^Buitenland £udUoaact BOERENPSALM. Ds. H. MAKKINK. f EEN BLOEDIG DRAMA. lfoor kleine tuinen. Maanen is een kwestie van zuiver persoon lijken aard: de vele werkzaamheden van mr. Van Maanen, zoowel in zijn ambt van sub stituut-griffier der Zwolsche rechtbank als in verschillende vereenigingen, maakten het hem steeds moeilijker, tijd te vinden voor het werk in den raad van toezicht en advies. Nu dit werk door de hierboven genoemde reorganisatie nog zou toenemen, heeft de heer Van Maanen gemeend aan zijn reeds eerder genomen besluit uitvoering te moeten geven. Van het stellen eener machtskwestie door het dagelij ksch bestuur is niet de minste sprake geweest, evenmin als van een autori taire wijze van optreden van den secretaris, tengevolge waarvan het „conflict" zou zijn uitgebroken. De verdere gang van zaken na het ontslag is geheel normaal en er zal op reglementaire wijze in de vacatures worden voorzien. De heeren Gunning en Deelen zijn resp. voorzitter en secretaris gebleven van het Jeugdleidersinstituut; zij hebben zich voor het werk in de jeugdherbergcentrale, waaraan zij zich met hart en ziel gegeven hebben, groote verdienste verworven. De Ned. Jeugdherbergcentrale is indertijd opgericht op initiatief van het Ned. Jeugd leidersinstituut. Er bestond toen in Neder land niets van dien aard en het N. J. I. heeft toen de oprichting van jeugdherbergen mo gelijk gemaakt en is begonnen met de be- noodigde gelden te storten. De organisatie is in de ongeveer zeven jaar van haar bestaan enorm gegroeid en nu acht men den tijd ge komen, dat zwaartepunt te verleggen naar de personen, die in deze jaren in den dienst van het jeugd her bergwerk zijn gevormd. Men streeft dus naar een zekere decentrali satie, waarvoor het jeugdherbergwerk thans rijp is geworden. Dat de belangstelling van de trekkende jeugd blijft toenemen, bewijst wel het feit, dat in het afgeloopen jaar het aantal leden wederom is vooruitgegaan. Het aantal over nachtingen in Nederlandsche jeugdherber gen is, vergeleken bij het voorafgaande jaar, verminderd. Dat komt door den toenemen- den trek naar het buitenland, die ook bij jeugdige trekkers valt te constateeren. EEN OPZIENBAREND PROCES TE LONDEN. Valsche spelers op een liefdadig- heids-soirée. Onder enorme belangstelling is Donder dag te Londen het proces begonnen van den heer Keith Williams tegen den heer Jack Trevor, tot terugbetaling van een bedrag vaft 12.000 of zooveel als de rechter zou beslissen die de heer Willi ams met baccarat en chemin-de-fer ver loren had in den nacht van 5 December j.1. op een z.g. weldadigheidsdrive ten huize van Lady Cleveland in Curzon Street. Voor den eischer treedt op sir Wil- liam Jowitt, oud-procureur-generaal in het eerste kabinet MacDonald, voor be klaagde sir Patrick Hastings K.C. Sir Williams deelde in zijn exposé aan de jury mee, dat lady Cleveland die ge heel buiten de zaak stond verder haar salons ter beschikking had gesteld voor een liefdadigheidsdrive ten bate van het Royal Ncrthern Hospital waarbij gelegenheid zou worden gegeven tot „hoog spel", echter met medewerking van amateur-croupiers. De heer Williams had een uitnoodiging ontvangen, onderteekend door lord Hind- lip, lady Cleveland en beklaagde Trevor, die als leider van het spel zou fungeeren. De heer Trevor ondervond moeilijkheden met het engageeren van amateur-crou piers van erkende bedrevenheid en heeft, zooals spr. nader zou bewijzen, drie be roepscroupiers geëngageerd, die alle drie tot de „big boys" van Londen behoorden of m.a.w. tot het gilde van zwendelaars in het groot. In de salon, waar gelegenheid was tot het baccarat-spel om een inzet van f 100, hing een plakkaat met de mededee- ling, dat „alle hulp hier vrijwillig gegeven werd". Lady Cleveland had er den heer Trevor op attent gemaakt, dat aan twee tafels beroepscroupiers de slede in handen hielden, waarop beklaagde had geant woord: het billet kan blijven hangen me vrouw. In dit illuster gezelschap, waartoe vol gens de circulaire slechts de bekendste le den der Londensche aristocratie toegang konden verkrijgen tegen betaling van 30 shilling per kaart, die tevens recht gaf op souper enontbijt!, hadden zich deson danks bekende beroepsspelers weten in te dringen, die sir Williams allen met naam en toenaam noemde. Er waren mijnheer en mevrouw King- cott, die in October veroordeeld waren wegens het houden van een huis waar ge legenheid werd gegeven tot hazardspel. Er was mijnheer Hymie Davids, wien de toegang tot alle renbanen was geweigerd wegens zijn „harp practises". Er was een bekend bookmaker, die een naam en adres had opgegeven, die beider bleken niet te bestaan. Een van de betaalde croupiers was de heer Elliott. Deze heer had 13 veroordee lingen achter den rug wegens valsch spel, kansspel, enz. Dan was er Blif Byford' tegen wien in het politieblad was gewaar schuwd wegens zwendelpractijken met waardelooze aandeelen. Dan waren er de heeren Solomois, Abrahams en mr. „Sa ville", welke laatste 's middags nog „Spie gel" geheeten had. Lord Hindlip had zich onmiddellijk uit de organisatie-commissie teruggetrokken, toen de hem bekende beroepscroupiers, die op 30 November nog betrapt waren op het in bezit hebben van valsche „negens" de hoogste kaart bij baccarat van de partij bleken te zijn, maar hij was wel verschenen en had als vrijwillige croupier gefungeerd. Toen lord Hindlip de bank ge houden had, was er niets gebeurd waarop eischer de geringste aanmerking had kun nen maken, ofschoon hij ook toen al 1000 pond verloren had. Tegen middernacht heeft de heer Wil liams tegen „mr. Saville" gespeeld met de heeren Solomons en Abrahams, o.a. aan de tafel, waar om 100 pond per spel ge speeld werd. Hier verloor eischer 5000 pond en toen lord Hindlip de bank over nam, vroeg eischer een telling van het aan tal kaarten. Er bleken er niet minder dan 32 te ontbreken. Ten slotte is de heer Williams vertrok ken, na 12.200 te hebben verloren. Een chèque van 3500 zou hij den volgenden dag zenden. Ofschoon eischer overtuigd was te zijn „geplukt", zond hij den volgen den dag eerst de chèque, „opdat het lief dadigheidsfonds geen schade zou lijden maar daarna heeft hij deze aanklacht in gediend, omdat de leider Trevor zich niet gehouden had aan zijn in de circulaire be loofde waarborgen. Uit het nu volgend kruisverhoor, dat sir Patrick Hastings den eischer deed onder gaan, bleek, dat deze bekend stond als een groot en brutaal speler. Van 1918 tot 1930 was hij zeer rijk, in 1931 ging hij failliet maar in het volgende jaar maakte hij weer ongeveer een milliocn uit goudaandeelen, die op het oogenblik dat Williams ze kocht een farthing (1/4 stuiver) waard waren. Hij verkocht ze voor 8 shillings. Op de vraag van sir Patrick waarom eischer doorgespeeld had toen hij ver moedde geplukt te worden, antwoordde Williams: „Ik hoopte de valsche spelers in flagranti te kunnen betrappen." „Als we het eens zoo uitdrukten," opper de sir Patrick. „U was overtuigd dat er geen zwendelaar in de wereld bestond die het op den duur tegen Keith Williams kon opnemen of gladder zou zijn dan hij? Wie zijn dan de „big boys" uit de City die „Sa ville" en de anderen naar Curzon Street gestuurd hebben." „U kent ze even goed als ik, sir Pa trick", antwoordde Williams. De eisch afgewezen. Rechter Tinlay heeft gistermiddag den eisch afgewezen op grond, dat het eischer niet gelukt was wettig te bewijzen, dat hij het slachtoffer was geworden van „straf bare nalatigheid" van den heer Trevor. Het was zeer waarschijnlijk dat de heer Williams indeidaad geplukt was, maar dit had hij volkomen aan zich zelf te wijten. De rechter was echter zeer verheugd, dat het tot dit proces gekomen was, opdat het publiek thans kon weten welke practijken men er alzoo op nahield om het te pluk ken, zelfs onder den dekmantel van lief dadigheid. De rechter hoopte dan ook, dat voortaan geen enkele instelling van lief dadigheid zou trachten haar inkomsten re vermeerderen door zulke ellendige practij ken als het geven van gelegenheid tot kansspel in het groot, dat alle zwendelaars van heel Londen aantrok als gieren tot het aas. Moordaanslag op twee zusters in Lookeren. - Dader werpt zich onder een trein. In het Belgische plaatsje Lookeren heeft zich gistermorgen een afschuwe lijk drama afgespeeld, dat aan twee personen een man en een vrouw het leven heeft gekost, terwijl een andere vrouw zulke ernstige verwon dingen bekwam, dat men voor haar leven vreest. Terwijl gistermorgen de gezusters Mathilde en Yvonne Vervaete in gezel schap van haar ouders op weg waren naar de kerk, werden zij plotseling aangevallen door een man, die de beide zusters zooda nig met een mes bewerkte, dat zij hevig bloedend ter aarde stortten. Nadat de slachtoffers in een nabijzijnde woning voorloopig verbonden waren, zijn zij per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Yvon ne bleek bij aankomst aldaar, reeds te zijn overleden. Zij had een groote steekwonde aan de rechterborst .waardoor de slagader was afgesneden. De moordenaar, die na het volbrengen van zijn daad in de richting van Zele vluchtte, heeft zich bij het station Heyken voor den trein, die uit Lookeren kwam, geworpen. Hij was op slag dood. Mathilde Vervaete had ernstige verwon dingen aan den hals bekomen, waardoor zij veel bloedverlies leed. Ook voor haar leven wordt gevreesd. Nader wordt gemeld, dat de moordenaar Maurice Floré uit Zele was. Hij had eeni- gen tijd met Mathilde Vervaete, die ge huwd was geweest, een verhouding gehad Na ettelijke ruzies had de vrouw hem ech ter verlaten en was weer bij haar ouders gaan wonen. Hoogstwaarschijnlijk heeft de man uit wraak gehandeld. ZOON VAN EX-KONING VAN SPANJE ERNSTIG ZIEK? Het Spaansche dagblad „El Pais" bevatte Zaterdagavond het bericht, dat graaf Cova donga, de voormalige prins van Asturië en zoon van ex-koning Alfonso van Spanje, ernstig ziek zou zijn en zou lijden aan een kwaadaardig gezwel. Chirurgisch ingrijpen was tot nog toe niet mogelijk tengevolge van de bloedziekte, waaraan de voormalige prins lijdt. DE TWINTIG OMGEKOMEN NEGERS TE SCOTTSBORO. Na een ingesteld onderzoek naar het on geluk, waarbij 20 gevangen negers, die met een kooiwagen naar hun werk gereden wer den door het ontploffen van een vat benzi ne levend verbrandden, verklaarde de lei' der van de staatsgevangenisafdeeling van Alabama, Hamp Draper, dat men hier doen had met een „onvermijdelijk ongeluk dat men niet had kunnen voorkomen, te VOLKENBONDSRAAD IN BOEKAREST? Besprekingen over het Donau-pact. De diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." meldt, dat de Roemeensche mi nister van buitenlandsche zaken Titulescoe te Parijs heeft voorgesteld dat de volken bondsraad zijn eerstvolgende zitting in de Roemeensche hoofdstad houdt. Zou zou het Het gebruik van kunstmest. Voor bemesting van den tuin kan men ook uitstekend gebruik maken van kunstmest. Deze meststof is zeer zindelijk b(j 't gebruik e ndaarom voor bezitters van kleine tuinen aan te bevelen. Vroeger moest men ver schillende meststoffen uitstrooien om vol ledige bemesting te geven, maar ook dat is zeer vereenvoudigd door de tegenwoordig in den handel zijnde mengsels van kunst meststoffen. Het thans meest gebruikte mengsel is wel de A.S.F.-korrels. De cijfers 10, 12, 16 geven aan het gehalte van stik stof, fosfor en kali dat in deze korrels aan wezig is. De korrelvorm van deze meststof vereenvoudigt het uitstrooien en voorkomt ook het hard worden van dezen mest, in dien hij gedurende eenigen tyd moet wor den bewaard. We gebruiken per Are onge veer 15 K.G. van dezen mest. De beste ma nier om dien te gebruiken is na het spitten, wanneer de grond nog ruw in den steek ligt. Over het gazon en tusschen de beplanting strooien we hem in het vroege voorjaar, b.v. einde Februari of begin Maart. Men strooie hem echter niet uit, wanneer de grond hard bevroren is. Dan bestaat de kans, dat bij lichten dooi een te veel gecon centreerde oplossing ontstaat in den boven grond, waardoor de plantenwortels verbran den. Wanneer we gebruik maken van een mengsel van kunstmest, is het toch wel goed om daarnaast een kleine hoeveelheid chili- salpeter te gebruiken. Vooral bij de teelt van vroege groentensoorten als: spinazie, zuring, rabarber, vroege bloemkool, vroege kropsla en dergelijke is dit aan te raden. Wanneer we chilisalpeter gebruiken, geven we "de planten direct opneembare stikstof en dat is voor een snellen groei van deze vroegen gewassen in het vroege voorjaar van het meeste belang. Chilisalpeter is ech ter zeer hygroscopisch. Het trekt vocht aan en wordt spoedig hard. We bewaren het daarom vooral op een droge plaats. Voor onze gazons is in den zomer soms een over bemesting met chilisalpeter gewenscht om een mooie groene kleur te krijgen. Bij het gebruik van chilisalpeter moeten de planten vooral droog zijn, daar het anders op de bladeren blijft hangen en brandplekken veroorzaakt. We kunnen ook stikstof geven in den vorm van zwavelzure ammoniak. Dit werkt niet zoo snel, maar heeft een lan gere nawerking. Wanneer we geen meng sel willen gebruiken, geven we 8 K.G. chili salpeter of inplaats daarvan 6 K.G. zwavel zure ammoniak, 10 K.G. patentkali en 12 K.G. superfosfaat, alles per Are. A. G. mogelijk worden, dat alle staatslieden, die indirect bij het Donaupact zijn, geïnterseerd tesamen met vertegenwoordigers der groote mogendheden voor een gedachtenwisseling beschikbaar zijn. Of het voorstel algemeene instemming vindt, is echter nog niet be kend, daar verlegging van den Raad uit Genève op technische bezwaren stuit. IN MEMORIAM „DE UIVER". De begrafenis van de slachtoffers. Naar wij vernemen, staat het vast, dat het stoffelijk overschot van vijf der zeven slacht offers van de ramp met de Uiver bij Rutbah Wells, n.1. van de piloten Beekman en Van Steenbergen, den mecanicien Waalewijn, den marconist' Van Zadelhoff en den passagier professor Walch uit Batavia, einde Maart per boot uit Basrah in Rotterdam zal arriveeren. De begrafenis zal kort daarop op eenvoudige wijze op Zorgvlied in Amsterdam geschieden. Alleen het stoffelijk overschot van piloot Beekman zal vermoedelijk in het Gooi ter aarde worden gesteld, waartoe mevrouw Beek man den wensch heeft te kennen gegeven. Om trent de teraardebestelling van professor Walch staat, wat de plaats in Nederland be treft, nog niets vast. Men had gehoopt, dat het transport zou kun nen geschieden met de Hansaboot, die midden- Januari uit Basrah vertrekt, doch dit is in ver band met de vele formaliteiten, welke vervuld moeten worden, niet gelukt. De eerstvolgende boot vertrekt eerst tegen 15 Februari. Inmid dels zijn de kisten met het stoffelijk overschot uit Bagdad in Basrah aangekomen, waar zij on der toezicht blijven van onzen consul aldaar. De twee slachtoffers wijlen de heeren Beret- ty en Kort blijven in Bagdad begraven. „VLIEGTUIG DEFECT, WIJ VALLEN", Laatste bericht van Roemeensche machine. Het verkeersvliegtuig van de Roemeensche luchtvaartmaatschappij, die den dienst onder houdt tusschen Temsvar en Klausenburg, is Zondag bij Resjitsza in de bergen verongelukt. De bestuurder, kapitein Ivanowitsj, een der bekendste Roemeensche vliegers, een mecani cien en een radio-telegrafist, kwamen om het leven. Het laatste radiogram luidde: „Vliegtuig defect. Wij vallen". VLIEGTUIGONGEVAL TE LISSABON. Twee sportvliegers verdronken. Een sportvliegtuig is in de rivier de Mersey te Liverpool gestort. Hoewel spoedig hulp ge boden kon worden, kon men niet verhinderen, dat de beide piloten, die niet uit de cockpit konden komen, verdronken. Wij behoeven aan hedendaagsche over dreven bloed-en-bodemverheerlijking niet mee te doen om toch met vreugde en vol doening te constateeren, dat in onze dagen als deel van den algemeenen drang tot terugkeer naar en bescherming van de na tuur, ook de waardeering van het boeren leven en het boerenbedrijf bij dengene die daar door woonplaats en werkkring verre van staat toegenomen is. Als een symptoom daarvan en tevens een stimulans daartoe zouden we de verschij ning van het laatste Verkade's album kun nen beschouwen, dat in woord en beeld stellig b(j vele jongeren, maar bij vele ouderen niet minder, de sympathie voor den boerenarbeid vergrooten zal. De Boerderij Een overlijden onder tragische omstandigheden. De tijding, dat ds. Makkink, Ev. Luthersch predikant hier ter stede, gistermorgen in het Centraal Ziekenhuis is overleden, zal velen ontroerd hebben, niet het minst om de tragische omstandigheden, waaronder dit overlijden heeft plaats gevonden. Ds. Makkink, die ook predikant van de gevangenis en later in het Huis van Bewa ring was, alsmede godsdienstonderwijs heeft gegeven aan de Kweekschool, bereikte slechts den leef tyd van 53 jaar. Hij werd in 1915 in de vacature van dr. de Regt tot curator van het Gymnasium be noemd en sindsdien bij periodieke aftreding steeds herbenoemd. Bij ziekte van den betreffenden leeraar heeft hij daar ook les in het Hebreeuwsch gegeven. Hy was oorspronkelijk predikant te Ber gen op Zoom, daarna in Breda en kwam ruim twintig jaar geleden naar Alkmaar, waar hy een bekende en geziene figuur was. Inderdaad, de omstandigheden waaronder dit overlijden heeft plaats gevonden, zijn buitengewoon tragisch. Nog maar enkele weken geleden had ds. Makkink vanaf den kansel bekend gemaakt, dat hy de vrijzinnige richting had verlaten en voortaan zijn arbeid in rechtzinnigen geest zou voortzetten, een bekendmaking, die in en buiten zijn gemeente veel beroe ring verwekt heeft. De grootst mogelijke meerderheid van den kerkeraad, bestuursleden van de Luthersche Diaconie en vele leden der gemeente beleg den een vergadering op Vrijdag 24 Januari j.1., waarin ds. Brandt van Haarlem en ds. Hoevers van Amsterdam aanwezig waren voor het geven van inlichtingen en waar de geloofsverandering van ds. Makkink werd besproken. Het doel dezer bijeenkomst was niet het voeren van een actie, maar het zoeken naar een eigen weg omdat men voortaan in het eigen kerkgebouw predica- ties in vrijzinnigen geest wilde blijven hooren en ook voor het huisbezoek een rechtzinnig predikant niet de meest aange wezene vond. Ds. Brandt heeft in die ver gadering op de noodzakelijkheid gewezen, het tekort in organisatievermogen onder de vrijzinnigen te overwinnen en van de ruim honderd aanwezigen traden er 77 toe tot een te stichten afdeeling Alkmaar van vrijzinni ge leden der Ev. Luthersche gemeente. Ds. Makkink had, naar uit de opgave van zyn predikbeurt blijkt, het voornemen, om op Zondag 26 Januari vanaf den kansel over de verandering in zyn geloofsover tuiging te spreken en het kerkgebouw was dien morgen overvuld met belangstellenden, gemeenteleden en anderen, die evenwel te leurgesteld huiswaarts moesten gaan, daar in het kerkgebouw werd medegedeeld, dat ds. Makkink ernstig ongesteld was geworden en naar het Centraal Ziekenhuis was over gebracht By het gisteren verschenen nummer van „Ons Blad", het orgaan der Alg. ver. van Vrijzinnig Lutherschen is een gecyclosti- neerd blad gevoegd, speciaal bestemd voor de nieuwe afdeeling Alkmaar, die in dat or gaan wordt welkom geheeten. In dit bijvoegsel lezen wij o.a.: „Tot ons innig leedwezen hebben wy vernomen, dat ds. Makkink ernstig ziek is en langen tijd van rust het eerste voorschrift is. Denken wy ons eens even in wat hieraan is vooraf gegaan, voor dien man, voor die persoon lijkheid, die niet als een onbeschreven blad papier ter wereld is gekomen. Voorafgegaan is een tyd van strijd, zóó zwaar, zóó diep tragisch, dat ons geen enkel oordeel meer past. Ziek in den geest is er grooter lijden? En wij, met ons menschelijk verstand, velden een menschelijk oordeel. Het was ook zoo moeilijk om dit alles te be grijpen. Maar wy hopen vurig, dat hy de kracht zal krijgen te dragen en met hem zijn gezin, dat in geduld en toewijding groot was". Hetzelfde nummer bevat opgaven van predikbeurten voor de eerstvolgende weken in vrijzinnigen geest en een uitnoodiging aan de leden der kerk om op 14 Februari in het kerkgebouw een definitief bestuur te kiezen en een huishoudelijk reglement samen te stellen, alsmede de mededeeling, dat ds. Rappold, Rem. predikante, de jonge Luther schen, die reeds twee jaar catechisatieonder, wijs genoten, voor de Luthersche kerk zo» klaar maken, zoodat ze in het voorjaar do» i een vrijzinnig Luthersch predikant in nu» eigen kerk konden worden bevestigd. Tijdens den druk bezochten kerkdienst die gisteren door professor dr. H. A v»J Bakel uit Amsterdam in de Ev. Luthersche kerk alhier geleid werd, kwam het bericht binnen, dat ds. Makkink ongeveer half e» in het ziekenhuis overleden was, een mede. deeling, die op de aanwezigen een zeer diepen indruk gemaakt heeft. Ds. Makkink, een phylosoof, een zoeker en denker, heeft het den laatsten tijd niet gemakkelijk gehad, en de reactie van ge- meenteleden op zyn overgang naar de recht, zinnige richting moet hem diep hebben ge troffen. Een nierlijden en de schok, zjjo zenuwgestel toegebracht, hebben het einde van dit werkzame leven verhaast. Meer dsn twintig jaar is ds. Makkink in deze gemeente een zeer gezien en gewaardeerd voorganger geweest en de deelneming met het zoo zwaar getroffen gezin is algemeen, ook in de kringen der vrijzinnigen. Als tragische bijzonderheid moeUft wij nog melding maken van het besluit van onzen gemeenteraad om uit zuinigbdfc, overwegingen den post van adjuno archivaris met ingang van 1 Januari jj. tt schrappen. By de behandeling van de be- grooting was daartoe het principe-besluit genomen en juist Donderdag j.L heeft d« raad dit besluit bekrachtigd. Ds. .Makkink werd niet in de eerste plaats financieel door dit besluit getroffen, want het wachtgeld, dat hem thans toekwam, verschilde niet zoo- veel van het tot dusver genoten salaris, maar het is ook voor een werker in dienst van de gemeente uiterst pijnlijk te moeten ondervinden, dat zyn arbeid over het alge meen minder gewaardeerd wordt of in allen gevalle overbodig geacht wordt Ds. Makkink heeft als adjunct-archivaris sedert vele jaren zyn beste krachten in ge meentedienst gegeven voor inventarisatie van archieven, cataloguswerk en het ver strekken van voorlichting aan de bezoeken van archief en museum. In een adres van de Vereeniging van Archivarissen was den raad er op gewezen, dat schrapping van dezen post ten gevolge zou hebben, dat de werk zaamheden op het archief niet naar be- hooren meer zouden kunnen worden uitge voerd. De raad meende evenwel, dat aan het by de begrootingsbehandeling genomen principebesluit thans uitvoering moest worden gegeven. Het is begrijpelijk, dat al deze samen treffende gebeurtenissen den heer Makkink zeer hebben aangegrepen. Nu de dood zoo onverwacht aan zijn werkzaam leven een einde heeft gemaakt; blijft slechts de nagedachtenis aan een den ker en zoeker, die een goed en nobel mensch was, die steeds bereid was anderen met raad en daad terzijde te staan, die zijn taak zeer serieus opvatte en wiens woord in verloop van jaren velen tot troost en steun is ge weest. De dee'neming van allen, die hem gekend hebben, gaat uit naar het gezin, dat den man en vader onder zoo tragische omstandig" heden heeft moeten verliezen. heet het en H. E. Kuylman vertelt er met enthousiasme in van het kleurige, zware, in onzen tijd door crisisdruk vaak dubbel zware, maar zoo afwisselende en boeiende leven van den landman op akker en greide. Deze albums waarvan nu al een eerbied waardige reeks verschenen is, hebben naast de werkjes van Heimans en Thysse in de laatste tientallen van jaren wel het aller meest tot het wekken van natuurliefde bij jong en oud bijgedragen en er is dan ook alle reden om ze in deze natuurrubriek eens met eere te vermelden. Ik denk ook aan 't nieuwste boek van Felix Timmermans, waarvan de titel hier boven staat. Dit is na twintig jaren een andere, meer verdiepte, ook somberder, donkerder geworden Pallieter en diens figuur in zijn eenzijdigheid, maar in zijn toch ook zoo aantrekkelijke en opwekkende bruisende levensverheerlijking kan Wortel, de hoofdfiguur van Timmermans' jongste werk ons niet doen vergeten. Pallieter zal voor zyn vele vrienden een onuitwischbare gestalte blijven, maar ook in dezen Boeren psalm met al het leed, de zorg, de tegenslag, de hagel en het misgewas, de ziekte en het sterven er in, treft bovenal de diepe ge hechtheid van den boer aan zyn veld en werk, zoodat dit boek inderdaad een psalm, een loflied wordt, de profundis, uit de diep ten menig keer, maar toch een loflied aan de macht die hemel en aarde schiep. Wortel de Vlaamsche boer, aan het slot van het boek, als de vele seizoenen gegaan zyn over zyn grijs ge worden hoofd en zooveel leed en \erlies 5r J«-teisterd, ik zeg U dank voor P veld, waar Gy onzichtbaar over ^nTr ®at111 het hoogste der luchten. Ik zeg U dank s nachts als ik U tusschen de M.rren hoor n.i rh«-n. Ik zeg U dank om de Lente, den Zomer, den Herfst en den Winter, want het zyn vier gebaren van Uwe goedheid en hun genot en vrucht zijn telkens dezelfde en toch immer als voor den allereersten keer. Ik zeg U dank dank om de regenbogen die Gy op de donderwolken spant, om den regen die myn gewas ver kwikt, om de zon die het uit den grond zuigt, om de winden die 't kwaad wegjagen en de windmolens doen draaien en om de sneeuw die 't winterkoren induffelt. D*®* om de wolken, om de beek, om de knot wilgen en om de gewassen, dank om UW bezigheid dag en nacht!" Het is natuurlijk Felix Timmermans zelf die hier in al zijn uitbundigheid aan h« woord is, een boer zal niet gauw z°° spreken. Maar zijn dithyramben weten ons in sterke mate te suggereeren, het diep®» meestal onbewuste en in elk geval onuitg* sproken, maar toch sterke gevoel van ver* bondenheid van den bewoner en hewer*~® van het land met zyn akkers en velden, zt) weiden en gewassen, een verbondenn ook met de groote kosmische machten v zon en regen, van hitte en koude, van ken en winden van heel de schepping haar velerlei openbaringen, waarvan op het asfalt der steden, tusschen de u reclames en de daveringen van vele ge den wel ver verwijderd zijn geraak waar toch in menig opzicht de regeneree de krachten liggen, die in contact me diepste levensbronnen, nieuwe krac_^ harmonie kunnen brengen in een ontr de wereld. Naast de populair-wetenschappeHi 0j tuurboeken kunnen de meer litterair volledig litteraire werken waarin dcZ tuurverbondenheid uitdrukking v XjplePi ken als van Timmermans, Antoon de Stoppelaar en anderen juist in tijd een bijzondere beteekenis g,

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8