Uw Zenuwen VERSCH BROOD BIJ MET ONTBIJT. Onze JCotomèk Stad en Omgeving. Vergadering van het comité van actie te Den Haag De dam, en Jac. Pater, Amsterdam. De func ties zullen onderling worden verdeeld. Tot leden van de kascommissie werden be noemd de heeren Van der Scheer en Seit zei, beiden uit Amsterdam en B. Muller, Hilversum. In de documentatie-commissie namen zitting de heeren Roozemond, Op meer, Hottentot, Hinlopen, Van Galen en Schoen. Deze commissie heeft tot taak alle gegevens, noodig voor het onderzoek naar de nalatenschappen van wijlen Neeltje Pater te verzamelen. ONTSLAG BIJ DE ZEEUWSCH- VLAAMSCHE TRAMWEG MIJ. Aan twintig personen, werkzaam bij de ZeeuwschVlaamsche Tramweg Maat schappij in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, is ontslag aangezegd. Onder hen bevinden zich enkele conducteurs. Een afdeelings- chef is vervroegd pensioen verleend. De meesten dergenen, die door dit ont slag worden getroffen zijn hoofden van ge zinnen. WIEG IN BRAND GERAAKT. Kindje loopt ernstige brandwonden op. Gisteravond lag in de ouderlijke woning aan de Nieuwe Haven te Rotterdam een van 8 maanden, M. Heynen, ziek in de wieg. Het kind werd gestoomd. Doordat het toestel omviel, is de wieg in brand geraakt. Het kind is met ernstige brandwonden aan hoofd, schouders, borst, armen en handen in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgeno men. Voor haar leven wordt ernstig ge vreesd. AUTO-DIEVEN. Twee Nederlanders in België gearresteerd. De politie te Luik heeft twee inwoners uit Eindhoven, H. v. L. en J. v. G. onder ver denking van auto-diefstal, in Nederland ge pleegd, in hechtenis genomen. Zij werden gearresteerd te Leopoldburg, waar zij zich in gezelschap bevonden van twee Belgische he lers, meldt de N. R. Crt correspondent te Brussel. Hetzelfde parket heeft uit Nederland be richt ontvangen, dat vijf medeplichtigen van de gearresteerden door de Nederlandsche justitie zijn gevat. Tot dusver heeft men zes auto's kunnen terugvinden, die in Januari jj. in Nederland werden gestolen. AUTO RAMT HUIS. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermorgen is een auto uit Tilburg, waarin vier personen zaten, onder de ge meente Heesch door de gladheid van den weg geslipt en in volle vaart tegen de boer derij van den landbouwer Smits gereden. De auto reed door den zijmuur en kwam in het achterhuis terecht. De zijmuur stortte grootendeels in. De auto werd aan de voor zijde geheel vernield. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, doch de ma- terieele schade is zeer groot. GEVAARLIJK KINDERSPEELGOED. Brandje spoedig gebluscht. Een 5-jarig jongetje veroorzaakte gister morgen brand in de woning Lange Vogel straat 28 aan de Overzijde van het IJ te Amsterdam. De. jongen, die met lucifers speelde stak de gordijnen in brand, die in een oogwenk in lichte laaie stonden. Toe snellende buurtbewoners traden direct han delend op en slaagden erin het vuur met em mers water te dooven. Het plafond en de raamkozijnen waren inmiddels reeds, door het vuur aangetast, evenals het vloerkleed. De brandweer van de post Plaatijzerweg zorgde voor de nabluspching. De schade wordt door verzekering gedekt. GRATIS EIEREN. Gistermorgen is een met ongeveer 30.000 I' eieren geladen vrachtauto uit Aalten door de gladheid van den weg bij de Waaiersluis te Gouda van den Haastrechtschendijk gereden en omgeslagen. Ruim een derde van de la ding ging verloren. Velen konden gratis een emmers gekneusde eieren halen. De wagen, die diep in de modder was gezakt, is later opgetakeld. COCAÏNE. Op verzoek van de justitie te Maastricht zijn de 34-jarige Pool M., te Kanne (Belg. Limb.) en zijn Duitsche echtgenoote gear resteerd. Zij blijken herhaaldelijk cocaïne aan een in Noorc'.-Limburg in hechtenis ge nomen handelaar, zekeren P. H. te hebben geleverd. VRAGEN NAAR AANLEIDING BLUE BAND-ADVERTENTIE. Van het Eerste Kamerlid van Vessem aan den minister van sociale zaken. Het N.S.B.-Eerste Kamerlid, de heer van Vessem, heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van sociale zaken: 1. Heeft de minister kennis genomen van de door den directeur van het Rijks Insti tuut voor de Volksgezondheid in reclame- vorm afgegeven verklaring omtrentpakjes Blue Band margarine, welke op 30 Januari j.L in verschillende dagbladen als adver tentie op de eerste bladzijde is geplaatst en door welke verklaring de indruk wordt ge wekt, dat het gebruik van Blue Band mar garine voor de volksgezondheid beter zou zijn, dan het gebruik van de beste Holland- sche winterboter? 2. Is de minister bereid te onderzoeken, door welke invloeden de bedoelde ambte naar er toe is gekomen op deze wijze met terzijdestelling van het belang der volksge zondheid zijn ambtelijke positie aan te wen den ten behoeve van reclame voor een in ternationaal margarinebedrijf en ter bena deeling van het nationale zuivelbedrijf en van de nationale veehouderij? 3. Is de minister bereid maatregelen te treffen, waardoor herhaling van een derge lijke handelwijze voorkomen kan worden? Een telegram van den Bond van melkveehouders te Rotterdam. Het hoofdbestuur van den Bond van komen tot rust, kal- meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. melkveehouders te Rotterdam, in vergade ring bijeen, heeft aan den minister van sociale zaken een telegram gezonden, waar in ernstig geprotesteerd wordt tegen het op treden van den directeur van het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid inzake de af gifte van een verklaring over het vitamine gehalte van Blue Band, voorkomende in verschillende bladen. Het verzoekt den minister dringend maat regelen te willen treffen, „waardoor derge lijke oneerlijke concurrentie met behulp van een rijksambtenaar" verboden wordt. CONTROLE OP OLIËN EN VETTEN. Van een regeling door de vetten- fabrikanten voor te stellen, is te bevoegder plaatse niets bekend. Het Ned. Weekblad voor Kruidenierswa ren heeft dezer dagen gemeld, dat het in de bedoeling moet liggen, de reeds bestaande controle op de productie van boter en mar garine uit te strekken tot alle eetbare oliën en vetten. Het Alg. Ned. Persbureau heeft naar aanleiding hiervan inlichtingen ver zocht te bevoegder plaatse, waar men her innerde aan de j.1. Vrijdag gepubliceerde mededeeling aangaande verlaging van de heffing op spijsolie, maar er voorst op wees, dat met betrekking tot bovenbedoeld be richt onderscheid moet worden gemaakt tusschen oliën en vetten. De oliefabrikanten hebben een bepaalde regeling aan de auto riteiten voorgesteld en als gevolg daarvan is toen de desbetreffend maatregel geno men, Maar van een regeling, door de vet- tenfabrikanten voor te stellen, is niets be kend. „DE BEUL" TE UTRECHT OPGEVOERD. Geen wanordelijkheden. In de Schouwburgzaal van het N.V. Huis te Utrecht heeft de Amsterdamsche Tooneel- vereeniging gisteravond op uitnoodiging van de Utrechtsche Schouwburgvereeniging voor haar leden een opvoering gegeven van „De Beul". Er was een nauwkeurige selectie toegepast by het toelaten van nieuwe leden tot de ver- eenigiiig. Gister waren echter in de stad aan vele woningen strooibiljetten verspreid, waarin men werd opgewekt om, indien men tegen de Godslasterlijke opvoering van „De Beul" was, des avonds om halfacht te komen protesteeren op de Oude Gracht. De politie had de noodige maatregelen genomen. Ge- ruimen tijd voor den aanvang groepen hier en daar eenige menschen samen, nieuws gierigen, maar ook N.S.B.'ers. Het bleef ech ter rustig. Toen het acht uur was ging aan den overkant van de Oude Gracht even een beroep op: Weg met „De Beul". Onmiddellijk begaf een inspecteur van politie zich naar het groepje, vanwaar het geroep kwam, om tot doorloopen te manen. Eenige malen werd daarna nog het geroep: Weg met „De Beul" herhaald, doch de samenscholing werd onmiddellijk met assistentie van eenige agenten de gracht opgedreven. Verder bleef het rustig, al circuleerde men 'ook rustig rond het N.V. Huis. Tijdens de voorstelling zelf is het in de zaal volkomen rustig gebleven. GENERAAL BOOTH TE ROTTERDAM. Gisteravond heeft mevrouw Evangeline Booth, generaal van het Leger des Heils, een bezoek gebracht aan Rotterdam. In een besloten bijeenkomst heeft zy de Rotter- damsche Heilssoldaten toegesproken. Zy begaf zich na afloop onmiddellijk per auto terug naar Amsterdam. Daar zal vandaag een soortgelijke bijeenkomst worden ge houden voor Heilsofficieren. Donderdag verlaat de generaal ons land. BEJAARDE DAME IN EEN HUIS VOL GAS. Op het nippertje van den verstik kingsdood gered. In haar huisje ar.n de Lange Willemsteeg 10 te Gouda is gistermiddag de 79-jarige alleenwonende juffrouw C. Danes bewuste loos gevonden. Ze bleek door gas te zyn bedwelmd. De vrouw ging iederen middag eten. by haar zuster, doch gisteren bleef ze weg. Haar familie werd ongerust en een nicht begaf zich naar de woning, om zich op de hoogte te stellen. Toen zij de buitendeur opende, kwam een sterke gaslucht haar tegemoet en vooral de binnenkamer was vol met gas, op den grond lag de vrouw in bewusteloozen toestand. Buren, die gewaarschuwd waren pasten op het slachtoffer kunstmatige ademhaling toe en na eenigen tijd vertoonden zich de levens teekenen. Op advies van een dokter is zy per auto van den Geneesk. Dienst naar het van Iterson-ziekenhuis vervoerd, waar na ver dere behandeling het bewustzijn geheel te rugkeerde. De toestand gaf gisteravond geen reden tot bezorgdheid. De oorzaak van het geval kon spoedig worden achterhaald. De' vrouw had de gaslamp in de woonkamer af gestoft en daarby was het afsluitertje, waar aan twee kettinkjes zitten, overgehaald. PLOTSELING STERFTEGEVAL IN DE RAADSZAAL. Dordtsch gemeenteraadslid tijdens zijn rede overleden. Dinsdagmiddag tijdens de vergadering van den gemeenteraad van Dordrecht, terwijl hij zelf het woord voerde, overleed de heer C. S. C. van Waalwijk van Doorn. De vergade ring werd onmiddellijk geschorst en 's avonds om 8 uur werd in een speciaal daarvoor belegde rouwzitting door burge meester de Gaay Fortman een ontroerend in memoriam gesproken. De heer van Waalwijk van Doorn behoor de tot den Vrijheidsbond en was 55 jaar oud. Onder voorzitterschap van mr. dr. E. W. Catz heeft gistermiddag het comité van actie voor versch brood aan het ontbijt, in hotel Paulez een vergadering gehouden, waarin verscheidene sprekers het woord hebben gevoerd. Vele vertegenwoordigers van belanghebbende organisaties waren uitgenoodigd, o.m. van den Bakkers Pa troonsbond, van de Centrale landbouwar- ganisaties, van Horecaf en andere hotel houdersbonden, van middenstandsorgani saties, het Algemeen Verbond van werkge vers, de maatschappij voor nijverheid en handel, de Vereeniging van huisvrouwen en de Chr. Vrouwenbond. Rede van mr. Catz. De voorzitter heette de aanwezigen wel kom. Het essentieele van ons betoog, aldus spr., zal in regeeringskringen, naar wij vertrouwen, aandacltig worden bestu deerd. Dit mede in verband met de bin nenkort te verwachten behandeling van de begrooting van sociale zaken in de Eerste Kamer. Moge bij die gelegenheid minister mr. Slingenberg aan de materie volledige aandacht schenken en zijn standpunt nauwgezet overwegen. Zonder maar in eenig opzicht te willen tornen aan het verbod van nachtarbeid, aldus spr., beoogt het comité de mogelijk heid te scheppen, dat de uren van vervoer en aflevering van versch brood aanmerke lijk worden vervroegd. Deze zaak is een consumentenbelang. Het behoeft geen be toog, dat het comité allerminst blind is voor de vele vraagstuken, die opgelost moeten worden. Het verwijst hier naar het buitenlandsche voorbeeld. In allerlei landen is evenzeer de nachtarbeid verbo den. Toch is het er mogelijk, op een vroeg tijdig uur versch brood in de winkels af te leveren. In de verwachting dat dit samenzyn een belangrijke schrede zal vormen op den weg naar verbetering, verklaarde mi. Catz de vergadering voor geopend. De secretaris, de heer Ph. Vos, uit Am sterdam, deelde mede, dat bericht van verhindering was ingekomen van het Eer ste Kamerlid J. ter Haar, die wegens ziek te .niet kon komen, van het Tweede Kamer lid, mej.- Frida Katz, van den secretaris generaal van het departement van sociale zaken, mr. Scholtens, en van oud-minister dr. Posthua. Hierna volgde een inleiding van den heer L. Snapper, bakkerspatroon te A- sterdam. Rede van den heer Snapper. Ook deze spr. verklaarde, dat hy niet wenschte te tornen aan het verbod van nachtarbeid. Maar in den ijver voor de belangen van de arbeiders te zorgen is men z.i. in 1919 te ver gegaan. Men beweert, dat door invoering van allerlei machines, waaarop ook dr. ir. Hacke, directeur-generaal van den ar beid, heeft gewezen, de werkloosheid on der de bakkersgezellen nog zal vermeer deren, daar personeel overtollig zal wor den. Thans worden al die machines echter slechts gebruikt om het den vorigen dag gebakken brood op versch brood te laten lijken. Wij wenschen in de gelegenheid te worden gesteld, werkelijk versch brood te leveren zonder gebruikmaking van deze machines, die nogal kostbaar zijn en niet binnen het bereik liggen van den kleinen middenstandsbakker. Indien deze zaak niet verpolitiekt wordt, is spr. ervan overtuigd, dat de overheid zal medewerken in het belang van het bakkersbedrijf, van de consumen ten, van de meelfabrikanten, van de meelfabrikanten, van de transportbedrij ven en van de transportarbeiders. Rede van dr. A. van Raalte Vervolgens heeft dr. A. van Raalte, di recteur van den Keuringsdienst voor wa ren te Amsterdam, die als adviseur van het comité optreedt, het woord gevoerd. Hij behandelde o.m. de nieuwe techni sche vindingen. Uit proeven is gebleken dat men geen verschil kan proeven tus schen versch en z.g. gekoeld brood. Hier door is het dus mogelijk 's morgens om 7 uur gekoeld brood af te leveren, hetgeen de wet niet verbiedt. Maar het afleveren van versch gebakken brood is wél verbo den. Nu men om 7 uur ook door technische verbeteringen versch brood kan afleveren, is het in het belang van den consument dat de wet op dit punt wordt herzien. (Ap plaus.) Voorlezing van de rede van den heer Staal. De heer J. F. Staal, directeur van Kras- napolsky te Amsterdam, zou eveneens op deze vergadering het woord voeren. Op het laatste oogenblik was hij evenwel ver hinderd. Zyn rede werd voorgelezen door den secretaris van het comité, den heer Vos. Er werd in gewezen op het belang voor het hotelbedrijf by het verkrijgbaar stellen van versch brood bij het ontbijt. Ofschoon verschillende hotels er toe zyn overge gaan zelf brood te bakken, is dit toch niet wat wij hebben moeten. Het is in hoogste instantie uitgemaakt, dat een hotelkeuken niet als bakkerij wordt beschouwd. Maar vele hotels zijn niet voldoende in gericht en hebben geen deskundig perso neel om brood te bakken. Hetgeen de hotelhouders in deze verga dering vragen, aldus de lezing van den heer Staal, is echter zuiver nationale zaak, daar met het slagen van de actie de be langen van de bakkers, de boeren, de ar beiders en het heele publiek zyn gebaat. Er is nog gesproken door den heer J. C. Grootel uit Amsterdam, het lid van het comité, den heer H. Schaap—Simons, tandarts te Amsterdam, den heer Carl. Niemöller, eveneens lid van het comité, den heer van der Leeuw, voorzitter van den Kon. Ned. Middenstandsbond, den heer van de Blom en den heer Vos. welke laatste de cijfers, welke tegenstanders in de pers hebben gepubliceerd, bestreed. Spr. merkte nog op dat het comité de loonkwestie niet kan behandelen, daar dit de actie zou benadeelen. Mr. Catz heeft een kort slotwoord ge sproken. PROTEST TEGEN EEN FILM- VERTOONING. Door Nationaal Herstel. Het hoofdbestuur van het verbond voor Nationaal Herstel heeft aan den burge meester van Amsterdam een telegram ge zonden, waarin geprotesteerd wordt tegen de aangekondigde vertooning van de film Kermesse Heroique, welke kwetsend moet worden geacht voor onzen vrijheidsstrijd tegen Spanje en in het bijzonder de Vla mingen in hun nationale eer aantast. KONINGIN EN PRINSES IN TIROL. Prinses Juliana heeft gisteren met haar gevolg den ochtend doorgebracht met het houden van ski-oefeningen op de oefen- weide. 's Middags zyn de koningin en prin ses Juliana in een met een paard bespannen slede uit rijden gegaan. DREIGEND CONFLICT IN MEUBEL INDUSTRIE. De rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn., zal Vrijdag op het departement van sociale zaken een bespreking hebben met partijen, betrokken bij het dreigend conflict in de meubelindustrie. DISTRIBUTIE GOEDKOOPE MARGARINE. Verdeeling van de beschikbare hoe veelheid over meer gezinnen? Naar wy van bevoegde zyde vernemen, is een bericht, als zou de regeer ing voor nemens zijn, de distributie van goedkoope margarine uit te breiden tot een grooter aantal ondersteunde gezinnen, doch de hoe veelheid, die per hoofd beschikbaar wordt gesteld, te verminderen, zeer voorbarig. Wel wordt de mogelijkheid onderzocht op deze wijze een grootere categorie personen bij de distributie van goedkoope margarine te betrekken, maar dit vraagstuk verkeert nog slechts in een stadium van overweging. Er is nog in het geheel geen decisie geno men en zelfs is het zeer twijfelachtig, of de beslissing zal gaan in de richting, in boven bedoeld persbericht genoemd. Als een be zwaar wordt gevoeld het feit, dat, wanneer goedkoope volksmargarine aan een grooter aantal gezinnen wordt verstrekt, de groote gezinnen een kleiner hoeveelheid zullen krijgen. Dit is één der noodwendige gevol gen van een verdeeling der beschikbare hoeveelheid over meer gezinnen. Aan vergrooting yan het quantum is een belangrijk financieel bezwaar verbonden in verband met het feit, dat de door de be grooting aangegeven grenzen niet mogen worden overschreden. DE MOORD OP DEN PASTOOR. Ook de Bossche justitie mengt zich in de zaak. Dezer dagen bevond mr. Dubois, de Bos sche officier van justitie, zich te Well bij Duitschland om een onderzoek in te stellen naar een zaak, die thans nog wordt gehuld in de nevelen der officieele geheimzinnig heid. „Weldra zal men er meer van hooren", was de eenige, poovere mededeeling, waar toe men zich te bevoegder plaatse liet ver leiden Het is aan „Het Volk" evenwel gebleken, dat mr. Dubois tijdens zijn verblijf ook een paar menschen heeft verhoord, die hem in lichtingen verschaften over den moord op pastoor Litjens te Geysteren. Naar men weet, valt Geysteren niet in het gebied van den Bosschen officier, maar in dat van zyn ambtgenoot te Roermond. Het politie-onderzoek heeft nog steeds geen positief resultaat opgeleverd; uit de katholieke bevolking is de wensch kenbaar gemaakt, een permanente „priesterwacht" in het Limburgsche grensgebied in het le ven te roepen, opdat een geestelijke, die evenals de pastoor Litjens uit zyn wo ning wordt gelokt onder het voorwendsel, dat een stervende zyn bijstand noodig heeft, niet meer zonder bescherming de pastorie zal hoeven te verlaten. PROF. KRABBE t. In den ouderdom van 74 jaar. In den ouderdom van 74 jaar is te Leiden overleden prof. mr. H. H. Krab be, oud-hoogleeraar in het staatsrecht aan de Leidsche universiteit. De begra fenis zal plaats hebben op Vrijdag 27 Jan. a.s. op Rhynhof te Leiden. WIJZIGING PENSIOENWET. Spoorweg-ambtenaren. In de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer inzake het wetsontwerp tot wij ziging van de pensioenwet voor de spoor wegambtenaren 1925 zegt de regeering, niet te kunnen toegeven, dat het ontwerp zou strijden met de rechtvaardigheid in het al gemeen. Met het ontwerp wordt juist be oogd, zoowel in de onderlinge verhouding der pensioenen als in hun verhouding ten opzichte van het huidige loonpeil de door de gewijzigde tijdsomstandigheden gescha pen onevenredigheden weg te nemen, het geen eer in het belang der rechtvaardigheid dan daarmede strijdend moet worden ge acht. f Wat de beschouwingen omtrent de on aantastbaarheid van pensioenen als uit gesteld loon betreft, wordt v<^ naar het antwoord op soortgelijke i Zei» wingen by de gedachtenwisselim. JfS,chov»- Tweede Kamer. de KEES FRENAY WEER GEROYEERjv Thans uit de party van majoor ic In „Het Volk" lezen we; un- De heer Kees Frenay, de bekende rant in de partyen van het uiterst li u" en rechtsche geweld is nu ook weer e anti-semietische party van majoor de geroyeerd. Op een vergadering te p waar hy en majoor Kruyt zouden spru ging hy tot ieders verwondering rende anderhalf uur hevig tekeer teg»» lerlei politieke partyen, en tenslotte ook f1" gen die van majoor Kruyt, waarop g hem, toen hy daarna aan het woord kw 6 prompt royeerde. li ONTMOETING MET TWEE PANTERS. Een onverschrokken dessanua. In het Zuid-Blitarsche, dezelid* streek w een groote koningstijger werd Sesignaleerd/du daar in een der dessa't een Javaansche vrouw verscheurde, schijnen zich ook panters on t houden. Naar het „Soer. Hbld." meldt, zich een der dessalieden in de dichte bóssthea om hout te sprokkelen, toen zijn beide hond»» door twee panters werden aangevallen. ]U Javaan, voor geen klein geruchtje vervuri mengde zich met een mes gewapend dadelijk in den strijd. Het eene monster gaf hij sta houw over den kop, zoodat het dier bctnt0 maakte; zijn metgezel werd den buik optMi. reten. Deze moedige daad werd alzoo beloond met een panterhuid, welke door den desltman voor 15 werd verkocht. STAKING BIJ DE „SHELL" OP CURACAO. De werklieden van de Shell Oil Company te Willemstad op Curacao zyn gisteren i staikng gegaan. Zy eischen verhooging van loon. Het A.N.P. meldt nader: Naar aanleiding van het bericht als zou er bij de Cura?aosche Petroleum My. te Wil. lemsstad een staking zyn uitgebroken, heb. ben we ons tot de directie dier My. gewend die ons dit bericht bevestigde. De direct» voegde er echter aan toe, dat deze stakinj niet van invloed is op den gang van het be drijf. Naar ons nog ter oore kwam, hebben kor ten tyd geleden de Venezolaansche arbei ders met staking gedreigd, wanneer zekere eischen niet werden ingewilligd. De directi» heeft deze aangelegenheid toen met bedoel de arbeiders geschikt. Echter hebben than» de Cura;aosche arbeiders bepaalde voor waarden gesteld en zy zyn aangezien die niet ingewilligd werden in staking ge gaan. Naar men ons echter verzekerde, behoeft aan deze staking geen bijzondere beteekenk te worden gehecht DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Doelenstraat 30, TeL 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat beden staan ingeschreven: groep bouwvakken: 1 bouwkundige, 2 opz. teekenaars, 1 waterbouwkundige, 6 glas in loodzetters, 1 glazcnwasscher, 1 steenbik ker, 1 steenhouwer, 4 stratenmakers, 1 stra- tenm.-opperman, 1 stuc.-opperman, 2 tegel zetters, 6 betonwerkers, 1 betoncmailleur, 43 opperlieden, 30 stucadoors, 57 mciselaan, 17 voegers, 68 schilders, 130 grondwerken, 120 timmerlieden; groep metaalindustrie: 2 autog. iasschers, 19 bankwerkers, 5 blikslagers, 4 carrosserie bouwers, 2 constructiewerkers, 14 electri- ciens, 3 fitters, 1 fraiser, 2 instrumentma kers, 2 kernmakers, 2 ketelmakers, 7 klin kers, 17 loodgieters, 2 lljnwerkers, 11 chinisten, 3 mach. teekenaars, 10 metail- draaiers, 1 metaalvyler, 2 metaalslypen, monteurs, 3 orgelmakers, 2 plaatwerken» rijwielherstellers, 1 rijwiellakker, 6 scheeps bouwers, 2 scheepstimmerlieden, 1 scheep»- werktuigkundige, 11 smeden, 12 stoken, 1 tandtechniker, 1 tegenhouder, 1 voortl*»®" der, 3 vuurwerkers, 7 wagenmakers, 1 werk" tuigbouwkundige, 13 yzerwerkers, 1 bereider, 3 zandvormers; groep voedings- en genotmiddelen: 49 sl" garenmakers, 2 kistenplakkers, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers, 12 slagers, 2 koks, 6 coladebewerkers, 1 suikerbakker, 1 choc. dragist, 20 bakkers, 2 bierbottelaars, 1 zuivelbereider; I groep verkeerswezen: 58 chauffeurs, koetsiers. 1 stuurman gr. vrt.; 5 motorschip* pers, 24 pakhuisknechts, 20 magazijnbedien den, 6 kellners, 1 buffetchef, 1 hotelknecht, 2 loopknechten; groep boek- en steendrukkeryen: 7 letter zetters, 4 drukkers, 9 boekbinders; groep houtbewerking: 25 meubelmakers 11 stoffeerders, 9 mach. houtbewerkers kistenmakers, 4 borstelmakers, 1 beitser, beeldhouwer, 1 kuiper: groep landbouwbedrijven: 15 tuinlied 29 boerenarbeiders, 4 bloemisten; groep handel: 22 vertegenwoordigWS winkelbedienden, 1 colporteur; overige beroepen: 4 wasschers, 5 klee kers, 2 rietwerkers, 8 schoenmakers, 1 c maker, 1 port. huisknecht; 1 verfbereider, kalkbranders, 2 huidenzouters, 4 'ncass®. ders, 6 zakkenstoppers, 2 secretarie-am naren, 1 onderwijzer, 1 electr.-techn. in» j nieur; 1 klompenschilder, 1 tegelmaker, cartonnagebewerker, 21 kantoorbedten 4 administrateurs, 1 boekh.-corresp.; troleur, 42 transport- en 317 los-wb®1 gedeeltelijk werkloos: metaalindustri tabaksindustrie 14, overige beroepen 9, jeugdige werkzoekenden beneden in diverse beroepen: 36; g vrouwelijk personeel: 1 stendtyr13 kantoorbedienden; 5 verkoopsters; 3 boden, 9 dagmeisjes, 12 werksters 1 houdster, 1 mangeljuffrouw. Alkmaar, 1 Februari 1936. i

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10