DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ^Buitenland Sageliffisdl Oaecaicfit Hoe Badoglio generaal de Bono verving. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. No. 29 138e Jaargang Het altreden van Laval was voor Mussoltni een tegenslag. Een interessant vraaggesprek. Engeland's „First Lady". Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: c. krak. Dinsdag 4 Februari 1936 Hoofdredacteur: T). N. ADEMA. De R. Nieuwsblad-correspondent te Brussel had een gesprek met een offi cier, die deel uitmaakte van de offi- cieele Belgische Missie in Ethiopië, welke onlangs te Brussel is terugge keerd. Op hoeveel, dit was de eerste vraag, schat u het afntal Italiaansche manschap pen, dat thans in Ethiopië aan den oorlog deelneemt? Het juiste getal aangeven is niet mogelijk, aldus het antwoord, daar nog steeds nieuwe troepen worden aangevoerd. Anderzijds keeren ieder week vele zieke of gewonde soldaten naar Italië terug. Nochtans kan ik wel zeggen, dat de Italia nen aanvang December over een troepen macht van ongeveer 260.000 blanke man nen beschikken. Slechts een 30.000 hiervan bezetten het Zuiderlijke Somalifront. En het leger van den negus? De negus zijnerzijds had in denzelfden tijd 300.000 krijgers te zijner beschikking, welke wel niet dezelfde moderne wapens als de Italianen bezitten, doch toch allen van een geperfectionneerd geweer met pa tronen zijn voorzien. Vergeet evenwel niet dat de hulpdiensten bijna de helft van het Italiaansche leger opslorpen, wat niet nat geval is bij de Ethopiërs De Italianen kunnen schier geen kilo meter voorwaarts rukken, zonder dat ook hun provianddiensten, hun Roode Kruis installaties, hun watervoorziening, enz., zich moeten verplaatsen. Verder eischt de politie van het bezette gebied belangrijke effectieven die dag en nacht een zorgvul dig georganiseerden waakdienst uitoefe nen. In een bergachtig land, zooals Ethio pië, met wouden en diepe valleien, waar de bewoners zich zoo gemakkelijk in hinder laag kunnen opstellen om zich vooral 's nachts op de voorbij trekkende of kam- peerende colonnes te werpen, kunnen de voorzorgsmaatregelen nooit te minutieus zijn. Om welke redenen is generaal De Bono indertijd teruggeroepen? Generaal Badoglio was, zooals u weet, door Rome met een inspectiereis langs de Italiaansche fronten belast. Na de verove ring van Makallé keerde hij met spoed naar Rome terug en overhandigde den Duce een rapport over de onvoorzichtig heden en tekortkomingen van generaal De Bono .Toen Makallé door de Italiaansche troepen werd ingenomen, stortten onder de vrachtwagens en tanks de te haastig aan gelegde wegen in. Badoglio eischte dat een bekwamer generaal naar Afrika zou wor den gezonden. Waarop hijzelf werd aan gewezen. Men kan niet zeggen, dat de Italianen tijdens de vier afgeloopen maanden bij zonder veel hebben bereikt; in Tigré be gint het oorlogsgebied op een onbeweeglijk Marne-front te lijken .Een gunstige om standigheid van de Ethiopiërs is, dat zij in hun eigen land strijden, terwijl de provi andbasis der Italianen op 4000 kilometer van het oorlogsterrein is gelegen. Mussolini schijnt dit alles begrepen te hebben, reden waarom hij heel wat vrede lievender is geworden dan in de maanden voor den oorlog in de eerste weken der krijgsoperaties. Nochtans, aldus ging onze zegsman ver der, is het voor Mussolini een succes dat de Ethiopische kwestie te Genève, tengevolge van andere gebeurtenissen, zoowat op het tweede plan is geraakt. Niettemin is Italië er nog niet in geslaagd het gevaar van nat embargo op petroleum geheel te bezweren. Dit embargo hangt nog steeds boven dit land als een Damocles-zwaard. Vergeet niet dat Laval ongeveer wegens dezelfde redenen is gevallen als de Brit- sche minister Hoare. Met Laval valt ook de politiek van concessies tegenover Mus- soloni, die sedert maanden door Frankrijk werd toegepast. Een feit van beteekenis is het, dat de twee ministers die enkele we ken geleden het bekende Fransch-Britsc'ne plan hadden opgemaakt om Mussolini en het fascisme te redden, van het politieke tooneel zijn verdwenen, aldus onze zegs man. Terugtocht der Abessiniërs tot stand gekomen. Uit de Abessinische berichten van het front blijkt, dat de terugtrekkende bewe ging is tot staan gekomen. De opmarsch van Italiaansche troepen naar Wardera was niet meer dan verkenningspatrouille- tochten. Over het algemeen is men te Addis Abe ba van meening, dat de positie van de Italianen aan het Zuidfront ingeval pogin gen mochten worden ondernomen de berg ruggen ten N.W. van Negelli in de richting van het merenplateau aan te vallen, nog in het geheel niet benijdenswaardig is. Een dergelijke onderneming zou bij het buitengewoon lange front van Dolo tot Negelli uitzonderlijk omvangrijke dek kingsmanoeuvres noodig maken. In Abes sinische kringen is men er bovendien van overtuigd, dat deze bergketens vrijwel onneembaar zijn. Naar verluidt zijn de afzonderlijke af- deelingen, die tijdens de gevechten net contact met de legeraanvoerders hadden verloren, weer geheel bijeengebracht en weer ingeschakeld in het leger van ras Desta. De troepenverstekingen uit het Noorden en Westen hebben bovendien het legercorps weer geheel aangevuld. Volgens de Abessiniërs is het leger van ras Desta op het oogenblik op dubbele sterkte gekomen. Het laateste succes der Italianen aan het Zuidelijk front schrijft men toe aan een tactische fout van ras Desta. Hij zou, ver langend tot den aanval over te gaan, met zijn troepen uit zijn bergstellingen door de Harrarwoestijn naar Dolo zijn afgedaald om vandaar de Italianen aan te vallen. Dit was zijn fout. Want bij de tegenaanvallen van de Italianen is hij tengevolge van de gemotoriseerde afdeelingen en de tanks der Italianen in het nadeel gekomen, aan gezien hij tegenover de snelle bewegingen van den vijand niet voldoend snelle bewe gingen van zijn kant heeft kunnen uitvoe ren. In de Abessinische hoofdstad raamt men de sterkte der bezetting van Negelli op 3000 man gemotoriseerde troepen. Aan het Somali-front werd een Italiaan sche ecadrille vliegtuigen bij Zadera ge dwongen halverwege fterug te keeren. Donderdag hebben 3 Italiaansche vlieg tuigen bommen geworpen op Tsjilga, een plaats ten noorden van het Tsana-meer en op twee dorpen bij Gondor. Voorts is Kworam opnieuw gebombardeerd. De schade is nog onbekend. De Djiboeti-spoorweg. Te Rome ontkent men, dat Italië zich door bijzondere overeenkomsten jegens Frankrijk zou hebben verplicht den Dji boeti-spoorweg van militaire maatregelen te verschoonen. Tegelijkertijd wordt er op gewezen, dat de betrokken militaire in stanties van Italië tot dusver iedere aan tasting van de belangrijke knooppunten hebben vermeden, misschien zullen om bijzondere redenen van defensie of op grond van de overige strategische situatie tenslotte maatregelen moeten worden ge nomen, waarbij uitsluitend militaire be langen den doorslag geven. DREIGENDE WOORDEN VAN DE „GIORNALE D'ITALIA". In buitengewoon ernstige bewoordingen schrijft de Italiaansche semi-officieele „Giornale d'Italia" over den tegenwoordi- gen toestand, die het aanduidt met de ter- men: stijgende wanorde en toenemende verwarring. Met het bijeenkomen van de petroleumcommissie te Geneve wordt de waanzinnige weg der sancties den afgrond tegemoet voortgezet. Hier begint de eerste phase van een blokkade, die een militaire maatregel is en die militaire tegenmaatre gelen in beweging moet brengen. Hieruit vloeit dan met zekerheid de uit breiding voort tot Europa van een conflict dat Mussolini wilde beperken tot zijn ko- loniaal-Afrikaanschen aard. Italië is ech ter het laatste land, dat een zoodanige mo gelijkheid vreest, daar het eensgezind in 't binnenland en gewapend voor iedere ver rassing noch in Europa noch in de wereld geisoleerd staat. Met het vertrouwen in het Volkenbonds handvest is het thans uit. Men kan ook con- stateeren, dat de sancties, dit z.g.n. wapen der gerechtigheid, integendeel het grofste wapen der ongerechtigheid vormen, daar zij alleen zijn opgebouwd op de nachts- en monopolie-positie van de groote were mogendheden en mogelijk zijn gemaakt al leen door deze mogendheden, waaraan kleine sanctielanden zich voortdurend moes ten onderwerpen. De uitwerking sancties op de kleine staten is of wel een verwoesting of wel een afstand doen van de nationale waardigheid, of ook wel een reac tie, die tot uiting komt in de vorming van nieuwe politieke bondgenootschappen der zich bedreigd voelende statengroepcm en m de vorming van economische autarchien. Geen land voelt zich door de f°rmu1"^ de collectieve veiligheid en den ondeel^ baren vrede werkelijk beveiligd. Met Eng land in het Abessinische conflict samen gaande, weet Frankrijk heel nauwkeurig, dat de Engelsche van-geval-tot-geval-politiek het niet de zekerheid geeft van een bijstand met automatisch in werking treden. Ten slotte betoogt het blad nogmaals, dat Mus solini het Afrikaansche conflict heeft willen beperken tot een koloniale aangelegenheid, maar dat het „sanctionisme" deze zaak tot Europa uitbreidt. DE SLAGERSSTAKING IN LONDEN. Ministeriëele interventie. Tengevolge van de Londensche staking in Smithfield zijn gisteren omstreeks 10.000 personen werkloos geworden, daar ook de transportarbeiders en aanverwante beroepen het werk moestèn neerleggen. Op instigatie van den minister van arbeid hebben giste ren onderhandelingen plaats gehad tusschen de werkgevers en vertegenwoordigers der vakvereenigingen, waarvan het resultaat nog niet bekend is. De eischen der stakers heb ben zoowel betrekking op loonen als op werktijden. De politie heeft voorzorgsmaat regelen genomen, maar de orde in niet ver stoord. Op verscheidene plaatsen werden stakersvergaderingen gehouden, waar de stakingsleiders de stakers toespraken. Studenten als hulparbeiders? In een massa-vergadering van de stakende arbeiders van de Londensche vleeschmarkt Smitfield, die te middernacht plaats vond en een stormachtig verloop had, is besloten de staking, die reeds ernstige afmetingen had aangenomen, voort te zetten. Kort na middernacht bezetten de stakers alle toe gangen tot de markt, en verhinderden den toevoer. Spoedig daarop sloten de arbeiders der nachtploegen van verscheidene aanver wante bedrijven zich bij de staking aan. In den vroegen morgen trokken stakers naar de dokken, waar ze talrijke met het lossen van vleesch bezig zijnde arbeiders bewogen het werk neer te leggen. Men vreest, dat de staking zich ook zal uitbreiden tot andere groote markten van Londen, die voor de le vering van groenten, fruit, enz. te zorgen hebben. Hedenmiddag zal weer een vergadering der stakers plaats vinden. In geval de sta king mocht voortduren, zullen wellicht Lon densche studenten als hulparbeiders fun- geeren. Als gevolg van de staking kunnen 4000 stakers te Londen en omgeving vandaag i geen vleesch bekomen. Een zending van 1400 ton bevroren vleesch, die gisteren uit Ar gentinië aankwamen, kon niet worden ge lost. RAS DESTA IN ONGENADE? De koninklijke gastvrouw. In de oogen van haar onderdanen, is de koningin van Engeland niet alleen de eerste dame van het rijk, maar ook het ideaal van een Engelsche vrouw, van een trouwe echtgenoote en van een teedere moeder. Men beschouwt de koningin als vertegenwoor digster van geheel Engeland, als degene, die een schat beheert, welke het eigendom van de geheele natie is en waarop een ieder even trotsch is. Koningin Mary droeg haar waardigheid met een eenvoudige zelfbewustheid, het ge volg van haar door en door Engelsche op voeding. Het was vaak ontroerend te zien, hoe zij al haar krachten vergaarde om beide taken: heerscheres en burgeres op de juiste wijze te vervullen. Want zelfs niet tijdens de prachtigste feesten vergat koningin Mary, dat zij als huisvrouw, echtgenoote en moeder plichten had. De keizer zou zijn degen gebroken hebben. De correspondent van de „Echo" te Des- sie, zoo bericht Stefani, heeft op het kei zerlijk paleis de veroordeeling van Ras Desta bijgewoond. De negus droeg een blauw met rood kleed en was omringd door de legerleiders, allen gekleed in Abes- sinisch costuum. Onder het geroffel van trommen brak de negus den degen van Ras Desta en wierp de stukken in de mod der. De correspondent begreep de woorden, welke de negus sprak, niet, doch hoorde verscheidene malen den naam van den ras, waarna de negus op den grond spuwde. Na zijn reden werd de negus door de verzamelde krijgers toegejuicht. De op volger van Ras Desta is Gabre Mariam, die te Dija het commando reeds op zich heeft genomen. Koningin Mary Traditie. De koningin-weduwe vatte haar taak als eerste dame van het rijk zeer ernstig op. Hoewel zijzelf in het geheel niet gesteld was op weelde en uiterlijk vertoon, was zij onverbiddelijk, wanneer het de handhaving van eeuwenoude tradities gold. In haar particuliere leven was de koningin eenvoudiger dan een groot aantal van haar schatrijke onderdanen. Zij zag er niet tegen op zelf te gaan winkelen. Haar liefde voor antiquiteiten is algemeen bekend. Vooral tegen Kerstmis deed koningin Mary inkoo- pen op uitgebreide schaal voor haar ken nissen en voor duizenden armen. De be hoefte om misdeelden te helpen is een der sympathiekste karaktereigenschappen van de koningin-weduwe. Alle weldadigheidsinstellingen konden op haar steun rekenen. Wanneer zij de pre mière van een tooneelstuk of van een film bijwoonde, dan kon men er zeker van zijn, dat de zaal stampvol was. De netto-op brengst van zulk een avond kwam echter in den regel den armen ten goede. Ziekten van den koning. In de laatste jaren eischte de slechte ge zondheidstoestand van haar echtgenoot veel aandacht en toewijding der koningin. Twee keer werd de koning zóó ernstig ziek, dat men het ergste vreesde. De weken tijdens zijn ziekte beteekenden voor koninging Mary een tijd van angst en slapelooze nachten. Maar ook in dergelijke perioden verloor zij haar waardigheid niet en vervulde zij haar plichten jegens haar onderdanen. Het is thans zaak te beslissen, wie aan de zijde van den nieuwen koning de taak van „first lady", de „Eerste Dame" van Enge land, zal vervullen. Edward VIII is nog steeds vrijgezel. Het is dus waarschijnlijk, dat de koningin weduwe gelijk vroeger, de rol van konink lijke gastvrouw zal waarnemen. Volgens de j algemeen heerschen opvatting zou dit tot een huwelijk van den koning het geval blij ven. Het staat evenwel niet vast, dat de koningin ook thans bereid zal zijn deze taak op zich te nemen. Misschien trekt zij zich wel terug en wijdt zij zich alleen aan sociaal werk. Volgens de wet krijgt zij, na het overlijden van koningin George, een jaar lij ksche apanage van 70.000 p. st. De volgende candidate voor „first lady" is de kroonprinses, de jeugdige echtgenoote van den hertog van York. SNEEUW IN ENGELAND. Gisteren heeft het in het noorden van En geland en in de Midlands hevig gesneeuwd. Van Northumberland en Durham zijn be richten gekomen volgens welke daar tien duim sneeuw ligt. De sneeuwval is zuidelijk tot noord-Lincolnshire gegaan. TRAM- EN AUTOBUS-STAKING VAN 24 UUR. Te Warschau. De trams en autobus-diensten te Warschau zijn voor 24 uur in staking gegaan uit pro test van het personeel tegen de wijziging van zekere clausules in het arbeidscontract. Nergens is de orde verstoord. Hoe Badoglio generaal de Bono verving. (Dag. Overzicht). Val van Makalle aanstaande? (Bui tenland). Nieuw spoor in de Lindbergh- affaire. (Buitenland). De slagersstaking in Londen. (Bui tenland). De bakkers-vakbonden kondigen verzet aan tegen de pogingen tot „herstel van het versche kadetje", (Binnenland). De koninklijke familie in Tirol. (Binnenland). Opheffing distributie blikvleesch. (Binnenland). Onze ambulance in Abessinië ont ving haar eerste gewonden. (Binnen land). Accoord in de zaak-Schaap heden morgen gehomologeerd. (Binnenland) Nabij Eindhoven is een auto te wa ter geraakt; bestuurder verdronken. (Binnenland). De hoofdredacteur van „Volk en Vaderland" vrijgesproken in de zaak tegen het R. K. werkliedenverbond. (Rechtszaken). (Zie verder eventueel laatste berichten.) STAKING IN ST. NAZAIRE. Reeds steunmaatregelen. Op de werf van Penhoet in St. Nazaire (Fr.) is het stakingsparool door alle arbei ders, met uitzondering van de meester knechts en leerlingen, opgevolgd. Bij den ingang van de werf staan stakingsposten. Gistermorgen zijn de stakers bijeengeko men om de maatregelen te bespreken, die genomen zullen moeten worden om in geval van een langen duur der staking de behoef tige gezinnen te steunen. Voorloopig is men nog in het onzekere omtrent de houding van de arbeiders, die werken aan de verbouwing van de „Normandio" te Le Havre, het vol tooien van het passagiersschip „La Ville Oran" in La Ciudad en aan den pantserkrui ser „Dunkerque" te Brest en tot wie een oproep is gericht zich bij de staking aan te sluiten. IN HONGARIJE LENTE. Sedert verscheidene dagen heerscht nu reeds in Hongarije een ongewoon warm weer, zooals dit sinds vele tientallen jaren niet is voorgekomen. De temperatuur heeft een ongewone hoogte bereikt. In de zuide lijke streken van het land staan de amandel- boomen volop in bloei, terwijl overal de voorjaarsbloemen uitkomen. Vruchtboomen en heesters, die anders pas tegen het einde van Maart beginnen uit te loopen, worden reeds groen. Ook de tuinen zijn al weer ge heel in jong groen gehuld. Onder de Hon- gaarsche landbouwers is groote ongerustheid en bezorgdheid ontstaan over dit voorbarige lenteweer, daar dit het gevaar met zich meebrengt, dat 'n plotseling inzettende kou de de geheele oogst vernietigen zal. ARBEIDERSBARAK UITGEBRAND. Acht dooden, 30 gewonden. Bij den in aanbouw zijnden Parkerdam (Am.) bij de Colorado-rivier is in den nacht van Zondag op Maandag een ernstige brand uitgebroken in een arbeidersbarak. Binnen enkele oogenblikken was het gebouw volko men uitgebrand. Acht arbeiders kwamen in de vlammen om, terwijl ruim 30 anderen deels zware brandwonden opliepen. MUSSOLINI OVER DEN REGENTIJD. „Voetje voor voetje gaan we verder". Mussolini heeft een vertegenwoordiger van den Parijschen „Paris Soir" een onderhoud toegestaan, waarin hij zich o.m. uitliet over het verloop van den oorlog in Abessinië. De Duce zeide daarbij o.m., dat ook het feit, dat binnenkort de regentijd zal intreden geen invloed kon uitoefenen op zijn hoop volle houding. Al regent het ook een tijdje, de zon breekt daarna toch weer door en die zon is voor de opmontering van zijn soldaten zeer veel waard. Honderdduizend Italiaan sche soldaten hebben bovendien reeds een regenperiode meegemaakt en niet bijzonder daaronder te lijden gehad. De anderen zul len die perioden wel evengoed doorkomen. In ieder geval zullen de Abessiniërs er veel meer onder te lijden hebben, daar de Italia nen steeds de mogelijkheid hebben hun troe pen van het noodige te voorzien, hetgeen bij de Abessiniërs niet zeer zeker is. De regen tijd zal de Italianen niet tegenhouden. Ze ker, de moeilijkheden zijn ontzaglijk, maar dat zal hen niet verhinderen den veldtocht voort te zetten met alle langzaamheid die noodig is.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1