IBIS SHAG Dobbelmann lekker... man? DE OLYMPISCHE WINTERSPELEN. OLYMPIADE. ALKMAARSCHE COURANT yan WOENSDAG 5 FEBRUARI 1S36 SPORT. Rustige dag voor de Nederlaridsche equipe. Ververschingen geserveerd door Hitler's lijfstandaard. HET SNEEUWT EINDELIJK! Korte berichten. Glimlachje DE R. A. I.-TENTOON STELLING. VOOR DE PIJP ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG tBinnenland Garmisch-Partenkirchen, 4 Febr. Eindelijk.... het sneeuwt. Toen Garmisch vanmorgen ontwaakte, constateerde het met een zucht van verlichting, dat straten en daken met een witte sneeuwlaag bedekt waren en het bleef sneeuwen, nu eens har der, dan weer minder, maar toch den ge- heelen dag door. En ditmaal bij een tem peratuur van om of onder het vriespunt. Deze sneeuw deed de laatste angst verdwij nen, dat het skiprogram in gevaar zou kun nen komen. Als de vorst nu doorzet, I:an ook de bovenste laag van de ijsbaan op het Riessermeer worden afgeschaafd en zal men geen gebruik behoeven te maken van de reservebaan op het Ferchenmeer, bij liet hooger gelegen Mittelwald. Mocht dit eeh ter het geval zijn, dan zijn thans reeds alle maatregelen genomen, om ook daar publiek en pers een goede accomodatie te verzeke ren. Alleen het bobprogram schijnt nog in gevaar, aangezien de bobbaan door den bij na warmen regen, die in de laatste dagen is gevallen, ernstig te lijden heeft gehad, voor al in de bochten en in het bijzonder de Bayernbocht. Van Duitsche zijde verzekert men echter, dat ook dit nog in orde komt. Nu vandaag sneeuw is gevallen en de vorst schijnt door te zetten is men nog vanavond met man en macht aan het werk getogen om de baan te herstellen. Groote ijsblokken worden bij de Riessersee uitgezaagd en naar de bobbaan vervoerd, die er opnieuw mee geplaveid wordt. Men hoopt, dat over enkele dagen de bobbers op de baan zullen kunnen trai nen. Vandaag hebben ook de skiploegen gele genheid gehad in het Skistadion te trainen en konden in het Kunstijsstadion ook de ijs- hockyspelers trainen. De Nederlandsche schaatsenrijders hebben na de vermoeiende reis van gisteren een rustigen dag gehad. Vanmorgen maakten zij een wandeling van het hotel Riessersee naar het dorp en van middag hebben ze op de Riessersee het ijs verkend. Overigens is Garmisch-Partenkirchen ge reed om de bezoekers te ontvangen. In de thans wit-besneeuwde straten steken de vlaggen van alle nationaliteiten waarbij het rood van de Hakenkruisvlag en hel wit van de Olympische vlag domineeren kleu rig af tegen het groen der overal opgerichte eere-poorten en de groene slingers waarme de de meeste gebouwen versierd zijn. Op verschillende kruispunten staan luidspre kers-installaties opgesteld, die op bepaalde tijdstippen muziek en ook mededeel ingen, op de Winterspelen betrekking hebbend, uitzenden. Met het oog op de Spelen is het station belangrijk uitgebreid met eenige perrons en een nieuwe hall, terwijl ook een nieuw raadhuis dezer dagen is geopend en een nieuwe Festhalle is ingewijd. In deze laatste, die in eenvoudige Beier- sche stijl is opgetrokken, heeft hedenavond het Organisatie-Comité van de Olympische Winterspelen de persvertegenwoordigers ontvangen en een diner aangeboden, dat een zeer geanimeerd verloop had. In totaal wa ren ongeveer driehonderd gasten aanwezig. Omtrent deze bijeenkomst kan in aan sluiting op het reeds medegedeelde, nader worden gemeld, dat aan de hoofdtafel o.a. zat de voorzitter van het I.O.C., graaf de Baillet Latour. Een interessante bijzonderheid was, dat het geheele diner geserveerd werd door le den van den lijfstandaard van Adolf Hitier, die slechts als zoodanig kenbaar waren aan de zilveren bies op den pantalon en het bruine hemd, dat zichtbaar was onder het keurige witte kellnersjasje, op welks revers de zwarte omslagen met de dubbele zilveren S. van den lijfstandaard van den Führer waren gestikt. Hitier is heden te München aangekomen, Hoewel het officieel nog niet wordt mede gedeeld, schijnt het zoo goed als zeker te zyn, dat Hitier zelf in gezelschap van de meeste leden van de Rijksregeering Don derdag a.s. de openingsplechtigheid zal bij wonen. Officieele persontvangst. Garmisch-Partenkirchen, 4 Febr. De officieele feestelijkheden ter gelegenheid van de Olympische Winterspelen werden hedenavond ingeleid met een bijeenkomst der binnen- en buitenlandsche persverte genwoordigers, belegd door het Organisatie Comité der Winterspelen, in samenwerking met het Rijksministerie voor Volksvoorlich ting en Propaganda. De president van organisatiecomité, dr. Karl Ritter von Halt, heette de gas ten hartelijk welkom. Verder zeide hij o.m.: „Gij, dames en heeren, ziet met critischen blik de geheele organisatie van de spelen en de wijze, waarop Duitschland zijn taak hierbij, getrouw aan het Olympische proto col vervult. En hier in de plaats zelf kunt ge u ervan overtuigen, hoe heel de bevol king op de Vierde Olympische Winterspelen is ingesteld en ernaar streeft een Olympi sche prestatie op het stuk van gastvrijheid te leveren. Gij zijt hier gekomen om de we reld verslag te geven van de Olympische Winterspelen en alles wat daarmede samen hangt te schilderen. Wij zullen u bij deze schoone, maar moeilijke taak steunen. Wij hebben de appartementen voor de sportpers op alle wedstrijdterreinen zoo ingericht, dat uw werk om over de Spelen te schrijven, verlicht wordt". Nadat dr. Ritter von Halt zijn toespraak in het Fransch had herhaald, begroette de perschef der rijksregeering, staatssecretaris Walter Funk de aanwezigen namens de rjjfcftrpgftering. „De deelneming een de Olympische Winterspelen in Garmisch-Par tenkirchen",. zoo zeide hij verder, „is buiten gewoon groot en overtreft die bij vroegere wedstrijden van deze soort verre. De Duit sche rijksregeering begroet dit feit niet slechts in het belang van de sport, maar ook op grond van de overweging, dat de men- schen, die naar de Olympische Spelen ko men sportlieden, pers en publiek ver van alle politieke verwarringen en vergis singen naar Duitschland zijn gekomen en omdat wij kunnen verwachten, dat deze be zoekers het nationaal-socialistische Duitsch land zullen zien, zooals het werkelijk is en niet zooals zij het voorstellen, die dit Duitschland bedriegen en haten. Onze gasten uit het buitenland zullen een staat vinden met nieuwe politieke en so ciale vormen, die door nieuwe, meest jonge mannen wordt geregeerd en die zoekt naar een nieuwe levensstijl. Het geheele Duitsche volk beleidt heden de Olympische idee, en als thans bekend wordt, dat de stichter van de Olympische Spelen van den modernen tijd, Pierre de Coubertin, candidaat zal worden gesteld voor den Nobelprijs voor den Vrede van 1936, zoo stemmen wy daarmee op de meest krachtige wijze mee in. Wij hebben daarbij slechts één wensch, n.L dat een vernieuwing van de Olympische gedachte ook deze uit werking zal hebben, dat de volkeren der aarde van thans, zooals eens de staten der oude Grieken, gedurende den tijd van de Olympische Spelen, allen politieken strijd en twist ter zijde zullen stellen en dat in het Olympische jaar ook de politieke ophitsing en het geroep van oorlog mag verstommen. Indien onze gasten uit het buitenland hun aanwezigheid in Duitschland kunnen benutten om het Duitsche volk en den Duit- schen staat van heden grondig te leeren kennen, dan zullen zij tot de erkenning ko men, dat er in Duitschland thans wederom iets groots en schoons tot stand wordt gebracht. Het hoogste doel van elke werk zaamheid op het gebied van de pers moet zijn, dat zij de waarheid dient. Want slechts die pers zal in de geschiedenis stand hou den, welke verslag geeft van de waarheid. Spr. hoopte, dat het werk van de pers bij de Olympische Winterspelen door de gron dige voorbereiding en door het ter beschik king stellen van het omvangrijke technische apparaat zal worden vergemakkelijkt en dat in het bijzonder de buitenlandsche persver tegenwoordigers zich in Duitschland op hun gemak zouden voelen. De rede van staatssecretaris Funk werd beantwoord met een korte toespraak van den vice-president van de Internationale Sportpers Organisatie, Drigny, die de verze kering gaf, dat de internationale pers in den geest van de Olympische idee in Garmisch- Partenkirchen haar arbeid zou verrichten. in Bijeenkomst van chefs de mission. Garmisch-Parteirkirchen, 4 Febr. In het Olympia-Haus van het Skistadion is op uitnoodiging van den president van het Duitsche Olympische Comité, rijkssportlei der von Tschammer und Osten, een gezel lige bijeenkomst gehouden van de chefs de mission van alle deelnemende landen. Tot de aanwezigen behoorden o.m. de pre sident van het I.O.C., graaf de Baillet La- tour, de president van het Amerikaansche Olympische Comité, Avery Brundage, en verder majoor Oestgaard, Noorwegen, graaf Hamilton (Zweden), Take Aso (Japan), dr. Theo Schmidt (Oostenrijk). Von Tscham mer und Osten hield een korte begroetings rede, waarin hij den wensch uitsprak, dat alles bij de spelen kameraadschappelijk zou toegaan. De voorzitter van het I.O.C., graaf de Baillet Latour, sloot zich hierbij aan en verklaarde, dat de IVe Olympische Winter spelen op een wijze voorbereid zijn, welke haar weerga niet vindt. De Zweedsche Olympische ploeg heeft een oefenwedstrijd gehouden voor den 18 K.M.- afstandloop op een traject van 5 K.M. tus schen de Gubiberg en de Klail, hetwelk driemaal moest worden afgelegd. Zeventien, loopers gingen van start, waaronder ook eenigen, die hebben ingeschreven voor den combinatiewedstrijd en den 50 K.M. afstand loop. De beste prestatie leverde Ivar Lind- gren met den tijd van 1 uur 2 min. 55 sec.; hiema volgden Nils Engkund in 1 uur 4 min. 41 sec.; Allan Karlsson in 1 uur 4 min. 53 sec. en Arthur Haggblad in 1 uur 4 min. 54 sec. Uit deze tijden blijkt duidelijk, dat dit puikje van de Zweedsche skiloopers wei nig voor elkaar onderdoet. De Amerikaansche skiloopers hebben van daag eveneens een oefenwedstrijd gehou den over een totalen afstand van 15 K.M. De beste man was Magnus Satre vóór Bir- ger Torrissen, Warren Chivers Edward Blood, Richard Parsons en Ottare Satre. De tijden werden niet bekend gemaakt. Vandaag zijn ook de Amerikaansche ijs hockeyspelers te Garmisch-Partenkirchen aangekomen; zij zijn dadelijk met de trai ning begonnen. De Japansche Olympische ploeg heeft he den een tea aangeboden aan alle aanwezige chefs de mission, waarbij twee Japansche films werden vertoond, welke een beeld ga ven van de wintersport in Japan. De rol prenten oogstten veel geestdrift. Het ijshoekeytournooi; het pro gramma van Donderdag. Garmisch-Partenkirchen, 4 Febr. De tijdindeeling van het ijshockeyprogram- ma van den' eersten dag (Donderdag) der Olympische Winterspelen is bij loting als volgt vastgesteld: 14.30 uur: Hongarije—België in het Ijs stadion; Canada—Polen op de Riessersee. 15.30 uur: Ver. Staten—Duitschland het Ijsstadion. 21.00 uur: Zweden—Japan in het Ijssta dion. De afdalingswedstrijden; het resultaat der loting. G a r m i s c h—P artenkirchen, 4 Febr. Heden heeft ook de loting plaats ge had voor de afdalingswedstrijden voor da mes en heeren op de Neuner-baan op de Kreuzeck. Van de 125 ingeschreven heeren zullen slechts 70, behoorende tot 21 landen, aan den start verschijnen en bij de dames van de 59 ingeschrevenen slechts 40, 14 lan den vertegenwoordigend. Bulgarije heeft zich geheel teruggetrokken. Niet alle start nummers werden bij de loting vastgesteld, maar de deelnemers werden eerst in drie groepen ingedeeld en deze werden vervol gens geloot. De snelsten zullen het eerst starten. Bij de heeren zijn dit: Gustav Lantschner (Duitschland), Emile Allais (Frankrijk), Birger Ruud (Noorwegen), Ja mes Riddell (Engeland), Franz Pfnür (Duitschland), Per Possum (Noorwegen), Peter Lunn (Engeland) en Roman Wörndle (Duitschland). Bij de dames: Evelyn Pynchlng (Enge land), Anni Rügg (Zwitserland), Grete Wei kert (Oostenrijk), Paola Wissinger (Italië), Freule Schimmelpenninck van der Oye (Ne derland), Gathe Grasegger (Duitschland), Liegh—Boughton (Engeland), Reid Butler (Canada), Lisa Resch (Duitschland), Jea- nette Kessler (Engeland), Christel Cranz (Duitschland). De Zwitsersche kampioene Anni Ruegg, die met de Duitsche skiloopster Christel Cranz als favorite gold, heeft bij het oefenen een spier gescheurd, zoodat het de vraag is of zij aan den start zal kunnen verschijnen. DE OPENINGSPLECHTIGHEID. Langedijk zal de Nederlandsche vlag dragen. G a r m i s c hP artenkirchen, 4 Febr. Wij vernemen, dat bij de ope ningsplechtigheid in het Olympisch Ski stadion, Donderdagmorgen a.s., de Neder landsche schaatsenrijder Jan Langedijk de Nederlandsche vlag zal dragen. Achter hem volgen dan de andere Nederlandsche deel nemers. Voorts zullen mr. C. P. Eecen van den Koninklijken Nederlandschen Schaat- senrijdersbond en de heer H. J. A. Schintz van den Nederlandschen Ski-bond onze equipe bij het défilé begeleiden. (Van onzen R.-redacteur). GARMISCH, 4 Febr. Een Volkenbondsvergadëring kan van Genève niet een grooter Babyion maken dan de vierde Olympische Winterspelen het van Garmisch Partenkirchen doen. Bijna alle talen hoort men hier thans spreken, vooral natuurlijk Duitsch. Maar op straat kan u in eens een paar personen passeeren dat een koeterwaalsch parlevinkt, hetwelk niet te definieeren is, en waarvan men niet weet in welken hoek van de wereld 't thuis hoort. De spelen doen hun internationalen naam wel eer aan met het aantal van 28 deelne mende landen, die te zamen maar eventjes meer dan duizend deelnemers hebben afge vaardigd. Op die duizend sportlieden zijn een 300-tal journalisten los gelaten, meest Duit- schers natuurlijk, maar verder van verschil lende kranten uit alle werelddeelen. Voeg daarbij de talrijke toeschouwers, die thans successievelijk naar hier zijn opgetrokken en men kan begrijpen, dat het er nog nooit zoo vol is geweest en dat de hotels en pen sions er goede zaken doen. De kleine Japan ners vallen overal op. De vlugge lenige sportkereltjes ziet men overal, en zy oefenen met een ernst en een volharding, die het duidelijk maken dat de deelneming aan de spelen voor hen in de eerste plaats een na tionale zaak is. Toch zijn er niet eens zoo veel in vergelij king van andere landen, maar de 35 zonen van Nippon, die dezer dagen de witte vlag met de roode zon zullen verdedigen, zijn van 's morgens tot 's avonds in touw. Wat verder op straat een opvallende ver schijning vormen zijn de talrijke uniformen, die dagelijks de herinnering levendig hou den, dat we hier in Duitschland zijn. Partij uniformen (en dan natuurlijk alleen van de N.S.D.A.P., want in Duitschland is er maar één partij) zijn daaronder weinige. Althan de bruine kleur komt men er sporadisch tegen. Alles is blijkbaar in het werk gesteld om aan het buitenland zoo min mogelijk aanstoot te geven, en den indruk te wekken, dat men hier onder geheel normale omstan digheden leeft. Een goeden indruk.tegenover het buitenland vestigt men ook door de organisatie van deze sportieve gebeurtenis, die op waarlijk „gründliche" wijze is opge vat. In den loop van deze weken zuil in wy nog wel gelegenheid hebben daarop terug te komen. Gisteravond is er reeds op gepreludeerd bij een diner dat het organisatie-comité den aanwezigen journalisten heeft aangeboden. Bij den aanvang daarvan heeft de president, Karl Ritter von Halt, de bedoelingen der Duitschers omschreven, om trouw de Olym pische bepalingen te handhaven; zooals hij zeide is de geheele bevolking van deze twee kleine dorpen op de Olympische Spelen in gesteld, welke hij prees als spelen van vrede en vriendschap, twee dingen, waarop de Duitschers in hooge mate gesteld zijn. Zijn goede woorden werden gevolgd door een lange rede van staatssecretaris Walther Funk, perschef van de Duitsche regeering, die niet nalaten kon, eenige propagandisti sche woorden te wijden aan het huidige regime. Dat hoort er nu eenmaal bij in het tegen woordige Duitschland, en de buitenlandsche gasten hebben het voor lief genomen. /ÓuLC. en nu geëerde toehoor ders, spring ik met rpijn valscherm in de leege ruimte! Automobilisme. Technisch nieuws. De ontwikkeling van de auto is de laat ste jaren zóó geleidelijk in haar werk ge gaan, dat er behalve een redelijke dosis vakkennis ook een uitgebreide wegpractijk aan te pas komt om haar in al haar phasen te kunnen volgen. Er bestaat echter ook een andere methode om alleen langs den visuee- len weg den enormen vooruitgang der tech niek gedurende de laatste vijf jaar te reali- seeren. Een auto, geconstrueerd in het laatst van 1930 en dan liefst een in den prijs van twee tot drie duizend gulden, zou op de huidige tentoonstelling naast elke moderne auto in de prijsklasse van 1500 a 2000 een arm zalig figuur maken. Wanneer men zoo'n 1930-type in fonkel- nieuwen staat echter eens in haar gedragin gen op den weg, over den langen afstand en in het bergtoerisme zou kunnen vergelijken met elke andere auto van het model 1936 in de prijsklasse tot 2000, dan zou men nog andere dingen zien. Men zou dan zien, wat honderden oppervlakkige kijkers vijf jaar lang over 't hoofd-hebben gezien, n.L het groote wonder van de metamorphose, dat vrijwel zonder revolutionnaire schokken en zonder sensationeele gedaanteverwisselin gen aan het mechanisch voertuig voltrok ken is. Wat den automobilist, die nog aan een verouderd wagentje verknocht is, in de moderne auto het meest zal treffen, dat het verbluffende gemak en de onverstoor bare rust waarmede de auto zich voortba weegt in snelheden, die de auto van 1930 in al haar voegen zouden doen kraken- Een feit is het, dat de moderne toerauto bij snelheden, die vroeger slechts voor race auto's bereikbaar waren, met vinger en duim bestuurbaar blijft, ook op slechte wegen en dat de actie-radius, waarbinnen men zich zonder vermoeienis, wagenziekte of onbehaaglijkheid op één dag kan ver plaatsen, zeker drie of viermaal grooter is dan een jaar of wat geleden. Een reis, die vijf jaar geleden een heele onderneming was, is thans een uitstapje geworden. Een grove kei-weg, een versleten route vol kuilen en gaten, is niet in staat, den zwevenden geruischloozen gang van den modernen auto te verstoren. Men heeft dit te danken aan den ballon band, aan de snel voortgeschreden aanpas sing van de veerinrichting, aan de hoogere rijsnelheden, aan de hooge perfectie van motoren en transmissieorganen en aan het moderne koetswerk, dat lichtheid aan solidi teit en comfort paart. DE K. N. A. C. IN 1936. Van de Koninklijke Nederlandsche Auto mobiel Club ontvingen wij een drukwerk je in den vorm van een folder, waarin op duidelijke en tegelijkertijd artistieke wijze wordt uiteengezet hoe deze Vereeniging haar activiteit in het jaar 1936 ten aan zien van sport- en toergebeurtenissen hoopt te ontplooien. De folder, welke bij de firma Enschedé te Haarlem werd ontwor pen en gedrukt, bevat naast een bekonpte uiteenzetting van de komende toeristische en sportieve evenementen waarover in dit blad reeds een en ander is bericht, 'n schat aan foto's van elk evenement apart. Tot deelneming aan de binnen- en buitenland sche reizen der K. N. A. C. wordt men op gewekt door illustraties van de schoonste plekjes in Europa, terwijl de sportieve evenementen aan aantrekkingskracht win nen door foto's van ritten en rallyes der vorige jaren. Als geheel mogen we hier van een zeer geslaagde folder spreken, die waard is ieders goedkeuring weg te dragen. Voetbal. DE TOESTAND VAN LEO HALLE. Verbetering houdt aan. De toestand van Leo Halle blijft vooruit gaande. De nachten zijn zeer rustig en de koortsen zijn sterk afnemend. Kegelen. OM HET A.K.B.-KAMPIOENSCHAP. De Alkmaarsche Kegelbond liet te Scha- gen de eerste ronde om het kampioenschap 1935/1936 vergooien. De uitslag was: le klasse: Gooi geen poedels, Schagen, 890 hout; Koekoek I, Alkmaar, 870 hout; Op 't kantje af I, Alkmaar, 838 hout. Persoonlijke kampioenschap: C. v. d. Ca- pelle, Schagen, 200 hout; J. de Bakker, Alk maar, 194 hout; G. Genefaas, Alkmaar, 177 hout. 2e klasse: Koekoek II, Alkmaar, 859 hout; K. C. Schagen, Schagen, 821 hout; Victoria I, Alkmaar, 816 hout; Onder Ons, Alkmaar, 747 hout. Persoonlijke kampioenschap: W. Norde- mann, Alkmaar, 169 hout; M. Bak, Alkmaar. 167 hout; H. Kiebert, Alkmaar, 154 hout; dr. Werner, Schagen, niet aanwezig. Dames: Onder Ons, Alkmaar, 735 hout; Vredelust, Schagen, 701 hout. Persoonlijk kampioenschap: mevrouw Berkhout, Alkmaar, 197 hout; mevrouw Dekker, Schagen, 146 hout. Zondag 23 Februari a.s. wordt op de banen in de Unie te Alkmaar de tweede ronde vergooid. Biljarten. SCHOORL—BERGEN. Zondag vond de jaarlijksche biljartwed strijd Schoor 1Bergen plaats te Schooi 1' in De Roode Leeuw. Van de 36 partijen zijn er thans 14 ge speeld, waarbij Schoord met 63 caramboles de leiding heeft. De overige 22 partyen worden Zondag a.s. in de Rustende Jager te Bergen gespeeld. URSEM—OTERLEEK. Dinsdagavond had in café Halfweg de biljartwedstrijd plaats tusschen Oterleek en Ursem. In Oterleek kon de club uit Ursem het niet verder brengen dan 961 punten tegen Oterleek 1006, al kwam Ursem dan met een invaller uit. Thans was Ursem compleet en dat bleek wel uit den volgen den uitslag, n.1. Ursem 1113 en Oterleek 811, zoodat Ursem een totale winst kon boeken van 257 punten. Wielrennen. DE KOPENHAAGSCHE ZESDAAGSCHE. Falck Hansen en Wals de favo rieten. In den vijfden nacht van den Zesdaag- schen Wielerwedstrijd te Kopenhagen la gen zeven koppels aan den kop, waarbij de favorieten Falck HansenWals met een groot puntenaantal de leiding namen. Na 115 uur waren 2773.207 K.M. afge legd. De stand is thans: 1. WalsFalck Han sen 332 punten; 2. CharlierDeneef, 248 punten; 3. PijnenburgChristensen, 219 punten; 4. IgnatDiot, 137 punten; 5. GrundahlBilliet, 85 punten; 6. Pellë- naarsBuysse, 67 punten; 7. Rausch Hürtgen, 56 punten. Op één ronde: 8. FundaHoffmann, 122 punten; 9. DanholtVan Nevele, 95 pun ten. De andere koppels lagen tien en meer ronden achter. DE ERFGENAMEN VAN NEELTJE PATER. In drukbezochte vergadering bij een te Amsterdam. De opzienbarende erfeniskwestie, waar van de in 1789 te Broek in Waterland over leden Nèeltje Pater het middelpunt is, staat nog steeds in het brandpunt der be langstelling van honderden. Hierop wees het feit, dat gisteravond in het gebouw „Joannes Roothaan" aan de Rozengracht te Amsterdam een 500-tal personen uit alle deelen des lands waren saamgekomen, gevolg gevende aan de uit noodiging van de voorloopig leidende com missie, om statuten en huishoudelijk re glement te behandelen. De statuten waren vrij spoedig aange nomen. Een der eerste artikelen, het doel der vereeniging aanwijzende, bracht nog de meeste moelij kheden. De heer Hottentot was bevreesd, dat te weinig namen waren genoemd van personen, die hun bezittin gen aan Neeltje Pater vermaakten. Het staat immers nog niet vast, dat alleen Gerrit Pater, Claes Pater, Lijsje van Vuure, Eegje Pater en Geertje Pols in verband stonden met en betrokken waren bij de erfenis van Neeltje. De ontwerpers brach ten naar voren, dat het oorspronkelijke artikel was ontleend aan eertijds koninklijk goedgekeurde statuten. Een kleine wijzi ging maakte een einde aan de discussies over dit artikel. Na langdurige besprekingen werden sta tuten en huishoudelijk reglement, na het aanbrengen van de gewenschte wijzigin gen aanvaard. De jaarbijdrage werd bepaald op drie gulden per lid, en voor twee leden uit één gezin tezamen vijf gulden. Ten opzichte van het geldelijk beheer werden verschillende restricties vastge legd: de penningmeester mag slechts een bescheiden kasgeld beheeren, terwijl twee handteekeningen van het dagelyksch be.- stuur noodig zijn om over een deel van het bij het Gemeentelijk Girokantoor te Arrij- sterdam belegde geld te beschikken. Mct werkloosheid zal ten aanzien van de con tributiebetaling worden rekening gehou den. In het bestuur werden gekozen de Hee ren J. Vroegop, A.'dam, A. Pater, Laren (N.H.), K. Medemblik, Amsterdam, W. A. Kok, Haarlem, C. D. Oosterbaan, Amste^-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9