vrijheid is verdwenen om naar eigen in zicht het bedrijf in te richten. Hoe trots dien knellenden band, toch de geldelijke steun het is die de bedrijven in stand hield. Veel is verkregen met te komen tot uitbe taling van het geheele verschil tusschen kostprijs en veilingsprys, maar door den misoogst baat dit ook al niet en zal een an dere weg gezocht moeten worden om steun te ontvangen. In verband met het feit, dat jaar op jaar geworsteld wordt met misge wassen, werd opgemerkt te overwegen niet enkele soorten groenten te blijven telen, maar verdient het aanbeveling de risico's ook hierin trachten te verdeelen, om in ver band met den verminderden afzet naar bui ten de koopers voor het binnenland aan te kunnen bieden wat wordt gevraagd. Her innerd werd er verder aan, hoe door de her meting der bedryven de teeltvergunning is verminderd, waardoor een vergrooting is ontstaan voor het produceeren van land bouwgewassen, wat niet anders dan steeds verlies met zich mede brengt, daar het land hier te klein is, wat tot gevolg heeft, dat by het persoonlyk zyn der teeltvergunningen het overtollige land niet meer wordt inge huurd of wordt losgelaten, of alles wordt opgezegd en de teeltvergunning elders be nut. Zoodat een gedeelte land practisch waardeloos wordt. De last der beperking wordt verlegd van de tuinbouwers naar de eigenaars. Spr. wees op de onrechtvaardig heid hiervan en achtte het gewenscht, dat voor deze streek een regeling getroffen wordt, waarbij ieder naar zyn bedryfsgroot- te een zeker percentage met groenten en aardappelen mag beteelen, evenals zulks met de tarwe geschiedt. Dan was voorko men de zoo omslachtige methode der teelt vergunningen en de zoo kostbare en vaak onnoodige metingen. Ook in verband met de ontwikkeling der gezinnen zal de bevrie zing van den toestand van 1933 in deze blij ken te zyn, dat de theorie in strijd is met de praktijk. Spreker eindigde zyn rede met den wensch, dat het een ieder gegeven moge zyn in de bedryven te arbei den en uit en door dien arbeid te ontvangen het dagelyksch brood. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledental 194 bedraagt. Gewezen werd op de gevolgen der luizen plaag, het houden eener vergadering met autoriteiten, om steun te verleenen aan tuinders in den vorm van werkverschaffing op eigen bedrijf, wat nog in onderzoek is, terwijl ten slotte werd opgemerkt de be lemmeringen welke den uitvoer in den weg gelegd worden de toekomst zoo somber doen inzien. De rekening van den penningmeester gaf een ontvangst aan van 766.71, uitgaaf 731.71, saldo 35, werd met het saldo groot 675.99 een bezit op 1 Jan. van 710.99. In verband met het heengaan van den heer Hazeloop was op een daartoe gedaan schryven, wederom bericht ingekomen ver meldende herinneringen aan zyn eerste ken nismakingen hier ter plaatse. Mededeeling werd gedaan dat in ver band met de her-registratie der bedryven alle teeltvergunningen zyn veranderd, neer iemand meent dat zijn vergunning niet in orde is dan kan hy reclameeren bij den heer C. Timmerman. In de plaats van den heer Jb. Glas werd in het bestuur gekozen de heer C. Wit. Tot bestuurslid voor de L.G.C. werd de heer H. Glas herkozen. Door den heer P. Glas, plaatselijk corres pondent van den Plantenziektekundigen dienst werden eenige mededeelingen ver strekt aangaande het leven en voorttelen der luizen, waarvoor als afdoend bestrij dingsmiddel werd aangeprezen één gram nicotine op één liter water en dit te doen vijf maal per jaar, maar vooral op tijd. Vervolgens werd in 't kort een uiteenzet ting gegeven hoe het komt, dat, nadat 't is beginnen te regenen, de kool dit jaar begon te verwelken. Dit moet beschouwd worden als een verbrandingsverschijnsel door con centratie van dampen in den grond. De stip in de kool wordt niet veroorzaakt door de luis, maar volgens een vakterm door mozaïk, hetwelk by droogte tot uiting komt. Een goede selectie-toepassing derzet- koolen is het middel tot bestrijding. De slechte deugdzaamheid der kool is een verschijnsel van den drogen zomer in 1935. Besloten werd om in verband met deze onderwerpen een praatavond te houden, waar tevens gelegenheid gegeven wordt ook andere ongemakken te bespreken. Een voorstel van het bestuur om de ver goeding van voorzitter, secretaris en pen ningmeester resp. te brengen van 40 op 25 en penningmeester van 80 op 50, werd door de vergadering van de hand ge wezen. De heer C. Wit zette in een breedvoerig betoog uiteen de verkeerde werking der teeltbeperking en zou gaarne zien dat po gingen in het werk gesteld werden, dat aan dezen ongewenschten toestand een einde ge maakt wordt. Hieruit ontspon zich een breedvoerige discussie waaruit bleek, dat zooveel belan gen tegen elkaar indruischten, dat eerstens geen oplossing gevonden kon worden. Om eenigszins tot elkander te komen werd door A. Slot-Kok voorgesteld om de commissie voor uitgifte van teelt-vergunningen wette lijke bevoegdheid te geven dat een extra- teeltvergunning gegeven wordt aan die be drijven, welke na hun vrijwillige beperking in hun bestaan worden bemoeilijkt. De heer C. Timmerman wenschte dat aan het voorstel toegevoegd wordt, dat een ex tra-teeltvergunning gegeven wordt op basis van 1933. Dit laatste, eerst in stemming gebracht zijnde, werd verworpen, terwijl het voor stel van Slot werd aangenomen en alzoo aanhangig gemaakt zal worden bij de L.G.C. De heer K. Huibers wees op enkele ver vuilde akkers met stekelen, die het gevaar doen ontstaan van besmetting. Aan bevoegde instanties zal hierop gewe zen worden met verzoek verwijdering te bevorderen. Vervolgens werd nog door het bestuur een voorstel ter tafel gebracht om de L.G. C. te wijzen op vermindering der uitgaven. Gezien den geringen omzet in '35 zal tevens de vraag gesteld worden in studie te nemen of combinatie van functies betreffende per soneel gewenscht is. Hierover ontstond nogal eenige discussie, waarin duidelijk tot uiting kwam dat men het niet met het bestuur eens is, daar ver wacht mag worden dat het bestuur der L. G.C. in dezen paraat is en dat er geen één veiling is om de Zuid, welke zoo goedkoop werkt en waar het zoo goed gaat als hier. Tenslotte werd toch besloten het adres bij de L.G.C. aanhangig te maken. In verband met de koetenplaag zullen er verschillende klopjachten gehouden wor den, daar deze diertjes zich te goed doen aan andijvie en bloembollen. Na dank gebracht te hebben aan het scheidende bestuurslid den heer Jb. Glas voor zijn werkzaamheden in het bestuur verricht, volgde sluiting. ST. PANCRAS. De Tuinbouw. De vereeniging „De Tuinbouw" hield Maandag haar jaarvergadering in het lokaal van den heer Bouwstra. De voorzitter, de heer Jb. de Vries, wees er op, dat het 7 December 25 jaar geweest is dat onze vereeniging werd opgericht. Veel, zeer veel is er in dit tijdsverloop gebeurd, te veel om op te noemen. De meesten der op richters zijn van ons heengegaan of hebben zich uit hun bedrijf wegens ouderdom of anderszins teruggetrokken. Toch kunnen jaar duurt en nog steeds niet verbetert, stand hebben gebracht. De toestand in de bedrijven is, doordat de crisis die nu al 6 jaar duurt en nog steeds niet verbeterd, allertreurigst. Als wij straks de rekening van den penningmeester nagaan, dan zullen wij kunnen constateeren, dat er dit afgeloo- pen jaar wederom een vermindering van ontvangsten is te boeken van 86000 enkel voor onze leden. Dit stemt tot nadenken, het was de laatste jaren slecht, maar dit jaar was slechter dan de vorige. Doordat de landsregeering de noo- den van ons al beter en beter begrijpt, wor den wij gesteund en deze steun, al is die voor velen, zeer velen te weinig, houdt de zaak toch nog rollende. Maar er zijn ook bedrijven die noodwen dig moeten worden opgeheven, dit stemt droevig. Ook zij hebben hun best gedaan naar hun vermogen. Dit jaar is, wat het gewas betreft, wel treu rig geweest. Door het zachte en tevens natte voorjaar, ontdekten vele tuinders, dat hun aardappelakkers er treurig voorstonden, door het optreden van de zoo gevreesde onderzeeërs, wat tot gevolg had, dat voor deze het beschot slecht was. Was de voorzomer nat, de midden- en na zomer lieten zich gelden door een intense droogte, wat optreden van ziekte en blad luizen in de hand werkte. We kunnen ge rust spreken van een totalen misoogst. Dit is dan ook te zien als men in de koolschuren kijkt, ze zijn bijna alle leeg. Men vraagt zich met zorg af, wat zal ons het volgend jaar weer boven het hoofd hangen. Wat moet er gebeuren? Wat is de toekomst? Dat het erg is, bewijst wel, dat de minis ter van landbouw zich persoonlyk heeft laten voorlichten te Broek op Langendijk. Dit is voor eventueeien steun een gelukkig verschijnsel. Want steun is noodzakelijk, omdat anders vele bedryven niet meer voet zullen kun nen gaan. De noodzakelijkheid wordt alge meen dan ook ingezien. Door de regeeringen der verschillende landen wordt almeer en meer ingezien, dat er vrijer handelsverkeer moet komen, tot opheffing der economische inzinking, de ta riefmuren zullen lager moeten worden. Het eenige zwaartepunt waar het voor ons in de toekomst om zal gaan, dat alle handel vanuit ons land gebaseerd zal worden op de Engel- sche geldwaarde van „Het Pond". Zoo tenminste het handelsaccoord met Duitschland, dat ons land daarmee geslo ten heeft, maar als tegencompensatie komt er verlaging van de invoertarieven. Het is mijn oprechte wensch dat er spoe dig betere tijden zullen aanbreken voor ons. Het spreekwoord: „Gaat het den boer goed, dan gaat het een ieder goed", is wel bewaar heid. Wij hebben allen een belang, dat is ons brood. En laat er geen verdeeldheid zijn in ons streven. Hiermede verklaar ik de ver gadering voor geopend. Uit het jaarverslag van de secretaris stip pen we nog aan, dat de stapelproducten van het voorjaar 1935 voor uiterst lage prijzen van de hand zijn gegaan en velen naar de mestvaalt zijn verhuisd. De indruk van 1935 was bij den secretaris allerbedroevenst. Rekening penningmeester. De ontvangsten luidden (met inbegrip saldo 1935) f 383.34, uitgaven 366.18, saldo 1936 17.16, achter uitgang 27.68. De rekening werd in orde bevonden. Van de Landbouw crisisorganisatie is een circulaire ontvangen, over de herregistratie van de teeltbewijzen. Deze werd door den secretaris voorgelezen. Eventueele klachten kunnen worden opgegeven bij de Districts commissieleden: de heeren A. Hoogland en A. Schuur. De heer Jb. Duif wenschte om bezuini gingsrede het presentiegeld afgeschaft te zien. Besloten werd om dit uit te stellen tot de volgende vergadering. Bestuursverkiezing. Deze gaf tot uitslag dat de aftredende heeren Jb. de Vries en Jb. Duif werden herkozen. Benoeming afgevaardigden L.G.C. Ook hier werden wederom herkozen de aftreden de heeren A. Hoogland en Jb. Duif. Bespreking voorstellen, alg. verg. L. G. C. Van den heer C. Tromop is een voorstel in gekomen om in het vervolg inplaats van 1 op de 20 leden, 1 op de 10 leden af te vaardi gen naar de alg. vergadering en dan de presentiegelden te verlagen van 3 op 1.50. De heer Tromp dacht dat het te lang duurt eer iemand de alg. vergadering kan be zoeken. De heer Schuur meende hieraan te gemoet te kunnen komen als het bestuur niet geheel mede gaat doch om het andere jaar. De voorzitter antwoordde dat dit funest op het bestuur werkt. Dit toch moet aller eerst van de zaken op de hoogte blijven. Het voorstel-Tromp werd verworopen. Een bestuursvoorstel wilde de presentie gelden, welke thans voor de alg. vergadering 3 zijn, terug brengen op 2. Dit voorstel werd verworpen. De heer Hoogland zeide dat alle middag vergaderingen der L.G.C. op 3 presen tiegeld gesteld zijn en wenschte deze te herzien. Dit werd algemeen goedgevonden. Het bestuursvoorstel om de telefoon af te schaffen werd met 4846 stemmen verwor pen. STEUN VOOR ERWTEN. De steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijd vak van 5 Januari 1936 tot en met 11 Jan. 1936 zal voor de kwaliteitsklassen C en D resp. 3.40 en 2.90 per 100 K.G. bedragen. De steunvergoeding voor in datzelfde tijd vak gedorschte gele erwten, voldoende aan de standaardmonsters C en D. zal resp. 3 en 2.50 per 100 K.G. bedragen. Stad enOmg£ VERORDENING INRICHTING GEMEENTEPOLITIE. B. en W. schryven in bijlage Nr. 13. In de raadsvergadering van 19 December j.1. zijn alleen de artikelen 3, 4 en 20 van het ontwerp der verordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldi ging der gemeentepolitie behandeld, terwyl de andere artikelen zijn aangehouden om de commissie van georganiseerd overleg voor de ambtenaren in de gelegenheid te stellen, daarover alsnog advies uit te brengen. De commissie kan zich met het ontwerp vereenigen, behoudens voorzooveel betreft het'bepaalde in artikel 20, 2e lid. Volgens dit artikel worden de hoofdagenten en agenten van politie voor rekening der ge meente voorzien van uniformkleeding ter waarde van gemiddeld 80 per man per jaar. De commissie geeft in overweging aan dat personeel een kleedingtoelage van 80 per jaar toe te kennen, en daartoe artikel 20, 2e lid, als volgt te doen luiden: „De hoofdagenten en agenten van politie ontvangen een jaarlijksche kleedingtoelage van 80, waarvoor de kleeding wordt aan geschaft, welke de commissaris van politie noodig oordeelt. De extra-kleedingstukken, welke voor bijzondere diensten worden ver- eischt, worden voor rekening der gemeente aangeschaft en blyven in eigendom der gemeente". Wij hebben omtrent deze bepaling het oordeel van den commissaris van politie gevraagd. Uit zijn voor U ter inzage gelegd rapport blijkt, dat de commissaris de mee ning is toegedaan, dat het thans geldende systeem moet worden gehandhaafd. Vóór 1924 was hier regel wat de commissie thans vraagt. De praktyk heeft, naar de commis saris mededeelt, bewezen, dat de verande ring van 1924 een verbetering was. Het gel dende systeem biedt het voordeel, dat in een bepaald jaar in den regel niet meer wordt uitgegeven dan de waarde van de aangeschafte kleedingstukken heeft bedra gen, terwijl het personeel in den regel beter gekleed gaat, dan bij de voorgestelde rege ling het geval zal zijn. Bovendien is naar het oordeel van den commissaris de vrees gerechtvaardigd, dat bij de laatstbedoelde regeling meeningsverschillen kunnen ont staan omtrent de-noodzakelijkheid van ver nieuwing van een of ander kleedingstuk. De een zal wellicht meenen, tegenover den 99. „Die heeft ten minste zijn verdiende loon voor den poets welke hij ons heeft gebakken", glunderden de broers. Na het opstootje verliep verder alles volmaakt rustig en na afloop keerde ieder vermoeid huiswaarts. 100. „Jongens?" zei boer Pummels op een dag, „jullie moeten naar den korenmolen gaan en elk een baal meel voor mij halen". „Best baas", zeiden Pit en Pat en wel gemoed gingen ze op weg.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7