i D PcoiHHaaat Uicuws loeoooo JiadiopeogetuHma e t F\ {feuilleton E ONBUIGZAMEH ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 4 FEBRUAR11936 KOEDIJK M BURGERBRUG DIRKSHORN OUDKARSPEL HEERHUGOWAARD NOORDSCHARWOUDE Jaarvergadering Coöp. aan- en verkoopvereeniging. Vrijdagavond werd door de Coöp. aan- en verkoopvereeniging de jaarvergadering gehouden in het lokaal van den heer M. K. de Weerdt onder leiding van den heer P. Zwets man. Medegedeeld werd dat de heer C. Beets weer voor een jaar als uitvoerder is aange nomen. De werkzaamheden van de superfos- phaatfabriek getuigden van een goed zaken leven. Ook het werken van het centraal bureau kon de goedkeuring en waardeering van de vereeniging verkrijgen, wat breed voerig werd toegelicht. Voor de turfstrooisel is het noodig spoediger te bestellen. Ook zal de vereeniging probeeren om smeerolie te bekomen voor de leden voor billijken prijs. De rekening 1935 heeft als eindcijfer 15324,40 met een afschrijving van 316,71 en een winst van 5.74 die op de reserve zal worden gebracht. De balans had als eind cijfer 12281,17. Winst- en verliesrekening en balans werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag zij vermeld, dat het ledental is 143, de maandelijksche bestuurs vergaderingen worden goed bezocht en het werk van den uitvoerder Beets is steeds naar tevredenheid. In 1935 zijn verhandeld: Kalizout 40 62050 K.G., superfosphaat 84246 K.G., zw. ammoniak 16020 K.G., kalk- salpeter 26300 K.G., chilisalpeter 4324 K.G., patentkali 25050 K.G., kalkstikstof 1800 Kg., kalk ammonsalpeter 86500 K.G., Thomas slakkenmeel 9700 K.G., stofkainiet 950 K.G., kopersulphaat 250 K.G., kalkmergel 10540 K.G., anthraciet 19585 K.G., turfstrooisel 72 baal, koolkragen 20000 stuks, manden 141 stuks, kisten 240 stuks, erwtenruiters 11 stuks. De secretaris ontving dank voor zijn keu rig jaarverslag. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de heer A. J. Schipper werd herkozen als lid van het bestuur en den heeren Jb. Brouwer, D. de Waal en A. Molenaar als leden van het plaatsvervan gend bestuur. Allen namen hun benoeming weer aan. De salarissen en presentiegelden van het bestuur ondergingen geen ver andering. Bij de rondvraag werd aangeraden, spoe dig turfstrooisel te bestellen, daar dit het goedkoopst is. Mede zal er gewerkt worden, om gezamelijk smeerolie in te koopen voor motoren. Na eenige besprekingen werd be sloten een filmavond te houden. Staatspensionneering. Zondagavond werd door de afdeeling Koedijk van den Bond voor Staatspension neering een propaganda-avond gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot. De lei ding berustte bij den heer P. Hart. Hij wees er op, dat de toestand nu nog erger is dan voorheen, en daarom is het de taak van de jongeren, mede te werken. Het woord was daarna aan den heer Bruin. Deze vroeg zich af, wat moet ik zeggen? Aan de kerkelijken zou spr. het zoo graag willen zeggen, wat wij voorstaan, daar er niet één christelijke is, die aan het postkantoor zijn staatspensioen weigert. Ook het werken der jongeren is noodig voor onze mooie zaak, maar van de christenen, die regeeren, ontvangen wij geen medewer king. Spr. wees er op, dat in deze dagen veel vernietigd en geleden wordt door de menschheid, terwijl er tegenwoordig zoo velen in nood zitten en die nu om steun moeten vragen. Zoo ziet men dat het geen schande is om een staatspensioen te ont vangen. Daarom moeten wij nieuwe lijnen uitzetten door meeting te organiseeren in Noordholland. Spr. eindigde met een warm pleidooi voor het staatspensioen. (Luid applaus). Hierna was het woord aan de tooneelver- eeniging „De Roos", die zijn medewerking verleende met „De privé-secretaresse", blij spel in 3 bedrijven. Wanneer de tooneelvereeniging zijn mede werking verleent, kan men verzekerd zijn, iets goeds te ontvangen. Wij kunnen kort zijn en zeggen: het was alles in orde. Voor de rondrit voor de ouden van dagen werd als vrijwillige bijdrage ontvangen 12,56 en voor propaganda en meetings voor 1937 werd ingezameld ƒ8. Hierna werd door den voorzitter tot slui ting overgegaan. Hij bracht dank aan den heer Bruin en de tooneelvereeniging „De Roos" voor het bezorgen van dezen genot vollen avond. De Jollie Band zorgde weer voor passende muziek. Jaarvergadering vereen, voor zie- kenhuisverpleging. *In café Schrieken alhier hield boven genoemde vereeniging haar algemeene jaarvergadering. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer P. H. Visser, werd door den penningmeester verslag over het afgeloopen jaar uitgebracht, waaruit o.m. bleek dat de inkomsten bedroegen 1359.74 en de uitgaven 1036.50, batig saïdo alzoo 323.24. Door het terugloopen der kas middelen zag het bestuur zich genood zaakt de conttributie met 1 cent per lid per week te verhoogen. Afgeschreven waren 87 leden en toege treden 40 leden, zoodat einde 1935 588 be talende leden stonden ingeschreven. Het aantal niet-betalende leden was terugge- loopen van 79 tot 63. Zes vrouwen en twee kinderen werden in 1935 verpleegd met gezamenlijk 253 verpleegdagen en een to taal bedrag aan verpleegkosten van 825.50. In de vacature-C. Klaver werd tot secre taris gekozen de heer Dapper, die de be noeming aannam. Op voorstel van den heer Stoop werd besloten de contributie voortaan per kwar taal in plaats van per halfjaar te doen ophalen. Bij de verdeeling der bestuursfuncties werd de heer C. Kok aangewezen als se cretaris, waardoor deze de functie van secretaris-penningmeester zal vervullen. V. V. O. •Voor den derden avond van V. V. O. was door het bestuur uitgenoodigd de heer ds. Westmijse, zooals de voorzitter, de heer W. Kistemaker, bij de openning be weerde, een spreker met een zeer goeden naam. Welnu, de spreker heeft zijn naam wel hoog gehouden. In vlotte vaak van humor tintelende taal heeft hij zijn aandachtig gehoor een paar uren geboeid. Spreker ving aan met een beschouwing over „het stil genieten", hierbij doelende op het lezen. Tusschen stad en platteland bestaat een groot onderscheid. Verzamelen de stede lingen in den regel meer wereldwijsheid, de landelijke bevolking vergaart meer le vensvrijheid, vooral door de lectuur. Be stond de lectuur vroeger uit slechts een paar werken: de Bijbel, Vader Cats en de Enkhuizer Almanak (in Noordholland), tegenwoordig voorzien in de meeste dor pen de bibliotheken in de behoefte aan lezen op uitnemende wijze. En dit mag beschouwd worden als een zegen, daar de boeken, naast genot ook kennis aanbren gen. Toch is het gewenscht, dat men ook enkele mooie werken in eigendom heeft, als zoovele vrienden, die al keeren zij ons gewoonlijk den rug toe, toch altijd gereed zijn, ons in te lichten of te verstrooien, 't Komt wel voor, dat mooie boeken aan leiding geven tot het ontstaan van „boek houders", in dit geval een minder ver- eerende titel Men trachte niet altijd de nieuwste wer ken te lezen, want onder de oudere zijn steeds nog zeer schoone en waardevolle exemplaren. De spreker wilde dezen avond een no velle uit 1868 vertellen, geschreven door Simon Gorter, den eersten hoofdredacteur van het oude „Nieuws van den Dag" En hij deed dat op onverbeterlijke wijze. Wij ouderen waanden ons verplaatst in een Nutsvergadering van voor 40 jaar en we leefden mee met de juist geteekende personen uit „Een praatje". Hartelijk ap plaus beloonde den spreker. Na de pauze onthaalde de heer West mijse ons eerst op enkele gedichten, o.a. van Virginie Loveling en Frederik van Eeden, en daaarna nog op een humoris tisch verhaal van een Duitsch gymnasium, benevens een zeer gevoelvol schetsje „Het poesje", alles voor de vuist weg. De woorden van dank, die do voor zitter aan het slot den begaafden spreker bracht .werden door de aanwezigen met applaus onderstreept. Kleuterschool. •Een herhaalde oproeping was gedaan om de vergadering bij te wonen om te komen tot oprichting van een kleuter school. Was de belangstelling vorige week te gering om besluiten te kunnen nemen, ook nu was de belangstelling, hoewel heel wat grooter, toch nog een teleurstelling voor het bestuur. Er waren 18 ouders van kinderen aanwezig terwijl nog 6 ouders schriftelijk toezegging hadden gedaan hun kinderen naar de school te zullen zenden. Tot stichting kan echter pas worden over gegaan met een minimum-aantal van 40 kinderen. Het bleek dat het bestuur in deze week niet stil had gezeten met het resultaat dat men over een veel beter ge legen terrein de beschikking heeft gekre- Oudkarspel, waar aanvankelijk de school gen dan het terrein aan het noordzinde van zou komen. Na verschillende besprekingen met an dere eigenaren die allen afstiutten op ver schillende bezwaren, was men tenslotte bij het D. T. S. terrein terecht gekomen. Het bleek al spoedig dat het bestuur van D. T. S. alle mogelijke medewerking wilde verleenen en ook van de eigenaresse de fa. Eecen, kreeg men de toezegging van medewerking. Dit is dus de oplossing want een geschikter terrein op een betere plaats is niet te vinden. Volgens de lijsten die het bestuur had, bleek dat er een voldoende aantal kinde ren in aanmerking kon komen. Men weet echter de medewerking der ouders hebben niet alleen dat ze hun kinderen zenden, maar ook dat geregeld het schoolgeld wordt betaald, want daar staat of valt de school mee. De leeftijd werd bepaald op 4 y2 jaar en ouder. Als uitzondering 4 jaar. Het schoolgeld bedraagt 30 ct en voor 2 kinderen 40 cent. Besloten werd de ouders van kinderen die zich nog niet opgaven nog eens op te zoeken. Is er voldoende opgave dan zal het bestuur de werkzaamheden voortzetten en hoopt men in AprilMei de school gereed te hebben. Burgemeester Wynveldt dankte namens de aanwezige ouders, het bestuur en de commissie voor het vele werk dat zij in deze hebben verricht. Voordracht van den dierenarts Stokreef. Vrijdagavond hield de afdeeling Heer- hugowaard en omstreken van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw een ledenvergadering in het lokaal van den heer Rus. De voorzitter, de heer D. de Jong, meen de de oorzaak van de belangstelling te moeten zoeken ;n het feit dat de heer Stokreef een inleiding zou houden. Het jaar 1935, aldus spreker, is voor den boe renstand geen rozengeur en maneschijn ge weest. Voor 1936 kunnen we ook niet alles verwachten, doch spr. sprak den wensch uit, dat het jaar dat we voor den boeg heb ben iets minder slecht mag zijn, dan het afgeloopen jaar. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven, dat het verzoek van de afdeeling om den post salarissen te specificeeren bij de eerstvolgende begrooting in overweging zal worden genomen. Verder was er een schrijven van de ver eeniging voor vee-arbitrage te Schagen, waarin medegedeeld werd dat deze ver eeniging pogingen zou doen om ook in an dere marktplaatsen van Noordholland, te weten Alkmaar, Hoorn en Purmerend, der gelijke vereenigingen op te richten. Hiertoe zal in Alkmaar op 8 Februari a.s. in café Central een vergadering worden gehouden, waar de heer Joh. de Veer uit Schagen zal spreken. Besloten werd de heeren M. Spaan en J. Blaauw naar deze vergadering af te vaar digen. Van de afdeeling Putten was bericht in gekomen, dat zij de motie van den heer Braat overnam en deze op de eerstvolgen de vergadering zou indienen. De motie luidt als volgt: Woensdag 5 Februari. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.30 Onze keuken. 10.VPRO-morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 12.VARA-orkest en gr.pl. 2.Voor de vrouw. 2.15 Orgelspel. 3.Voor de kinderen. 5.30 Varia tie-concert. 6.30 Lezing. 7.Sport 7.15 Kinderkoor en solist. 7.40 Viool en piano. 7.50 Toespraak. 8.Ber. 8.15 Residentie-orkest en solist. 9.15 Gr.pl. 9.30 VARA-orkest en soliste. 10.15 Ber. 10.20 Gr.pl. 10.30 Verv. concert. 11.1512.Gr.pl. en pianospel. HILVERSUM, 301 M. (NCRV-nitz.) 8.Schriftlezing. 8.159.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst 11.Ensem ble van der Horst. 1.15 Gr.pl. 1.45 Orgelspel. 2.30 Gr.pl. 3.15—3.45 Chr. Lectuur. 4.Sopraan en piano. 5.Kinderuur. 6.6.30 Landbouwhalfuur. 7.Ber. 7.15 Rep. 7.30 Gr.pL 7.45 Causerie. 8. Ber. 8.05 Oratoriumconcert m.m.v. solisten, koor en orkest (9.15 Cau serie). 10.45 Ber. 10.5011.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.50 Gr.pl. 12.05 Orgelspel. 12.35 BBC- Empire-orkest mmv. solist 1.35 2.20 BBC-Schotsch orkest 3.10 Piano-recital. 3.35 Sted. orkest Bournemouth en solist. 5.05 Kwin tetconcert 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 6.50 Piano-recitaL 7.10 Lezin gen. 7.50 Zang en piano. 8.05 Pianoduetten. 8.20 BBC-orkest m. m. v. solist. 9.50 Ber. 10.20 Cabaret. 10.5012.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.35 Gr.pL 11.20 Orkestconcert 2.50 Symphonieconcert. 4.20 Gr.pl. 4.50 Piano-recital. 5.05 Gr.pl. 5.50 Or kestconcert 9.05 RadiotooneeL 11.05 12.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestcon cert 11.20 Kamer-orkest. 1.35 Gev. concert. 3.50 Omroepkoor en solis ten. 5.20 Orkestconcert en solisten. 8.05 Omroeporkest, -koor en solist 9.5011.20 Populair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 Mi! 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 en 6.20 Zi- geunermuziek. 7.20 Dansmuziek. 8.20 Klein-orkest. 10.3011.20 Gr, pl. 484 M.: 12.20 Zigeunermuziek. I.302.20 Dansmuziek. 5.20 Klein- orkest. 6.20, 6.50 en 7.35 en 8.20 Gr.pl. 8.35 Radiotooneel. 10.30 II.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.05 Marschenconcert 9.20 Ber. 9.50 Piano-recitaL 10.05 Weerber, 10.2011.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Brussel VI. 8.9.20, Keu len 9.2011.20, Kalundborg 11.20— 12.20, Brussel VI. 12.20—14.20, Pa rijs R. 14.20—17.20, Keulen 17.20— 18.50, Parijs Radio 18.5019.55, Rome 19.5523.Weenen 23.— 24.—. Lijn 4: Parijs R. 8.059.Di sender 9.9.20, Normandië 9.20— 10.35, Lond. Reg. 10.35—12.05, Droitwich 12.0514.20, Lond. Reg. 14.20—15.10, Droitwich 15.10—18.20 Luxemburg 18.2018.50, Droitwich 18.50—19.10, Lond. Reg. 19.10— 19.50, Droitwich 19.5021.50, Lond. Reg. 21.5022.20, Droitwich 22.20— 24.—. •\l De Hollandsche Maatschappij van Land bouw, van oordeel, dat reorganisatie het belang van hare leden noodzakelijk is, ver zoekt het hoofdbestuur om binnen voegza- men tijd maatregelen te nemen, om alle hoofdbestuursleden, die crisisdiensten waarnemen te vervangen door anderen die geen crisisbaantjes vervullen en gaat over tot de orde van de dag. De voorzitter zei, dat het bestuur wel mee kon gaan met den geest van de motie. Doch den toon vond het bestuur niet goed en verder is de redactie verkeerd. De heer Spaan beweerde, dat wij allen 'n hoofdbestuursfunctie in onzen bond wel onvereenigbaar zullen achten met een lei dende functie in één of anderen crisisdienst Maar de motie bereikt haar doel niet, want de secretaris van den bond, waar 't eigen lijk om gaat, maakt volgens het reglement geen deel uit van het hoofdbestuur. Er wordt hier gesproken over crisisbaan tjes. Dit vond spr. niet op zijn plaats te genover menschen met goede bedoelingen. Besloten werd dat de afdeeling aan de motie een betere redactie zou geven. Vervolgens werd op voorstel van het be stuur besloten het aantal leden van het be stuur tot 5 terug te brengen. Lezing van den heer Stokreef. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Stokreef, dierenarts te Alkmaar, die een inleiding zou houden over: „Onvrucht baarheid en besmettelijk verwerpen bij het rundvee". Hierna werden door de aanwezigen nog enkele vragen gesteld, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Fancy fair. Zaterdag en Zondag werd in de lokaliteit van den heer Wester een fancy fair gehou den ten bate van de R.K. muziekvereeniging „Hou en Trou". De voorbereidingen tot en de leiding van de bazar waren in handen ge steld van een, daartoe door het bestuur van „Hou en Trou" uitgenoodigd, bazarcomité onder voorzitterschap van den gemeente secretaris, den heer van der Ham. De burgemeester, de heer B. J. F. Sutman Meijer, wees er in zijn openingswoord op, dat de gemeente door drang van boven af niet meer in staat is een eenigszins beteekenende subsidie aan „Hou en Trou" te geven. Spr. stelde het daarom zeer op prijs, dat de vereeniging, nu ook andere inkomsten min der worden, zelf wegen zoekt om aan de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Hoewel het bezoek Zaterdagavond niet druk was, bleken de inkomsten nogal mee te vallen, terwijl Zondagavond de geheele lo kaliteit stampvol was. Wij gelooven daarom dat het comité succes van zijn arbeid zal hebben en dat het resultaat zal zijn, dat het voortbestaan van „Hou en Trou", al thans voorloopig, verzekerd is. Tooneeluitvoering. De tooneelvereeniging Falkland van Heiloo heeft Zondagavond voor de Cultu- reele Commissie van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling 'n uitvoering gege ven met het tooneelstuk „De Meid" van Herman Heijermans. De geheele zaal van Concordia was be zet. Het aanwezige publiek heeft zeer ze ker van de uitvoering genoten, blijkens het luide applaus aan het einde van het stuk. De commissie heeft een goede keus ge daan met deze tooneelvereeniging uit te noodigen. De uitvoering werd gevolg door een ge zellig baL DE WEG HAARLEM—ALKMAAR. Op een verzoek om de rijbaan van de Breestraat te Beverwijk, een onderdeel van den Rijksweg HaarlemDen Helder, voor rijwielen gesloten te verklaren, aan gezien goede parallelwegen aanwezig zijn, ontving de K. N. A. C. bericht, dat een voorstel van gelijke strekking reeds eeni- gen tijd geleden door den hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat aan hoogerhand is gedaan. Ook hij acht een zoodanigen maatregel bevorderlijk voor de verkeersveiligheid. Uw strooibiljet verdween verfomfaaid in de mand! Uw advertentie niet! Want die stond in de krant. 57) naar het Engelsch van J. FLETCHER door mr. H. J. H. „Bickerdyke!Bickerdyke is gespaard! Ik ben gestraft! Maarals dat kind er maar niet in is Louis legde zijn hand stevig op den arm van zijn vader en wenkte Rawlinson dat ook te doen. Maar Oliver schudde hem woest van zich af. „Naar huis?... Om de moeder van dat kind onder oogen te komen...? Dat wa ter zal binnenkort wel zakken... en dan ga ik eerst daarheenen als ik hem daar vind... dood... dan zal ik hem in myn armen mee naar huis nemen... Maar tot zoolang blijf ik hier! Laat me alleen! Hij zette zich op een rotspunt en begroef het gelaat in zijn handen. Toen wees Bew achter zich en de anderen keken in de aangewezen richting. Van de lichtjes der benedenstad was er geen enkel meer te zien. HOOFDSTUK XXV. Verzoening. Heel dien nacht bleef Oliver daar zitten. Louis noch Rawlinson konden hem over halen mee naar huis te gaan, en hy toonde niet de minste belangstelling voor de hem telkens weer gebrachte berichten over den toestand in het dal. Ten einde raad lieten ze door Bew een paar reisdekens halen, sloegen die den ouden heer om en lieten hem zoo alleen. Maar Bew en Ravidge zochten een beschut plekje in de nabijheid op en bleven daar, ongezien door den ouden heer, over hem waken. En fluisterend bespraken ze daar met elkander de berichten, die ze uit de vallei hadden gekregen. Vlak voor de ont ploffing was de inspecteur met zyn agen ten bij den dam aangekomen en hadden daar een man opgepakt, die juist van den dam trachtte weg te sluipen. Deze had be kend, dat hy en Lightowler door Miriam Scarpe voor groote bedragen waren om gekocht, om voor springstoffen te zorgen en die in den dam aan te brengen. Hij had gebruik gemaakt van de afwezigheid der wachten om zyn afschuwelijke taak te vervullen. Er was een belangrijke som geld op hem gevonden. „Nu, die zal wel moeten hangen!" mom pelde Bew. „En als de politie hem niet goed bewaakt, dan slaat het volk hem dood... Wat een verschrikkelijke nacht is het toch! Ik durf er niet aan denken hoe 't er in de stad zal uitzien!" Ravidge schudde het hoofd en keek eens naar de plek, waar Oliver nog steeds in eengedoken voor zich uit zat te staren. „Ja, en dat alles toch enkel en alleen omdat die man daar Matthew Scarpe heeft weten over te halen om dat stuk grond te verkoopen! Als dat niet gebeurd was „Och ja... maar hij is er dan toch ook wel zwaar voor gestraft", zei Bew. „Ze zeggen dat hij reusachtig veel geld voor dat land heeft gegeven, maar nu kost het hem méér dan geld! Ik zou op het oogen- blik niet graag in zijn plaats zijn... al kreeg ik tien keer zooveel geld als hy nog heeft!" „Ik ook niet", viel Ravidge hem by. „Maar alles by elkaar heb ik toch echt medelijden met hem... hy is zienderoogen ouder geworden in deze paar uur!" Langzaam aan begon het water in de vallei weer te zakken, nu het groote reser voir eenmaal was leeggestroomd. Lang zaam aan kwamen de witte steenen van 't nieuwe huis weer boven de golven uit. De hooge toren was ineengestort; de boven verdieping van het gebouw eveneens; over het onderdeel was niet te oordeelen, omdat het nog onder water stond. Maar aan de andere zijde der vallei stond de oude abdy nog onverlet, schijn baar even soliede en sterk als ze al eeuwen lang daar gestaan had. „Kijk daar eens", wees Louis Rawlinson naar het oude gebouw, „dat is toch wel het meest treffende voorbeeld van wat je de ironie der omstandigheden kunt noemen! Is het niet vreemd, dat zoo'n oud, ver molmd, muf gebouw daar nog ongedeerd is blijven staan?En het moderne bouw werk, de vrucht van onzen vooruitgang techniek en beschaving... weggespoeld als een kaartenhuis?" Rawlinson keek eens terzijde naar Oliver, die zwijgend naar de overblijfselen van zijn nieuwe huis zat te staren. „Ik ben bang, dat het met hem verkeerd gaat", fluisterde hij. „Als 't zoo door gaat, verliest hy zijn verstand nog. Als we hem maar aan het praten konden krijgen..." Ze gingen omzichtig eenige schreden in de richting van den ouden man, maar ble ven plotseling roerloos staan. Ze hoorden hem opeens hardop in zichzelf praten. „Waar trotsch komt... komt schande!.. De trotsch gaat vooraf aan de verwoesting en hoogmoed komt voor den val!... De hoogmoed van den man brengt hem in zijn verderf! Met een diepen zucht stond Oliver na die woorden op en begon heen en weer te loo- pen. Rawlinson voelde een huivering door zyn leden. „Ik begin werkelijk bang te worden dat hij zijn verstand..." „Neen", zei Louis beslist. „Geen denken aan... Hij weet heel goed, wat hy zegt. Maar hy leest zichzelf de les op het oogen- blik!" „Ik moet er anders niets van hebben", hield Rawlinson vol. „Zulke spreuken en dan onder deze omstandigheden..." Maar Louis was opgesprongen en luister de aandachtig naar stemmen in de verte, die naderbij kwamen. En zoodra herkende hy niet de stem van zyn vrouw, of hij ren de het pad af, haar tegemoet. „Wat is er?" vroeg hij gejaagd. „Nieuws?" Margaret keek naar de plek, waar Oliver nog steeds in de aanbrekende schemering op en neer liep en greep haar man bij zyn arm vast. „Louis!" zei ze, haar vinger op de lippen leggend. „Voorzichtig! Bedenk eerst goed, hoe je het hem vertellen zult.. Het kind is terug!" „Gezond of..." „Hij mankeer nietsalleen wat ge schrokken en bangelijk. Hij is nu bij zijn moeder. Nog geen half uur geleden is hij teruggebracht. Endat is juist het ding, wat je zoo voorzichtig mogelijk aan vader vertellen moet..." „Wat dan?" „Wel., dat hy teruggebracht is... door mijn vader en door... Abe Hoyland! Ze hebben hem, vlak voordat de dam door brak, uit het nieuwe huis gered en ze wil den hem juist dwars door de vallei hier heen brengen, toen ze de ontploffing hoor den. Miriam had hem in het huis achter gelaten in een van de kamers, die al op or de waren en vader, die met Hoyland in den tuin liep om een of andere zaak te be praten, waarvoor Hoyland was overgeko men, hoorde den jongen huilen en roepen en toen is Hoyland door de rivier, die erg laag stond, heengewaad en heeft hem uit het huis gehaald en mee naar ons huis ge nomen. Hij zou hem al veel eerder thuis gebracht hebben maar ze moesten de heele vallei omrijden over Moor End en Ryvedale Toe, Louis, wees voorzichtig en be denk goed, hoe je het hem vertellen zult". „Ja, hoor", antwoordde Louis, als gold het de gewoonste zaak ter wereld. „Maar nu vergeet je toch wel iets, Margaret.. dat iemand van vreugde niet doodgaat! Kom., ga jij zelf maar naar hem toe... vertel jij het hem maar... alleen, als ik jou was, dan zou ik hem nog niet vertellen wie den jongen hebben teruggebracht... voorloo pig is het al genoeg, als hij maar weet, dat de jongen terug is!" Margaret ging dadelijk, zei in het voor bijgaan enkele woorden tot Rawlinson en legde, by den ouden heer gekomen, haar hand op diens schouder. Eerst door die aanraking bemerkte hy, dat ze naast hem stond. .(Slot volgt).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9