Wekelijksch Overzicht Landdag der R.K. Staatspartij te Amsterdam JCunst en Wetenschap Jiidschcifteti Jiiicgedifke Stani Evenwichl tusschen gezag en vrijheid. BELANGRIJKE SPREKERS. ivae ter Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. Uit het geheele land zijn gisteren met extra-treinen, autobussen en allerlei andere middelen van vervoer vele duizenden naar de hoofdstad gekomen om daar den landdag van de R.K. Staatspartij bij te wonen. Deze is gehouden in de Apollo-hal, waar in reeds dagen tevoren alle beschikbare plaatsen besproken waren, zoodat de dui zenden deelnemers aan dezen R.K. Landdag de ontzaglijke ruimte, die met de nationale vlaggen en wimpels in de pauselijke kleu ren versierd was, geheel vulden. Het aantal aanwezigen kon men veilig op 6000 schat ten. In het gebouw van het Circus Carré is een neven-bijeenkomst gehouden; ook deze zaal, die ongeveer 1500 menschen bevatten kan, was geheel vol. Hier zijn dezelfde spre kers als in de Apollo-hal opgetreden. Onder de aanwezigen waren de drie katholieke ministers en de oud-minister mr. H. P. Marchant. De voorzitter der R.K. Staatsaprtij, mr. C. M. J. F. Goseling, heeft de vergadering geopend met een rede onder den titel: „Van onze taak bewust". Het nationale voorop, maar niet in doodelijke gelijkschakeling. In zijn inleiding omschreef hij de taak der partij in het algemeen als volgt: mede werken aan het bevorderen van het alge meen welzijn van het Nederlandsche volk, volgens de staatkundige beginselen naar katholieke opvatting, omgezet in concrete plannen en practische daden. De positie, waarin het katholieke volksdeel van Neder land allengs gekomen is, aldus spr., geeft geen aanleiding tot zelfvoldaanheid. In dezen tijd van algemeene vervlakking van het oordeel, die verklaart, dat de beruchte instincten-politiek er zoo gemakkelijk in gaat, moeten wij katholieken niet alleen zelf overtuigd zijn, maar ook anderen over tuigen van de redelijkheid van wat wij voorstaan. Het nationale stelt spr. voorop, niet ech ter in doodelijke gelijkschakeling, maar in levender drang tot samenwerking waarin ieder het beste geeft vooral van zijn geeste lijk bezit. Evenwicht tusschen gezag en vrij heid; evenwicht in de financiën, maar eerst in de volkshuishouding. Spr. onderwerpt dan omstandigheden waaronder zijn partij haar taak zal hebben te vervullen aan een beschouwing. Hij her innert aan de vier slagwoorden, waarin in de verkiezingscampagne 1933 de taak der regeering is aangeduid. Wat betreft het herstel van het gezag hebben wij den na druk gelegd op: het evenwicht tusschen ge zag en vrijheid; wat betreft het financieel evenwicht in de huishoudingen der over heidsorganen hebben wij vooropgesteld, dat alleen van de volkshuishouding uit de inkomsten op peil zijn te houden, wil de verlaging van de uitgaven niet haar nuttig effect verliezen, wat betreft het herstel van het bedrijfsleven hebben wij het zóó ge zien, dat het vóór alles moet gaan om het scheppen van de rendabele basis. Wat be treft de bestrijding van de werkloosheid, sinds 1933 is deze geesel nog aanmerkelijk verergerd, is de industrieele productie nog gestadig omlaag gegaan, het volksinkomen steeds ernstiger verminderd, het begroo- tingsevenwicht steeds verder zoek geraakt. Terecht is dan ook in de bekende radio- nieuwjaarsrede van dr. Colijn de toestand economisch en financieel hoogst zorgelijk genoemd. Geen onfeilbaar onveranderlijk plan. Onze partij heeft het recht en den plicht om actief mede te werken aan het herstel, daarbij sterk zich richtend op een duidelijk perspectief. Geen verstandig mensch ver wacht uitkomst van een onfeilbaar, onver anderlijk plan; slechts een wanhopige en staatkundige analphabeet stel vertrouwen in de almacht van een leider, die „het wel eens anders zal maken". Wij hebben werk te doen in gezonden na- tionalen zin en in warme liefde. „Vaderlandsliefde". De rede, die daarna jhr. mr. Ch. J. N. Ruys de Beerenbrouck hield, droeg als' titel „Vaderlandsliefde". Onder dezen titel trok spreker heftig van leer tegen de dictatuur- lust van de N.S.B., waarvan hij het pro gramma niet in overeenstemming met ge zonde vaderlandsliefde acht. De R.K. Staatspartij, zoo liet spr. vooraf gaan, is gezond en gaaf, en men kan geen systemen wegpraten met de algemeenheid, dat die partij op barsten staat als gevolg van de innerlijke spanningen, die haar samen hang bedreigen, noch kan men de beteeke- nis van haar staatkundig beginsel wegdruk ken in den hoek van confessioneele bekrom penheid en verouderdheid. Nederland heeft het katholieke volksdeel en de katholieke staatkundige opvatting broodnoodig. Het katholieke volksdeel is een belangrijk stuk volkseenheid, omdat het zoo heterogeen van samenstelling is. Nederland heeft alles te verwachten van de waarden: staat en kerk. Dat zijn de waarden, die ons den moed en de bezieling geven om onze staatkunde te voe ren, niet in een dogmatisch harnas, geen staatkunde van een politiek katholicisme, doch gebaseerd op de natuurlijke eischen van het persoonlijke en het gemeenschaps leven. Men spreekt over de fouten en de mislukking van het democratisch stelsel... geef mij welk democratisch stelsel ook, roept spreker uit, als het maar een gezonde democratie is, en de katholieke staatspartij zal daarin geen andere politiek voeren dan thans: op den grondslag van haar levens- en wereldbeschouwing, die den burgerplicht niet kan scheiden van het burgerschap in dienst van Christus. Wij zijn nationaal, wij hebben Nederland lief. Wij houden van zijn cultuur, zijn bodem, zijn menschen en met stemverheffing zijn grenzenl Demonstratief wees spr. daarbij op dr. Poels achter de bestuurs tafel, die immers in Limburg resideert. Op deze woorden volgde een daverend applaus. In koningsgezindheid doen wij voor nie mand onder wij treden in het krijt voor de onverzwakte handhaving van de natio nale instelling culmineerend in het nationale koningschap. Dat doen wij niet met groote leuzen en algemeenheden, maar met argu menten en met het hart. Wij beschermen den Nederlandschen troon tegen ondoordacht be derf van het schoonste en beste bezit van onzen staat. Dat noemen wij vaderlands liefde! (luid applaus). Jhr. Ruys de Beerenbrouck sprak daarna over de gekunstelde overschatting van de waarde van eigen ras en bloed en de dwee- perige verafgoding van den totalen staat, zooals een verkeerd begrepen vaderlands liefde die aan ons wil opdringen. Dat is geen vaderlandsliefde, doch collectief agoïsme, toegepast op het gemeenschapsleven en ont trekken aan alle regelen van natuurlijke en bovennatuurlijke moraal. Tenslotte richtte spr. enkele woorden tot de katholieke jeugd, met nadruk betoogend, dat de katholieke staatspartij den steun van die jeugd verdient en het idealisme van die jeugd noodig heeft. Mgr. Poels aan het woord. Mgr. dr. H. A. Poels, hoofdaalmoezenier van den Arbeid, sprak over „Christendom en Politiek". Hy had, zoo zeide hij, zijn taak zoo opgevat, dat men wilde weten, wat een priester meende, dat de taak van het katho lieke volk op politiek gebied is, wanneer het wil strijden voor het welzijn van het volk. Daarvoor is het niet meer voldoende, het volk te spreken van het geloof of over de noodzakelijke nationale eenheid. In een tijd als deze, waarin zoovele duizenden onzer landgenooten onder den geesel van de werk loosheid gebukt gaan, luisteren naar zulke woorden zelfs ook onze katholieken niet meer. Dat is een tijd, waarin de menschen verleid worden te luisteren naacgdemagogen en volksbedriegers, die spoedige algemeene welvaart voorspiegelen. Dat mag men niet doen, maar onze poli tieke leiders moeten er zich wel rekenschap van geven, dat, wanneer niet zonder dralen en m vollen ernst een krachtig begin ge maakt wordt met radicale hervormingen, die den grondslag aantasten van 't moderne heidensche kapitalisme, wanneer de regee ringen nog langer talmen met het brengen van nieuwe ordening naar christelijk begin sel, aan dezen chaos een einde gemaakt zal worden door revolutionnair geweld! Wie de katholieke kiezers warm wil maken voor de katholieke staatspartij, moet" hun vertellen, wat die partij wil doen om hun ellende weg te nemen, wat zij er voor doet en moet hun leeren begrijpen, wat niet ge daan kan worden. Heftig voer spreker uit tegen de stroo mingen, die de bemoeiingen van de katho lieken meer en meer tot binnen de kerk muren willen terugdringen. Dit streven zou voor de katholieke staatsparty den dood beteekenen, het zou de „totale kerk" bren gen en een ramp zyn voor dé Credo-Pug- no-beweging. Zy zou de katholieke stands- organisaties het hart wegnemen. Wie van de katholieke staatspartij een kerkelijke party zou maken, zou daarmee op de bis schoppen een verantwoording leggen, die zij met kunnen dragen. Het katholieke volk wil aan het hoofd van de party geen bis schoppen, maar leeken. »2ïJ? °r de wensch van de bisschoppen Bischoppelyke wenschen worden in Ne derland goed geëerbiedigd de eenige uit zondering wordt gevormd door de houding van enkele katholieken, die het mande ment van de vyf Nederlandsche bisschop- ?CuL waann dezen voor iedereen duidelijk hebben verklaard, dat het steunen van de W.S.B voor een katholiek niet geoorloofd srCn /0i^en'uHet Schijnt' dat deze men schen de bisschoppen willen dwingen dat- nïn ^,^0greuuS nU met niet te misken nen duidelykheid te herhalen. Laat ons hopen, zeide de spreker, dat er spoe- g euen Leinde home aan deze ergernis ZZrbV bisschoppelijk gezag zoo mis-' kend werd! (Stormachtige bijval!). Minder algemeene bijval dan de beide voorafgaande redevoeringen kreeg de rede van oud-mm,ster mr. M. P. L. Steenberghe, die over „Arbeid voor ons volk" sprak en ah^hielcf1 krachtig Pleido°' voor devalu- Een verder voortschryden van de werk loosheid is voor ons volk niet te dragen etoogde hy. Sinds het dieptepunt van de crisis is de werkloosheid in ons land met ffn f"? tOegen0men in Engeland met een derde verminderd. Nadat in Belgie de wereldtentoonstelling was gesloten, telde dit land 40.000 werkloozen minder dan daarvoor ons lang had er 50.000 meer. De werldoösheid m Denemarken is afgeno- landen mdustriefle bedrijvigheid in alle landen, waarvan de valuta is aangepast is """"ilHait van Die rentabiliteit kan' Ultkomst' hersteld worden- d„!r manieren of door devaluatie n Consequente deflatie vaste 7" muntaanpassing De f door van beide wegen- zii ,Volgt «een ■hans i, dsZSiXKïS" practiscth1n1,tSyStCmt'n voort>Ü. Deflatie Is pracusch niet meer mogeliik Hof n te-pro*™,, niet conseSE' doe gevoe"? verS,U„ r Wii heb?e" gee" «W "*ertl en om een radicale ommekeer in onze politiek te brengen. Devaluatie is geen doel; wy zullen met de devaluatie niet alle moeilijkheden kun- nZ7erTnen- Het is er mee- als met een zin J w u °P Zkh zelf 00k niet de gene zing beteekent, doch er de voorwaarde voor schept. Door devaluatie komen wij od gelyke basis te staan met 15/16 gedeelte van de wereld, dat zich in economische op gang bevindt. De devaluatie is de primai re eisch, het noodzakelijk fundament, waar op de secundaire middelen moeten worden toegepast: landbouwpolitiek en landbouw steun, handelspolitiek, industrialisatie en financieering der industrie, verbetering van de voorlichting in binnen- en buiten land en ordening. Zonder herstel van de rentabiliteit heeft zy zelfs onmogelijk. Op rentabiliteitsbasis kan en moet zy een belangrijk onderdeel van de economische regeeringspolitiek worden. De ordening van het bedrijfsleven als blijvend middel tot aanpassing aan de nieuwe structuur zal juist gedurende de stuctueele crisis van thans moeten worden toegepast. Daarbij zal echter er voor ge waakt worden, dat de overheid niet de taak van het bedrijfsleven overneemt, doch mogelijkheden schept en stimuleert. De te genstand, die de vrijwillige ordeningspo gingen, als de verbindendverklaring van ondernemers-overeenkomsten ondervindt, voert ons in de geheel verkeerde richting van het staatssocialisme. KATHOLIEK-DEMOCRATISCHE PARTIJ. Demonstratieven bijeenkomst te Rotterdam. In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Rotterdam is gistermiddag on der voorzitterschap van den heer J. P. Manschot een demonstratieve bijeenkomst gehouden, waarop de heeren Chr. P. Pastyn afdeelingsvoorzitter van de K.D.P. en mr. A. P. C. Peters, partijvoorzitter, het woord hebben gevoerd. HET TANDBEDERF EN DE VEGETARISCHE VOEDINGSLEER. In verband met het dezer dagen opgeno men stuk van de Afd. Alkmaar en omstre ken van den Nederl. Vegetariërsbond, waar bij de aandacht wordt gevestigd op het pas verschenen boek van den Duitschen tand arts Dr. E. Heirich uit Dresden, waarin wordt uiteengezet, dat tandgebreken plaatselijke uitingen zijn van een ziekte van het geheele gestel, hoofdzakelijk veroorzaakt door fou tieve voeding, wordt tevens medegedeeld, dat men in officieel geneeskundige kringen hier en daar zoo eenigszins tot hetzelfde in zicht begint te geraken. In verband met deze uitlatingen vestigt men er onze aandacht op, dat Dr. F. A. Stehr, thans nog tandarts te dezer stede, die destijds op vele buitenlandsche congressen vraagstukken betreffende de tandheelkunde heeft behandeld, reeds in 1907 op de toen in September gehouden vergadering van Deutsche Naturforscher und Aertze te Dres den, een voordracht gehouden heeft, waarin hy als tandarts een bijdrage tot het voe- dingsvraagstuk heeft gegeven. In deze voordracht werd uitvoerig uiteen gezet welk nauw verband er bestaat tus schen de voeding en de beenderenvorming, voornamelijk met de tanden en de tandca- ries. Teneinde daarbij ook de werking van frissche lucht te leeren kennen bracht Dr. Stehr in 1906 en 1907 een bezoek aan de Noordzeekust van België en Holland bene vens aan eenige eilanden. Hy nam de kust bewoners tot het onderwerp zijner studie, waarbij hij de leef- en voedingswijze der bevolking nauwkeurig naging. Het voedsel bestond hoofdzakelijk uit brood, aardappe len, groenten en visch. Uitvoerig beschrijft Dr. Stehr den toestand van het gebit in di verse streken van ons land, waarbij bet hem telkens weer treft, dat de uitmuntendste ge bitten worden aangetroffen by doelmatige voeding, beweging in de open lucht en ge zonde woningen. By menschen. die op de eenvoudigste wijze leven, wier voornaamste voedsel bestaat uit brood, aardappelen, groenten enz, en die veel in de open lucht verkeeren, handhaaft zich het sterke slag het beste. Wanneer desniettemin het groot ste gedeelte van deze menschen lichamelijk achteruitgegaan is en natuurlijk de struc tuur der tanden ook geleden heeft, dan moet zulks worden toegeschreven aan de uitge strekte bloedverwantschap, de veranderde levenswijze en den alcohol. De tegenwoordige levenswijze, zeide Dr. Stehr, beantwoordt niet aan te stellen eischen. Hij bezocht eenige Trappistenkloos ters, waar het voedsel bestaat uit brood, soep zonder vet, aardappelen, groenten in water gekookt, alsmede fruit. Ziekten, die elders aan de orde van den dag zyn, zoo als podagra, beroerte, nierziekte, kanker, komen bij de Trappisten zeer zelden voor. Bij die op rijperen leeftyd in het klooster traden, komen maag- en andere ziekten voor, alsook tandcaries. Bij hen, die van jongs af in het klooster waren, niets van dat alles. Het is, zegt hy, treffend het beenderen stelsel en de stevige, gezonde tanden dier monniken te zien. Hy besprak ten congresse vervolgens het gebit van Maleiers en Dajakkers, wier voor naamste voedsel uit rijst bestaat en waarbij de goede toestand der tanden opvallend is. Spreker was er van overtuigd, dat tot het formeeren van het menschelijk beenderen stelsel en voor het gezond houden van de tanden als voedsel in de allereerste plaats in aanmerking komen brood, meelspijzen, peulvruchten, groenten en aardappelen. Wanneer planten haar behoefte aan voe- dingszouten niet meer uit den grond kunnen halen kan een kleine hoeveelheid vleesch bij het plantaardige voedsel worden ge voegd. Tenslotte heeft inleider zijn voordracht beëindigd met de opmerking, dat een be hoorlijke voedingswijze een der krachtig ste middelen is om het bederf der tanden te bestrijden. Niet alleen in betrekking tot het vormen van stevige, breede kaakbeen deren, normalen stand en gezondheid der tanden, maar ook tot het in goeden staat houden van het menschelijke gebit. Bij de discussie over dit onderwerp is door prof. Röse uit Dresden opgemerkt, dat hij het met den inleider volkomen eens was, dat het lijden van de beschaafde menschheid dikwijls door overvoeding en ondoelmatige voeding te weeg gebracht wordt. Waar de tanden een deel van het menschelijk lichaam uitmaken, lijdt natuur lijk ook de bouw van de tanden door onoor deelkundige voeding. Met eenzijdige eiwit voeding worden noch gezonde menschen, noch gezonde tanden verkregen en het staat vast, dat men een gezonde krachtige tan- denbouw slechts dan kan bereiken als men reeds als kind veel plantenvoedsel neemt, dat een groot gehalte aan kalk, magnesia en dergelijke voedingszouten bezit. Het komt er evenwel niet alleen op aan, dat men deze zout-ryke voedingsmiddelen vol komen verteert, maar zy moeten ook zoo zorgvuldig mogelijk gekauwd worden. In het Februari-nummer van „Het Haagsch Maandblad" publiceert P. A. Wansink, hoofdredacteur van het Soeraba- ja's Handelsblad een bydrage getiteld: De groote crisis als psychisch verschijnsel. Dr. G. J. Geers, H.B.S.-leeraar in Nederl. en Gesch. te 's-Gravenhage, behandeld het on derwerp „De dageraad van modern Spanje". A. D. de Groot, de schaakkampioen van Haarlem, schrijft over het onderwerp „Rondom Euwe's wereldkampioenschap". Cornelis Veth over „De tragiek van het nieuwe Haagsche stadhuis", terwijl dr. F. C. Dominicus de aandacht vraagt voor het onderwerp „Zelfoverschatting in onze let teren". A. Brys, oud-leeraar bij het R.M.O. te Brussel schryft over „Gemeenschapskunst in het tooneel in Vlaanderen". Rome in oorlogstijd is het onderwerp behandeld door Bsse. van Boecop; P. Armstrongvan Ho- gendorp schryft over „Gysbert Hazel van Hoogendorp als Magnetiseur". Als steeds eindigt het nummer met „Maandschouw" door Tenax. Astra, getll. maandschrift. Het Februari-nummer van Astra heeft als eerste bydrage een verhaal van Amy Groskamp-ten Have, met teekeningen van J. Rotgans. Van Agatha Christie is er het „Probleem in Polensa-Bay", getuigend van een scherp psychologisch inzicht en fijnen humor. Wij noemen verder het hu moristisch verhaal „Voortuinieren piet een staartje" door Dirk Poort. „Pas getrouwd" naar het Zweedsch door Manya Beukman is een verkwikking na den zwaren kost op het gebied van „huwelijksproblemen", die we tegenwoordig te verwerken krijgen. Daarentegen is „Waar de kromme wilg treurt" door Jan Everwijn ernstig van toon. De schrijver accentueert de hevigheid van het zielsconflict, waardoor de misda diger gekweld wordt, met de sombere grootschheid van het natuurgebeuren. Tevens werd het eerste deel van een zeer spannend verhaal van Van Wuusten opgenomen. „Op den Uitkijk", tijdschrift voor het chr. gezin. Het nieuwe, als altyd weer zeer goed ge ïllustreerde nummer, opent met een arti kel van prof. dr. van Veldhuizen over „De ranken van den wijnstok", waarin de be- teekenis van het woord „ranken" wordt nagegaan. A. Visser schryft over het minnelied in middeleeuwen en renaissance. In „Wat cyfers vertellen" geeft R. Ved- der een interessante beschouwing over de interpretatie van de statische cyfers over den loop der bevolking. Van drs. Hen- kels een artikel over Gothische houtsne den, waarop volgt een opstel van dr. J. Veldkamp over „Het feest der Compagnie van Sinte Ursula". - In „Mannen van nu" schryft O. de Moor dezen keer over baron Aloisi, den Italiaanschen gedelegeerde ter Volkenbondsvergadering. Van A. Aldus een artikel, waarin verteld wordt van het tragische leven van Horace Wells, den ontdekker en grondlegger van de narco se. J. Wijtzes schrijft over den Duit schen Kerkstrijd. Dr. J. van Lonkhuy- zen herinnert aan Jacob Leisier, een vu rige Oranjeklant en overtuigd Calvinist, die in Mei 1691 in het tegenwoordige New York werd opgehangen. Het overzicht van ds. J. Boerkoel behandelt dezen keer den afgetreden Tsjecho-Slowaakschen pre sident Masaryk, den vorigen Spaanschen premier Lerroux en de Fransche ka- binets-crisis. Verder nog eenige andere artikelen en het feuilleton. Cr" Het zoo juist uitgekomen nummer van k* onafhankelijk maandblad voor flimk het „Filmliga" opent met een hoofd™!?'1 „Hara-Kiri onvermijdelijk!", waarin goed gedocumenteerd betoog wordt houden, dat het blad als filmliga thans 1,/!" afgedaan en dat voortaan het tijdschrift d naam „Filmgids" zal dragen. Qe" De filmcorrespondent van de „New Y Times", Francis Musgrave schryft overn toekomst van de film in zijn artikel q. Vadis?" Van de hand van Ray Forest ie U° we een nabetrachting over het ondern,!*11 „Klinkende Beelden". Luigi Freddi, de dir.-gen. van de fm. afdeeling van het ministerie voor pers jÏ! propaganda te Rome schrijft over Italiaan? sche filmkunst Een zeer lezenswaardig artikel is dat vaa L. J. Jordaan over Nederlandsche fiw spelers, wel een schril contrast met het publiceerde over de Engelsche avantga^I van Jeanne de Bruijn. Of „film volkskunst?" is, wordt op zake- lyke, doch klare wijze door Koos Vorrink (partijleider S. D. A. P.) behandeld. Ellen Kahn schrijft verder over „de film in de knel", terwijl Andeis Lundebeck ver- haalt van: Wat Garbo niet is en wat wel Fragmenten uit de eervol vermelde inzen. ding der filmliga-romanprijsvraag „Holly. wood-Hotel van John A. Naeff besluiten, dü laatste nummer van „Filmliga". Reeds than, wachten wij met spanning het nummer van „Filmgids" af. nieuwi Maandblad 793J, Het eerste nummer van „1936", maand- blad over perspectieven van wordend» cul. tuur ziet er zeer goed uit Mevr. A. E. Talens—Ebbens geeft in e«n uitstekend artikeltje de sublieme gedacht» weer, welke „Oud en Nieuw" omvat. Van de hand van miss M. A. Payve lezen we een belangrijk artikel over „01 iver Un- twisted". Velga publiceert allereerst een fyn ge. dichtje „het einde der dagen" en gaat dan in prozaïschen zin verder in „Aanbidding een diep-doordacht verhaal Naar aanleiding van het critieke punt in den roman „Werktuig in Gods hand" schrijft M. Ch. Bouwman nog een zeer juist stukj» over „de verhouding van man en vrouw*. Jos Lussenburg schryft „Het grote ver. raad", terwijl de journalist N. H. Lindemn in een ingezonden stuk nog eens weer terug komt op het artikel van Bep Boonacker over „Waar het uiteindelijk op aan komt". Het geheel een mooi en fijn-doorvoeld nummer. De Hollandsche Rcvtt Het Januari-nummer van „De Hollandsere Revue" ziet er weer goed verzorgd uit Het hoofdartikel handelt op alleszins juiste wyze over „populaire mannen" (wat is po- pulair?) In de rubriek „Waarover ieder spreekt" vinden we diverse redevoering» van groote mannen en een goed artikel over „het wereldgeweten en het nat. socia lisme". Al bert v. Dalsum schryft over da Beul in de rubriek „Spiegel der Kunsten". Over „Opvoeding in het Derde rijk" leest men in de afdeeling „Hoe te leven". Wy hebben zoo maar een willekeurigl greep gedaan in de groote schat van artike len, welke „D. H. R." steeds weer bevat De redactie heeft ook thans met zorg de ver schillende uitnemende rubrieken samen gesteld, tal van illustraties doorluchten dit nummer, het geheel doet weldadig aan en verdient een zeer grooten lezerskring. Dit maandelyksch overzicht op alle gebied der cultuur is een telkens weer terugkomend» intellectueele inspanning. HINKEL (Januari). Geboren: Adrianus Johannes, z. v. G Lampers en M. van der Byl Sjoerd, z. R. van Riesen en J. Donker. Gerrit, z. Jn. Huybers en S. Bos. Getrouwd: C. Lampers en M. vso der Byl Overleden: Maartje de Leeuw, oud 81 jaar, wed. v. S. Hartman. 30 FONDSEN. 4 obl NederL 1000 34 3H n >dem .11 4)4 N.O.-lndië 1000 30 4 idem 1000 .34 5)4 Duitschland Idem met kettingverkl Amsterdamsche Bank Koloniale Bank Ned. lnd. Hand. Bank Ned. Handel Mij. Cert. v. 250 Rotterdamsche Bank Alg. Kunstzijde Unie v. Berkel's Patent Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Ned. Kabelfabr. Philips Gem. Bezit Unilever Anaconda Beth. Steel Cities Service U. S. Steel U. S. Leather Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A'dam Javasche Cult. Algem. Explor. Mij. Redjang Lebong Dordtsche Petr. gew. Koninklijke 1000 Shell Union A'dam Rubber Oostkust Serbadjadi Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv. Unie Stoomvaart Mij. Nederland Deli Batavia Tab Deli Maatij Senembah South. Pacific Union Pacitic Prolongatie Ex-dividend. II 25 Jan. 99| 94) 971 22( 241 H5f 581 8\ 113 112 »7/u 45| 571 2411 366 2201 1051 17®/,» 29 2»/n 2 3 Vu 5®/,, 2 bi 241 1381 172 201 218 2331 10% 124^/is 421 711 381 51'Vis 431 187 2001 1973 1 fiVia 701 2 27 Jan. 991 94 981 973 237/,, 271 1141 59* 895/U 121 28 Jan 29 Jan, 30 Jan. 98J 981 98% 94 981 94 987/,. 98'/,, 98 97'/,. 96% 9? Vu 23"/,. 231 23» 25»/,. 25V, 251 115 1151 1151 59' 59% 591 801 89®/,, 891 172!j 1301 1321 111 29f 281 28% 45 45 44 581 581 581 242( 242f 249 3681 368 367 2243 224J 2271 1061 1061 1061 17% 17«/„ 17"/,, 30'/,. 29% 301 3»/,. 38/i« 36/,« 28 f 28Ï 29 3/„ 5% 51 5"/„ 28 271 271 241} 241f 2441 1401 1421 1411 170J 1681 1651 201 203 2241 2251 2261 2381 2381 240) 10'%. 10% 10% 1281 127% 1 ;7% 47, 48J 46f 73J 72 71 40 391 39# 52J 521 521 43 421 192 189 191 2071 2021 2031 203 202 203 ic% 16% 177/,, 727 73| li 2 2 981 94 987/W 97 24| 1151 59 133 27) f 441 r 59j 248 3651 226) r 105) r l7"/u 29% 37/w 29% 5i 27j 246) r 142j 168 205 2271 241) 10) 127Vw 451 711 391 521 421 1871 204f 201 17% 721 2

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 12