DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dessie bebombardeerd. I I Vandaag op de Schaafs! De Nederlandsche ambulance ternauwernood ontsnapt. No. 35 138e Jaargang Telegram van dr. Winckel. Een chaos in Abessinië? Felle fabrieksbrand te Schiedam. Het koningsmoord-proces. De Elstreefi'mfabrieken iri vlammen. Landschappen, hutten, paleiszalen en promenadedekken staan in lichte laaie. Londen beleeft een filmsensatie, die millioenen kost. Wal vandaag de aandacht trekt De Olympische winterspelen De 500 M. verreden; ge wonnen door Ballangrud. DE SCHAATSEN ONDER! Alle banen hedenmiddag en -avond geopend. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bfö vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Ryk f 2.50. Losse nummers 5 cents. TRIJS PER GEWONE ADVERTEN TIEN: Van 15 regels 1 25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 370G0. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: c. krak. Dinsdag il Februari 1936 Hoofdredacteur: T). N. ADEMA. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft Maandagnamiddag, naar het Hbld. verneemt, een telegram van dr. Winckel, den leider der Nederlandsche am bulance, ontvangen, waarin deze mededeelt dat het bombardement van de Italiaansche vliegtuigen op Dessié kennelijk niet ge richt was op de Nederlandsche ambulance. Het materiaal van de ambulance bleef on beschadigd en het personeel ongedeerd. Indien geen nader telegram van dr. Winckel wordt ontvangen, mag worden aangenomen, dat de Nederlandsche ambu lance er bij dit bombardement goed afge komen is. Reuter meldt uit Addis Abeba dat eerst thans nadere bijzonderheden bekend zijn geworden omtrent het bombardement van Dessié. De Italiaansche vliegtuigen versche nen Zondagmorgen negen uur boven de stad. Het weer was heiüer. Het bombarde ment was minder heftig dan dat van 6 De cember. De vliegers hadden het klaarblij kelijk gemunt op den Negus, die zich nog steeds te Dessié bevindt, in tegenstelling met de geruchten, dat hij de stad al verla ten zou hebben. De omvang van de schade en het totaal aantal slachtoffers zijn nog steeds niet bekend. Slechts wordt gemeld dat een Abessinisch Roode Kruis-vliegtuig, dat zich op het vliegveld te Dessié bevond, tijdens het bombardement licht werd be schadigd. Omtrent het bombardement van Dessié heeft de Abessir.ische regeering een offi cieel communiqué gepubliceerd, waarin zij spreekt over een „opzettelijke poging" tot bombardeeren van de Nederlandsche am bulance. (De eerste berichten uit Abessinische bron, die Maandagmorgen in Nederland werden ontvangen, veroorzaakten onge rustheid, omdat daarin gemeld werd dat de Nederlandsche ambulance ternauwer nood ontsnapt was aan de vernielende uit werking van Italiaansche bommen, die op slechts eenige meters afstand ontploften). Honderden bommen werden zoo gaat het communiqué verder op Dessié ge worpen door zeven driemotorige Caproni- bommenwerpers. Eén persoon werd gedood, drie werden gewond. De eerste bommen waren opzettelijk ge richt op het Nederlandsche Roode Kruis en kwamen slechts op een afstand van en kele meters daar vandaan neer. Het was precies 9.20 uur dat deze eerste bommen op Dessié vielen. Na dit eerste bombardement vertrokken de vliegtuigen, om eenigen tijd boven de omgeving van de stad te kruisen, doch na korten tijd keerden zij weer naar Dessié terug en hervatten het bombardement. Een der bommen ontplofte bij de kerk van den Heiligen Michael op 200 meter af stand van het paleis. Daarna vielen bom men neer in de nabijheid van het vroegere Italiaansche consulaat dat de Italianen, evenals den eersten keer, waarschijnlijk tot doel hadden gekozen, in de meening, dat de Negus het zou bewonen. De meeste bommen echter kwamen op Kombiltsja in de nabijheid van Dessié te recht. Het is mogelijk dat de Italianen dachten dat daar troepen waren verzameld. Het bombardement duurde tien uur. De bevolking heeft al dien tijd geen oogenblix haar koelbloedigheid verloren. Vragen in het Britsche Lagerhuis. De beweringen van een Italiaansch ra diostation, volgens hetwelk Europeesche officieren de troepen van Ras Desta aan 't Somalifront zouden opleiden, waren vol gens een Reutertelegram uit Londen het onderwerp van een vraag in het Lagerhuis. Eden antwoordde hierop, dat hij den Brit- schen gezant te Romee Sir Eric Drummond had opgedragen „de zaak aan de Italiaan sche regeering voor te leggen en haar dringend te verzoeken een tegenspraak van deze beweringen te publiceeren". Eden zeide voorts dat de Italiaansche re geering aan Sir Eric Drummond had mee gedeeld, dat zij een onderzoek had inge steld, doch er tevens op had gewezen dat de passages in de gewraakte uitzending niet in Italië waren gepubliceerd. Eden voegde hier nog aan toe: „onze ambassa deur zal er op letten, dat deze kwestie door de Italiaansche regeering niet uit het oog wordt verloren. Ik ben er in elk geval zeker van, dat niemand geloof zal hechten aan deze beweringen, die van eiken grond ontbloot zijn". Het bombardement van verschillende am bulances in Abessinië is door Eden even eens tijdens het vragenuur van gister in 't Lagerhuis officieel bevestigd. Eden ver klaarde, dat bij deze bombardementen geen enkele Britsche onderdaan getroffen is. Badoglio meldt: geen nieuws. Het Italiaansche legerbericht no. 119 luidt als volgt: Maaschalk Badoglio telegrafeert: noch van het Eritrea-, noch van het Soma lifront valt iets bijzonders te melden. Officieele Italiaansche verliezenlijst: totaal 844 dooden. Het Italiaansche ministerie van oorlog maakt thans officieel de lijst van de Ita liaansche verliezen sedert het begin van den veldtocht in Oost-Afrika bekend. Het aantal dooden bedraagt 844, van wie er 427 in den strijd gevallen zijn, 396 stier ven door ziekte, vier ten gevolge van ver wondingen en 17 worden vermist. Ruim de helft van dit aantal dooden is gevallen in de maand Januari: er vielen in die maand in den strijd 341 dooden; vier stierven later aan hun verwondingen en 92 kwamen door ziekte om het leven. Aan het Somalifront vielen de laatste vier weken drie officieren en tien onder officieren, soldaten en zwarthemden. Aan het Eritreafront 24 officieren, 24 onder-of ficieren, 30 soldaten en 250 zwarthemden. De verschepingen van troepen en arbei ders naar Oost-Afrika schijnen, volgen be richten in de Italiaansche bladen, de laat ste dagen weer grooteren omvang aan te nemen. Uit Napels, Bari, Palerno en Messina zijn weer vele transportschepen vertrokken. Het grootste troepentransport is met het s.s. „Conté Rossi", dat 170 officieren en on derofficieren en 1700 man aan boord had, gisteravond van Messina naar Massawa uitgevaren. Met een ander stoomschip heb ben 600 Zuid-Italiaansche arbeiders uit Ba ri zee gekozen naar Oost-Afrika. Het s.s. „Calabria" is met 2000 arbeiders en een groep officieren gister in Napels aangeko men. Een Duitscher die uit Addis Abeba terug keerde verklaarde aan Stefani, dat op het oogenblik in Abessinië een ware chaos heerscht. Twee partijen betwisten elkaar de macht. De eene wordt geleid door Wolde Georgis van God jam en de andere door Tekle Hawariate, den gouverm.~r van Ad dis Abeba, den leider van de ultra-natio nalistische Abessiniërs, die vijandelijk ge zind zijn jegens alle vreemdelingen. De strijd tusschen deze beide groepen is van invloed op de journalisten, die even eens in twee kampen zijn verdeeld en te genstrijdige berichten geven over den bin- nenlandschen toestand. WERKLOOZENONLUSTEN IN GRIEKENLAND. Ernstige onlusten hebben plaats gehad in Griekenland, doordat duizenden uitge hongerde werkloozen van het land naar de steden trokken en daar de bakkerswinkels en ander levensmiddelenzaken plunderden. Politie en militairen die nog ernstiger on geregeldheden vreesden, vuurden in de lucht. Na het uitdeelen van levensmiddelen de rust weer gekeerd. Kurkenfabriek in lichter laaie. Hedenmiddag te omstreeks half een is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de kurkenfabriek van de fa. T. v. d. Tooren, Raam 42 te Schiedam. De brand laat zich zeer ernstig aanzien. De geheele fabriek staat in lichten laaie. De brandweer is met groot materiaal ter plaatse. Om één uur hedenmiddag was het nog niet mogelijk een overzicht van den brand te krijgen. Deze brand is vermoedelijk ontstaan, door dat zakken met kurk, die bij een kachel ston den, vlam hebben gevat. Het vuur breidde zich snel uit en ontwikkelde zeer veel rook. De brandweer kon vrijwel niets uitrichten. De brandweerlieden beperkten zich gaten in het dak te beuken, door welke de slangen werden geleid. Binnen een uur was men toen den brand meester. De groote voorraad kurk en de houten stel lages zijn verloren gegaan. Het kantoor kreeg waterschade. Alles is verzekerd. Het bedrijf gaat gewoon door, Tegen alle verdachten de; dood straf geëischt. Hedenmorgen werd onder enorme belangstelling het proces te Aix-en- Provence voortgezet. Bij het begin van het requisitoir eischte de proc.-generaal reeds de doodstraf tegen de beklaagden. Hij wenschte geen onderscheid te maken, aangezien volgens hem alle verdachten even schuldig zijn. Met elkaar had men de moorden voorbereid en met elkaar moest men daarvoor dan maar boeten. Het heeft het aanzien, dat het requi sitoir héél lang zal duren, zeker tot in de middaguren, zoodat het niet waar schijnlijk geacht wordt, dat nog heden avond het vonnis geveld zal worden. De jury voelt niets voor een nacht zitting, zoodat het vonnis wel morgen zal worden bekend gemaakt. (Van onzen Londenschen correspondent.) Londen, 9e Februari 's avonds. Een kloppen op de deur, een driftig tim meren en roepen schrikt me wakker uit mijn slaap. Het is mijn buurman, die zoo juist een telefonische bericht ontvangen heeft waarvan hij beseft, dat het een jour- naist, ook al is hij dan correspondent van het vasteland (en dus een beetje buiten de beschaafde wereld) interesseeren zal. Ik lig eerst met een hartklopping te kam pen en mijn oogen knipperen verschrikt in het felle licht van de lamp, voor de betee- kenis van zijn woorden tot mij doordringt: De Elstree Filmfabrieken staan in lichte laaie! Maar als ik begrijp, wat hij zegt, ben ik meteen het bed uit en heeft de sensatie van dit bericht mij al te pakken, want Elstree is het Hollywood, het Babelsberg van Enge land. „The British and Dominions Film Cor poration" heeft hier een naam, even glans rijk en even populair als de beste interna- tioneel beroemde filmonderneming waar ter wereld ook. De gedachte aan de kilometers cellu loid in alle brandbare en explosieve stoffen uit die geheimzinnige filmwereld doen mij haasten. En met het eerste het beste treintje vertrekken we in den killen, vroegen mor gen naar de plaats des onheils. In Londen begon het bericht toen pas goed door te dringen. In Elstree was het pleit al beslecht. In het voordeel der alles vernielende vlam men. In een tijdsverloop van drie uren was het geheele gebouwencomplex van vijf hectaren oppervlakte en tien vijftien meter hoogte, dat meer dan twee millioen vijfhonderd pond sterling gekost had, in een zwart geblakerden puinhoop veranderd. Wij boemelden de stad uit, op weg naar het terrein van den brand, dat ongeveer drie kwartier reizen buiten Londen ligt. Het is een rustig plaatsje, Elstree, in Herts. Van de nabijheid va neen groote stad is hier niet veel te merken. Om de vijf minuten stopte de trein bij on- beteekenende haltes, om dan weer kleine tunnels in te duiken. Hoe verder we van Londen kwamen, hoe typischer het buiten „Engelsch" werd, een golvend landschap met bosschen en kleine buitenhuizen. Tot we eindelijk bij een halte stopten, die zich in niets van de anderen onderscheidde, dan alleen door het feit, dat zij een wereldbe roemde naam droeg: „Elstree!" Ongeveer twintig menschen stapten uit; en sensa- tioneele hoeveelheid op Zondagochtend, men kon hen aanzien, dat ook zij naar den brand gingen kijken. Elstree zelf: een breede dorpsstraat, en provinciaalsche meisjes, die niets gemeen hebben met de gevierde beroemde film actrices, die hier overdag werken, maar die tegen den nacht haastig naar de betere bui tenwijken van Londen terugkeeren, en dus geen stempel op Elstree drukken. De inwoners kennen de gezichten van de sterren, en hooren de verhalen van electri- ciëns en cameramen, die in het plaatsje wo nen. Verder hebben ze niets met de studio's te maken en gaan naar hun eigen kleinen bioscoop, die de hier vervaardigde films terugbrengt, lang nadat ze de studio's heb ben verlaten. Na tien minuten loopen aan het eind van de dorpstraat, even voor het open veld, lig gen de studio's, of liever: lagen ze. Een onderscheid, dat we spoedig bemerkten. De brandlucht was op honderden meters afstand al te bespeuren; voor het hek stond het vol automobielen en het was er zwart van menschen. Veel dringen, veel praten, veel einde" joze overtuiging en zwaaien met een perskaart, was noodig voor we 'n agent bereikten. Een van de studio's, rechts, van de British International is gespaard geble ven. Vermoedelijk omdat het geheel van gegolfd plaatijzer is vervaardigd. Maar verder: een trieste aanblik. Van het reusachtige „Dominions" com plex stonden nog slechts de buitenmuren overeind. Brandweermannen waren bezig de laatste gloeiende balken nat te spuiten, wat een geweldig gesis meebracht en veel stoom ontwikkelde. De hitte binnen moet ontzettend geweest zijn. Het had buiten flink gewaaid, 's nachts, en toen de ruiten eenmaal gesprongen waren, was het ge bouw weldra één fakkel; de holle tochtige ruimten waren gevuld met gummi-isolatie kabels, geoliede of geverniste décors, plan kenstellages, celluloidfilms, verf en wat er meer tot het filmdécor behoort. Een gemoe delijke spuitgast gaf ons inlichtingen. Toen om twee uur 's nachts gemerkt werd. dat de vlammen uit het dak sloegen viel er niet meer aan blusschen te denken, de brandweer, die met groot materiaal kwam aangereden heeft zich er toe bepaald uit breiding te voorkomen. Waarin zij uitste kend is geslaagd: het gebouw was een zijde op tien meter afstand begrensd door het „international" studio. Wij zijn de geel gekleurde studio's langs- gewandeld. Overal lag de grond bezaaid met glas en balken. Binnen helden de zware steenmuren gevaarlijk over: de ijzeren T-balken van de overkapping waren in den gloed van de brandende celluloid- en ver- nismassa's, die ware steekvlammen veroor zaakten als slangen gaan kronkelen en had- de steenen muren omgehaald alsof het houtwerk was; drie- vier centimeter dikke balken waren gekruld als kurketrekkers! Vlak achter de studio lag een geblakerde en gebarsten sfinx, van achteren hol; men kon er rechtop in staan. Een „levensgevaarlijk" bergpad, door rot sen van papier maché, begroeid met steke lige cacteeën van triplex (dat ik mij "aag uit een film herinner), was gespaard geble ven en sloot het terrein af. Maar van de rest was niets meer heel. Een manager vertelt. Een van de managers, die den geheelen nacht op het terrein was geweest en te zeer geschokt was om naar huis te gaan, vertelde mij nog, dat deze brand tweeduizend man werkloos maakt. Toen de brand om twee uur ontdekt werd, waren er nog heel wat werklui aan den arbeid, gelukkig, aange zien anders de schade nog veel grooter zou zijn geweest. Met levensgevaar keerden de mannen terug in het gebouw, waar door de opgeslagen olie en celluloidmassa's ieder oogenblik explosies konden plaats vinden. Vier sound-filmcamera's, tot een gezame- lijke waarde van een halve ton werden naar buiten gerold en op het grasveld neergezet. Verder werden de geëxposeerde negatieven gelukkig nagenoeg alle gered voor de vlam men erbij waren, het waren de negatieven van „Two's Company", „Love in Exile" en „Fame" in welke laatste film Sydney Howard optrad. Iedere film was ongeveer zeshonderdduizend gulden waard! Andere pas voltooide films waren een paar dagen te voren uit de studio weggehaald. Een massa kortere opnamen ging echter verloren o.a. van „Love in a Castle" met Clive Brook. 's Maandags zou juist begonnen worden aan een nieuw werk met Anna Neagle en Leslie Banks in de hoofdrollen. Net was dit reddingswerk gebeurd, onder commando van den directeur, mister Wil- cox, toen de vlammen de vertrekken be reikten waar de niet-geëxposeerde filmrol len bewaard werden. Zware explosies maakten het betreden van het gebouw toen onmogelijk. Steek vlammen sloegen tot twintig a dertig meter uit dak en de ramen, en schroeiden de ge zichten van de brandweermannen, die twee honderd yards verder bezig waren. Het regende glas, verschillende personen wer den gewond, en het dak, dat ging „trekken", knalde alsof er met geschut werd gescho ten. Met de brandlucht nog in onzen neus ver lieten wij den puinhoop en zochten een weg terug door de gespaard gebleven studio's, openden op goed geluk een deur en stonden plotseling voor een liefelijk lentelandschap; een rustiek pad, begrensd door bloeiende magnolia's met een oud Engelsch landhuis op den achtergrond. Zoo verbluffend was deze „verandering van décor" (in den letterlijken zin des woords), dat wij ons werkelijk even reali- seeren moesten dat ook dit pad van karton was, en de overdadige magnolia-bloesems van crêpe-papier! Nog enkele uren geleden herbergde het afgebrande studio dezelfde bonte en verrassende kaleidoscoop van illu sies: landschappen, hutten, kantoorlokalen, paleiszalen en promenadedekken op luxe- mail-booten Nu alles een rookende, stin ker de puinhoop van metaal, asch en sintels. Een smokerig „sic transit gloria mundi". Mr. J. Duys spreekt te Hoorn tegen de S.D.A.P. Gruwelijke kindermishandeling te Heerlen. (Binnenland.) Plechtige Bisschopwijding van mgr. Huibers. (Binnenland.) Het slot van de Mijdrechtsche Mil- lioenenzaak. (Rechtszaken.) Hoe onze ambulance in Ethiopië werkt. (Binnenland.) Antwoord van den minister over de Blue Band-advertentie. (Binnenland.) Permanente Luchtva arttentoonstel- ling te Rotterdam. (Luchtvaart.) Buiten was de weg ondertusschen door parkeerende auto's versperd geraakt. Londenaren kwamen kijken naar „film sensatie"; ditmaal gratis voor hen. Maar een filmsensatie, die Elstree millioenen kost en vermoedelijk met een ellendige nasleep aan werkloosheid en gebrek. Hedenmorgen zijn de Olympische wedstrijden op de schaats begonnen. Er werd alleen op de 500 M. gereden. De eerste plaats werd veroverd door den tegenwoordigen wereldkair; !->en, den Noor Ivan Ballangrud, die een tijd maakte van 43,4 sec. De tijd val tegen. De voornaamste uitslagen waren: 1. Ballangrud (Noorwegen) in 43,4 sec. 2. Krog (Noorwegen) in 43,5 sec. 3. Treisinger (Amerika) in 44 sec. 4. Ishiharo (Japan) in 44.1 sec. 5. Lamb (Amerika) in 44,2 sec. Onze landgenoot v. d. Scheer werd als 15de geklasseerd met een tijd van 45,7 sec. D ijkstra werd 24ste in 46,7 sec., evenals Langedijk, die denzelfden tijd maakte. Blaisse was 27ste in 46,9 sec. Er waren 36 deelnemers. Eenige bijzonderheden. Ui Partenkirchen meldt men ons nog eenige bizonderheden over de wedstrijden. Het ijs was zeer hard, wat van invloed was op de tijden, die hooger zijn dan ver wacht mocht worden. Ballangrud, die Olympisch kampioen werd op dezen afstand, bofte niet, dat hij tegen den zwakken Belgischen rijder de Ligne moest uitkomen. Waar deze laatste bovendien ook nog viel in de eerste bocht, moest de Noor vrijwel alleen over de baan gaan, wat zijn tijd natuurlijk benadeelde. Toch bleek deze tijd nog voldoende, om den Olympischen titel te winnen, zoodat de Europeesche kampioen niet alleen ook wereldkampioen, maar tevens Olympische kampioen is! Ballangrud werd na afloop door de dui zendkoppige menigte enthousiast toege juicht. Wat de Nederlanders betreft, geen van onze landgenooten wist zijn eigen tijd op de 500 M. te verbeteren. De Bildt seinde hedenochtend: zwakke tot matige, Ooste- lijke tot Zuidelijken wind; toenemende bewolking; geen neerslag. Aanvankelijk matige, la- ter afnemende vorst. Als de wind in het Oosten zit, als het kwik in de thermometer daalt tot beneden het beroemde nulpunt, als de wateren wor den bedekt met een ijslaag, dan grijpt ieder naar de krant en zoekt het weerbericht op. En als hij dan ziet, dat de verwachting gunstig is ten opzichte van de ijssport, dan begint het hart van den Hollander sneller te kloppen, hij zoekt zijn schaatsen op, con troleert zijn riemen, zijn schoenen, zijn costuum en kijkt duizend en een keer naar de luchtl En Mj wil schaatsenrijden! Als de lucht helder wordt, als rondom ons de vorst haar intrede heeft gedaan, als de ijsbanen eindelijk een spiegelgladde vloer vormen, zij het dan ook een vloer van nau welijks enkele centimeters dikte, dan komen

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1