DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Wetsontwerp inzake de onredelijke executies goedgekeurd. Het Engelsche Lagerhuis bijeen. SxtgeCiikscA OmvücfU ^Buitenland No. 31 138e Jaargang Eerste Kamer Een labour-resolutie ingediend en verworpen met groote meerderheid. KONINKLIJKE BOODSCHAP. De moord op Gustloff. Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk- kerü v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordans C 9, postgiro 37000. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 6 Februari 1936 Hoofdredacteur: T). N. ADEMA. DEN HAAG, 5 Februari. Met 38 tegen 5 stemmen heeft de senaat het wetsontwerp goedgekeurd, waardoor onredelijke executies worden voorkomen van met hypotheek bezwaard onroerend goed. Tegen hebben gestemd de beide N. S. B.-ers, de christelijk-historischen Ter Haar en De Gijselaar en de katholiek De Jong. De laatste verweet de regeering, dat zij met haar wetsontwerp inzake de vaste lasten zelve de hypotheekgevers onrustig had gemaakt, zoodat zij er toe komen, hy potheek niet meer of slechts tegen hooge rente beschikbaar te stellen, of geneigd worden tot executie om zoo hun verlies zooveel mogelijk te dekken. In het wets ontwerp inzake de vaste lasten staat wel, dat de grootte van hoofdsom en rente niet zal worden aangetast, maar het is de vraag, of dit wetsontwerp, waaraan de re geering nog steeds doktert, wet zal wor den. De landbouwer en de kleine zakeh- man, aldus mr. De Jong, zullen nu slechts door bankinstellingen geholpen kunnen worden en z. i. gaan dezen tegenover hen niet gemakkelijk tot hypotheekverstrek king over. Daarom wenschte hij een Staats- credietbank, met uitgifte van pandbrie ven. De regeering had er in de stukken al op gewezen, dat verwezenlijking van dit denkbeeld tientallen millioenen zou kosten. Jhr. van Sasse van Ysselt (r.k.) was het in veel met mr. De Jong eens, maar kwam bovendien met nog een bezwaar. Minister Van Schaik heeft in de Tweede Kamer een amendement overgenomen van de commissie van rapporteurs, waardoor, als er aanleiding voor is, een verzoek van een schuldenaar om uitstel van betaling der hoofdsom door den kantonrechter in behandeling kan worden genomen, ook als nog geen zes maanden te voren zulk een verzoek is afgewezen. Volgens minister Van Schaik zal zulk een hernieuwde be handeling, welke met schorsing van exe cutie gepaard gaat, hoogst zelden voor komen, nl. alleen, als er gronden van recht en billijkheid voor zijn. De bepaling, dat hernieuwde behandeling in het algemeen niet mogelijk is binnen zes maanden, is opgenomen om chicanes van den schulde naar te voorkomen. Al liet jhr. Van Sasse zijn bezwaar tegen de uitzondering zwaar wegen, hij stemde ten slotte niet tegen. Mr. Droogleever Fortuyn (lib.) vreesde moeilijkheden voor de hypotheekbanken. Hij voorzag, dat die meer zullen moeten aflossen, dan zij zeiven, als gevolg van dit wetsontwerp, afgelost krijgen. De be windsman deelde deze vrees niet en be toogde, dat aflossing van de hypotheken toch altijd mogelijk zal blijven, maar zeg de toe, dat hij desnoods een noodwetje zal voorstellen om de hypotheekbanken te hulp te komen. Door het particuliere initiatief van de belanghebbenden zelvcn zijn bemidde lingscommissies ingesteld, die reeds uitstel van betaling voor bonafide schuldenaars bewerkstelligen. Hypotheekbanken e. d. zijn hierin vertegenwoordigd en verleenen van harte medewerking, maar niet de par ticuliere hypotheekgevers. Vertegenwoor diging voor hen gaat moeilijk, omdat zij niet zijn georganiseerd. Deze commissies doen, dank zij de leiding van prof. Diepen horst (a.r.), veel goeds en genoemde sena tor had gewenscht, dat zij bij de uitvoering van deze wet zouden zijn betrokken. Maar minister Van Schaik vond het te moeilijk om een wettelijken grondslag te maken voor de bevoegdheid dezer commissies, welke, door het particuliere initiatief in het leven geroepen, een min of meer wil lekeurige samenstelling hebben. Daarom vertrouwt Z. Exc. het werk van deze wet liever aan den kantonrechter toe, die naar de minister meent, wel contact met de commissies zal zoeken. Zeer geestig en gevat is prof. Diepen horst graaf de Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.) te lijf gegaan. De -laatste bleek leenrente zedelijk ongeoorloofd te achten, maar diens partijprogram bevat hierom trent niets en de professor liet niet na, hierop te wijzen. Het Duitsche nationaal- socialisme kantte zich vijftien jaar geleden wel tegen „de renteslavernij", maar is daar, door de practijk gedwongen, al lang van teruggekomen, al had de heer Nivard (r.k.) gelijk, toen hij tijdens prof. Diepen- horst's rede interrumpeerde, dat het in de praktijk de rente niet betaalt. Alleraar digst is de manier, waarop de hoogleeraar een loopje nam met graaf de Marchant, wiens partij wel alle betrekkingen met het Duitsche nationaal-socialisme loochent, maar een heel programpunt letterlijk heeft overgenomen. Overigens was het tegen stemmen der beide N. S. B.-ers onbegrij pelijk, want als zij leenrente ongeoorloofd vinden, kan dit toch geen reden zijn om een wetsontwerp te willen verwerpen, dat het lot der schuldenaars verzacht. Terecht merkte minister Van Schaik op, dat de debiteur veel harder wordt getroffen door executie, dan de crediteur door de belem mering om zijn recht van executie uit te oefenen. Trouwens, voor den crediteur wilde graaf de Marchant het allerminst opnemen; sterk keurde hij af „de bevoor deeling van het geldkapitaal", welke hij in het wetstontwerp zag. Tegen prof. Diepen- horst's bestrijding bleek de graaf lang niet opgewassen. Hij zat in het hoekje, waar de slagen vallen, en zijn figuur was verre van schitterend. De algemeene beraadslagingen over de Rijksbegrooting hebben tot nu toe drie redevoeringen gebracht, nl. van de heeren Van Embden (v.d.), Van Lanschot (r.k.) en De Savornin Lohman (c.h.). Veel tee- kening in het debat is er nog niet gekomen en zal er vermoedelijk ook niet komen. Het begrootingsdebat aan de overzijde van het Binnenhof is nog maar kort ach ter den rug en wat voor nieuwe dingen zouden er nu al te zeggen zijn? Prof. Van Embden wijdde een groot deel zijner rede aan het Plan van den Ar beid van S.D.A.P. en N.V.V. Er staan wel zaken in, waarmede hij instemt, maar wat het wil ten aanzien van openbare werken, waarvoor 600 millioen in drie jaar zou moeten worden beschikbaar gesteld, achtte hij onmogelijk. Het Plan, merkte hij op, wordt met veel actie gepropageerd, maar men gebruikt er de democratische gezind heid van een deel van ons volk mee op evenals de 600 millioen productief kapitaal. Mr. van Lanschot bestreed, behalve het Plan van den Arbeid der S.D.A.P., ook dat van de N.S.B., vragende, hoe dit laatste zou kunnen worden uitgevoerd, zonder dat ervoor geleend zou mogen worden. En prof. Lohman verdedigde de regeering, die geen Plan kan maken, omdat de om standigheden nog steeds veranderen, tegen de Plannenmakers der S.D.A.P., in wie hij slechts stuurlui aan den wal ziet. De aandacht verdiende mr. van Lan- schot's opmerking, dat het valutavraag- stuk de politieke verhoudingen doorkruist, doordat er in eenzelfde partij voor- en tegenstanders van devaluatie zijn. Eerst als dit vraagstuk is opgelost, kan, naar hij meent, weer een parlementaire regeering mogelijk zijn. Hij huldigde voorts minister Gelissen voor zijn handelsverdrag met de Vereenigde Staten, maar vermaande hem, omdat hij nog maar eenmaal de wet van Mei 1934 heeft toegepast, welke speciale invoerrechten voor noodlijdende indus trieën mogelijk maakt. Overigens nam hij de katholieke ministers in bescherming tegen aanvallen van partij genooten uit de Tweede Kamer, wier namen hij echter niet noemde. De katholiekendag te Amsterdam heeft getoond, dat er onder die partijge- nooten nog wol anderen zijn, dan die tot den naasten kring des heeren Max van Poll behooren. Prof. Lohman heeft de N. S. B. krachtig aangevallen, haar leidersleer een leer voor serviele naturen noemende. Zij laat het, zoo zeide hij, wel voorkomen, alsof zij voortbouwt op de christelijke beginselen, maar haar beginselen zijn heidensch en, als zij nog leefden, zou Groen van Prinste- rer haar striemen en Kuyper de fiolen van zijn sarcasme over haar uitgieten. N. S. B. en S. D. A. P. critiseerde prof. Lohman ge lijkelijk, in verband met haar vereering voor het groote getal het boek van den Spanjaard Lope de Vega „De opstand der horden" noemende. Hij eindigde zijn rede met een pleidooi voor een vereeniging van antirevolutionnairen en christelijk-histori schen, welke hem na de afscheiding van prof. Visscher van de antirevolutionnairen des te meer geboden scheen. In de zitting van het Engelsche lagerhuis is gisteren een boodschap voorgelezen van koningin Mary in antwoord op het adres van condoleance van het huis. De boodschap luidt: „Ik dank u van ganscher harte voor uw condoleance-boodschap, die mij helpt mij in mijn smart te steunen. Ik ben ten diepste getroffen door de warmte van uw sympa thie en ik stel de verzekering op prijs, die gij mij van de onveranderlijke aanhankelijk heid van uw huis hebt gegeven". Ramsay Macdonald, die wederom lid van het lagerhuis is geworden, heeft gisteren zijn zetel ingenomen, waarbij hij geintro- duceerd werd door den premier Baldwin en den minister van binnenlandsche zaken, ir John Simon. In het verloop van de eigenlijke zittmg heeft de minister van buitenlandsche zaken, Eden, in antwoord op een hem gestalde vraag betreffende Dantzig verklaard: „Het rapport over deze aangelegenheid is door den vertegenwoordiger van Engeland aan den raad voorgelegd en op 24 Januari door den raad aangenomen. In het rapport ben ik in staat geweest te verklaren, dat de re geering van Dantzig er in had toegestemd de aanbevelingen van den raad, gegeven in de zitting van September j.L, volledig ten uitvoer te leggen. Deze aanbevelingen had den betrekking op wijziging van de wetge ving, die door het permanente hof voor in ternationale justitie ongrondwettig was be vonden. De Dantzigsche regeering was voorts bereid formeel e verzekeringen te ge ven, dat wetgevende bepalingen zouden worden ingevoerd ter verbetering van den toestand met betrekking tot de pers". Gistermiddag heeft de vroegere leider van de labour-oppositie Lansbury, in het la gerhuis een resolutie ingediend, waarin hij het bijeenroepen door den Volkenbond be pleit van een internationale conferentie ter behandeling van de economische factoren, die, volgens de motie van Lansbury, verant woordelijk zijn voor de over de geheele wereld toegepaste oorlogsvoorbereidingen, zooals de noodzakelijkheid van toegang tot de grondstoffen en markten en van landver huizing. Lansbury verklaarde, dat hij geen vertrouwen stelde in eenig systeem, dat op geweld bouwde. Toen de oorlog uitbrak was het onmogelijk eenige redelijkheid te blij ven betrachten ten opzichte van de tegen standers. De volkeren hadden ieder gevoel voor goed of kwaad verloren. En toen ten slotte een regeling met geweld tot stand was gebracht, is het er steeds een geweest, die vroeger of later herzien of gewijzigd moest worden. De economische wereldtoe standen moeten herzien worden. Spr. stelde niet voor het Britsche rijk te verdeelen. Hij wenschte een volkomen nieuwe opvatting van de wereldeenheid, waarbij de grond stoffen van de wereld georganiseerd zouden worden door een internationaal gezag ten dienste van alle volkeren der aarde. Wan neer de regeeringen kunnen samenwerken en organiseeren om te vernietigen, moet het toch zeker gemakkelijker zijn zich aaneen te sluiten bij de uitvoering van dit men- schelijke voorstel. Nadat een conservatief amendement was ingediend, waarin tot uiting wordt ge bracht dat er vertrouwen wordt gesteld in de regeering, dat zij alle uitvoerbare stap pen zal doen ter verbetering van de inter nationale welvaart en tot het bereiken van een beter begrijpen tusschen de volkeren, nam Lloyd George het woord ter steuning van het voorstel betreffende een internatio nale conferentie, welke zich zou bezig hou den met de problemen van grondstoffen en koloniën. Lloyd George ving aan met een overzicht te geven over de teleurstellingen der afge- loopen jaren van de verwachtingen, die ge baseerd waren op de verdragen van Locar- no en Parijs. Vervolgens wees hij op de uit breiding, die den laatsten tijd ter wereld aan de bewapeningen is gegeven en over den toestand van spanning, onzekerheid en dreiging, die daaruit voortvloeide. Twee landen in Europa, aldus Lloyd Geor ge, zijn bevreesd voor omsingeling, Duitsch- land en Rusland. Duitschland is bevreesd voor Rusland en Frankrijk, Rusland is be vreesd voor Duitschland en Japan. Is het niet mogelijk, zoo vroeg spr., dezen cirkel van vrees te verbreken voor het te laat is? Elders weer zijn economische overwegingen van groot belang. In dit verband noemde Lloyd George de Japansche actie in het Ver re Oosten en Italië's toevlucht tot den oorlog in Oost-Afrika. Spr. zeide geen voorstander te zijn van het weggeven van stukken van het Britsche rijk, maar stelde bij een bespre king van het koloniale probleem wel voor de verdeeling van de Volkenbondsmandaten te herzien. Wat de Duitsche eischen betreft, zeide spr., dat men die niet moet ignoreeren om de ongelukkige of dwaze redevoeringen van zekere Duitsche leiders. Spr. vroeg de regeering te overwegen of de tijd niet ge komen was, dat de volkeren bijeengeroepen moeten worden en dat hun gevraagd moet worden de kaarten op tafel te leggen en te zeggen wat zij wilden. De volgende spreker, Amery, zeide van meening te zijn, dat deze voorgestelde con ferentie van te voren reeds tot nietigheid gedoemd was. Wat voor hoop bestaat er, dat een der naar de conferentie komende mo gendheden bereid zal blijken gebied af te staan of haar economische politiek te wij zigen? Het antwoord der regeering. Het antwoord van de regeering werd ge geven bij monde van den ondersecretaris van buitenlandsche zaken, lord Cranborne. Spr. zette uiteen, dat de regeering het niet met Lansbury oneens was. Wanneer ver schillen met zijn opvattingen bestonden, la gen die veeleer in onderscheidingen van graad en van vertrouwen dan in wezenlijke afwijkingen. Alle volken zien met ernstige verontrusting de voorbereidingen die getrof fen worden voor oorlog. Wanneer Groot- Britannië de laatste a.ier naties die daartoe overgaat zijn staat van bewape ningen herziet, geschiedt dit niet omdat het ten oorlog wil trekken, maar met het oog op de versterking van krachten van orde tegen de krachten der wanorde. Wanneer echter de toestand verandert en een wij ziging intreedt ten gunste van een alge meene vermindering van bewapeningen, zal de regeering deze gelegenheid met beide handen aangrijpen. Verwijzende naar de uitspraak van Sir Samuel Hoare te Geneve over het probleem van de grondstoffen, zei de Lord Cranborne dat de regeering nog geloofde, dat een internationale bespreking der moeilijkheden van onmetelijke waarde zou zijn, maar, kan iemand zeggen of de tijd volkomen, rijp is voor de besprekingen van deze buitengewoon ingewikkelde proble men? Men moet een herhaling voorkomen van de rampspoedige mislukking der inter nationale monetaire en economische confe rentie van 1933. De stemming. De motie-Lansbury verworpen. Bij de stemming werd de motie-Lansbu- ry verworpen met 228 tegen 137 stemmen, terwijl het door afgevaardigde Evans inge diende amendement werd aangenomen met 207 tegen 125 stemmen. Het Zwitsersche Tel.-agentschap meldt uit Bern: In internationale kringen wordt de moord op Gustloff scherp veroordeeld. Men doet evenwel opmerken, dat de anti-semietische maatregelen door Duitschland genomen, bij de Joden over de geheele wereld een zoo groote verontwaardiging hebben gewekt, dat men reeds sedert lang heftige reacties verwachtte. Betreurd wordt, dat de aanslag heeft plaats gevonden op Zwitsersch grondgebied, waar het asylrecht voor buitenlanders steeds is geëerbiedigd en waar derhalve ieder misbruik van dit asylrecht dient te worden veroordeeld. Nadere bijzonderheden over den dader. Reuter's correspondent te Davos meldt nog, dat Frankfurter aan een ongeneeslijke ziekte lijdt en hij bij zijn verhoor gezegd heeft dat hij zichzelf niet meer dan ten hoogste nog een half jaar leven had toege kend. Onder deze omstandigheden had hij besloten zijn waardeloos leven op te offeren en de wereld te wijzen op de martelingen die zijn geloofsgenooten in Duitschland on der het bewind van Hitier moesten onder gaan. De overbrenging van het stoffelijk overschot naar Schwerin. De overbrenging van het lijk van den vermoorden nat.-soc. leider Gustloff naar zijn geboortestad Schwerin zal Zaterdag ge schieden. Zaterdagmorgen om negen uur wordt in de kerk te Davos een plechtige godsdienst oefening gehouden, waar gouwleider Bohle met een delegatie van de leiding der bui tenlandsche organisaties der N.S.D.A.P., be nevens vertegenwoordigers van de plaatse lijke groepen der N.S.DA.P. in Zwitserland, de Duitsche gezant met verscheidene leden van het gezantschap en het Duitsche consu laat in Davos aanwezig zullen zijn. In aan sluiting hierop zal het lijk via Chur, Lindau, Würzburg naar Schwerin worden gebracht. De Duitsche gezant bij bondsraad Motta. In verband met den moord op Gustloff heeft de Duitsche gezant te Bern zijn verlof afgebroken. Hij is terstond naar Bern te ruggekeerd. Bij zijn terugkeer vond hij een brief van bondsraad Motta, waarin deze namens de Zwitsersche regeering uiting geeft aan zijn diepste ontsteltenis over den moordaanslag, die in geheel Zwitserland levendige veront waardiging moet wekken. De Zwitsersche regeering is zeer diep getroffen door een De oorlog in Oost-Afrika. (Buiten land). Amerikaansche vrachtboot in moei lijkheden; de bemanning in nood. (Buitenland.) Het koningsproces te Aix. (Buiten land). De moord op Gusttolff. (Buiten land.) De schade van den brand te Wor- merveer. (Binnenland.) De „Kerkplein" behouden te Rotter dam aangekomen. (Stad.) De voetbal-prijsvraag. (Rechts zaken.) Vandaag zijn de Olympische Win terspelen officiëel geopend. (Sport). (Zie verder eventueel laatste berichten.) daad, waarvan de snoodheid een beleedi- ging beteekent voor de traditie van het land. De brief eindigt met uiting te geven aan het leedwezen en met het verzoek de weduwe van den overledene de sympathie der Zwitsersche regeering mede te deelen. De Duitsche gezant heeft een bezoek ge bracht aan bondsraad Motta, hem dank ge zegd voor zijn sympathie en in opdracht van de rijksregeering het strengste onder zoek naar den aanslag, welks politieke mo tieven onbetwijfelbaar zijn, ook met be trekking tot eventueele aanstichters tot den moord geëischt. Hij heeft hierbij gewezen op den grooten ernst van de aangelegenhei en uiting gegeven aan de verwachting, dat de Zwitsersche autoriteiten alles zullen doen ter opheldering en bestraffing van de misdaad. De gezant heeft er verder aar herinnerd, dat de ophitsing, die de Zwitser sche linkerzijde sedert vele maanden in de pers tegen landsgroepleider Gustloff on danks herhaalde waarschuwing van den ge zant gevoerd heeft en zelfs in het Parle ment heeft gebracht, klaarblijkelijk het ter rein heeft voorbereid voor den laffer moord. Bondsraad Motta heeft uiting gegeven aar zijn leedwezen, over de daad en op de meest nadrukkelijke wijze verzekerd, dat aan den kant van Zwitserland alles geschieden zou om de afschuwelijke daad op te helderen en den moordenaar zijn gerechte straf niet te doen ontgaan. DE ZAAK HAUPTMANN. Gouverneur Hoffmann tegen uit stel van executie. De gouverneur van den staat New Jer sey, Hoffmann, heeft verklaard, dat zijn opdracht de zaak Lindbergh opnieuw te onderzoeken niet van invloed mag zijn op de executie van Hauptmann. De terecht stelling van Hauptmann mag er niet om worden uitgesteld. Hij, Hoffmann, zal de politie van New Jersey opdragen ook na de terechtstelling van Hauptmann voort te gaan met de op sporing van medeplichtigen. Indien zich geen nieuwe wending in de zaak Hauptmann mocht voordoen, zal de executie geschieden tusschen 16 Maart en 11 April. HOOGVERRAAD ZWAAR GESTRAFT. Voor den in Essen zittenden senaat van het volksgerechtshof hebben zich zeven beklaagden te verantwoorden gehad we gens hoogverraad. Zij hadden drukwerken vervaardigd en verspreid van hoogverra derlijken inhoud. De straffen varieerden van levenslange tuchthuisstraf en levens lang eerverlies tot acht jaar tuchthuisstraf en eerverlies. Twee beklaagden kregen slechts 1 jaar, resp. 3 maanden, terwijl één beklaagde werd vrijgesproken. STRENGE KOUDE AAN NOORD-CHINEESCHE KUST. Voortdurende koude belemmert de scheepvaart aan de Noord-Chineesche kust. Het ijs is ongeveer drie tot vier voet dik. Zelfs het havenverkeer in Tangkoe, Tsjifoe en Weihaiwei kan nauuwelijks in stand gehouden worden. Uit Tsinanfoe komen berichten over reeds dagen durende sneeuwstormen. Sinds twee dagen is de stad bovendien door stofstormen uit de Gobiwoestijn in het donker gehuld. DE KOUDEGOLF IN DE VEREENIGDE STATEN. Tientallen slachtoffers. Een nieuwe koudegolf teistert de Ver eenigde Staten. In het Noord-Westen is de temperatuur gedaald tot 47 graden beneden het vriespunt. In veertien staten zijn, tot nu toe, 42 personen ten gevolge van de koude bezweken.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1